رفتن به مطلب

نگاهی بر Coolermaster Nepton 280L

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام خدمت همگی دوستان.

مدتی بود دنبال خنک کننده مایع با چرخه بسته می گشتم و بعد از کمی تحقیق اول به دنبال antec 1250 رفتم، از انتقال حرارت این خنک کننده رضایت کامل داشتم اما پس از مدتی استفاده فن های این دستگاه با مشکل مواجه شدند، خیلی هم طول نکشید از شانس بد من، حدودا 1 ماه پس از خرید، و در اینجا بود که به این نتیجه رسیدم، نباید دیگه تمام لوازم حتی فن های خنک کننده غیر قابل تعویض باشند!

چند روز بعد خنک کننده دیگری خریداری کردم، Coolermaster Nepton 280L و گفتم این دفعه شاید بد نباشه تجربه امتحان این کولر را با بقیه هم در میان بگذارم.

در اول که خنک کننده به دستم رسید هنوز دیدگاهی در ذهنم بود که از خواندن نقد های بقیه بوجود آمده بود.

پس از باز کردن خنک کننده و دیدن بسته بندیش متوجه شدم هم بسته بندی خوبی دارد و هم ظاهر زیبایی در آخر خواهد داشت.

post-12713-0-90084000-1434910205_thumb.jpg

post-12713-0-74728100-1434910237_thumb.jpg

و بعد نظرم به اندازه سطح بلاک جلب شد

post-12713-0-46751000-1434910449_thumb.jpg

این اولین بلاکی نیست که میبینم ولی می توانم بگویم، بزرگترین بلاکی هست که دیدم! و همچنین خود بلاک هم کوچک نیست که خوب طبیعی هست وقتی پمپ و بلاک با همدیکه ادقام بشن این طبیعی هست.

سطح بلاک کاملا سیقلی نیست، بر خلاف تمامی بلاک هایی که دیده بودم تا الان! چراش رو نمی دانم ولی به نظرم خیلی جالب نیامد، سطح دارای شیار های خیلی باریک هست که هنگام تمیز کردن بلاک ممکنه ذراتی رو بر روی خودش نگه داره و کار را کمی سخت کند. اما در انتقال حرارت بعید میدانم تاثیری داشته باشد، اگر هم باشد احتمال زیاد زیر 1 درجه سانتیگراد خواهد بود که برای یک مصرف کننده هیچ است!

post-12713-0-54601900-1434913193_thumb.jpg

اما چیزی که دیدنش زیاد خوشایند نبود برام برای زمانی هست که کولر رو روشن کردم، صدای پمپ! گوش کنید.

http://www.aparat.com/v/CuVdO

به عنوان یک پمپ کمی صداش عجیب هست! و بلند ... صدای بلند همیشه داخل کیس قابل تشخیص نیست مخصوصا اگر تعداد فن های زیاد باشند ولی زمانی باشد که صدای بلند ما از بقیه صدا ها کاملا متفاوت و مخصوصا صدای نازکی باشد کاملا قابل تشخیص و در بعضی موارد آزار دهنده خواهد بود! من خودم ترجیح میدادم صدای مپم این خنک کننده کمتر می بود ...

و نکته بعدی، که در هیچ کدام از نقد ها ندیده بودم کسی اشاره ای به آن بکند، پایه های اضافه شونده بلاک بود

post-12713-0-42344100-1434911030_thumb.jpg

چرا این پایه ها به نظر میان که قبلا برای چند سالی استفاده شده اند؟؟؟؟؟ اون لکه ها و اثر انگشت که می بینید تاثیر واکنش فلز بر مواد خارجی مشل چربی پوست میباشد که این واکنش مثل زنگ زدگی هست، و برای من سوالی پیش اومد که چرا با همچین چیزی مواجه شدم؟ این زنگ زدگی خیلی مهم نیست و در کار کولر تاثیری نداره ولی می تواند بیانگر چیز هایی باشد، مثل خسیس بودن شرکت؟ بی توجهی به بسته بندی یا شایدم چیز دیگری ... به هر حال امیدوارم جای دیگری داخل خنک کننده چیز بدی نباشد ...

فن های این کولر از سری jetflo با سایز 14 سانتی متری بوده و در حداکثر 2000 دور در دقیقه کار خواهند کرد، که باید دید چطور میتوانند این رادیاتور 28 سانتیمتری را خنک کنند.

post-12713-0-76682700-1434912525_thumb.jpg

تنها ایرادی که میتوانم از این فن ها بگیرم شکل دایره ای قاب دور فن ها هست که باعث می شود زمانی که فن ها روی رادیاتور نسب شده باشهد و در حال کار کرد باشند، مقداری از هوا که فن ها به سمت رادیاتور می فرستند به بیرون رفته و از لای پره های رادیاتور رد نشوند.

نسب این کولر کار سختی نبوده به شرطی که کیس شما جای نسب را داشته باشد!

نگاهی هم به ظاهر کولر نسب شده بندازیم.

post-12713-0-27709300-1434912860_thumb.jpg

post-12713-0-22081400-1434912963_thumb.jpg

به نظر من که زیباست.

حالا بایدامتحان کنیم ببینیم در عمل هم زیبا هست یا خیر؟ با پردازنده i7 3770k آین خنک کننده را امتحان میکنیم.

و اول با فرکانس 4.2 GHZ

post-12713-0-32780900-1434914189_thumb.jpg

بد نیست به نظر من دمای خوبی هست برای این پردازنده، ولی نه برای رادیاتور 28 سانتیمتری ... ولی قابل قبول هست.

اما باید دید در فرکانس های بالا تر چطور می تواند این پردازنده را کنترل کند.

post-12713-0-18131300-1434914425_thumb.jpg

در اینجا دیگه باید بگم یه جای کار مشکل داره! حتما در این لحضه دیگه همه میگویید "دوست عزیز اون پردازنده خمیر سیلیکون داره داستان داره شما اطلاع نداری باید ...." خیر عزیزان اطلاع دارم و این پردازنده باز شده و خمیر آن با خمیر Noctua NT-H1 تعویض شده، پس مشکل اینجا هم نیست.

اول نگاهی به این صفحه بندازید لطفا، فقط نتایج امتحان رو نگاه کنید کافیست.

http://forum.lioncomputer.ir/index.php?showtopic=44806

متاسفانه کولر Nepton 280L از رادیاتور آلومینیومی استفاده می کند که این باعث میشود حرارت کمتری از آب گرفته شده و از رادیاتور نیز خارج شود در نتیجه میزان فشار و مقدار هوایی که از پره های رادیاتور خارج میشوند کمی مشکل ساز است. کولرمستر درون مایع این خنک کننده بر اساس استاندارد کاری مواد ضد خوردگی زنگ و لجن اضافه کرده است پس خیالتان از بابت واکنش نشان دادن مس و آلومینیوم داخل این خنک کننده راحت باشد، ولی بازدهی حرارتی این رادیاتور کمی مشکل دارد، در مقایسه با تمامی رادیاتور های دیگری که دارم، از سری XSPC مدل های EX و AX  و RX  و حتی رادیاتور Antec 1250 می توانم بگویم رادیاتور این کولر مقدار کمتری از حرارت کمتری را به بیرون انتقال میدهد.

در آخر برای نتیجه گیری، این کولر بسیار زیبا و با کیفیتی هست، بازدهی خوبی دارد فضای بزرگی در اختیار شما قرار میدهد که بتوانید از فن های مختلفی استفاده کنید، در هر کیسی جا نمیشود و رادیاتور آلومینیومی دارد، اما از نظر من که با 2 کامپیوتر دیگر که دارای واتر کولر باز یعنی کاستوم هم کار میکنم و با در نظر گرفتن هزینه و دردسر این کولر و کولر های کاستوم و بقیه کولر های بسته، این یکی از بهترین انتخاب های شما است که میتوانید داشته باشید، نه بهترین! ولی یکی از بهترین ها.

موفق باشید. @};-

لینک به دیدگاه

نمیدونم چرا هیچ وقت حس خوبی به خنک کننده مایع یا آبی نداشتم.

ویرایش شده توسط gigabytes
لینک به دیدگاه

نمیدونم هیچ وقت حس خوبی به خنک کننده مایع یا آبی نداشتم.

شاید بخاطر نگرانی از نشت مایع و آسیب رساندن به قطعات شما باشد؟ در این صورت یک سوال از شما دارم، آیا اینقدر نسبت به شانس خودتون بدبین هستید؟ این مساله همان زمان قدیم در زمان H100 هم خیلی زیاد نبوده! الان هم که کمتر شده.

در غیر لین صورت اگر از لحاظ ارزش این کولر ها هست، که خوب هرچقدر پول بدید همون میزان هم آش میخورید، ولی این رو هم در نظر داشته باشید از یه جایی به بعد بیشتر از اون میزانی که به مقدار آش شما اضافه میشه پول میدهید! در مورد کولر، بعضی وقت ها چندین هزار تومان خرج میکنید فقط به خاطر 2-3 درجه ... که باید ببینید آیا از آن نقطه به بعد آن 2-3 درجه برای شما ارزش داره یا خیر؟ برای بعضی ها دارد، برای بعضی ها خیر! اینکه شما از کدام دسته هستید رو بیابید.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

کلا همه واترکولر های بسته معمولا پمپ های پرسرصدایی دارند ولی وقتی صدا به صورت فیس باشه ادم چیزی حس نمیکنه یعنی رو اعصاب نیست ولی وقتی صدای ویز غیز بده واقعا میره رو اعصاب 

من چندین واترکولر تست کردم اکثرا صدای پمپ وحشت ناکی داشتند ولی تازگی که واتر کولر باز رو تجربه کردم و اصلا متوجه صدای پمپ نشدم

لینک به دیدگاه

آلومینیوم که انتقال دهنده ی خوب حرارت به حساب میاد. واترکولرهای دیگه از چه جنس رادیاتوری استفاده میکنن؟

لینک به دیدگاه

شانس شما پمپتون صدا میداده والا من دور پمپو حداکثر گذاشتم ولی دریغ از صدا

منم چون وسواس بودم گفتم پلمه کارخونش باز نشده باشه برام بفرستند.

جالبه که دور فنهاش بالاتر از چیزی هستکه نوشته روش برای من 2500 هم میرسه

لینک به دیدگاه

اگه دقت کرده باشد خنک ترین بلاک cpu رو داره به خاطر بزرگ بودن و مس زیادشه. من فقط با همین cpu سه تا ایر و چهارتا لیکویید عوض کردم ولی این عالیه .ولتاژه cpu  من همیشه 1.4 هستش.

ویرایش شده توسط gtx taitan II
لینک به دیدگاه

شاید بخاطر نگرانی از نشت مایع و آسیب رساندن به قطعات شما باشد؟ در این صورت یک سوال از شما دارم، آیا اینقدر نسبت به شانس خودتون بدبین هستید؟ این مساله همان زمان قدیم در زمان H100 هم خیلی زیاد نبوده! الان هم که کمتر شده.

در غیر لین صورت اگر از لحاظ ارزش این کولر ها هست، که خوب هرچقدر پول بدید همون میزان هم آش میخورید، ولی این رو هم در نظر داشته باشید از یه جایی به بعد بیشتر از اون میزانی که به مقدار آش شما اضافه میشه پول میدهید! در مورد کولر، بعضی وقت ها چندین هزار تومان خرج میکنید فقط به خاطر 2-3 درجه ... که باید ببینید آیا از آن نقطه به بعد آن 2-3 درجه برای شما ارزش داره یا خیر؟ برای بعضی ها دارد، برای بعضی ها خیر! اینکه شما از کدام دسته هستید رو بیابید.

بله فقط ترسم از نشت مایع هست چون ما اونقدر درامد نداریم که بیخیال قطعات بشیم .چون بلاخره هر قطعه ای در طولانی مدت و استفاده مداوم استهلاک داره و نشت مایع واویلاست.بنظرم واتر کولر وقت بدرد استفاده کوتاه مدت میخوره برای اور و رکورد زدن .
لینک به دیدگاه

کلا همه واترکولر های بسته معمولا پمپ های پرسرصدایی دارند ولی وقتی صدا به صورت فیس باشه ادم چیزی حس نمیکنه یعنی رو اعصاب نیست ولی وقتی صدای ویز غیز بده واقعا میره رو اعصاب 

من چندین واترکولر تست کردم اکثرا صدای پمپ وحشت ناکی داشتند ولی تازگی که واتر کولر باز رو تجربه کردم و اصلا متوجه صدای پمپ نشدم

همیشه اینجوری نیست که همشون پر سر ه صدا باشند، واتر کولر قبلی که امتحان کردم antec 1250 بود که پمپ های بسیار کم صدایی داشت، اگر از فن های معمولی و قابل تعویض توسط مصرف کننده استفاده می کردند و مسیر شلنگ ها رو مثل یک رادیاتور ساده قرار میدادند میشد گفت بهترین واتر کولر در واتر های بسته و کارخانه هست، ولی ...

بله پمپ های کولر های باز تنوع بیشتری دارند شما می توانید از پمپ بی صدا تا پمپ پر صدا را داشته باشید، ولی پمپ های خوب و کم صدا به تنهایی هم قیمت یک واتر کولر بسته هستند.

آلومینیوم که انتقال دهنده ی خوب حرارت به حساب میاد. واترکولرهای دیگه از چه جنس رادیاتوری استفاده میکنن؟

بد نیست! ولی به خوبی مس نیست، اکثرا از رادیاتور های مسی استفاده می کنند زیرا کولر پردازنده مانند کولر ماشین نیست که 10-20 درجه بالا پایین چیزی نباشه و حرارت بین 80-150 درجه قابل قبول باشه و موتور اتفاقی براش نیوفته و ... در پردازنده کامپیوتر تفاوت بین خوب و خوب تر همیشه سر 2-3 درجه هست!

شانس شما پمپتون صدا میداده والا من دور پمپو حداکثر گذاشتم ولی دریغ از صدا

منم چون وسواس بودم گفتم پلمه کارخونش باز نشده باشه برام بفرستند.

جالبه که دور فنهاش بالاتر از چیزی هستکه نوشته روش برای من 2500 هم میرسه

نظر هر کسی فرق داره و تجربه اون شخص، شاید شما براتون عادی باشه 30 دسیبل صدا همیشه در محل کار یا اتاقتان باشد ولی شخص دیگری حتی 25 دسیبل را هم دوست نداشته باشد و به سکوت کامل نیاز داشته باشد، شما اینطور فکر نمی کنید؟

بله فقط ترسم از نشت مایع هست چون ما اونقدر درامد نداریم که بیخیال قطعات بشیم .چون بلاخره هر قطعه ای در طولانی مدت و استفاده مداوم استهلاک داره و نشت مایع واویلاست.بنظرم واتر کولر وقت بدرد استفاده کوتاه مدت میخوره برای اور و رکورد زدن .

ترس بعضی وقت ها باعث میشه آدم از خیلی لذت ها جا بماند و آنها را تجربه نکند! درست است 5-6 درجه اختلاف برای خیلی از مردم ارزش پول اضافه را ندارد ولی! امتحان کردن هر چیزی برای از بین بردن کنجکاوی یا ترس همیشه ارزش دارد، شما هم شاید روزی یکی از این کولر ها را امتحان کردید :)

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...