رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

در 2 ساعت قبل، MMDf14 گفته است :

سلام

سرعت فن رو روی چند بزارم؟

به نظرم بین 30 تا 50 خوبه .

در مجموع دما و دور فن هرچی کمتر بهتر .

دمای زیر 70 درجه خوبه دور فن زیر 40 هم خوبه .

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، big VULTURE گفته است :

دمای زیر 70 درجه خوبه دور فن زیر 40 هم خوبه .

دور فن روی 40 دما نمی ایسته

همش میره بالا،تا حدود 86 میره

اما دور فن روی 75 تو 63 می ایسته

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، MMDf14 گفته است :

دور فن روی 40 دما نمی ایسته

همش میره بالا،تا حدود 86 میره

اما دور فن روی 75 تو 63 می ایسته

خب باید بین 40 تا 75 عددی رو پیدا کنی که دما رو حدودا روی 70 - 75 درجه فیکس کنه .

ببن 55 درصد چطوره .

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، big VULTURE گفته است :

خب باید بین 40 تا 75 عددی رو پیدا کنی که دما رو حدودا روی 70 - 75 درجه فیکس کنه .

ببن 55 درصد چطوره .

مگه مشکلی پیش میاد دور فن تو 75؟
حدود یک یاله اینطوری استفاده میکنم

اما همهی بازیها روی low و در دمای 52 و روشن بودن vseync

فقط برای تست اینکارو کردم

میخواستم بدونم خمیر رو عوش کنم یا نه؟

از یه تعمیرکار پرسیدم گفت از گرمیه هواست

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، MMDf14 گفته است :

مگه مشکلی پیش میاد دور فن تو 75؟
حدود یک یاله اینطوری استفاده میکنم

اما همهی بازیها روی low و در دمای 52 و روشن بودن vseync

فقط برای تست اینکارو کردم

میخواستم بدونم خمیر رو عوش کنم یا نه؟

از یه تعمیرکار پرسیدم گفت از گرمیه هواست

هر قطعه ای عمر محدودی داره فن گرافیک هم همین طوره . الان کارتهایی که ماین شدن چون فنشون مدام روشنه بعد از مدتی به مشکل برخوردن و فن به صدا دادن افتاده و خیلیهاشون فن لازم شدن .

پس بهتره فن هم تخت فشار همیشگی نباشه . صد البته برای شما که گیمری و سیستم رو خاموش می کنی و همیشه گرافیک و فنش زیر لود نیست مشکل خاصی وجود نداره اما کمی محکم کاری هم اشکالی نداره . دلار گرونه قطعات PC گرونتر !

لینک به دیدگاه

در هم اکنون، big VULTURE گفته است :

هر قطعه ای عمر محدودی داره فن گرافیک هم همین طوره . الان کارتهایی که ماین شدن چون فنشون مدام روشنه بعد از مدتی به مشکل برخوردن و فن به صدا دادن افتاده و خیلیهاشون فن لازم شدن .

پس بهتره فن هم تخت فشار همیشگی نباشه . صد البته برای شما که گیمری و سیستم رو خاموش می کنی و همیشه گرافیک و فنش زیر لود نیست مشکل خاصی وجود نداره اما کمی محکم کاری هم اشکالی نداره . دلار گرونه قطعات PC گرونتر !

دستت درد نکنه
روی چشم دور فن رو تنظیم میکنم

اما از دمای بالای 60 بدم میاد

لینک به دیدگاه

دوست عزیز

1.فن رو دستی تنظیم کنید دور فن بالا تاثیر خاصی بر طول عمرش نمیزاره چون ولتاژ در محدوده کاری اون هست اکثر فن ها هم بلبرینگی هستن پس نباید نگران چیزی بود

ولی اگه دور بالا میزارید بهتره هر چند ماه یبار یه گردگیری کنید 

2.آندرولت برای کارت های amd از واجبات قبل استفاده هست

3.خمیرم بد نیست عوض بشه

ویرایش شده توسط _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_
لینک به دیدگاه

در 37 دقیقه قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است :

دوست عزیز

1.فن رو دستی تنظیم کنید دور فن بالا تاثیر خاصی بر طول عمرش نمیزاره چون ولتاژ در محدوده کاری اون هست اکثر فن ها هم بلبرینگی هستن پس نباید نگران چیزی بود

ولی اگه دور بالا میزارید بهتره هر چند ماه یبار یه گردگیری کنید 

2.آندرولت برای کارت های amd از واجبات قبل استفاده هست

3.خمیرم بد نیست عوض بشه

لینک به دیدگاه

سلام دوستان یک عدد گرافیک XFX RX 580 8gb تازه بستم و دماش میره 89 و خب این دما لب مرزه

فروشنده بهم قول دادن که ماین نشده و اینا و اینکه کارت خیلی تمیز به دستم رسید

کارتن تا تمام متعلقات بدون مشکل و کارت درحد نو هست و فن‌هاش مشکل و یا صدایی ندارن که عین ماین شده باشن

و قسم خوردن مصرف شخصی بوده.

ممشکل اینجاست که من در جنوب کشور هستم و هوا اینجا خیلی گرمه کولر اونطور که باید باشه جوابگو هم نیست

و کیس بنده از قدیمی‌هاست و جای فن نداره و ایر فلویی در کار نیست

آیا راهی هست بشه از دماش کم کرد؟

سرعت فن رو کمی بردم بالا و نتیجه‌ای تو گیم نداشت و خارج از گیم فقط دما رو کمتر میکنه

خارج از گیم دما بین 46 تا 55 هست.

راهی اگه هست ممنون میشم بگید یا باید کیس عوض کنم و فن بذارم تا جایی که میشه

لینک به دیدگاه

ممکنه از خمیر هم باشه 

و نبود فن هم هست

من خودم کیسم یدونه فن داشت پشتش که فقط هوا رو بده بیرون ،اور شده تا ۷۷ تا میرفت ،بعد رفتم دوتا فن سقف کیس برای خروج و یدونه روبروی کیس برای ورود گذاشتم با دور ۱۱۰۰،دما رسید به ۶۷

اینکه شما کلا هیچ فنی ندارید یعنی اینکه هوای داغی که گراف تولید میکنه توی کیس میمونه ،یه راه داری اونم اینه که درب بغل کیسو باز بزاری

ادیت:من اهوازم

ویرایش شده توسط Silvermanhhh
لینک به دیدگاه

کارتهای ایکس اف ایکس کلا کارتهای داغ تری نسبت به بقیه کارتها هستن. من یادم هست که یه زمانی هم این مورد و هم سافایر داشتم . فکر کن تحت شرایط دقیقا یکسان و کاربری یکسان دمای سافایر روی ۴۵ بود و دمای ایکس اف ایکس روی ۶۵ 
یعنی به خودی خود بیست درجه از کارتهای سافایر داغ تر بود. و همین هم آخر سر باعث شد که کارت به فنا بره. معمولا هم وقتی به خاطر دما به فنا می ره مشکل از چیپ هست و قابل تعمیر نیست. 
شما در اولین فرصت یا کیس رو عوض کنید و کیسی بخرید که هم فن برای ورود هوای بیرون داشته باشه هم فن برای خروج هوای داخل کیس.  یا اینکه خود کارت گرافیک رو عوض کنید. الان به راحتی می تونید این کارت رو ۳۵۰۰ بفروشید و پونصد تومن روش بگذارید و سافایر رو با قیمت ۴ تومن بخرید. منتها این پونصد تومن شما رو برای سالیان سال بیمه می کنه. 

لینک به دیدگاه

89 بالاست و حتی تو تابستون هم که باشه زیاده شما در کیس رو باز کن داخل درایور amd هم یک 50 میلی ولت ولتاژ رو بیار پایین حداقل کارت یک 5 درجه ای خنک تر بشه(شخصا فک می کنم خمیر کارت باید تعویض بشه و با تعویضش با خمیر مرغوب حداقل 7 درجه شما کارتت خنک تر میشه)

اسکرین شات گرفتم برای راحتی متوجه بشی چی می گم دست به فرکانس کارتت نزن صرفا مقادیر پایینی که ولتاژ هستن رو تغییر بده

undervolt.PNG

لینک به دیدگاه

خود فن رو در حالت استند بای و زیر لود زیرنظر بگیر چون خودم مشکل داشتم در idl فن کارت نمیچرخید و چون افتر برنر داشتم تو لود هم با 30 درصد توان کار میکرد!(باگ و تداخل درایور با تردپارتی!) هنوزم گاهی باگ میزنه که اولی که ویندوزم رو استارت میکنم اول اونو چک میکنم!

و در مرحله بعد برو برای اندرولت 5 و یا 10  درجه میاد پایین!بسته به چیپ کارت.

ویرایش شده توسط amir*
لینک به دیدگاه

فن های گرافیک میچرخن مشکلی ندارن با این حساب باید ببرم خمیرش عوض کنن، اول یه تست با درب باز کیس انجام میدم ببینم چه تغییری صورت میده. دوستان دمایی که به کارت صدمه نزنه تا چند هست؟ تا 70 فکر کنم بدون مشکل باشه زیر لود کامل 

لینک به دیدگاه

سلام

اول از همه با فن دستی یا کاستوم زیر بار ببرید

اگر دما بالاتار از 80 رفت خمیر خشک شده

فرکانس هارو چک کنید

درب کیس هم 1بار باز بزارید

لینک به دیدگاه

درب کیس رو باز کردم رو حالت دیفالت فن با furMark لود صددردصد تا 85 میره مکسیموم

تو حالت کاستوم فن که از دمای 75 تا 80 رو 90 درصد چرخش باشه دمای بین 79 تا 81 بود

و از 81 بالاتر نرفت ولی همچنان بالاست به نظرتون حتما خمیر باید تعویض بشه؟

چون شهر ما کسی درست و حسابی نیست که با اعتماد بدم خمیر رو عوض کنه

الان تو بازی ویچر تست کردم و دما بعد از ده دقیقه پلی

که قبلا تو دقیقه اول میرفت رو 89 با کاستوم فن و در کیس باز

آخرین حد دما 77 بود، به نظرتون فعلا اینطوری سر کنم تا کیس درست و حسابی بگیرم

یا باز باید خمیر کارت عوض بشه؟

ویرایش شده توسط tooraj0765
لینک به دیدگاه

سلام

نکته اول توی تمام بازی ها vsync  رو فعال کن یا اینکه fps رو قفل کن روی 60... اینطوری خیلی خیلی دما رو کنترل میکنی...

ولتاژ کارت رو بیار پایین یا به قولی آندرولت کن.. توی یوتیوب سرچ کن تنظیمات دقیقش هست تا به یک فرکانس پایدار و ایده ال برسی..تاثیر مثبت داره.

بنده کارتم در حالت بیکاری 28 تا 32 درجه هست دماش و در حالت فول لود دماش ماکس 65 تا 70 درجه هست...

از طرفی ایا دما پله پله بالا میره یا نه 10 تا 10 تا..؟ مثلا 45 هست بشه 59 بعد 65 بعد 76و....؟

لینک به دیدگاه

در 11 دقیقه قبل، Mr.jalilpour گفته است :

سلام

نکته اول توی تمام بازی ها vsync  رو فعال کن یا اینکه fps رو قفل کن روی 60... اینطوری خیلی خیلی دما رو کنترل میکنی...

ولتاژ کارت رو بیار پایین یا به قولی آندرولت کن.. توی یوتیوب سرچ کن تنظیمات دقیقش هست تا به یک فرکانس پایدار و ایده ال برسی..تاثیر مثبت داره.

بنده کارتم در حالت بیکاری 28 تا 32 درجه هست دماش و در حالت فول لود دماش ماکس 65 تا 70 درجه هست...

از طرفی ایا دما پله پله بالا میره یا نه 10 تا 10 تا..؟ مثلا 45 هست بشه 59 بعد 65 بعد 76و....؟

دما تک تک بالا میره و چون مانیتورم 144 هست

fps بالاتر تجربه بهتری هست تو بازی‌ها

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، tooraj0765 گفته است :

بنده هم 144 هست ولی خوب بخاطر خود کارت اینکارو کردم... هر چقدر کارت خنک تر عمرشم بیشتر.... اصولا دلم به حال قطعات میسوزه تو این گرما سعی میکنم باهاشون کنار بیام..

لینک به دیدگاه

در 15 ساعت قبل، tooraj0765 گفته است :

fps بالا =دمای بیشتر 

کیس شما چیه؟

اندرولت کن step 7 رو بزار رو یک :البته کم کم بیار پایین مشکل پیش نیاد مثلا 30 تا 50 میلی بیار پایین تست گیم سنگین بزن ببین ارتیفکت نده و کرش نکنه (با بنچ مارک هم میشه ولی ممکنه با بازی متفاوت باشه 180 درجه!)

اینم واسه کارت خودمه فقط مرحله 7 رو عوض کن.(اما خودم دست زدم رو ولت مراحل دیگه! که نیازی نیست!کاری بیهوده ست) و همینطور ولت و فرکانس مموری رو تغییر دادم!!

Under.thumb.png.6492f6062fd4ba5d23d55b3e5c3320b6.png

لینک به دیدگاه

در 15 ساعت قبل، amir* گفته است :

fps بالا =دمای بیشتر 

کیس شما چیه؟

اندرولت کن step 7 رو بزار رو یک :البته کم کم بیار پایین مشکل پیش نیاد مثلا 30 تا 50 میلی بیار پایین تست گیم سنگین بزن ببین ارتیفکت نده و کرش نکنه (با بنچ مارک هم میشه ولی ممکنه با بازی متفاوت باشه 180 درجه!)

کیس قدیمی Perfect هست محل نصب فن نداره

و الان با این وضع قیمت سنگینه یه کیس گرفتن البته فعلا

در 15 ساعت قبل، amir* گفته است :

اینم واسه کارت خودمه فقط مرحله 7 رو عوض کن.(اما خودم دست زدم رو ولت مراحل دیگه! که نیازی نیست!کاری بیهوده ست) و همینطور ولت و فرکانس مموری رو تغییر دادم!!

Under.thumb.png.6492f6062fd4ba5d23d55b3e5c3320b6.png

1150 هست ولتاژ بیارمش 1100؟

لینک به دیدگاه

با اندرولت کارت راه میافته 

مخصوصا که amd ولتاژ دیفالت زیادی رو میده محکم کاری کنه و رو ولتاژ پایین استیبل هست.

اره بعد تست کن (البته رو 1 بزاری هم مشکلی نداره😁)

لینک به دیدگاه

در 16 ساعت قبل، tooraj0765 گفته است :

آخرین حد دما 77 بود، به نظرتون فعلا اینطوری سر کنم تا کیس درست و حسابی بگیرم

همین خوبه

تا 1050 یا 1080 اوکیه

به فرکانس دست نزن

لینک به دیدگاه

والا ولتاژ رو آوردم رو 1050 چند دقیقه بعد پلی دادم کرش کرد گیم حالا چنجش کردم به حالت اولیه باز کرش میده تو گیم فقط ولتاژ آخری رو کم کردم دارم ریستارت میدم ببینم باز کرش میده 

الان دوباره گذاشتم رو قبل ریستارت هم کردم باز کرش میده

این مشکل رو چطوری باید حل کرد؟

کرش رو درست کردم و آندرولت کردن هم چاره‎ساز نیست کرش میده

باید فعلا با دمای 77 بسازم با میزان کاستوم فن اسپید

لینک به دیدگاه

دوست عزیز چطور اعتماد میکنید به حرف فروشنده ، قول داد ، قسم خورد ، باور کردید گرافیک ماین نشده است! اگر گرافیک ماین نشده هست و صرفا گیم پلی شده ، همچین دمای نرمال نیست

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...