رفتن به مطلب

مشکل فرکانس رم

-Alireza-
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام.

من اخیرا سیستم جدید بر پایه چیپ X99 تهیه کردم.

مدل رم : G.skill Ripjaws 4  3000 4*4

مادربورد : ASUS Rampage V Extreme

سیستم اور نشده و در حالت دیفالت بایوس هست. فرکانس رم در حالت پیش فرض روی 2133 ست شده.

وقتی داخل بایوس از قسمت Dram Frequency فرکانس رو روی 3000 میزارم سیستم بلو اسکرین میده ولی کمتر از اون مقدار که میزارم مشکلی نیست.

والان در فرکانس 2800 ست کردم که در عکس زیر مشخص هست :

fr6_a.jpg

ممنون میشم راهنمایی بفرمایین که چرا نمیتونم روی فرکانس 3000 رم رو ست کنم.

در ضمن بایوس مادربورد هم آپدیت هست.

سوال دومم این هست که رمی که تهیه کردم با تایمینگ CL15 هست ولی در عکس زیر در تب مموری CL17 نشون داده شده :

yw8x_capture.jpg     8taa_capture2.jpg

ممنون میشم در این مورد هم راهنمایی بفرمایین.

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز

شما باید پروفایل XMP رو فعال کنید، خودش روی 3000 میره.

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز

تقریبا تمامی مدل های x99 با فرکانس 3000 خیلی بد بالا میان 

من با cpu i7 5930k  ومادربورد asus x99-a usb3.1 همین مشکل رو دارم دوستان زیادی هم به این مشکل بر خوردن من تو حالت XMP گذاشتم و روی 2800 ست کردم بدون هیچ مشکلی بالا اومد سیستم اما با 3000 دقیقا همین مشکل رو داشتم دورست بالا نمیومد یا میومد وقت کار بلوسکرین میداد یا اصلا بالا نمیومد

این مشکل تو تمام برند ها تولید کننده هست فقط چندتا مادربورد هست که با 3000 مشکل ندارن

لینک به دیدگاه

ممنونم از راهنمایی دوستان.

پروفایل XMP رو طبق گفته دوستان فعال کردم و همونطور که گفتید رم روی 3000 ست شد. ولی باز هم بلو اسکرین میده و مجبور شدم دوباره روی 2800 ست کنم تا سیستم بالا بیاد.

البته وقتی پروفایل XMP رو فعلا کردم داخل CPU-Z و در قسمت مموری ، تایمینگ رو CL15 نشون میده که این مشکلم حل شد.

ولی همچنان ارور بلواسکرین پابرجاست که شاید به گفته دوستمون در X99 ها شایع باشه !!

قبل از اینکه پروفایل XMP رو فعال کنم فرکانس پردازنده متغیر بود ، یعنی در حالت بیکاری تا 1.2 میومد و در حالت لود تا فرکانس 3.7 لود میشد ( نمیدونم مربوط به کدوم گزینه داخل بایوس هست )

ولی بعد از فعال کردن پروفایل XMP ظاهرا فرکانس روی 3.75 ست شده و دیگه متغیر نیست.

میخواستم بدونم این کار روی دما و مصرف  پردازنده تاثیر نداره؟

ممنون میشم راهنمایی بفرمایین.

44q9_capture22.jpg

ویرایش شده توسط -Alireza-
لینک به دیدگاه

ممنونم از راهنمایی دوستان.

پروفایل XMP رو طبق گفته دوستان فعال کردم و همونطور که گفتید رم روی 3000 ست شد. ولی باز هم بلو اسکرین میده و مجبور شدم دوباره روی 2800 ست کنم تا سیستم بالا بیاد.

البته وقتی پروفایل XMP رو فعلا کردم داخل CPU-Z و در قسمت مموری ، تایمینگ رو CL15 نشون میده که این مشکلم حل شد.

ولی همچنان ارور بلواسکرین پابرجاست که شاید به گفته دوستمون در X99 ها شایع باشه !!

قبل از اینکه پروفایل XMP رو فعال کنم فرکانس پردازنده متغیر بود ، یعنی در حالت بیکاری تا 1.2 میومد و در حالت لود تا فرکانس 3.7 لود میشد ( نمیدونم مربوط به کدوم گزینه داخل بایوس هست )

ولی بعد از فعال کردن پروفایل XMP ظاهرا فرکانس روی 3.75 ست شده و دیگه متغیر نیست.

میخواستم بدونم این کار روی دما و مصرف  پردازنده تاثیر نداره؟

ممنون میشم راهنمایی بفرمایین.

44q9_capture22.jpg

بله این افزایش فرکانس هم مربوط به همین پروفایل xmp میشه دمای پردازنده خیلی تغییر نمیکنه این سری cpuها دما واقعا خوبی دارن.

برای این مشکل که گفتم راجب مادربورد ها شرکت asus صداقت نداشت و مشخصات مادبورد ها رو اصلاح نکرده اما بقیه شرکت ها این کارو انجام دادن میتونید سایت ها سازند رو جک کنید.

ویرایش:

البته فرکانس cpu تو حالت عادی بوست تا 3.5 هست اما الان تا 3.75 میره که اصلا مشکلی نداره من تست های خیلی سنگینی گرفتم ازش دما بیشتر از 59-61 نرفت که دما واقعا خوبی هست برای این cpu

کولر cpu شما چی هست؟؟

ویرایش شده توسط ramin9500
لینک به دیدگاه

ممنون از پاسخگوییتون.

از کولر Corsair H100i استفاده میکنم.

قبل از اینکه پروفایل XMP رو فعال کنم و در حالتی که فرکانس متغیر بود ، در حالت بیکاری دمای پردازنده حدودا 30 تا 35 بود.

ولی حالا که این پروفایل فعال هست و فرکانس ثابت روی 3.75 هست دمای پردازنده حدودا 3 تا 4 درجه بیشتر شده و در حالت بیکاری 35 تا 38 هست.

الان با Prime95 یک تست 10 دقیقه ای در حالت Blend گرفتم که حداکثر دما 59 بود.

دماها نرمال هستند؟

این تغییر 3 تا 4 درجه ای دما در حالت بیکاری نسبت به حالت قبل قابل قبوله؟

ممنون

لینک به دیدگاه

ممنون از پاسخگوییتون.

قبل از اینکه پروفایل XMP رو فعال کنم و در حالتی که فرکانس متغیر بود ، در حالت بیکاری دمای پردازنده حدودا 30 تا 35 بود.

ولی حالا که این پروفایل فعال هست و فرکانس ثابت روی 3.75 هست دمای پردازنده حدودا 3 تا 4 درجه بیشتر شده و در حالت بیکاری 35 تا 38 هست.

دماها نرمال هستند؟

ممنون

این تغییر دما به نظر من هیچ مشکلی ایجاد نمیکنه چون فکر میکنم Tj max این پردازنده ها 95 درجه یا 105 درجه باشه

لینک به دیدگاه

ممنون از پاسخگوییتون.

دماها نرمال هستند؟

ممنون

دوست عزیز با prime95 تستی نگیر !!! این نرم افزار برای x99 مشکل داره و ممکنه مشکل ساز بشه !!!

از نرم افزار XTU اینتل استفاده کن ترجیحا ...

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

سلام.

مشخصات و مدل مادربورد و رم رو در پست اول نوشتم. مادربوردم پروفایل XMP فعال هست.

در مورد فرکانس رم و فرکانس پردازنده تفاوتهایی وجود داره طبق چیزی که در CPU-Z نشان داده میشه و چیزی که در تسک منیجر مینویسه :

برای پردازنده :

ulcwcrcbt518qiw0vbvy.jpg   vqde0zga42dp9ja39guw.jpg

برای رم :

bfloxze2zpq6q3g4yqeq.jpg   2aohuxklveqxeu3mxg60.jpg

لطفا راهنمایی کنین که کدام یک از فرکانسها برای پردازنده و رم واقعی هستند؟

و واقعا پردازنده و رم روی چه فرکانسی ست شده اند؟

ممنون

لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...

سلام.

مشخصات و مدل مادربورد و رم رو در پست اول نوشتم. مادربوردم پروفایل XMP فعال هست.

در مورد فرکانس رم و فرکانس پردازنده تفاوتهایی وجود داره طبق چیزی که در CPU-Z نشان داده میشه و چیزی که در تسک منیجر مینویسه :

برای پردازنده :

برای رم :

لطفا راهنمایی کنین که کدام یک از فرکانسها برای پردازنده و رم واقعی هستند؟

و واقعا پردازنده و رم روی چه فرکانسی ست شده اند؟

ممنون

CPUz‌داره درست نشون ميده. رم فركانسش 3000 هست، و پردازنده هم كه مشخصه.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...