رفتن به مطلب

هشدار: برخی خنک کنند‌ها باعث آسیب به پردازنده‌های Skylake می‌شوند

Recommended Posts

با اینکه کلیه خنک کنندهای سوکت LGA 1150 و 1155 با سوکت LGA 1151 مخصوص پردازنده‌های Skylake سازگاری دارند؛ اما اکنون مشخص شده برخی خنک کننده‌ها باعث آسیب به پردازنده‎ها و حتی مادربردهای Skylake می‌شوند. این مشکل ناشی از تغییر ارتفاع پردازنده‌های Skylake نسبت به سه نسل قبل است.

intel-skylakecpubent-2_674_4ecf9.jpg

خم شدن پردازنده به دلیل فشار نامتوازن

طبق بررسی‌های مستقل صورت گرفته، به نظر می‌رسد که پردازنده‌های Skylake نظیر Core i7-6700K و Core i5-6600K می‌توانند بر اثر فشار بسیار شدیدی که برخی خنک کننده‌ها از جمله محصولات ساخت Noctua، EK Water Blocks، Scythe Arctic، Thermaltake، Thermalrigh و برخی دیگر بر سطح پردازنده وارد می‌کنند، دچار خرابی شوند. 
با اینکه به نظر می‎رسد احتمال آسیب به پردازنده در طول حمل و نقل (در صورت نصب بودن خنک کننده) و یا نصب مجدد خنک کننده محتمل‌تر است، احتمال آسیب دیدن پردازنده در استفاده معمول نیز وجود دارد. همانطور که در تصویر پایین مشاهده می‌کنید، پردازنده‌های Skylake نسبت به نسل‌های پشین از جمله Broadwell و Haswell، ارتفاع یا به عبارتی دیگر، ضخامت کمتری دارند، از این رو در پاره‌ای از موارد و با برخی خنک کننده ها، احتمال لق زدن وجود دارد.

intel-skylakecpubent-1_674_7d0d0.jpg

با کاهش ارتفاع پردازنده‌های Skylake، هنگام استفاده از خنک کننده‌های مربوط به نسل قبل، این لق زدن باعث وارد شدن فشار به صورت غیر یکنواخت به پردازنده و پیرو آن سوکت مادربرد می‌شود، برای نمونه احتمالاً در حالت ایساده بودن کیس، به دلیل لق زدن، فشار بیشتری بر بخش پایین سوکت پردازنده وارد می‌شود. این فشار حتی می تواند باعث خم شدن برد پردازنده شود که باعث ایجاد اختلال در اتصال با پایه های سوکت می شود.

intel-skylakecpubent-3_674_6655a.jpg

له شدگی برخی از پایه های سوکت به دلیل فشار نامتوازن ناشی از لق زدن

با مشخص شدن این مشکل، هم اکنون بسیاری از سازندگان خنک کننده اقدام به ارائه لیست محصولات سازگار با پردازنده‌های Skylake کرده‌اند. این مشکل تنها به خنک کننده‌های بادی (ایر) محدود نمی‌شود و برخی وا‌تر بلاک‌ها نیز چنین مشکلی را ایجاد می‌کنند. با این حال برخی خنک کننده‌ها نیز به دلیل مکانیزم‌های مختلفی که در نظر گرفته شده، تا درجه‌ای از اختلاف را بدون هیچ مشکلی تحمل می‌کنند. 
از آنجایی که تمامی خنک کننده‌های سوکت LGA 1150 و 1155 بر روی مادربردهای Skylake قابل نصب هستند و در حال حاضر لیست دقیقی از خنک کننده‌های سازگار با پردازنده‌های Skylake ارائه نشده است؛ بهترین راهکار برای جلوگیری از آسیب احتمالی، عدم جابجایی کیس و تکان دادن آن در صورت استفاده از خنک کننده‌های ثانویه است. پیشنهاد می‌شود تا زمان مشخص شدن محصولاتی که می‌توانند باعث آسیب به پردازنده شوند؛ مراقب سیستم Skylake خود باشید.

شدت این مشکل با خنک کننده های سنگین وزن، بیشتر است.

منبع

ویرایش شده توسط hamed_crazy
لینک به دیدگاه

آخه مگه این برد cpu نازک کردنش چقدر در صرفه جویی قیمت تاثیر داره که اینقدر نازک گرفته که با یک فشار کولر اینجوری خم بشه.کلا از سری سندی بریج ر.ی.د.ه تو سیپیوها میدرنجش اون از گذاشتن چسب جای لحیم کردن اینم از نازک کردن برد.امیدوارم amd زودتر یه کاری بکنه که این Intel خون یوزر ها رو بیشتر تو شیشه نکنه.

لینک به دیدگاه

در سری اسکایلیک اینتل لطف بزرگی به یوزر ها کرد عبارتند از :

برداشتن فن خنک کننده از داخل جعبه. به جهت عدم نیاز

نازک سازی PCB پردازنده، به جهت عدم نیاز

عدم استفاده از مس در لایه ihs به جهت بالا رفتن ضریب انتقال دما !!! :D

اورکلاکینگ به شدت ضعیف در دمای منفی زیر صفر درجه. به جهت استفاده از خمیر بسیار باکیفیت !!! :D

همین الان در سرتاسر جهان اورکلاکر ها با احتمال خم شدن PCB همین CPU ها مواجه هستن. در صورت خم شدن PCB هم احتمال مرگ CPU و قطع مدارات بالاست.

شنیدید که مردم برای ظهور امام زمان دعا میکنن؟

الان باید برای بازگشت AMD  دعا کنین. و الا سال بعد اینتل میگه ihs هم نمیذارم. خودتون تهیه کنین. :D

ویرایش شده توسط OC Formula
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

در سری اسکایلیک اینتل لطف بزرگی به یوزر ها کرد عبارتند از :

برداشتن فن خنک کننده از داخل جعبه. به جهت عدم نیاز

نازک سازی PCB پردازنده، به جهت عدم نیاز

عدم استفاده از مس در لایه ihs به جهت بالا رفتن ضریب انتقال دما !!! :D

اورکلاکینگ به شدت ضعیف در دمای منفی زیر صفر درجه. به جهت استفاده از خمیر بسیار باکیفیت !!! :D

همین الان در سرتاسر جهان اورکلاکر ها با احتمال خم شدن PCB همین CPU ها مواجه هستن. در صورت خم شدن PCB هم احتمال مرگ CPU و قطع مدارات بالاست.

شنیدید که مردم برای ظهور امام زمان دعا میکنن؟

الان باید برای بازگشت AMD  دعا کنین. و الا سال بعد اینتل میگه ihs هم نمیذارم. خودتون تهیه کنین. :D

پشتیبانی از DDR3 یهویی تغییر به DDR3L رو از قلم انداختی! :D

خود سازنده های مادربرد گفتن DDR3 معمولی اما یهویی اینتل تکذیب کرد!

لینک به دیدگاه

این CPU های نسل جدید چقدر سوسولا'' :D

از قدیم گفتن تک فرزندی =سوسول بودن بچه

خیلی سوسولی اینتل =))

لینک به دیدگاه

سلام
آقا چرا تو دل مارو خالی میکنید  :( 
یعنی برای منم مشکل دار میشه :crying:

لینک به دیدگاه

یا خدا الان یعنی من Capitan 240 دارم روی 6700k ممکنه مشکل ایجاد کنه؟!؟!؟!

لینک به دیدگاه

یا خدا الان یعنی من Capitan 240 دارم روی 6700k ممکنه مشکل ایجاد کنه؟!؟!؟!

من جایی شما ناراحت شدم

امید وارم صحیح و سالم بمونه.

:(  :(  :(

ویرایش شده توسط ATER
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

بله اب که سربالا بره قورباغه ابوعطا می خونه اینه، وقتی اینتل یکه تاز باشه هر سازی زد باید براش برقصیم و از اونجایی که مملکت ما اسلامی هست و رقص مشکل داره در نتیجه نمی خریم این نسل رو و دست به دامن amd می نشینیم...باشد که تا قیمت این cpu ها مناسب شود، که فکر نکنم بشود !  :D

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

همین الان سر ارائه این سری کلی بامبول در آورد و عرضه و تقاضاش نمیخونه! تو بازار ما هم که همه اماده هستن! البته بماند دلایل دیگه ای هم داره ولی خوب 6700K قیمتش تو سایت اینتل 350 دلار و قیمت سایت های خارجی کمتر از 420 دلار نیست و همینطور 6600K که باید 240 دلار بایشه تو همه سایت ها از 270 دلار به بالا هست!

لینک به دیدگاه

پیچ کولر من که قابل تنظیمه چه ربطی به ارتفاع داره اخه؟ (Noctua D14)

لینک به دیدگاه

همین الان سر ارائه این سری کلی بامبول در آورد و عرضه و تقاضاش نمیخونه! تو بازار ما هم که همه اماده هستن! البته بماند دلایل دیگه ای هم داره ولی خوب 6700K قیمتش تو سایت اینتل 350 دلار و قیمت سایت های خارجی کمتر از 420 دلار نیست و همینطور 6600K که باید 240 دلار بایشه تو همه سایت ها از 270 دلار به بالا هست!

تنها سی پی یو خوش قیمت بازار الان فقط و فقط i7 5820K هست با قیمت 1340 تومن.

6 کور 12 ترید 4 کانال رم. ihs هم لحیم تشریف داره.

البته این گرون شدن تنها مربوط  به پردازنده ها نیست.

مادربرد های نسل قبل هم گرون تره شده.

جایی که ASRock Z97 OC  Formula از 189 دلار به 199 دلار رسیده.

Gigabyte Z97X SOC Force هم از 179 دلار به 189 دلار رسیده.

جالبه مادربرد ها این نسل تو ایران ارزون میشه. اصلا معلوم نیست چه خبره کلا ایران سوای کل دنیاست اینجا قانون از دنیا پیروی نمیکنه خودش قانون رو تعیین میکنه.

پیچ کولر من که قابل تنظیمه چه ربطی به ارتفاع داره اخه؟ (Noctua D14)

ربطش اینه که برخی کولر ها وقتی پیچ رو سفت میکنی میرسی به ته پیچ که مساوی با اندازه و ارتفاق عرضی پردازنده هست.
اما در باقی خنک کننده ها پیچ رو هر چه قدر سفت کنی سفت میشه و اون زیر پردازنده بدبخت هم همینطور بیشتر مورد عنایت و لطف  قرار میگیره. :D
لینک به دیدگاه

دست اینتل درد نکنه حالا موقع خرید و فروش سیپیو دست دوم این سری باید خم نبودن برد سیپیو رو به موارد دیگه اضافه کنیم.

لینک به دیدگاه

آخه مگه این برد cpu نازک کردنش چقدر در صرفه جویی قیمت تاثیر داره که اینقدر نازک گرفته که با یک فشار کولر اینجوری خم بشه.کلا از سری سندی بریج ر.ی.د.ه تو سیپیوها میدرنجش اون از گذاشتن چسب جای لحیم کردن اینم از نازک کردن برد.امیدوارم amd زودتر یه کاری بکنه که این Intel خون یوزر ها رو بیشتر تو شیشه نکنه.

خب اشتباه شما همین جا هست.

یک مثال میزنم . تو تولید خودرو پراید به فرض باید یه خازن 8 تومنی(8 تا تک تومنی منظورمه نه هزار تومنی) استفاده بشه. اما ما بر حسب محاسبات اشتباهمون میایم از خازن های 50 تومنی استفاده میکنیم ! برای مثال عرض میکنم.

شاید تو تولید 1 عدد خودرو اصلا معلوم نشه اما اون چه که الان سود و بقائ این صنعت رو تظمین میکنه همین محاسبات هست.

شما فرض کن در تیراژ بالا در حد میلیون، همین اختلاف قیمتی که باهاش نمیشه آدامس خرید سر به کجا میزنه. :D

پس نگید کوچک کردن PCB مگر چقدر براش صرفه جویی داره.

همون قیمت های ناچیز وقتی ضرب در تیراژ بشه اون وقت خودش رو نشون میده.

پشتیبانی از DDR3 یهویی تغییر به DDR3L رو از قلم انداختی!  :D

خود سازنده های مادربرد گفتن DDR3 معمولی اما یهویی اینتل تکذیب کرد!

اره من موندم مادربرد های DDR3L رو تو بازار ایران چه طوری میفروشن.

البته به لحاظ این میگم که فروشنده های ما و اونایی که در داخل همین  نمایندگی های ما کار میکنن سر شار از اطلاعات سخت افزاری هستن. 

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

تنها سی پی یو خوش قیمت بازار الان فقط و فقط i7 5820K هست با قیمت 1340 تومن.

6 کور 12 ترید 4 کانال رم. ihs هم لحیم تشریف داره.

البته این گرون شدن تنها مربوط  به پردازنده ها نیست.

مادربرد های نسل قبل هم گرون تره شده.

جایی که ASRock Z97 OC  Formula از 189 دلار به 199 دلار رسیده.

Gigabyte Z97X SOC Force هم از 179 دلار به 189 دلار رسیده.

جالبه مادربرد ها این نسل تو ایران ارزون میشه. اصلا معلوم نیست چه خبره کلا ایران سوای کل دنیاست اینجا قانون از دنیا پیروی نمیکنه خودش قانون رو تعیین میکنه.

بابا اینقدر نگید خوش قیمت بازاری ها بشنون گرونش می کنن  =))

گذشته از شوخی مشکلی که این سوکت داره قیمت برد هست! الان شما تقریبا با 500 تومان میتونید یه برد مناسب برای 1151 بگیرید ولی برای این سوکت برد زیر 1 میلیون تومان نداریم!

دلیل ارزون شدن برد هم در این نسل نبود پردازنده هست! وقتی پردازنده نیست چطور برد گرون بشه! این برد زمانی ارزش داره که پردازنده براش باشه! برد بدون پردازنده مثل آدم بی مغز میمونه =)) ریالی ارزش نداره :laughing:

لینک به دیدگاه

بابا اینقدر نگید خوش قیمت بازاری ها بشنون گرونش می کنن  =))

گذشته از شوخی مشکلی که این سوکت داره قیمت برد هست! الان شما تقریبا با 500 تومان میتونید یه برد مناسب برای 1151 بگیرید ولی برای این سوکت برد زیر 1 میلیون تومان نداریم!

دلیل ارزون شدن برد هم در این نسل نبود پردازنده هست! وقتی پردازنده نیست چطور برد گرون بشه! این برد زمانی ارزش داره که پردازنده براش باشه! برد بدون پردازنده مثل آدم بی مغز میمونه =)) ریالی ارزش نداره :laughing:

http://www.dfmrendering.com/online-shopping/mainboard-motherboard/msi-x99a-sli-krait-edition.html

:)

لینک به دیدگاه

درود

بله اب که سربالا بره قورباغه ابوعطا می خونه اینه، وقتی اینتل یکه تاز باشه هر سازی زد باید براش برقصیم و از اونجایی که مملکت ما اسلامی هست و رقص مشکل داره در نتیجه نمی خریم این نسل رو و دست به دامن amd می نشینیم...باشد که تا قیمت این cpu ها مناسب شود، که فکر نکنم بشود !  :D

میتونی سینه بزنی یا به شکل دیگه ای سوگواری کنی.
لینک به دیدگاه

منظور ایشون ماردبرد معقول با امکانات خوب هست 

روی سوکت 1150 یا 1151 شمابا 700 تومن میتونی یه بورد خوب و مناسب گیر بیاری

لینک به دیدگاه

منظور ایشون ماردبرد معقول با امکانات خوب هست اینبرد که کارت صوتی خوبی نداره.

اگر کاستی ش فقط کارت صدا باشه باز هم ارزش خرید داره.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

این یه استثنا هست و مدیر سایت هم در نظرات همون صفحه علت پایین بودن قیمت این برد براش مجهول بوده! وگرنه تمامی بردهای X99 2011-3 از یک میلیون تومان گرانتر هستند!

ولی واقعا با این قیمت برد و قیمت 5820K شما میتونید با 2 میلیون تومان یه پلتفورم بروز، قدرتمند و از سری اکستریم داشته باشید ! بخصوص که 5820 در اکثر تست ها روی ایر بخوبی تا 4.5 و و واتر حتی فراتر اورکلاک میشه، در بازیهای پا به پای 5930 حرکت می کنه! مصرف کمتر و از همه مهمتر دمای این پردازنده 7-8 درجه از 5930 پایین تر هست.

ویرایش شده توسط HeX
لینک به دیدگاه

من بلاک capitan 240 رو که مبیستم رو سی پی یو  ، پیچ هاش تا یه حد معینی بسته میشدن و خیلی هم فشار نیاوردم بهش 

چه کنم به نظرتون؟

باز تر کنم پیچ ها رو؟

لینک به دیدگاه

من بلاک capitan 240 رو که مبیستم رو سی پی یو  ، پیچ هاش تا یه حد معینی بسته میشدن و خیلی هم فشار نیاوردم بهش 

چه کنم به نظرتون؟

باز تر کنم پیچ ها رو؟

کلا تو چنین قطعه هایی نیازی به سفت کردن زیاد پیچ نیست.

همین که دیگه احساس کنی سفت شده کافیه.

سعی کن روی گشتاور دستت تسلت پیدا کنی تا به یه سفتی مناسب برسی که نه زیاد سفت باشه نه خیلی شل باشه.

برای بستنش هم سعی کن از پیچ گوشتی هایی با دسته قطر کم استفاده کنی تا بیش از حد پیچ رو سفت نکنی.

لینک به دیدگاه

:|

من همیشه پیچ کولر سی پی یو تا ته ته سفت میکردم :|   یعنی الا سی پی یو من ترکیده ؟

البته آخرین باری که سی پی یو رو آوردم بیرون تست کردم مشکلی نداشت که همین هفته پیش بود.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...