رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام دوستان 

من سی پی یو کولر ماچو رو خریداری کردم.

بعد از اینکه سیستم رو روشن کردم ارور فن داد وقتی چک کردم دورفن 540 بود درصورتی که حداقل واسه این فن 900 دور زده.دمای سی پی یو الان 33 درجه هست و دمای محیط 30 درجه.چطور میتونم سسرعت فن رو بالا ببرم ؟

97953825936819593141.jpg

لینک به دیدگاه

سلام دوستان 
بعد از اینکه سیستم رو روشن کردم ارور فن داد وقتی چک کردم دورفن 540 بود درصورتی که حداقل واسه این فن 900 دور زده.دمای سی پی یو الان 33 درجه هست و دمای محیط 30 درجه.چطور میتونم سسرعت فن رو بالا ببرم ؟

97953825936819593141.jpg

سوکت کولر رو باید بزنید به سوکت مخصوص سی پی یو, چک کنید ببنید درست وصل شده یا نه

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام دوستان 

97953825936819593141.jpg

برد چیه؟ایسوس؟اون اررور مال اینه که پایین ترین میزان حد برای فن cpu در بردهای ایسوس 600 دور در دقیقه است -حالا ماچو  رادیاتش وقتی خاموشه سرد میشه تا روشن میکنی ممکنه چند دقیقه طول بکشه به دمای بالاتربره و دور فنش میاد زیر 500 دور  چون دما خیلی پایینه با این کولر -چون اصولا رادیات ماچو یک رادیات passive  هستش و میشه حتی  بدون فن ازش استفاده کرد.

حالا وقتی زیر 600 دور باشه بایوس مادربرد فکر میکنه یک مشکلی هست :یا دور فن کم شده یا فن مشکل داره یا چیز های دیگه در صورتی که هیج کدوم نیست-باید از طریق بایوس-بخش کنترل فن مانیتورینگ-میزان کمینه minimum  دور فن cpu  رو بزارید روی مثلا 400 دور که اگر تا ان حد پایین آمد خطا بده  و هیچ وقت زیر 509 دور به صورت اتوماتیک نمیاد فن ماچو.

ضمنا حتما برق فن رو به اون  بخش مخصوص کنترل فن cpu  روی برد با قایبلت کنترل RPM که معمولا 4 پین است وصل کنید.

لینک به دیدگاه

برد چیه؟ایسوس؟اون اررور مال اینه که پایین ترین میزان حد برای فن cpu در بردهای ایسوس 600 دور در دقیقه است -حالا ماچو  رادیاتش وقتی خاموشه سرد میشه تا روشن میکنی ممکنه چند دقیقه طول بکشه به دمای بالاتربره و دور فنش میاد زیر 500 دور  چون دما خیلی پایینه با این کولر -چون اصولا رادیات ماچو یک رادیات passive  هستش و میشه حتی  بدون فن ازش استفاده کرد.

حالا وقتی زیر 600 دور باشه بایوس مادربرد فکر میکنه یک مشکلی هست :یا دور فن کم شده یا فن مشکل داره یا چیز های دیگه در صورتی که هیج کدوم نیست-باید از طریق بایوس-بخش کنترل فن مانیتورینگ-میزان کمینه minimum  دور فن cpu  رو بزارید روی مثلا 400 دور که اگر تا ان حد پایین آمد خطا بده  و هیچ وقت زیر 509 دور به صورت اتوماتیک نمیاد فن ماچو.

ضمنا حتما برق فن رو به اون  بخش مخصوص کنترل فن cpu  روی برد با قایبلت کنترل RPM که معمولا 4 پین است وصل کنید.

برد ایسوس z87-plus هستش-از طریق بایوس کمترین دور فن روی 600 هستش-سوکت کولر رو به سوکت cpu-fan که 4 پین هست وصل کردم-کنارش یه سوکت دیگه هست که نوشته cpu opt به اون که وصل کردم فن انگاری که بخواد روشن بشه ولی راه نمیوفته.با برنامه h/w monitor دما رو که چک کردم مثل اینکه فن روی حالت PWM قرار نداره.

97953825936819593141.jpg

ویرایش شده توسط I7_2020
لینک به دیدگاه

برد ایسوس z87-plus هستش-از طریق بایوس کمترین دور فن روی 600 هستش-سوکت کولر رو به سوکت cpu-fan که 4 پین هست وصل کردم-کنارش یه سوکت دیگه هست که نوشته cpu opt به اون که وصل کردم فن انگاری که بخواد روشن بشه ولی راه نمیوفته.با برنامه h/w monitor دما رو که چک کردم مثل اینکه فن روی حالت PWM قرار نداره.

97953825936819593141.jpg

از دوستان با تجربه کسی نمینونه راهنماییم کنه ؟

لینک به دیدگاه

سلام

دمای سی پی یو لب تاپم خیلی زیاده

مثلا 45 هست میره 50 بعد میره 60 دوباره دما کم میشه

cjpbrjavof93w2h6zitk.png

باید چیکار کنم

در ضمن یه کول پد هم داره

لینک به دیدگاه

این دما در حالت بیکاری هست یا تحت فشار؟

اگه میتونین با نرم افزار aida64 پردازنده رو تحت فشار قرار بدین و ببینین دما تا چه حدی بالا میره.

با توجه به نوع پردازنده لپتاپتون معلومه دو سه ساله کار کرده، اگر دما بالا هست باید لپتاپ باز بشه و گرد و خاک داخل سینک تمیز بشه ‌و همچنین خمیر سیلیکون جدید بزنین تا دما پایین بیاد

Sent from my HUAWEI G700-U10 using Tapatalk

ویرایش شده توسط afshin b
لینک به دیدگاه

سلام

لب تاپ رو دو  سال دارم   این دما هم در حالت وب گردیه

چند ماه پیش هم دادم برای گرد گیری

لینک به دیدگاه

خب با اون نرم افزاری که گفتم پردازنده رو تحت فشار بذارین و ببینین دما تا کجا بالا میره. بعضی لپتاپ ها دمای کاری بالایی دارن و کاریش نمیشه کرد.

Sent from my HUAWEI G700-U10 using Tapatalk

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
ارسال شده در (ویرایش شده)

سلام

نمیدونم چی نصب دارین رو سیستم که اینجوری شده !!!

از دمای این نوع پردازنده ها هم خبری ندارم / ولی اگه قبلاً اینجوری نبودش

1- بدین بیرون خمیرش رو براتون عوض کنن ( تجربه این رو رو لپ تاپ پسرخالم دارم - دما 6-7 درجه فرق داشت - جوری بودش که هوای تهویش دست می سوزوند )

2- برنامه های جدیدی که زدین رو پاک کنین ( شک دارین که مربوط به اون برنامه باشه )

3- نسخه ای از IDM بودش که وقتی بیشتر از 3-4 تا برنامه همزمان برا دانلود میدادی و میخواستی کار دیگه ای انجام بدی، پردازنده رو بیشتر درگیر میکرد /( من تجربه این مشکل  رو داشتم )

4- برا لپ تاپ خودم مشکل دما رو داشتم که حتی تاپیک هم زده بودم براش که آخر سر یکی از کاربرای لیون بهم این راه رو پیشنهاد کرد ( من الان 65% تا 75% تنظیم میکنم - درسته تو محاسبات سنگین یه خورده افت داره ولی اهمیت نمیدم )

5- بعضی وقتها با فایرفاکس که کار میکنم ، آبجکتهای مربوط به فلش هم دما پردازنده را بالا میبره ،همین سیستمی که تو امضام هستش ( علتش رو جستجو نکردم - می بندم و دوباره باز میکنم درست میشه وب سایت رو - ) - کلاً فایرفاکس پردازنده رو خیلی راحت درگیر میکنه با خودش ولی نه همیشه

ویرایش شده توسط atagamer
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
ارسال شده در (ویرایش شده)

از دوستان با تجربه کسی نمینونه راهنماییم کنه ؟

مگر به همون 4پین CPU  وصل نکردید؟به OPT نمیخواد وصل کنید

گرامی کولر ماچو  فنش TY-140 FAN  است-گرامی اون که زده RATED S SPEED 900  /1300 منظورش این نیست که باید حتما رو ی900 کار کنه منظورش اینه که در دور نهایی میتونه از 900 تا 1300 دور متغییر باشه-من چندین ماه دارم از این کولر استفاده میکنم عکس هم هست  دور ش از 504 تا 600 دور در پایین ترین حد متغیره و دما هم با این دور فن همیشه روی 29 تا 35 متغییره در دسکتاپ-در لود هم نهایتش من دیدم 800 دور شد باور میکنید تا الان 1300 دور ش رو ندیدم!!اون مشکلی نیست وصل کنید استفاده کنید اصلا نمیخواد 900 دور باشه!

ویرایش شده توسط rezagtx
لینک به دیدگاه

مگر به همون 4پین CPU  وصل نکردید؟به OPT نمیخواد وصل کنید

گرامی کولر ماچو  فنش TY-140 FAN  است-گرامی اون که زده RATED S SPEED 900  /1300 منظورش این نیست که باید حتما رو ی900 کار کنه منظورش اینه که در دور نهایی میتونه از 900 تا 1300 دور متغییر باشه-من چندین ماه دارم از این کولر استفاده میکنم عکس هم هست  دور ش از 504 تا 600 دور در پایین ترین حد متغیره و دما هم با این دور فن همیشه روی 29 تا 35 متغییره در دسکتاپ-در لود هم نهایتش من دیدم 800 دور شد باور میکنید تا الان 1300 دور ش رو ندیدم!!اون مشکلی نیست وصل کنید استفاده کنید اصلا نمیخواد 900 دور باشه!

مرسی از راهنماییتون اقا رضا.پس مشکلی نداره توی لود بره دور فن اتوماتیک افزایش پیدا میکنه ؟

به این دلیل میپرسم چونکه توی برنامه h/w monitor فن سی پی یو رو در حالت pwm نشون نمیده.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

مرسی از راهنماییتون اقا رضا.پس مشکلی نداره توی لود بره دور فن اتوماتیک افزایش پیدا میکنه ؟

به این دلیل میپرسم چونکه توی برنامه h/w monitor فن سی پی یو رو در حالت pwm نشون نمیده.

عزیز h/w monitor  چکار است ببخشید؟؟مگر asus برنامه عالی ai suit III رو نداره؟؟بهترین برنامه کنترل و مدیریت سخت افزار مربوط به خود مادربرد گذاشته شما میری سراغ 3rdparty??

ai suit III رو نصب کن گوشه پایین سمت راست دور فن و ویژگی هاش و مانیتورینگش با فونت بزرگ و دینامیک!!!د رحال نمایشه 24/7!!!

لینک به دیدگاه

عزیز h/w monitor  چکار است ببخشید؟؟مگر asus برنامه عالی ai suit III رو نداره؟؟بهترین برنامه کنترل و مدیریت سخت افزار مربوط به خود مادربرد گذاشته شما میری سراغ 3rdparty??

ai suit III رو نصب کن گوشه پایین سمت راست دور فن و ویژگی هاش و مانیتورینگش با فونت بزرگ و دینامیک!!!د رحال نمایشه 24/7!!!

خوب منم بیخبر از این برنامه بودم.

ممنون از راهنماییتون.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

خوب منم بیخبر از این برنامه بودم.

ممنون از راهنماییتون.

ai suite 3  رو دانلود کن و نصب کن حله-

لینک به دیدگاه

دروود.

دوستان بنده از کارت گرافیک AMD MSI R9 290X GAMING استفاده میکنم. با اینکه برد و کولر این کارت غیر رفرنس هستش من تعجب میکنم بازم دمای این کارت به راحتی به 94 درجه سانتیگراد میرسه . البته این چند روزی دمای هوا کلا خیلی بالا رفته . ممکن هستش برای این موضوع باشه ؟

بعد مسئله ای دیگه ای که پیش میاد وقتی دمای کارت به 94 درجه میرسه کلاک CORE از 1040 به 930 مگاهرتز کاهش پیدا میکنه. آیا راهی وجود داره که مانع این کار بشم ؟

یه قسمت نمودار CORE CLOCK توجه کنید.

47786879326544643232.jpg

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

دمای کارت به صورت غیر عادی بالاست

مشخصات کامل سیستمت رو بنویس

این کارت اصلا نباید در این حد گرم بشه

من توی بنچمارکها نگاه کردم بیشتر از 75 توی لود 100% نشده

این یه نمونه

1396151094av674gYKyI_9_2.png

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

http://www.tomshardware.com/reviews/radeon-r9-290-and-290x,3728-6.html

http://www.techpowerup.com/reviews/MSI/R9_290X_Gaming/28.html

دما بالاست و من مشکل احتمالی رو تهویه کیس میدونم !

با توجه به اینکه دور فن گرافیک 100% هست.

لینک به دیدگاه

دروود به همه دوستان.

به نظر میاد که از کیس باشه ولی اوایل به این صورت نبود و دما در حد همون 75 درجه بود.

کیس بنده گرین هستش . در کیس رو باز میذارم ببنیم دما تغییری میکنه.

لینک به دیدگاه

دروود به همه دوستان.

به نظر میاد که از کیس باشه ولی اوایل به این صورت نبود و دما در حد همون 75 درجه بود.

کیس بنده گرین هستش . در کیس رو باز میذارم ببنیم دما تغییری میکنه.

مدل دقیق کیس ؟ همچین کارتی باید داخل کیسی باشه با چند فن کوچیک و بزرگ داشته باشه , در گرین فقط x9 مناسب هست .

لینک به دیدگاه

دوستان فهمیدم مشکل از کجا هستش . ربطی به کیس نداره. دیشب همین ساعت ها بود که برق ها به کل رفت و pc روشن بود. مثل اینکه این رفتن برق روی کار کرد فن گرافیک تاثیر گذاشته بوده. من در کیس رو باز کردم دیدم فقط یکی از فن های گرافیک در حال چرخیدن هستش. همین که به فن دست زدم شروع به چرخیدن کرد و درست شد. ای کاش سریعتر متوجه این موضوع میشدم.

05552749824968923687.jpg

ویرایش شده توسط SHINOODA
لینک به دیدگاه

دوستان فهمیدم مشکل از کجا هستش . ربطی به کیس نداره. دیشب همین ساعت ها بود که برق ها به کل رفت و pc روشن بود. مثل اینکه این رفتن برق روی کار کرد فن گرافیک تاثیر گذاشته بوده. من در کیس رو باز کردم دیدم فقط یکی از فن های گرافیک در حال چرخیدن هستش. همین که به فن دست زدم شروع به چرخیدن کرد و درست شد. ای کاش سریعتر متوجه این موضوع میشدم.

05552749824968923687.jpg

البته بعضی وقت ها فن خراب می شه اینطوری می شه وقتی سیستم استارت می شه فن کار نمی کنه باید با دست چرخوند تا استارت بشه  , در msi هم این مشکل به شدت بالا هست فن هاش خیلی زود خراب می شن .

لینک به دیدگاه

البته بعضی وقت ها فن خراب می شه اینطوری می شه وقتی سیستم استارت می شه فن کار نمی کنه باید با دست چرخوند تا استارت بشه  , در msi هم این مشکل به شدت بالا هست فن هاش خیلی زود خراب می شن .

تست کردم با ریستارت درست شده بود و کار میکرد و نیاز به دست نداشت.

از همه دوستان ممنونم ;)

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...