رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

• کاربر ویژه

بهمن جان

دوست خوبم خسته نباشی. به این ترتیب که پیش میری در نسل بعدی CPU خود هسته ها رو هم از جاش درمیاری.

ولی این درآوردن سیستم چفت و بست CPU و گذاشتن CPU تنها روی زیف کمی استرس داره، از اون طرف چقدر فشار باید بلاک روی CPU بیاره که مثل فشار قفل زیف بشه و CPU تو اسلاتش بخوابه. همچنین هم سطح درآوردن اطراف هسته ها با سطح هسته با استفاده از چسب کار آسونی نیست. خریدن اون کولر هم آسون نیست. این دفعه ریزه کاری هاش خیلی زیاده استاد. (*) ولی بسیار جالب و هیجان انگیز بود.

سلام آرمین جان ممنون سلامت باشی

فشار خیلی زیادی نمیخواد. تو اگه سیستم پایه این بلاک رو ببینی میفهمی که تنظیمش خیلی آسونه. در مورد هم سطح کردن اطراف هم اگر اون ردیف SMD روی برد نبود خیلی راحت تر میشد همه طرف رو مساوی چسب زد. ولی اینطوری یه مقدار تنظیم میخواد.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

خیلی خوبه یهمن جان

منتها یکمی هم بدشانس بودی .. و از این پردازنده های که ذاتشون خنکه به دستت نرسیده :دی

بعضی از پردازنده ها که تست کردم ولتاژ بالاتری میطلبیدن اما در عین حال خنک تر بودن... و حتی با 1.25 برای 4500 در دمای معمولی منزل(آیدل 30 درجه) به 50 نمیرسیدن در طول تست های سنگین البته وقتی هم رادیاتور میرفت پشت پنجره که لودشون میشد 30 :دی (در حالی که 2 تا از لو ولتاژها به شدت از این خنک ها داغتر بودن روی همون 4500 و با 1.18 الی 1.2)

ویرایش شده توسط Farjam
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

خیلی خوبه یهمن جان

منتها یکمی هم بدشانس بودی .. و از این پردازنده های که ذاتشون خنکه به دستت نرسیده :دی

بعضی از پردازنده ها که تست کردم ولتاژ بالاتری میطلبیدن اما در عین حال خنک تر بودن... و حتی با 1.25 برای 4500 در دمای معمولی منزل(آیدل 30 درجه) به 50 نمیرسیدن در طول تست های سنگین البته وقتی هم رادیاتور میرفت پشت پنجره که لودشون میشد 30 :دی (در حالی که 2 تا از لو ولتاژها به شدت از این خنک ها داغتر بودن روی همون 4500 و با 1.18 الی 1.2)

یعنی احتمال نداره خمیرشون بهتر باشه یا یکنواخت تر زده شده باشه !

سوال اینجاست آیا یکنواختی خمیر میتونه اینقدر تفاوت ایجاد کنه!؟...

چطور میشه یکسری هسته ها ذاتا تا مثلا 10 درجه خنک تر از یکسری دیگه باشن اونم با 0.05 ولتاژ بالاتر؟!؟

عجیبا غریبا...

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

ای جانم.... 

4770K

فرکانس 4.5

ولتاژ 1.21

گرمترین هسته 54 درجه اونم در دمای اتاق 27 درجه ... :Not Worthy:

بهمن جان فقط تست آخر رو در دمای اتاق 23 درجه تکرار کن بیزحمت و تاثیر کاهش دمای محیط رو هم در این نسل ببینیم...

خیلی لذت بردم دمت گرم...

معین جان این هم تست در دمای محیط 17 درجه با همون ولتاژ 1.21 ولت :

post-6808-0-67701000-1391803739_thumb.jpg

جالبه با این که دمای محیط نسبت به حالت قبل 10 درجه کمتر شده میانگین حد اکثر دمای هسته ها شده 38.25 درجه که حدود 13 درجه کمتر از حالت قبله!

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام بهمن جان 

ممنون از بابت تاپیک مفید و .... @};-

بعد از حذف IHS و تست با خمیرLiquid Ultra ولتاژ استیبلیتی سی پی یو کاهش پیدا نکرد ؟

قطعا با کاهش دما باید سی پی یو با ولتاژ کمتری استیبل شود که این ولتاژ کمتر قطعا کاهش دمای بیشتری را در بر خواهد داشت.

و یک نکته عجیب اینجاست که دمای آیدل و مینیمم تغییری نداشته و کاهشی در آن مشاهده نمیشود  :unsure: 

بهزاد جان امروز فرصت شد تا در دمای محیط 15 درجه دوباره تست کنم و کمترین ولتاژ استیبل برای 4.5 گیگاهرتز رو پیدا بکنم که طبق گفته شما به جای 1.21 ولت این بار با حدود 1.18 ولت استیبل شد و میانگین ماکسیمم دمای هسته ها هم حدود 36 درجه شد

post-6808-0-21193100-1391804062_thumb.jpg

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

خیلی خوبه یهمن جان

ممنون فرجام جان 

راستش هدف اصلی من آزمایش تفاوت دمای ایجاد شده با تعویض خمیر و در مرحله بعدی حذف کامل IHS بود و دمای پایینتر در مقایسه با بقیه CPU ها برام اهمیت کمتری داشت. ولی این طور که میگی عجیبه که یک CPU با ولتاژ کمتر دمای بیشتری داشته باشه! و برعکس

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درسته...اینو من خودم امتحان کردم.(البته چیپ گرافیک بود..ولی فکر مثل هم باشن)

حالا یه سوال!

چرا زمانی که این کار ها رو میکنید فیلم تهیه نمیکنید؟!

ببخشید تعداد پست ها زیاد بود فراموش کردم جواب شما رو بدم.

راستش مدت ها بود میخواستم این کار رو انجام بدم و فرصت نمیکردم. خودم هم دوست داشتم فیلم بگیرم ولی نه امکاناتش رو دارم و نه فرصتش رو.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

معین جان این هم تست در دمای محیط 17 درجه با همون ولتاژ 1.21 ولت :

attachicon.gif17c.jpg

جالبه با این که دمای محیط نسبت به حالت قبل 10 درجه کمتر شده میانگین حد اکثر دمای هسته ها شده 38.25 درجه که حدود 13 درجه کمتر از حالت قبله!

خیلی ممنون بهمن جان ...

دقیقا مثل نسل های قبل هست...

با 10 درجه خنک شدن محیط تقریبا 13 درجه دماهای هسته ها کاهش یافته...

برام خیلی جالبه با این شرایط بازهم خیلی از سایت ها برای سنجش عملکرد کولرها و یا خمیر ها دلتا تی می گیرند !که با توجه به شرایط بالا نتایج اشتباه در میاد!شاید هم دوست دارند که نتایج رو بشکل دیگری نمایش بدند !

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

تست در فرکانس 4400 ولتاژ 1.145

شرایط تست هم مثل همونی هست که در پست اول نوشتم

گرمترین هسته 63 درجه اس

البته توی ویندوز قبلیم با این ولتاژ 4500 رو  می زدم ولی توی این ویندوز جدید که سرویس پک 1 هست هنوز قلقلش دستم نیومده بوت می کنه ولی استیبل نیست

post-8297-0-70786000-1391895045_thumb.jpg

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

کارت حرف نداره آقا یونس...

فقط اگه پایه باشی بزن دو طرف ihs رو پرداخت کن بعد ببین با اون خمیر و اون تجهیزات خنک کنندت چقدر خنک میکنه...

تا اینجا که کارت عالیه.. @};-

محمد جان بیشتر هدفم اینه که فقط کارایی خود خمیر رو محک بزنم، وگرنه با کولرهای خوب یا واترکولر که نتیجه قطعا خیلی بهتره

تست هام در حالت استوک تموم بشه کیت واترکولر رو هم نصب می کنم تست هاش می زارم

این cpu خوبیش اینه که لوولتاژ هست هدفم 5Ghz برای استفاده 24/7 هست 8-X

لینک به دیدگاه

به نام خدا.

خوب من مدت خیلی زیادی برای اینکه بدونم که دمای پردازندم مشکل داره یا نه حسابی خودم رو به این در و اون در زدم تا اینکه بالاخره به کمک دوستانم در اینجا و انجمن Tom'shardware و پشتیبانی AMD فهمیدم و حالا هم میخوام که این اطلاعات رو با شما بچه های گل لیون کامپیوتر مخصوصا AMD باز ها در میون بزارم.

من اخیرا چندین ایمیل در مورد حداکثر دمای پردازنده تو امضام و نحوه خوندن اون(که دمای سوکت رو بخونم یا دمای هسته) با شرکت AMD از طریق ایمیل مکاتبه داشتم که بالاخره یه جواب درست و درمیون گرفتم و چندین منبع دیگه رو هم در این زمینه به شما معرفی میکنم.

ابتدا متن ایمیلی که AMD به من زده به شرح زیره :

70238577034492461021.jpg

خوب همینطور که توی این تصویر میبینید حداکثر دمای پردازنده 8350 رو گفتن که 61.1C هستش و اینکه دمای اون رو باید از روی دمای هسته خوند زیرا دمای سوکت که توسط مادر بورد خونده میشه میتونه 10 تا 15 درجه بیشتر باشه و در مورد دمای حالت بیکاری هم چیزی نگفتن.

خوب این چیزی بود که خودم شخصا از AMD پرسیدم که شما میتونید از منابع زیر که هم متن و هم عکسشون رو میزارم به طور کامل در مورد دمای پردازندتون اطلاع پیدا کنید.

65423053895746872148.jpg

http://www.overclock.net/t/1095360/straight-from-amd-the-correct-temp-to-read-for-your-processor

در تصویر بالا یک کاربر با پردازنده 1090 از AMD هستن سوال من رو پرسیده بو که اونها ابتدا بهش توضیح دادن که حداکثر دماش 61.6 تا 62 هستش(باز هم دمای حالت بیکاری نداره) و برنامه ی Core temp رو بهش پیشنهاد دادن.

76421448554221431226.jpg

http://www.overclock.net/t/1128821/amd-temp-information-and-guide

خوب در اینجا هم اومدن و درباره دماها و نحوه خوندنشون و نوع سنسورهای خواننده دما توضیح دادند.

خوب در اینجا گفته که دمایی که برای حداکثر دما و یا اصطلاحا فول لود باید تحت نظر قرار بدیم همون دمای هسته هاست و تفاوت این دماها رو اینجوری که من فهمیدم به شرح زیر توضیح داده :

دمای سوکت یک دمای فیزیکی هستش که از روی سوکتی در مادربورد خونده میشه ولی دمای هسته یک دمای غیرفیزیکی هستش و برای دمای حالت بیکاری دمای اشتباه میده و نمیشه برای دمای IDLE از این دما استفاده کرد.

73784293746524752765.jpg

http://www.overclock.net/t/931241/interesting-information-from-amd-about-1090t

خوب این هم فقط تصدیق گذشته رو میکنه و میگه که باید دمای Die و یا همون محیطی که معمولا حدود یک سانتی متر مربع هستش و هسته ها و بقیه اجزای اصلی پردازنده رو اون قرار دارن رو مورد استفاده قرار بدیم و دوباره در مورد حداکثر دمای 1090 توضیح میده.

خوب با توجه به تصاویر بالا تنها جمع بندی که میشه کرد اینه که برای دمای Idle میتونیم به دمای گزارش شده توسط سوکت اعتماد کنیم ولی برای دمای فول لود منظور سازندگان خوندن دما از سنسور داخلی پردازنده هاست و یا همون بالتذ=رین دمای هسته.

این مطلب رو من تا حالا در هیچ سایت ایرانی ندیده بودم و واجب دونستم که یه منبعی در این زمینه برای عزیزان ایرانی و عاشقان سخت فزار جمع آوری کنم که بتونه به درد بخور باشه و امیدوارم به همین شکل هم باشه.

اگه جایی رو کم نوشتم و یا موضوعاتی در ترجمش اشتباه کردم  رو امیدوارم من رو بابت زبان ضعیفم به بزرگی خودتون ببخشید و سپاسگذار میشم که در همین تاپک اونها رو بیان کنید.

ویرایش :

یکی از تفاوت های پردازنده های AMD و اینتل توی تحمل گرماییشونه که برا اینتل کمی بالاتره و فکر میکنم به خاطر استخونبندی بهتر پردازنده هایه اینتله که لیتوگرافی پایینتر اینتل نسبت به AMD (هر چی پایینتر باشه خیلی بهتره) که من شنیدم بعضی پردازنده هایه اینتل رو استفاده کننده هاش تا دمای 100c هم بالا بردن(توی استفاده های چند ساله) و یا حتی رفیقم یه کامپیوتر رو بست با پردازنده اینتل و بعد از نصب ویندوز و چک کردن آخر تازه فهمیده بود که اینهمه مدت فن پردازنده رو نصب نکرده بود.

اینارو گفتم دلیل این نمیشه که سراغ AMD نریم و اصلا منظورم تبلیغات منفی نیست ولی متاسفانه پردازنده های AMD حساسیت بیشتری به گرما دارن.

ویرایش شده توسط ReZa546
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

این سوالی هست که خیلی ها دارند 

لینک به دیدگاه

این سوالی هست که خیلی ها دارند 

مغز من یک نفر رو که داغون کرده بود.

پردازندم از بخاری خونمون هم بهتر عمل میکنه ماشالله

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

پس شانستون خونده 4770 نخریدین  :D

لینک به دیدگاه

درود رضا جان

مرسی بابت توضیحات خوب و تجربه ای که دراخیتار دوستان گل فروم قراردادی!

امیدوارم که دیگه با این گونه مشکلات سروکارنداشته باشی (*)

لینک به دیدگاه

پس شانستون خونده 4770 نخریدین  :D

مگه اینتل هم داغ میکنه؟ :blink:

شنیدم فقط تو اور فن میخواد.

درود رضا جان

مرسی بابت توضیحات خوب و تجربه ای که دراخیتار دوستان گل فروم قراردادی!

امیدوارم که دیگه با این گونه مشکلات سروکارنداشته باشی (*)

لطف داری حمید جان. :wub:

قسمتی از تجربیاتم از اساتیدی همچون شما به دست اومده و منم همه حرفای شما و بقیه دوستانم رو فقط جمع آوری کردم تا اینکه بقیه هم استفاده بکنن.

کیس جدیدتون هم تبریک میگم.

ویرایش شده توسط ReZa546
لینک به دیدگاه

مگه اینتل هم داغ میکنه؟ :blink:

شنیدم فقط تو اور فن میخواد.

لطف داری حمید جان. :wub:

قسمتی از تجربیاتم از اساتیدی همچون شما به دست اومده و منم همه حرفای شما و بقیه دوستانم رو فقط جمع آوری کردم تا اینکه بقیه هم استفاده بکنن.

کیس جدیدتون هم تبریک میگم.

اینتل هم داغ میکنه مخصوصا این اقای 4770K که متاسفانه خمیرزیرIHS بسیار بی کیفیت هست که حتی با فن استوک اینتل، دما درفول لود بدون اورکلاک تا70 درجه هم میرسه!!!

عزیزی شما و باعث افتخارهست که میتونم کمکی به شما دوستان گل داشته باشم. (*)

ناقابل هست :wub:

لینک به دیدگاه

سلام خدمت دوستان عزیز

1- به تازگی مادربورد asus h87 pro گرفتم می خواستم ببینم این مادربورد ها سنسور دما که حرارت مادربورد را نشان بده ندارن؟

چون که تو نرم افزار hw info دمای مادربورد رو 112 نشون می ده تو بایوس هم فقط دمای سی پی یو قابل رویت .

اونجور که من پرسیدم چون مادربورد سنسور دما نداره نرم افزار دما رو همین جوری نشون می ده.!!!؟؟؟

2- سوال دوم هم اینکه تو برنامه al suite دمای سی پی یو رو تو حالت لود نزدیک 12-13 درجه پایینتر نشون می ده!! نسبت به دمایی که در نرم افزار occt قابل رویت .

این دمای سوکت ؟ نیازی هست بایوس یا نرم افزار اپدیت کنم ؟

با تشکر

لینک به دیدگاه

سلام خدمت دوستان عزیز

1- به تازگی مادربورد asus h87 pro گرفتم می خواستم ببینم این مادربورد ها سنسور دما که حرارت مادربورد را نشان بده ندارن؟

چون که تو نرم افزار hw info دمای مادربورد رو 112 نشون می ده تو بایوس هم فقط دمای سی پی یو قابل رویت .

اونجور که من پرسیدم چون مادربورد سنسور دما نداره نرم افزار دما رو همین جوری نشون می ده.!!!؟؟؟

2- سوال دوم هم اینکه تو برنامه al suite دمای سی پی یو رو تو حالت لود نزدیک 12-13 درجه پایینتر نشون می ده!! نسبت به دمایی که در نرم افزار occt قابل رویت .

این دمای سوکت ؟ نیازی هست بایوس یا نرم افزار اپدیت کنم ؟

با تشکر

در مورد سوال اول، به جای HW از AIDA 64 استفاده کن. برخی از نرم افزار ها اشتباهی سنسور رو میخونن. مادربرد سنسور داره که معمولا" برای چیپ نصب میشه.

در مورد سوال دوم، بله دمای Ai Suite دمای سوکت CPU هستش نه دمای هسته ها. برای دمای هسته ها بهتره از Core Temp یا Real Temp استفاده کنید یا کلا" AIDA 64 رو استفاده کنید.

لینک به دیدگاه

پیرو صحبت دوست گرامی armin 2012

لینک دانلود aida 64 :

http://dl2.soft98.ir/soft/AIDA64.Extreme.Edition.4.20.2800.rar

pass : soft98.ir

ویرایش شده توسط Peyman_NP
لینک به دیدگاه

برنامه aida 64 رو نصب کردم دمای مادربورد رو جایی نزده بود !!.

قسمت سنسورها هم فقط هارد و گرافیک بود !!

لینک به دیدگاه

برنامه aida 64 رو نصب کردم دمای مادربورد رو جایی نزده بود !!.

قسمت سنسورها هم فقط هارد و گرافیک بود !!

مگه میشه فقط هارد و گرافیک باشه؟

عکس از صفحه سنسور بگیرید اینجا بگذارید.

آیا درایور چیپست رو نصب کردین؟

لینک به دیدگاه

البته فکر می کنم این ورژن برنامه با ویندوز 8.1 سازگاری نداشته باشه.

www.aida64.com/faq/windows-81

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...