رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام

اصولا دمای کارت های سایلنت نسبت به کارت های اکتیو به مقدار قابل ملاحضه ای بالاتره.در طراحی بعضی از مدل های کارت های پسیو بسته بودن درب کیس و استفاده از جریان هوا بین سوراخ های تهیه شده در قسمت پنل. کارت در نظر گرفته شده.همچنین تهویه مناسب عامل مهمی در دمای کار این مدل از کارت ها میباشد.

با در نطر گرفتن مطالب بالا در صورت اینکه موارد فوق در کیس شما رعایت شده باشد دمای کارت مقداری بالا بوده نیاز به برسی چند مورد مانند : استفاده از برنامه های مناسب جهت خواندن دما،تست فیزیکی دما،تست خمیر سیلیکون و... دارد.

ویرایش شده توسط xboyiut
لینک به دیدگاه

خیلی ممنون

این کارتی که من گرفتم نو هستش یعنی کارکرده نیست

از چه برنامه ای استفاده کنم؟

منظور از تست خمیر سیلکون یعنی چی؟

تست فیزیکی دما رو چیکار کنم

دوست عزیز من یکم مبتدی هستم اگه امکانش بود بصورت ساده بهم بگیم چیکار کنم

اگه عادی هستش که هیچ اگه زیاده کارتم مشکل داره؟ببرم پسش بدم

اگه ایرادی نداره و خراب نشه مشکلی نیس چون من نهایتا 5 ماه از این کارت استفاده میکنم و در اینده یه گرافیک خوب میخرم

مدل کارتم هم xfx5450 1gig plus edition هستش

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز

گفته های دوست خوبم xboyiut تایید میشه

اصولا این کارت 5450 صرفا جهت وبگردی و تماشای فیلم ساخته شده  ودر سیستم هایی استفاده میشند   که اصطلاحا به این سیستم ها HTPC گفته میشه

در این سیستم ها کم مصرف بودن ونویز پایین در اولویت قراردارند.

من خودم یک کارت گرافیک Sapphire 5450 1GB DDR3 Silent روی سیستم دانلود شبانم دارم که در حالت Idle دماش روی 60 بود  وتوی لود بازی ها یی مثل COD:MW3 دماش بعد یک ساعت به 97 میرسید.

من خودم یک فن CPU Cooler اینتل 775 داشتم که پایه های اتصال به مینش شکسته بودو از هیت سینکش جدا کردمش و به کارت گرافیک وصلش کردم.

الان با توجه افزایش دما در فصل تابستان دماش توی لود در بازی ها نهایتش به 78 میرسه.

شما میتونی در صورتی که کیستون قابلیت نصب  فن روی درش رو داره یک فن روی درب کیس بگزارید تا هوای سرد رو از بیرون کیس به سمت گرافیک بزنه

یا یک فن 8*8 رو با بست پلاستیکی روی گرافیک محکم کنی.

الان چندتا عکس از سیستمم گرفتم برات میزارمشون:

http://s5.picofile.com/file/8128542518/1.jpg

این جا کاملش هست:

http://s5.picofile.com/file/8128542718/2.rar.html

ویرایش شده توسط nemisis6
لینک به دیدگاه

برای نمایش دما میتونی از این مسیر ببینی چند درجه هستش:

راست کلیک توی محیط ویندوز

انتخاب گزینه ی  AMD Catalist Control Center

وبعد در یخش Performence

روی گزینه ی graphics OverDrive بزنی تا دمای کارتتون رو نشون بده 

یا

از نرم افزار GPU Z استفاده کنید.

منظور از تست فیزیکی هم منظورشون این بوده که اول بار الکتریکی بدنتون رو با دست زدن به دیوار تخلیه کنید و سپس به هیت سینک گرافیکتون دست بزنید ببینید آیا گرم یا داغ هست یا خیر؟

(در صورت سرد بودن هیت سینک ببینید پیچ یا بست هیت سینک به بورد محکم هست یا حیر)

خمیر سیلیکون هم چون گرافیکتون نو هست نیازی به این کار نیست ( تعویض خمیر)

سوالی بود در خدمتیم.

ویرایش شده توسط nemisis6
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

یه فن 8 سانت بچسبون روی هیت سینکش مشکل حل میشه.

کلا پسیو ها یکمی داغ هستن.

لینک به دیدگاه

خیلی ممنون دوستان

کیس من مگنوم 2 هستش نیازی هست جلوی کیس فن بچسبونم؟

برای بستن فن رو گرافیک باید با چسب این کارو بکنم یا اگه با پیچ باشه چجوری این کارو بکنم؟

اگه با این دما با سیستم کار کنم مشکلی پیش میاد؟ چون من فقط بازی clash of clans رو تو کامپیوتر بازی میکنم و بازی دیگری ندارم

لینک به دیدگاه

خیلی ممنون

این کارتی که من گرفتم نو هستش یعنی کارکرده نیست

از چه برنامه ای استفاده کنم؟

منظور از تست خمیر سیلکون یعنی چی؟

تست فیزیکی دما رو چیکار کنم

دوست عزیز من یکم مبتدی هستم اگه امکانش بود بصورت ساده بهم بگیم چیکار کنم

اگه عادی هستش که هیچ اگه زیاده کارتم مشکل داره؟ببرم پسش بدم

اگه ایرادی نداره و خراب نشه مشکلی نیس چون من نهایتا 5 ماه از این کارت استفاده میکنم و در اینده یه گرافیک خوب میخرم

مدل کارتم هم xfx5450 1gig plus edition هستش

سلام

فکر کنم توضیحات دوستان کامل باشه

بازم سوالی بود در خدمتم

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

کارت پسیوهمینه-فقط برای وب گردی هستش-به نظر من برای تماشای فیلم هم خوب نیست!من یکی از این مدل ها رو تست کردم با برنامه  پخش فیلم حرفه ای splash pro  که  از شتاب دهنده  سخت افزاری  برای پخش hd استفاده  میکنه و با هاش mkv بیت ریت بالا پخش کردم دما نزدیک به  72 درجه شد! به نظرم خرید کارت پسیو مال زمان گذشته بود نه الان- و خرید این نوع کارت ها اصلا پیشنهاد نمیشه-

ویرایش شده توسط rezagtx
لینک به دیدگاه

سلام علی جان

داداش چون کیستون مگنوم ٢ هست دیگه نیازی به چسبو پیچ و غیره نیست یک فن ١٢×١٢سانت ببند روی درب کیس روی توری های پایین که هوا رو از بیرون کیس به داخل کیس وبه سمت گرافیک بدمه.

یا برای این که بیشتر خنک بشه یک فن ٨×٨ ببند روی خود گرافیک با استفاده از بست پلاستیکی

جلوی کیس هم اگه یک فن ببندی هوا رو به داخل کیس بدمه دیگه عالی میشه.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام

گفته دوستان کامل و کافیه.

یه فنی12یا14سانتی بغل کیس نصب کن و هرگز دمای گرافیک رو چک نکن(چیزیش نمیشه) :eek:

نیازی هم به تعویض خمیر نیست.

لینک به دیدگاه

سلام علی جان

داداش چون کیستون مگنوم ٢ هست دیگه نیازی به چسبو پیچ و غیره نیست یک فن ١٢×١٢سانت ببند روی درب کیس روی توری های پایین که هوا رو از بیرون کیس به داخل کیس وبه سمت گرافیک بدمه.

یا برای این که بیشتر خنک بشه یک فن ٨×٨ ببند روی خود گرافیک با استفاده از بست پلاستیکی

جلوی کیس هم اگه یک فن ببندی هوا رو به داخل کیس بدمه دیگه عالی میشه.

ممنون داداش

امتحان میکنم انشالله که دما بیاد پایین الان که ظهر هستش دما روی 72 درجه هست بازی کلاش رو باز میکنم

اگه اینجوری پیش بره مشکلی پیش میاد؟

بستن فن ضروری هستش؟

لینک به دیدگاه

درسته دوست من.

تمام فرمایشات بقیه دوستان کاملا صحیحه.اصلا نمیخواد نگران کارت پسیو باشی.اگر قرار بود نابود بشه (خدایی نکرده)هیچ وقت شرکت سازنده پسیو نمیساختش

لینک به دیدگاه

بستن فن بستگی به نظر خودتون داره.

بله گفته دوستان هم درسته شرکت سازنده این کارت رو برای تماشای فیلم و وب گردی و کارهایی غیر اجرای بازی هایی با گرافیک بالا که فشار زیادی روش میارند ساخته.

بازم میگم اگر به دمای گرافیکتون حساس هستید بستن فن ضرر که نداره هیچ باعث افزایش طول عمر گرافیکتون میشه.

لینک به دیدگاه

حساس که نیستم فقط نمیخوام زود خراب شه

گفتم که نهایتا 5 ماه دوام بیاره میفروشمش

لینک به دیدگاه

با سلام به دوستان عزیز امروز یک مین دست دوم گرفتم با این مدل INTEL DP965LT   وبا بررسی  قسمت های مختلف متوجه حرارت پل جنوبی وشمالی شدم که پل جنوبی  دمای 73 درجه  رو نشون میداد  و مدل چیپ هم ICH8/R هست . با تعویض خمیر سیلیکون مارک دپکول  دما رو برای پل شمالی از 53 به 46   وبرای پل جنوبی  از 73 به 64  کمتر کردم اتاق هم دوستان کولر روشنه و از 33 یا 34 بیشتر نباید باشه این دما هم توی حالت دسکتاپ هست .دوستان برای این مدل چیپ ها طبیعی هست یا مشکل دار هستن چیپ ها ؟

ویرایش شده توسط RISING
لینک به دیدگاه

دوستان من هم 4770 دارم با فن 

ThermalTake SpinQ VT CPU Cooler

الان سه ماهه سیستمو گرفتم هر وقت ریستارت میکردم پیام میومد cpu overhead temprerature  
به فروشنده گفتم گفت مشکلی نیست منم بیخیال شدم . حتی یه ساعت گذاشتم رو رندر اما سیستم ریستارت نکرد فک کردم مشکلی نیست تا اینکه AI Suite رو نصب کردم و دیدم دمای سیتمم از 55 تا 77 درجه متغیره . چیکار کنم دما بیاد پایین ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ویرایش شده توسط abolfazl70
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

dبا کولر تا 77 میره؟؟نه مشکلی هست-خوب کولر رو بستید -بخمیر چی هست؟وقتی  رادیات رو گذاشتی روی پردازنده  بلندش نکردی حباب بگیره-؟نه این دما  زیاده--مادربورد چیه؟اون اررور رو کجا میده ؟؟

لینک به دیدگاه

کولرو من نبستم خود فروشنده بسته . منم احتمال میدم خمیرو درست نزده  . درست وقتی صفحه مشکی میاد موقع ریستارت کردن . البته نه همیشه . مسلما وقتی دما بالاست . 
مادربوردم maximus vi hero 
برای نمونه بگم دقیقا الان که سیستمو روشن کردم (10 ثانیه بعد از دیدن دسکتاپ) دمای cpu 50 دمای مادربورد 27 

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

نه صد در صد مشکلی هست یا د کولر یل خمیرش یا ایراد در بستن کولر رو باز کنید  خمیر رو پاک کنید با الکل کم و گوش پاکن-خمیر هی خوب هستند توی بازار تهیه کنید در صورت امکان یک کولر دیگه تست کنید-ضمنا خود این کولر رو هم از لحاظ سالم بودن اتصالات چک کنید-

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

دمای چی کولر  یا  پردازنده؟

لینک به دیدگاه

سلام
میشه TurboBoost رو تو CPU intel 4770k غیر فعال کرد

توی سایت intel  حداکثر دما رو برای cpu 72   درجه زده و توی همه ی بازی ها این cpu به 72-73 میرسه. البته توی تنظیمات  physic رو روی auto detect بذار

این پردازنده کلا دماش بالا است و برای رفعش یک کارهایی باید انجام بشه شما یک خمیر بهتر به سی پی یو بزنید و دور فن رو بیشتر کنید تا دما بیاد پایین تربياد

حداکثر دما هم تا65 الی 70 باشه  مشکلی نیست

این دما به نظر من توی بازیها یه کم غیرعادی هست با نرم افزار prime 95 یه تستی بزن اگه دماش توی اون نا متعارف بالا رفت که یه جای کار میلنگه ولی اگه بالا نرفت و در همون محدوده خطر موند به احتمال زیاد مشکل از سیستم تهویه کیست هست که نمی تونه حرارت ناشی از cpu و گرافیک رو با هم دفع کنه!!
البته من این حرف رو بر اساس تجربه شخصی که قبلا داشتم گفتم

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود پرایم خوب نیست -اینها تست های مصنوعی هستند -اگر این دوستمون ولتاژ بردش روی دینامیک باشه میتونن راحت تا مرز های خیلی خطرناک ولتاژ رو روی cpu افزایش بدهند و آسیب جدی بزنن!تست های دیگه مثله cinebench یا تست های گرافیکی قوی و مناسب خیلی بهتر هستند  خیلی از نسخه های این برنامه های تست مصنوعی حتی نوع cpu رو هم نمی شناسن-ایشون مشکل دما داره با این کولر شما  میگید پرایم بزن؟

اصلا د رشرایط عادی یک بازی سنگین هم برای بررسی کافی هستش-ایشون یک کاربر  خانگی با مصرف عادی هستش - چون اون شرایط مجازی که پرایم بوجود میاره هیچوقت در برنامه های عادی و استاندارد  بار پردازشی روی cpu ایجاد نخواد کرد.

این پردازنده با  فن رفرنس خودش اصلا کاربرد نداره-حتما باید یک ایر کولر خوب در شرایط عادی روش باشه-72 در جه  با لاتر هم میره-بافن رفرنس راحت!

حتما فن چک بشه-وضعیت خمیر چک بشه-ممکنه چسب سیلکون فاسد بوده یا باشه یا جنسش خوب نباشه- ای اینکه به نحوه نصب کولر هم دقت کنید خوب اسمبل شده باشه - -

لینک به دیدگاه

مظورم دمای cpu  بود دیگه . یعنی با این کولری که من گذاشتم تو حالت کار کم فشار و پر فشار حداقل و حداکثر چقدر میشه تقریبا ؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

خدمتت بگم که یکی از مشکلات این کولر که در بعضی از سایتها بهش اشاره شده مشکل Low mounting pressure  یعنی موقع نصب حسابی اون حالت کیپ شدن رو روی سطح پردازنده نمیده-د رمورد دما هم تمام تست هایی که من دیدم معمولا روی cpu های قدیمی تر بود و متاسفانه روی 4770  هنوز تستی نجستم که  بتونم مرجع قرار بدم-- خودم با این کولر کار نکردم ولی بررسیها نشون میده عملکردی متوسط روبه خوب داره  البته برای اور اصلا مناسب نیست. حالا شما گفتم یکبار باز کن خمیر عوض کن درست سوارش کن  بعد تست کن ببین بیکار و لود چند میگری -اگر فرق کرده بود که  مشکل حل شده و از اسمبل یا چسب حرارتی بوده اگر هم نه که  ممکنه عملکرد این کولر با این پردازنده  در همین  حد باشه و شما نهایتش باید کیس قوی تر یا تهویه بهتری داشته باشید.

ویرایش شده توسط rezagtx
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...