رفتن به مطلب

تأثیر چیپست مادربرد در اورکلاک cpu

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام

آیا اورکلاک cpu ربطی به شماره چیپست داره؟ مثلا چیپست A88X بهتر از A75 عمل می‌کنه؟
اگر تأثیر داره آیا عوامل و مشخصات دیگه‌ی مادربرد هم رو اورکلاک اثر داره؟
در کل چه چیزایی تو یه مادربرد تو اورکلاک بهتر اثر می‌زاره؟
_________

دوتا مادربرد هست هر دو ایسوس هردو چیپستشون A88X ولی یکی مثلا 300 تومن قیمتشه یکی 650 آیا مادربرد گرونتر مزیتی برای اورکلاک نسبت به ارزونتر داره؟ آیا بهتره مادربرد گرونتر رو بخرم برای اینکار یا همون مادربرد ارزون به خاطر چیپست مشابه کارمو راه میندازه؟

مادربردها یکیش

ASUS CROSSBLADE RANGER Motherboard هست(این یکی یه عکس تو همین فروم اسکرین شات گرفته بودن دیدم با همین cpu مدل خودم تا 6000 مگاهرتز اورکلاک شده بود)
یکیش

ASUS A88XM-A

cpu amd athlon x4 760k

ram kingston hyperx 1866 8G

fan cpu 860k cooler master

power 300 watt green

(البته میدونم قطعاتم پایینه شما به بزرگیه خودتون ببخشید)

....

ویرایش شده توسط linuxkaranir
لینک به دیدگاه

عزيز در مورد سوال شما يك جواب كلي نميشه داد يعني يه جا ممكنه مادربرد گرونتر تو اوركلاك از يه مادربرد ارزونتر ضعيف تر باشه يه جا برعكس..

اما در مورد اين دو مادربرد، رنجر براي اوركلاك به مراتب مناسب تر هست...

عواملي كه تو اوركلاك مهم هستند:

١-چيپست (بايد بيينيد اصلا چيپست قابليت پشتيباني از اووركلاك سي پي يو هاي ضريب باز را دارد يه نه.

٢-فازبندي سي پي يو و رم ها (همون چوك هايي كه اطراف سي پي يو و رم ها به شكل مكعب هستند) كه هر چي بيشتر باشند بهتر هست.

٣-دقت به دارا بودن ويژگي ها و اي سي هاي مخصوص اوركلاك كه هر كمپاني به صورت انحصاري تكنولوژي هايي براي خودش دارد كه تنها در يك سري از مادربردها استفاده ميكند.

٤-سيستم خنك كنندگي چيپست و فازهاي مادربرد.

٥-دقت به حداكثر فركانسي كه مادربرد براي اوركلاك رم و سي پي يو پشتيباني ميكنه.

ممكن هست حالا يك مادربرد به خاطر دارا بودن تعداد بيشتر اسلات pci از يك مادربرد كه اسلات هاي كمتري داره ولي ويژگي هاي بيشتري براي قابليت اووركلاك داره گرونتر باشه ،پس قيمت تعيين كننده نيست فقط بايد خود شما با نگاه كردن به تعداد بيشتري مادربرد و كسب تجربه بهترين مادربرد را انتخاب كنيد..

ویرایش شده توسط AliAlborz
لینک به دیدگاه

عزيز در مورد سوال شما يك جواب كلي نميشه داد يعني يه جا ممكنه مادربرد گرونتر تو اوركلاك از يه مادربرد ارزونتر ضعيف تر باشه يه جا برعكس..

١-چيپست (بايد بيينيد اصلا چيپست قابليت پشتيباني از اووركلاك سي پي يو هاي ضريب باز را دارد يه نه.

٢-فازبندي سي پي يو و رم ها (همون چوك هايي كه اطراف سي پي يو و رم ها به شكل مكعب هستند) كه هر چي بيشتر باشند بهتر هست.

٣-دقت به دارا بودن ويژگي ها و اي سي هاي مخصوص اوركلاك كه هر كمپاني به صورت انحصاري تكنولوژي هايي براي خودش دارد كه تنها در يك سري از مادربردها استفاده ميكند.

ممكن هست حالا يك مادربرد به خاطر دارا بودن تعداد بيشتر اسلات pci از يك مادربرد كه اسلات هاي كمتري داره ولي ويژگي هاي بيشتري براي قابليت اووركلاك داره گرونتر باشه ،پس قيمت تعيين كننده نيست فقط بايد خود شما با نگاه كردن به تعداد بيشتري مادربرد و كسب تجربه بهترين مادربرد را انتخاب كنيد..

سپاس از توضیح

لطفا مورد 1 و 2 و 4 بازترش کنید که از کجا بفهمیم این ویژگی رو داره یانه تو چه مشخصاتی از مادربرد باید جستجو کنیم؟

لینک به دیدگاه

سپاس از توضیح

لطفا مورد 1 و 2 و 4 بازترش کنید که از کجا بفهمیم این ویژگی رو داره یانه تو چه مشخصاتی از مادربرد باید جستجو کنیم؟

توضحیات رو دادند در خصوص چیپست لازم بذکر برخی از چیپ ست ها این قابلیت رو ندارند همچون سری H یا B برای اینتل که امکان اورکلاک رو نداره

در خصوص فازبندی هم کمی مسئله فنی هست اما برای متوجه شدن این موضوع میتونید به ریویو ها و بررسی ها و اطلاعات منتشر شده توسط خود سازنده به این موارد پی ببریم

دلیل اهمیت موضوع هم این هست برای اورکلاک نیاز هست بصورت دستی به پردازنده ولتاژ داده بشه تا پردازنده ست بشه

در صورتی که فاز بندی مادربرد ضعیف باشه باعث ایجاد مشکلات میشه و خب با افزایش میزان ولتاژ میزان دمای تولید شده در قطعات هم بالامیره برای همین میزان خنک کنندگی چیپست و فاز های رو مادربرد در این مورد مهم میشه

اگرچه این مورد زمانی بیشتر خودش رو نشون میده بدنبال اورهای سنگین باشید

لینک به دیدگاه

مورد دوم نوشته (چوك هايي كه اطراف سي پي يو و رم ها به شكل مكعب هستند) چوک چی هست؟

لینک به دیدگاه

در لينك زير به صورت كامل و حرفه ايي درباره مدار تنظيم ولتاژ مادربرد توضيح داده شده است، يكم مفصل هست اما ارزش خوندن رو داره مطمعنا خيلي چيزها درباره مادربرد مي اموزيد:

http://www.shahrsakhtafzar.com/fa/articles-guides/motherboard/24-motherboard-voltage-regulator-circuit

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

آیا با فن x4 پایپ دار(فن داخل کارتن cpu amd 860k) میشه اورکلاک کرد؟
آیا حتما باید فن حرفه‌ای داشته باشیم؟

کلا فن چقدر تو اور کلاک تاثیر داره؟

لینک به دیدگاه

آیا با فن x4 پایپ دار(فن داخل کارتن cpu amd 860k) میشه اورکلاک کرد؟

آیا حتما باید فن حرفه‌ای داشته باشیم؟

کلا فن چقدر تو اور کلاک تاثیر داره؟

خوب فرکانس و ولتاژ بالاتر مساوی گرمای بیشتر هست و هرچقدر کولر قویتر باشه میشه به فرکانس بالاتری دست پیدا کرد.

اگر زیاد میخواین اورکلاک کنین حتما به فکر یه کولر خوب هم باشید.

لینک به دیدگاه

• 3 ماه بعد...

سلام

لطفا تفاوت دقیق OverClock  و Unlock Hidden Cores رو توضیح بدید.

ممنون

لینک به دیدگاه

یه مادربورد MSI 760 GM P23 FX هست و سی پی یو هم AMD Athlon II X3 450 3.2GHz.که با قابلیت Unlock Core در صفحه ست آپ مادربوردم سی پی یو رو به AMD Phenom II X4 B50 3.2GHz  تبدیل کردم آیا این کار با اوور کلاک فرق داره؟
آیا اگه آنلاک کنم حتما باید واتر کولر داشته باشه cpu ؟یا با فن معمولی هم میتونم همیشه کارکنم؟آیا موجب آسیب به پاور میشه؟

لینک به دیدگاه

جناب اصولا آنلاک اینجور که از انتخاب واژه پیداس با اورکلاک فرق داره. هرچند هر دو در صورت استفاده درست و رعایت جوانب کار باعث افزایش عملکرد میشن.

آنلاک که همینی هست که گفتید یعنی در بعضی پردازنده ها یا گرافیک ها یه تعداد هسته قفل هستن. کارخونه به هردلیلی (معمولا مارکتینگ) میاد قفلشون میکنه و با آنلاک کردن شما میتونید از اون هسته ها استفاده کنید.

اورکلاک یعنی شما کلاک پردازنده یا رم یا هر المان الکترونیکی دیگه رو بیاید افزایش بدید. مثلا کلاک یا فرکانس پردازنده رو در تمامی هسته ها یا در یک تعداد مشخص از هسته ها بالا ببرید. یا فرکانس رم کامپیوتر رو رو بالا ببرید.

اورکلاک  با افزایش دما و مصرف همراه هست و نیاز به کولر معمولا حس میشه (بسته به میزان و درصد  اورکلاک داره). آنلاک هم (تا بحال انجام ندادم بشخصه) با توجه به اینکه تعداد هسته پردازشی رو افزایش میده احتمالا منجر به افزایش دما و مصرف میشه ولی اگه هسته اضافه شده در همون فرکانس هسته های قبلی کار کنه و اورکلاکی رو انجام ندید بعید میدونم افزایش دماش در حدی باشه که نیاز به فن جدید داشته باشید کما اینکه پردازنده 4 هسته ای عادی با فن فابریک داره بدون مشکل کار میکنه.

در هر صورت میتویند تست کنید و ببینید آیا جوابگو هست فن کنونی سیستم یا خیر. در صورت نیاز ارتقا بدید

لینک به دیدگاه

• 4 ماه بعد...
در در 1395/05/23, 23:54:05، Adel Urmia گفته است :

خوب فرکانس و ولتاژ بالاتر مساوی گرمای بیشتر هست و هرچقدر کولر قویتر باشه میشه به فرکانس بالاتری دست پیدا کرد.

اگر زیاد میخواین اورکلاک کنین حتما به فکر یه کولر خوب هم باشید.

سلام

سیستم من مشخصاتش اینه:

Cpu amd athlon X4 760K

RAM KINGSTON 8GB 1866 HYPERX FURY HX318C10F/8 DDR3 RAM

VGA ASUS EH6750 1 GB

MOTHERBOARD ASUS CROSSBLADE RANGER

POWER GREEN GP 680W (STOCK)

CPU COOLER : GREEN GLC120-EVO GLACIER 120 EVO AiO Liquid Cooler

ولی هرچی تلاش می‌کنم بیشتر از 4.7 اورکلاک نمیشه یه بار به زور 4.9 شد مشکل از کجاست؟

چون تو اینترنت دیدم تا 7500 مگاهرتز هم اورکلاک شده این پردازنده (لینک بعد از عکس رو ببینید)

http://hwbot.org/submission/2413947_alatar_cpu_frequency_athlon_x4_760k_7150.16_mhz

لینک به دیدگاه

سلام

سیستم من مشخصاتش اینه:

Cpu amd athlon X4 760K

RAM KINGSTON 8GB 1866 HYPERX FURY HX318C10F/8 DDR3 RAM

VGA ASUS EH6750 1 GB

MOTHERBOARD ASUS CROSSBLADE RANGER

POWER GREEN GP 680W (STOCK)

CPU COOLER : GREEN GLC120-EVO GLACIER 120 EVO AiO Liquid Cooler

ولی هرچی تلاش می‌کنم بیشتر از 4.7 اورکلاک نمیشه یه بار به زور 4.9 شد مشکل از کجاست؟

چون تو اینترنت دیدم تا 7500 مگاهرتز هم اورکلاک شده این پردازنده (لینک بعد از عکس رو ببینید)

http://hwbot.org/submission/2413947_alatar_cpu_frequency_athlon_x4_760k_7150.16_mhz

داداش با این رویه که میری به باد میدی سیستمتو اول تحقیق کن کلی مطلب بخون یهو دیدی سیستمت خاموش شود و دیگه بالا نیومد [emoji54] [emoji15] [emoji8]

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

لینک به دیدگاه

داداش با این رویه که میری به باد میدی سیستمتو اول تحقیق کن کلی مطلب بخون یهو دیدی سیستمت خاموش شود و دیگه بالا نیومد [emoji54] [emoji15] [emoji8]

ممکنه تا الانم به باد داده باشی [emoji52] [emoji53]

لینک به دیدگاه

ممکنه تا الانم به باد داده باشی [emoji52] [emoji53]

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، linuxkaranir گفته است :

با سلام خدمت دوست عزیز!
اول اینکه برای شما نمیتونی تا  4.9 نمیتونی اورکلاک کنی پیشنهاد میکنم تو فروم: http://www.overclock.net/f  یه تاپیک بزنی و بپرسی چون افرادی زیادی اونجا هستند در این زمینه سریعتر راهنماییت میکنن و پایدار ترین حالت رو بهت پیشنهاد میدن (زبان انگلیسی چندان قوی هم نیاز نیست)!
در رابطه با قسمت دوم خدمت شما عرض کنم این مدل اورکلاک ها تحت شرایط خاص انجام میشه:

به طور مثال در همون لینکی که شما دادی نوشته از نیتروژن مایع به عنوان خنک کننده استفاده شده که کلا مصرف صنعتی داره و تا بحال ندیدم کسی به صورت شخصی قادر به خریدش باشه بماند اینکه این خنک کنندگی موقت و فقط جهت ثبت رکورد(اگه دقت کنی حتی چیپست و چوک ها رو هم توسط نیتروژن مایع خنک کرده تو لینکی که دادی) !

بعد اینکه مقدار ولتاژ بر روی 1.9 که اگه از کسانی تو این زمینه هستند سوال کنی متوجه میشی سیستم در این حالت چقدر لبه پرتگاه و ناپایدار!

لینک به دیدگاه

در در 1396/02/09, 22:52:31، salar.sa20 گفته است :

ممکنه تا الانم به باد داده باشی emoji52.pngemoji53.png

خوب الان چطور بفهمم سیستمم رو به باد دادم یا نه؟

لینک به دیدگاه

الان تقریبا تا ثیر چیب به کمترین حد خودش رسیده. فقط یا این که یک چیپ قابلیت اور داره یا یکی نداره.

اصل قابلیت اور برمیگرده به CPU با بچ نامبر مناسب و مدار تغذیه و بایوس مادربورد ها.

لینک به دیدگاه

در 55 دقیقه قبل، linuxkaranir گفته است :

سلام تا 4.9  فرکانس دادی رو AMD با ولتاژ 1.9 !!! ؟ اونم با GREEN GLC120-EVO GLACIER  ؟؟؟؟  چرا اخه دوست من ؟

هیچی دیگه این کارو کلا نکن و منتظر باش تا خدایی نکرده یه روزی یه جای مادربرد داستان بالا بیاره .امیدوارم که نیاره !

دیگه ادامه :)

لینک به دیدگاه

من قصد دارم یه پاور گرین 1200 وات به بالا مدل OVERCLOCKING برای این کار بخرم و تایمینگ رم رو طبق لینک

تنظیم کنم و اورکلاک کنم به نظرتون چطوره؟ آیا باوجود داشتن  واتر کولر خوب و پاور بالا و تنظیم تایمینگ رم ،  اورکلاک بیخطره و رکورد خوبی میزنم؟

درضمن اگه رم قابلیت پروفایل amp داشته باشه چقدر تو اورکلاک موثره؟

قدرت پاور چقدر موثره؟

لینک به دیدگاه

در 6 دقیقه قبل، BEHNAM F.A.P گفته است :

سلام تا 4.9  فرکانس دادی رو AMD با ولتاژ 1.9 !!! ؟ اونم با GREEN GLC120-EVO GLACIER  ؟؟؟؟  چرا اخه دوست من ؟

هیچی دیگه این کارو کلا نکن و منتظر باش تا خدایی نکرده یه روزی یه جای مادربرد داستان بالا بیاره .امیدوارم که نیاره !

دیگه ادامه :)

عزیزد دل اون ولتاژ 1.9 رو از کجا آوردی؟ من که اصلاً از ولتاژ حرفی نزدم.9_9

لینک به دیدگاه

در 16 دقیقه قبل، linuxkaranir گفته است :

عزیزد دل اون ولتاژ 1.9 رو از کجا آوردی؟ من که اصلاً از ولتاژ حرفی نزدم.9_9

شرمنده اصلا حواسم نبود عکس HWBOT رو فقط به ولتاژش نگاه کردم و فکر کردم مث اون عمل کردید . خب باز خوبه ولی کولر بنظرم ضعیفه و اصلا برای اورکلاک حتی اینتل هم مناسب نیست چه برسه به رکورد AMD ! میخای رکورد بزنی بدون نیروژن  فکر واترکول 360 به بالا باش با سه تا فن اضافه و چندتا توربو فن برای خنک کردن مادربرد . اورکلاک ازمون خطا زیاد داره خب قطعا در جریانید . شما کلا سعی کن دمای تمام قطعات مادربرد و بقیه قطعات سیستم رو خنک نگهداری اگر نیتروژن مایع کار نیستی حداقل باید بتونی با توربو فن ها (پر سرو صدا)دمارو کنترل کنی برای رکورد .

توجه کن که وقتی از واتر کول استفاده میکنی عملا جریان هوایی که فن cpu ایجاد میکرده روی مادربرد رو حذف میکنی ! و باید فکر خنک کاری مادربرد باشی .

ویرایش شده توسط BEHNAM F.A.P
لینک به دیدگاه

از من می شنوی کلا بیخیال اورکلاک شو. اصلا اون چیزی که فکر می کنی نیست

بسیار کار خطرناکیه و با توجه به اطلاعات خودت قطعا منجر به خسارت مالی خواهد شد !

درضمن اینم بدون که در صورت سوختن قطعات با اورکلاک هیچ گارانتی و ضمانتی در هیچ جای دنیا نخواهی داشت !

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...