رفتن به مطلب

داستان یک پسر -نگاهی بر بازی زیبای The Vanishing of Ethan Carter

Recommended Posts

• کاربر ویژه

نگاهی بر بازی زیبای The Vanishing of Ethan Carter

داستان یک پسر

می خواهم مطلب را با یک داستان کوتاه آغاز کنم داستانی عجیب به نام "عصاره درخت "نوشته شده توسط ایتان کارتر:

"روزگارنی پیش مرد کهنسالی  هروز به قصد نوشیدن شیره درختان ،به اعماق جنگلی در مجاورت محل زندگی اش میرفت.برای رسیدن به آنجا پیرمرد باید از دل خطرات بیشماری گذر میکرد و تله های زیادی را پشت سر میگذاشت.دیگر ساکنان این آبادی دور افتاده  بین خود افسانه ای ساخته بودند که  این پیرمرد یک جواهر باارزش را در دل جنگل پنهان کرده است.پیرمرد از این حقیقت کذب خوشحال بود!زیرا روستاییان خیال پرداز به اوهام آن گنج باارزش  در اعماق جنگل ها ،فقط به دنبال چیزی که  وجود نداشت میگشتند و دیگر توجه ای به اندوخته اصلی پیرمرد یعنی شیره درختان مورد علاقه او نداشتند.

یکی از شبها که خنکای نسیمی بر دل جنگل دست نوازش میکشید ،کسی در دل بیشه آتشی زد که  شعله هایش تا روستای نزدیک بیشه را نیز نابود کردند. پیرمرد داستان توانست با پوشاندن خودش به  شیره مورد علاقه اش  از آتش وحشی بگریزد.وقتی مدتی بعد به روستای نابود شده برگشت دید که گرد مرگ پاشیده اند و فقط استخوانها و خاکسترهای اهالی روستا باقی مانده است.پیرمرد تنها بود و غمگین ،  نشست و گریست  و بعد بدنبال کمی شیره گشت تا بنوشد و آرام گیرد."

p079nglg5bcbgyz31ho6.jpg

بعضی  محیط ها و داستانها  و تجربه ها تا ابد در ذهن انسان حک می شوند،سفرم به "دره نهر سرخ"یکی از آن بیاد ماندنی هاست.محیط بازیی شگفت انگیز به نام "ناپدید شدن  ایتان کارتر" که چون یک کارت پستال زنده شده و خودنمایی میکند گویی درختان اش  و صخره هایش وبوته هایش  ومادر طبیعت ،همه لب به  صحبت گشوده اند و به آرامی زیر پوست مخاطبش رخنه میکنند ،گزافه نیست اگر بگویم برای مدتی بیحرکت بودم و خنکای نسیم جنگل را احساس کردم.کارت پستالی که صحبت از آن میکنم را نمی توان از فروشگاه یا جایی خرید ،این از آن کارت پستال هایی است که باید در کنار دیگر نماد های واقعیت های تلخ زندگی  جلوی چشمان  گذاشت و تا دهها سال به آن نگریست .دره  جویبار سرخ مکانی است که خانه های د رحال زوال و راه آهن های بیجان در زیر چشم انداز خیره کننده  کوهستانی بزرگ  و تنها  و زیر تشعشع زردرنگ و نقاشی گونه نور خورشید ،خود بخشی از جامعه فراموش شده  امریکا، در نبردی در حال باخت با طبیعت است.زیبایی خاصی  قطعا در این مکان خیره کننده است ولی زییایی که درونش  افسردگی و پیچیدگی وهم برانگیزی دارد.

quceszawrffzmu10hmc1.jpg

ماجراجویی متفاوت بازی خیره کننده  "گمشدن ایتان کارتر" در آغاز خود را به شکل یک قتل مرموز ماوراءالطبیعه معرفی میکند  و بعد به آرامی لایه لایه حقایقی ملموس تر و شخصی تر را فاش میکند.قهرمان داستان پاول پراسپرو میباشد  ،کاراگاهی است  که  بدنبال   پسری گمشده میگردد   و با توانایی هایی که به او اجازه میدهند به اعماق ناشناخته ها نگاه کند ،حقایقی ترسناک را درباب گمشدن ایتان کشف میکند.

"مکان هایی  در پهنه گیتی  وجود دارند که انسان های کمی قادرند ببینند"در لحظه  آغازین پاول این جمله را به زبان میاورد"ایتان ممکن است نقشه ای ترسیم کرده باشد"

n8j7lpwsi0v89rukwyp.jpg

دید اندیشناک و شعر گونه  پراسپرو در ترکیب با  چشم انداز نفس گیر  و خیره کننده بازی ، قطعا یکی از افراموش نشدنی ترین اتمسفر های تاریخ بازی های رایانه ایی را خلق میکند که به طور یقین  در خاطر تمام مخاطبانش خواهد ماند.گمشدن در دل طبیعت در حالی که باد پاییزی برگها را به صورت انسان میزند و موسیقی که چون رودخانه د ردل تصویر جاری است ،من را به سمت چشم انداز بعدی هدایت میکرد.اما آنچه در پشت صحنه  بازی ایتان کارتر وجود دارد بحثی فراتر از فقط آنچیزی است که  ما در بُعد بصری بازی میبنیم، از آن چیز هایی که شما از جنازه تیکه تیکه شده  کنار ریل  کمی پایین تر نزدیک ساحل دریاچه میجورید!

m715gojb2wsivfkzmm07.jpg

اینباربا داستانی طرفیم  که با قرار دادن تضاد هایی بسیار متفاوت سعی در نمایش عواقب شوم و ترسناک انفجار خشونت در یک جامعه گمشده روستایی دارد.به عنوان کاراگاه،شما باید سرنخ ها را در صحنه های جنایت روی هم بگذارید  تابه بینشی عمیق برآنچه گذشته و نهان است دست یابید.آن لکه خون جلوی واگن حمل الوار  را برای اولین دار که دیدم و روی نوشته اش تمرکز کردم الگوی زیبایی از کلمات  د رحال چرخش با علامتی سوالی  در جلویشان که نمایانگر افکار  و ایده های درون ذهن کاراگاه بود ،در مقابلم نمایان شد –دقیقا مانند زمانی که ناگهان با دیدن چیزی یا موضوعی ،طوفانی از افکار ذهن ما را درمی نوردداین چرخش افکار پراسپرو در جلوی شما خود کم کم بینش لازم برای درک حقایق را میدهد.آیا این لکه خون براثر تصادف ایجاد شده ؟اگر تصادف بوده و آن مرد با پاهای قطع شده  به زیر واگن گرفته شده است پس آن طناب های پایین تر بسته به ریل چه هستند؟بازی  شما را آزاد میگذارد تا هر طور میخواهدی تصور کنید –بله شما می توانید هر طور میخواهید فکر کنید ولی بدانید که نمی توانید حقیقت و قوانین بازی را عوض کنید.

tia5a9zci16so1p7cwil.jpg

بازی به شما فقط  نمایشی کوچک از اطلاعات را میدهد ،مردی که سلاحی را مخفی میکند برای قتل،یا مکالمه بین دو خانواده  و.....شما باید با بررسی دقیق حقایق  تتیب وقایع نگاری آنهارا حدث بزنید. وقتی راز فاش شد بازی شما را به مسیر بعدی هدایت میکند.

/درون همین قطعات حقیقت است که " ناپدید شدن ایتان کارتر" از یک ماجراجویی ساده   جمع آوری و حل معما،تبدیل به  شاهکاری پیچیده و فریبنده در داستان سرایی میشود/

ns1avquoksp5wtiaf.jpg

در ظاهر داستان مربوط به خانواده  کارتر است که به کام جنون کشیده شده اند ولی با ارائه کردن دقیق جزییات به صورت لایه لایه  ،فاش کردن انگیزه ها و نیت اشخاص،بازی حکایتی محسور کننده را از رازی وحشتناک  و چیزی که در  اعماق این  مکان کمین کرده است به نمایش میگذارد و ذات داستان  چون رود خانه ای بی قرار است در حالیکه سفر ما مستحکم  و پابرجا اسرار درون را فاش میکند.

xx6jqs47leek2zv5xqi9.jpg

این رازها فقط ماجرای یک سری قتل ساده نیستند.چیزی که ایتان کارتر را اینقدر ویژه میکند این است که استادانه با حدسیات مخاطب بازی کرده  و موضوعی که مورد مکاشفه قرار میدهد دارای تمی جهان شمول است.لحظاتی که گویی معماهایی پیچیده هستند و عناصر ماورا اطبیعه ایی که مستقیما از اثار H.P. Lovecraft بیرون زده اند ،درون ذهن ایتان همانند ,کودکی که به عالم ادبیات خیالی پناه برده تا از رابطه پردردسرش با والدین  و خانواده  دوری کند.ایده های برجسته و خارق العاده ایی در دل داستان خودنمایی میکنند اایده هایی چون احساس انزوای دوران نوجوانی ،تاثیران محیط زندگی بر فرد در حال رشد و .....

n06cvh93eq5biq6ksqhj.jpg

محیط های بازی بسیار وسیع اند و دل انگیز-گویی با یک شبیه ساز اول شخص محیطی طرفیم

داستان ایتان کارتر مرموز و غیرقابل پیش بینی است در حالی که عمیقا از بعد روایی یکپارچه به نظر میرسد.یک تم جهان شمول تمام موضوعات داستانی را به هم ربط میدهد-دیدن مناظر بازی حس کم رنگی از امید را دردل ساختمان های خرابه و در حال زوال بازی بیدار میکند وپایانی چنان قدرتمند که بلافاصله شما را برای سفردور دوم در جستجوی نکاتی که  پیدا نکردید و یا حدس هایی که نزدید ترغیب خواهد کرد. نداشتن یک لاگ بوک برای ذخیره کردن دانش و پلات هایی که جسته اید کمی آذاردهنده است و گهگاهی باید مسافت های طولانی را برای به خاطر آوردن موضوعی و یا نوشتاری  در دل جنگل های انبوه برگردید.

9kf7uejg5x02wsmlxvpq.jpg

شاید کمی  مشکلات در ساختار بازی وجود داشته باشند ولی این مشکلات در حدی نیستند که این ماجراجویی بینظیر را خراب کنند. "ناپدید شدن ایتان کارتر"با داستانی خارق العاده  که در  مرزی  بین انسان  و ماورالطبیعه گام برمیدارد ظاهری درخشان به بازی داده که در کمتر بازی این چند سال اخیر شاهدش بودیم ،همانند آن نمای خیره کننده  جنگل به محض وارد شدن به  دره  جویبار سرخ در آغاز بازی،خودتان خواهید فهمید که در مکانی خاص به دنبال چیز خاصی میگردید.

رضا قاسمی

ویرایش شده توسط rezagtx
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

دوستان تمام عکسهای به کاررفته در تاپیک هم با کیفیت هستند وهم رزلوشن مناسبی دارند و برای استفاده عالی هستند

چند عدد دیگر هم از این مناظر خیره کننده:

uc8qhtceznvtxd2jlnn8.jpg

rdm1ggq02c9f9xqf8k6e.jpg

i75b2cdkkk9vi10qfv0h.jpg

نقشه کامل بازی برای  علاقه مندان

qjib1acvfb5qkkwl7h.jpg

ویرایش شده توسط rezagtx
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

pichak.net-02.gifدرود و تقدیر،بابت وقتی که میزارین و مارو هرچه بیشتر با دنیاهای دیگه آشنا می کنید  Laie_60A.gifLaie_60A.gifLaie_60A.gif

ویرایش شده توسط HeLen jOOn
لینک به دیدگاه

ممنون از نقد عالی بازی

شنیده بودم گرافیک خیلی خوبی داره

برم دانلود کنم  (*)  (*)

ویرایش شده توسط naderblue
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

ممنون از دوستان

بله بزیا عرضه شده و حتما تجربه کندی جز بازی های ساله بدون شک

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

3 تا پچ نسخه  codex عرضه شده  حجمشان یکم زیاده ولی حتما دانلود و نصب کنید چون مثل اینکه  مهم هستند

لینک به دیدگاه

مقاله خیلی جالب و اموزنده ای است

سپاس از شما دوست گرامی

با این تفاسیر با یک بازی فکر و معمائی مواجه هستیم که باید برای کشف تک تک معماها همه جزئیات بازی از ریز و درشت را بررسی کنیم بلکه به یک سرنخ برسیم :(

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

بله  بازی ماجراجویی بی نظیریه

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

اون نقشه  رو از نسخه  کلکتور ادیشن گرفته عکس مپ کلی محیطه

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

نقاط قوت

•  گرافیک خیلی خوب
  • موزیک زمینه عالی
  • جو وحشتناک
  • داستان جذاب

نقاط ضعف

• دنیای گیم زیاد قابل تعامل نیست
  • رد گم کنی  خسته کننده است
  • سیستم ذخیره بازی هم خسته کننده است
  • کوتاه بودن بازی

امتیازی که از سایت softpedia گرفته:

• داستان 9از10
  • گیم پلی 7 از 10
  • دید کلی 9 از 10
  • گرافیک 10 از 10
  • صدا 9 از 10
  • مولتی پلیر 0 از 10
  • امتیاز نهایی 9 از 10

The-Vanishing-of-Ethan-Carter-Review.jpg
The-Vanishing-of-Ethan-Carter-Review-461
The-Vanishing-of-Ethan-Carter-Review-461

ویرایش شده توسط HeLen jOOn
لینک به دیدگاه

کاش آقا رضا موقع نقد بازی ها به اونا نمره هم بده از 100 مثل خیلی از سایتا تا اسم فروم مشهور بشه همچنین اسم اق رضا  @};-

ویرایش شده توسط Jang Yi Jin
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

نمره دادن ما اکثرا احساسیه من برای دقت بیشرت نمرات  متاکرتیک و گیم اسپات رو میزنم این دوجا بای بازی ها خوبن چون بقه جاها  رو چندین ساله زیر نظر دارم کمی تعصبی نمره میدن ضمنا متاکرتیک عالیه چون خود ش مجمموعه نمرات چندین سایت به اضافه نمره کلی کاربر و به اضافه نمره خود منتقد سایته پس خیلی قابل اطمینانه

لینک به دیدگاه

بسیار عالی آقا رضا هر طور که صلاحه در ضمن منتظر نقد بازی پرزرق و برق ryse son of rome هم هستیم  :D

لینک به دیدگاه

بسیار عالی آقا رضا هر طور که صلاحه در ضمن منتظر نقد بازی پرزرق و برق ryse son of rome هم هستیم  :D

حالا هنوز یه هفته مونده تا نسخه ی PC بیاد @-)  @-)

لینک به دیدگاه

حالا هنوز یه هفته مونده تا نسخه ی PC بیاد @-)  @-)

فقط 5 روز مونده ! به شدت منتظرشم  :x

لینک به دیدگاه

فقط 5 روز مونده ! به شدت منتظرشم  :x

مثل خودمی پس :laughing:

ولی خدایی ظرف 30 ثانیه عکس پروفایلتو عوض کردیrolling%20on%20the%20floor.gif

لینک به دیدگاه

مثل خودمی پس :laughing:

ولی خدایی ظرف 30 ثانیه عکس پروفایلتو عوض کردیrolling%20on%20the%20floor.gif

آره اونی که گذاشتم چرت دراومد واسه همین عوضش کردم من عاشق این مردم  :x

لینک به دیدگاه

عجب گرافیکی داره

بچه ها گم پلی این بازی شبیه کدوم بازیه؟؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سبک ماجراجویی اشاره کلیک-مثل بروکن سورد-سایبریا-شرلوک هولمز- و ..... ولی نمای اول شخص  و حل معما

لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...

این بازی تست کردم الان یکم رفتم جلو گویا / خوشبختانه زبان انگلیسی هم در حد لاکپشت بلدم  :(  :laughing: یکم بازی سخت شده 

اما خوب گرافیک بازی از بس جالبه نمیشه ازش دل کند / شده دونه دونه کلامات ترجمه کنم این بازی تموش میکنم  :D

ویرایش شده توسط naderblue
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

این بازی رو من تمام کردم با برادرم باهم بازی رو انجام دادیم خیره کننده بود مخصوصا اخرش آدم گریه اش میگیره -این یعنی هنر هشتم!

ویرایش شده توسط rezagtx
لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...

واقعا بازیش بازی خاصی هست با توجه به سازندگانش خودشون گفتن از خیلی چیزها الهام گرفتن اما برای من موسیقی با او محیط عالی جنگل و دریاچه یه هارمونی بینظیر بود واقعا حس حظور در اون مکان چه ارامشی به ادم میده ای کاش تعداد این جور بازیا زیاد بود اصلا ادم دلش نمی خواد داستان پیش بره محو اتمسفر عالی بازی میشه ممنون بابت مقالتون عالی بود

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...