رفتن به مطلب

تغییر تایمینگ Ram

Abraham
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام دوستان، امروز برای اولین بار تایمینگ رمم رو دستکاری کردم و از:

24   9   9   9

گذاشتمش روی:

18   6   6   7

امکانش هست دوستان توضیح بدن که بهترین حالت برای تایمینگ چی هست؟، البته وقتی تایمینگ رو تغییر دادم، سیستم بالا نمی اومد، مجبور شدم افزاش ولتاژ داشته باشم ولی بالا اومد.

96407530110307688897.jpg

اما با اینکه ولتاژ الان روی 1.6 یا اگر فراموش نکرده باشم روی 1.7 هست، توی این صفحه از cpuz زده 1.5 چرا؟

41245923305937658751.jpg

یه سری مطلب به لاتین خوندم که اگر تایمینگ هر چی کمتر باشه فرآیند دسترسی به داده ها در رم کاهش پیدا میکنه و این خیلی بهتره راهنمایی میفرمائید بنده بیشتر از این چیکار کنم؟، و هم اینکه کدام یکی از این 4 پارامتر ( البته گویا یک پارامتر پنجمی هم هست که در بایوس امکان تغییرش هم بود البته از منوی Advanced Timing Table ) به چه اعدادی نزدیکتر باشن تا کارایی بیشتری داشته باشیم؟

چطور تست کنم که بعد از اعمال این تغییرات، تغییری در کارایی رم ایجاد شده؟

متشکرم.

لینک به دیدگاه

سلام و درود

تایمینگ رم از پنج مقدار که بر اساس Clock Cycle معنا پیدا میکنند تشکیل شده. این اعداد CL-tRCD-tRP-tRAS-CMD نامگذاری شده اند که سعی میکنم توضیح کوتاهی در مورد هریک ارایه کنم:

- CL: مختصر شده ی Column Address Strobe latency است و نشان دهنده ی زمان بین ارسال درخاست از طرف پردازنده تا ارسال دیتا به پین های ماژول حافظه است.

- tRCD: گزیده ی عبارت RAS to CAS Delay است و اشاره به زمان میان فعال سازی سطر تا فعال سازی ستون سلولی از حافظه که دیتا مورد نظر در آن قرار گرفته دارد.

- tRP: کوتاه شده ی RAS Precharge بوده و بیانگر زمان بین غیر فعال سازی دسترسی به سطر جاری تا آغاز دسترسی به سطری دیگر.

- tRAS: گزیده ی عبارت Active to Precharge Delay است و نشان دهنده ی مدت زمانی است که حافظه بایستی منتظر بماند تا دسترسی بعدی به حافظه بتواند آغاز شود.

- CMD: همان Command Rate است و بیانگر طول زمان بین فعال شدن چیپ حافظه تا ارسال اولین دستور به حافظه است.

پی نبشت: تایپ اینگونه متون کلافه کننده است، ابتدا از موتورهای جستجو کمک بگیرید اگر به نتیجه نرسیدید آنگاه سوال بفرمایید.

ویکی‌پدیای فارسی
لینک به دیدگاه

دوست عزیز سیستم شما مبتنی بر amd هست یا  intel ؟

شما اول Command Rate رو روی کمترین حالت یعنی 1T قرار دهید.

به نظرم باس رمهاتون کمه 1144 و رم های مرغوبی ندارید چون با این باس حداقل باید تایمینگ 5 5 5 یا حد اقل 6 5 5 رو بدون افزایش ولتاژ داشته باشید.

یه مثال من با رم های خودم در امضام هست تو باس 1600 تایمینگ9 9 9 رو گرفتم-بدون اورکلاک تو باس 1333 تایمینگ 6 5 5 15 20 رو گرفتم.

بعد از این تایمینگی که گرفتید با نرم افزار مم تست یه تست 1024 مگابایتی بگیرید که تا 300 درصد کاوریج بده بعد مشخص میشه که پایدار هست یا نه.

موفق باشید

لینک به دیدگاه

سلام دوستان، امروز برای اولین بار تایمینگ رمم رو دستکاری کردم و از:

24   9   9   9

گذاشتمش روی:

18   6   6   7

امکانش هست دوستان توضیح بدن که بهترین حالت برای تایمینگ چی هست؟، البته وقتی تایمینگ رو تغییر دادم، سیستم بالا نمی اومد، مجبور شدم افزاش ولتاژ داشته باشم ولی بالا اومد.

96407530110307688897.jpg

اما با اینکه ولتاژ الان روی 1.6 یا اگر فراموش نکرده باشم روی 1.7 هست، توی این صفحه از cpuz زده 1.5 چرا؟

چطور تست کنم که بعد از اعمال این تغییرات، تغییری در کارایی رم ایجاد شده؟

متشکرم.

درود

دوست عزیز برای هررم تایمینگ متفاوت هست!

نمیشه مطمئن راجب اون تایمینگ صحبت کرد!

باید خودتون با کم و زیاد کردن تایمینگ ها بهترین حالت ممکن برای رم های خودتون رو پیدا کنید!

برای تست استیبل بودن رم ها هم نرم افزار hiper pi رو نصب کنید و تست 32m این نرم افزار رو اجرا کنید درصورتی که تا پایان تست (حدود15تا20 دقیقه) هیچ error در صفحه نشان داده نشد و تست pass شد میتونید دراون شرایط ازرم هاتون به صورت 7/24 استفاده کنید!

نکته :

با تنگ ترکردن تایمینگ ها مسلما نیازبه افزایش ولتاژدررم حس میشه! البته اگه چیپ رم های شما خوب باشه ممکنه تا یه حدی هم ولتازنیازنداشته باشه!

مراحل کار؟

بهتره تایمینگ ها رو یک پله بیارید پایین و بدون افزایش ولتاژ نتیجه رو ببینید!

اگه پلتفورم شما intel هست ، داشتن فرکانس بالاتر پرفورمنس بالاتری به شما میده

اگه پلتفورم AMD باشه ، داشتن تایمینگ های پایین تر ، عملکرد بهتری رو برای شما به ارمغان میاره

ابتدا پلتفورم رو مشخص کنید تا با هم پله پله بریم جلو!

لینک به دیدگاه

مستر حمید از توضیحات شما متشکرم.

سلام، جناب پرنیاین، اینتل هست.

باس رم ها دیفالت 1333 هست اما مادربرد 1066 بیشتر ساپورت نمی کنه، الانم که روی 1144 هست.

خود رمها هم ایناست دقیقاً: http://www.techhypermart.com/team-elite-series-dimm-ddr3-1333-ted32048m1333hc9.html

اطلاعات دقیقش بصورت جدول توی همون صفحه هست از پلتفرم که گفتید تا سایر اطلاعات.

لینک به دیدگاه

مستر حمید از توضیحات شما متشکرم.

سلام، جناب پرنیاین، اینتل هست.

باس رم ها دیفالت 1333 هست اما مادربرد 1066 بیشتر ساپورت نمی کنه، الانم که روی 1144 هست.

خود رمها هم ایناست دقیقاً: http://www.techhypermart.com/team-elite-series-dimm-ddr3-1333-ted32048m1333hc9.html

اطلاعات دقیقش بصورت جدول توی همون صفحه هست از پلتفرم که گفتید تا سایر اطلاعات.

مشخصات دقیق سیستم؟؟؟

مادربرد و پاور و سی پی یو کولر و گرافیک

لینک به دیدگاه

مادربرد: http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3476#ov

پاور: Green GP430A

سی پی یو: E5700

گرافیک: 9800 gt

البته مادربرد و سی پی یو 1150 هم از آقا نوید navid_ati خریدم که هنوز نرسیده، احتمالا فردا با پست می رسه، ولی خب شما بیس رو بزار روی همین سیستم، با همین پله به پله پیش بریم، متشکرم.

اونها هم اینهاست: ASUS B85M-E 1150 + G3220

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...