رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

• کاربر ویژه

آداپتور نمیخواد از خود پاور میشه 12 ولت و 7 ولت و 5 ولت گرفت

مهم نحوه انتخابشه که مجبور به تغییر دستی نباشیم

لینک به دیدگاه

بهمن جان،

اگر از TEC استفاده کنیم آیا باید 24/7 هواسمون بهش باشه که رطوبت نگیره؟ یعنی به مراقبت و مونیتورینگ دائمی نیاز داره؟

یا میشه مثلا به سیستم زد و بیخیالش شد؟ set & forget it

لینک به دیدگاه

بهمن جان زدمش به 5 ولت پاور...

اینم قبل از تست

7t6dkd58a66vkz62xh50.png

اینم بعد از تست

fithrdf332doghs7av.png

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

خیلی خوبه محمد جان فکر میکنم همین 5 ولت برای CPU شما کاملا کافی باشه و 2 تا مزیت هم داره نسبت به 12 ولت

اول این که خطر رطوبت گرفتن به دلیل دمای زیر صفر در حالت بیکاری CPU  خیلی کمتر میشه

و دوم این که دمای Hot Side و در تنیجه دمای کولانت و رادیاتور کمتر میشه و به پمپ هم آسیب نمیزنه

7 ولت رو هم میتونی امتحان بکنی. برای 7 ولت باید مثبت رو به +12 و منفی رو به +5 بزنی. ( مثبت TEC به سیم زرد و منفیه TEC به سیم قرمز)

ویرایش شده توسط Bahman
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
بهمن جان،

اگر از TEC استفاده کنیم آیا باید 24/7 هواسمون بهش باشه که رطوبت نگیره؟ یعنی به مراقبت و مونیتورینگ دائمی نیاز داره؟

یا میشه مثلا به سیستم زد و بیخیالش شد؟ set & forget it

آرمین جان بستگی به واتیج TEC و ولتی که بهش میدی داره. اگر در حالت بیکاری دماش بالای صفر باشه مشکلی نداره و باعث میعان بخار آب موجود در هوا نمیشه. ولی نکته منفیش اینه که مزیت دماهای لود خیلی پایین در صورت توانایی بالای کولر رو هم نداره.

تنها راهی که به نظرم میرسه اینه که مثلا در حالت بیکاری بزاریش رو 5 ولت و در حالت لود رو 12. اگر میشد بر اساس دمای CPU به صورت اتوماتیک تنظیمش کرد خیلی خوب میشد. مثل کنترلر فن CPU در مین برد. شاید با یک فن کنترلر با آمپراژ فوق العاده بالا مثلا 20 آمپر!! :D  بشه این کار رو کرد

لینک به دیدگاه

آرمین جان بستگی به واتیج TEC و ولتی که بهش میدی داره. اگر در حالت بیکاری دماش بالای صفر باشه مشکلی نداره و باعث میعان بخار آب موجود در هوا نمیشه. ولی نکته منفیش اینه که مزیت دماهای لود خیلی پایین در صورت توانایی بالای کولر رو هم نداره.

تنها راهی که به نظرم میرسه اینه که مثلا در حالت بیکاری بزاریش رو 5 ولت و در حالت لود رو 12. اگر میشد بر اساس دمای CPU به صورت اتوماتیک تنظیمش کرد خیلی خوب میشد. مثل کنترلر فن CPU در مین برد. شاید با یک فن کنترلر با آمپراژ فوق العاده بالا مثلا 20 آمپر!! :D  بشه این کار رو کرد

ممنون بهمن جان از راهنمایی خوبتون. خیلی خوشم اومد.

محمد جان کجایی؟

۞ MR_MOHAMMAD ۞

بیا یه پروژه جدید برات دارم. یه همچین دستگاهی که آقا بهمن گفت درست میکنی؟ کوشی محمد جان؟ :D

ویرایش شده توسط ARMIN2012
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

اتفاقا خودم هم اولین شخصی که به ذهنم رسید استاد الکترونیک آقا محمد عزیز بود  (*)

لینک به دیدگاه

سلام به همه

من 3770k رو تا 4500 و با ولتاژ 1.200 اوور کردم دما به این مقداری که تو تصویر هست میرسه و همیشه هم دمای core 0 از همه بیشتر و دمای core 3 از همه کمتره...با wprime تست گرفتم و مشکلی نداشت ...فقط دماش یخورده نگرانم کرده ....اگه میشه یه راهنمایی کنید!!

راستی  یه سوال دیگه من مقدار ولتاژ رو به صورت دستی روی 1.200 ست کردم ولی تو نرم افزار cpuz مقدارشو 1.232 نشون میده ؟ !!! جریان چیه؟ 

post-11938-0-27148400-1366891640_thumb.png

post-11938-0-56035300-1366891645_thumb.png

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
سلام به همه

من 3770k رو تا 4500 و با ولتاژ 1.200 اوور کردم دما به این مقداری که تو تصویر هست میرسه و همیشه هم دمای core 0 از همه بیشتر و دمای core 3 از همه کمتره...با wprime تست گرفتم و مشکلی نداشت ...فقط دماش یخورده نگرانم کرده ....اگه میشه یه راهنمایی کنید!!

راستی  یه سوال دیگه من مقدار ولتاژ رو به صورت دستی روی 1.200 ست کردم ولی تو نرم افزار cpuz مقدارشو 1.232 نشون میده ؟ !!! جریان چیه؟ 

متفاوت بودن دمای هسته ها طبیعی هست.

دماتون یکم بالاست با توجه به کولر تو امضاتون و ولتاژ Vcore ولی خیلی هم نگران کننده نیست.

بالا رفتن ولتاژ بخاطر LLC یا لود لاین کالیبریشن هست که از تو بایوس باید این گزینه رو یک سطح پایین تر قرار بدید تا ولتاژ در لود 0.030 ولت بالا نره.

مثلا اگر روی Ultra hight هست روی Hight بذارید.

لینک به دیدگاه

ممنون ...معین جان به نظر شما دما میتونه از خوب پخش نشدن خمیر روی cpu باشه ..از tuniq tx4 استفاده کردم ....یا اینکه کولر زیاد کولر خوبی نیست؟این llc روی اوتومات باشه بهتره یا روی یه گزینه ثابتش کنم..؟...اگه کولر رو عوض کنم میتونه بهتر بشه این دما ...و یه سوال دیگه دما تا چه حد مجازه که برسه و خطری نداشته باشه؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

با چه برنامه ای تست گرفتین ؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
ممنون ...معین جان به نظر شما دما میتونه از خوب پخش نشدن خمیر روی cpu باشه ..از tuniq tx4 استفاده کردم ....یا اینکه کولر زیاد کولر خوبی نیست؟این llc روی اوتومات باشه بهتره یا روی یه گزینه ثابتش کنم..؟...اگه کولر رو عوض کنم میتونه بهتر بشه این دما ...و یه سوال دیگه دما تا چه حد مجازه که برسه و خطری نداشته باشه؟

خوب پخش شدن خمیر مقدار کمی در بالا بودن و یا متغییر بودن دمای هسته ها میتونه تاثیر گذار باشه.

مثلا 2-3 درجه .اگر TX4 در اختیار دارید سفت هست کولرتون رو حسابی سفت کنید تا کامل پخش بشه.یا برای نرم تر شدنش قبل از استفاده کمی گرمش کنید با سشوار.

کولر هم کولر معمولی هست ولی به اندازه ی بزرگی که داره کارایی نداره !

اگر روی یک گزینه Load line Calibration رو بتونید روی یک گزینه ست کنید اینطور بالا رفتن ولتاژ در لود رو نخواهید داشت.

کولر رو اگر بخواهید تعویض کنید باید کولری بگیرید که خیلی بهتر باشه تا تفاوت رو بخوبی بتونید حس کنید  و از طرفی خودتون هم این کولر رو دارید و خرید کولر دوم خیلی منطقی به نظر نمیرسه.

برای بهتر شدن کارایی کولرتون یک عدد فن TY140 تهیه کنید  و در جلوی کولرتون بصورت دمنده بذارید و فن خودش رو به عنوان مکنده در قسمت پشت قرار بدید.به اینصورت تا 5 درجه میتونید کاهش دما در هسته هاتون رو داشته باشید.

TJ MAx پردازنده های آیوی بریج بالای 100 درجه هست ولی دمای امن برای استفاده 24/7 به نظر من زیر 75 درجه هست.

موفق باشید

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
wprime

تازه Wprime برنامه ای نیست که لود شدیدی روی تمام هسته ها داشته باشه و در لودهای شدیدتر(البته هیچ بازی و برنامه کاربردی توان ایجاد اینچنین لودی نداره مگر برنامه های استرس) دماهای بالاتر رو هم خواهید داشت.

چون هسته ها دونه دونه تست میشن(در کسری از ثانیه) ولی زمانی بیکار موندن(استراحت)هسته ها تا لود بعدی که روشون وارد میشه خیلی کمه بخاطر همین افزایش دما بصورت متناوب هست.

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

سلام

وقتی نرم افزارCPUID HWMonitor رو استارت میزنم میزان حرارت دو هسته رو اینجوری نشون میده با اختلاف10 درجه!

ایا این حرارت نرمال و طبیعیه؟

سیستم هم عادی کار میکنه نه بازی و نه کار خاصی انجام میدم..

post-6538-0-53121800-1368095273_thumb.jpg

ویرایش شده توسط evance
لینک به دیدگاه

درود عزیز یه شات از task manager و cpu z  و hwmonitor  کنار هم بزارین

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

دمای سی پی یوم خوبه؟

post-11151-0-21070500-1368623960_thumb.png

کولرم توی امضام هست

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

با سلام

دوستان میخوام بدونم که آیا اختلاف دمای 5تا 8 درجه ایی بین هسته های CPU م یه چیز عادی هست یا یه جای کار مشکل وجود داره

متاسفانه در 99 درصد زمان هایی که دارم از سیستم استفاده میکنم این اختلاف دما وجود داره

کولر سی پی یو هم GAMMAXX 400 هست که به تازگی خودم لپ کردمش و به صورت 2 فن دارم ازش استفاده میکنم

پایه ها رو هم چک کردم کاملاً محکم بسته شدن خمیر هم Z5 هست که خیلی دقیق زدم و از بابت خمیر زدن هم کاملاً مطمئن هستم(یه قطره متوسط در وسط سی پی یو)

42278832732832259116.jpg

لینک به دیدگاه

با نرم افزار دیگه مثل HW Monitor Pro تست کنین

چیز زیاد مهمی نیست نگران نباشید ...........

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
با نرم افزار دیگه مثل HW Monitor Pro تست کنین

چیز زیاد مهمی نیست نگران نباشید ...........

با سلام

این هم یه برنامه دیگه

کسی از دوستان نظر دیگه ایی نداره ؟؟؟

42719324324608807148.jpg

لینک به دیدگاه

دوست من معمولا اختلاف دمای چند درجه بین هسته های cpu هست...و نمیخواد نگران باشی و چیز مهمی نیست...

اگه میخوای از مال خودم یه اسکرین شات میزارم تا ببینی طبیعی هست...

لینک به دیدگاه

داداش واسه منم همینطوریه فکر نمیکنم چیز مهمی باشه

یکیش 34 یکیش35 یکیش36 :D

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
ارسال شده در (ویرایش شده)

برای شما که خب کاملاً مشخص هست و عادی هست به نظر من هم

ولی برای من حدود 7 درجه تفاوت فکر کنم یخورده غیر معمول باشه

کسی از دوستان اگه 3220 یا 2120 داره دماش رو بزاره توی حالت معمولی ممنون میشم

ویرایش شده توسط momo000000
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...