رفتن به مطلب

مشکل با هارد seagate barracuda 2tb

اشتراک گذاری

Recommended Posts

با سلام خدمت تمامی سروران گرامی.

من حدود 1 ماه قبل یه هارد 2 ترابایت سیگیت باراکودا خریداری کردم و خیلی عالی بود تا اینکه دیروز سیستم پسرعموم (خیلی قدیمیه) یه مشکل براش پیش اومده بود و من فکر کردم برای ویندوز شاید باشه و در نتیجه هارد خودمو به مین اون وصل کردم تا با ویندوز من ببینیم مشکل چیه.

موقع بوت ویندوز 8.1 تو هارد من ارور داد که cpu ایشون سیستم عامل 64 بیتی ساپورت نمیکنه و ری استارت شد.دفعه بعدی این هاردم هنوز نصب بوده و با هارد خود اون سیستم که ویندوزش xp بوده دوباره لود کردیم و نکته ی جالب این بود هارد من تو مای کامپیوترش نشون داده نمیشد! ولی تو قسمت device manager بود و اطلاعاتشو نشون نمیداد و من populate رو زدم و ...

خلاصه هارد رو کندم و دوباره زدم رو سیستم خودم دیدم ویندوز دیگه لود نمیشه.ترسیده بودم که محتوای هارد پاک شده باشه.

اوبونتو رو به صورت live cd اجرا کردم و دیدم هاردم کاملا سالمه و همه چی سرجاشه ولی پارتیشن های هاردم از ntfs شده raw

خلاصه اطلاعاتشو تو یه هارد دیگه کپی کردم و هارد رو فرمت کردم کلا.

بعد که اومدم دوباره ویندوز نصب کنم دیدم هم بایوس هم تو نصب ویندوز تنها 931  گیگ از این هارد 2 ترابایتی رو میشناسه! دوباره اوبونتو رو اجرا کردم و دیدم نه هارد همون 2 ترابایت سر جاشه.

با disk utility اوبونتو فرمتش کردم دوباره و بعد ری استارت تو بایوس رو دیدم اینبار حجم درست بود.ولی بعد ری استارت دوباره شد همون تقریبا 1 ترابایت.

جالب اینجاست تو اوبونتو که پارتیشن بندیش کرده بودم ولی تو قسمت نصب ویندوز فقط 931  گیگ درایو رو نشون میداد اونم به صورت پارتیشن بندی نشده!

رو هارد دیگه ویندوز نصب کردم و رفتم تو اینترنت سرچ زدم و راه حا های موجود رو انجام دادم ولی تاثیری نداشت.ویندوز و کل برنامه ها همون 1ترا رو فقط شناسایی میکردن.

تا اینکه نرم افزار setools شرکت seagate رو دانلود و نصب کردم و تست هاشو ران کردم و کامل انجام داد ولی باز همون بود.ا

این بار رفتم سراغ advanced تست این برنامه و اجرا کردم و وسطش cancell رو زدم چون خیلی طولانی شده بود.اینجا بود که دیگه هارد اصلا دیتکت و شناسایی نشد.

یعنی تو بایوس اصلا چیزی نشون نمیده تو ویندوز هم دست و پا شکسته نشون میده و کاریش هم نیمشه کرد.

شات ها رو اضافه کردم:

اینطور که متوجه شدم تکنولوژی smart اون انگار غیر فعال شده.

با تمام نرم افزار ها و برنامه های پارتیشن و تعمیر mbr و بد سکتور و ... چک کردم ولی هیچکدومشون نمیتونن روش کاری انجام بدن.disk management ویندوز هم روش هیچ کاری نمیتونه انجام بده.

post-14477-0-20379700-1431889499_thumb.png

حلاا دوباره با اوبونتو چک کردم اونم دیگه 1 ترا نشون میده و نوشته S.M.A.R.T غیر فعال شده

اینم شات از برنامه ی MiniTool Partition Wizard

post-14477-0-40739200-1431890622_thumb.png

حالا به نظر شما یعنی هارد خراب شده و رفته واسه خودشو هیچ راهی نداره تا دوباره بتونه کار کنه؟  :( 
گارانتی اون هم ویستا پخش رایانه هست.به نظرتون ببرم گارانتی تعویض میکنن یا ارزششو نداره و کاری انجام نمیدن؟ :( 
خیلی ممنون که وقت گذاشتید.

ویرایش شده توسط Adreno
لینک به دیدگاه

من حدود 1 ماه قبل یه هارد 2 ترابایت سیگیت باراکودا خریداری کردم و خیلی عالی بود تا اینکه دیروز سیستم پسرعموم (خیلی قدیمیه) یه مشکل براش پیش اومده بود و من فکر کردم برای ویندوز شاید باشه و در نتیجه هارد خودمو به مین اون وصل کردم تا با ویندوز من ببینیم مشکل چیه.

موقع بوت ویندوز 8.1 تو هارد من ارور داد که cpu ایشون سیستم عامل 64 بیتی ساپورت نمیکنه و ری استارت شد.دفعه بعدی این هاردم هنوز نصب بوده و با هارد خود اون سیستم که ویندوزش xp بوده دوباره لود کردیم و نکته ی جالب این بود هارد من تو مای کامپیوترش نشون داده نمیشد! ولی تو قسمت device manager بود و اطلاعاتشو نشون نمیداد و من populate رو زدم و ...

خلاصه هارد رو کندم و دوباره زدم رو سیستم خودم دیدم ویندوز دیگه لود نمیشه.ترسیده بودم که محتوای هارد پاک شده باشه.

اوبونتو رو به صورت live cd اجرا کردم و دیدم هاردم کاملا سالمه و همه چی سرجاشه ولی پارتیشن های هاردم از ntfs شده raw

بعد که اومدم دوباره ویندوز نصب کنم دیدم هم بایوس هم تو نصب ویندوز تنها 931  گیگ از این هارد 2 ترابایتی رو میشناسه! دوباره اوبونتو رو اجرا کردم و دیدم نه هارد همون 2 ترابایت سر جاشه.

با disk utility اوبونتو فرمتش کردم دوباره و بعد ری استارت تو بایوس رو دیدم اینبار حجم درست بود.ولی بعد ری استارت دوباره شد همون تقریبا 1 ترابایت.

جالب اینجاست تو اوبونتو که پارتیشن بندیش کرده بودم ولی تو قسمت نصب ویندوز فقط 931  گیگ درایو رو نشون میداد اونم به صورت پارتیشن بندی نشده!

رو هارد دیگه ویندوز نصب کردم و رفتم تو اینترنت سرچ زدم و راه حا های موجود رو انجام دادم ولی تاثیری نداشت.ویندوز و کل برنامه ها همون 1ترا رو فقط شناسایی میکردن.

تا اینکه نرم افزار setools شرکت seagate رو دانلود و نصب کردم و تست هاشو ران کردم و کامل انجام داد ولی باز همون بود.ا

این بار رفتم سراغ advanced تست این برنامه و اجرا کردم و وسطش cancell رو زدم چون خیلی طولانی شده بود.اینجا بود که دیگه هارد اصلا دیتکت و شناسایی نشد.

یعنی تو بایوس اصلا چیزی نشون نمیده تو ویندوز هم دست و پا شکسته نشون میده و کاریش هم نیمشه کرد.

شات ها رو اضافه کردم:

با تمام نرم افزار ها و برنامه های پارتیشن و تعمیر mbr و بد سکتور و ... چک کردم ولی هیچکدومشون نمیتونن روش کاری انجام بدن.disk management ویندوز هم روش هیچ کاری نمیتونه انجام بده.

attachicon.gifCapture.PNG

حلاا دوباره با اوبونتو چک کردم اونم دیگه 1 ترا نشون میده و نوشته S.M.A.R.T غیر فعال شده

attachicon.gifCapture2.PNG

حالا به نظر شما یعنی هارد خراب شده و رفته واسه خودشو هیچ راهی نداره تا دوباره بتونه کار کنه؟  :( 

گارانتی اون هم ویستا پخش رایانه هست.به نظرتون ببرم گارانتی تعویض میکنن یا ارزششو نداره و کاری انجام نمیدن؟ :( 

سلام

عجیبه معمولا کم پیش میاد اینطور بشه ولی خوب شما زیاد بهش ور نرو سریع بفرست گارانتی

نگران نباش مجبورن تعویض کنن

درستش هم بکنن که معمولا نمیکنن یکی دیگه بهت میدن

ویستا هم گارانتی خوبی هست(عالی نیست ولی خوبه)

یاعلی

لینک به دیدگاه

سلام دوست گلم.

برای بار آخر تازه نرم افزار Seatools شرکت seagate رو اجرا کردم.در کمال ناباوری دیدم این درایو رو هم اورده (بعد اون تست advanced ) دیگه این درایو رو تو لیست نمیاورد. 

بعدش من fix کردم با او نبرنامه و مشکلاتش اوکی شد و الان درایو اوکی شده. :wacko:

post-14477-0-94558500-1431894254_thumb.png

فقط تنها مشکلی که مونده اینه که با اینکه حجم هارد 2 ترابایت هست ولی فقط 931 گیگ رو نشون میده و میشناسه  . میدونم الان تو اوبونتو اینو همون 2 ترا نشون میده ولی تو ویندوز و هم بایوس این مقدار رو نشون میده.از امروز تو اینترنت خیلی جستجو کردم ولی روش هایی که ذکر کرده بودند نتیجه نداشته.

بایوس رو هم امروز اپدیت کردم و مورد نداره.همه چی بعد اینکه این درایو رو به اون سیستم قدیمیه وصل کردم پیش اومد و قبلا این شکلی نبود اصلا.

ممنون از شما @};-

ویرایش شده توسط Adreno
لینک به دیدگاه

سلام ... به نظرم حتما ببرش گارانتی ...نمیخواد بهشون توضیح خاصی بدی فقط بگو هارد درست شناسایی نمیشه ... همین ... خودت رو زیاد با برنامه های مختلف خسته نکن ... به احتمال زیاد از برد هاردت باشه یا مشکل فریمور پیدا کرده ...

لینک به دیدگاه

این رو یادم رفت بگم با این دستورات هم تست کن ببین چطوریاست :

cmd رو باز کن اینا رو توش بزن :

diskpart

list disk

بعد از دستور بالا هارد هایی که به سیستم متصل شدن رو نشون میده ... اگه اونجا حجم هارد رو درست نشون داد این دستور رو بزن :

select disk X

clean

بجای X عدد هارد مورد نظر رو بزن. مثلا اگه شده disk 0 شما هم 0 رو بزن .

لینک به دیدگاه

احتمالا فیرمور آسیب دیده. با این درست می شه:http://www.hdat2.com/files/hdat2iso_493.exe

برای درست کردن دیسک بوت هم میتونی از این استفاده کنی:https://mega.co.nz/#!0Vg0lTzZ!ZHZqQ4PfG-s9hSILdSfnrtn0mvvAJ9JYtOrs44E5e9k

لینک به دیدگاه

شات ها رو اضافه کردم:

attachicon.gifCapture.PNG

attachicon.gifCapture2.PNG

رفتی ثواب کنی کباب شدی نه؟! هاها D:

اونجایی که فایل سیستم رو raw نشون میداد با یه دستور Chkdsk میتونستی مشکل رو برطرف کنی به جای اینکه خودتو به در و دیوار بکوبی و ننه هارد رو شوهر بدی حالا اللحساب طبق گفته این دوستمون با diskpart هارد رو clean کن و ترجیحا به gpt کانورت کن اگر mbr هست، اگه تو لینوکس حجم دیسک رو درست نشون میده احتمالا با این دستور حل بشه و اگه نشد طبق گفته این یکی دوستمون عمل کن البته سیگیت واسه تعمیر و آپدیت فریم ویر خودش ابزار بوت ایبل داره که طبق مدل هاردت میتونی از سایتش دانلود کنی.

لینک به دیدگاه

سلام.

من هارد دومم زیاد نرمال نیست و تا قطع هبره گارانتی و برگرده مدت شاید بیش از چند هفته طول بکشه و ....

احتمالا فیرمور آسیب دیده. با این درست می شه:http://www.hdat2.com...dat2iso_493.exe 

با تشکر.اینو اجرا کردم تو dos و با اینکه هی این پیغام رو میدیدم که اون دیوایس دیتکت نشد و اصلا چیزس واسه هارد نبود و نشون نمیداد (هرچی بود مربوط به درایو های cd میشد (من گزینه ی 4 رو اانتخاب کرده بودم که فکر کنم هم هی اون موارد رو شامل میشد)) ولی بعد اینکه تموم شد حجم هارد اوکی شد و الان تو بایوس هم مشکل اوکی شده و 1.82 ترابایت رو نشون میده که درسته.

البته خود seatools for dos رو هم اجرا کردم و کل تست ها رو passed زد و یه اپشن داره واسه set max size native که اینم انجام دادم.

خلاصه  درایو رو پارتیشن بندی کردم و ویندوز نصب کردم روش و الان اینطور به نظر میرسه که همه چی روبه راه شده و درست داره کار میکنه.انشالله که دوباره قاطی نکنه :) 

من توصیه میکنم به شما که هیچوقت هاردتون رو به یه سیستم قدیمی متصل نکنید کاری که من انجام دادم رو انجام ندید که واقعا تو دردسر میفتید. کامل یه روز و نصف منو علاف کرد :(

با تشکراز همه ی دوستانی که لطف کردند @};-

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...