رفتن به مطلب

سخت افزار یا نرم افزار: مسئله اینست

Morteza Moradi
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

با سلام خدمت کاربرای گل لیون

امروز با یکی از دوستان بحث خیلی خفنی داشتیم که مربوط بود به برتری سخت افزار یا برتری نرم افزار جوری که کو مونده بود همدیگرو بزنیم :laughing:  

حالا میخواستم بدونم به  نظر شما تکنولوژی نرم افزار جلوتره یا سخت افزار در حالت کلی؟

البته خودم فکر میکنم سخت افزار از نرم افزار جلوتره :-?

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

نرم افزار !

چون مثلا با تغییر فریمور دستگاه gprs میشه اون رو به 3g تبدیل کرد ....

یا مثلا با تغییر فریمور فلش مموری میهشه اون رو به یک کیبورد تبدیل کرد که وقتی فلش رو زدیم به سیستم مثل کیبرد در نوتپد متن دلخواهی که روش فلش زدیم رو برامون تایپ کنه

یا اینکه با تغییر فریمور یک موس بتونیم برنامه بدیم تا برامون نقاشی بکشی فیلمش تو نت هست خیلی هم زیباست 

لینک به دیدگاه

نرم افزار !

چون مثلا با تغییر فریمور دستگاه gprs میشه اون رو به 3g تبدیل کرد ....

یا مثلا با تغییر فریمور فلش مموری میهشه اون رو به یک کیبورد تبدیل کرد که وقتی فلش رو زدیم به سیستم مثل کیبرد در نوتپد متن دلخواهی که روش فلش زدیم رو برامون تایپ کنه

یا اینکه با تغییر فریمور یک موس بتونیم برنامه بدیم تا برامون نقاشی بکشی فیلمش تو نت هست خیلی هم زیباست 

خودتون جواب خودتونو دادید دیگه 

بالاخره یه بستر سخت افزاری بوده که شما میتونید با این تغییرات کاربردشونو عوض کنید همین میشه جلوتر یا انعطاف پذیری سخت افزار @};-

لینک به دیدگاه

نرم افزار

مثلا با آپدیت درایورِ یه سخت افزار، کاراییش بیشتر میشه

یا مثلا گوشی های قدیمی تعمیراتشون همگی سخت افزاری بود ولی الان اسمارت فون ها اکثرا مشکلاتشون نرم افزاری رفع میشه و راحت تره

ویرایش شده توسط Yosef Faraji
لینک به دیدگاه

معلومه نرم افزار جلوتر هس
مثلا تری دی مکس
هر سیستم غولی بیاری جلو واسه تری دی مکس کمه
موقع رندر گرفتن سیستم به زانو در میاد

لینک به دیدگاه

نرم افزار

مثلا با آپدیت درایورِ یه سخت افزار، کاراییش بیشتر میشه

یا مثلا گوشی های قدیمی تعمیراتشون همگی سخت افزاری بود ولی الان اسمارت فون ها اکثرا مشکلاتشون نرم افزاری رفع میشه و راحت تره

اقا من بحثم همینه شما با آپدیت درایور یجورایی دارید کمبودهای نرم افزاری رو که باعث میشه اون سخت افزاربا حداکثر توان کار نکنه رو جبران میکنید یعنی اون سخت افزار قدرتش رو از قبل داشته ولی نرم افزار بهینه نبوده پس سخت افزار خیلی جلوتره

یه مثال کارت گرافیکای جدید همه 4 گیگ به بالا حافظه دارن ولی نرم افزاری هنوز تا اونجایی که من میدونم و برای کاربرای عادی باشه نه رندر و نرا فزارهای پیشرفته (درکل یعنی عمومی باشه) نیست که 4 گیگ رو استفاده کنه 

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام

در کل ماهیت این سوال اشتباه هست چون دو مقوله جدا از هم هستند و نمیشه با هم مقایسه بشن

پیشرفت در صنعت سخت افزار چون موردی هست که کاملا ملموس هست و میشه در دنیای واقعی لمسش کرد نمود بیشتری میکنه

اما شما فکر کن با یه سیستم 10 سال پیش میتونی اقدام به ساخت نرم افزار برای به کارگیری سخت افزار های امروزی بکنی

ولی با سخت افزار 10 سال پیش نمیشه نرم افزار امروزی رو اجرا کرد پس تا به اینجا برتری با نرم افزار هست حتی در عصر حاضر

حالا نرم افزار ها جوری نوشته میشن که بر اساس توان سخت افزاری سیستم کار کنند

مثلا سیستم عامل با 2 گیگ رم سخت افزاری هم کار(حتی سیستم های اند باشه که فقط کمبود رم داشته باشه) میکنه ولی 16 گیگ فبها چه بهتر 

یعنی در صورت قدرت سخت افزار قویتر عملا به قدرت نرم افزاری بیشتر میرسی که در این حالت قسمت

اما شما فکر کن با یه سیستم 10 سال پیش میتونی اقدام به ساخت نرم افزار برای به کارگیری سخت افزار های امروزی بکنی

ولی با سخت افزار 10 سال پیش نمیشه نرم افزار امروزی رو اجرا کردجمله  خودم رو نقض میکنه

جمله خودم رو نقض میکنه

شما بازی کرایسیس رو ببین با اینکه برای چند سال قبل هست اما جوری کد نویسی شده که حتی میتونه هنوز سیستم ها و سخت افزار های امروزی رو به زانو در بیاره یا همون 3dsmax که دوستمون گفتند

پس باز هیچ رقمه نمیشه مقایسه کرد 

این دو مسئله در کنار همدیگه معنی پیدا میکنه 

ویرایش شده توسط MEHDI-GTX
لینک به دیدگاه

بدون شک سخت افزار

سرعت پیشرفت سخت افزار بسیار بیشتر از نرم افزار هست

همیشه وقتی سخت افزار جدید منتشر میشه زمان زیادی طول میکشه تا نرم افزاری نوشته بشه که بتونه از حداکثر توان سخت افزار استفاده کنه.

لینک به دیدگاه

مثل اینه که بپورسیم تخم مرغ اول بوده یا مرغ!

لینک به دیدگاه

سلام

در کل ماهیت این سوال اشتباه هست چون دو مقوله جدا از هم هستند و نمیشه با هم مقایسه بشن

پیشرفت در صنعت سخت افزار چون موردی هست که کاملا ملموس هست و میشه در دنیای واقعی لمسش کرد نمود بیشتری میکنه

ولی با سخت افزار 10 سال پیش نمیشه نرم افزار امروزی رو اجرا کرد

پس باز هیچ رقمه نمیشه مقایسه کرد 

این دو مسئله در کنار همدیگه معنی پیدا میکنه

پس نرم افزار مجبوره با سرعت کمتری نسبت به سخت افزار حرکت کنه  ولی سخت افزار چنین محدودیتی نداره و میتونه جلوتر از نرم افزار به کامل شدن برسه

لینک به دیدگاه

مثل اینه که بپورسیم تخم مرغ اول بوده یا مرغ!

به نظر من اول مرغ بوده :D

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

عزیز دل لپ کلام

سخت افزار ها با چی تست میشن؟ چجوری میشه فهمید قدرتشون چقدره؟

با نرم افـــــــــــزارها

پس نرم افزارها خیلی جلوتر نباشن لااقل یک قدم جلوترن

شما داری به ورود زود به زود سخت افزار به بازار توجه میکنی که کاملا اشتباهه

گفتم کلا نباید مقایسه کرد 

با هم برای هم

ویرایش شده توسط MEHDI-GTX
لینک به دیدگاه

به نظر من اول مرغ بوده :D

به نظر خیلیا اول تخم مرغ بوده!

لینک به دیدگاه

اصلا دلیل این بحث غیر منطقی هست

سخت افزار سرتره یا نرم افزار

خوب که چی بشه

فهمیدیم یکیش سر تره خوب که چی

به جای اینکه به اینا فکر کنید میتونید به هزاران چیز بهتر فکر کنید

لینک به دیدگاه

عزیز دل لپ کلام

سخت افزار ها با چی تست میشن؟ چجوری میشه فهمید قدرتشون چقدره؟

با نرم افـــــــــــزارها

پس نرم افزارها خیلی جلوتر نباشن لااقل یک قدم جلوترن

شما داری به ورود زود به زود سخت افزار به بازار توجه میکنی که کاملا اشتباهه

سلام مهدی عزیز

متاسفانه اصلا این حرفتون منطقی نیست

بنده رشته تحصیلیم نرم افزار هست و هیچ جوره حرفتون برام منطقی نبود

DX12 رو در نظر بگیرید تازه تونسته از قدرت سخت افزار درست استفاده کنه

تا حالا DX 11 داشت پدر سخت افزار رو در میاورد

نمونه دیگش کنسول بازی ابتدای نسل نمیتونستن باهاش درست بازی بسازن بخاطر ضعف قسمت نرم افزاری!

انتهای نسل که رسیدن تازه تونستن از منابع سخت افزاری درست استفاده کنن.

به تست کردن سخت افزار توسط نرم افزار بسنده نکنید

لینک به دیدگاه

سلام مهدی عزیز

متاسفانه اصلا این حرفتون منطقی نیست

بنده رشته تحصیلیم نرم افزار هست و هیچ جوره حرفتون برام منطقی نبود

DX12 رو در نظر بگیرید تازه تونسته از قدرت سخت افزار درست استفاده کنه

تا حالا DX 11 داشت پدر سخت افزار رو در میاورد

نمونه دیگش کنسول بازی ابتدای نسل نمیتونستن باهاش درست بازی بسازن بخاطر ضعف قسمت نرم افزاری!

انتهای نسل که رسیدن تازه تونستن از منابع سخت افزاری درست استفاده کنن.

به تست کردن سخت افزار توسط نرم افزار بسنده نکنید

اگه بخوایم مورد به مورد در مورد نرم افزارها صحبت کنیم باید بگم نرم افزار خیلی سرتر هست

همون مثالی که زدم در مورد تری دی مکس

شما هر سیستمی بیاری از هر لحاظ جلو تری دی مکس کم میاره کافیه تنظیمات تری دی مکس یکم بالا ببری انوقت میفهمی نرم افزار چقدر پیشرفتش بیشتر هست

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام 

من چی گفتم؟

پس اگه اینجوریه چرا سخت افزارها بروز میشن 

برن دنباله بهینه کردن نرم افزار ها برای استفاده منابع سخت افزار ها دیگه!

من از اول بحثم گفتم در کنار همدیگه معنی پیدا میکنند 

مهدی جان شما هم به کد نویسی غلط از طرف سازندهها  برای توجیح این تاپیک بسنده نکن 

من اولین پستم حتی جملات خودم رو هم زیر سوال بردم بخاطر درکنار هم بودن این دو مقوله

کلا این تاپیک از اون تاپیک هاست :D

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

اگه بخوایم مورد به مورد در مورد نرم افزارها صحبت کنیم باید بگم نرم افزار خیلی سرتر هست

شما هر سیستمی بیاری از هر لحاظ جلو تری دی مکس کم میاره کافیه تنظیمات تری دی مکس یکم بالا ببری انوقت میفهمی نرم افزار چقدر پیشرفتش بیشتر هست

دقیقا ما هم همینو میگیم یعنی هرچقدر توان سیستم همون قدر قدرت بیشتر از طرف نرم افزار حتی امروزی باشن یا دیروزی                  پس       نرم افزار=سخت افزار

خدا کنه اصرار و پافشاری جایی استپ بخوره

لینک به دیدگاه

شما برای کار رندرینگ باید با سخت افزار مناسب رندر این کار رو انجام بدید . معیارتون تو برنامه 3D max چیه؟ صرفا فقط زمان رندر گرفتنه؟

سخت افزار 3d max 2008 رو اجرا کنید با یک کیس های اند و نرم افزار  3d max 2014 . هر دو رو با یک سخت افزار مشخص تست کنید.بعد شروع کنید به رندر گرفتن.

به نظرتون زمان رندر گرفتن تو کدوم ورِژن کمتر هست؟

قعطا ورزن 2014 . بدلیل اسلاح کدهای نرم افزاری و بهینه شدن کدها ! و این یعنی ضعف نرم افزار !

سلام 

من چی گفتم؟

پس اگه اینجوریه چرا سخت افزارها بروز میشن 

برن دنباله بهینه کردن نرم افزار ها برای استفاده منابع سخت افزار ها دیگه!

من از اول بحثم گفتم در کنار همدیگه معنی پیدا میکنند 

مهدی جان شما هم به کد نویسی غلط از طرف سازندهها  برای توجیح این تاپیک بسنده نکن 

من اولین پستم حتی جملات خودم رو هم زیر سوال بردم بخاطر درکنار هم بودن این دو مقوله

کلا این تاپیک از اون تاپیک هاست :D

ما مخلص شما هم هستیم اقا مهدی

یه جمله معروف هست که میگه مهدی ها گل اند @};- :D

ویرایش شده توسط SWAT_MEHDI
لینک به دیدگاه

شما به روزترین سیستم و قویترین سیستم برای کار تری دی مکس بیارید اون سیستم کم میاره فرض کنید بخواید انیمیت انجام بدید که دیگه هیچی سیستم میخوابه
نوع مقایسه شما کاملا اشتباه هست

من در مورد بروزترین نرم افزار موجود و بروزترین سخت افزار موجود دارم میگم حالا کاری ندارم مکس 2008 چطوری کار میکرد مسلما در زمان مکس 2008 هم سختافزار مناسب با این ورژن وجود نداشت
صحبت های من کاملا روشن هست
شما اگه یکبار با تری دی مکس کار کنید قدرت برتر احساس میکنید

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

من با همتون مخالفم چون اصلا نمیشه جواب درستی به این سوال داد...

اون هایی هم که می گن فلان نرم افزار رو نمیکشه شما اگر ابر رایانه که هیچ ابرابرابر رایانه هم داشته باشید باز هم ممکنه تو یک سری محاسبات کمبود داشته باشی، اما با اینحال بازم می تونی از اون سخت افزار باز هم قویترش رو سر هم کنی بگونه ای که همه ی بردای جهان رو برداری سرهم کنی برای ساخت یک ابر رایانه، بازهم میشه از اون قویترش رو با تکنولوژی ثابت ساخت فقط کافی بازم برد و سی پی یو اضافه کنی به اون ابر رایانه، در واقع می خوام بگم همونطور که برای یک برنامه هرچی سیستم قویتر تهیه کنی بازم کمه بالعکسش هم هست و قویترین سیستم هارو هم بسازی بازم برای یک محاسبه هایی کم میاره سیستم ...

پس نمیشه گفت که کدوم جلوتر هست چون این دو باهم بصورت موازی در حال پیشرفتند...  :D

لینک به دیدگاه

درود

من با همتون مخالفم چون اصلا نمیشه جواب درستی به این سوال داد...

اون هایی هم که می گن فلان نرم افزار رو نمیکشه شما اگر ابر رایانه که هیچ ابرابرابر رایانه هم داشته باشید باز هم ممکنه تو یک سری محاسبات کمبود داشته باشی، اما با اینحال بازم می تونی از اون سخت افزار باز هم قویترش رو سر هم کنی بگونه ای که همه ی بردای جهان رو برداری سرهم کنی برای ساخت یک ابر رایانه، بازهم میشه از اون قویترش رو با تکنولوژی ثابت ساخت فقط کافی بازم برد و سی پی یو اضافه کنی به اون ابر رایانه، در واقع می خوام بگم همونطور که برای یک برنامه هرچی سیستم قویتر تهیه کنی بازم کمه بالعکسش هم هست و قویترین سیستم هارو هم بسازی بازم برای یک محاسبه هایی کم میاره سیستم ...

پس نمیشه گفت که کدوم جلوتر هست چون این دو باهم بصورت موازی در حال پیشرفتند...  :D

داداش رو مثال خودت  حرف میزنم شاید قبول کنی

نتیجه مثالت اینه تا یه بستر سخت افزاری قوی نباشه نمیشه نرم افزار رو روی بستر همیشگیش قوی کرد که این میشه محدود بودن نرم افزار 

ولی سخت افزار رو هر چی قوترش کنی محدودیتی نداره مثل اینکه روی یه کامپیوتر ضعیف ویندوز 7 نصب میشه روی یه سیستم    های اند   هم  میشه 

پس پیشرفت سخت افزار وابسته به بستر نرم افزاری نیست و میتونه از نرم افزار جلوتر حرکت کنه

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

نرم افزار و سخت افزار در اصل یک چیزن 

اگه سخت افزار نباشه نرم افزار معنی نداره و بلعکس 

وهیچ کدوم بدون دیگری به هیچ دردی نمیخورن 

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

نرم افزار و سخت افزار در اصل یک چیزن 

اگه سخت افزار نباشه نرم افزار معنی نداره و بلعکس 

وهیچ کدوم بدون دیگری به هیچ دردی نمیخورن 

دقیقا  :Peace Sign:

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

داداش رو مثال خودت  حرف میزنم شاید قبول کنی

نتیجه مثالت اینه تا یه بستر سخت افزاری قوی نباشه نمیشه نرم افزار رو روی بستر همیشگیش قوی کرد که این میشه محدود بودن نرم افزار 

ولی سخت افزار رو هر چی قوترش کنی محدودیتی نداره مثل اینکه روی یه کامپیوتر ضعیف ویندوز 7 نصب میشه روی یه سیستم    های اند   هم  میشه 

پس پیشرفت سخت افزار وابسته به بستر نرم افزاری نیست و میتونه از نرم افزار جلوتر حرکت کنه

دوست عزیز کلا نرم افزار و سخت افزار مثل روحی که در بدن باعث تحرک میشن و تکنلوژِی رو به جلو سوق میدهند می باشند... و هرکدام بدون دیگری نمی تونه پیشرفت کنه و به همدیگر وابسته هستند...

شما بیا نرم افزار رو از دنیای تکنولوژی حذف کن حالا بیا سخت افزار رو پیشرفت بده ! اصلا امکانش هست؟؟؟ خیر تا برنامه های جدید و دستورات جدید به قطعات ندی نمی تونی سخت افزار جدید تولید کنی...

تا سخت افزار جدید هم نیاد و قابلیت های سخت افزاری جدید بوجود نیاد دست و پای نرم افزار هم بسته می مونه و نمی تونه پیشرفت کنه ...

نمونش همین دایرکتس 12، اگه سخت افزار نتونه ساپورتش کنه دیگه ایا نرم افزار کارایی داره؟؟؟ 

پس وقتی نرم افزار جدید قرار شد تولید بشه میان سخت افزارشم باهاش درست می کنن و گاهی سخت افزار جدید میاد میان براش برنامه جدید تولید می کنند و این یعنی پیشرفت که همزمان رخ داده و بهم وابسته هستند... نمیدونم قضیه رو درست رسوندم یا نه!  ^_^

اینجوری هم میشه گفت که نرم افزار و سخت افزار نیستند که پیشرفت می کنند، این تکنولوژی هست که پیشرفت می کنه بکمک دو پای خودش (سخت افزار و نرم افزار) و اگه یکی وایسه حرکت متوقف میشه...!  :D

ویرایش شده توسط Nima2007
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...