رفتن به مطلب

[آموزشی] واتر کولینگ چیست؟ (+ نظرسنجی)

واترکولینگ   

47 کاربر تاکنون رای داده است

1. 1. به محصولات کدام شرکت تولید کننده محصولات واترکولینگ بیشتر علاقه مند هستید ؟

2. 2. به محصولات کدام شرکت تولید کننده واترکولینگ های لوپ بسته بیشتر علاقه مند هستید ؟

3. 3. با توجه به اینکه واترکولینگ لوپ باز نیازمند به هزینه بیشتری هست آیا حاضر به خرید لوپ باز هستید؟

Recommended Posts

برای خیلی از دوستانی که راجب واتر کولینگ سوالاتی دارن یا علاقه مند هستند که در این زمینه اطلاعات بیشتری بدست بیارند و یا به صورت تخصصی وارد این دنیا بشن خبر های خوشی دارم :)
سایت تازه تاسیس نوتک به عنوان اولین سایت تخصصی در این زمینه چند مدتی هست که شروع به کار کرده و امید داریم طی سال اخیر با کمک شما عزیزان به صورت سایت مرجع در زمینه واترکولینگ در خدمت شما باشیم الیته سایت در زمینه های مختلفی فعالیت میکنه اما محوریت اصلی سایت واترکولینگ هست :D

انشالله تا چند مدت دیگه مقالات و بررسی هایی تخصصی قطعاتی که توسط نوتک در این زمینه انجام شده به سایت اضافه میشه، در حال حاظر هم یکسری آموزش ها روی سایت قرار گرفته که خوندنش خالی از لطف نیست که خلاصه ای از این آموزشها و سایر آموزش ها برای اطلاع رسانی در این تاپیک قرار میگیره و برای مشاهده کل آموزش میتونید به سایت مرجع مراجعه کنید :)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

قسمت اول | نظریه واتر کولینگ تعمیم یافته
ول کار واتر کولینگ بدین صورت است که آب بهتر از هوا برای هدایت گرما به دور از منبع گرما بر اساس انتقال، یا تماس مستقیم با منبع گرمازا و منبع خنک کننده برای انتقال انرژی گرما عمل میکند که این امر به "ضریب هدایت (انتشار) معروف است. توانایی یک ماده برای جذب مستقیم انرژی گرما، "حرارت ویژه" آن تلقی میشود، در این مورد، حرارت به طور مستقیم بوسیله آب جذب میشود و انرژی مورد نیاز برای افزایش دما تا یک درجه سانتیگراد است. انتقال گرما بوسیله کولرهای هوایی برای جذب گرمای منتشر شده کولر از طریق هوا میباشد، و واتر کولینگ از این مفهوم استفاده میکند.

ادامه مطلب ...

160531-01.jpg

قسمت دوم | محاسبه توان طراحی حرارتی و محاسبه دلتای تی در واتر کولینگ
در واتر کولینگ همیشه سوالاتی در خصوص مقدار سطح رادیاتور مورد نیاز برای لوپ خاص مطرح میشود و شما باید مقداری محاسبه انجام دهید. همه ما حداقل یک لوپ ساخته ایم و در مورد تعداد رادیاتور، اندازه آنها و نوع رادیاتورهای مورد نیاز برای خنک نگهداشتن این لوپ ها می اندیشیم. اولین و مهمترین عامل شناخت و مقایسه "دمای محیط پیرامون" با "دمای بار" خنک کننده لوپ است. "دلتا تی" عبارت است از تفاوت دمای بار خنک کنده لوپ با دمای محیط پیرامون سیستم. اگر دمای هوای اتاق شما 27 درجه سانتیگراد باشد، دمای خنک کننده زیر بار، 34 درجه باشد این امر به شما دلتای تقریبی 7 درجه سانتیگراد را میدهد. فرض کنید شما بار 100 درصد روی همه بخشهای اجرا کرده اید که بوسیله لوپ خنک شده اند. اساسا دلتا تی، مشتق ریاضی دمای اتاق شما، "نرخ جریان"، گرمای منتشر شده (توان طراحی حرارتی لوپ به وات ضرب در بار 85%) و توانایی رادیاتور شما برای انتشار گرما (برحسب وات) براساس فنهای مورد استفاده برای ایجاد خنک کنندگی بوسیله لوپ است.
ادامه مطلب ...

160605-01.jpg

قسمت سوم | اهداف، مزایا و معایب واتر کولینگ
این موضوع بسیار حائز اهمیت می باشد که هدف شما از انجام واتر کولینگ چیست و چرا این کار باید صورت گیرد؟ بسیاری از خوانندگان از خود خواهند پرسید:
"چرا من باید این همه به خودم سختی دهم و واتر کولینگ را پیاده سازی کنم، وقتی که سیستم های خنک کننده با هوا به همین میزان می توانند موثر باشند!؟!"
پیاده سازی واتر کولینگ بسیار سخت تر و پیچیده تر از اتصال یک هیت سینگ عظیم الجثه برای خنک کردن پردازنده و یا کارت گرافیکی می باشد. بنابراین این بسیار اهمیت پیدا می کند که تئوری مطرح شده در قسمت اول و موارد ذیل را بدانید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا هدف خود را از واتر کولینگ به طور واضح، مشخص کنید.

ادامه مطلب ...

index.jpg

قسمت چهارم | انواع سیستم های کولینگ های مایع
در این قسمت به بررسی تمامی انواع سیستم های کولینگ مایع خواهیم پرداخت.
نکته: سیستم های کولینگ مایع، سیستم هایی هستند که حداقل در یک مرحله در فرآیند خنک کنندگی، خنک کننده موجود در سیستم فاز مایع داشته باشد.

1. غوطه ور کردن کامل سرور در خنک کننده
2. خنک کنندگی با تغییر فاز
3. نیتروژن مایع
4. هلیوم مایع
5. سیستم های واتر کولینگ عادی
ادامه مطلب ...

160627-10.jpg

قسمت پنجم | اجزاء ضروری در سیستم واتر کولینگ لوپ باز
در این قسمت به بررسی تمامی انواع اجزاء تشکیل دهنده یک سیستم واتر کولینگ لوپ باز خواهیم پرداخت.
نکته 1: با توجه به گستردگی بسیار زیاد قطعات در یک سیستم واتر کولینگ لوپ باز، اجزاء به دو دسته ضروری و غیر ضروری تقسیم گردیده اند.
نکته 2: برای خرید قطعات عجله نکنید. به خوبی بررسی کنید که آیا تمامی قطعات ضروری را در لوپ باز خود در نظر گرفته اید و یا نه. قطعات ضروری حتما باید در واتر کولینگ لوپ باز موجود باشند.
نکته 3: در صورت عدم محدودیت در بودجه و در نظر گرفتن کلیه قطعات ضروری، می توانید قطعات غیر ضروری را نیز تهیه بفرمائید. این قطعات در قسمت بعدی این مجموعه مقالات آموزشی معرفی خواهند شد.
نکته 4: هنگامی به سراغ واتر کولینگ لوپ باز بروید که شما تمامی قطعات سخت افزاری خود را در بالاترین رده ممکن انتخاب کرده اید و هنوز بودجه برای تخصیص دارید.
نکته 5: هیچ گاه با انتخاب قطعات سخت افزاری رده پایین تر، قسمتی از بودجه خود را به واتر کولینگ لوپ باز اختصاص ندهید. در این حالت شما عملکرد به مراتب پایین تری از سخت افزار خود دریافت خواهید کرد و واتر کولینگ برای شما پوشش دهنده آن فاصله نخواهد بود!
ادامه مطلب ...

160812-02.jpg

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ویژه:  تعدیل پهنای پالس چیست و چگونه کار می کند؟

قابلیت کنترل سرعت چرخش فن ها و همچنین صدایی تولید شده از این فن ها در رایانه های شخصی همیشه مسئله مهمی بوده است. سیستم های x86 اولیه میزان حرارتی بسیار پایینی را در هنگام فعالیت خود تولید می نمودند بنابراین فاقد سیستم های خنک کننده فعال بودند و با معرفی مدل های 486 میزان مصرف انرژی رو به افزایش نمود که تاثیر مستقیمی در افزایش میزان تولید حرارتی توسط قطعات گذاشت که صد البته تاثیر شگرفی در افزایش عملکرد این قطعات داشت. حداکثر حرارتی که توسط اولین پردازنده های پنتیوم تولید می شد برابر با 7 وات بود اما در پردازنده های امروزی همانند AMD FX 9590، توان طراحی حرارتی به 220W رسیده است، البته سیستم های خنک کننده نیز به همین سرعت مسیر پیشرفت خود را طی کرده اند.
ادامه مطلب ...

161122-01.jpg

بنده هم عضو کوچکی از این سایت هستم و خواهم بود و خوشحال میشم که اگه در این زمینه سوالی دارید در فروم مطرح کنید :D
این تاپیگ صرفا جنبه آموزش داره و هرگونه تکثیر و انتشار این آموزش ها بدون اجازه مدیریت نوتک ممنوع می باشد

ویرایش شده توسط Captain-Zakhar
لینک به دیدگاه

درود

جناب اقای بیروتی عزیز

خیلی عالی شد

حد اقل یک مرجع کامل در مورد وارتر کولر داریم و اونم سایت تکنولوژی نو هست

خیلی از دوستان برای اموزش و نحوه درست استفاده کردن حتی تهیه بهترین سیستم خنک کننده دچار مشکل بودن.

خب دوستان ازاین به بعد قسمت فرم سایت notec.ir در خدمت شماست تا بتونید تا سوال و پرسش کنید و اطلاعات کسب کنید

از طرفی اموزش های کاملی هم قرار خواهد گرفت

Sent from my D826 using Tapatalk

لینک به دیدگاه

اینجا سوال برا تعمیرات هم میشه پرسید؟ :D

لینک به دیدگاه

ترجیحا در فروم سایت مطرح کنید

http://www.notec.ir/forum

Sent from my iPhone using Tapatalk

لینک به دیدگاه

لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...
لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...

خب، تقریبا بعد از یک ماه با قسمت بعدی این آموزش ها در خدمتتون هستیم ^_^

قسمت پنجم | اجزاء ضروری در سیستم واتر کولینگ لوپ باز اضافه شد

نظرسنحی هم اضافه شد

لینک به دیدگاه

نکته جالب اینه که همه open loop دوست دارند ولی close loop دارند! :D

و خدا کنه این گران فروشی ها تموم شه وسایلش هم بیاد همه دورهمی open ببندیم

ویرایش شده توسط hamid-tala
لینک به دیدگاه

یه چیزی هست که شاید خیلیا تو فکرش باشن ، اونم تبدیل واتر کولینگ سیکل بسته به باز هست و در واقع اضافه کردن رادیات ، مخزن و حتی یک پمپ اضافه به واتر کولینگ های کلوز لوپ ، اگر امکاناتش در اینده به دستم برسه دوست دارم این کارو بکنم

لینک به دیدگاه

راحت ترین راه برای اینکار استفاده از قطعه ای به نام QDC هست

qdc%20360.jpg

WC980EK_121891_800x800.jpg

لینک به دیدگاه

یکبار چک کردم موجود بود، اما الان نمیدونم که موجود هست یا نه

اگه خواستید پ.خ کنید بهتون اطلاع میدم

لینک به دیدگاه

Bitspower یکی از محبوب ترین برند ها هست ولی هیچکس بهش رای نداده!

XSPC هم فکر کنم بخاطر موجود بودن در بازار ایران خیلی طرفدار داره

لینک به دیدگاه

Bitspower یکی از محبوب ترین برند ها هست ولی هیچکس بهش رای نداده!

XSPC هم فکر کنم بخاطر موجود بودن در بازار ایران خیلی طرفدار داره

درسته. Bitspower از نظر زیبایی هم تکه.

یه سوال. کار کردن با اون لوله های سفت (دقیقا اسمشو نمیدونم) سخته؟ خم کردن یا برششون؟

لینک به دیدگاه

درسته. Bitspower از نظر زیبایی هم تکه.

یه سوال. کار کردن با اون لوله های سفت (دقیقا اسمشو نمیدونم) سخته؟ خم کردن یا برششون؟

جنس اون لول ها از پلکسی گلس هست، دقیقا همون ماده‌ای که برای درب شیشه‌ای کیس ها استفاده میشه و با توجه به ابعادش با به اره معمولی برش میخوره اما اگه برش حتی کوچکترین زاویه ای خطا داشته باشه ممکنه باعث نشت کولانت بشه که میتونه باعث اتصالی و در نتیجه سوختن قطعات بشه

در مورد خم کردن هم اگه بیش از حد حرارت ببینه باعث میشه آب بشه یا حباب های توش مشخص بشه و یا کلا کدر بشه

یه مدل دیگه هم هست به اسم PETG که اون هم تقریبا همین شرایط رو داره اما مثل پلکسی خشک نیست و میشه با دست خمش کرد اما این خم ها مناسب واترکولینگ نیست و از نظر ظاهری اصلا وضعیت جالبی نداره

لینک به دیدگاه

جنس اون لول ها از پلکسی گلس هست، دقیقا همون ماده‌ای که برای درب شیشه‌ای کیس ها استفاده میشه و با توجه به ابعادش با به اره معمولی برش میخوره اما اگه برش حتی کوچکترین زاویه ای خطا داشته باشه ممکنه باعث نشت کولانت بشه که میتونه باعث اتصالی و در نتیجه سوختن قطعات بشه

در مورد خم کردن هم اگه بیش از حد حرارت ببینه باعث میشه آب بشه یا حباب های توش مشخص بشه و یا کلا کدر بشه

یه مدل دیگه هم هست به اسم PETG که اون هم تقریبا همین شرایط رو داره اما مثل پلکسی خشک نیست و میشه با دست خمش کرد اما این خم ها مناسب واترکولینگ نیست و از نظر ظاهری اصلا وضعیت جالبی نداره

ممنون از پاسخ. @};-

پس همون پلکسی گلس بهتره.

و اونایی که فرمودین با دست خم میشه امکان داره داخل فیتینگ فشاری هم جمع بشه و درست اب بند نشه؟

برای حرارت دادنش ابزار خاصی نیازه؟

با شعله یا حرارت غیر مستقیم؟ چون اگه شعله باشه ممکنه دوده ی شعله لوله رو سیاه کنه دیگه؟

عذر میخوام ها زیاد شد سوالات! :D

لینک به دیدگاه

یه مقاله نوشته بودم که متاسفانه لینکش رو پیدا نمیکنم، جواب کل این سوالات توش بود

PETG با پلکسی گلس فرقی نداره فقط مثل پلکسی خشک و شکننده نیست والبته اگه از نزدیک بهش نگاه کنید نسبت به پلکسی هم یکم مات تر هست، برای خم کردنش هم اگه با شعله مستقیم باشه سریعتر گرم میشه و ممکنه ذوب بشه و معمولا با تفنگ های حرارتی اینکار انجام میدن که مثل سشوار هست

سر لوله میره تو فیتینگ و اصلا اون قسمت رو که حرارت نمیدن!

اما توی فیتینگ های فشاری که شما فرمودید یه واشر هست به اسم Oring که اگه لبه های لوله زاویه تندی داشته باشه میتونه به واشر صدمه بزنه و باغث نشتی بشه که به همین دلیل توصیه میشه با ابزار مناسبی لبه های لوله به طول نیم میلیمتر به صورت پخ 45 درجه باشه

در کل به شما که تجربه ندارید توصیه نمیکنم که خودتون هارد تیوپ ببندید چونکه تیوپش هم گرون هست و کمیاب

لینک به دیدگاه

یه مقاله نوشته بودم که متاسفانه لینکش رو پیدا نمیکنم، جواب کل این سوالات توش بود

PETG با پلکسی گلس فرقی نداره فقط مثل پلکسی خشک و شکننده نیست والبته اگه از نزدیک بهش نگاه کنید نسبت به پلکسی هم یکم مات تر هست، برای خم کردنش هم اگه با شعله مستقیم باشه سریعتر گرم میشه و ممکنه ذوب بشه و معمولا با تفنگ های حرارتی اینکار انجام میدن که مثل سشوار هست

سر لوله میره تو فیتینگ و اصلا اون قسمت رو که حرارت نمیدن!

اما توی فیتینگ های فشاری که شما فرمودید یه واشر هست به اسم Oring که اگه لبه های لوله زاویه تندی داشته باشه میتونه به واشر صدمه بزنه و باغث نشتی بشه که به همین دلیل توصیه میشه با ابزار مناسبی لبه های لوله به طول نیم میلیمتر به صورت پخ 45 درجه باشه

در کل به شما که تجربه ندارید توصیه نمیکنم که خودتون هارد تیوپ ببندید چونکه تیوپش هم گرون هست و کمیاب

خیلی ممنون بابت توضیحات. همینا هم کافی بود و خیلی کمک کرد. @};-

این اطلاعات رو واسه سیستمی که قراره ببندم جمع میکنم. میخوام از واترکولینگ اوپن لوپ استفاده کنم و فعلا دارم پول جمع میکنم.

مشکل بعدی عدم موجودی این قبیل قطعات تو ایرانه. البته هست ها ولی تنوع کمه و خیلی هم گرون. شاید اگه ادم مناسبشو پیدا کنم سفارش بدم وارد کنن.

بلاخره باید این کسب تجربه از یه جایی شروع بشه دیگه. فوقش دو سه تا لوله خراب میکنم.

البته تجربه لوله کشی ساختمان دارم, اگه اینا رو نتونم با لوله سبز لوله کشی میکنم کیسو. :D :D

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

دلیل محبوبیت XSPC توی نظر سنجی چیه؟

بخاطر حضورش تو بازار ایران و شناخت کاربرها به این برند؟

لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...
سلام

دوستان کسی در مورد سیستم کد گذاری محصولات EK اطلاع داره؟

بیشتر توضیح بدید، متوجه منظورتون نشدم

لینک به دیدگاه

سلام دوست من.
عزیز csq مخفف Circle SQuare design  هست.

معنیش هم فک کنم یه چیزی تو مایه های طراحی دایره وار منظم یا طراحی مربعی چرخشی  بشه.

لینک به دیدگاه

CSQ سبک طراحی جدید این شرکت هست

لینک به دیدگاه

CSQ سبک طراحی جدید این شرکت هست

https://www.ekwb.com/news/ekwb-introduces-csq-design/

a4f8401b8ab484f387994215bfcc24ba.jpg

لینک به دیدگاه

• 2 ماه بعد...

آپدیت شد:

تعدیل پهنای پالس چیست و چگونه کار می کند؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...