رفتن به مطلب

مقایسه بین پردازنده ها

Recommended Posts

در 28 دقیقه قبل، محمد خانکی گفته است :

سلام

دوستان i5-6600k  VS  i5-7600k

اگر نسل 7 بهتر هست که ظاهرا هست چرا قیمت سری 6 بالاتره؟

چون اینتله. باید ادا دربیاره

لینک به دیدگاه

• ارسال 253
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

• 3 هفته بعد...

سی پی یو intel  i9  کافی لیک هم اومده 

سی پی یو

http://www.zarinmall.com/mag/اینتل-مشخصات-نهایی-و-تاریخ-ارايه-پردازنده‌های-core-i9-را-اعلام-کرد

ویرایش شده توسط mojtaba2o2
لینک به دیدگاه

• 4 ماه بعد...

ازسایتهای خیلی خوب مقایسه پردازنده ها وگرافیک فعلا سایت زیره:

https://technical.city/en/cpu

لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...
  • کاربر ویژه

دوستان سلام

یه سوال برام پیش اومد بعد از دیدن تست های i5 8600k

اولش که داشتم بخش تست در برنامه هایی مثل CineBench یا CPU-Z Internal Benchmark رو میدیدم متحیر از تفاوت تست ها مخصوصا در حالت multi-core بین این سی پی یو (8600) و هم قیمتش در رایزن یعنی (1700X) بودم که چقدر رایزن بهتر عمل کرده ، تا اینکه به تست های gaming رسیدم و با تعجب بسیار دیدم که توی تست بازی ها 8600 حتی از 1800x هم بهتر عمل کرده.

اینجا بود که برای من سوال پیش اومد به راستی بین این دو cpu که هم قیمت هم هستن  (8600k) و (1700x) چه نکات مثبتی نسبت به یکدیگر دارن که توجیهی بر انتخابشون باشه.

• لایک 1
لینک به دیدگاه

در 36 دقیقه قبل، rahmanshahi گفته است :

دوستان سلام

یه سوال برام پیش اومد بعد از دیدن تست های i5 8600k

اولش که داشتم بخش تست در برنامه هایی مثل CineBench یا CPU-Z Internal Benchmark رو میدیدم متحیر از تفاوت تست ها مخصوصا در حالت multi-core بین این سی پی یو (8600) و هم قیمتش در رایزن یعنی (1700X) بودم که چقدر رایزن بهتر عمل کرده ، تا اینکه به تست های gaming رسیدم و با تعجب بسیار دیدم که توی تست بازی ها 8600 حتی از 1800x هم بهتر عمل کرده.

اینجا بود که برای من سوال پیش اومد به راستی بین این دو cpu که هم قیمت هم هستن  (8600k) و (1700x) چه نکات مثبتی نسبت به یکدیگر دارن که توجیهی بر انتخابشون باشه.

سلام

1700x و 1700 رو می تونید تا نزدیکای 4 برسونید با اورکلاک ، مثلا 1700 بدون ولتاژ تا 3700 پایداره و تفاوت خاصی بین این دو نیست ، پس اگه من باشم 1700 رو میخرم جای 1700x

در مورد سوالتون 1700x قویتر از 8600 هست ، اما چون فرکانس 8600 بیشتره زمانی که برنامه یا بازی از تعداد هسته ی کمی استفاده کنه بهتر عمل می کنه

اینجا کاملا بستگی داره شما برای چه کاریی استفاده کنید ، اگر فقط بازی می کنید می تونید 8600 رو تهیه کنید اما توجه داشته باشید هرچقد رزولوشن بالاتر باشه نسبت گلوگاه شدن پردازنده به گرافیک کمتر میشه و تفاوت بین 1700x , 8600k پایینتر میاد

اما اگه در کنار بازی کارهایی دیگه هم انجام میدید که از تعداد های هسته های بیشتر هم پشتیبانی می کنه نظر من 1700 هست با کمی اورکلاک ، که فک می کنم 3700 بدون ولتاژ مناسب باشه و توازن خوبی بین مصرف دما و کارایی داشته باشه

• لایک 2
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 18 دقیقه قبل، amirpcp30 گفته است :

سلام

در مورد سوالتون 

بابت پاسخ شفافتون واقعا سپاسگزارم.

ولی یه سوال دیگه : همونجورکه ۱۷۰۰x قابلیت اور شدن داره ۸۶۰۰k هم داره ، این مسئله رو چطور توضیح میدین؟به همون نسبت که اون اور میشه اینم میشه درسته؟

لینک به دیدگاه

در 5 دقیقه قبل، rahmanshahi گفته است :

ولی یه سوال دیگه : همونجورکه ۱۷۰۰x قابلیت اور شدن داره ۸۶۰۰k هم داره ، این مسئله رو چطور توضیح میدین؟به همون نسبت که اون اور میشه اینم میشه درسته؟

منم با اجازه دوستان چندتا نکته بگم :

(اول در مورد مقایسه بین این دو بگم که AMIR کاردرست اشاره نکرده)  پردازنده اینتل: کولر خوب میخواد (قیمت نهاییش یکم بیشتر درمیاد براتون). پردازنده رایزن: برای رسیدن به بهره وری ایده آل، باید قطعات مچ و سازگار با رایزن رو انتخاب کنی (که منظورم بیشتر با رم هستش) و مسئله بعدی برای پردازنده های رده بالا رایزن اینه که، مادربرد خوب و با تنوع بالا به نسبت اینتل، هنوز وارد بازار ایران نشده، چند مدل خوب ایسوس و MSI هست، که قیمتهاشون بالاست، و بقیه همه سوتفاهمن .  

ولی به نظرم، پردازنده اینتل، با عمل دلید و یک کولر خوب، نتیجه خیلی بهتری میده، چه از نظر اورکلاک حرفه ای و چه از نظر پایداری .

• لایک 3
لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، rahmanshahi گفته است :

صبر کن نسل جدید رایزن تو راهه اون اینتل  نسل قبلی خودش را می خوره

هم فرکانسش بالا تره هم گرافیک داره

• لایک 1
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در ۱ ساعت قبل، محمد برخوردار گفته است :

منم با اجازه دوستان چندتا نکته بگم :

(اول در مورد مقایسه بین این دو بگم که AMIR کاردرست اشاره نکرده)  پردازنده اینتل: کولر خوب میخواد (قیمت نهاییش یکم بیشتر درمیاد براتون). پردازنده رایزن: برای رسیدن به بهره وری ایده آل، باید قطعات مچ و سازگار با رایزن رو انتخاب کنی (که منظورم بیشتر با رم هستش) و مسئله بعدی برای پردازنده های رده بالا رایزن اینه که، مادربرد خوب و با تنوع بالا به نسبت اینتل، هنوز وارد بازار ایران نشده، چند مدل خوب ایسوس و MSI هست، که قیمتهاشون بالاست، و بقیه همه سوتفاهمن .  

ولی به نظرم، پردازنده اینتل، با عمل دلید و یک کولر خوب، نتیجه خیلی بهتری میده، چه از نظر اورکلاک حرفه ای و چه از نظر پایداری .

اتفاقا منم با این موضوع که هماهنگ کردن قطعات رایزن و تنوع کم مادربورداش کم و بیش آشنا هستم و فکرمو مشغول کرده .

در 20 دقیقه قبل، nimajafarpour گفته است :

صبر کن نسل جدید رایزن تو راهه اون اینتل  نسل قبلی خودش را می خوره

هم فرکانسش بالا تره هم گرافیک داره

در حال حاضر مقایسه بین نسل های موجود و هم قیمت مطرح هستش که به یه نتیجه برسیم که هر مدل بیشتر برای چه نوع کارایی استفاده میشه.

لینک به دیدگاه

در 48 دقیقه قبل، rahmanshahi گفته است :

اتفاقا منم با این موضوع که هماهنگ کردن قطعات رایزن و تنوع کم مادربورداش کم و بیش آشنا هستم و فکرمو مشغول کرده .

در حال حاضر مقایسه بین نسل های موجود و هم قیمت مطرح هستش که به یه نتیجه برسیم که هر مدل بیشتر برای چه نوع کارایی استفاده میشه.

آقا رحمان نیاز شما دقیقاً چیه ؟

• لایک 1
لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، rahmanshahi گفته است :

خواهش می کنم

بله درسته هر دو قابلیت اورکلاک اون هم با ضریب باز رو دارن ، اما ی تفاوت بین این دو هست ، پردازنده ی 8600 گرمتر هست در حالی که هر دو مصرف 95 وات رو دارن و این به دلیل لحیم بودن زیر ihs در amd هست ، پس شما با خیالی راحت تر و کولری ارزان تر می تونید amd رو اورکلاک کنید ، مگر اینکه به دنبال دلید کردن اینتل باشید...

همونطور که بالاتر گفتم پردازنده ی 1700 با قیمتی پایین تر بدون اضافه کردن ولتاژ میشه تا 3700 اورکلاک کرد و انتخاب بسیار مناسبی هست (در این حالت میشه گفت پردازنده ی 65 واتی به 95 واتی تبدیل شده) مگر اینکه فقط کار شما بازی یا نرم افزار هایی باشه که امکان استفاده از هسته های زیاد رو نداشته باشن در غیر اینصورت رقیبی در این رنج قیمتی برای 1700 نمیبینم

• لایک 2
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 6 دقیقه قبل، محمد برخوردار گفته است :

آقا رحمان نیاز شما دقیقاً چیه ؟

کوچیک شما مهرداد رحمانشاهی هستم.

والا در حال حاضر فعلا نیازی به ارتقا سیستم ندارم و بیشتر جهت کنجکاوی و افزایش اطلاعاتم برای زمانی که میخوام به یک نفر مشاوره بدم جهت خرید سیستم این سوالات رو پرسیدم تا از دانسته های دوستان بهره مند بشم که خوشبختانه لطف عزیزان شامل حال بنده شد.

در 3 دقیقه قبل، amirpcp30 گفته است :

خواهش می کنم

بله درسته هر دو قابلیت اورکلاک اون هم با ضریب باز رو دارن ، اما ی تفاوت بین این دو هست ، پردازنده ی 8600 گرمتر هست در حالی که هر دو مصرف 95 وات رو دارن و این به دلیل لحیم بودن زیر ihs در amd هست ، پس شما با خیالی راحت تر و کولری ارزان تر می تونید amd رو اورکلاک کنید ، مگر اینکه به دنبال دلید کردن اینتل باشید...

همونطور که بالاتر گفتم پردازنده ی 1700 با قیمتی پایین تر بدون اضافه کردن ولتاژ میشه تا 3700 اورکلاک کرد و انتخاب بسیار مناسبی هست (در این حالت میشه گفت پردازنده ی 65 واتی به 95 واتی تبدیل شده) مگر اینکه فقط کار شما بازی یا نرم افزار هایی باشه که امکان استفاده از هسته های زیاد رو نداشته باشن در غیر اینصورت رقیبی در این رنج قیمتی برای 1700 نمیبینم

امیر آقا موضوع اینکه دمای اینتل بالاتر هست چقدر مهمه؟مثلا من خودم الان ۴۶۹۰k دارم که روش کولر فابریک کیس ژنوم که یک کاپیتان ۳۶۰ سانتی هست روش نصبه و به ندرت دیدم که دمای پردازنده از ۵۰ الی ۵۵ بالاتر بره.

از طرفی موضوعی که سر رایزن هست یعنی پشتیبانی نکردن برنامه ها از تعداد هسته های زیاد به چه صورته؟یعنی امکان اینکه در آینده بازی ها و برنامه ها هماهنگی بیشتری با رایزن پیدا کنن هست؟؟؟

• لایک 1
لینک به دیدگاه

در 10 ساعت قبل، rahmanshahi گفته است :

کوچیک شما مهرداد رحمانشاهی هستم.

والا در حال حاضر فعلا نیازی به ارتقا سیستم ندارم و بیشتر جهت کنجکاوی و افزایش اطلاعاتم برای زمانی که میخوام به یک نفر مشاوره بدم جهت خرید سیستم این سوالات رو پرسیدم تا از دانسته های دوستان بهره مند بشم که خوشبختانه لطف عزیزان شامل حال بنده شد.

امیر آقا موضوع اینکه دمای اینتل بالاتر هست چقدر مهمه؟مثلا من خودم الان ۴۶۹۰k دارم که روش کولر فابریک کیس ژنوم که یک کاپیتان ۳۶۰ سانتی هست روش نصبه و به ندرت دیدم که دمای پردازنده از ۵۰ الی ۵۵ بالاتر بره.

از طرفی موضوعی که سر رایزن هست یعنی پشتیبانی نکردن برنامه ها از تعداد هسته های زیاد به چه صورته؟یعنی امکان اینکه در آینده بازی ها و برنامه ها هماهنگی بیشتری با رایزن پیدا کنن هست؟؟؟

سلام مجدد

اول در مورد رزولوشن که بالاتر گفتم بگم که این دو تست رو دیدم و براتون میزارم:

bf1_1280_720.png

bf1_1920_1080.png

زمانی که رزولوشن بالا میره تاثیر پردازنده بر گلوگاه شدن روی گرافیک کمتر میشه...

در مورد دما من هم 1700 دارم و تا 3700 بدون  ولتاژ اور کردم و همین حدود 55 هست در لود با prime95 (کولر نوتوس 400) ، اگه میخوایید ببینید چقد اختلاف دما بین این دو پردازنده هست باید داخل نت ی جستجو بکنید چون من 8600 رو ندارم که دقیقا با یک کولر تست کرده باشم و دقیق بهتون اعلام کنم

اما چیزی که مشخصه استفاده از خمیر زیر ihs با لحیم قابل مقایسه نیست و اختلاف قابل توجهی دارن

در مورد پردازنده شما اگه برای بازی هم بخوایید 1600x نسبت به هر دو ی این پردازنده ها نسبت به قیمتش مناسب تره

اما برای سوالتون ، بله در آینده مطمعنن بازی ها و برنامه ها از رشته های پردازشی بیشتری پشتیبانی خواهند کرد ، همونطور که الان میبنید به طور مثال در تست cinebenck (مولتی ترد) اختلاف زیادی بین این دو پردازنده هست:

cinebench_multi.png

هر چه که بازی ها و برنامه ها از ترد های بیشتری پشتیبانی کنند ، شما ساده تر این اختلاف رو در همان بازی یا برنامه مشاهده می کنید

اما بعضی محاسبات راه حلی برای چند ترد بودن ندارن ، مثلا در ی برنامه همیشه ورودی محاسبه ، از جواب محاسبه ی قبله... خب در این حالت باید سینگل ترد اجرا شه که چون 8600 فرکانس بیشتری داره در این حالت سرعت بهتری داره

به طور کلی بخوام بگم 8600k قیمتش بالا هست و باید پایینتر بیاد تا با 1700x مقایسه نشه ، جدا از حالت سینگل ترد ، 1700x ی سروگردن بالاتره

دو نکته هم اضافه کنم ، مشکل کم بودن فرکانس در نسل بعدی رایزن حل شده و سری بعد رو روی همین مینبورد ها می تونید استفاده کنید و در مورد رم هم شما اگه بخوایید فرکانس بالای 2133 استفاده کنید باید رم های سازگاری با رایزن بگیرید که در سایت مینبورد زده شده - البته اگه در سایت زده نشه قرار نیست صد در صد کار نکنه ، من خودم رمی که دارم سازگاریش با رایزن زده نشده اما بدون مشکل 3200 کار می کنه

با سپاس

ویرایش شده توسط amirpcp30
  • لایک 1
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 6 ساعت قبل، amirpcp30 گفته است :

با سپاس

واقعا سپاسگزارم از توضیحات و وقتی که گزاشتین خیلی خیلی اطلاعات خوبی بود ممنونم واقعا :100_pray:^_^

• لایک 1
لینک به دیدگاه

در 36 دقیقه قبل، rahmanshahi گفته است :

واقعا سپاسگزارم از توضیحات و وقتی که گزاشتین خیلی خیلی اطلاعات خوبی بود ممنونم واقعا :100_pray:^_^

خواهش می کنم

موفق باشید

• لایک 1
لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...

سلام میخواستم بدونم برای گیم و کارای معمولی پردازنده ryzen5 1600x  بهتره یا ryzen7 1700 ؟?

لینک به دیدگاه

در 13 دقیقه قبل، mantas گفته است :

سلام میخواستم بدونم برای گیم و کارای معمولی پردازنده ryzen5 1600x  بهتره یا ryzen7 1700 ؟1f914.png

درود

1600 (بدون X) توی ریویوهای پارسی مثل 7700K و حتی در مواردی بهتر توی گیم کاربرد داشته...

البته به نسل جدید رایزن‌ها هم نیم‌نگاهی داشته باشین...

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، mantas گفته است :

سلام میخواستم بدونم برای گیم و کارای معمولی پردازنده ryzen5 1600x  بهتره یا ryzen7 1700 ؟?

برای گیم حتی Ryzen 1600 هم کافیه، Ryzen 1600X یه پله بالاتر هم هست.

• لایک 1
لینک به دیدگاه

در در 1397/01/10, 21:11:37، EHSANRF گفته است :

درود

1600 (بدون X) توی ریویوهای پارسی مثل 7700K و حتی در مواردی بهتر توی گیم کاربرد داشته...

البته به نسل جدید رایزن‌ها هم نیم‌نگاهی داشته باشین...

نسل جدید رایزن ها منظورتون ryzen5 2400G یا ryzen7 2700هست؟

در در 1397/01/10, 23:01:31، ARMIN گفته است :

برای گیم حتی Ryzen 1600 هم کافیه، Ryzen 1600X یه پله بالاتر هم هست.

1600 فرکانس پایینی داره یعنی میتونه برای گیم که از هسته های پایین با فرکانس بالا استفاده میشه جوابگو باشه؟

ویرایش شده توسط mantas
لینک به دیدگاه

در 22 ساعت قبل، mantas گفته است :

نسل جدید رایزن ها منظورتون ryzen5 2400G یا ryzen7 2700هست؟

1600 فرکانس پایینی داره یعنی میتونه برای گیم که از هسته های پایین با فرکانس بالا استفاده میشه جوابگو باشه؟

خواهش می‌کنم

منظورم کلا نسل جدید رایزن بود که یه خورده طول می‌کشه تا بیاد و ... (این مواردی که فرمودین اولی که خیلی از 1600 باید ضعیف‌تر باشه و دومی مسلماً گرونتر هست...)

به این دو لینک نگاهی بندازین: (پردازنده 1600 با اینکه شما رو از خرید کولر هم بی‌نیاز میکنه، پردازنده حرفه‌ای  i7 7800xرو تو خیلی از بازی‌ها کنار گذاشته... همچنین با پولی که برای 7800x میدین میتونین دو سه تا پردازنده 1600 بخرین)

https://turbofuture.com/computers/AMD-Ryzen-5-1600-vs-Intel-Core-i7-7700K

https://www.zoomit.ir/2017/7/24/189590/core-i7-vs-ryzen-5-hexa-core/

ویرایش شده توسط EHSANRF
لینک به دیدگاه

در 23 ساعت قبل، mantas گفته است :

تو رزلوشن FHD میتونه.

لینک به دیدگاه

در 19 ساعت قبل، EHSANRF گفته است :

خواهش می‌کنم

منظورم کلا نسل جدید رایزن بود که یه خورده طول می‌کشه تا بیاد و ... (این مواردی که فرمودین اولی که خیلی از 1600 باید ضعیف‌تر باشه و دومی مسلماً گرونتر هست...)

به این دو لینک نگاهی بندازین: (پردازنده 1600 با اینکه شما رو از خرید کولر هم بی‌نیاز میکنه، پردازنده حرفه‌ای  i7 7800xرو تو خیلی از بازی‌ها کنار گذاشته... همچنین با پولی که برای 7800x میدین میتونین دو سه تا پردازنده 1600 بخرین)

https://turbofuture.com/computers/AMD-Ryzen-5-1600-vs-Intel-Core-i7-7700K

https://www.zoomit.ir/2017/7/24/189590/core-i7-vs-ryzen-5-hexa-core/

در 18 ساعت قبل، ARMIN گفته است :

تو رزلوشن FHD میتونه.

خیلی خیلی ممنون دوستان

لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...

سلام ،

من هنوز برای cpu خرید نکرده ام با خواندن نظرات دوستان متوجه شدم که i5 8600K  هم از لحاظ قدرت در مقایسه با i7 8700K  قدرتمند است. 

برای من که امور اصلی کار من  بر روی gpu انجام میشود(یادگیری عمیق) آیا خرید همین cpu  کفایت می کند یا خیر ؟

در حال حاضر کارت گرافیک من 1080 ti هست.

ویرایش شده توسط حمید رضا احمدی
لینک به دیدگاه

مهمان
This topic is now closed to further replies.
 اشتراک گذاری

• اضافه کردن...