رفتن به مطلب

سرعت پایین بوت ویندوز 10 با SSD

Vayu
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام.

من یک سیستم نو تهیه کردم . سرعت بوت ویندوز با وجود داشتن ssd  بسیار پایین است   و نزدیک به 90 ثانیه طول می کشه.  تقریبا 12 ثانیه طول می کشه که صدای بیب مادربورد بیاد و بقیه هم برای بالا آمدن ویندوز

البته روی سیستم آنتی ویروس و چند برنامه گرافیکی نصب کردم. پیش از نصب برنامه ها هم مطمنم که بوت شدن طول می کشید 

می خواستم بدونم مشکل به چه خاطر می تونه باشه؟ آیا به بایوس مادربورد ارتباط داره؟

مدل مادربردم  ASUS X99-M WS  

و مدل SSD :  patriot spark ssd 256gb

لینک به دیدگاه

درود

احتمالا مشکل از فرکانس رم ه. البته به شرط این که اسمبل ایراد نداشته باشه.

بایاس رو ریست کن ببین فرقی می کنه. مدل دقیق و تعداد رمها رو هم بنویس.

لینک به دیدگاه

دوست عزیز من  حرفه ای نیستم. ممنون میشم بیشتر راهنمایی کنید 

مدل رم  Crucial Ballistix Sport LT 4GB 2400Mhz CL16 Red DDR4  

16 گیگ 4 کاناله

در ارتباط با ریست بایوس. هنگامی که دستگاه رو اسمبل می کردن سیستم بدون آپدیت بایوس بالا نمی آمد. و من هم  در سایت ایسوس جایی برای دانلود بایوس پیدا نمی کنم!! اگر باتری مادربورد رو بردارم یا از محیط خود بایوس  ریست انجام بدم؟ بایوس فعلی  پاک نمی شه؟

http://www.asus.com/Commercial-Servers-Workstations/X99M_WS/HelpDesk_Download/   نمی دونم اصلا جایی برای دانلود بایوس نیست!

البته رم ها هم هنگام اسمبل یکیشون خوانده نمی شد و هی جابه جاشونمی کردن که در نهایت یکیشون رو عوض کردند. 

یه بنچمارک هم گرفتم از سیستم که وضعیت رم رو عالی نشون میده.

http://www.userbenchmark.com/UserRun/2302622

ویرایش شده توسط Vayu
لینک به دیدگاه

چک کنید توی بایوس بوت و ... در وضعیت AHCI باشه

همچنین اگه پارتیشن بندی تون GPT هست که باید گزینه UEFI رو فعال کنین

لینک به دیدگاه

اگر باتری رو برداری بایاس ریست می‌شه و فقط تنظیمات پاک می‌شه.

بایاس اینجاست:

https://www.asus.com/Commercial-Servers-Workstations/X99M_WS/HelpDesk_Download/

ویرایش شده توسط سعید بهمنیان
لینک به دیدگاه

فقط موقع ریست یا خاموش روشنم کنی اینجوریه؟

میشه با نرم افزار crystal disc mark یه تست سرعت بزاری اینجا؟

لینک به دیدگاه

صبح که روشن کردم تقریبا 80 ثانیه طول کشید. امروز چند   بار ری استارت کردم و بار های آخر 30 تا 35 ثانیه شد که کلا 12 ثانیه تا بیب مادربرد و دادن تصویر طول می کشه!  البته بایوس رو ریست نکردم ولی

تو حالت Customize بود که گذا شتمش رو نرمال.

این هم تست با crystal disk mark

Untitled.png

ویرایش شده توسط Vayu
لینک به دیدگاه

با توجه به آزمون crystal diskmark ایراد از ssd یا درگاههای ارتباطی نیست. با پلتفرم x99 مشکل بوت داشتم که به رم مربوط بود و تاپیک هم براش زدم منتها کسی توجه نکرد.

لینک به دیدگاه

من بایوس رو ریست کردم ولی باز هم 12 ثانیه طول می کشه تا صدای بیب Beep بیاد. ( عادیه آیا؟) اما بعد از اون ویندوز نسبتا سریع بالا میاد.10-15 ثانیه)

یه جوری هست که هیچ تصویری با لوگوی ایسوس نمیاد و بلافاصله لوگوی ویندوز میاد.

لینک به دیدگاه

شما بایوس رو اپدیت کن فعلا تا ببینیم نتیجه چی میشه .
چینش رم هارو هم یه عکس بزار ببینیم چطوری قرار دادی

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

لینک به دیدگاه

علت تاخیر بوق بوت همان خواندن و آزمودن رمها هست. معمولا با بروزرسانی بایاس و نهایتا دستکاری تنظیمات رم در بایاس مادربورد برطرف می شه. همانطور که دوستمان حامد گفت از چینش رمها عکس بگذار. در بایاس بخش رم تنظیمات xmp رو تغییر بده ببین اون تاخیر برطرف می شه. توی ez mode معمولا پایین سمت چپه و توی advenced mode برگه ی ai tweaker  است.

علت نیامدن لوگو تنظیمات بوت در بایاسه که مثلا رفته روی fast boot یا نشان ندادن لوگو. تنظیماتش در بایاس advanced mode برگه ی boot.

ویرایش شده توسط سعید بهمنیان
لینک به دیدگاه

دوستان درست فرمودند ، توی تنظیمات بایس جایی وجود داره که خودتون هم میتونید به بوت زمان بدید ، زمان تاخیر لوگو که من خودم روی 1 ثانیه میذارم معمولآ

و اینکه حتمآ و حتمآ و حتمآ اگر پارتیشن تیبلتون MBR هست به GPT تبدیل کنید! تاثیر خیلی زیادی روی سرعت و بوتتون میذاره

لینک به دیدگاه

دوستان. xmp فعاله. رم ها رو هم گفتم 4 تا 4 گیگ برام بستند که هی به مشکل می خورد و جابه جابه می کردن تا اینکه مجبور شدن یکیشو عوض کنن.

بایوس  هم به آخرین ورژن آپدیت هستش. من از آنجایی که حرفه ای نیستم نمی دونم دوباره با همون ورژن آپدیت کنم یا نه. چون جایی که اسمبل می کردن 3 نفر با دستگاه ور رفتن تا آپدیت شد و 2 تا مادر بورد رو هم عوض کردند از همین مدل!!.( در ضمن جای مطمن بود بازار رضای تهران) .

پارتیشن بندی هم بله از نوع قدیمی MBR هست . البته فعلا مشکل من تاخیر بیپ مادربورد هست وگرنه سرعت بوت ویندوز نسبتا خوبه.

در کل این مشکل مهمی هست یا نه؟!  چون مشغلم زیاده و خودم خیلی وقت ندارم با سیستم ور برم.  بهتره پیش متخصص ببرم یا نه؟

سپاس از پاسخگویتون

photo_2016-12-16_21-16-48.jpg

لینک به دیدگاه

بایاست 3101 آخرین نسخه است. می مونه رمها. اول xmp رو غیر فعال کن ببین تاخیر بوق بوت برطرف میشه.  اگر نشد رمها رو یکی یکی در بیار و باز تاخیر رو بررس. قبل از در آوردن رمها یک عکس از چینششون بگیر.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...