رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

در 1 ساعت قبل، عرفان فرهادی گفته است :

😑😑

درست میشه ایشالا

ایشالا که درست بشه ولی من ی کارت داشتم که نزدیک 6 ماه اینور و اونورش کردم آخرشم خاموش شد و هیچوقت روشن نشد و دادمش به گارانتی و ی کارت نو به جاش گرفتم 
پیشنهاد میکنم ی نگاه به این پست بندازین 
https://forum.lioncomputer.com/index.php?/topic/107163-مشکل-سیاه-شدن-صفحه-تو-بازی/&tab=comments#comment-1221251

ویرایش شده توسط Aydin
لینک به دیدگاه

در 12 دقیقه قبل، Aydin گفته است :

ایشالا که درست بشه ولی من ی کارت داشتم که نزدیک 6 ماه اینور و اونورش کردم آخرشم خاموش شد و هیچوقت روشن نشد و دادمش به گارانتی و ی کارت نو به جاش گرفتم 
پیشنهاد میکنم ی نگاه به این پست بندازین 
https://forum.lioncomputer.com/index.php?/topic/107163-مشکل-سیاه-شدن-صفحه-تو-بازی/&tab=comments#comment-1221251

متاسفانه گارانتیش تمومه

ممنونمم

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

درود و خداقوت

گوشی موتورولا Moto g5s 32 GB دارم که دائم  داغ کار میکنه و از پشت کاور ژله ای معمولی ش ، هم حس میشه .

چه کنم؟

لینک به دیدگاه

دمای cpu ام توی گیمای سنگین به بالای 90 درجه میرسه تقریبن بین 90 تا 95 متغیره میخاستم بدونم این دما واسه این سیپیو و لپتاپ عادیه؟

fx506li core i5 10300H

لینک به دیدگاه

این دما به طرز وحشتناکی بالاست تا آسیب جدی وارد نشده به دستگاهتون ببرید نگاه کنن تو بهترین حالت ممکنه یا خمیر سیلیکون از بین رفته باشه یا فن خاک گرفته باشه تو بدترین حالت هم ممکنه از مدار تغذیه پیردازنده باشه و ولتاژ بیش از حد به پردازندتون میفرسته که در هر دو صورت رسیدگی کردن به نظر بنده بسیار واجبه

لینک به دیدگاه

یه تست فورمارک اگر امکانش هست بگیرید نمودار دماییش خیلی میتونه کمک کنه

لینک به دیدگاه

سلام

در در 21 فروردین 1400 در 02:13، smhk گفته است :

مشکل از خمیره یا دما اشتباهه؟

چه خمیری استفده کردید؟

سطح هیت سینک رو موقع تمیز کاری خراش ندادین که؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

5110 لپتاپ به شدت داغی هست و این دما براش بعد حدود 7-8 سال عمری که کرده، طبیعیه. نباید انتظار اون روزای اول رو ازش داشته باشید!

بازار پره از 5110 اوراقی، دلیل خرابی همشون هم داغی گرافیک و سوختن چیپ گرافیکشون بوده.

با داغ کردن چیپ، به مرور زمان، پایه ها سولفاته میگیرن و کیفیت اتصالشون با مادربرد کمتر میشه، یعنی بازدهیشون هم کمتر میشه.

راهی نداره، یکبار دیگه خمیر رو چک کنید، فن لپتاپ رو تمیز کنید، از سلامت هیت پایت(همون میله مسیه) مطمئن باشید(بعضا دیدم که سوراخ شده بوده و مایع داخلش تخلیه شده بوده و دیگه انتقال حرارت نداشته)

فن رو هم یه سرویس کنید، باید وقتی داخلش فوت کنید، کاملا روون باید بچرخه، اگر گیر داشته باشه، باید عوض شه.

لینک به دیدگاه

در در 7 اردیبهشت 1400 در 14:33، hamed_crazy گفته است :

سلام

چه خمیری استفده کردید؟

سطح هیت سینک رو موقع تمیز کاری خراش ندادین که؟

سلام

PTK-L01  مشخصات، قیمت و خرید خمیر سیلیکون کولر مستر مدل PTK-L01 | دیجی‌کالا (digikala.com)

نه

نقل قول

از سلامت هیت پایت(همون میله مسیه) مطمئن باشید(بعضا دیدم که سوراخ شده بوده و مایع داخلش تخلیه شده بوده و دیگه انتقال حرارت نداشته)

فکر نکنم مشکلی داشته باشه چون برای cpu مشکل اینجوری ندارم

در در 7 اردیبهشت 1400 در 13:17، milad.azn گفته است :

یه تست فورمارک اگر امکانش هست بگیرید نمودار دماییش خیلی میتونه کمک کنه

ترسیدم خیلی داغ بشه

لینک به دیدگاه

سلام یه سیستم ddr3 با رم دو گیگ و پردازنده دو هسته ای سوکت ۷۷۵ دارم رمش به شدت داغ میشه تا کلید پاور رو میزنم نه تصویر میده نه بوق.سی پی یو رو با مادربرد دیگه تست کردم سالم بود تمام قطعات رو جدا کردم بایوس رو ریست کردم بدون رم تست کردم دیباگر کد ۰۳ و ۳تا بوق پشت سر هم میزنه رم رو میزنم نه تصویر میده نه بوق میزنه و دیباگر ۴۰۴۰ رو نشون میده و رم اونقدر داغ میشع که برچسب پلاستیکی روش رو سوزونده.چک کردم سوکت سی پیو به هم چسبیدگی داشت پایه ها که درستشون کردم ولی مشکل داغ شدن و نبود تصویر همچنان وجود داره.بدون رم و سی پی یو چک کردم چیپ وسط گرم میشه و روشن میشه مادربرد با زدن پاور.لطفا راهنماییم کنید مشکل از  کجاست.مادربرد برا تست رم نداشتم.

رم دیگه هم نداشتم بزارم روش تست کنم

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، MMhh20 گفته است :

سلام یه سیستم ddr3 با رم دو گیگ و پردازنده دو هسته ای سوکت ۷۷۵ دارم رمش به شدت داغ میشه تا کلید پاور رو میزنم نه تصویر میده نه بوق.سی پی یو رو با مادربرد دیگه تست کردم سالم بود تمام قطعات رو جدا کردم بایوس رو ریست کردم بدون رم تست کردم دیباگر کد ۰۳ و ۳تا بوق پشت سر هم میزنه رم رو میزنم نه تصویر میده نه بوق میزنه و دیباگر ۴۰۴۰ رو نشون میده و رم اونقدر داغ میشع که برچسب پلاستیکی روش رو سوزونده.چک کردم سوکت سی پیو به هم چسبیدگی داشت پایه ها که درستشون کردم ولی مشکل داغ شدن و نبود تصویر همچنان وجود داره.بدون رم و سی پی یو چک کردم چیپ وسط گرم میشه و روشن میشه مادربرد با زدن پاور.لطفا راهنماییم کنید مشکل از  کجاست.مادربرد برا تست رم نداشتم.

رم دیگه هم نداشتم بزارم روش تست کنم

سلام.صدای فن ها زیاد نشده؟از پاور صدای سوت یا وز وز نمیاد؟

لینک به دیدگاه

مشکلت از ولتاژ کاریه . به ندرت اتفاق میوفته که رم بسوزه . اگه با گذاشتن رم بوق نمیزنه و تصویر نمیاد نشون میده که رم سالمه و پردازنده هم سالمه چون اگه مشکل داشت فن cpu نیم دور میزد و سیستم خاموش میشد . شاید مشکل از گرافیکته . چون مادربرد به مرحله پردازش تصویر باید برسه . من احتمال میدم مادربرد داره ولتاژ اضافی به رم میده که دماش رفته بالا. معمولا اینحور اتفاقا میوفته تو سایتای خارجی بگردی هم هست .

گرم شدن چیپ ست نشون میده مادربرد سالمه

اگه بیشتر توضیح بدی شاید بهتر بتونم کمکت کنم .

ویرایش شده توسط Amin i5
اصلاح
لینک به دیدگاه

اگر هدفت کم کردن دماشه خب میتونی کلاک گرافیکتو بیاری پایین و همچنین ولتاژش رو . البته اصولی باید انجام بدی .ولی دیگه انتظار فریم ریت سابق رو نداشته باش اما میتونه دماش رو کاهش بده و به طول عمرش کمک کنه .

یه تست ساده اگه میتونی انجام بده . لپ تاپ رو در معرض باد سرد قرار بده . یه پنکه کنارش بزار یه 20 دقیق صبر کن . اگر دماش کم بشه معلوم میشه نیاز به تهویه مناسب داره

اگر هم قبل از تعویض خمیر دماش نرمال بود یه خمیر بهتر تهیه کن

لینک به دیدگاه

قبلا پاور خراب بوده تعمیرشده.صدای فن معمولی هست.سوت نمیکشه وز وز نمیکنه.با پاور دیگه تست کردم باز رم خیلی زیاد داغ میکنه.کارت گرافیک و بقیه متعلقات رو جدا کردم و تست کردم باز رم داغ میکنه.در حد اتیش گرفتن رم داغ میشه.

هر سوالی دارید بپرسید جواب بدم؟

لینک به دیدگاه

در 45 دقیقه قبل، MMhh20 گفته است :

قبلا پاور خراب بوده تعمیرشده.صدای فن معمولی هست.سوت نمیکشه وز وز نمیکنه.با پاور دیگه تست کردم باز رم خیلی زیاد داغ میکنه.کارت گرافیک و بقیه متعلقات رو جدا کردم و تست کردم باز رم داغ میکنه.در حد اتیش گرفتن رم داغ میشه.

هر سوالی دارید بپرسید جواب بدم؟

ممکنه رم خراب باشه.اما بنظرم رم دیگه ای ننداز روی این مادربرد.بنظرم برا اینکه به قطعات اسیب نزنی رمت رو ببر بیرون تست کنن اگه اونجا هم داغ کنه و مادربرد سالم باشه رم خرابه اگه داغ نکنه احتمالا قطعات روی مادربرد خراب شدن و برق زیاد میدن به رم.

ویرایش شده توسط amir.t.1261
لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، amir.t.1261 گفته است :

ممکنه رم خراب باشه.اما بنظرم رم دیگه ای ننداز روی این مادربرد.بنظرم برا اینکه به قطعات اسیب نزنی رمت رو ببر بیرون تست کنن اگه اونجا هم داغ کنه و مادربرد سالم باشه رم خرابه اگه داغ نکنه احتمالا قطعات روی مادربرد خراب شدن و برق زیاد میدن به رم.

درصورت مشکل مادربرد به نظرتون کدوم قطعات امکان خرابی دارند؟

لینک به دیدگاه

دیگه چه انتظاری از پیرمرد داری ؟ دیگه کارشو کرده این لپتاپ 

لینک به دیدگاه

در 45 دقیقه قبل، MMhh20 گفته است :

درصورت مشکل مادربرد به نظرتون کدوم قطعات امکان خرابی دارند؟

نمیشه گفت.احتمالا روی مادربرد اطراف رم رو دست بزنید ممکنه جاهایی داغ باشه(ممکنه).مثلا مقاومت ها قطعاتی که برای کاهش ولتاژ استفاده میشه و...(نمیشه گفت چه قطعه ای هست چون انواع قطعه ها هستن که باعث مشکل میشن.(اینا همه در صورت وجود مشکل در مادربرد هست)

ویرایش شده توسط amir.t.1261
لینک به دیدگاه

درود .

دست بزار اونجا که فن هست ببین هوا میده بیرون یا نه . همه چیز خمیر نیست . یا هیتسینک خوب به چیپ نمیچسبه یا فن خاک گرفته و هوا بیرون نمیره . اگه ممکنه پره های فن و اون قصمت خروجی هوا بدنه رو چک کن ببین تمیزه یا نه

لینک به دیدگاه

در 4 ساعت قبل، میلاد بهرامن گفته است :

درود .

دست بزار اونجا که فن هست ببین هوا میده بیرون یا نه . همه چیز خمیر نیست . یا هیتسینک خوب به چیپ نمیچسبه یا فن خاک گرفته و هوا بیرون نمیره . اگه ممکنه پره های فن و اون قصمت خروجی هوا بدنه رو چک کن ببین تمیزه یا نه

سلام و درود

هوا میده و تمیزه

فکر کنم مشکل همون خوب نچسبیدنه ولی پیچ ها رو محکم بستم 

نظریه های موجود چه چیز هایی هست؟ 

لینک به دیدگاه

سرعت چرخش فن با گرفتن خاک تا این حد پایین نمیاد که دما بشه 90. بله اگر فن حالت روانکاری بودنش رو از دست بده سرعت زیادی ازش پایین میاد بخاطر بلبرینگی که داره . در مقایسه با دمایی که شما میگید احتمالش کمه که از فن باشه . تاثیرگذارترین نظریه ها در دما اول هدایت دما به وسیله سیلیکنه که برای سودجویی بیشتر سیلیکن هایی با میزان هدایت های مختلف تو بازار میزارن که باید سعی کنی بهترین نوعش رو پیدا کنی ، دوم هیت سینکه اگر فاصله بین سطح مورد نظر و خود هیت سینک باشه دما به طور کامل منتقل نمیشه و سوم میزان اورکلاک بخاطر ولتاژ اضافه که طبیعتا جریان زیاده که جریان بالا عامل اصلی حرارت هست و سوم دمای محیط هست که حتی اگر قوی ترین فن بزارید با وجود دمای بالای محیط ، باز هم فن تاثیر زیادی نداره چون باد گرم میده .

لینک به دیدگاه

احتمال اینکه مادربرد مشکل داشته خیلی کم هست . چون خود رم مموری شماتیکش رو ببینید یک واحد داره به نام I/O circuit.

Random Access Memory - an overview | ScienceDirect Topics

این قسمت I/O Circuit کارش گرفتن جریان برای انتقال اطلاعات موقت بین خودش و پردازنده هست . مشکل رم شما تو همین قسمته که داره جریان زیادی رو میگیره که باعث حرارت زیادش میشه .

لینک به دیدگاه

رم ddr3 دو سری داره یکی اولی ها که 1.8 ولت به بالا بودن که برای 775 هست. یکی نسل جدید که استاندارد 1.5 هست و یکی لو ولتاژ 1.35 یا DDR3L .

ببین کجا خراب کردی ! رم ها کراس پلتفوروم به ندرت و تکو توک جواب میدن.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...