رفتن به مطلب

Recommended Posts

دو اسلاید جدید حاوی مشخصات چیپ های H97، Z97 و X99 اینتل توسط Hermitage Akihabara منتشر شده است. هرچند چیز هیجان انگیزی در این اسلاید ها وجود ندارد، اما دارای اطلاعات جامعی در مورد چیپ ها هستند.

چیپ های سری 9 اینتل شامل Z97 و پس از آن X99 خواهد بود. البته چیپ Z97 به دو سری Z97  و H97 تقسیم می شود.

مشخصات چیپ های Z97 و H97

از امکانات مشترک این دو چیپ می توان به وجود سه اسلات کارت گرافیک PCI-Express 3.0 متصل به پردازنده به صورت حالات x16/NC/NC، x8/x8/NC و x8/x4/x4 اشاره کرد. (NC به معنای No Card هست).

خوب ناگفته پیداست چیپ Z97 قدرتمند ترین چیپ مادربرد برای پردازنده های خانواده Haswell و Haswell Refresh به حساب می آید که شامل امکانات اوورکلاکینگ است، اما H97 فاقد این امکانات می باشد. با نگاهی به شیت های اطلاعات می توان دریافت که هر دو چیپ Z97 و H97 دارای پشتیبانی از اتصال PCI-Express M.2 می باشند که حدودا" 67 درصد پهنای باند بیشتری نسبت به SATA3 - 6 Gbps دارند. این موضوع می تواند باعث ایجاد رقابت جدید بین تولید کنندگان SSD برای ارائه ی SSD هایی با درگاه M.2 شود.

از دیگر امکانات می توان به وجود 6 پورت SATA 6 Gb/s با پشتیبانی از AHCI ، RAID ، Rapid Storage Technology RST، و Smart Response Technology SRT اشاره کرد. ضمنا" فن آوری به اسم Dynamic Storage Accelerator DST در مشخصات Z97 به آن اشاره شده است که احتمالا" به حفظ سرعت Write در SSD در زمانی که پردازنده وارد حالت های C3/C6/C7 مربوط می شود.

475d8psb0iv9r1xtlpp3.jpg

مشخصات چیپ X99

X99 برای پردازنده های 6 و 8 هسته ای ( با تعداد Thread دو برابر) خانواده ی Haswell-E HEDT طراحی شده است. این پلتفورم مجهز به رمهای نسل DDR4 با اسم سوکت LGA2011-3 خواهد بود که البته دیگر با پردازنده های LGA2011 ناسازگار است.

مادربرد های چیپ X99 مجهز به 5 اسلات PCI-Express 3.0 x16 با توانایی پشتیبانی از کارتهای گرافیک در حالت های x16/NC/x16/NC/x8، x16/NC/x8/x8/x8 و حتی  x8/x8/x8/x8/x8می باشند. با این مشخصات سیستم های 4 کارت گرافیکه برای کاربران جذاب خواهد شد.

X99 از 10 پورت SATA 6 Gb/s با پشتیبانی از RAID RST ،SRT، و بالاخره با امکان پشتیبانی از ارسال دستور TRIM به SSD در حالت RAID 0 است. X99 در نیمه ی سوم سال 2014 وارد بازار خواهد شد.

3pfw9pfu5sifntngmog.jpg

منبع: guru3d.com

مترجم: آرمین ابیشی

ویرایش شده توسط ARMIN 2012
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

آرمین جان ، من کی ارتقا بدم ؟ :D

لینک به دیدگاه

آرمین جان ، من کی ارتقا بدم ؟ :D

برادر شما هر وقت اراده کنی. (*)

به نظرم Haswell Refresh با چیپ Z97 و Intel 4790K ارزش ارتقا رو داره. کمتر از سه چهار ماه دیگه تو بازار یافت خواهد شد. :x

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

متشکر بابت خبر...

چیز جدیدی توی این سری هم دیده نمیشه!!!

دوباره اینتل داره میدوشه مردم رو...

البته DDR4 واسه 2011 میتونه جای امیدواری باشه...

لینک به دیدگاه

سلام و درود ممنون آرمین جان واقعا کارت عالی بود.باید منتظر باشیم فعلا

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

مثل اینکه تو سری جدید خبر خاصی نیست 

اینتل فعلا داره رو خط یک نواختی میره 

لینک به دیدگاه

باتشکر از آرمین عزیزدلممممم

بنظر من برای ارتقا مطلقا مناسب نیست آخه 90درصد از همه این پرفرمنس رو میشه از یه زی77 گرفت

اینتل شده عین انویدیا...متاسفانه 

وقتی در گود رقابت کسی نباشه نتیجش میشهکارت گرافیک 3000 دلاری!!!! انویدیا و این منفعت طلبیهای صرف در سوکتهای اینتل :puke: :mellow:

amd هم که کلا بیخیال..

بین سندی بریج و آیوی بریج فاصله زیاد بود و دلیل ارتقا زیاد!..با این وجود سوکت عوض نشد الانم بچه بازی شده [-(

ویرایش شده توسط payamhetfild
لینک به دیدگاه

دو اسلاید جدید حاوی مشخصات چیپ های H97، Z97 و X99 اینتل توسط Hermitage Akihabara منتشر شده است. هرچند چیز هیجان انگیزی در این اسلاید ها وجود ندارد، اما دارای اطلاعات جامعی در مورد چیپ ها هستند.

چیپ های سری 9 اینتل شامل Z97 و پس از آن X99 خواهد بود. البته چیپ Z97 به دو سری Z97  و H97 تقسیم می شود.

مشخصات چیپ های Z97 و H97

از امکانات مشترک این دو چیپ می توان به وجود سه اسلات کارت گرافیک PCI-Express 3.0 متصل به پردازنده به صورت حالات x16/NC/NC، x8/x8/NC و x8/x4/x4 اشاره کرد. (NC به معنای No Card هست).

خوب ناگفته پیداست چیپ Z97 قدرتمند ترین چیپ مادربرد برای پردازنده های خانواده Haswell و Haswell Refresh به حساب می آید که شامل امکانات اوورکلاکینگ است، اما H97 فاقد این امکانات می باشد. با نگاهی به شیت های اطلاعات می توان دریافت که هر دو چیپ Z97 و H97 دارای پشتیبانی از اتصال PCI-Express M.2 می باشند که حدودا" 67 درصد پهنای باند بیشتری نسبت به SATA3 - 6 Gbps دارند. این موضوع می تواند باعث ایجاد رقابت جدید بین تولید کنندگان SSD برای ارائه ی SSD هایی با درگاه M.2 شود.

از دیگر امکانات می توان به وجود 6 پورت SATA 6 Gb/s با پشتیبانی از AHCI ، RAID ، Rapid Storage Technology RST، و Smart Response Technology SRT اشاره کرد. ضمنا" فن آوری به اسم Dynamic Storage Accelerator DST در مشخصات Z97 به آن اشاره شده است که احتمالا" به حفظ سرعت Write در SSD در زمانی که پردازنده وارد حالت های C3/C6/C7 مربوط می شود.

475d8psb0iv9r1xtlpp3.jpg

مشخصات چیپ X99

X99 برای پردازنده های 6 و 8 هسته ای ( با تعداد Thread دو برابر) خانواده ی Haswell-E HEDT طراحی شده است. این پلتفورم مجهز به رمهای نسل DDR4 با اسم سوکت LGA2011-3 خواهد بود که البته دیگر با پردازنده های LGA2011 ناسازگار است.

مادربرد های چیپ X99 مجهز به 5 اسلات PCI-Express 3.0 x16 با توانایی پشتیبانی از کارتهای گرافیک در حالت های x16/NC/x16/NC/x8، x16/NC/x8/x8/x8 و حتی  x8/x8/x8/x8/x8می باشند. با این مشخصات سیستم های 4 کارت گرافیکه برای کاربران جذاب خواهد شد.

X99 از 10 پورت SATA 6 Gb/s با پشتیبانی از RAID RST ،SRT، و بالاخره با امکان پشتیبانی از ارسال دستور TRIM به SSD در حالت RAID 0 است. X99 در نیمه ی سوم سال 2014 وارد بازار خواهد شد.

3pfw9pfu5sifntngmog.jpg

منبع: guru3d.com

مترجم: آرمین ابیشی

ارمین جان بسیار عالی بود

لینک به دیدگاه

ممنون آرمین جان 

اطلاعی از اینکه آیا چیپ h97 فرکانس بالاتر از 1600mhz رو پشتیبانی می کنه یا خیر در دسترس هست؟ 

چون این محدودیت تو چیپ h87 باعث شد خیلی ها ناچارا بردهای ارزان قیمت و ابتدایی Z87 رو به بردهای پیشرفته h87 به عنوان مثال asus h87pro ترجیح بدن. 

لینک به دیدگاه

z97 تفاوت زیادی با چیپ z87 داره یا خیر ؟

ویرایش شده توسط I7_2020
لینک به دیدگاه

ممنون آرمین جان

اطلاعی از اینکه آیا چیپ h97 فرکانس بالاتر از 1600mhz رو پشتیبانی می کنه یا خیر در دسترس هست؟

چون این محدودیت تو چیپ h87 باعث شد خیلی ها ناچارا بردهای ارزان قیمت و ابتدایی Z87 رو به بردهای پیشرفته h87 به عنوان مثال asus h87pro ترجیح بدن.

درسته، به نظرم بزرگترین خیانت اینتل به خانواده هسول همین عدم ساپورت H87 از فرکانس های رم بالای 1600 مگاهرتز بود. امیدوارم این موضوع در H97 تکرار نشه.

والا تو اینترنت گشتم چیزی نبود. به نظرم کمی صبر کنیم تا سرو کله ی مادربرد های این چیپ پیدا بشن اونوقت با اطلاعات بیشتری میتوان نظر داد.

z97 تفاوت زیادی با چیپ z87 داره یا خیر ؟

میتونم حدس بزنم اگر پردازنده ی 4790K داشته باشید بهتره برای اوورکلاکش حتما" Z97 بخرید. خاطرتون باشه مادربرد های سندی بریج هم از آیوی بریج پشتیبانی میکردند اما موقع اوورکلاک پردازنده های رده بالای آیوی کم می آوردند. ممکنه برای پردازنده های خانواده هسول ریفرش هم همین برنامه باشه. Z87 میتونه از پردازنده های هسول ریفرش پشتیبانی کنه اما اوورکلاک پردازنده های رده بالای هسول ریفرش مشخصا" 4790K با Z97 نتایج بهتری خواهد داشت.

البته این حدس منه.

ویرایش شده توسط ARMIN 2012
لینک به دیدگاه

بنظرتون ارزش داره صبر کنم واسه z97و هاسول رفرش ? با توجه به اینکه چیز چشم گیری تو z97دیده نمیشه هاسول رفرش هم تفاوتش فک کنم تغیر خمیرش و کمی افزایش قدرت گرافیک مجتمع باشه که با وجود خرید کارت گرافیک این یکی بدرد من نمیخوره.بنظرتون یه i5‎ ‎4670kبگیرم با یه z87یا واسه i5هاسول رفرش که سری kمیگن دیرتر وارد میشه صبر کنم?

ویرایش شده توسط Ragner
لینک به دیدگاه

بنظرتون ارزش داره صبر کنم واسه z97و هاسول رفرش ? با توجه به اینکه چیز چشم گیری تو z97دیده نمیشه هاسول رفرش هم تفاوتش فک کنم تغیر خمیرش و کمی افزایش قدرت گرافیک مجتمع باشه که با وجود خرید کارت گرافیک این یکی بدرد من نمیخوره.بنظرتون یه i5‎ ‎4670kبگیرم با یه z87یا واسه i5هاسول رفرش که سری kمیگن دیرتر وارد میشه صبر کنم?

داش اگه پولتون نقد هست همين الان بخريد چون اوضاع بازار اصلا معلوم نخواهد شد و يه چيز ديگر حالا مثلا اگه اومدن مگه چند درصد فرق ميكنند نهايتش 5%-10%

ویرایش شده توسط FATAL1TY.
لینک به دیدگاه

دوست خوبم Z97 هم بیاد کمی اولش گرونه بعد قیمتش تعدیل میشه. مهمترین پردازنده ی هسول ریفرش 4790K هست که احتمالا" تابستون میاد. اگر بعدا" ممکنه 4790K بخری صبر کن Z97 بیاد، اگر نه که همون Z87 کار شما رو راه میندازه :)

لینک به دیدگاه

با تشکر..z97رمهای DDR4رو ساپورت میکنه ? یه سوال دیگه اگه صبر کنم z97‎ ‎بیاد بعدا سری برادول هم که اومد میتونم برادول رو این z97بزارم اگه z87بگیرم فقط هاسول و با اپدیت بایوس مین هاسول رفرش روش میشه گذاشت درسته یا نه ?

لینک به دیدگاه

با تشکر..z97رمهای DDR4رو ساپورت میکنه ? یه سوال دیگه اگه صبر کنم z97‎ ‎بیاد بعدا سری برادول هم که اومد میتونم برادول رو این z97بزارم اگه z87بگیرم فقط هاسول و با اپدیت بایوس مین هاسول رفرش روش میشه گذاشت درسته یا نه ?

خیر Z97 از رمهای DDR4 پشتیبانی نمیکنه. در مورد برادول هم طبق اطلاعات موجود آن هم DDR3 خواهد بود. فعلا" تنها DDR4 همون X99 خواهد بود که حدودا" پاییز 93 باید منتظرش باشیم. برادول زمستان 93 میاد.

از نظر آپدیت بایوس تنها چیزی که تا الان تایید شده پشتیبانی مادربرد های Z87 از Haswell Refresh هست. اطلاعات تایید شده ی دیگری وجود نداره.

لینک به دیدگاه

پس بهتره یه z87-aیا z87hd3با یه i5‎ ‎4670kبگیرم بعدا بایوسشو آپدیت کنم یه i5 هاسول رفرش سری kروش بزارم? تنها چیزی که میخواستم واسه هاسول رفرش صبر کنم تغیر خمیر سلیکونش بود که دمای کمتری تو حالت فول لود و اور خواهد داشت.

لینک به دیدگاه

به نظر بنده تا نیاد نمیشه ازش انتقادی کرد صبر می تونه بهتر از نظر های منفی هست 

در مورد گرون بودنشم فقط برای ما نیست برای همه دنیا کرونه این چیپ ها  حالا برای ما 3 برار هم میشه گرونی 

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...