رفتن به مطلب

پردازنده های AMD Zen تا 32 هسته در هر سوکت را پشتیبانی می کنند!!

Recommended Posts

pzw3ruj2xrgrwwc0gko.jpg

طبق اطلاعات به بیرون درز پیدا کرده از پچ کرنال سیستم عامل Linux در وب سایت LKML،  معماری نسل بعدی پردازنده های X86 و 64 شرکت AMD بنام Zen، می توانند تا 32 هسته در هر سوکت را پشتیبانی کند. بر اساس گزارشات قدیمی تر، ما می دانیم که شرکت AMD هر چهار هسته ی یک پردازنده را در زیر واحدهایی به نام Zen quad-core units (واحدهای چهار هسته ای Zen) قرار می دهد. همچنین بر اساس مدل نمونه این معماری، این واحدهای چهار هسته ای، هر کدام کاملاََ مستقل از سایرین هستند و به غیر از کش لایه سوم، هیچ چیز دیگری را به اشتراک هم نمی گذارند. وب سایت TechFrag نیز از این فرضیه استفاده کرده و نتیجه گرفته است که مقیاس معماری Zen تا چهار واحد هشت هسته ای افزایش یافته و در هر سوکت، می تواند تا 32 هسته را پشتیبانی کند.

منبع: techpowerup

مترجم: مجتبی حیدرزاده 

ویرایش شده توسط مجتبی حیدرزاده
لینک به دیدگاه

درود بر AMD  @};-

خیلی از پیشرفت AMD خوشحال میشم @};-

لینک به دیدگاه

سلام وقت بخیر نزدیک ترین تاریخ انتشار این سی پیو amdکی هست؟

ویرایش شده توسط dotsis
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

با اجازه صاحب تاپیک، اعلام شده که در 3 ماه آخر سال 2016 این CPU ها ارئه میشن...

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سوکت این نوع Cpu چیست ؟

Am4

کلا این پلتفرم در انتهای سال میلادی جاری منتشر میشه و ادامه پردازنده ها در سال 2017

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

بنظرم اینرو که تا 32 تا هسته  ساپورت میشه رو می دونستیم قبلا ، برای سرور هم استفاده خواهد شد اما نه برای دسکتاپ...!  :-? (شایدم من با یچیز دیگه اشتباه گرفتم)

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

فکر میکنم  کم کم داره به بولدوزر نزدیک میشه

:laughing: :laughing: :laughing:

تعداد هسته های بالا در عین کارایی پایین

لینک به دیدگاه

+1

از نظر من نهایت تعداد هسته ی مورد نیاز برای دسکتاپ، شش هسته قدرتمند است. آخه 32 هسته رو کجای دلم جا بدم؟  :wacko:

AMD باید روی قدرت هسته ها کار کنه.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

+1

از نظر من نهایت تعداد هسته ی مورد نیاز برای دسکتاپ، شش هسته قدرتمند است. آخه 32 هسته رو کجای دلم جا بدم؟  :wacko:

دقیقا، حتی خود AMD هم میدونه که مشکل CPU های قبلیش، کمبود هسته نبوده و ضعف CPU ها در پردازش Single Thread بوده که شاید با افزایش 1 گیگاهرتزی فرکانس cpu هاش، نسبت به اینتل میتونست به عملکردشون نزدیک بشه، فکر نمیکنم که بدون برنامه این cpu هارو طراحی کرده باشه، چون با این حساب که فاتحش خوندست...

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

اتفاقا به این سری از پردازنده هاش اطمینان دارم و احتمالا بین 6-12 هسته در سری دکستاپش استفاده میشه و بیشتر از این قراره برای سرور ها استفاده کنند، دوستان امید رقابت نزدیک با اینتل در رده میانی نه اکستریم دکستاپ رو داشته باشید...!  ^_^

چیزی که پیشبینی می کنم و انتظار دارم باشه اینکه پردازنده های کم مصرف باتوجه به تکنولوژی ساخت کمتر نسبت بقبل، همچنین فرکانس کاری بالا با توان اور خوب باتوجه به سابقه قبلی، همتراز و قابل رقابت با سری 6000 اینتل ...!  :D

ویرایش شده توسط nima.mazrouie
لینک به دیدگاه

+1

از نظر من نهایت تعداد هسته ی مورد نیاز برای دسکتاپ، شش هسته قدرتمند است. آخه 32 هسته رو کجای دلم جا بدم؟ :wacko:

سلام مجتبی جان

دقیقا"، مشکل پردازنده های ( به جز مصرف برق ) ضعیف بودن هسته هاش هست!

مخصوصا" در Single Core.

لینک به دیدگاه

32 هسته که برای دسکتاپ نخواهد بود و طبق شایعات قبلی هم برای Server ها هستند. (خود این اطلاعات هم از Changelog لینوکس استخراج شدن).

البته بنده در سایت دیگری خوندم که این پردازنده ها MCM(Multi Chip Module) هستند که Zeppelin هم نامیده میشند.

To those who aren’t familiar with the name, Zeppelin is an MCM (Multi Chip Module) which will utilize AMD’s own custom interconnect to combine 32 Zen cores.

کلا مثل اینکه این چیپ ها همون EHP هایی هستن که قبلا شایعه شده بود و به این صورت خواهند بود که دو ماژول پردازنده به علاوه یک ماژول گرافیکی هستند یعنی یه چیزی به این صورت، 2 تا ماژول 16 هسته ای که هرکدوم از 4 تا دسته 4 هسته ای تشکیل شدند و یک ماژول گرافیک و در آخر هم از طریق یک interposer بهم متصل میشن. (interposer همون بردی که چیپ FIJI رو با مموری های HBM بهم متصل کرده بود).

در مورد معماری فعلی هم که ضعف بخاطر ماژولار بودن پردازنده بود، یعنی هر ماژول دارای 2 هسته (به اعتقاد AMD) بود، اینجا چندتا مشکل وجود داشت، اول اینکه همه چیز در یک ماژول به اشتراک گذاشته میشد که کارایی رو خیلی پایین می آورد و بعد از اون هم بزرگترین مشکل این بود که اکثر نرم افزار ها از سیستم عامل گرفته تا بازی و غیره از این نوع معماری پشتیبانی نمیکردند و نمیکنند برای همین باز هم کاهش کارایی داشتیم و دلایل دیگه.

به شخصه امیدوارم AMD بتونه سرپا بشه، در هر دو بخش نه فقط بخاطر اینکه اینتل و انویدیا کاراشون رو بهبود بدن، بخاطر دلایل زیاد از جمله اینکه نوآوری های AMD همیشه فوق العاده بوده.

مثلا اگر به اینتل بود الان به ما یه پردازنده 1 هسته ای با 2 ترد که در فرکانس 0.5 الی 0.8 کار میکنه میداد و به جیبمون هم رحم نمیکرد!  :D  ولی بازم خوشحالم که شرکت سرمایه داری مثل اینتل در صنعت تراشه هست.

ویرایش شده توسط Mohammad_kj
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...