رفتن به مطلب

ایا افزایش پهنای باند اینترنت کشور در سال 93 کافی بوده؟!

Recommended Posts

با عرض درود واحترام خدمت دوستان عزیز

مدتها بود دنبال این خبر بودم که ببینم این همه از افزایش پهنای باند کشور میگن چقدر افزایش داشته!

و ایا این افزایش پهنای باند گره ای از مشکلات کاربران اینترنت  کشور  باز میکنه یا نه!

طبق اخبار فارس نیوز, ظرفیت پهنا باند داخلی کشور به 1207 لینک STM1 رسید  

عنوان خبر  به خواننده القاع میکنه که تحول بزرگی درافزایش پهنا باند اینترنت کشور صورت گرفته!!

ولی ایا واقعا این افزایش موثر بوده و ایا مسئولین باید از کار  خودشون راضی باشن؟

خوب با هم چند تا محاسبه انجام میدم (دوستان تو محاسبات دقت کنید و اگر اشتباه بود منو یاری کنید) تا ببینم این مقدار پهنا باند برای حدود 40 میلیون کار بر اینترنت کافی هست یا نه!!

هر STM1  برابر با 155مگابیت بر ثانیه هست,که 155رو در تعداد 1207 لینک STM1  کشور  ضرب میکنیم(1207*155=187085)

مقدار پهنا باند بدست امده از این 1207 لینک STM1 برابر با 187085 مگابیت بر ثانه هست

خوب کابران اینترنت کشور رو به 3 دسته تقسیم میکنیم(اونایی که1مگا بیت واونایی که 512کیلو بیت و اونایی که 128کیلیو بیت دارن)

قطعا سرویسها خیلی متنوع تر و قوی ترهست ولی به دلیل ساده کردن و شفاف کردن محاسبات کمی مثالها رو محدود میکنیم

خوب از این 187085 مگا بیت  7 هزارو85  تاش سهم سرویسهای 1 مگا بیت ,که 180هزار مگا بیت دیگه باقی میمونه

از این 180هزار مگا بیت 80هزار مگابیتشو سهم سرویسهای 512 قرار میدیم ,که این 80 هزارو  ضرب در 2 میکنیم (هر 1 مگابیت 2 تا 512 کیلو بیت میشه)که 160هزار سرویس 512 بدست میاد و 100 هزار مگابیت دیگه باقی می مونه

این 100هزار مگابیتو اخرو هم ضرب در 8 میکینم(هر 1 مگابیت 8 تا 128 کیلو بیت میشه)که 800 هزار سرویس 128کیلو بیت بدست میاد

7085 تا سرویس 1 مگا بیت +160 هزار سرویس512کیلو بیت+800هزار سرویس 128کیلو بیت که در کمال نا باوری میشه967085 سرویس !!

چطوری میشه که این رقم به 1 میلیون هم نرسیده ولی حدود 40 میلیون کابر اینترنت در کشور وجو دارد

خوب همون طور که دوستان مطلع هستن در خدمات اینترنت کشور ما گزینه ای تعریف شده با عنوان تقسیم هر لینک به 9 کاربر(همون اینترنت 1به9)

پس باز 967085 در 9 ضرب میکنیم (63765تا سرویس 1 مگا بیت +1440000 سرویس512کیلو بیت+7200000 سرویس 128کیلو بیت که باز در کمال نا باوری میشه8703765 سرویس !!

یعنی بخان قانون مند (اونم با اشتراک 1به9)این پهنا باندو  بین مشترکا پخش کنن برای حدود 9 ملیون نفر کاربر جواب گو هست(در صورتی که ما در ایران حدود 40 میلیون کاربر اینترنت داریم)

خوب دوباره این سوال تکرار  میشه که چطور  این حدود 9 میلیون ظرفیت   جواب گوی حدود 40 میلیون کار بر اینترنت هست؟!

دیگه هیچ قانونی و ترفندی برا این تعریف نشده و خوب قطعا ISP هر STM1 رو که  حتی با اشتراک1به9 بیشتر از 1398 سرویس 1 مگابیت نمیشه بین چندین هزار نفر تقسیم میکنن که نتیجش قطع شدنهای مکررو و افت شدید سرعت اینترنت رو در پی داره(همون چیزی که همه باش دست به گریبانیم)

از این 40 میلیون کاربر اینترنت هم حدود 6 میلیونش کاربران دیال اپ هستن که واقعا جای شگفتی داره!!!!!!!!!!!!!

حالا ایا مسئولین باید از کار خودشون راضی باشن و همچین خبری وانمود کنه که اینترنت کشور افزایش بهینه ای داشته؟

ویرایش شده توسط mehrxad( مهرزاد قائم مقامی)
لینک به دیدگاه

کلا اینترنت برای چیمونه؟

این سوال رو من نپرسیدم خودتون حدس بزنید کی پرسیده.

ویرایش شده توسط saeed0c
لینک به دیدگاه

والا توی عنوان خبر که نوشته طرح ضربتی، اینا اگه طرح ضربدری پهنای موجود رو در پهنای ناموجود هم اجرا کنند، پاسخگوی نیاز کاربران نخواهد بود، البته مشکلات دیگری هم مثل عدم توزیع مناسب پهنای موجود هم مطرح هست.

لینک به دیدگاه

والا توی عنوان خبر که نوشته طرح ضربتی، اینا اگه طرح ضربدری پهنای موجود رو در پهنای ناموجود هم اجرا کنند، پاسخگوی نیاز کاربران نخواهد بود، البته مشکلات دیگری هم مثل عدم توزیع مناسب پهنای موجود هم مطرح هست.

جالب تر از همه تو اون خبر حکایت از  رشد 213 در صدی ترانزیت پهنای باند بین المللی داره !

در صورتی که ظرفیت پهنای باند کشور فقط 53 درصد رشد کرده!!!!!

و اینترنت افغانستان و عراق از همین پهنا باند بین المللی ایران تامین میشه

و جالبه از لحاظ رتبه بندی سرعت اینترنت ,  کشور عراق در جایگاه بهتری نسبت به ایران قرار داره

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

خب 1207 لینک نیست بیشتر است . مقداری به عنوان هزینه ترانزیت به ایران داده شده

حدودا از 100 درصد پهنای باند کشور فقط 10 درصد قابل استفاده است و بقیه 90 درصد پهنای باند پارک شده و استفاده نمیشه :|

کلا ایران با مردم مشکل داره سر اینترنت و کسایی هستند که نمیخوان به دست کاربران اینترنت بیشتر از 1 مگ برسه چه برسه به 10 یا 100

شما اگر تو سایتتون بیاید قسمت تعرفه ها سرعت بیشتر 16 مگ قرار بدید مثلا 32 مگ اینکار شما ممنوع هست هم مجوز باطل میشه و هم سایت ... میشه 

بعد یک بحرانی هم که داریم به سمتش میریم اینه که کلا  12 10 تا شرکت ارائه اینترنت تخصصی داریم که 7 -8 تا از این شرکت ها برای یک فرد هست :| هم زمان باهم میتونه قیمت رو بالا پایین ببره و سود کنه

از طرفی هم انقدر هزینه پهنای باند اختصاصی رو برند بالا که واقعیت خندش میگیره ادم هزینه لینک stm1 حدودا 25 میلیون تومن درماه هست تو کشور های دیگه زیر 5 میلیون هست !

لینک به دیدگاه

امیدوارم این مشکل هم با رفع تحریم برطرف بشه.از سخنگوی مذاکرات شنیدم که بیشتر تحریم ها حل شده و در مراحل پایانی به سر میبرد...

پیشبینی و قضاوت به عهده ی خودتون.ولی ما همچنان امیدواریم

لینک به دیدگاه

خب 1207 لینک نیست بیشتر است . مقداری به عنوان هزینه ترانزیت به ایران داده شده

حدودا از 100 درصد پهنای باند کشور فقط 10 درصد قابل استفاده است و بقیه 90 درصد پهنای باند پارک شده و استفاده نمیشه :|

کلا ایران با مردم مشکل داره سر اینترنت و کسایی هستند که نمیخوان به دست کاربران اینترنت بیشتر از 1 مگ برسه چه برسه به 10 یا 100

شما اگر تو سایتتون بیاید قسمت تعرفه ها سرعت بیشتر 16 مگ قرار بدید مثلا 32 مگ اینکار شما ممنوع هست هم مجوز باطل میشه و هم سایت ... میشه 

بعد یک بحرانی هم که داریم به سمتش میریم اینه که کلا  12 10 تا شرکت ارائه اینترنت تخصصی داریم که 7 -8 تا از این شرکت ها برای یک فرد هست :| هم زمان باهم میتونه قیمت رو بالا پایین ببره و سود کنه

از طرفی هم انقدر هزینه پهنای باند اختصاصی رو برند بالا که واقعیت خندش میگیره ادم هزینه لینک stm1 حدودا 25 میلیون تومن درماه هست تو کشور های دیگه زیر 5 میلیون هست !

درود

منتظر شما بودم(چون میدونستم اطلاعات خوبی دارید و از حضورتون تو تاپیک فیض میبریم)

10 درصد!

اگر از 100 در صد اون 1207 لینک استفاده کنن اونم با شیر 1به9 جواب گوی 40 میلیون کاربر اینترنت نیست

من فقط کاربرا رو به سه دسته 1مگ512و128تقسیم کردم

در صورتی که خیلی از مشترکان شرکتها و ادارت و مراکز خاص هستن که پهنا بایند بسیار بالایی رو کرایه میکنن

خوب اگر 1207 لینک نیست چقدر هست!  4 یا  6 یا 10 هزار لینک STM1 !!چرا فارس نیوز و رسانها اینقدر تعداد رو کم  اعلام میکنن

هر لینک STM1  یک دوازدهم سرعت ابر سرویس ژاپنی Nuro‌  با قیمت 50 دلار هست یا یک ششم سرعت گوگل فایبر با قیمت 70 دلار

اون وقت چطور هر STM1 باید در کشورهای دیگه زیر5 میلیون یا همین حدود باشه؟

قطعا خیلی ارزون تر هست که ابر سرویس ژاپنی Nuro به قیمت 50 دلار به مشترک اجاره داده میشه

لینک به دیدگاه

امیدوارم این مشکل هم با رفع تحریم برطرف بشه.از سخنگوی مذاکرات شنیدم که بیشتر تحریم ها حل شده و در مراحل پایانی به سر میبرد...

پیشبینی و قضاوت به عهده ی خودتون.ولی ما همچنان امیدواریم

دوست عزیز اصلا به تحریم ربطی نداره!!

قبل اوج تحریم ها (3 تا 4 سال پیش)تعداد STM1 کشور زیر 100 لینک بوده

فک کنم در سال 92 هم حدود 400 تا 500 تا لینک بود

تو سال 93 تو اوج تحریم ها شده 1207 تا

الان این کجاش به تحریم ربط داره؟!

لینک به دیدگاه

دوست عزیز اصلا به تحریم ربطی نداره!!

قبل اوج تحریم ها (3 تا 4 سال پیش)تعداد STM1 کشور زیر 100 لینک بوده

فک کنم تتو 92 هم حدود 400 تا 500 تا لینک بود

تو سال 93 تو اوج تحریم ها شده 1207 تا

الان این کجاش به تحریم ربط داره؟!

منظور من روی افزایش کلی پهنای بانده.همین الان هم ما با کشورهای واسطه به نت دسترسی داریم.اگر تحریم ها برداشته بشه میتونم باج دادن به یک کشور دیگه رو حذف کنیم.البته شما هم درست میگید اکثر پهنای باند کشور در دسترس قرار نمیگیره. همین الان هم مخابرات بالای 15 مگ هم به شرکتها با هزینه سرسام آور میده
لینک به دیدگاه

اینترنت هایی که داشتم سرعتشون کم نبوده.

256 داشتم با سرعت 2 مگابیت.

128 داشتم با سرعت 9 مگابیت.

512 داشتم با سرعت 4 مگابیت.

همه محدود.

نکته اصلی این محدودیت حجم هست .فشار زیادی روی isp نمیاد.چون حجم گرونه.

سرعت ادارات هم خیلی بالاست.

فکر کنم پهنای باند اران خیلی بیشتر از این حرفا باشه.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

منتظر شما بودم(چون میدونستم اطلاعات خوبی دارید و از حضورتون تو تاپیک فیض میبریم)

10 درصد!

اگر از 100 در صد اون 1207 لینک استفاده کنن اونم با شیر 1به9 جواب گوی 40 میلیون کاربر اینترنت نیست

من فقط کاربرا رو به سه دسته 1مگ512و128تقسیم کردم

در صورتی که خیلی از مشترکان شرکتها و ادارت و مراکز خاص هستن که پهنا بایند بسیار بالایی رو کرایه میکنن

خوب اگر 1207 لینک نیست چقدر هست!  4 یا  6 یا 10 هزار لینک STM1 !!چرا فارس نیوز و رسانها اینقدر تعداد رو کم  اعلام میکنن

هر لینک STM1  یک دوازدهم سرعت ابر سرویس ژاپنی Nuro‌  با قیمت 50 دلار هست یا یک ششم سرعت گوگل فایبر با قیمت 70 دلار

اون وقت چطور هر STM1 باید در کشورهای دیگه زیر5 میلیون یا همین حدود باشه؟

قطعا خیلی ارزون تر هست که ابر سرویس ژاپنی Nuro به قیمت 50 دلار به مشترک اجاره داده میشه

درود 

به نظر شما هر لینک stm1 چند کاربر اینترنت یک مگ رو پوشش میده ؟ 155 نفر ؟ 1550 نفر ؟ 15500 نفر ؟ خودم میدونم ولی میخوام از شما بپرسم

اره درسته قیمت های اینترنت های پرسرعت در جهان خیلی ارزان است 

البته خاورمیانه یکمی به نسبت اروپا گرانتراست 

stm1 در هند حدودا 3 میلیون تومن هست در ایران درمیاد 25 میلیون 

البته به تحریم و این ها هیچ ربطی نداره فقط سیاست این مملکت هست 

لینک به دیدگاه

سرعتو ببرن بالا وقتي هيچ سايتي باز نشه چه فايده؟

اون سرعتي که در نهايت به دست کاربر ميرسه مهمه که بالا نميره :D

لینک به دیدگاه

اینترانت ملی بحثش به کجا کشیده شده؟، اگه 100 درصد راه بیفته که واویلا میشه.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

اینترانت ملی بحثش به کجا کشیده شده؟، اگه 100 درصد راه بیفته که واویلا میشه.

مشکل فقط و فقط در سرعت اتصال مردم به شبکه هست حالا میخواد اینترنت باشه یا اینترانت !

الان میتونند تو ایران اینترانت 10 گیگ هم راه اندازه کنند ولی نمیخوان ! وقتی سیاستشون اینه ما نمیتونیم تغییر بدیم 

وقتی هم حرف الکی میزنند بازهم کاری نمیشه کرد باید تحمل کرد 

تنها راه بهبود این وضعیت گرفتن پهنای باند از کشور های همسایه است در شهر های مرزی ایران isp ها یواشکی از کشور های همسایه پهنای باند میگیرند و کسی هم نمیفهمه چون ایپی ایران رو استفاده میکنند !

لینک به دیدگاه

ایا افزایش پهنای باند اینترنت کشور در سال 93 کافی بوده؟

خیر 

این دیگه بحث کردن داره   :I Do not Know:  :D

لینک به دیدگاه

خیلی راحت می تونن سرعت های بسیار بالا رو در اختیار ایرانیان قرار بدن اما نمی خوان دلیلیش هم کنترل راحت تر جریان اطلاعات هست. تو ایران مثلا 3g یا 4g و حتی در آینده 5g بیاد باز هم تغییری ایجاد نخواهد شد . چون مشکل ما تکنولوژیک و فنی نیست و 30 یا سی هست. :)

لینک به دیدگاه

درود 

به نظر شما هر لینک stm1 چند کاربر اینترنت یک مگ رو پوشش میده ؟ 155 نفر ؟ 1550 نفر ؟ 15500 نفر ؟ خودم میدونم ولی میخوام از شما بپرسم

اره درسته قیمت های اینترنت های پرسرعت در جهان خیلی ارزان است 

البته خاورمیانه یکمی به نسبت اروپا گرانتراست 

stm1 در هند حدودا 3 میلیون تومن هست در ایران درمیاد 25 میلیون 

البته به تحریم و این ها هیچ ربطی نداره فقط سیاست این مملکت هست 

تعدادشو نمیدونم (چون کارم این نیست)ولی به صورت اسمی از امار ارقام یه چیزایی میدونم

خوب  طبق اعداد و ارقام هرلینکه  stm1دارای پهنا باند 155Mb/s هست خوب این یعنی 155 سرویس 1 مگا بیت  با سرعت دانلود 128 KB/s به صورد مداوم و بدون وقفه و به صورت نامحدود 

ولی به دلیل اینکه همه به صورت مدادم از سرویسشون استفاده نمیکنن هر سرویس به صورت اشتراکی به 9 نفر اجاره داده میشه ومقدار 1395 سرویس نا محدود 1 مگ اشتراکی میشه

تا اونجایی که من میدونم  این قانونی هست که وجود داره و فک کنم مکتوب شده و اگر به سرعت اعتراض کنی پای این اشتراکو وسط میکشن  

خوب این میتونه ترفندی باشه که هم سرویسها رو به مشترکای بیشتری اجاره بدن و برای افت سرعت توجح خوبی داشته باشن

خوب حالا اگر به صورت حجمی(گیگی )بخان بفروشن چه اتفاقی می افته

هر stm1 میتونه در هر ثانیه 19.375 مگ دانلودی داشته باشه (تبدیل کیلو به مگ= 155/8)هر دقیقه1162.5مگا بایت(1162.5=19.375*60)در هر ساعت69750مگا بایت(1162.5*60=69750)در هر روز1674000مگا بایت(69750*24=1674000) در هر ماه50220000مگا بایت(1674000*30=50220000) که میشه49042.96875گیگابایت (50220000/1024=49042.96875)

خوب اگر این تعداد گیگو بتون بفروشن(هر گیگ4500 تومان) میشود 220693359.375(حدود 220 میلیون تومان)

نمیدونم به چند نفر فروخته میشه ولی از وقتی که حجمی شده به تعداد زیادی نفر سرویسها رو اجاره میدن که خوب گیگی هست و هم میتونن سرعتو زیاد کنن که مصرف کننده مصرف کنه هم همیشه مشترکا از سرویسشون استفاده داعم نکنن

این تا اونجایی بود که من از رو اعداد و ارقام گفتم و شاید درست شاید اشتباه باشه

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

تعدادشو نمیدونم (چون کارم این نیست)ولی به صورت اسمی از امار ارقام یه چیزایی میدونم

خوب  طبق اعداد و ارقام هرلینکه  stm1دارای پهنا باند 155Mb/s هست خوب این یعنی 155 سرویس 1 مگا بیت  با سرعت دانلود 128 KB/s به صورد مداوم و بدون وقفه و به صورت نامحدود 

ولی به دلیل اینکه همه به صورت مدادم از سرویسشون استفاده نمیکنن هر سرویس به صورت اشتراکی به 9 نفر اجاره داده میشه ومقدار 1395 سرویس نا محدود 1 مگ اشتراکی میشه

تا اونجایی که من میدونم  این قانونی هست که وجود داره و فک کنم مکتوب شده و اگر به سرعت اعتراض کنی پای این اشتراکو وسط میکشن  

خوب این میتونه ترفندی باشه که هم سرویسها رو به مشترکای بیشتری اجاره بدن و برای افت سرعت توجح خوبی داشته باشن

خوب حالا اگر به صورت حجمی(گیگی )بخان بفروشن چه اتفاقی می افته

هر stm1 میتونه در هر ثانیه 19.375 مگ دانلودی داشته باشه (تبدیل کیلو به مگ= 155/8)هر دقیقه1162.5مگا بایت(1162.5=19.375*60)در هر ساعت69750مگا بایت(1162.5*60=69750)در هر روز1674000مگا بایت(69750*24=1674000) در هر ماه50220000مگا بایت(1674000*30=50220000) که میشه49042.96875گیگابایت (50220000/1024=49042.96875)

خوب اگر این تعداد گیگو بتون بفروشن(هر گیگ4500 تومان) میشود 220693359.375(حدود 220 میلیون تومان)

نمیدونم به چند نفر فروخته میشه ولی از وقتی که حجمی شده به تعداد زیادی نفر سرویسها رو اجاره میدن که خوب گیگی هست و هم میتونن سرعتو زیاد کنن که مصرف کننده مصرف کنه هم همیشه مشترکا از سرویسشون استفاده داعم نکنن

این تا اونجایی بود که من از رو اعداد و ارقام گفتم و شاید درست شاید اشتباه باشه

تو پهنای باند اختصاصی Stm یکمی داستان فرق میکنه !

بخوام خیلی ساده بگم سود فروختن گیگ اضافه از Stm1 حدودا 2 میلیارد تومن هست البته بعضی isp ها که سرویس های وایرلس یا وایمکس ارائه میکنند تا گیگی 16 تا 20  هزار تومن هم میفروشند 

و این 2 میلیارد تومن کل سود شما هست Stm1 محدودیت حجم نداره و نامحدود است اگر گیگی 16 تومن بدید 8 میلیارد تومن سود شماست .

لینک به دیدگاه

اینترنت هایی که داشتم سرعتشون کم نبوده.

256 داشتم با سرعت 2 مگابیت.

128 داشتم با سرعت 9 مگابیت.

512 داشتم با سرعت 4 مگابیت.

همه محدود.

نکته اصلی این محدودیت حجم هست .فشار زیادی روی isp نمیاد.چون حجم گرونه.

سرعت ادارات هم خیلی بالاست.

فکر کنم پهنای باند اران خیلی بیشتر از این حرفا باشه.

مشکل اینه که ما واسه یه اینترنت 128 با 10 گیگ در ماه مثلا میدیم 25000 تومان

که اصولا با 25000 تومان در ماه باید 8 مگ بگیریم

2 مگ میدن که شما نتونی شکایت کنی بگی طبق قرار داد سرعت به من کم میدن

قضیه اینه

لینک به دیدگاه

خوب متوجه شدم تاپیک با ارقام و اعداد کمی پیچیده شده و احتمالا کسی دنبال نکرده

برای درک راحت تر موضوع این خط به تاپیک اضافه شد(دوستان که احل محاسبه هستن محاسباتو چک کنن اشتباه نشده باشه)

یعنی بخان قانون مند(اونم با اشتراک 1به9) این پهنا باندو  بین مشترکا پخش کنن برای حدود 9 ملیون نفر کاربر جواب گو هست(در صورتی که ما در ایران حدود 40 میلیون کاربر اینترنت داریم)

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...