رفتن به مطلب

RX 480 یا GTX 1070 ، ارزش اقتصادی کدام یک بیشتر است؟

اشتراک گذاری

290 کاربر تاکنون رای داده است

1. 1. RX 480 یا GTX 1070 ، ارزش اقتصادی کدام یک بیشتر است؟

• RX 480
      168
    • GTX 1070
      122

Recommended Posts

کمی قویتر از 480 میشه 1070 ؟

فکر نکنم اختلاف قدرت 480 و 1070 کم باشه 

یعضی از دوستان طوری حرف میزنن انگار مثلا 10-15% اختلاف قدرت دارن

حداقلش انویدیا تو معماری پاسکال انقدر جا باز کرده برای فاصله راندمان سرعت و قدرت پردازش که ی عدد جابجا میشه مقایسه توان محاسباتی به چند ترافلاپ میرسه ! 1070 با توانی معادل 6.5 و 1080 با توانی معادل 9 ترافلاپ !

از ی طرف هم شما درست میگین. شاید با اورکلاک بشه ی rx480 رو ب پای 1070 رسوند اما چ 1070 ای؟ رفرنس ؟ چیپی هم ک بخواد تا خرخره اورکلاک شه که توان به مرز 1070 برسه یحتمل عمر کوتاهی خواهد داشت نه فقط اون بلکه در مورد هر چیپی صدق میکنه. اینکه 1070 رو تا خرخره ببریم زیر ولتاژ و اورکلاک ک ب پای 1080 برسیم یکجور طنز ب حساب میاد :)

همه میگن اور اور کسی نمیگه ساختار چیپ های مین استریم و رده پرفورمنس به قدرت ساختاری فول چیپ ها نمیرسه که قدرت پردازشی بر حسب کل توان معماری رو بیرون میدن. شاید شما با اورکلاک به عددی برسید و اما توضیح پایداری با توجه به محدودیت توانی چیپ ناکامل به پایداری مطمئنه نمیرسید و این بسته به چیز های مختلفی داره از جمله نحوه دسترسی انجین ی بازی ب توان پردازشی چیپ که برای هر انجین متفاوت هست. مثلا شما با کارت GTX 1080 میاید روی 2.2 گیگاهرتز اورمیکنید و میتونید بازی doom 4 رو روی 4K راحت پلی بدید اما با همین فرکانس روی بازی project cars به عدم پایداری چیپ میرسید و این یعنی انجین این بازی داره تا خرخره از توان محاسباتی استفاده میکنه و دیگه تو این قسمت مدار رگلات و فاز و پاور تارگت باید به کمک چیپ بیان تا تغذیه توانیش کنن و اینجا دیگه محدودیت عنوان میشه. نمیشه ی چیپ با توان محدود رو مجهز به 19 فاز کنیم و با پاورتارگت خارق العاده افیشنسی رو به بالای 92 درصد تغذیه کنندگی برسونیم. مثل موقعی که بخوایم رو موتور پراید توربویی با شفت در مقایسه با پورشه 911  ببندیم! :)

امیدوارم دوستان گرفته باشن چی میگم @};-

ویرایش شده توسط KINGPIN
لینک به دیدگاه

• ارسال 268
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

• کاربر ویژه

کمی قویتر از 480 میشه 1070 ؟

فکر نکنم اختلاف قدرت 480 و 1070 کم باشه 

یعضی از دوستان طوری حرف میزنن انگار مثلا 10-15% اختلاف قدرت دارن

همونطور که دوست عزیز گفتن، هنوز از میزان فرکانس پایه کارت و میزان اورکلاکش و پرفورمنسش در حالت اورکلاک، در نتیجه کارتهای غیر رفرنس، کسی اطلاعی نداره، ولی با اینکه اصلا بنچمارکهای Techpowerup رو قبول ندارم و اکثر تستهاش و بازیهایی که انتخاب میکنه برای ریویو، یک طرفه هستن، ولی باز هم با توجه به اینکه این کارت در نمای اول، هم قدرت فیوری حساب میشه، میشه اختلافش رو اینجا دید که در حدود 15 تا 20 درصد هستش...

post-10788-0-55606500-1466449066_thumb.png

post-10788-0-87706700-1466449078_thumb.jpg

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام علیرغم قیمت پایین وتوان مصرفی پایین وخواست همه مبنی بر پیروزی amd دراین میدان قضاوت توی این زمینه زود هست

لینک به دیدگاه

یچیزی که دوستان توجه نمی کنن بر طبق شایعه اینه که قرار 480 با کلاک 1.5 توسط شرکت ها عرضه بشه که دیگه کاربر اور نکرده که ناپایدار باشه و پاسکال هم با اور زیاد افزایش پرفومنسی نشون نداده توی بازی ها در حد 5 فریم بوده

دوستانی که شاید چند وقته وارد حوزه pc gaming شدن شاید یادشون نیاد ولی سری 7000 بسیار عالی اور میشد 7950 با کلاک 850 میومد 1150 میزد میرسوند خودشو به 7970 و بالاتر حتی

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

حد 5 فریم بوده

فکر میکنم منظورت کمتر 10 درصد بوده، چون 5 فریم ممکنه در بازی های مختلف میزان متفاوتی باشه...

@};-

ولی 1.5 گیگاهرتز، فوق العاده خواهد بود، به راحتی میتونه حتی 1070 های غیر رفرنس رو جا بزاره...

ویرایش شده توسط tabitha
لینک به دیدگاه

فکر میکنم منظورت کمتر 10 درصد بوده، چون 5 فریم ممکنه در بازی های مختلف میزان متفاوتی باشه...

@};-

دقیقا این پاسکال بنابر نظر شخصی من همون مکسول هست با فناوری ساخت 16nm @};-

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

کارت 480 چون در وهله ی اول مصرف کم و دمای خوبی داره در نتیجه داری قابلیت و جای بیشتری داره برای اورکلاک، بخاطرهمین نسبت به سری 200 و بعد از اون سری 300 که بخاطر مصرفشون دمای بالایی داشتن جایی برای اور باقی نمی موند... پس مطمعن باشید سری 400 دارای عملکرد خوبی در زمینه اور خواهد داشت و بخوبی اور خواهد شد...!  ^_^

لینک به دیدگاه

دقیقا این پاسکال بنابر نظر شخصی من همون مکسول هست با فناوری ساخت 16nm @};-

طبق گفته شما پولاریس هم همون نسل قبل هست فقط با فناوری 14 نانومتر! وگرنه چ دلیلی داره کسی که r9 390x داره بیاد rx480 بخره و کسی که 980ti داره بیاد 1070 بخره؟! فقط بخاطر مصرف پایین تر؟

از مهم ترین چیزهایی که با فناوری نانومتر کوچک تر بهش دسترسی پیدا کردند اینه که:

وضعیت مصرف انرژی بهبود پیدا کرد که در هر دو این طور بود حتی در پاسکال بهتر! (کارتی مثل 1080 3 برابر افیشنسی بیشتر و 2 برابر پرفورمنس بیشتری در مقایسه با فلگشیپ های مکسول داشت)

از دیگر قابلیت های این فناوری ساخت افزایش میزان فرکانس هسته چیپ بود که در هر دو اتفاق افتاد.

این حرفتون عیجب و غیر منطقی بود

لینک به دیدگاه

طبق گفته شما پولاریس هم همون نسل قبل هست فقط با فناوری 14 نانومتر! وگرنه چ دلیلی داره کسی که r9 390x داره بیاد rx480 بخره و کسی که 980ti داره بیاد 1070 بخره؟! فقط بخاطر مصرف پایین تر؟

از مهم ترین چیزهایی که با فناوری نانومتر کوچک تر بهش دسترسی پیدا کردند اینه که:

وضعیت مصرف انرژی بهبود پیدا کرد که در هر دو این طور بود حتی در پاسکال بهتر! (کارتی مثل 1080 3 برابر افیشنسی بیشتر و 2 برابر پرفورمنس بیشتری در مقایسه با فلگشیپ های مکسول داشت)

از دیگر قابلیت های این فناوری ساخت افزایش میزان فرکانس هسته چیپ بود که در هر دو اتفاق افتاد.

این حرفتون عیجب و غیر منطقی بود

http://seekingalpha.com/instablog/45056646-clarence-spurr/4884330-pascal-new-king

If Pascal is indeed a "New King" and not just a die shrink, it most certainly is not the king of IPC gains, nor is it the king of TDP per die size. On the flip side I highly doubt those billions of dollars in R&D costs Jen-Hsun Huang touted were wasted

لینک به دیدگاه

http://seekingalpha.com/instablog/45056646-clarence-spurr/4884330-pascal-new-king

it most certainly is not the king of IPC gains, nor is it the king of TDP per die size. On the flip side I highly doubt those billions of dollars in R&D costs Jen-Hsun Huang touted were wasted

جالبه نظر فن بوی ها و تنها یک شخص برای شما برداشت مهم طلقی میشه؟ عجب حیطه حرفه ای  :laughing:

شما ک این قسمت رو جدا کردین و طبق نظر شخصیتون پاسکال همون مکسول هست بهتره ما بقی متن رو هم بخونید تا اخر سطر تا بدونید کاربرد پاسکال چی هست ^_^

معماری که برای deep learning انقدر قدرتمند هست که بشه چیپ گرافیکی مخصوص بازی رو با این توان پردازشی فوق العاده طراحی کرد. گویا قدرت P100 رو فراموش کردن و توان مبادلاتی اطلاعات پردازشی برابر 80 ترابایت بر ثانیه با 14 مگ کش ! یا ماشین های یادگیری و درایو های PX-14 چیزی که amd فعلا تو نخ گیمینگ هست و برای اینجور چیزا بودجه نداره و همه فکر میکنن پاسکال توی فروش ضرر خواهد کرد با سیاست 200 دلاری Amd . پاسکال در اصل برای کار های پردازشی سنگین مثل ماشین های یادگیری طراحی شده و سودش رو از همون بازار که الان شاهد حضور انویدیا هست در خواهد اورد

bq9s0tv3qk5zcqhko8m1.jpg

ویرایش شده توسط KINGPIN
لینک به دیدگاه

3DMark Fire Strike Ultra

fxh0vizkbc3a3ryu5whd.png

Radeon R9 390 Score 3071

Radeon-RX-480-3DMark-Fire-Strike-Ultra.j

Radeon RX 480 Score 2708

Latest RX 480 Leaked

عنوان تاپیک باید اینطور باشه R9 390 ارزش خرید بیشتری داره یا RX 480!

@};-

ویرایش شده توسط RONIN021
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

3DMark Fire Strike Ultra

fxh0vizkbc3a3ryu5whd.png

Radeon R9 390 Score 3071

Radeon RX 480 Score 2708

Latest RX 480 Leaked

@};-

این 390 نمیدونم چجوری اون اسکور رو گرفته اما این اسکور ها رسمی تر هست و 480 از اولترای 390x بیشتر گرفته جالبه چجوری اولترای 390 اینقدر شده ؟؟؟  :D  :laughing:

AMDRadeonRX480CrossFire.png

در اخر نمیدونم هدفت چی بوده اما انشالله که خیره  ^_^

ویرایش شده توسط nima.mazrouie
لینک به دیدگاه

انویدیا ثابت کرده که حاضر نیست بیشتر از 2 سال به یه نسل بها بده.اگه مشکلی تو هزینه نداشته باشی انویدیا انتخاب اول خواهد بود. وگرنه amd.(اصولا چون تو ایران وارد کننده های عزیز کارت ها رو به قیمت دلار 3050 تومن دولتی وارد میکنن و بعد به قیمت 5000 تومن می کنن تو حلقوم ما بحث قیمت خیلی برامون مهم میشه من به شخصه تو این نسل حتما میرم سراغ amd چون خودم سر خرید کارت 780 کلی ضرر کردم وقتی وارد ایران شد 3 تومن می فروختن تا این اواخر هم به 1800 رسید بود و دیدم عزیزانی رو که توی سری 900 هم باز همون بلا سرشون اومده و داره میاد کلا انویدیا روش زیاد شده فکر میکنه مردم عاشق چشم و ابروشن همین طور پیش بره تعداد زیادی از طرف دارهاشو از دست میده)

لینک به دیدگاه

این 390 نمیدونم چجوری اون اسکور رو گرفته اما این اسکور ها رسمی تر هست و 480 از اولترای 390x بیشتر گرفته جالبه چجوری اولترای 390 اینقدر شده ؟؟؟  :D  :laughing:

AMDRadeonRX480CrossFire.png

در اخر نمیدونم هدفت چی بوده اما انشالله که خیره  ^_^

شما یه سری به دیتا بیس FutureMark بزنی حساب کار دستت میاد عزیزم

این پست رو برای تشخیص هدف اونم توسط شما ارسال نکردم در نتیجه عفو بفرمایید استاد!

هر نموداری قرار میدی حداقل به خودت زحمت بده توضیحات نویسنده مطلب رو بخونی سریع با دیدن چندتا خط سر درگم نشی عزیز جان

اینو برای من اونجا ننوشته!

@};-

ویرایش شده توسط RONIN021
لینک به دیدگاه

این نکته هم حائز اهمیت بسیار ویژه هست :
btzju97i6pc0bcdbb76r.jpg
داشتن با بحث و تحلیل فرکانس rx480 رو با یه 6 پین و 150 وات TDP به مرز 1.8 گیگاهرتز میرسوندن رو ایر خدا میدونه طی چند روز دیگه تا 2 گیگاهرتز هم میرفتن دوستان
1266 فعلا قطعی هست. داشتیم وارد عرصه ای از رقابت میشدیم که بجای فروپاشی ستارگان باید شاهد فروپاشی چیپ پولاریس میبودیم =))

ویرایش شده توسط KINGPIN
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

از دوستان یکی بگرده تست جدید این کارت هارو بزاره من که گشتم سر در نیاوردم چی به چیه  :D  

btzju97i6pc0bcdbb76r.jpg
داشتن با بحث و تحلیل فرکانس rx480 رو با یه 6 پین و 150 وات TDP به مرز 1.8 گیگاهرتز میرسوندن رو ایر خدا میدونه طی چند روز دیگه تا 2 گیگاهرتز هم میرفتن دوستان
1266 فعلا قطعی هست. داشتیم وارد عرصه ای از رقابت میشدیم که بجای فروپاشی ستارگان باید شاهد فروپاشی چیپ پولاریس میبودیم =))

انشالاه که موقع تست های جدید قیافتو بازم همین جور خندان ببینیم  ^_^

این پست رو برای تشخیص هدف اونم توسط شما ارسال نکردم در نتیجه عفو بفرمایید استاد!

هر نموداری قرار میدی حداقل به خودت زحمت بده توضیحات نویسنده مطلب رو بخونی سریع با دیدن چندتا خط سر درگم نشی عزیز جان

@};-

خب که چی الان من چیکار کنم نوشته تست های تو نمودار مال یکی دوماه اول عرضه کارتها بوده تست جدید نگرفته !!! سردرگمی و دشواری هم نداره تست هاش و بنظرم درسته و میشه یه مقایسه اجمالی و خوبی داشت...!

تست جدیدشم میاد نگران نباش ... ^_^

ویرایش شده توسط nima.mazrouie
لینک به دیدگاه

دوستان بر مبنای قیمت 1080.اینجا انتخاب کردن .که تا زمانی درسته زمان عرضه دلارو 6 یا 7 تومن حساب نکنن و بگن 480 خیلی قویه چرا ی تومن بفروشیم .وارد کننده ن دیگه ازشون برمیاد

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

صرفا برای من ، اگه بنا به پرداخت پول باشه ، هیچکدوم از این دوتا :D 

1.چون نهایتِ کارم اینه که بخوام چندتا بنچمارک بگیرم و یه تستی کنم که به این منظور راحت فراهم میشه

2.  چون هیچکدومشون جز انتخابهام به منظور دست کشیدن به سر و گوش سیستمِ گیمینگم نیستن . به دلیل اینکه در کل چیزایی که زیادی وسط هستن(یا بهتره اینطوری بگم که "از لحاظ کارایی بهترین نیستن" و دوم هستن) رو دوست ندارم چون هروقت که از این موارد داشتم به فکر مورد بالاییش بودم(همیشه فقط تا مدت کوتاهی میتونم خودمو راضی نگه دارم که ای وای من چقدر باهوشم که بهترین آپشن پرایس-پرفورمانس رو انتخاب کردم و به خودم مدال بدم....تاپیک های بیشمار فروش کارتهای 280 یا 970 یا 7950 هم به همین علت بودن که خوب بودن اما برترین نبودن) یا به فکر مورد پایینش که خوشقیمت تر بوده یا پرایس-پرفورمانسش بهتر بوده...

آدمه خیلی مایه داری نیستم اما صرفا برای من بهتره که یه چیز التیمیت بگیرم تا این مسائل برام پیش نیاد :D  

برای من در شرایطی که دو تا ماشین موجود باشن ، کارایی اولی از عدد 100 دقیقا 100درصد باشه ، کارایی دومی 99 درصد  و قیمت دومی یک سوم قیمت اولی باشه باز هم بهترین ماشین همون ماشین اول خواهد بود... دید و نظر من در مورد این ماجرا اینه(افرادی با این عقیده در اکثریت نیستن اما در هر حال بخشی از مشتریهای این دو شرکت هستن) و با توجه به علاقم به AMD خیلی خوشحال میشم که تنها دلیل انتخابم،  نسبتِ -قیمت به کارایی- نباشه بلکه یک بار هم به خاطر کارایی مطلق و التیمیت بتونم برند مورد علاقم رو استفاده کنم

@};- 

ویرایش شده توسط Farjam
لینک به دیدگاه

سلام دوستان
برای سری بتل انویدیا بهتره یا amd?
چون من بتل آنلاین پلی میدم؟؟؟

ویرایش شده توسط ali.r78
لینک به دیدگاه

دوستان من اصلا به هیچ عنوانی نمیتوانم روی AMD حساب باز کنم نمیدونم چرااااااااااا

دلیل علمی و فنی هم نمیتونم بگم .....................ولی ولی ولی  ارزانی AMD فقط و فقط گول زدن هستش .........

از نظر من این ها امار ارقامه FAKE 

واقعا  AMD و انویدیا رو اینجوری برای خودم مثال میزنم 

برسلونا = تیم بدبخت بیچاره ها بی پول ولی خر دو خر کار ((AMD))

رئال مادرید = تیم حرفه ای پولدار به موقع  در صحنه حاضر Nvidia 

ببخشید از بحث خارج شدم ..

AMD از نظر من دروغ به تمام معناس ..........

گرچه خودم 2 ماهی دارم 390 MSI استفاده میکنم .

حیف پول بهره ای که دادم....

لینک به دیدگاه

دوستان من اصلا به هیچ عنوانی نمیتوانم روی AMD حساب باز کنم نمیدونم چرااااااااااا

دلیل علمی و فنی هم نمیتونم بگم .....................ولی ولی ولی  ارزانی AMD فقط و فقط گول زدن هستش .........

داداش بایرن مونیخ کودومه ؟ 

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

کاری به نظرت در مورد این دو شرکت ندارم چون خودت گفتی احساسیه... ولی الان مشکلت چیه با 390 نگرفتم تو نمودارها که خوب ظاهر شده و کارت خوبی داری تازه فکر نکنم شما احتیاح به خرید 480 داشته باشی چون زیاد فرقی احساس نمی کنی ...  :D

لینک به دیدگاه

3DMark Fire Strike Extreme

yp8lkythykm3jbwpvndk.png

Radeon R9 390 Score 5439

RX-480-Fire-Strike.jpg

Radeon RX 480 Score 5163

Latest RX 480 Leaked

@};-

لینک به دیدگاه

3DMark Fire Strike Ultra

fxh0vizkbc3a3ryu5whd.png

Radeon R9 390 Score 3071

Radeon RX 480 Score 2708

Latest RX 480 Leaked

@};-

@};-

btzju97i6pc0bcdbb76r.jpg

دوستان بزارید خوب روشنتون کنم!!!!

خوب ما برای چی داریم میگیم که کارت rx480 با توجه به قیمتش یعنی 200 دلار نهایتش بگیریم 250 دلار داره با کارت 390x یا 980 که قیمتشون 400 تا 500 دلار هست رقابت میکنه !!

حالا اگه ما بیاییم کارت rx 480 رو کراس کنیم فقط با 400 ، 500 دلار میتونیم قدرتی برابر با 1080 داشته باشیم که قیمتش 700 دلار هست یعنی در اینجا ما 200 ، 300 دلار کمتر هزینه کردیم که به تومان میشه نزدیکای 1 میلیون شایدم بیشتر!!

قطعا بیشترین برتری کارت rx480 قیمتش هست که با قیمت کمتر بیشترین کارایی رو خواهد داشت @};-

2iuy_amdradeonrx480crossfire.png

sn8z_amd-radeon-rx-480-3dmark-fire-strik

کارت 390x از تکلونوژی های جدید پشتیبانی نمیکنه و حتی پشتیبانی کاملی شاید از dx12 نداشته باشه ولی همه ی ما قدرتشو توی dx 12 دیدیم یک پنجمارک پایین گذاشتم.

ولی rx480 :

1- پشتیبانی کامل از DX 12 .

2- دارای تکلونوژِی HDR     

3- مصرف کمتر

4- قابلیت اورکلاک بالا که با توجه به همه ی منابعی که دوستان گذاشتند تا حدی اور میشه که حتی به قدرت کارت 380 دلاری 1070 میرسه!!

5- این کارت با توجه به بازی های آینده که از dx12 پشتیبانی میکنند قطعا، بهترین کارایی رو خواهد داشت!! برای اثبات حرفم شما حتی اگه الان پنجمارک های کارت 390x یا Fury x که مال نسل قبل هستند با کارت های نسل جدید پاسکال انویدیا در dx12 ببینید :

vju3efl4tgt156yv0eu.png

(*)

AMD-Radeon-RX-480-3.jpg

کارت های نسل قبل و نسل جدید انویدیا البته از نظر من اصلا از dx12 پشتیبانی نمیکنند و قیمت بالایی هم دارند حالا تا دو سال دیگه که نسل جدید انویدیا بیاد کلا دیگه از این کارت ها پشتیبانی نمیکنه و به سرنوشت کارت های سری 700 و 900 دچار میشن بعدم مجبوریم با کلی ضرر بفروشیم حالا شاید بگید با ورود نسل جدید افت قیمت ممکنه طبیعی باشه ولی شاید کسی بخواد هنوز کارتشو نگه داره و تا چند ساله دیگه گیم بزنه ولی با این کار انویدیا دیگه حتی اون کارت به درد لای جرز دیوار نمیخوره و... حالا بگذریم!

.

.

.

دوستان کارت rx480 قرار نیست با 1070 یا 1080 مقایسه بشه ولی همونطور که قبلا گفتم شما با دوتا از این کارت با قیمتی کمتر از 1080 ولی قدرتی برابر با 1080 خواهی داشت با پشتیبانی کامل  dx12  که در بازی های DX12 با جمع شدن مموری ها و به حداقل رساندن مشکلات sli و کراس و.... مطمئن باشید بالاترین کارایی رو خواهید داشت گرچه dx12 بقول برادران عزیز هنوز تازه نفس هست ولی بی شک در آینده نه چندان دور این مشکلاتم حل میشه.....!

AMD هم بیکار ننشسته ان شا... کارت های نسل Vega میاد اونوقت قدرت واقعی AMD با dx12 قطعا دیدنی خواهد بود.

بهترین کار و از همه مهمتر اینکه همه باید منتظر پنجمارک های این کارت در بازی های dx12 باشیم تا همه چی معلوم بشه.

حالا شما بگید دوتا rx480 میخرید یا 1080؟؟؟ :D 

ویرایش شده توسط omide1648
لینک به دیدگاه

من میترسم این amd اینجور که پیشبینی ها میگه عمل نکنه و بزنه تو ذوق همه!!!

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...