رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

• کاربر ویژه

گرامی کاهش ولتاژ از حالت دیفالت باعث کاهش کارایی میشه .اگر اینجور که شما میفرمایید بود سازنده کولر غیر رفرنس خودش رو اینقدر اذیت نمیکرد کولر طراحی کنه!مییومد از ولتاژ پیش فرض انویدیا کم میکرد 15 درجه کاهش دما پیدا میکرد!به این راحتی نیست وضمنا من کارت 770 و 780 رو زیاد کار کردم مدل های ایسوس و msi کم دیدم دما بره   رو 74 75 چه برسته به  80!توی سنگین ترین لودها من دما رو 65 تا 75 گرفتم شاید شما صحبت از مدل رفرنس میکنید.اگر ولتاژ سری 7  برابر با 1.200 حتما دلیل داشته که این میزان بوده افزایش بی مورد ولتاژ برای سازنده چیپ و سازنده کارت غیر از هزینه بیشتر چی داره؟باید هزینه بیشتر صرف طراحی کولر کنن همین!کلا نه کم شدن ولتاژ چیز خوبیه نه زیاد شدنش برای همین خیلی از سازنده های مدل های غیر رفرنس حتی اجازه انلاک کردن  ولتاژ رو نمیدن.

رضا جان کارتهایKepler که با GPU Boost کار میکنن فقط وابسته به یه مقدار از پیش تعریف شده برای کلاک و ولتاژ نیستن. بلکه کیفیت چیپ هم خیلی در مقدار بوست واقعی اونها تاثیر داره. برای مثال شما ممکنه 2 کارت 770 OC دقیقا با برند و مدل مشابه تهیه بکنید و یکی از اونها به دلیل کیفیت بالاتر Asic چیپش مثلا به صورت دیفالت با کلاک 1250 کار بکنه و دیگری ممکنه به دلیل کیفیت چیپ پایینش به صورت دیفالت 1100 بالاتر نیاد و حتی با وجود کلاک کمتر ، دمای بالاتری نسبت به کارت اولی داشته باشه. چون الگوریتم GPU Boost بر اساس متغیر های مختلفی کار میکنه و کیفیت چیپ هم یکی از متغیر های مهمش هست. و همونطور که معین جان هم گفت سازنده کارت بد ترین حالت ممکن رو در نظر میگیره و با وجود این که مثلا میدونه یک کارت با کیفیت چیپ خیلی خوب میتونه همون کلاک رو مثلا به جای 1.200 ولت با 1.100 ولت هم بزنه ولی چون هدفش داشتن اون کلاک حتی برای بد کیفیت ترین چیپ هست نمیتونه ولتاژ دیفالت رو برای همه سری تولیدیش 1.100 تعریف بکنه. دقیقا به همین خاطره که میشه در صورت داشتن چیپی با کیفیت متوسط و بالاتر ، اون میزان ولتاژ اضافی رو کم کرد و نه تنها هیچ تاثیر منفی ای  در کارایی نخواهد داشت بلکه باعث کم شدن خیلی محسوس دما و مصرف برق و نویز فن و افزایش طول عمر مفید کارت خواهد شد. البته مشخصه که به دلیل این که کیفیت هیچ دو چیپی دقیقا مثل هم نیست پیدا کردن نقطه بهینه برای کلاک و ولتاژ در هر کارت نیاز به سعی و خطا و کمی تمرین داره. مثلا در حال حاضر من GTX 660 Ti OC PE دارم که کیفیت چیپش 80% هستش و با ولتاژ 1.100 به جای 1.175 همون کلاک در نظر گرفته شده رو میزنه و به جای این که دماش 80 درجه باشه با همون کارایی و کلاک ، در دمای 63 درجه کار میکنه. در حالی که به دلیل ولتاژ و دمای کمتر ، دور فنش هم خیلی پایین تر از حالت اول هست.

ویرایش شده توسط Bahman
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

رضا جان کارتهایKepler که با GPU Boost کار میکنن فقط وابسته به یه مقدار از پیش تعریف شده برای کلاک و ولتاژ نیستن. بلکه کیفیت چیپ هم خیلی در مقدار بوست واقعی اونها تاثیر داره. برای مثال شما ممکنه 2 کارت 770 OC دقیقا با برند و مدل مشابه تهیه بکنید و یکی از اونها به دلیل کیفیت بالاتر Asic چیپش مثلا به صورت دیفالت با کلاک 1250 کار بکنه و دیگری ممکنه به دلیل کیفیت چیپ پایینش به صورت دیفالت 1100 بالاتر نیاد و حتی با وجود کلاک کمتر ، دمای بالاتری نسبت به کارت اولی داشته باشه. چون الگوریتم GPU Boost بر اساس متغیر های مختلفی کار میکنه و کیفیت چیپ هم یکی از متغیر های مهمش هست. و همونطور که معین جان هم گفت سازنده کارت بد ترین حالت ممکن رو در نظر میگیره و با وجود این که مثلا میدونه یک کارت با کیفیت چیپ خیلی خوب میتونه همون کلاک رو مثلا به جای 1.200 ولت با 1.100 ولت هم بزنه ولی چون هدفش داشتن اون کلاک حتی برای بد کیفیت ترین چیپ هست نمیتونه ولتاژ دیفالت رو برای همه سری تولیدیش 1.100 تعریف بکنه. دقیقا به همین خاطره که میشه در صورت داشتن چیپی با کیفیت متوسط و بالاتر ، اون میزان ولتاژ اضافی رو کم کرد و نه تنها هیچ تاثیر منفی ای  در کارایی نخواهد داشت بلکه باعث کم شدن خیلی محسوس دما و مصرف برق و نویز فن و افزایش طول عمر مفید کارت خواهد شد. البته مشخصه که به دلیل این که کیفیت هیچ دو چیپی دقیقا مثل هم نیست پیدا کردن نقطه بهینه برای کلاک و ولتاژ در هر کارت نیاز به سعی و خطا و کمی تمرین داره. مثلا در حال حاضر من GTX 660 Ti OC PE دارم که کیفیت چیپش 80% هستش و با ولتاژ 1.100 به جای 1.175 همون کلاک در نظر گرفته شده رو میزنه و به جای این که دماش 80 درجه باشه با همون کارایی و کلاک ، در دمای 63 درجه کار میکنه. در حالی که به دلیل ولتاژ و دمای کمتر ، دور فنش هم خیلی پایین تر از حالت اول هست.

صد در صد کیفیت چیپ تاثیر داره من خودم هازول دیدم 4770 از 1.25 بوده تا 1.38 باز به فرکانس مورد نظر دست پیدا نکرده .

خوب پیدا کردن gpu لو ولتاژ هم اسون نیست و همه کارتها اونجور که شما فرمودید نیستند .کارت 770 خودم یکجور اور شد البته بدون دستکاری ولتاژ -کارت دوستم هم بیشتر رفت از من توی کلاک-درسته ولی اونقدر با هم اختلاف نداشتن در حد 20 مگاهرتز.پیدا کردن اون چیپ با کیفیت که مد نظر شما باشه و اونقدر از کاهش ولتاژ سود ببره برای همه مقدور نیست.

ویرایش شده توسط rezagtx
لینک به دیدگاه

duste aziz salam. man matalebo khundam va mikham ye meghdar etelaat behet bedam shayad be dardet bokhore aval inke chipsete GTX 770 ta 98 C mitune garm beshe vali in yani maximum hararat ke residan be un yani sukhtane tadriji vtransistorha va ofte keyfiyate chipset 2vom inke caseaye  ( Green ) hich kodum tahviye havaye khubi nadaran va khode kart Graphicam hamchin systeme tahviye dorost hesabi nadare mamulie age caset pishe man bud ba ye hazineye hodudan 60 hezar tomani ( faghat lavazem ) kari mikardam damaye kart az 60 daraje nahayat ta 65 balatar nare unam mogheye bazi kari ke hamishe ru systemhayi ke khodam jam kardam anjam midam ba un jingulakbazihaye ASUS ham rah be jai nemi bare bikhiyale narm afzar sho moshkel sakht afzarie bayad tahviye case va graphic avaz beshe vali ba lavazeme standard movafagh bashi ;)

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

من دیگه دارم می ترسم از خودم

هرچی سنسور بود روشن بودش / دانلود میکرد / نقشه گوگل داشت نگاه میکرد دریغ از گرم شدن

رفتم تبلت رو براشتم 1 دقیقه نشد که آروم آروم شروع به گرم شدن کرد !!!!!!!!!!!

بدن من مشکل داره باهاش :excl: :excl: :excl: :excl: :excl: :excl: :excl: :excl:

تبلت رو توی دستت نگیر و بزار روی میز و باهاش کار کن ، همه کار هم بکن بازی HD هم بزن که قشنگ سرویس بشه بعد تست کن .

لینک به دیدگاه

اگه داغ نمی کرد تعجب می کردم.

یک بار دیگه خصوصیات نوت رو بخون، صفحه ی نمایش quad-hd بعلاوه ی snap-dragon 800 ، کافیه با یه همچین تبلتی 30 دقیقه آسفالت بازی کنی تا دهان تبلت آسفالت شود.

البته خیلی نگران این قضیه نباش. اکثر تبلت ها تا دمای 60 درجه ی سلسیوس را تحمل می کنند. و این دما فوق العاده بالاتر از دمای تحمل دست شماست. برای آنکه دستتان نسوزد هم می توانید یک کاور بگیرید.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

تبلت رو توی دستت نگیر و بزار روی میز و باهاش کار کن ، همه کار هم بکن بازی HD هم بزن که قشنگ سرویس بشه بعد تست کن .

اگه داغ نمی کرد تعجب می کردم.

یک بار دیگه خصوصیات نوت رو بخون، صفحه ی نمایش quad-hd بعلاوه ی snap-dragon 800 ، کافیه با یه همچین تبلتی 30 دقیقه آسفالت بازی کنی تا دهان تبلت آسفالت شود.

البته خیلی نگران این قضیه نباش. اکثر تبلت ها تا دمای 60 درجه ی سلسیوس را تحمل می کنند. و این دما فوق العاده بالاتر از دمای تحمل دست شماست. برای آنکه دستتان نسوزد هم می توانید یک کاور بگیرید.

سلام

بازی نمیکنم اینجوری هستش ؟؟ !!!

12 اسفند 92 گرفتم تبلت رو و اون اوایل اینجوری نبودش !!!  برا همین میگم لابد مشکلی داره

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

اینو بده داداشت یدونه دیگه واسه خودت بخر :D

انشاالله فردا میزنگم به فروشنده اینو میدم یکی با گارانتی همراه سرویس خاورمیانه برمیدارم / اگه هم نسخه PRO داشته باشن از اون بر میدارم

لینک به دیدگاه

تابستونه دیگه گرم هست .

آی پاد تاچ 4 رو تابستون ببرم بیرون یا خاموش می شه یا ان قدر کند می شه که بهتره خاموشش کنی.

کاملا هم عادی هست. البته پردازندش داغ هست ذاتا ... A4 .cortexA8

ویرایش شده توسط saeed0c
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

تابستونه دیگه گرم هست .

آی پاد تاچ 4 رو تابستون ببرم بیرون یا خاموش می شه یا ان قدر کند می شه که بهتره خاموشش کنی.

کاملا هم عادی هست. البته پردازندش داغ هست ذاتا ... A4 .cortexA8

گوشی اس 2 من داغ میکرد ولی این نه / برا همین حساس شدم به داغ کردنش

لینک به دیدگاه

باسلام به دوستان.با برنامه ASUS GPU Tweak گزینه power target رو به حداقل مقدار رسوندم و دما حدود 10 درجه کاهش پیدا کرد.البته بعضی جاها تو گیم یک لحظه هنگ میکرد و دوباره راه میوفتاد. برای گرافیک مشکلی پیش نمیاد؟

اگر کیسم رو عوض کنم و کیس بزرگتری بگیرم تو دمای قطعات مخصوصا گرافیک تاثیری داره؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

باسلام به دوستان.با برنامه ASUS GPU Tweak گزینه power target رو به حداقل مقدار رسوندم و دما حدود 10 درجه کاهش پیدا کرد.البته بعضی جاها تو گیم یک لحظه هنگ میکرد و دوباره راه میوفتاد. برای گرافیک مشکلی پیش نمیاد؟

اگر کیسم رو عوض کنم و کیس بزرگتری بگیرم تو دمای قطعات مخصوصا گرافیک تاثیری داره؟

مشکلی برای گرافیکتون نیست!

اون لگ های لحظه ای هم برای خود بازی هست معمولا.

تهویه مناسب صددرصد موثر هست.

ویرایش شده توسط HeX
لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...

سلام و درود به بچه های گل لیونی @};-  :x

نمیدونم ایجاد این تاپیک کار درستیه یا نه ولی خب میزنیم اگه بد بود مدیران عزیز حذفش کنن :crying:

تو این تاپیک کاربرای عزیز گزارشی از دمای سیستمشون به همراه یه عکس میذارن

هدف از این کار آشنایی با عملکرد پردازنده ها و کولرهایی هست که کاربرا استفاده میکنن(مگه غیر اینم باید هدفی داشته باشیم؟!! =)) )

فقط چندتا نکته برای گذاشتن پست هست:

1- کاربرای عزیز ابتدا مدل پردازنده رو بنویسن

2- از چه نوع کولری استفاده کردن

3- گزارش دمای سیستم در حالت IDLE و FULL LOAD

4- آیا از خمیر مخصوصی واسه خنک کنندگی استفاده کردن؟؟

5- مدل کیستون چیه و از چندتا فن برای خنک کنندگی کیس استفاده میکنین(اگه هم بتونن مدل فن ها رو هم بنویسن که دمتون گرم)!!! :clapping: 

6- سعی کنید که دمای سیستم رو با یک برنامه بگیرید که مبنای مقایسه برای همه یکی بشه(مثلا همه دوستان از برنامه HW MONITOR استفاده کنید)

7- دمای محیط در هنگام گزارش عملکرد سیستم

8- دمای کارت گرافیک در حالت idle و full load

در آخر هم بازم از همه ی کاربرای عزیز آخر تشکر و سپاسو دارم برای همکاری که میکنن

بچه ها تاپیک اگه جای ناقصی داره یا نیاز به تصحیح داره بگید که درستش کنم)

از همه دوستای گلم ممنونم منتظر تاپیکای ترسناکتون هستم!!!!!! =)) 

ویرایش شده توسط mostafa3123
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

آقا با تشکر از تاپیک خوبتون.

من خودم خیلی دنبال همچن موضوعی بودم گه خوشبختانه شما استارتش رو زدین.

من فعلا سر کار هستم ولی در اولین فرصت قرار میدم.

اما از اینا که بگزریم ، صاحاب تاپیک مقدم تره ها.;-)

لینک به دیدگاه

آقا با تشکر از تاپیک خوبتون.

من خودم خیلی دنبال همچن موضوعی بودم گه خوشبختانه شما استارتش رو زدین.

من فعلا سر کار هستم ولی در اولین فرصت قرار میدم.

اما از اینا که بگزریم ، صاحاب تاپیک مقدم تره ها.;-)

درود برتو دوست عزیز

بله اتفاقا من داشتم عکس آماده میکردم که به عنوان اولین نفر عکسمو بذارم(صاحب تاپیک نذاره که تاپیکو باید انداخت تو جوب)!! =))

1- amd athlon II x3 455

2- stock cooler

3- بیشتر به دمای محیط بستگی داره اما به طور میانگین 25 درجه در حالت idle و 55 درجه در full load

4- از همین خمیرای سفید چینی بی کیفیت که تو بازار ریخته !!!!!!!!  =))   :D

5- مدل کیسو دقیقا نمیدونم فقط میدونم مارکس elegance هست از این کیسایی که شبیه قوطی هستن و به زور یه سیستم توش جا میشه!!!

یدونه فن گرین قراضه هم واسه این سیستم پکیده عهد بوق زیاده اصن فن نمیخوادrolling%20on%20the%20floor.gif

6- اینم عکس با برنامه hw monitor:

25938757446401022950.jpg

این هم از سیستم بنده(وجدانا چیزی از cosmos III کم نداره فقط یکم بدقیافس روش خاک افتاده!!) =)) :

81019279806515902834.jpg

60324965687606594648.jpg

55631301273629351007.jpg

ویرایش شده توسط MR PC
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

خیلی هم خوب.

من تو بهر اون پاور هستم با این سیستم

فکر کنم به راحتی میشه یه گل کوچیک توش زد(توی فضای خالی پاور)

(شوخی کردم شما به دل نگیر)

لینک به دیدگاه

این هم برای من

دیگه همه وضعیت کیس رو می دانن دیگه  :D

بی کاری البته کارت گرافیک گرمه چون توی بازی بودم 

کاری ندارم لایتنیگ خیلی قوی هست اما کولرش مال نیست :(  دما توی بازی به بالای 75 هم می رسه مگر اینکه فن ها رو روشن کنم که دما شاید به 70 برسه 

post-14499-0-65451800-1399440261_thumb.jpg

در تست دوستان سیستم برای 13 ثانیه در استرس نبوده قبلش 15 دقیقه در حال تست بود اما وقتی دکمه ی print screen زدم هیچ عکس نگرفت پس مجبور شدم دوباره تست کنم ولی دما خیلی فرق نمی کنه چون ماکس و مین رو از همون اول ثبت کرده بود 

post-14499-0-46423400-1399440351_thumb.jpg

سی پی یو با ولتاژ 1.18 تا فرکانس 4.5 اور شده خمیر : لیکوید الترا هست 

دمای اتاق هم 28  :eek:  :crying:  دمای داخل کیس در بیکاری 30 هست در لود 36 

@};-

لینک به دیدگاه

خیلی هم خوب.

من تو بهر اون پاور هستم با این سیستم

فکر کنم به راحتی میشه یه گل کوچیک توش زد(توی فضای خالی پاور)

(شوخی کردم شما به دل نگیر)

بابا لامصب این کیس مسخرمو هرکاریش میکنم که جمو جور بشه نمیشه به قول خودت انگار واسه گل کوچیک ساختنش

جدیدا هم همین کیسا شدن مدل روز بازار و دیگه از کیسای بزرگ قدیم خبری نیست!!!!!!!!!!!! :crying:

بابا اگه قرار بود با این شوخی شما به دل بگیرم همون بهتر که برم بمیرم!!!(حال میکنی طبع شعر دارما)!@! =))

لینک به دیدگاه

مطمئن باش گز اصفهان گیر باباشونم نمیاد بخوان اونکارو بکنن.لطفا توهین نکن

4- از همین خمیرای سفید چینی که تو بازار ریخته انگار گز اصفهانو آب کردن شده خمیر cpu!!!!!!!!  =))   :D

لینک به دیدگاه

درود تاپیک باحالیه

بنظرم یه جایزه در نظر بگیرین برا کسی که دمای سی پی یو از همه پایین تر باشه اینم نظریه :D

اینم دمای سی پی یو ما در حالت بیکاری و حدود یک دقیقه فول لود تو دمای اتاق حدودا 28 درجه

من 7 تا فن روی کیسم دارم و دوتا هم رو کولر سی پی یو

ویرایش شده توسط rezawee
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

تو اون نکات دمای محیط رو هم اضافه بکن

چونکه شهر به شهر دما فرق میکنه

یکی زیر کولر میگیره یکی توی فضای آزاد

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
ارسال شده در (ویرایش شده)

درود

دمای سیستم در حالت دسکتاپ

z0znmj7avvigq9r6wnev.png

'

در حالت فول لود تست گرافیک و cpu-=======برنامه3dmark 2013  فایر استریک-اکستریم

jizj9fl02ginc26gx7s0.jpg

y7q7mi8chzefxeylz83g.jpg

ویرایش شده توسط rezagtx
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

دوستان AMD کار نظرشون در مورد وضعیت سیستم در حالت اورکلاک را مطرح کنید .

پ ن : معین جان خاستم بهتون پ خ بدم ظاهرا صندوق پیامها پر شده ! لطفا خالیش کنید .

post-7865-0-37156100-1399448912_thumb.jpg

لینک به دیدگاه

به نظر من هم تاپیک خیلی جالبیه! :clapping:

اینم وضعیت سیستم من:

-----------------------------------------------------------------------------------------------

پردازنده: Intel Pentium 4 - 650 =P~

کولر: DeepCool GammaXX 300 :p

دما در حالت بیکاری: بین 36.5 تا 43 درجه ( میانگین 40 درجه ) *dry#

دما در حالت فول لود: بین 51 تا 60 درجه ( میانگین 55.5 درجه ) ^_^

خمیر مورد استفاده: DeepCool Z5 :x

-----------------------------------------------------------------------------------------------

کارت گرافیک: XFX Nvidia GeForce 8600 GT :cool:

کولر: DeepCool V95 :p

دما در حالت بیکاری: 48 ^_^

دما در حالت فول لود: 55 ^_^

خمیر مورد استفاده: DeepCool Z5 :x

مدل کیس: یه کیس بی نام و نشان Perfect ! :-j

2 تا فن هم روی کیس نصبه؛ یه Green Silent 120-B جلوی کیس و یه Green Turbo Fan 120-LED پشت کیس. ;)

دمای کلی کیس هم حدوداً بین 30 تا 36 درجه است. :)

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...