رفتن به مطلب

نحوه آپدیت bios مادربورد بدون پردازنده

اشتراک گذاری

Recommended Posts

به نام خدا

سلام دوستان
سوالی داشتم مبنی بر اینکه ، چگونه میشه bios مادربورد رو بدون پردازنده و یا داشتن تصویر از طریق flash memory آپدیت کرد ؟
اینکه مادربورد های حرفه ایی معمولا دارای سوییچی برای پاک کردن و ریست بایاس هستند ولی مدل های ساده تر خیر ، آیا آپدیت کردن بایاس این دو نوع مادربورد ها از طریق flash memory با یکدیگر تفاوت داره؟ برخی از مادربورد ها در لیست آپدیت بایوس شون یک bios first release دارند. آیا قبل از آپدیت به آخرین بایوس منتشر شده، حتما می بایست مین رو با بایاس first releas آپدیت کرد؟
ببخشید اگه سوالاتم پیش پا افتاده هست.( ولی خب ندانستن عیب نیست ، نپرسیدن....)

دوستان خوبم لطفا در حد مبتدی و یک آمورش عمومی ، پاسخ بدهید.
منت می گزارید.
با تشکر. @};- ویرایش شده توسط dmcmrk
لینک به دیدگاه

این سوالات یکم زیادی رو اعصابمه

در یوتیوب هم نکات رو سریع میگه و من انگلیسی در اون حد قوی نیست.

لینک به دیدگاه

مدل مادربورد چی هست؟ بعضی از مادربورد ها قابلیتی دارند که بدون cpu ram .. میتونید با استفاده از usb بایوس رو فلش بزنید.

توی asus اسمش usb flashback هست توی gigabyte اسمش Q-flash plus هست.

http://rog.asus.com/technology/rog-motherboard-innovations/usb-bios-flashback/

http://www.gigabyte.in/MicroSite/372/images/safe.html

لینک به دیدگاه

مدل مادربورد چی هست؟ بعضی از مادربورد ها قابلیتی دارند که بدون cpu ram .. میتونید با استفاده از usb بایوس رو فلش بزنید.

توی asus اسمش usb flashback هست توی gigabyte اسمش Q-flash plus هست.

http://rog.asus.com/technology/rog-motherboard-innovations/usb-bios-flashback/

http://www.gigabyte.in/MicroSite/372/images/safe.html

سلام

Gigabyte z170mx gaming5

و در قسمت مشخصات به این ویژگی اشاره نشده

و خب نحوه انجامش چطوری هست

ویرایش شده توسط dmcmrk
لینک به دیدگاه

در واقع این گونه ذکر شده:

Support for q-flash به q-flash plus اشاره ایی نشده.

اینم لینک:

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=5530#sp

لینک به دیدگاه

درود

دوست گرامی مان حسن شیخی نکات مهم رو گفت. اون طوری که خودت لینک دادی شک دارم برای z170 پشتیبانی کنه.

برای گیگا باید فایل بایاس رو زیب باز کنی و به gigabyte.bin تغییر نام بدی و بریزی روی فلش. دیسک بوت و نمایشگر هم لازم نیست. اگر فلش رو به یکی از درگاههای اصلی برد بزنی پس از روشن شدن پس از حدود 30 ثانیه بایاس فلش خواهد شد.

ویرایش شده توسط سعید بهمنیان
لینک به دیدگاه

درود

دوست گرامی مان حسن شیخی نکات مهم رو گفت.

برای گیگا باید فایل بایاس رو زیب باز کنی و به gigabyte.bin تغییر نام بدی و بریزی روی فلش. دیسک بوت و نمایشگر هم لازم نیست. اگر فلش رو به یکی از درگاههای اصلی برد بزنی پس از روشن شدن پس از حدود 30 ثانیه بایاس فلش خواهد شد.

یعنی در این روشی که فرمودید اصلا نیاز به پردازنده و رم نیست؟

سوالی هم در مورد ترتیب فلش بایاس پرسیدم، خواهش می کنم پاسخ بدید.

ممنون

لینک به دیدگاه

یعنی در این روشی که فرمودید اصلا نیاز به پردازنده و رم نیست؟

سوالی هم در مورد ترتیب فلش بایاس پرسیدم، خواهش می کنم پاسخ بدید.

ممنون

برای ایسوس که بیشتر سر و کار داشته ام حدس می زنم چنین امکانی زودتر و همه گیرتر فراهم شده، فلش کردن بایاس با تنها مادربورد و پاور. مدلهای گیگا نمی دونم چه سریهایی قطعا پشتیبانی می کنند. به هر حال اون روشی که گفتم رو بیازما.

ترتیب مهم نیست. یعنی لازم نیست پیش از فلش کردن بایاس جدید، بایاس قدیمی رو پاک کرد یا به عقب برگردانید یا بازنشانی کرد.

لینک به دیدگاه

برای ایسوس که بیشتر سر و کار داشته ام حدس می زنم چنین امکانی زودتر و همه گیرتر فراهم شده، فلش کردن بایاس با تنها مادربورد و پاور. مدلهای گیگا نمی دونم چه سریهایی قطعا پشتیبانی می کنند. به هر حال اون روشی که گفتم رو بیازما.

ترتیب مهم نیست. یعنی لازم نیست پیش از فلش کردن بایاس جدید، بایاس قدیمی رو پاک کرد یا به عقب برگردانید یا بازنشانی کرد.

این همان لینکی هست که جناب شیخی دادند:

post-22433-0-06510600-1460658415_thumb.jpg

اینم یک اسکرین شات از مشخصات بورد:

post-22433-0-64559400-1460658468_thumb.jpg

تکلیف چیه؟

بالاخره یعنی flash پلاس رو ساپورت میکنه یا نه؟

/////////../........./////////......////

در حالی که مشخص نیست مثل Asus ساپورت می کنه یا نه ، در صورت تست کردن مشکلی‌که‌پیش نمیاد؟

لینک به دیدگاه

این همان لینکی هست که جناب شیخی دادند:

attachicon.gifScreenshot_2016-04-14-22-53-41_com.android.chrome_1460658260622.jpg

اینم یک اسکرین شات از مشخصات بورد:

attachicon.gifScreenshot_2016-04-14-22-52-26_com.android.chrome_1460658174061.jpg

تکلیف چیه؟

بالاخره یعنی flash پلاس رو ساپورت میکنه یا نه؟

/////////../........./////////......////

در حالی که مشخص نیست مثل Asus ساپورت می کنه یا نه ، در صورت تست کردن مشکلی‌که‌پیش نمیاد؟

توی مشخصات ننوشته که پشتیبانی می کنه، برای x99 قطعا پشتیبانی می کنه، برای z170 مطمئن نیستم. بعید می دونم مشکلی پیش بیاد، اگر در این حالت برد قادر به خواندن فلش باشه و مهندسین گیگا قابلیت qlash plus رو نگذاشته باشند باید فرستادشون حوزه.
لینک به دیدگاه

قبل هر چیز از شما دو دوست عزیز کمال تشکر رو دارم و دمتون گرم

////////////////....................

دوستانی بودند که بعد از برخورد کردن به مشکل از این طریق

بایاس رو آپدیت کرده بودند و بوردشون gaming 3 بود.

به هر حال بازم ممنون.

ویرایش شده توسط dmcmrk
لینک به دیدگاه

همونطور که گفتند فقط سری x99 ساپورت میکنه چه گیگابایت چه asus. و مادربورد شما چنین قابلیتی نداره.

اون ite چیپ کنترلر ورودی خروجی هست توی همه مدل های گیگابایت وجود داره ولی فقط مدل ITE EC 8951E از q-flash plus پشتیبانی میکنه.

واسه آپدیت بایوس توی این حالت هم حتما باید فلش رو به پورت q-flash plus  وصل کنی که رنگش سفید هست به بقیه پورت های usb وصل کنی کار نمیکنه.

اون بایوس first release همون بایوس اولی که روی مادربورد بوده هست و برای آپدیت هم هیچ نیازی نیست که دوباره اینو فلش بزنید. 

661sg80t36l9t6oshggs.png

لینک به دیدگاه

همونطور که گفتند فقط سری x99 ساپورت میکنه چه گیگابایت چه asus. و مادربورد شما چنین قابلیتی نداره.

اون ite چیپ کنترلر ورودی خروجی هست توی همه مدل های گیگابایت وجود داره ولی فقط مدل ITE EC 8951E از q-flash plus پشتیبانی میکنه.

واسه آپدیت بایوس توی این حالت هم حتما باید فلش رو به پورت q-flash plus  وصل کنی که رنگش سفید هست به بقیه پورت های usb وصل کنی کار نمیکنه.

اون بایوس first release همون بایوس اولی که روی مادربورد بوده هست و برای آپدیت هم هیچ نیازی نیست که دوباره اینو فلش بزنید. 

661sg80t36l9t6oshggs.png

پس اگر بعد از اسمبل مشکلی نظیر تصویر ندادن به وجود امد و یا اگر هارد و یا ssd توسط مین شناسایی نشد، مسلما نیاز به آپدیت بایاس هست، سوال این جاست که بایاس بردهای z170 رو چگونه آپدیت کنیم.
لینک به دیدگاه

این چیزا خیلی کم اتفاق میفته و اینکه مربوط به بایوس باشه احتمالش خیلی کم هست. آپدیت بایوس معمولا به این چیزا مربوط نمیشه توی سایتش میتونید ببینید که هر آپدیت بایوس برای چی چیزی بوده

مثلا مدل مادربورد شما:

F2: First release
F3: Fix Intel processor issue which may cause some video games to exhibit launch issues with video game error code 8016.
F4:Update CPU Microcode
F5:Update Intel CPU Microcode/Fix Intel Skylake CPU Prime 95 issue
F6:Improve DDR XMP compatibility

برای آپدیت هم میتونی از Q-flash استفاده کنی

لینک به دیدگاه

این چیزا خیلی کم اتفاق میفته و اینکه مربوط به بایوس باشه احتمالش خیلی کم هست. آپدیت بایوس معمولا به این چیزا مربوط نمیشه توی سایتش میتونید ببینید که هر آپدیت بایوس برای چی چیزی بوده

مثلا مدل مادربورد شما:

F2: First release

F3: Fix Intel processor issue which may cause some video games to exhibit launch issues with video game error code 8016.

F4:Update CPU Microcode

F5:Update Intel CPU Microcode/Fix Intel Skylake CPU Prime 95 issue

F6:Improve DDR XMP compatibility

برای آپدیت هم میتونی از Q-flash استفاده کنی

http://www.gigabyte.com/webpage/20/HowToReflashBIOS.html

سلام مجدد

من مادربورد وارداتی هست به همین خاطر نظرات کاربران رو تو سایت آمازون و newegg خوندم، بعضی هاشون مشکل شناسایی نشدن هارد و کار نکردن و تاخیر در پورت های USB مادربورد رو داشتن و اعلام کردند که پس از آپدیت بایاس مشکل حل شده.

(جالب اینجا بود تا سفارش رو انجام دادم کل نظرات این شده بود که بورد بعد از یک روز تا یک ماه از کار افتاده و یا اینکه کلا بورد کار نمی کرده به همین خاطر خودم خیلی پشیمون شده بودم)

لینک به دیدگاه

بایاس رو از طریق سیستم عامل با برنامه ی @bios و از طریق محیط تنظیمات بایاس با qflash می تونی فلش کنی. من موردهایی از ندادن تصویر و یا نشناختن هارد دیسک یا مشکل با فرکانس رم در مادربوردهای z97 گیگا دیده ام که با بایاس جدید حل شده.

لینک به دیدگاه

بایاس رو از طریق سیستم عامل با برنامه ی @bios و از طریق محیط تنظیمات بایاس با qflash می تونی فلش کنی. من موردهایی از ندادن تصویر و یا نشناختن هارد دیسک یا مشکل با فرکانس رم در مادربوردهای z97 گیگا دیده ام که با بایاس جدید حل شده.

آقای بهمنیان، کلا گیج شدم در حالی که تصویر نداریم چگونه به محیط بایاس بریم و آپدیت کنیم؟

لینک به دیدگاه

آقای بهمنیان، کلا گیج شدم در حالی که تصویر نداریم چگونه به محیط بایاس بریم و آپدیت کنیم؟

اگر تصویر نداری اول بیازما ببین روش qflash plus روی این برد کار می کنه یا نه. اگر کار نکرد بده جایی که eprom programmer دارند بایاس رو با نسخه ی جدید فلش کنند. چند دقیقه بیشتر طول نمی کشه. فقط بایاس جدید رو با خودت ببر.

پ.ن

اون طور که بررسیها و درگاههای پشتی مادربرد می نماید با q flash plus سازگاری نداره، به هر حال من چنین مشکلی داشته باشم می آزمایم.

لینک به دیدگاه

اگر تصویر نداری اول بیازما ببین روش qflash plus روی این برد کار می کنه یا نه. اگر کار نکرد بده جایی که eprom programmer دارند بایاس رو با نسخه ی جدید فلش کنند. چند دقیقه بیشتر طول نمی کشه. فقط بایاس جدید رو با خودت ببر.

پ.ن

اون طور که بررسیها و درگاههای پشتی مادربرد می نماید با q flash plus سازگاری نداره، به هر حال من چنین مشکلی داشته باشم می آزمایم.

فعلا مشکلی پیش نیومده خدا رو شکر ، برای علم‌ خودم می پرسم:

این روزها افراد با مین ها و پردازنده های نسل ششم مشکلات عدیده ای دارند، مخصوصا با پردازنده 6700k .

قیمت این پردازنده بالاست و تبدیل به بزرگترین ریسک در انتخاب قطعات شده.همچنین افراد معمولا برای اینکه پردازنده رو اورکلاک کنند، مین هایی با کیفیت و امکانات بالا رو انتخاب میکنند که قیمتشون هم قابل توجه.

متاسفانه انقدر مشکلا این دو قطعه در این نسل زیاد بوده که منبع و قطعه مشکل ساز برای فرد نامشخص باقی میمونه.

اولین اقدام فلش کردن بایاس هست ، بعد تعویض رم ها و بعد هم تست پردازنده بر روی مین های دیگر.و پردازنده‌و مین های نسل ششم در مراکز فروش شهرستان ها یا پیدا نمیشه یا بسیار کمه.

میشه بفرمایید این عمل رو فقط مراکز گارانتی با اون دستگاهی که ذکر کردید انجام می دهند؟

ویرایش شده توسط dmcmrk
لینک به دیدگاه

فعلا مشکلی پیش نیومده خدا رو شکر ، برای علم‌ خودم می پرسم:

این روزها افراد با مین ها و پردازنده های نسل ششم مشکلات عدیده ای دارند، مخصوصا با پردازنده 6700k .

قیمت این پردازنده بالاست و تبدیل به بزرگترین ریسک در انتخاب قطعات شده.همچنین افراد معمولا برای اینکه پردازنده رو اورکلاک کنند، مین هایی با کیفیت و امکانات بالا رو انتخاب میکنند که قیمتشون هم قابل توجه.

متاسفانه انقدر این دو قطعه در این نسل زیاد بوده که منبع و قطعه مشکل ساز برای فرد نامشخص باقی میمونه.

اولین اقدام فلش کردن بایاس هست ، بعد تعویض رم ها و بعد هم تست پردازنده بر روی مین های دیگر.

میشه بفرمایید این عمل رو فقط مراکز گارانتی با اون دستگاهی که ذکر کردید انجام می دهند؟

دستگاه خاصی نیست و جز مرکزهای خدمات رسمی خیلی جاها دارند، هر جا که عیب یابی و تعمیر مادر برد و نوتبوک انجام میدن.

برای عیب یابی اگر به قطعه دسترسی داری به ترتیب رم و پاور و پردازنده رو عوض کن.

لینک به دیدگاه

تو سایت گیگابایت بگردید ببینم اپ اختصاصی نداره تا ازطریق اپ فقط با یه کلیک بایوس اپدیت کنید چون این قابلیت واسه ازراک هست 

اگه نیست 

برو به این لینک از صفر تا صد اپدیت بایوس توضیح داده  خودت متوجه میشی کار چندان سختی نیست 

http://www.shahrsakhtafzar.com/fa/articles-guides/motherboard/23-all-motherboards-bios-update-guide?showall=&start=1

برید حالشو ببرید :D

ویرایش شده توسط Eisenberg
لینک به دیدگاه

• 2 سال بعد...

سلام دوستان برای برد من هم یه مشکل پیش اومده موقع روشن کردن کامپیوتر سیستم روشن میمونه ولی به بایوس نمیره و تصویر هم نمیده آیا راهی هست برای فلش زدن بایوس ایندبرد

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، esy2011 گفته است :

سلام دوستان برای برد من هم یه مشکل پیش اومده موقع روشن کردن کامپیوتر سیستم روشن میمونه ولی به بایوس نمیره و تصویر هم نمیده آیا راهی هست برای فلش زدن بایوس ایندبرد

درود

اگر مادربورد گارانتی دارد به مرکز خدماتی مربوط مراجعه کن. 

لینک به دیدگاه

در 5 دقیقه قبل، سعید بهمنیان گفته است :

درود

اگر مادربورد گارانتی دارد به مرکز خدماتی مربوط مراجعه کن. 

بابا فرستادم گارانتی درس کردن فک کنم بایوس فلش زدن مشکل اینه که دیگه تو بایوس هر کاری بکنی یعنی تغییرات به اعمال کنید دوباره مشکل برقرار میشه کلی هم الافی داره 

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...