رفتن به مطلب

ماد کردن GPU با واتر کولر CPU توسط خودم :)

alint
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام :) صبح شما بخیر و شادی.

کار بسیار جالبی انجام دادید، بخصوص در این سن.

از صمیم قلب بتون تبریک میگم و براتون آرزوی موفقیت دارم.

پ.ن : امیدوارم این صحبت من باعث رنجش دوستان نشه، اما بزرگوارانی که میفرمیید بجای این کار مثلاً فلان کارت رو میگرفتی، به نظر من حرفتون صحیح نیست.

بگذریم از اینکه یه نفر با کلی عشق و علاقه و شور و شوق اومده کار پر ریسکی رو انجام داده و زحمت کشیده و کلی هم تست گرفته و... و... و...

بجای تشکر و تبریک و آرزوی بهترین براش کردن، کارش رو زیر سوال میبریم؟ این درسته؟

خیلی از دوستانی که مثلاً ماشین های مدل سال 1(!) رو تیونینگ میکنن و لذت میبرن، مگر نمیتونن ماشین مدل بالاتر بخرن؟

کسی که این همه زحمت میکشه و همچون کاری رو انجام میده، حتماً اطلاع داره که میتونه با خرید فلان کارت به فلان اعداد هم برسه. پس زیباتر فکر کنیم.

از همه ی عزیزان معذرت میخوام که اینقدر صریح و تند پست دادم.

امیدوارم تاپیک منحرف نشه.

آغازگر تاپیک، یکبار دیگه به شما تبریک میگم و اگر پست من خللی در ادامه ی روند تاپیکتون داره لطفاً گزارش کنید تا حذف بشه.

متشکرم.

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز

کاری که انجام دادی عالی شده

برای vrmها میتونی هتسینک چیپ شمالی یا جنوبی مین های قدیمی تر رو پیدا کنی و کوچکتر ببریشون تا اندازه بشن و با چسب دوطرفه بچسبونی.

من یه زمانی این کار رو انجام دادم. . . . .

لینک به دیدگاه

واقعا ممنونم از لطف دوستان که انقدر بهم انرژی میدن

از دوستانی هم که تجربیاتشونو میگن خیلی خیلی متشکرم

لینک به دیدگاه

دما در حالت اورکلاک :

gt4k53vnnqzw.png

تا فرکانس 1260 هم رفتم ولی بعد از حدود 5 دقیقه آرتیفکت داد

فعلا این فرکانس واسه بازی استیبل هستش

دمای VRM ها و VRAM ها کاملا مناسب هست و مشکلی نیست

با این حال من برای احتیاط مموری رو 100MHz بیشتر OC نکردم

با همین فرکانس ها , حدود نیم ساعت Crysis3 زدم و همه چی اوکی بود و دما هم روی 60 بود

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

دما در حالت اورکلاک :

با همین فرکانس ها , حدود نیم ساعت Crysis3 زدم و همه چی اوکی بود و دما هم روی 60 بود

خیلی خوبه همین پروفایل برای گیمینگ ، فرکانس 1180 الی 1225 با دمای مناسب بسیار عالیه برای گیمینگ و قدرت بسیار بالاتری از یک 7950 به شما میده 

همون طور که برخی دوستان گفتن درسته که شاید با یک کارت 7950 غیر رفرنس هم بتونید فرکانس 1200 بزنید.. یا مثلا با یک 280x بتونید برای گیمینگ 1100 بذارید.... اما دمای اون کجا و دمای الانتون کجا  :D  و همین دما به راحتی میتونه در طول عمر کارت گرافیکتون موثر باشه...

در واقع شما با هزینه نزدیک به قیمت یک 280x ، یک 7950 گرفتید[که در شرایط بسیار امن ، به راحتی به کارایی 280x  میرسه] + یک واترکولینگِ خوب [که واترکولینگ هم همیشه به کار میاد حتی در صورت فروش کارتتون باز هم واترکولینگ براتون قابل استفادست، یا هر وقت اراده کنید میتونید واتر رو از روی کارت باز کنید و جای دیگه ای ازش استفاده کنید و....  به هیچ عنوان هزینه الکی نکردین]

از نظر من انتخاب 7950 در حال حاضر به صرفه ترین آپشن برای نسبت هزینه به کاراییه در ایران... برای همینه که منم با خرید یک 7950 به استقبال GTA V رفتم

در مورد اورکلاک مموری هم احتیاط خاصی نیاز نیست، بالاترین فرکانس پایدار حافظه کارتتون رو پیدا کنید و برای استفاده دائم بین 100 تا 200 مگاهرتز ازش کم کنید(البته افزایش فرکانس حافظه به اندازه افزایش فرکانس هسته تاثیر گذار نیست اما به هر حال تاثیر خودش رو داره)

برای کارتهای دو هسته ای هم یکی از دوستان سوال پرسیده بودن...  ارزونترین راهش استفاده از بلاکهای مخصوص GPU از برند زالمن هستش (که تقریبا" به همه کارتهای تولید شده میخوره) که اونها هم نایاب هستن دیگه(البته 2 تاشون رو توی همین فروم فروختم اما یادم نیست به کیا :D )...

من روی AMD Hd5970  امتحانشون کرده بودم با یه واترکولینگ دست ساز (شامل رادیاتور پیکان ، پمپ آکواریوم و شلنگ شفاف :دی)

6wnttvohlppb72nlv0v_thumb.jpg

البته همونطور که می بینید قسمت های زیادی از سطح PCB و چیپها بدون هیتسینک هست، اون موقع دسترسی به هیتسینک نداشتم و از 1 عدد فن دور بالا استفاده می کردم برای خنک کردن قسمت های بدون هیتسینک

ویرایش شده توسط Farjam
لینک به دیدگاه

برای vrmها میتونی هتسینک چیپ شمالی یا جنوبی مین های قدیمی تر رو پیدا کنی و کوچکتر ببریشون تا اندازه بشن و با چسب دوطرفه بچسبونی.

من یه زمانی این کار رو انجام دادم. . . . .

سلام 

چسب دوطرفه برای چسوبدن دو جسم  به هم خوبه ولی نه برای چسبوندن هیت سینک به vrm چون اصلا انتقال حرارت خوبی ندارند پس چسباندن هیت سینک به vrm از این نوع چسبها نمیشه استفاده کرد 

ویرایش شده توسط ali-sarchahi
لینک به دیدگاه

حسی که توی انجام این کار بود رو به ۴-۵ فریم بیشتر ترجیه میدم

لینک به دیدگاه

خیلی خوبه همین پروفایل برای گیمینگ ، فرکانس 1180 الی 1225 با دمای مناسب بسیار عالیه برای گیمینگ و قدرت بسیار بالاتری از یک 7950 به شما میده 

همون طور که برخی دوستان گفتن درسته که شاید با یک کارت 7950 غیر رفرنس هم بتونید فرکانس 1200 بزنید.. یا مثلا با یک 280x بتونید برای گیمینگ 1100 بذارید.... اما دمای اون کجا و دمای الانتون کجا  :D  و همین دما به راحتی میتونه در طول عمر کارت گرافیکتون موثر باشه...

در واقع شما با هزینه نزدیک به قیمت یک 280x ، یک 7950 گرفتید[که در شرایط بسیار امن ، به راحتی به کارایی 280x  میرسه] + یک واترکولینگِ خوب [که واترکولینگ هم همیشه به کار میاد حتی در صورت فروش کارتتون باز هم واترکولینگ براتون قابل استفادست، یا هر وقت اراده کنید میتونید واتر رو از روی کارت باز کنید و جای دیگه ای ازش استفاده کنید و....  به هیچ عنوان هزینه الکی نکردین]

از نظر من انتخاب 7950 در حال حاضر به صرفه ترین آپشن برای نسبت هزینه به کاراییه در ایران... برای همینه که منم با خرید یک 7950 به استقبال GTA V رفتم

در مورد اورکلاک مموری هم احتیاط خاصی نیاز نیست، بالاترین فرکانس پایدار حافظه کارتتون رو پیدا کنید و برای استفاده دائم بین 100 تا 200 مگاهرتز ازش کم کنید(البته افزایش فرکانس حافظه به اندازه افزایش فرکانس هسته تاثیر گذار نیست اما به هر حال تاثیر خودش رو داره)

برای کارتهای دو هسته ای هم یکی از دوستان سوال پرسیده بودن...  ارزونترین راهش استفاده از بلاکهای مخصوص GPU از برند زالمن هستش (که تقریبا" به همه کارتهای تولید شده میخوره) که اونها هم نایاب هستن دیگه(البته 2 تاشون رو توی همین فروم فروختم اما یادم نیست به کیا :D )...

من روی AMD Hd5970  امتحانشون کرده بودم با یه واترکولینگ دست ساز (شامل رادیاتور پیکان ، پمپ آکواریوم و شلنگ شفاف :دی)

6wnttvohlppb72nlv0v_thumb.jpg

البته همونطور که می بینید قسمت های زیادی از سطح PCB و چیپها بدون هیتسینک هست، اون موقع دسترسی به هیتسینک نداشتم و از 1 عدد فن دور بالا استفاده می کردم برای خنک کردن قسمت های بدون هیتسینک

اون بلاک VGA هست یا واسه چیز دیگست
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

اون بلاک VGA هست یا واسه چیز دیگست

سلام مخصوص GPU هستش :

http://www.quietpc.com/zm-gwb3

البته چون زمان تولیدش بر میگرده به دوران "مزوزوئیک" فقط کارتهای قابل ساپورت اون زمان رو نوشتن ... یعنی:

ATI Compatibility HD4870, 4850, 4830, 4670, 4650, 3870, 3850, 2600, X1000 series NVIDIA Compatibility

GTS250, GT240, GT220, 9800 series, 8000 series (except 800GTX/GTS), 7000

series, 6000 series

در صورتیکه خودم روی کارتهای مختلف تست کردم و به های اندهای سری 5000 ، 6000، 7000 و R9 از AMD  هم  میخوره

از انویدیا هم روی 275 و 285 و 280 و 460و 470 و 560 و 580 ، 680 ،780Ti و 980 هم قابل نصبه فقط یه قلق کوچیک داره

لینک به دیدگاه

دما در حالت اورکلاک :

خیلی عالیه 

توتاپیک مربوطه چند تا تست کامل و استاندارد 11 یا 13 بگیری بد نیست.

الان با این پروفایلت فقط اگر روی مموری ها رو هم هت سینک بذاری راحت مموری 1500 ست میکنی که کارایی کارت فراتر از 770 یا R9 280X غیر رفرنس هم میره.

من با چند تا تستی که زدم به این نتیجه رسیدم که اختلاف کارایی بین 7950 با 7970 یا R9 280 با R9 280X در حد 70 مگاهرتز هستش.

یعنی شما کارت Tahiti فول چیپ رو روی کور 1120 ست کنی چیزی در حد 7950 یا R9 280 روی کور 1200 یا 1190 هستش.

ویرایش شده توسط Aliover
لینک به دیدگاه

هنر نزد ایرانیان هست و بس -دمت گرم استارتر

لینک به دیدگاه

مموري بدون هيچ مشكلي و بدون اورولت ، تا ١٥٥٠ ميره استيبل واسه گيمينگ ولي به ريسكش نمي ارزه

پول ندارم gta رو اوريج بخرم :((((((

لینک به دیدگاه

به جای اورکلاک مموری جی پی رو اورکلاک کنید اورکلاک مموری علاوه بر افزایش مصرف باعث کاهش زیاد عمر گرافیک هم میشه و هم مشکلتره و تاثیر کمی تو فریم ریت بازی داره

لینک به دیدگاه

به جای اورکلاک مموری جی پی رو اورکلاک کنید اورکلاک مموری علاوه بر افزایش مصرف باعث کاهش زیاد عمر گرافیک هم میشه و هم مشکلتره و تاثیر کمی تو فریم ریت بازی داره

دوست عزیز کارت ایشون 384 بیت هست تاثیر اورکلاک مموری قابل لمسه.

فریم من با مموری 1250 36 فریم هست با اورکلاک به 1650 فریم به 40 فریم میرسه

توجه کنید این چنین افزایش فریمی در یک فریم پایین اتفاق افتاده شما تصور کن روی فریم 60 حداقل اورکلاک مموری این کارت 15 فریم افزایش کارایی داره.

مموری هر کجا بتونه تست 100 درصد  3DMark11 رو پاس کنه 100 مگاهرتز میاری پایین میشه پروفایل استفاده.هیچ فشاری هم به کارت وارد نمیشه.

فشار وقتی وارد میشه که ایشون به کارت ولتآژ 1.3 ولت دادن .

این 1.3 ولت رو خود GPUz نشون میده ولی وقتی دستی ولتآژ رو بخونی این رقم حین تست میره روی 1.35 ولت.

چه دما کم باشه چه دما زیاد این میزان ولتاژ فقط برای تست قابل قبوله نه استفاده.

ویرایش شده توسط Aliover
لینک به دیدگاه

ممنون  AliOver عزیز

فقط یک سوال:

من مادربوردم MSI p67A-gd55 b3 هستش که تو بایوس اصلیش , قابلیت اورکلاک دستی رو داشت

ولی بعد از اینکه من بایوسش رو به 4.3 ارتقا دادم دیگه نمیشه دستی اورکلاک کرد CPU رو و فقط میزاره از OC GENE استفاده کنم که خیلی بده

حالا میخوام بدونم که میشه بایوس مادربورد رو دانگرید کرد؟

لینک به دیدگاه

ممنون  AliOver عزیز

فقط یک سوال:

من مادربوردم MSI p67A-gd55 b3 هستش که تو بایوس اصلیش , قابلیت اورکلاک دستی رو داشت

ولی بعد از اینکه من بایوسش رو به 4.3 ارتقا دادم دیگه نمیشه دستی اورکلاک کرد CPU رو و فقط میزاره از OC GENE استفاده کنم که خیلی بده

حالا میخوام بدونم که میشه بایوس مادربورد رو دانگرید کرد؟

فایل بایوس رو از سایت سازنده بگیر همون نسخه قدیمی رو ببین فلش میشه یا نه.

لینک به دیدگاه

خب امروز یک فن 1000 دور گرین بصورت Pull به رادیاتور اضافه کردم و دما 6-7 درجه اومد پایین تو اورکلاک  :cool:  :big hug:

یعنی از 61 رسید به 54  :D توی نیم ساعت بازی AC:U با رزولوشن 1440p  :cool:

مموری رو هم به 1575MHz اور کردم 

دمای Vram و VRM هم حداکثر 69 درجه بود  ^_^

لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...

یه همچین چیزی هم واسه استفاده از واتر کولر روی کارت گرافیک میفروشن.

NZXT%20G10%20%283%29-600x600.jpg

لینک به دیدگاه

خوب منم همیجوری میخوام ماد کنم با گرافیک مثل خودتون

خمیر چی بزنم؟

اگر گرافیکتون مثل منه , باید یک copper shim تهیه کنید یا اینکه اون حلقه دور GPU رو سوهان بکشید تا سطحش از سطح خود چیپ , بیاد پایینتر

من z9 زدم و نتیجه هم میبینید

ولی اگه تونستین liquid ultra یا اگه نشد , arctic silver 5 بزنید خوبه

لینک به دیدگاه

یه همچین چیزی هم واسه استفاده از واتر کولر روی کارت گرافیک میفروشن.

NZXT%20G10%20%283%29-600x600.jpg

بله این رو دیده بودم ولی 180 هزار تومان نمیارزه

لینک به دیدگاه

اگر گرافیکتون مثل منه , باید یک copper shim تهیه کنید یا اینکه اون حلقه دور GPU رو سوهان بکشید تا سطحش از سطح خود چیپ , بیاد پایینتر

arctic silver 5 عملکردش چندان رضایبت بخش نیست چه در بحث پردازنده چه در کارت گرافیک.

من NT-H1 رو ترجیح میدم.اگرم لیکویید الترا موجود بود که قطعا لیکویید میزدم حداقل 10 درجه کاهش دما رودر پی داره.

من درک نمیکنم arctic silver 5 چه خبره 40-50 تومن قیمتش باشه.

عملکردش از CF III کمتره چرا قیمتش پیشتره؟؟؟  !!!

ویرایش شده توسط Hardware Terminator
لینک به دیدگاه

گرافیک شما رفرنسه؟

گرافیکی که من دارم غیر رفرنسه

msi hd 7950 twin frozr iii oc

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...