رفتن به مطلب

DDR4 OR DDR3

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام.دوستان یه سوال داشتم.من میخوام یه سیستم ببندم برای بازی.میخواستم ببینم آیا بر پایه هسول یعنی 4790K باشه بهتره یا Skylake?? آخه 4790 توی بنچمارک ها از 6700 بهتر عمل کرده و تنها برتری 6700 رم ddr4 هستش.میخواستم آیا تفاوت رم های ddr4 و ddr3 اونقدر هست که بخوام کل پلتفرم رو عوض کنم؟؟آیا رم ddr4 در بازی بهنر عمل میکنه؟

لینک به دیدگاه

RAM شاید فعلا به چشم نیاد ولی 6700k تست هاش رو دیدم در بازی ها .... اگر پولش رو دارین نظر من اینه 6700k + DDR4

بازم منتظر جواب اساتید انجمن که کارشون مشاوره و بستن سیستمه باشین فقط خواستم بگم به خاطر سی پی یو هم شده چون پشتیبانی بالایی از DX12 هم داره { که انویدیا و ای ام دی هم در اون لول کارتشون پشتیبانی نمیکنه! } ارزشش رو داره و اختلاف نسبتا خوبی با 4790K داره

ویرایش شده توسط SaeedSYS
لینک به دیدگاه

از لحاظ بودجه مشکلی ندارم فقط میخوام یه سیستم ببندم که دیگه خیالم از پردازش تا دو سه سال راحت باشه و سی پی یوش لاقل تا چن وقت ارتقا نخواد.نظرتون راجع به 5820K چیه؟؟

لینک به دیدگاه

البته اختلاف کم بوده ولی اسکای لیک بهتر بوده تو بنچمارک ها http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-6700K-vs-Intel-Core-i7-4790K

لینک به دیدگاه

دوستان من میخواستم امروز سیستم رو ببندم که قیمت 6700 به 1400 هم رسید.برا همین این سوال رو پرسیدم.ولی ظاهرا باید صبر کنم تا قیمتش بیاد پایین یا 5820 ببندم.اسکای لیک تقریبا با هسول برابره با این اختلاف که اورکلاک پذیری بیشتری داره و بیشتر اورکلاک میشه فکر کنم.ولی باز نظر شما اساتید برام مهمه :cool:

لینک به دیدگاه

x99 ببندید بهتره به نظر من

آخرشم کارم میکشه به همون x99 با این قیمت نجومی 6700.بازم ممنونم ازتون که راهنماییم میکنین

لینک به دیدگاه

آخرشم کارم میکشه به همون x99 با این قیمت نجومی 6700.بازم ممنونم ازتون که راهنماییم میکنین

سلام

پیشنهاد میکنم اگر عجله ندارید صبر کنید تا بار جدید پردازنده ها برسه اونوقت قیمت ها متعادل میشند.

ضمنا بطور کل از فکر رم DDR3 بیا بیرون چون منسوخ شده!

از این به بعد هر کس سیستم High End‏ با رم DDR3 ببنده اشتباه بزرگی مرتکب شده!!!

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام

پیشنهاد میکنم اگر عجله ندارید صبر کنید تا بار جدید پردازنده ها برسه اونوقت قیمت ها متعادل میشند.

ضمنا بطور کل از فکر رم DDR3 بیا بیرون چون منسوخ شده!

از این به بعد هر کس سیستم High End‏ با رم DDR3 ببنده اشتباه بزرگی مرتکب شده!!!

دورد

خدمت دوست خوبم بگم که منسوخ نشده ddr3 و اینقدر تفاوت های کارایی ناچیز بودند در بین این دو ساختار که اینتل برای چیپ ست های جدیدش هم قابلیت ddr 3هم ddr4 گذاشته پس نمیشه گفت الان منسوخ شده و  تفاوت های خیلی بالایی دیده نمیشه در حال حاضر  در سیستم های عادی و استفاده های روزمره تشخیص تفاوت عملا غیر ممکنه

یک بررسی خیلی دقیق  اینجا هست از سایت حرفه ای میتونید تفاوت ها رو ببنید عملا در کارهای روزمره DDR3/DDR4 تفاوتی ندارند فعلا- در گمینگ که اصلا تفاوتی نخواهد بود -پس خیلی فعلا نمیشه رو یگفته شما تاییدیه داد-

http://www.anandtech.com/show/9483/intel-skylake-review-6700k-6600k-ddr4-ddr3-ipc-6th-generation/16

ویرایش شده توسط rezagtx
لینک به دیدگاه

دورد

خدمت دوست خوبم بگم که منسوخ نشده ddr3 و اینقدر تفاوت های کارایی ناچیز بودند در بین این دو ساختار که اینتل برای چیپ ست های جدیدش هم قابلیت ddr 3هم ddr4 گذاشته پس نمیشه گفت الان منسوخ شده و تفاوت های خیلی بالایی دیده نمیشه در حال حاضر در سیستم های عادی و استفاده های روزمره تشخیص تفاوت عملا غیر ممکنه

یک بررسی خیلی دقیق اینجا هست از سایت حرفه ای میتونید تفاوت ها رو ببنید عملا در کارهای روزمره DDR3/DDR4 تفاوتی ندارند فعلا- در گمینگ که اصلا تفاوتی نخواهد بود -پس خیلی فعلا نمیشه رو یگفته شما تاییدیه داد-

http://www.anandtech.com/show/9483/intel-skylake-review-6700k-6600k-ddr4-ddr3-ipc-6th-generation/16

سلام بر آقا رضا گل.

درسته تفاوت خیلی چشمگیری بین رم های DDR3‎ ‎‎& DDR4 دیده نمیشه ولی اگر توجه کنید متوجه میشید که مادربردهای خیلی کمی از سوکت 1151 از رم هایDDR3 ‎‏ پشتیبانی می کنند!

ضمنا هیچ مادربرد High End‏ از سوکت 1151 از رم های DDR3 پشتیبانی نمی کنند که خود گواه بر این هست که این رمها در حال منسوخ شدن هستند.

بنظرم این مادربردهای سوکت 1151 که از رم های DDR3 پشتیبان میکنند برای خالی کردن انبار های شرکت های سازنده ساخته شده، و اگر نه وقتی نسل جدید این محصول میاد دیگه دلیلی برای ساخت مادربرد با پشتیبانی از نسل قدیم رمها نیست.

لینک به دیدگاه

با سلام .

چیزی که به وضوح روشن هست اینه که به عنوان مثال ارتقا از 4790k یا حتی 4770k به 6700k منطقی نیست بجز برای کسانی که اهمیتی به پولشون نمیدن با توجه به اینکه تفاوت در بازی ها بسیار کم هست و برای اون دسته از کسانی که استفاده حرفه ای و خارج از بازی دارن امکان اورکلاک براحتی تا میزان قابل قبول وجود داره .اما حال که بحث خرید سیستم جدید هست به هیچ عنوان استفاده از سوکت قدیمی تر و همچنین استانداردهای قدیمی تر منطقی نیست. فرض رو بر فروش ،ارتقا،سازگاری و مسایلی از این قبیل در نظر داشته باشین که شخصی که قطعه ی قدیمی تر خرید کرده در این مسایل ضرر خواهد کرد.به شخصه از لحاظ کارایی حداقل برای بازی ها برتری ای در استفاده از رم های ddr 4 نمیبینم بجز در برخی موارد مانند برخی شبیه ساز ها که بحثشون از بازیها جداست.درنظر داشته باشین شاید همچنان از ddr3 هرچند به میزان کم پشتیبانی میشه اما این مورد در آینده ممکن هست مشکل ساز بشه و از اونجایی که دارن سیستم رده بالا خریداری میکنن شاید نخوان به این زودی ها سیستم جدیدی تهیه کنن صرفا برای به روز بودن و یا  زمانی که قصد این کار رو داشته باشین به مشکل برخورد میکنن.

در هر حال پاسخ سوال روشن هست .برای کسی که  4790k یا 4770k با رم ddr3 داره ارتقا منطقی نیست. برای کسی که قصد خرید سیستم جدید داره یا سیستم قبلی رده ی متوسط یا رده پایین بوده منطقی ترین انتخاب skylake هست.یا 6600k با کمی اورکلاک و یا 6700k.

لینک به دیدگاه

سلام بر آقا رضا گل.

درسته تفاوت خیلی چشمگیری بین رم های DDR3‎ ‎‎& DDR4 دیده نمیشه ولی اگر توجه کنید متوجه میشید که مادربردهای خیلی کمی از سوکت 1151 از رم هایDDR3 ‎‏ پشتیبانی می کنند!

ضمنا هیچ مادربرد High End‏ از سوکت 1151 از رم های DDR3 پشتیبانی نمی کنند که خود گواه بر این هست که این رمها در حال منسوخ شدن هستند.

بنظرم این مادربردهای سوکت 1151 که از رم های DDR3 پشتیبان میکنند برای خالی کردن انبار های شرکت های سازنده ساخته شده، و اگر نه وقتی نسل جدید این محصول میاد دیگه دلیلی برای ساخت مادربرد با پشتیبانی از نسل قدیم رمها نیست.

شما تصور كنيد ميليون ها كامپيوتر موجود در جهان قريب به اتفاق از ddr3 استفاده ميكنند. هنوز ddr4 خيلى زمان لازم داره تا سهم قابل شمارشى رو از بازار جهان به خودش اختصاص بده. بنابراين، به دليل وجود اين همه كامپيوتر ddr3، همچنان رمهاى ddr3 توليد خواهند شد و حالا حالا ها منسوخ نميشن.

حالا ما ها در اين جمع خوره كامپيوتر هستيم و همشه ميخوايم به روز باشيم، اما خارج از اين جمع،‌ اغلب دنيا حالا حالا ها به ddr4 ارتقا نخواهد داد و يكى دو سالى بايد صبر كنيد تا ddr4 درست جا بيفته،‌ بعد كه جا افتاد، بريم سراق احتمال منسوخ شدن رمهاى ddr3.

لینک به دیدگاه

من باتوجه ب تجربه خودم میگم و امیدوارم ک ب اساتید بر نخوره، ولی 5820 بهتره، چون شیش هسته داره ولی نسبت ب 6700 بهتره، از طرفی اگ شما 1151 جمع کنید سیستمتونو جای ارتقاء سیپیو نداره چون 6700اخرشه ولی اگه 2011-3 جمع کنید تا 5960 جای ارتقاع دارید، از طرفی هم بااین پیشرفت گیمها تا یکی دوسال دیگ شاید 4هسته برای بازی کم باشه و مشکل ساز، از طرف دیگ X99 quadchanel هست، بنظرمن تجربه متفاوتی برای شما میشه، بازم خودتون میدونید، اساتید هم حتما بهتر از من راهنمایی میکنن

لینک به دیدگاه

شما تصور كنيد ميليون ها كامپيوتر موجود در جهان قريب به اتفاق از ddr3 استفاده ميكنند. هنوز ddr4 خيلى زمان لازم داره تا سهم قابل شمارشى رو از بازار جهان به خودش اختصاص بده. بنابراين، به دليل وجود اين همه كامپيوتر ddr3، همچنان رمهاى ddr3 توليد خواهند شد و حالا حالا ها منسوخ نميشن.

حالا ما ها در اين جمع خوره كامپيوتر هستيم و همشه ميخوايم به روز باشيم، اما خارج از اين جمع،‌ اغلب دنيا حالا حالا ها به ddr4 ارتقا نخواهد داد و يكى دو سالى بايد صبر كنيد تا ddr4 درست جا بيفته،‌ بعد كه جا افتاد، بريم سراق احتمال منسوخ شدن رمهاى ddr3.

سلام و درود بر آقا آرمین عزیز

آقا آرمین فکر کنم منظور خودمو از منسوخ شدن رمهای DDR3 نتونستم بیان کنم.

از نظر من از این به بعد خرید سیستم High End‏ با رم DDR3 کاملا اشتباه هست!

نه بخاطره اینکه رم های DDR4 بهتر از DDR3 هستند، بلکه مادربردهای High End‏ جدید دیگه از سری قدیمی رمها ساپورت نمیکنند، که چه بخوایم و چه نخوایم رم های DDR3 را خود به خود جای خودشون رو به رم های DDR4 میدن!

یک مثال میزنم که درسته اصلا ربطی به رم نداره ولی شبیه هم هستند.....

مثلا ویندوز 7 بیشترین استفاده را در جهان داره ولی وقتی بازی های DX12 بیاد گیمر ها چه بخواهند و چه نخواهند باید به ویندوز 10 آپگرید کنند!

این س ی ا س ت شرکت ها هست که مردم را مجبور به آپگرید سخت افزاری و نرم افزاری میکنند حال چه بخواهیم یا نخواهیم.

موفق باشید.

لینک به دیدگاه

سلام و درود بر آقا آرمین عزیز

آقا آرمین فکر کنم منظور خودمو از منسوخ شدن رمهای DDR3 نتونستم بیان کنم.

از نظر من از این به بعد خرید سیستم High End‏ با رم DDR3 کاملا اشتباه هست!

نه بخاطره اینکه رم های DDR4 بهتر از DDR3 هستند، بلکه مادربردهای High End‏ جدید دیگه از سری قدیمی رمها ساپورت نمیکنند، که چه بخوایم و چه نخوایم رم های DDR3 را خود به خود جای خودشون رو به رم های DDR4 میدن!

یک مثال میزنم که درسته اصلا ربطی به رم نداره ولی شبیه هم هستند.....

مثلا ویندوز 7 بیشترین استفاده را در جهان داره ولی وقتی بازی های DX12 بیاد گیمر ها چه بخواهند و چه نخواهند باید به ویندوز 10 آپگرید کنند!

این س ی ا س ت شرکت ها هست که مردم را مجبور به آپگرید سخت افزاری و نرم افزاری میکنند حال چه بخواهیم یا نخواهیم.

موفق باشید.

درسته حالا متوجه منظور شما شدم. منم با شما موافقم. برای خرید سیستم جدید، حتما" پیشنهاد من هم مثل شما خرید مادربرد با پشتیبانی از DDR4 است.

لینک به دیدگاه

خوب رم های DDR4 هنوز به خوبی پیشرفت نکردن!

رم های نرمال DDR4 2133mhz CL15 خیلی کند تر از یه رم DDR3 1600mhz CL7 کار میکنه! (بر اساس تئوری رم DDR4 حدود 50~60 درصد کند تر هست )

در حالی که AData Consumer 8GB 2133Mhz DDR4 CL15 قیمتش 420 تومنه.

در مقابل Gskill Ripjaws X 8GB (4GBx2) 1600Mhz DDR3 CL7 قیمتش 230 تومنه.

ولی چیزی که مشخصه این هست که در زمان حال، رم های DDR4 نرمال که تو بازار هست (رم های خیلی رده بالا با قیمت بالا رو نمیگم) کارایی ضعیفتری دارند!

اما در آینده DDR4 پیشرفت میکنه، ولی DDR3 به اخر خط رسیده!

و لازمه اینو به دوستان یاد آوری کنم که، احتمالا بیشتر رم های DDR3 شما روی پلتفرم اسکای لیک قابل استفاده نیست!

بنا به مشخصاتی که خود INTEL از Z170 منتشر کرده، این چیپست فقط از DDR3L پشتیبانی میکنه که ولتاژ استانداردش 1.35 هست!

ایسوس تو لیستش DDR3 معمولی هم گذاشته! حالا کدوم درسته، من خبر ندارم!!!!

رم های DDR3L رو میشه بجای DDR3 استفاده کرد! ولی برعکس ممکن نیست...

ویرایش شده توسط babak1388
لینک به دیدگاه

خوب رم های DDR4 هنوز به خوبی پیشرفت نکردن!

رم های نرمال DDR4 2133mhz CL15 خیلی کند تر از یه رم DDR3 1600mhz CL7 کار میکنه! (بر اساس تئوری رم DDR4 حدود 50~60 درصد کند تر هست )

در حالی که AData Consumer 8GB 2133Mhz DDR4 CL15 قیمتش 420 تومنه.

در مقابل Gskill Ripjaws X 8GB (4GBx2) 1600Mhz DDR3 CL7 قیمتش 230 تومنه.

ولی چیزی که مشخصه این هست که در زمان حال، رم های DDR4 نرمال که تو بازار هست (رم های خیلی رده بالا با قیمت بالا رو نمیگم) کارایی ضعیفتری دارند!

اما در آینده DDR4 پیشرفت میکنه، ولی DDR3 به اخر خط رسیده!

و لازمه اینو به دوستان یاد آوری کنم که، احتمالا بیشتر رم های DDR3 شما روی پلتفرم اسکای لیک قابل استفاده نیست!

بنا به مشخصاتی که خود INTEL از Z170 منتشر کرده، این چیپست فقط از DDR3L پشتیبانی میکنه که ولتاژ استانداردش 1.35 هست!

ایسوس تو لیستش DDR3 معمولی هم گذاشته! حالا کدوم درسته، من خبر ندارم!!!!

رم های DDR3L رو میشه بجای DDR3 استفاده کرد! ولی برعکس ممکن نیست...

سلام

اون مدل رم DDR4 که نوشتید رو از کیفیتش خبر ندارم ولی.....

به عنوان مثال رم Gskills Ripjaws ‎4‎ ‎2x8g ‎2400mhz CL15‎ DDR4 را یکی از دوستان به راحتی تونسته بود روی فرکانس 3000mhz ‎‎& CL15 اور و استیبل کنند!

یا حتی میشه با همون فرکانس 2400 مگاهرتز CL رو 3 الی 4 تا Tune‏ کرد که کاراییش خیلی بهتر میشه. نسبت به رقیب هم فرکانس و با CL‏ پایین رم DDR3.

منبع : یکی از دوستان که اسمشو یادم نیست با آقا فرجام گل.

لینک به دیدگاه

سلام

اون مدل رم DDR4 که نوشتید رو از کیفیتش خبر ندارم ولی.....

به عنوان مثال رم Gskills Ripjaws ‎4‎ ‎2x8g ‎2400mhz CL15‎ DDR4 را یکی از دوستان به راحتی تونسته بود روی فرکانس 3000mhz ‎‎& CL15 اور و استیبل کنند!

یا حتی میشه با همون فرکانس 2400 مگاهرتز CL رو 3 الی 4 تا Tune‏ کرد که کاراییش خیلی بهتر میشه. نسبت به رقیب هم فرکانس و با CL‏ پایین رم DDR3.

منبع : یکی از دوستان که اسمشو یادم نیست با آقا فرجام گل.

رم با فرکانس 2400 با CL12 و هم با فرکانس  3000 با CL15 ، هنوز 15% کند تر از یه رم 1600 با CL7 هستند!

پس  میبینید با شرایط رویایی که شما مثال زدید هم DDR3 سریعتر عمل میکنه!

حالا بماند که اگر قرار بر اورکلاک باشه، همون DDR3 هم میشه اورکلاک کرد!

یعنی DDR4 هایی که شما مثال زدید، با اورکلاک هم نمیتونن به اندازه یه رم ddr3 بدون اورکلاک سریع باشند.

*تاکید میکنم که بررسی رم ها فقط از روی فرکانس، درست نیست! هم زمان باید تاخیرش رو هم در محاسبات دخیل کنید...

برای اینکه بهتر متوجه بشی:

رم  Gskill 32GB 8GBx4 2400Mhz CL15 DDR4 قیمتش 1090 تومنه.

رم  Gskill 32GB 8GBx4 2400Mhz CL10 DDR3 قیمتش 940 تومنه.

فرکانس و حجم هر 2 برابره!

ولی قیمت DDR4 حدود 150 تومن بیشتره، در حالی که CL خیلی خیلی بیشتری هم داره!

نتیجه اینکه DDR4 آینده بهتری داره! ولی در زمان حال، DDR3 هنوز برتری داره...

و سیاه کاری بیش از حد درست نیست! :laughing:

لینک به دیدگاه

رم با فرکانس 2400 با CL12 و هم با فرکانس 3000 با CL15 ، هنوز 15% کند تر از یه رم 1600 با CL7 هستند!

پس میبینید با شرایط رویایی که شما مثال زدید هم DDR3 سریعتر عمل میکنه!

حالا بماند که اگر قرار بر اورکلاک باشه، همون DDR3 هم میشه اورکلاک کرد!

یعنی DDR4 هایی که شما مثال زدید، با اورکلاک هم نمیتونن به اندازه یه رم ddr3 بدون اورکلاک سریع باشند.

*تاکید میکنم که بررسی رم ها فقط از روی فرکانس، درست نیست! هم زمان باید تاخیرش رو هم در محاسبات دخیل کنید...

برای اینکه بهتر متوجه بشی:

رم Gskill 32GB 8GBx4 2400Mhz CL15 DDR4 قیمتش 1090 تومنه.

رم Gskill 32GB 8GBx4 2400Mhz CL10 DDR3 قیمتش 940 تومنه.

فرکانس و حجم هر 2 برابره!

ولی قیمت DDR4 حدود 150 تومن بیشتره، در حالی که CL خیلی خیلی بیشتری هم داره!

نتیجه اینکه DDR4 آینده بهتری داره! ولی در زمان حال، DDR3 هنوز برتری داره...

و سیاه کاری بیش از حد درست نیست! :laughing:

اما آقا فرجام که هر دو پلتفرم رو تست کرده میگفتند رمهای DDR4 وقتی CL‏ شون نزدیک به رمهای DDR3 میشه در فرکانس یکسان کاملا رم های DDR3 را جا میزارند در کارایی!!!

دیگه در صحبت های آقا فرجام که اورکلاکر حرفه ای هستند هیچ شکی نیست بابک جان.

لینک به دیدگاه

اما آقا فرجام که هر دو پلتفرم رو تست کرده میگفتند رمهای DDR4 وقتی CL‏ شون نزدیک به رمهای DDR3 میشه در فرکانس یکسان کاملا رم های DDR3 را جا میزارند در کارایی!!!

دیگه در صحبت های آقا فرجام که اورکلاکر حرفه ای هستند هیچ شکی نیست بابک جان.

اشک جان، هنوز که نزدیک نشدن!(دفعه پیش گفتم "سیاه جان" شاکی شدید، اینبار گفتم اشک جان! :)  :D )

وقتی نزدیک شدن، بگید...

CL15 خیلی راه داره تا نزدیک CL10 بشه!

شما رم های اورکلاک شده DDR4 رو با رم های ساده DDR3 مقایسه میکنید!

خوب اگه DDR4 رو اورکلاک کنید، برای مقایسه رم های DDR3 رو هم باید اورکلاک کنید!

لینک به دیدگاه

اشک جان، هنوز که نزدیک نشدن!(دفعه پیش گفتم "سیاه جان" شاکی شدید، اینبار گفتم اشک جان! :) :D )

وقتی نزدیک شدن، بگید...

CL15 خیلی راه داره تا نزدیک CL10 بشه!

شما رم های اورکلاک شده DDR4 رو با رم های ساده DDR3 مقایسه میکنید!

خوب اگه DDR4 رو اورکلاک کنید، برای مقایسه رم های DDR3 رو هم باید اورکلاک کنید!

خب فکر کنم ایشون هم همین کار رو انجام دادند (1388 جان:دی)

میگم شما از رمهای DDR3 استفاده کن، من هم از رمهای DDR4 اینطوری نیازی به بحث های طولانی و بی نتیجه پیدا نمی کنیم.

موفق باشید.

لینک به دیدگاه

سلام دوستان...من یه سیستم از بین لیست لیون انتخاب کردم که اینا هست اگه مشکلی داره بگید :

Intel Core I7 5820K

Msi X99 Sli Plus

Gskill 4x4 2800 DDr4 

Saphaire Radeon R9 295x2

Wd Blue 1TB

green 1200 W PSU

دوستان آیا مادربورد و سی پی یو و کارت گرافیک با هم مچ اند و مشکلی نیست؟؟ 

ویرایش شده توسط White Soul
لینک به دیدگاه

به نظر من هم به دلیل اورکلوک پذیریه بهتر۵۸۲۰به ۶۷۰۰من هم ۵۸۲۰رو انتخاب میکنم و قابل ارتقاء بودنx99وقابلیته۲۵۶بیتیه رمهای کوآد، فقط دلیل انتخابه گرافیکتونو نمیفهمم و به نظر من چون از نظر تکنولوژیه روز z170یعنی یو اس بی تری وان عقب نمونید مادربردx99pro usb3.1از برند ایسوز رو بردارید با یک کولر بهتر برای پردازشگر

لینک به دیدگاه

رمهای avexier belitz 3200 cl15رو بردارید برتریه ddr4بهddr3براتون مشهود میشه،تست کردم که میگم

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...