رفتن به مطلب

مراحل ساخت واتر کولر دست ساز

اشتراک گذاری

Recommended Posts

dc72307bdf052f0a9a403a6290c4aa99.jpg

یه دونه واتر کولر دست ساز درست کردم که یکی دوستان درخواست قرار دادن مراحل ساختش رو در تاپیک داشتند، بنده هم میذارم

***در ضمن مسئولیت کامل این کار به عهده خودتونه***

البته بگم اینجور کارا یه کم خلاقیت نیاز داره، که دیگه خیلی از جاها باید از خلاقیت خودتون و اطلاعات از اینترنت استفاده کنید.

حسن انجام این کار اینه که خیلی ارزونتر درمیاد و اگر قطعه ای ازش خراب بشه مثل واتر پمپ با کمترین هزینه و به راحتی قابل جایگزین کردن هست اما در کولر های آماده فک نمیکنم قطعات جانبی گیر بیاد و باید هزینه بالایی که بابتش شده یکجا دور بندازید

وسایل مورد نیاز:

دریل

فرز یا کمان اره(برای برش لوله مسی)

چسب آکواریوم(درجه یک باشه از این دو سه هزاریا نباشه)

چسب ۱۲۳

آب مقطر،قیمت پنج لیتری۵۰۰۰ تومن

رادیاتور بخاری ماشین(مال خودم پیکان هست)،قیمت ۳۵۰۰۰ تومن

واتر پمپ آکواریوم، قیمت ۱۲۰۰۰ تومن

فن کیس به تعداد لازم( که خودم هموز نخریدم)

لوله مسی(خودم شماره 7استفاده کردم)،قیمت متری ۸۰۰۰ تومن

شلنگ تراز،قیمت متری ۸۰۰ تومن

خمیر سیلیکون

هیت سینک

توضیحات بیشتر رو بعدا اضافه میکنم

فقط چند نکته: حتما از آب مقطر استفاده کنید چون رسانندگی الکتریکی بسیار کمی داره و به دلیل نداشتن املاح اگر خدایی نکرده نشتی کنه احتمال آسیب دیدن سیستم کمتر میشه، آب رو که اضافه کردید بذارید خوب یه مدت کار کنه و املاح رو داخل رادیاتور و مسیر آب شست و شو بده و دوباره تعویض کنید، از سرنگ آمپول برای راحتی کار استفاده کنید

هنگامی که هیت سینک رو سوراخ میکنید اول اینکه دستکش دستتون کنید که به دستتون آسیب نرسونید، سعی کنید زاویه مته رو طوری تنظیم کنید که دوتا سوراخ در امتداد نزدیک به محل تماس با سی پی یو به هم برسند و اول با مته کوچکتر از قطر لوله مسی که تهیه کردید سوراخ کنید بعد با مته هم اندازه لوله مسی سوراخ کنید که سوراخ زیاد گشاد نشه و لوله های مسی با ضربه داخل سوراخ وارد بشن و قبل از جا زدن لوله ها در سوراخ ها دور لوله های مسی رو(قسمتی که با هیت سینک در تماس قرار میگیره،) به خمیر سیلیکون آغشته کنید که حرارت رو خوب انتقال بدن.

هر سوالی هم هست بپرسید با کمال میل پاسخ داده میشه

ad521a0e43d56d1fd15d67c8db46f1fc.jpg

7ecbc644ae913f3cae66fb96f9319d82.jpg

fdaf579d02825aac6d2f3e955b851f3d.jpg

3e781c350501e1a9b7c78a33ea127b24.jpg

dd47ec81245fe4d4497944d858766586.jpg

33158d9cccc4b37d15b78c66b4f7f698.jpg

c90ba46cb4370023d6be697ef5d5e383.jpg

c2dab9b0c277a52de797e87f2772b2b4.jpg

16a44fa3bb9598aea3b83158ee16a22f.jpg

هنوز تکمیل نشده و بدون فن داره کار میکنه و همینطور باید تو ساخت بلاک تجدید نظر کنم به صورتی که محل تماس با سی پیو نازکتر و جنس مس باشه بهتره، که در دماهای بالا نیاز به سرعت بیشتر در انتقال حرارت به آب هست دست پیدا کنین، اینو دیگه باید بدم تراشکار

با این حال و بدون فن، به ثبات بیشتر دما و کاهش حدود 15 درجه در کارکرد معمولی سیستم رسیدم

اما در دمای بالا به تفاوت زیادی دست پیدا نکردم که دلیلشو عدم کارایی بلاک در دمای بالا میدونم

ویرایش شده توسط delfoon
لینک به دیدگاه

درود . عزیز کارتون بسیار بسیار  قابل تحسینه ولی میتونست زیباتر کار بشه ، تست دما قبل و بعد لطف کنید ببینیم چقدر تفاوت داشته @};-

ویرایش شده توسط Daniel.Hz
لینک به دیدگاه

من پارسال همچین چیزی ساختم ولی چون بلاکم اصولی نبود فقط ۲۰ درجه تفاوت داشت از ۶۷ به ۴۹

در هر صورت بلاک شما خیلی خوبه

لینک به دیدگاه

ممنون

هنوز تکمیل نشده و بدون فن داره کار میکنه و همینطور باید تو ساخت بلاک تجدید نظر کنم به صورتی که محل تماس با سی پیو نازکتر و جنس مس باشه بهتره، که در دماهای بالا نیاز به سرعت بیشتر در انتقال حرارت به آب هست دست پیدا کنین، اینو دیگه باید بدم تراشکار

با این حال و بدون فن، به ثبات بیشتر دما و کاهش حدود 15 درجه در کارکرد معمولی سیستم رسیدم

اما در دمای بالا به تفاوت زیادی دست پیدا نکردم که دلیلشو عدم کارایی بلاک در دمای بالا میدونم

فرستاده شده از SM-N7502ِ من با Tapatalk

ویرایش شده توسط delfoon
لینک به دیدگاه

واقعا جای تحسین داره

داداش میشه بفرمایید چقدر خنک شده؟ آیا مورتش قدرت پمپ کردن این حجم آب رو داره؟

لینک به دیدگاه

واقعا جای تحسین داره

داداش میشه بفرمایید چقدر خنک شده؟ آیا مورتش قدرت پمپ کردن این حجم آب رو داره؟

ممنون

در مورد خنک کنندگیش تو پست قبلی توضیح دادم

بله موتور پمپ مناسبه، چون آب میچرخه و آب برگشتی هم خودش دارای انرژی هست انرژی پمپ کمتر تلف میشه

در کل این پمپ مدل کوچیک و 5 وات هست انواع قویترش هم هست تو بازار که معمولا باید جای شلنگ ورودی و خروجیش رو خودتون درست کنید و بهینه تر کنید

لینک به دیدگاه

بسیار عالی

میشه دمای قبل و بعد رو بفرمایید و قطعاتون چیه؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام

نویز پمپ و همینطور قیمتش رو بفرمایید؟ ممنون

لینک به دیدگاه

بسیار عالی

میشه دمای قبل و بعد رو بفرمایید و قطعاتون چیه؟

حدود 15 درجه کاهش تو کار کرد معمولی الان تقریبا 45 درجه

سی پی یو: i5 2500k

مینبرد:msi z77a-g43

رم: kingston hyperx 8g

ویرایش شده توسط delfoon
لینک به دیدگاه

سلام

نویز پمپ و همینطور قیمتش رو بفرمایید؟ ممنون

سلام قیمت پمپ 12 هزار

نویز خیلی کم به صورتی که باید دست بهش بزنی که متوجه بشی روشنه

لینک به دیدگاه

قیمت رادیاتور هم لطف کنید عزیز و اینکه اصولا این پمپ ها مگه نباید داخل اب قار بگیرند ؟

لینک به دیدگاه

قیمت رادیاتور هم لطف کنید عزیز و اینکه اصولا این پمپ ها مگه نباید داخل اب قار بگیرند ؟

رادیاتو ۳۵تومن

درسته باید داخل آب قرار بگیره اما من ورودی آب رو بهش یک لوله متصل کردم و خوب آب بندی کردم و دیگه نیاز به قرار دادن تو آب نیست خلاصه باید موقع خرید پمپ بسنجی کدومش بیشتر به دردت میخوره این بلا رو مشه سرش در آورد

لینک به دیدگاه

یه سری یبنگ فن فابریک سی پی یو هست تهش مسیه فک کنم از اونا استفاده کنید بهتره باشه

لینک به دیدگاه

یه سری یبنگ فن فابریک سی پی یو هست تهش مسیه فک کنم از اونا استفاده کنید بهتره باشه

[emoji106]

نوشون پیدا میشه یا باید دست دوم اصلی مال خود سی پی یو رو گیر بیاریم

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

الان اب با سطح سی پیو تماس داره؟

لینک به دیدگاه

الان اب با سطح سی پیو تماس داره؟

نه!

فقط داخل قسمت آلومینیومی هیت سینک میچرخه

لینک به دیدگاه

واقعا جا تقدیر و تشکر داره.... و اینکه به طور کامل تجربشون رو در اختیار دیگران گذاشتن....

لینک به دیدگاه

سلام اقا خیلی فوق العاده بود ممنون میگم میشه به جای اب مقطر از نیتروژن استفاده کرد

یا این که میشه اگه واتر کولر خریده باشیم بهش یه رادیاتور جدید و بزرگتر نصب کرد

دادش بعد از cpu نحوه ساخت واتر کولر vga رو هم توضیح مختصری بدی ممنون میشم 

ببخشید زیاد شد

لینک به دیدگاه

واقعا جا تقدیر و تشکر داره.... و اینکه به طور کامل تجربشون رو در اختیار دیگران گذاشتن....

نظر لطفته alireza

سلام اقا خیلی فوق العاده بود ممنون میگم میشه به جای اب مقطر از نیتروژن استفاده کرد

یا این که میشه اگه واتر کولر خریده باشیم بهش یه رادیاتور جدید و بزرگتر نصب کرد

دادش بعد از cpu نحوه ساخت واتر کولر vga رو هم توضیح مختصری بدی ممنون میشم 

ببخشید زیاد شد

تجربه استفاده از نیتروژن رو ندارم اما میدونم نیتروژن به درد اور کلاک موقت میخوره همیشگی کاربرد نداره، آب بیشترین ظرفیت گرمایی رو داره یعنی گرمای زیادی رو میتونه با خودش حمل کنه، نمیدونم شنیدیت که میگن آب، مایعی با ویژگی های شگفت انگیز

با یه کم تغییرات بله میشه از رادیات بخاری ماشین استفاده کرد

این اولین تجربم هست در مورد ساخت واتر کولر این جور کارا باید یه کم خلاقیت به خرج بدی ساخت کولینگ vga هم مشابه همین با کمی تفاوت تو هیت سینگ میشه.

من از همین رادیاتور های پیکان گرفتم ولی ۵۰ تومن خریدم

احتمالا مال شما از جنس مس هست من آلومینیوم گرفتم 35 تومن، موقع خرید به فروشنده گفتم مسی میگفت گیرم نمیاد، من از خرم آباد گرفتم، مس بهتره
لینک به دیدگاه

سلام

بسیار عالی بود :clapping:

مرسی

خواهش میکنم رفیق

فرستاده شده از SM-N7502ِ من با Tapatalk

ویرایش شده توسط delfoon
لینک به دیدگاه

اگه بتونی برای گرافیک خنک کننده بسازی من خریدارم

کیفش تو اینه که خودت بسازی[emoji7]

من متاسفانه وقتش رو ندارم

میتونی به کمک آدمای فنی ، همین مطالب و مطالب دیگه تو اینترنت بدی یه تراشکار با تجربه بهتر از این براتون بسازه، به طوری که مثلا لوله های رادیات رو جوش بزنید و از چسب استفاده نشه، خطر نشتی آب هم کم میشه

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...