رفتن به مطلب

سوال: آیا ssd می تواند کاملا جای هارد را بگیرد؟

WarlordMSM
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

با سلام. بنده می خواهم به مرور زمان کلا به سمت ssd کوچ کنم. اما این مطلب پشیمونم کرد. درضمن ریسک از دست دادن اطلاعات مهم در ssd بیشتره. وقتی هارد رو به موت باشه و فرسوده شده باشه، از قبلش نشانه هاش میاد و می تونیم هارد رو قبل از دست دادن اطلاعات عوض کنیم. اما ssd که کلا الکتریکی هست، تا مدتی یک پرفورمنس قابل قبول دارد و بعدش یک دفعه می سوزه. پس نمیشه فهمید ssd چقدر فرسوده شده و کی وقت عوض کردنش هست. اما از اونجایی که اطلاعات بنده محدود هست، می خواستم از شما سوال بپرسم آیا این حرفا و استدلال هایی که داشتم کاملا درست هست یا خیر. نظرتون رو هم بفرمایید در این مورد که میشه کلا به ssd به عنوان دستگاه ذخیره اطلاعات مهم  نگاه کرد یا خیر.

ویرایش شده توسط WarlordMSM
لینک به دیدگاه

استاد گرامی جناب اقای پناهی با سلام

من متن اصلی را خواندم برای روشن شدن موضوع خلاصه ایی از انرا بیان میکنم تا دوستان منظور اصلی نویسنده را بهتر درک کنند:
کسی که این مطلب را نوشته( اقای ژاکوبی) در اصل یک موسیقیدان است و به گفته خودش برنامه نویس تجربی است
ایشان ابتدا گفته درایو SDD شما اطلاعات را حفظ نمیکند و اگر در تعطیلات باشید و به مدت دو هفته انرا روشن نکنید اطلاعات ان پاک میشود !
اما در سطر بعدی اقای ژاکوبی اشاره میکند که شما را دست انداختم (شوخی کردم : I kid, of course)
در ادامه مطلب ایشان دوباره ادعا میکند که اطلاعات SDD تنها چند روز بعد از جدا شدن ان از کامپیوتر از بین میرود اما این در صورتی است که روز قیامت بشود یا با پتک بر روی ان بزنیم یا انرا در اسید سولفوریک بیندازیم !
بعد امده توضیح داده که SDDبرای استفاده با سرعت بالا به صورت روزانه است اما اگر انرا در کناری بگذاریم (یعنی از ان استفاده نکنیم) مقدار زمانی که اطلاعات را نگه میدارد با واحد سال اندازگیری میشود نه روز :
SSDs are designed for speed and day-to-day use, but the amount of time they retain data when put on the shelf is measured in years, not days
بنابراین (کاملا عکس تیتر خبر در سایت) این متن تاییدی بر این مساله نیست که اطلاعات SDD سریع پاک میشود
در ادامه به جدولی اشاره شده که با افزایش دما احتمال از دست دادن اطلاعات اگر درایو جامد خاموش باشد بیشتر میشود که این مساله طبیعی است جالب اینجاست که وقتی جدول را دانلود و بررسی کردم در همین جدول ذکر شده در دمای سی درجه و بعد از یک سال عدم استفاده از sdd کمتر از سه درصد اطلاعات اسیب می بیند!!

خود اقای ژاکوبی هم ذکر کرده که منظور من بیشتر بر این مساله است وسایل ذخیره سازی گارانتی در مورد از بین رفتن اطلاعات ندارند و پشتیبان گیری کنید و . . . در اصل همانطور که شما گفتید تاکیدی است بر احتمال از دست رفتن اطلاعات

با سپاس از پاسخ شما و چیزهایی که به ما اموختید

دوست عزیز قبل از اینکه در مورد چیزی تصمیم بگیری نظرات تو همون سایت رو هم بخون.

با ذکر منبع ، نظر یکی رو کپی کردم که حق نویسنده هم رعایت بشه

موفق باشی

لینک به دیدگاه

در خصوص جایگزینی که خب از نظر هزینه بصرفه نیست به عنوان مثال قیمت یک عدد SSD یک ترا یا 500 در مقایسه با هارد 7200

و یا در خصوص سلامتی و یا اینکه یک هو SSD دچار خرابی میشه و مثل هارد نمیشه فهمید انچنان درست نیست چراکه برنامه هایی مثل SSD ;life هست که باهاش میشه وضعیت SSD رو زیر نظر گرفت یا با بنچ گیری در برنامه hd tune در هر بازه زمانی میشه فهمید SSD در وضعیت مطلوب هست یا خیر

اما در خصوص سوال اخر بله میشه به SSD به عنوان یک ابزار برای ارشیو نگاه کرد اما

اندکی شخصی و سلیقه ایی هست چرا که در اینجا فارق از خوبی های SSD داره گزینه قیمت هم مطرح هست و در عین حال حجم که ارائه میکنه

ویرایش شده توسط farshid0018
لینک به دیدگاه

در 5 ساعت قبل، alihoo گفته است :

استاد گرامی جناب اقای پناهی با سلام

من متن اصلی را خواندم برای روشن شدن موضوع خلاصه ایی از انرا بیان میکنم تا دوستان منظور اصلی نویسنده را بهتر درک کنند:
کسی که این مطلب را نوشته( اقای ژاکوبی) در اصل یک موسیقیدان است و به گفته خودش برنامه نویس تجربی است
ایشان ابتدا گفته درایو SDD شما اطلاعات را حفظ نمیکند و اگر در تعطیلات باشید و به مدت دو هفته انرا روشن نکنید اطلاعات ان پاک میشود !
اما در سطر بعدی اقای ژاکوبی اشاره میکند که شما را دست انداختم (شوخی کردم : I kid, of course)
در ادامه مطلب ایشان دوباره ادعا میکند که اطلاعات SDD تنها چند روز بعد از جدا شدن ان از کامپیوتر از بین میرود اما این در صورتی است که روز قیامت بشود یا با پتک بر روی ان بزنیم یا انرا در اسید سولفوریک بیندازیم !
بعد امده توضیح داده که SDDبرای استفاده با سرعت بالا به صورت روزانه است اما اگر انرا در کناری بگذاریم (یعنی از ان استفاده نکنیم) مقدار زمانی که اطلاعات را نگه میدارد با واحد سال اندازگیری میشود نه روز :
SSDs are designed for speed and day-to-day use, but the amount of time they retain data when put on the shelf is measured in years, not days
بنابراین (کاملا عکس تیتر خبر در سایت) این متن تاییدی بر این مساله نیست که اطلاعات SDD سریع پاک میشود
در ادامه به جدولی اشاره شده که با افزایش دما احتمال از دست دادن اطلاعات اگر درایو جامد خاموش باشد بیشتر میشود که این مساله طبیعی است جالب اینجاست که وقتی جدول را دانلود و بررسی کردم در همین جدول ذکر شده در دمای سی درجه و بعد از یک سال عدم استفاده از sdd کمتر از سه درصد اطلاعات اسیب می بیند!!

خود اقای ژاکوبی هم ذکر کرده که منظور من بیشتر بر این مساله است وسایل ذخیره سازی گارانتی در مورد از بین رفتن اطلاعات ندارند و پشتیبان گیری کنید و . . . در اصل همانطور که شما گفتید تاکیدی است بر احتمال از دست رفتن اطلاعات

با سپاس از پاسخ شما و چیزهایی که به ما اموختید

دوست عزیز قبل از اینکه در مورد چیزی تصمیم بگیری نظرات تو همون سایت رو هم بخون.

با ذکر منبع ، نظر یکی رو کپی کردم که حق نویسنده هم رعایت بشه

موفق باشی

با تشکر. بنده کلا کامنت نمی خونم. دلیلیش هم اینه که خیلی افرادبدون هیچ فکری حرف هایی می زنند که خوندنش باعث اعصاب خوردی میشه. به هر حال وظیفه سایت سخت افزارمگ به عنوان یک رسانه، اینه که اگه خبر غلط داد، اصلاحیه بده.

لینک به دیدگاه

• 2 ماه بعد...
در در 1395/06/30, 15:08:35، WarlordMSM گفته است :

با سلام. بنده می خواهم به مرور زمان کلا به سمت ssd کوچ کنم. اما این مطلب پشیمونم کرد. درضمن ریسک از دست دادن اطلاعات مهم در ssd بیشتره. وقتی هارد رو به موت باشه و فرسوده شده باشه، از قبلش نشانه هاش میاد و می تونیم هارد رو قبل از دست دادن اطلاعات عوض کنیم. اما ssd که کلا الکتریکی هست، تا مدتی یک پرفورمنس قابل قبول دارد و بعدش یک دفعه می سوزه. پس نمیشه فهمید ssd چقدر فرسوده شده و کی وقت عوض کردنش هست. اما از اونجایی که اطلاعات بنده محدود هست، می خواستم از شما سوال بپرسم آیا این حرفا و استدلال هایی که داشتم کاملا درست هست یا خیر. نظرتون رو هم بفرمایید در این مورد که میشه کلا به ssd به عنوان دستگاه ذخیره اطلاعات مهم  نگاه کرد یا خیر.

سلام هاردssdاز هارد های دیگر خیلی بهتر است درصد خرابی هاردssdخیلی پایین تر از هارد های دیگه است چون هارد ssdبه ضربه و نوسان حساس نیست داخل هارد ssdبه صورت چیپ ساخته شده ولی هاردهای معمولی هدوپلتر دارند که آسیب پذیر هستند هد یک ابزار فلزی تیز و پلتر هم صفحه دیسک های فشرده است که آسیب پذیری آنها بیشتر از هاردهای ssdاست پس هاردهای ssdاز هاردهای دیگه بهتراست بین هاردهای معمولی و ssd    هارد ssdبهتر است 

لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...

سلام

نمیدونم این اس اس دی که میفرمایید از نوع همون میکرو اس دی ها هستش یا خیر اگر از اون نوع باشه که همین دیروز بطور ناگهانی و کاملا بیدلیل تمام عکسهای حافظه اکسترنال گوشیم پرید و نتونستم بازیابیش کنم!

لینک به دیدگاه

اگر اونقدر پول داشته باشی که هزینه برات مهم نباشه چرا که نه

ولی اگر نه کار زیاد درستی نیست 

لینک به دیدگاه

در در 1395/09/14, 13:44:20، omidgh گفته است :

سلام هاردssdاز هارد های دیگر خیلی بهتر است درصد خرابی هاردssdخیلی پایین تر از هارد های دیگه است چون هارد ssdبه ضربه و نوسان حساس نیست داخل هارد ssdبه صورت چیپ ساخته شده ولی هاردهای معمولی هدوپلتر دارند که آسیب پذیر هستند هد یک ابزار فلزی تیز و پلتر هم صفحه دیسک های فشرده است که آسیب پذیری آنها بیشتر از هاردهای ssdاست پس هاردهای ssdاز هاردهای دیگه بهتراست بین هاردهای معمولی و ssd    هارد ssdبهتر است 

همونطور که گفتین درون SSD چیپ هست پس هارد HDD نیست 

حافظه ی SSD بهتره اگه جسارت نباشه 

لینک به دیدگاه

جایگزینی رو بزرگان نظر دادند اما مطمعن حداقل به عنوان درایو اصلی سیستم عامل خیلی کمک می کنه...

لینک به دیدگاه

• 4 هفته بعد...

من شخصا 2 ساله که کلا هیچ هارد مکانیکالی رو سیستمم نیست، نه حوصله صداشو دارم نه سرعت پایینشو! تا الان هم 1 بایت از دیتام از دست نرفته! به مقالات فارسی نه در این زمینه و نه در هیچ زمینه ای اطمینان و حتی استفاده نکنین! و هیچ وقت از درایو های TLC استفاده نکنین، مخصوصا اگه دیتا تون مهمه!

بعنوان مثال بهترین SSD های M2 دنیا:

http://www.corsair.com/en/force-series-mp500-480gb-m-2-ssd

http://www.samsung.com/semiconductor/minisite/ssd/product/consumer/960pro.html

و بهترین های Sata III:

http://www.corsair.com/en/neutron-series-xti-960gb-sata-3-6gbps-ssd

https://www.sandisk.com/home/ssd/extreme-pro-ssd

معمولا تو مقالات و بررسی های پیشنهادی سایت های فارسی اینها پیشنهاد نمیشن و جالب اینکه وجود Corsair رو خیلی از نویسندگانش اطلاع هم ندارن! و اینکه دیدم که بعضا به خوانندگان پیشنهاد میکنن لزوما MLC از TLC بهتر نیست! با این دیدگاه و فروش بالای برند های رده پایین در ایران باید هم یک موزیسین نظرات آنچنانی بنویسه!!!

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...