رفتن به مطلب

تست های دمایی مادون قرمز(FLIR) از برند های مختلف GTX 1080

اشتراک گذاری

Recommended Posts

همون طور که مستحضرید ابتدا نسخه founder's edition کارت گرافیک GTX 1080  عرضه شد که کارت مرجع انویدیا بود، اما هم اکنون نسخه های کاستوم و غیر رفرنس نیز عرضه شده اند که با توجه به high-end بودن این کارت، تفاوت میان مدل ها و برند های مختلف اهمیت بسزایی پیدا می کند.

یکی از دقیق ترین شیوه های سنجش کارایی خنک کننده کارت های گرافیک اندازه گیری حرارت قسمت های مختلف آن با استفاده از عکاسی مادون قرمز(FLIR یا Forward Looking Infra Red) است. این روش به خوبی میزان دمای نقاط مختلف قطعه را نشان می دهد و مزیتی که دارد نمایش کامل توزیع حرارت در تمام قسمت های قطعه مورد نظر است. 

در این تاپیک وضعیت توزیع حرارت GEFORCE GTX 1080 در برند های مختلف را مقایسه می کنیم.

GIGABYTE GEFORCE GTX 1080 G1 GAMING

از پشت کارت:

8ke_gbt1.png

M1 دمای 53.6 درجه (روی GPU و پوشش داده شده با backplate)

M2 دمای 59.8 درجه

M3 دمای 57.7 درجه

از بالای کارت:

qwnt_gbt2.png

M1 دمای 68.9 درجه

M2 دمای 45.2 درجه

M3 دمای 58.6 درجه

M4 دمای 37.0 درجه

M5 دمای 28.1 درجه

از سمت چپ کارت:

cney_gbt3.png

M1 دمای 67.3 درجه

M2 دمای 54.1 درجه

M3 دمای 57.5 درجه

توزیع حرارت یکنواخت و مناسبی را در کارت G1 GAMING شاهد هستیم. در هیچ قسمت از کارت حرارت بالایی دیده نمی شود و بالا ترین دمای ثبت شده، 68.9 درجه است. سیستم خنک کننده GIGABYTE یکی از بهترین عملکرد های خنک کنندگی را  فراهم کرده است.

ASUS ROG STRIX GEFORCE GTX 1080

از پشت کارت:

xl8d_asus1.png

M1 دمای 76.9 درجه (مدار تغذیه)

M2 دمای 70.7 درجه (نزدیک GPU)

M3 دمای 51.0 درجه

M4 دمای 57.9 درجه

M5 دمای 43.7 درجه

M6 دمای 44.4 درجه

از بالای کارت:

g4dm_asus2.png

M1 دمای 32.9 درجه

M2 دمای 30.6 درجه

M3 دمای 62.2 درجه

M4 دمای 64.5 درجه

M5 دمای 37.7 درجه

M6 دمای 42.9 درجه

از سمت چپ کارت: 

a1vv_asus3.png

M1 دمای 75.6 درجه

M2 دمای 46.8 درجه

M3 دمای 57.4 درجه

خنک کننده ASUS در کنترل دما نسبتا موفق است اما در برخی نقاط حرارت قابل ملاحظه ای مشاهده می شود. برای مثال از زاویه چپ، دمای 75.6 درجه ای داخل کارت را شاهدیم. ایسوس از BACK PLATE یکپارچه ای استفاده نکرده بنابراین دمای بالای VRM و GPU توسط عکس های مادون قرمز ثبت شده اند.

MSI GEFORCE GTX 1080 GAMING X 8G

از پشت کارت:

3rh7_msi1.png

M1 دمای 69.7 درجه(GPU)

M2 دمای 80.2 درجه(VRM)

M3 دمای 52.0 درجه

M4 دمای 59.7 درجه

M5 دمای 50.6 درجه

از بالای کارت:

l2m_msi2.png

M1 دمای 74.2 درجه

M2 دمای 65.4 درجه

M3 دمای 45.6 درجه

M4 دمای 47.3 درجه

M5 دمای 38.4 درجه

از پشت کارت:

80h8_msi3.png

M1 دمای 77.4 درجه

M2 دمای 65.0 درجه

M3 دمای 54.2 درجه

اجزای مختلف کارت MSI دمایی به مراتب بالاتر از برند های دیگر دارند و حداقل در این تست، این خنک کننده موفق نبوده است.

لینک به دیدگاه

سلام، با تشکر از مقاله خوبتون.

از دوستان انجمن کسی این کارت ها رو تهیه کرده؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود کار خوبی بود. ممنون .لطفا برای سایر کارت ها نظیر gtx 1070و کارت  RX480 به مقاله اضافه کنید. 

ویرایش شده توسط 780ti
لینک به دیدگاه

درود کار خوبی بود. ممنون .لطفا برای سایر کارت ها نظیر gtx 1070و کارت  RX480 به مقاله اضافه کنید. 

Radeon RX 480

01-Infrared-Metro-Last-Light-4K.png

GeForce GTX 1080

02-Gaming.png

@};-

ویرایش شده توسط RONIN021
لینک به دیدگاه

:-t  :-t  :-t  :-t  :-t

wr54ruzhxz569i9mf4na.jpg

تصویر اولی من سطح ستاره رو مشاهده کردم، به عبارتی کور کرد... :laughing: خوبه AMD حداقل در این مورد با کاربران صادق بوده :دی

کارت های AMD همیشه در بخش دمایی VRM جفتک وارو میندازن، چون در ساخت تراشه های Power Hungry ید طولایی داره، این تازه تراشه ای میان رده با 2300 تا پردازنده جریانی است، مدل های آینده با 4000SP احتمالا یه تانکر آب همراهشون هست.

مدل ریفرنس این کارت متاسفانه کوچکترین ارزش خریدی نداره...

@};-

ویرایش شده توسط RONIN021
لینک به دیدگاه

من چند سال پیش یه 4870x2 خریدم , اونموقع گرونترین کارت موجود در بازار بود , دوستام می گفتن تو عقل نداری پول یه سیستم کامل رو دادی گرافیک !! از دمای بالای خودش سوخت ! اون زمان درایورای AMD امکان تنظیم دستی دور فن رو نداشت و وقتی تا سر حد مرگ داغ میشد خودش دورش زیاد میشد ولی خیلی دیر این اتفاق می افتاد , یعنی یهو وسط بازی صدای فن میرفت بالا (دقیقا مثل سشوار) بعد تصویر میرفت و تا چند دقیقه بعد کلا سیستم خاموش میشد , بعدا درایوری اومد که میشد دستی دور فن رو تنظیم کرد ولی خب کارت من دیگه به اندازه کافی آسیب دیده بود , هنوزم جسدشو دارم ولی دیگه عمرا سمت AMD نخواهم رفت  *dry#

لینک به دیدگاه

wr54ruzhxz569i9mf4na.jpg

تصویر اولی من سطح ستاره رو مشاهده کردم، به عبارتی کور کرد... :laughing: خوبه AMD حداقل در این مورد با کاربران صادق بوده :دی

کارت های AMD همیشه در بخش دمایی VRM جفتک وارو میندازن، چون در ساخت تراشه های Power Hungry ید طولایی داره، این تازه تراشه ای میان رده با 2300 تا پردازنده جریانی است، مدل های آینده با 4000SP احتمالا یه تانکر آب همراهشون هست.

مدل ریفرنس این کارت متاسفانه کوچکترین ارزش خریدی نداره...

@};-

یه مورد هم هست با 6144 هسته سایه زن ( VEGA 11 ) اون چی پس ؟ احتمالا" در هنگام فروش یه کپسول نیتروژن مایع هم به عنوان اشانتیون اهدا میشه .
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

AMD باز بخاری درست کرده :D

درود دوست گرامی  یه مقدار بی انصافی GTX 1080دو فنه هستش RX480 تک فن  مدل های سفارشی حتمادما  پایین تر دارند

سایز کارت هم کوچکتر از GTX 1080 هستش

توان مصرفی پایین تر باید گرما پایین تر تولید کنند 

post-17197-0-02327600-1467309115_thumb.png

ویرایش شده توسط 780ti
لینک به دیدگاه

درود دوست گرامی  یه مقدار بی انصافی GTX 1080دو فنه هستش RX480 تک فن  مدل های سفارشی حتمادما  پایین تر دارند

حتی اگر یک دقیقه قبل پست دادن فکر کنید. هیچ وقت شاهد این پستای اسپم نخواهیم بود

کارت رفرنس دو فنه اس؟؟؟؟؟

تست FLIR بالا رو یه بار دیگه نگا کن

لینک به دیدگاه

حتی اگر یک دقیقه قبل پست دادن فکر کنید. هیچ وقت شاهد این پستای اسپم نخواهیم بود

کارت رفرنس دو فنه اس؟؟؟؟؟

تست FLIR بالا رو یه بار دیگه نگا کن

میشه یکبار دیگه شما پست رو بخونید ؟ گفتا 1080 نه 1070

شما یکم قبل پست دادن دقت کن

یعنی اصلا نگاه نکردید به پست فقط نقل قول کردید

ویرایش شده توسط ted mosby
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

Radeon RX 480

GeForce GTX 1080

02-Gaming.png

@};-

تا اونجایی که میبینم، یکیشون بک پلیت داره و دیگری نداره، خودتون حدس بزنید، کدوم...

مشخص میشه که این نتایج به چه دلیل خنده داری و با چه شرایط برابری زده شده...

در دمای کارتهای رفرنس هم هر دو شرکت در کارتهای رفرنسشون، یه دمارو نشون میدن:

نتایج از سایت مورد علاقه دوستان هم هستش، کسی میدونه که کولر AMD چه قیمتی داره؟ قیمت کولر FE که مشخص هستش واسه دوستان 100 دولار، تقریبا نصف قیمت خود کارت 480 رو بپردازی واسه یک کارت گرافیک و فقط یک درجه خنک تر باشه نسبت به خنک کننده خنده دار AMD... :D

post-10788-0-99607700-1467559203_thumb.png

post-10788-0-73427600-1467559219_thumb.png

ویرایش شده توسط tabitha
لینک به دیدگاه

Radeon RX 480

GeForce GTX 1080

02-Gaming.png

@};-

:eek:  :eek:  :eek:  :eek:  :eek:  :eek:  :eek:  :eek:  :eek:

لینک به دیدگاه

تا اونجایی که میبینم، یکیشون بک پلیت داره و دیگری نداره، خودتون حدس بزنید، کدوم...

مشخص میشه که این نتایج به چه دلیل خنده داری و با چه شرایط برابری زده شده...

در دمای کارتهای رفرنس هم هر دو شرکت در کارتهای رفرنسشون، یه دمارو نشون میدن:

نتایج از سایت مورد علاقه دوستان هم هستش، کسی میدونه که کولر AMD چه قیمتی داره؟ قیمت کولر FE که مشخص هستش واسه دوستان 100 دولار، تقریبا نصف قیمت خود کارت 480 رو بپردازی واسه یک کارت گرافیک و فقط یک درجه خنک تر باشه نسبت به خنک کننده خنده دار AMD...

باور کنید که اگر کمی کاربران به خودشون زحمت بدن و مطالب رو با دقت بیشتری دنبال کنند اینقدر شاهد جبهه گیری های بی مورد و توضیحات اضافه نمیشیم!

این جمله اگر دقت کنید رو فکر کنم یه 100 باری به اندازه قیمت بیشتر FE تکرار کردم، با این حال اگر دقت کنید دمای VRM کارت گرافیک در تست های FLIR نمایش داده شده و دمای تراشه متفاوت هست، این یک نکته!

نکته بعدی دمای گزارش شده در این چارت ها برای GPU هستند نه VRM?!!!! بک پلیت هم تاثیری در دمای قطعه سخت افزاری نداره اینم نکته دیگه

مورد آخر شما مطمئنی دمای تراشه ها در RX 480 و GTX 1080 یکسان بوده؟!! تست های خود لیون کامپیوتر که تا 90 درجه هم در حالت اورکلاک افزایش دما داشته؟!

الان مثلا خنک کننده GTX 1080 گرونتره بنده باید چیکار کنم؟ این یعنی عملکرد افتضاح دمایی RX 480 رو توجیه میکنه؟

@};-

ویرایش شده توسط RONIN021
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

باور کنید که اگر کمی کاربران به خودشون زحمت بدن و مطالب رو با دقت بیشتری دنبال کنند اینقدر شاهد جبهه گیری های بی مورد و توضیحات اضافه نمیشیم!

این جمله اگر دقت کنید رو فکر کنم یه 100 باری به اندازه قیمت بیشتر FE تکرار کردم، با این حال اگر دقت کنید دمای VRM کارت گرافیک در تست های FLIR نمایش داده شده و دمای تراشه متفاوت هست، این یک نکته!

نکته بعدی دمای گزارش شده در این چارت ها برای GPU هستند نه VRM?!!!! بک پلیت هم تاثیری در دمای قطعه سخت افزاری نداره اینم نکته دیگه

مورد آخر شما مطمئنی دمای تراشه ها در RX 480 و GTX 1080 یکسان بوده؟!! تست های خود لیون کامپیوتر که تا 90 درجه هم در حالت اورکلاک افزایش دما داشته؟!

الان مثلا خنک کننده GTX 1080 گرونتره بنده باید چیکار کنم؟ این یعنی عملکرد افتضاح دمایی RX 480 رو توجیه میکنه؟

@};-

شرمنده اما به من باشم مثلا با اون 100 دلار پلیت های واتر EK می خرم حالشو میبرم...  :D

ویرایش شده توسط nima.mazrouie
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

@};-

عزیز بحث بنده این هستش که وقتی بک پلیت روی بورد قرار گرفته باشه، به چه شکلی میشه با چنین سیستمی عکس برداری به دمای واقعی رسید؟؟؟؟

چیزی که خود Guru3d هم توضیح داده که برای دمای درست باید بک پلیت رو جدا میکردن ولی این کار رو نکردن!!!!! چون بک پلیت جزو سیستم خنک کننده حساب میشه... :D

post-10788-0-97007200-1467561274_thumb.jpg

خوب مشکلی نیست، AMD واترکولر گذاشته بود روی سری های فیوری و چه بالا و پایینی میپریدن طرفداران انویدیا، به جای اینکه همه تعریف کنن که کارت چه دمای پایینی داره...

قیمت کارت واترکول شده انویدیا هم مشخصه:

post-10788-0-82134300-1467561775_thumb.jpgpost-10788-0-01706300-1467561793_thumb.jpg

البته مدل 1080 بدون واترکولر هستش...

عملکردش افتضاحه؟ فقط تفاوت دمای GPU یک درجه هستش؟ پس خنک کننده 100 دولاری باید یه چیزی اونور افتضاح باشه...

ویرایش شده توسط tabitha
لینک به دیدگاه

انگار دمای 94 درجه ای RX 480 را یادشون رفته !!

بعد میان یه چیزی بگن که فقط حرف زده باشن همین .

دمای برابر GTX 1080 با RX 480 ؟!!

تا اونجایی که من اطلاع دارم بیشترین دمای 1080 در حالت اورکلاک 84 یا 85 درجه بوده که کاملا" برای یک کارت رفرنس اونم کارتی مثل GTX 1080 کاملا" مناسبه . تعداد ترانزیستور های به کار رفته در جی پی یو GTX 1080 بسیار بیشتر از جی پی یو کارت RX 480 هستش با این وجود شاهد اختلاف دمای 10-15 در حالت اورکلاک بین این دو کارت هستیم !!! دوستانی که همینجوری می پرونن که دماها برابره کمی بیشتر دقت کنند . تازه اگر دما ها هم برابر باشه که نیست باز هم مناسبه برای کارتی مثل 1080 ( به دلیل تعداد ترانزیستور های به کار رفته در آن به نسبت RX 480 ) نکته جالبی که هست اینکه نتایج سایت های منتشر کننده را قبول ندارن . سایت Toms hardware و techpowerup از معتبر ترین وبسایت های فعال در زمینه آی تی هستش بعد میگن دستکاری شده است و به نفع انویدیا تغییر کرده . اینجور افراد فقط خودشان را گول میزنن و به قول معروف برای فرار از حقایق سرشان را مثل کبک کردن تو برف . اینکه دمای یه کارت با فناوری ساخت 14 نانومتری و تعداد ترانزیستور های کمتر از کارتی با معماری 16 نانومتری با تعداد ترانزیستور های بیشتر ، زیاد تر باشه یک فاجعه به تمام معناست . این بزگترین آبروریزی شرکت ای ام دی در یک سال اخیر است !

باشد که دوستان رستگار شوند .

[emoji257]

Sent from my GT-S6312 using Tapatalk

لینک به دیدگاه

از نظر مصرف نسبت به کارایی کارت پولاریس 14 نانو متری یک نسل جدید تر تازه رسیده به حد مکسول 28 نانو متری یک نسل عقب تر :|

البته این فقط میزان مصرف هست

خودتون هم خوب میدونید 980 فریم بیشتری توی بازی ها نسبت به 480 میده.

بعد شما گرافیک 1080 با 7.2 میلیارد ترانزیستور رو با  480 که 5.7 میلیارد ترانزیستور داره مقایسه میکنید ؟ حالا خوبه باز 1080 حتی با اور کردن باز خنک تر هست :|

معماری جدید AMD در مقابل پاسکال شکست خورده (از نظر قدرت ، مصرف ، دما ، کارایی ، اورکلاک پذیری)

قبلا هم گفتم فقط از نظر قیمت گذاری هست که AMD انویدیا رو شکست داده.

راحت تر بگم هرچقدر پول بدی همون مقدار هم آش میخوری.

8oz0z7gslv71y0nrqnfp.jpg

j4v6i7r9n0cr8vmb7zuw.jpg

ویرایش شده توسط ATER
لینک به دیدگاه

جای مدل های واتر کولر دار evga و هاواک msi خالیه 

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...