رفتن به مطلب

به کارت گرافیک‌های AMD دل خوش نکنید، معماری Polaris ضعیف است

Recommended Posts

وب سایت مشهور TechPowerUp به نقل از منابع خود در صنعت پردازنده‌های گرافیکی، برخی مشخصات جالب از دو پردازنده گرافیکی آتی AMD بر پایه نسل چهارم از معماری ریزپردازنده گرافیکی CoreNext با کُد Polaris را منتشر کرده است. بر پایه این اطلاعات، AMD تنها دو پردازنده گرافیکی، متشکل از یک میان رده نیمه قدرتمند و یک رده پایین را برای رقابت با GTX 1080 و GTX 1070 تدارک داده است، اوضاع به همین بدی است که فکر می‌کنید! به نقل از TechPowerUp، بین این دو، پردازنده گرافیکی قدرتمند‌تر Ellesmere می‌تواند تنها دارای 32 واحد محاسباتی و نه 40 واحد باشد. دو تراشه‌ مورد بحث همان Polaris10 و Polaris11 هستند. 
با این فرض که در بهترین حالت هر واحد پردازشی در برگیرنده 64 پردازنده جریانی (سایه زن) است، این تراشه در ‌‌نهایت تعداد 2،048 پردازنده گرافیکی دارد. جالب‌تر اینکه گفته می‌شود توان محاسباتی اعشاری single-precision این پردازنده گرافیک 5.5 ترافلاپس بر ثانیه است. این موضوع هنگامی نگران کننده می‌شود که قدرت کارت گرافیک FirePro W9100 بر پایه پردازنده‌های گرافیکی فعلی Hawaii/Grenada، آن هم با برخورداری از 2،816 پردازنده جریانی، 5.2 ترافلاپس بر ثانیه است. هرچند Ellesmere قدرتمند‌تر از نسل فعلی است، اما خبری از جهش کارایی برای جبران فاصله از انویدیا نیست. 
در حالی که توان حرارتی پردازنده‌های گرافیکی برپایه تراشه Hawaii در بهترین حالت 250 وات بود، توان حرارتی تراشه جدید 150 وات است و درست همانند کارت گرافیک‌های جدید انویدیا، توان خود را تنها از یک کانکتور 8 پینی می‌گیرد. این تراشه دارای رابط حافظه 256 بیتی است و احتمالاً کارت‌های مبتنی بر آن دارای 8 گیگابایت حافظه ویدئویی GDDR5 یا GDDR5X باشند. گفته می‌شود اولین کارت گرافیک بر پایه این تراشه دارای حافظه GDDR5 با نرخ تبادل 7 گیگابیت برثانیه است. افزون بر بهبود مصرف و حرارت، AMD این پردازنده گرافیکی را به قابلیت‌هایی چون شتاب دهنده سخت افزاری رمزگشایی-رمزنگاری کُدک HVEC/H.265، استاندارد DisplayPort 1.3 و HDMI 2.0a تجهیز می‌کند. 
TechPowerUp ادعا می‌کند تراشه کوچک‌تر و ضعیف‌تر Baffin تنها دارای 14 واحد محاسباتی متشکل از 896 پردازنده جریانی است. بنابراین با یک پردازنده گرافیکی رده پایین روبرو هستیم. گفته می‌شود این تراشه جایگزین Tobago، تراشه مورد استفاده در R7 360 می‌شود، بنابراین جز قوی‌تر بودن از تراشه Trinidad بکاررفته در R7 370، چیز دیگری را نمی‌توان متصور شد. قدرت محاسبات اعشاری single-precision این تراشه 2.5 ترافلاپس بر ثانیه و توان حرارتی آن تنها 50 وات ذکر شده است. انتظار می‌رود کارت‌های برپایه این تراشه دارای 4 گیگابایت حافظه ویدئویی GDDR5 با رابط 128 بیتی باشند. 
اگر آنچه که نقل شد درست باشد، AMD هیچ گونه محصولی برای رقابت با GTX 1080 و GTX 1070، دست کم در آینده نزدیک، در دست ندارد.

منبع : شهر سخت افزارfa3451232c8600.jpg

ویرایش شده توسط deadlight
لینک به دیدگاه

تقریبا مشخص بود که قرار نسیت پولاریس کار مهمی در زمینه پرفورمنس انجام بده .

قیمت پایین + مصرف پایین (  در مقایسه با نسل 300 ) نشون میداد که پولاریس بیشتر روی مصرف بهینه و رزولیشن فول اچ دی و بخش عظیم گیمرها که سیستم های میان رده دارن متمرکز شده و قرار که با کارت گرافیک های دیگه ای و استفاده از HBM 2 به سراغ 4k و حتی 8k بره .

خارج از کل کل و رجز ، بهترین کارت از لحاظ قیمت در برابر پرفورمنس در فول اچ دی فعلا 380x هست و نه 1070 و نه 1080 قرار نیست این رو تغییر بدن .

امیدوارم کارت 480x بتونه جانشین شایسته ای باشه .

.................................

1060 چه قیمت و چه پرفورمنسی داره خیلی جالب خواهد بود .

به نظر من برعکس سری 900 که 970 گل سرسبد حساب میشد این بار 1060 گل سرسبد حساب میشه .

احتمالا فول اچ دی رو راحت اجرا میکنه و قیمتی در حدود 300 دلار داره اون وقت میتونه کار 970 رو انجام بده . گمونم تا چند ماه آینده وضع اکثر گیمرها بهتر میشه . با یه هزینه کم میشه فول اچ دی رو راحت بازی کرد .

ویرایش شده توسط big VULTURE
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
ارسال شده در (ویرایش شده)

والا منم همینو گفتم دیگه... وقتی Amd میگه پولاریس 10از فیوری و 980ti ضعیفتر است بعد از اونور انویدیا میگه 1080 دو تا 980 هست و 1070 اندازه تایتان قدرت داره خب یعنی اینکه اقا نیا مقایسه کن پولاریس 10 به 1070 هم شاید نتونه برسه چرا میای با 1080 مقایسه می کنی  :D

وقتی میگن 470 و 480 یعنی چی یعنی در حد کارت میانی هم نیست اینایی که معرفی شده...  ^_^

باید منتظر 490 و فیوری جدید باشیم... در کنفرانس های پیش رو... فقط خدا کنه amd عقب نیافته تو عرضه که باز بازار رو از دست بده... :-?

...............

جان خودم اینا زدو بند کردن انویدیا رده بالا معرفی کرده amd رده پاییینارو  ماها هم داریم الکی سر هم میزنیم...این چیزا قبلا سابقه هم داشتن قبلا داداگاهی هم شدن برا همچین چیزی  :laughing:

ویرایش شده توسط nima.mazrouie
لینک به دیدگاه

اخجون دعوا

اگه راستش رو بخوای من هم میدونستم که معماری جدید amd از پس انویدیا بر نمیاد چون همیشه از نظر معماری انویدیا بهتر بوده و AMD مجبور بوده که با مشخصات بالا این ضعف رو جبران کنه

صادقانه بگم AMD زورش به انویدیا نمیرسه

لینک به دیدگاه

• دوستان اگه قرار بحثی در بگیره خواهشن خارج از تعصب وفن بازی وتوهین به همدیگه باشه نه ما از انودیا حقوق می گیریم نه از amd هر دو عرضه کننده گرافیک به فکر سود خودشونن ورقابت تنگاتنگ این دو که باعث سود مصرف کننده میشه. تا اینجا من به شخصه فکر می کنم amd معماری وگا رو تو همین سال عرضه کنه تا مثل قبل بازار از دست نده چون با وضعیت کارت هایPolaris (اگه واقعیت داشته باشه)همین الانم بازارو ازدست داده .امید وارم مثل نسل قبل نشه ورقابت تنگاتنگی رو شاهد باشیم وamd جاشو تو بازار بدست بیاره  واگرنه با سابقه ای که انودیا تو مشتری مداری داره خون همه ی خریدار های گرافیک به شیشه انتقال پیدا می کنه

ویرایش شده توسط Eisenberg
لینک به دیدگاه

هر چقدر هم برای اون هایی ک انتظار بیشتری داشتن بد بوده باشه اما از نظر بهینگی مصرف انرژی خوب شده. درسته ک نیاز های گیمر های امروزه بیشتر روی فریم گیری مناسب و تنظیمات نهایی برای لذت بردن از بازی ها در رزولوشن های بالاتره ولی همین ک قدرت 390X رو با توان 150 وات عرضه کنه برای هوادارن باید راضی کننده باشه
پولاریس 10 با مصرف 150 وات و قدرت 5.5 ترافلاپ و 1080 با مصرف 180 وات قدرت 9 ترافلاپ ! با 30 وات بیشتر ....
اینجور ک بنظر میاد اگر 1060 یا 1060TI بیان ب طور حتمی توان مصرفیشون زیر 150 وات هست ... پس دلیل انتخاب پولاریس 10 چی میتونه باشه ؟
البته بازم مطمئن نمیشه نظر داد

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

دوستان این همون مطلب دیروز هستش که انگار دیر به دست Techpowerup رسیده(کلا کپی برداری Techpowerup از اخبار VideoCardz و WCCftech  یک روز طول میکشه)، کامنتها همه دارن همین بحثهارو میکنن که Mobility هستش...

ویرایش شده توسط tabitha
لینک به دیدگاه

دوستان این همون مطلب دیروز هستش که انگار دیر به دست Techpowerup رسیده(کلا کپی برداری Techpowerup از اخبار VideoCardz و WCCftech  یک روز طول میکشه)، کامنتها همه دارن همین بحثهارو میکنن که Mobility هستش...

کسی که مطلب رو زده در شهر سخت افزار، اسم و فامیلش رو کسی میگه به بنده؟  :D

از همون روزی ک Amd رسمن اعلام کرد این کارت ها در رده ی mainstream هستن مشخص شد ک پولاریس برای به دست گرفتن بازار میان رده هست و میتونه بیشتر فروشش رو از همین قشر انجام بده.

نویسنده ی شهر سخت افزار هم اقای خبات کریمی عزیز هستن

لینک به دیدگاه

کامشخصه AMD فقط وفقط داره روی مارکت شیر توجه میکنه و فقط میخواد بیشتر بفروشه.

اینجور ک بنظر میاد اگر 1060 یا 1060TI بیان ب طور حتمی توان مصرفیشون زیر 150 وات هست ... پس دلیل انتخاب پولاریس 10 چی میتونه باشه ؟

قیمت کم تر

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

از همون روزی ک Amd رسمن اعلام کرد این کارت ها در رده ی mainstream هستن مشخص شد ک پولاریس برای به دست گرفتن بازار میان رده هست و میتونه بیشتر فروشش رو از همین قشر انجام بده.

نویسنده ی شهر سخت افزار هم اقای خبات کریمی عزیز هستن

به به خبات خان، ازشون بعید هستش که بر روی شایعات مطلب بزنن...

ولی خوب، منبع خبر وقتی اعلام کرده که چیپها Mobility هستن، نمیدونم Speculation بقیه سایتها چطور هستش؟

post-10788-0-56313300-1463216944_thumb.jpg

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

خوب طبق خبرها amd تراشه وگا که قرار بود سال بعد عرضه کنه ، به جلوتر انداخته و افتاده آبان ماه امسال که بتونه مقابل پاسکال رقابت کنه

در کل همه اینا زمانی مشخص میشه که کارتها رسمی عرضه بشن و بنچمارکها بیرون بیاد

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

حتی سایت AMD هم چیپهای Mobility خودش رو در سایتش معرفی کرده، بحثی باقی نمیمونه...

http://forum.lioncomputer.ir/index.php?showtopic=58788

ویرایش شده توسط tabitha
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

اول خدمتتون عرض کنم که تاپيک مطالب کپي شده اينجا نيست!

دوم اين چيپ از اول هم قرار نبود با 1080 رقابت کنه! آخرين اخبار هم حاکي از اين بود چيپ کامل پلاريس نهايتا به کارتي مثل 980TI نزديک ميشه!

لینک به دیدگاه

به نظر من amd داره کار خوبی می کنه ، بازار میان رده ها را نشونه گرفته ، اگه بتونه این حرکتشو خوب پیاده سازی کنه ، مطمئن باشین آخرای امسال یک طرف شاخ گرافیکای بازار amd میشه ، قبول کنین همه پول 1080 یا 980 رو ندارن که بدن ...

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

اول خدمتتون عرض کنم که تاپيک مطالب کپي شده اينجا نيست!

دوم اين چيپ از اول هم قرار نبود با 1080 رقابت کنه! آخرين اخبار هم حاکي از اين بود چيپ کامل پلاريس نهايتا به کارتي مثل 980TI نزديک ميشه!

1+

الان نکته مهم این هستش که فول چیپ پولاریس چه مقدار Stream Processor داره، 2816 یا 4000؟

با توجه به عملکردی که از واحد پردازشی این چیپهای Mobility بیرون اومده(حالا شاید میزان فرکانس این چیپ ها در دسکتاپ بالاتر باشه) که یک چیپ با 2048 تا واحد پردازشی، تونسته پرفورمنسی در حد یک کارت دسکتاپ 290X بگیره، پس با افزایش 37 درصدی و رسیدن به 2816 واحد پردازشی، میتونه به پرفورمنس 980ti برسه؟؟

احتمالش زیاد هستش، البته اگه کارتی میان رده در بین این نسل پولاریس و وگا وجود داشته باشه، برای AMD خیلی میتونه سود داشته باشه، چون انویدیا در این رنج 1080 رو داره که با 700 دولار قیمت، نمیتونه گزینه هر کسی باشه، حدس من این هستش که باید منتظر یک کارت شبیه فیوری بدون X هم باشیم تا وگا بتونه با بیش از 6000 واحد پردازشی با فلگ شیپ رقیبش، رقابت کنه، فکر نمیکنم فلگ شیپ این نسل هر دو شرکت قیمت جالبی داشته باشه، باید منتظر کارتهای در رنج قیمت 1000 دولار باشیم...

لینک به دیدگاه

j5lk_m400.jpg

آیا هنوز هم نیاز هست که ذکر بشه این مشخصات مربوط به سری موبایل هست؟

ویرایش شده توسط Trickster
لینک به دیدگاه

qbcr7ug2k4wiltod5p2h.png

NVIDIA GeForce GTX 980M 28nm رده موبایلیتی TDP=100W

AMD Radeon R9 M290X 28nm رده موبایلیتی TDP=100W

Polaris 10 14nm رده موبایلیتی TDP=150W!!!!!!

ویرایش شده توسط RONIN021
لینک به دیدگاه

مشخصا هم همینه و طی بررسی مشخصه پولاریس 10 چون یک تراشه مین استریم هست در کنار اینکه میتونه در کارت گرافیک های دسکتاپ عرضه بشه در لپ تاپ ها و سری موبیلیتی هم استفاده میشه.
منم همین سوال رو دارم. چطور قرار هست ی تراشه رو با 150 وات TDP درون لپتاپ قرار بدن؟ انرژی ک مصرف میکنه زیاد نیست بنظرتون؟

ویرایش شده توسط KINGPIN
لینک به دیدگاه

• دوستان اگه قرار بحثی در بگیره خواهشن خارج از تعصب وفن بازی وتوهین به همدیگه باشه نه ما از انودیا حقوق می گیریم نه از amd هر دو عرضه کننده گرافیک به فکر سود خودشونن ورقابت تنگاتنگ این دو که باعث سود مصرف کننده میشه. تا اینجا من به شخصه فکر می کنم amd معماری وگا رو تو همین سال عرضه کنه تا مثل قبل بازار از دست نده چون با وضعیت کارت هایPolaris (اگه واقعیت داشته باشه)همین الانم بازارو ازدست داده .امید وارم مثل نسل قبل نشه ورقابت تنگاتنگی رو شاهد باشیم وamd جاشو تو بازار بدست بیاره  واگرنه با سابقه ای که انودیا تو مشتری مداری داره خون همه ی خریدار های گرافیک به شیشه انتقال پیدا می کنه

نقد جالب و منطقی بود دمتگرم

لینک به دیدگاه

من که چیزی نمیدونم  ولی امیدوارم AMD هر کاری که می خواد بکنه درست انجام بده تا زودتر از این بحران دربیاد. انطوری که من سایتا رو دنبال می کردم متوجه شدم AMD فقط 2 میلیارد و 240 میلیون دلار بدهی بالا آورده، تو گزارش های مالی هر سه ماهش هم بالای 50 میلیون دلار داره ضرر میده پشت سر هم. همین سه ماه اول سال 68 میلیون دلار ضرر داده. امیدوام این ضررها واسه بخش تحقیق و توسعه بوده باشه و زودتر به سوددهی برسه. 

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...