رفتن به مطلب

Recommended Posts

اینتل ادعا می کنید که سریعترین پردازنده ها را میسازد :

Intel Shows That Their 9th Gen Core CPU Lineup Is Faster Than AMD Ryzen 3000 In Everything Except Cinebench – Shows ‘Real Usage’ Performance Tests

اینتل می گوید ای ام دی کار بزرگی انجام داده است اما ما هنوز بهترین هستیم . اینتل مدعی است در تمام تست ها بجز Cinebench سریعترین پردازنده ها را در اختیار دارد .

لینک به دیدگاه

آیا اینتل به زودی سوکت جدیدی را لانچ می کند ؟

Intel Comet Lake Procs for Desktop has 1200 pins - to require a new motherboard

.

لینک به دیدگاه

در در 25 تیر 1398 در 14:04، Trickster گفته است :

درود 🌹

امروز داشتم یک ویدئو از Gamers Nexus رو تماشا می کردم که می گفت ظاهراً بررسی کردن و مشخص شده این اسلایدها ساختگی و جعلی هست. در ادامه هم توضیح داد اینتل هیچ وقت رسماً درباره شایعات اظهار نظر نمی کنه ولی افراد موثقی تأیید کردن که محتوا و اطلاعات این اسلایدها واقعی نیست.

دقیقاً ندیدم در مورد این اسلایدی که مربوط به سوکت و چیپ ست هست چیزی بگه ولی در کل می گفت تا وقتی نزدیک به زمان عرضه نشدیم و از منابع موثق تری مثل سازنده های مادربرد خبری درز نکرده، به بقیه شایعات توجه نکنید. در مجموع از جاییکه مشخص شد اسلاید قبلی ساختگی بوده و کار اینتل نبوده، به احتمال خیلی زیاد این یکی هم جعلی هست.

معمولاً وقتی یک چیز جدیدی مثل همین درگاه PCI-E 4.0 عرضه میشه، یک سری سوالات مثل "آیا به این نیاز دارم؟ چقدر قراره نسبت به قبل پول بیشتری بدم؟ و آیا اصلاً الان که می خوام بخرم می تونم ازش استفاده کنم؟" پیش میاد. الان با این قیمت های 250 و 300 دلار مشخص میشه قرار نیست پول بیشتری نسبت به محصولات معمول بازار پرداخت بشه. از طرف دیگر، در حال حاضر AMD به خوبی تونست نسل جدید گرافیک ها و SSDها رو همزمان با چیپ ست X570 روانه بازار کنه و درسته تقریباً همونجور که انتظار می رفت کارت گرافیک ها بهره زیادی از این استاندارد جدید نمی برن اما عوضش SSDها واقعاً افزایش عملکرد خوبی داشتن و بسته به نوع کاربری به راحتی میشه به این سوال که "اصلاً من به این فناوری جدید نیاز دارم یا نه" هم پاسخ داد که با توجه به شرایط به نظر من معرفی PCI-E 4.0 واقعاً حرکت موفقی بود. شاید بعضی بگن هنوز بهش نیازی نبود ولی من میگم حداقل اینه از وجودش نمیشه ایراد گرفت.

---------------------------------------------------------------------------------

@MojArch

خدمت شما: HW News - Fake Intel "Leaks" for Comet Lake, Ryzen 2000 Price Cuts

این سوکت 1200 داره جدی میشه :

البته هنوز تائید نشده .

لینک به دیدگاه

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، big VULTURE گفته است :

این سوکت 1200 داره جدی میشه : البته هنوز تائید نشده .

:10_wink::95_v::27_sunglasses: ? Yo, wassup, pal

خبرشو صبح خوندم. متوجه نشدم. اینکه همون خبر قبلی هست که تکذیب هم شد، چیز جدیدی هم بهش اضافه نشده. برای چی دوباره داره پخش میشه؟!

البته خب کاملاً احتمال اینکه اشتباه از من باشه هست و اینا کانال های خبررسانیشون معتبرتر و موثق تره؛ ولی حقیقتش من هنوز فکر می کنم این خبر صحت نداره. دوباره به تصویر زیر نگاه کن:

KK6ggFgsaC29lBIK.thumb.jpg.e76bedeb37c6dd074489766381b0f0a8.jpg

در این تصویر PCI-E رو نسل سه ذکر کرده. چند وقت پیش که AMD نسل چهار رو به طور موفقیت آمیزی (حداقل به نظر من که موفقیت آمیز بود) عرضه کرد اینتل که عقب افتاده بود شروع به تبلیغات کاهش اهمیت این فناوری کرد. از طرفی چند روز بعدش هم خبر اومد که AMD به کنسرسیوم توسعه نسل پنجم PCI-E پیوسته که اینتل هم زودتر از AMD به این ائتلاف ملحق شده بود. حالا با توجه به این مطلب باز به تصویر زیر نگاه کن:

io_enabled_soc_deployment_time_frame.thumb.png.77d169f6b92e4b48b8a901296e7ffb76.png

برداشت من اینه حالا که اینتل برای عرضه PCI-E 4.0 از AMD عقب موند، حداقل تلاش داره برای نسل بعدی چیپ ست هاش یکسره به سراغ نسل پنجم بره که اگر دقت کنی پنجره زمانی Silicon Rollout نسل پنجم تقریباً با زمان تخمینی عرضه نسل بعدی پردازنده های اینتل همخوانی داره. برای همین جدای از همه مسائل، همین مطلب که PCI-E رو در اسلاید بالا نسل سوم ذکر کرده به نظر من جای شک و شبهه زیادی داره. به نظرم منطقی هست که در نظر بگیریم اگر نسل پنجم نباشه دیگه حداقل نسل چهار که باید باشه!

بازم میگم قطعاً احتمال اینکه من چیزی رو ندونم یا درست متوجه نشده باشم وجود داره. ضمن اینکه حالا شاید واقعاً سوکت نسل بعد همون LGA 1200 باشه اما دلیل نمیشه مشخصات همون چیزی باشه که در اسلاید ذکر شده و اگر نظر من رو می خوای که من فکر می کنم همچنان اسلاید بالا نامعتبر هست. (یعنی فقط LGA 1200ش درست دربیاد و بقیه اش ساختگی باشه)

لینک به دیدگاه

در 5 ساعت قبل، big VULTURE گفته است :

آیا اینتل به زودی سوکت جدیدی را لانچ می کند ؟

Intel Comet Lake Procs for Desktop has 1200 pins - to require a new motherboard

.

به نظرم اینتل برای نسل ۱۰ دسکتاپش اینکار رو بکنه اما مثل دوستمون @Trickster منم فکر نمیکنم مشخصات درز کرده مخصوصا PCI-E 3.0 بودن پردازنده نسل بعد اینتل درست باشه. حد اقل برای عقب نیفتادن از نظر روانی از رقیبش تو ذهن کاربرا به PCI-E 4.0 میره!(همچنان با توجه به تاریخ عرضه فیزیکی PCI-E 5.0 ممکنه یکراست بره سراغ اون)

ویرایش شده توسط MojArch
لینک به دیدگاه

لینک به دیدگاه

شرکت Globalfoundries می گوید حقوق این شرکت توسط Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Ltd نقض شده است :

Globalfoundries Files Patent-infringement Lawsuits Against TSMC in the U.S. and Germany

شرکت GF می گوید TSMC بدون اجازه از اختراع آنها استفاده کرده است .

لینک به دیدگاه

نشانه های جدید از Threadripper های سری 3000 :

CPU-Z Version 1.90 adds support for Threadripper 3000

.

لینک به دیدگاه

AMD to Cough Up $12.1 Million to Settle "Bulldozer" Core Count Class-Action Lawsuit

شرکت معظم AMD در پرونده تبلیغ گمراه کننده تعداد هسته پردازنده های هشت هسته ای سری FX مبتنی بر ریزمعماری "Bulldozer" در یک دادگاه 12 عضوی محکوم به پرداخت 12.1 میلیون دلار غرامت به خریداران شد. این غرامت به مبلغ 35 دلار به هر خریداری که یک پردازنده هشت هسته ای مبتنی بر این ریزمعماری در آمریکا خریداری کرده و همچنین در طرح شکایت شرکت کرده تعلق می گیرد.

-------------------------------------------------------------------------

خیلی وقت بود خبررسانی نکرده بودم وحید جان ولی دیدم ظاهراً این خبر "به طور کاملاً اتفاقی" از چشم های تیزبین و ریزبین شما مخفی مونده، گفتم کمکی کرده باشم. 😏😜

#GTX_970 😈

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، Trickster گفته است :

AMD to Cough Up $12.1 Million to Settle "Bulldozer" Core Count Class-Action Lawsuit

شرکت معظم AMD در پرونده تبلیغ گمراه کننده تعداد هسته پردازنده های هشت هسته ای سری FX مبتنی بر ریزمعماری "Bulldozer" در یک دادگاه 12 عضوی محکوم به پرداخت 12.1 میلیون دلار غرامت به خریداران شد. این غرامت به مبلغ 35 دلار به هر خریداری که یک پردازنده هشت هسته ای مبتنی بر این ریزمعماری در آمریکا خریداری کرده و همچنین در طرح شکایت شرکت کرده تعلق می گیرد.

------------------------------------------------------------------------

تا اونجایی که میدونم محکوم نشده توافق کرده که خسارت بده .

مقایسه پیر میکده ( حضرت ای ام دی ) با حقه بازی مثل انویدیا  حرام است .🤣🤣🤣

می بینم که با انویدیا پاور آپ می پلکی ! این بار رو چشم پوشی می کنم . 🤣 دیگه تکرار نشه .

................................

راستی خبر Threadripper  های سری 3000 رو خوندی ؟ بنظرت پرچمدارشون چند هسته ای هستش ؟

لینک به دیدگاه

در 14 ساعت قبل، big VULTURE گفته است :

می بینم که با انویدیا پاور آپ می پلکی ! این بار رو چشم پوشی می کنم . 🤣 دیگه تکرار نشه .

چشم وحید جان. گردن ما از مو باریک تر، هر چی شما امر کنی :7_sweat_smile:

در 14 ساعت قبل، big VULTURE گفته است :

راستی خبر Threadripper  های سری 3000 رو خوندی ؟ بنظرت پرچمدارشون چند هسته ای هستش ؟

2078939214_AMDRyzenThreadripper.thumb.jpg.14a89a8bc009052d6bd41c4628843699.jpg

از لحاظ قابلیت فیزیکی همونطور که در تصویر بالا میبینی دستشون تا 64 هسته / 128 رشته بازه ولی خب به خاطر قیمت و صرفه اقتصادی برای Prosumerها، نیاز بازار و این موضوع که فعلاً اینتل هم محصولی در این حد نداره، فکر نکنم از همون 32 هسته / 64 رشته ای که بنچمارکش منتشر شده فراتر برن. بر فرض محال اگر هم اینتل رقیب درخوری معرفی کنه شاید AMD یک مدل تولید محدود 48 هسته ای هم عرضه کنه ولی به نظرم احتمالش عملاً نزدیک به صفر هست.

لینک به دیدگاه

در 35 دقیقه قبل، Trickster گفته است :

چشم وحید جان. گردن ما از مو باریک تر، هر چی شما امر کنی :7_sweat_smile:

از لحاظ قابلیت فیزیکی همونطور که در تصویر بالا میبینی دستشون تا 64 هسته / 128 رشته بازه ولی خب به خاطر قیمت و صرفه اقتصادی برای Prosumerها، نیاز بازار و این موضوع که فعلاً اینتل هم محصولی در این حد نداره، فکر نکنم از همون 32 هسته / 64 رشته ای که بنچمارکش منتشر شده فراتر برن. بر فرض محال اگر هم اینتل رقیب درخوری معرفی کنه شاید AMD یک مدل تولید محدود 48 هسته ای هم عرضه کنه ولی به نظرم احتمالش عملاً نزدیک به صفر هست.

شما سروری

مثبت پست بالا رو هم الان دادم .

مدتیه دستم تنگه 🤣

...............

در مورد TR ها بنده هم نظرم مشابه شما هستش .

مخصوصا که ای ام دی نسل 4000 رو در دست داره و احتمالا شاهد باشیم که TR های نسل 4000 در آینده نچندان دور وارد بازی بشن . فقط با وجود نسل 4000 نمی دونم چرا ای ام دی 3950 رو لانچ نمی کنه ! شاید نسل 4000 برای لانچ به مموری های DDR5 و PCIe5 چشم دوختن و فعلا در دسترس نیستن . البته این که ای ام دی یه کم به CPU ها تنفس بده بد نیستش . میتونه توی GPU کنترل بیشتری داشته باشه ،  این انویدیا پر رو شده بزنه کتلتش کنه .

راستی خبری از APU های ناوی نداری ؟ مردیم از انتظار .

لینک به دیدگاه

در 7 ساعت قبل، big VULTURE گفته است :

البته این که ای ام دی یه کم به CPU ها تنفس بده بد نیستش . میتونه توی GPU کنترل بیشتری داشته باشه ،  این انویدیا پر رو شده بزنه کتلتش کنه .

کاش از خدا یه چیز دیگه خواسته بودم :

@Trickster

.

لینک به دیدگاه

شما سروری

مثبت پست بالا رو هم الان دادم . مدتیه دستم تنگه 🤣

مثبت هات تموم بشه نشانه خوبیه. نشون میده پست های مفید فروم زیاد شده xD

در مورد TR ها بنده هم نظرم مشابه شما هستش . مخصوصا که ای ام دی نسل 4000 رو در دست داره و احتمالا شاهد باشیم که TR های نسل 4000 در آینده نچندان دور وارد بازی بشن . فقط با وجود نسل 4000 نمی دونم چرا ای ام دی 3950 رو لانچ نمی کنه ! شاید نسل 4000 برای لانچ به مموری های DDR5 و PCIe5 چشم دوختن و فعلا در دسترس نیستن . البته این که ای ام دی یه کم به CPU ها تنفس بده بد نیستش . میتونه توی GPU کنترل بیشتری داشته باشه ،  این انویدیا پر رو شده بزنه کتلتش کنه .

راستی خبری از APU های ناوی نداری ؟ مردیم از انتظار .

در مورد تأخیر عرضه Ryzen 9 3950X بیشتر فکر می کنم به دلیل موارد فنی مربوط به خط تولید و برش ویفرها، اولویت فروش پردازنده های رده پایین تر و... باشه. در عین حال اینکه ایده وجود یک پردازنده 32 رشته ای برای پلتفرم های میان رده هیجان انگیز هست، به صورت واقع گرایانه هم بخوایم نگاه کنیم با توجه به اینکه اکثر مشتری های این رده رو گیمرها تشکیل میدن، الان یک پردازنده 750 دلاری چه ارزش خرید بیشتری نسبت به یک پردازنده فوق العاده مثل Ryzen 5 3600X با یک سوم همون قیمت می خواد داشته باشه؟ از اون طرف برای خالقین محتوا هم خب Threadripperها (با توانایی قابل قبولی در بازی ها) وجود دارن. بنابراین به نظر من حتی خود AMD هم میدونه نباید روی فروش خیلی بالای این پردازنده حساب کنه و عجله ای در عرضه اش نداره و در واقع این مدل بیشتر یک Technical Showdown هست تا یک محصول موثر.

در مورد سری 4000 فکر نکنم شاهد تغییری در نسل حافظه و درگاه PCI-E باشیم. همونطور که میدونی سوکت AM4 تا اواخر 2020 پشتیبانی میشه و در همین مدت هم معماری Zen 3 عرضه خواهد شد. برداشت من اینه در زمانیکه ممکنه اینتل به درگاه نسل 5 کوچ کنه (با حافظه های نسل 4)، AMD همچنان روی درگاه نسل 4 (و حافظه های نسل 4) بمونه، بعد برای سال 2021 و Zen 4 و سوکت جدید، همزمان به درگاه نسل 5 و حافظه های نسل 5 ارتقاء بده.

Capture.thumb.JPG.bf03137c42d8c0d38931bd15b043fb80.JPG

و اینکه نه متأسفانه، در مورد APUهای ناوی خبری ندارم. فکر می کنم هر وقت AMD مادربردهای رده پایین تر نسل جدید رو معرفی کنه، همون مواقع هم از این APUها اخبار بیشتری بشنویم. معمولاً این محصولات رو با هم معرفی می کنن تا برای مادربرد رده پایین، پردازنده مناسب هم داشته باشن.

خبر جالبیه، مخصوصاً اینکه بعد از بحث ما منتشر شد. فکر کنم AMD و بقیه سایت های خبری هم این تاپیک رو دنبال می کنن :D

اول اینکه خیلی خوشحالم میبینم AMD تصمیم گرفته نام چیپ ست ها رو عوض کنه و به جای اسکی رفتن از روی اینتل به دنبال هویت منحصر به فرد محصولات خودش رفته. امیدوارم برای بقیه محصولاتش هم همین رویه رو پیش بگیره.

دوم هم اینکه خب ممکنه این یک چیزهایی رو مورد پست قبلیم عوض کنه. به این صورت که TRX40 برای پردازنده های تا 32 هسته مناسب باشه، TRX80 برای پردازنده های بیشتر از 32 هسته ای مناسب باشه (احتمال کمتر) و WRX80 هم که Workstationهای Epyc از 8 تا 64 هسته باشن.

البته یک چیزی در مورد TRX80 بگم که، اصولاً اگر واقعاً خواسته باشه برای پردازنده های بیشتر از 32 هسته باشه (منظورم به صورت تخصصی نیست، به صورت بازار هدف هست)، از جاییکه به طبع قیمت پلتفرم هم بالا میره و ممکنه صرفه اقتصادی نداشته باشه، چیپ ست های TRX40 و TRX80 هر دو پردازنده های تا 32 هسته ای دریافت کنن و تفاوتشون فقط در تعداد کانال حافظه و تعداد مسیر درگاه PCI-E باشه. (احتمال بیشتر).

به هر حال همونجور که گفتم دست AMD برای تعداد هسته خیلی بازه و در کنار اون این چیپ ست ها هم جدید هستن و این خودش احتمالات و اما و اگرها رو خیلی بالا می بره.

در 34 دقیقه قبل، big VULTURE گفته است :

کاش از خدا یه چیز دیگه خواسته بودم :

@Trickster

به نظر من دو چیز حتی بیشتر از قیمت و کارایی در برابر محصولات انویدیا، موجب موفقیت بیشتر معماری ناوی شد: اول قدرتی که AMD با معماری Zen به اینتل نشون داد تأثیر خودشو بر ذهنیت مشتری نسبت به این معماری و آینده روشن اون گذاشت. دوم هم بر خلاف ادوار گذشته که AMD تبلیغ و سر و صدای زیادی می کرد و محصولی ضعیف تر تحویل میداد، این دفعه کمتر تبلیغ کردن و محصولی بیشتر از انتظار تحویل دادن. به قول معروف حرف هاشونو در میدان عمل زدن که تغییر خیلی خوبی هست.

لینک به دیدگاه

پردازنده های رایزن همچنان به پیش میروند :

AMD Ryzen 3000 CPUs Sales Remain Strong In 2nd Month – Ryzen 5 3600 Alone Outsells Intel’s Entire 9th Gen Core Processor Lineup

AMD-Ryzen-3000-and-Intel-9th-Gen-Core-CPU-Market-Share-Report_4-1030x486.thumb.png.9a90ffe23b3f76ac689b966ae3c3ae26.png

گفته میشود بیش از 75 درصد بازار اکنون در دست ای ام دی است و 3600 بشتر از مجموع پردازنده های سری 9000 اینتل فروش دارد .

@Trickster

@HeX

@Nima2007

@hd5870

@tabitha

جای ناراحتی داره که حضور این پردازنده ها در ایران کمرنگ هستش در حالی که ارزش خرید بسیار خوبی دارن .

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 13 دقیقه قبل، big VULTURE گفته است :

پردازنده های رایزن همچنان به پیش میروند :

AMD Ryzen 3000 CPUs Sales Remain Strong In 2nd Month – Ryzen 5 3600 Alone Outsells Intel’s Entire 9th Gen Core Processor Lineup

AMD-Ryzen-3000-and-Intel-9th-Gen-Core-CPU-Market-Share-Report_4-1030x486.thumb.png.9a90ffe23b3f76ac689b966ae3c3ae26.png

گفته میشود بیش از 75 درصد بازار اکنون در دست ای ام دی است و 3600 بشتر از مجموع پردازنده های سری 9000 اینتل فروش دارد .

@Trickster

@HeX

@Nima2007

@hd5870

@tabitha

جای ناراحتی داره که حضور این پردازنده ها در ایران کمرنگ هستش در حالی که ارزش خرید بسیار خوبی دارن .

صبح خوندم . اکثر سایت ها تیتر کردند.

متاسفانه قیمت گذاری رایزن ها در ایران اصلا عادلانه نیست. برای نمونه 2700X در اکثر خورده فروشی های اینترنتی حدود 240 دلار قیمت میخوره که با قیمت روز دلار میشه حدود 2750 ولی در بازار ما 4780 قیمت خورده.

یا مثلا 3800X قیمت خورده فروش زیر 400 دلار هست ولی در بازار ما 7میلیون قیمت خورده در صورتی که باید 4600 باشه. قیمت گذاری  غیر عادلانه.

این قیمت گذاری غیرعادلانه و از طرفی با کاهش ارزش پول ملی به یک سوم( در وهله ای یک چهارم) در دو سال گذشته توان خرید هم یک سوم و حتی بسیار کمتر از این شده. چون به هیچ وجه حقوق ها به این ترتیب افزایش پیدا نکرده و نخواهد کرد و از طرفی تورم، تعدیل نیروی شرکت ها و افزایش نرخ بیکاری، تعویق در پرداخت حقوق ها نیز خود عاملی برای نخریدن هست.

همچنان معتقدم ارتقا سخت افزار و عموما محصولات حوزه فناوری برای قشر متوسط آرزو شده و هر روز هم از سبد خریداران دورتر خواهد شد.

لینک به دیدگاه

در 6 ساعت قبل، big VULTURE گفته است :

خیلی از کشورها پردازنده های Zen 2 گیر نمیاد، اون فروشگاه هایی هم که دارن با قیمت بالا می فروشن. مثلاً Ryzen 9 3900X بین 650 تا 750 دلار گزارش شده.

2007875425_IntelAgilexFPGA.thumb.jpg.312f9114bdc7d073abf9156bf3717d5a.jpg

درگاه PCI-Eش نسل 5 هست.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 14 ساعت قبل، Trickster گفته است :

خیلی از کشورها پردازنده های Zen 2 گیر نمیاد، اون فروشگاه هایی هم که دارن با قیمت بالا می فروشن. مثلاً Ryzen 9 3900X بین 650 تا 750 دلار گزارش شده.

خبری خوندم که تقریبا 5 درصد از پردازنده های 3900X  به اون فرکانس بوستی که شرکت اعلام کرده میرسن. این مورد هم به کمبود موجودی اضافه کنید.

قبل تر هم خوندم که همه ی بردها نمیتونن به یک اندازه بوست کنن و با یک پردازنده مشخص(فکر کنم 3800X بود)  چند برد تست شده بود و بردی از گیگابایت به فرکانس مد نظر رسیده بود و سایر بردها تا 250 مگاهرتز کمتر بوست کرده بودند.

فکر می کنم AMD باید یه فکری برای موجودی و مشکل بوست این سری بکنه.

گرچه با همین شرایط هم بسیار در فروش این سری موفق ظاهر شده.

لینک به دیدگاه

پرفورمنس بیشتر در کنار قیمت پایینتر . ای ام دی اینتل را به چالش کشیده است :

AMD Epyc chips beat Intel Xeon in Geekbench for price 25% of the price

دو پردازنده Epyc 7742 با کمتر از 14000 دلار قیمت حدود 20 درصد سریعتر از 4 پردازنده Xeon 8180 با بیش از 52000 دلار قیمت هستند .

ویرایش شده توسط big VULTURE
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...