رفتن به مطلب

تست هایی با 7700k و GIGABYTE Z270

Recommended Posts

• کاربر ویژه

با سلام خدمت دوستان عزیز،

پس از رونمایی از 6700k و کارت گرافیک GTX1060 در گذشته که اولین معرفی و رونمایی آن محصولات در ایران بودن، این بار قصد دارم تست های شخصی خودم با پردازنده جدید اینتل یعنی Core i7 7700k و مادربرد AUROS Z270X-gaming 5 رو که گیگابایت در اختیارم قرار داده رو با شما دوستان عزیز به اشتراک بذارم اگرچه این بار اولین نیست چون به موقع کارهاش انجام نشد... این مطلب برای مقایسه  اصلا بررسی یا review نیست بلکه یه تعداد تست هایی که گرفته بودم رو کنار هم قرار دادم و یکجا ارائه میدم . چون تست های 6600k و 6700k رو نرسیدم روی این مادربرد بگیرم اونها رو هم تا فردا پسفردا اوکی میکنم میگیرم و و از ابتدا از هر سه پردازنده روی ویندوز دیگه ای و به همراه آپدیت بایوس مادربرد تست میگیرم برای مقایسه

مروری بر ویژگی های پردازنده Core i7 7700k

پردازنده Core i7 7700k  پرچم دار نسل جدید پردازنده های اینتل یعنی Kaby Lake میباشد این پردازنده با سوکت 1151 سازگار می باشد (پس با اکثر برد های Z170 نیز سازگار خواهد بود) و دارای 4 هسته پردازشی و 8 رشته پردازشی است (اصطلاحا 4C8T) که بر روی فرکانس پایه 4.2 گیگاهرتز و فرکانس افزایشی 4.5 گیگاهرتز فعالیت میکند.

در جدول زیر مشخصات دیگر پردازنده های نسل Kaby Lake بطور خلاصه بیان شده است :

Model

Cores/Threads

Cache

Baseline Frequency

Max Turbo Boost

TDP

IGP

Core i7-7700K

4/8

8MB

4.20 GHz

4.50 GHz

95W

630

Core i5-7600K

4/4

6MB

3.80 GHz

4.00 GHz

95W

630

Core i7-7700

4/8

8MB

3.60 GHz

4.20 GHz*

65W

630*

Core i5-7600

4/4

6MB

3.50 GHz

4.00 GHz*

65W

630*

Core i5-7500

4/4

6MB

3.40 GHz

3.80 GHz*

65W

630*

مادربرد GIGABYTE AORUS Z270X-Gaming 5

پردازنده 7700k بصورت دیفالت و اورکلاک شده روی 4.7 گیگاهرتز (با در دسترس قرار گرفتن پردازنده 7600k ، نتایج این پردازنده نیز لحاظ خواهد شد)

حافظه G.skill TridentZ 3400 C16 2x8GB

کارت گرافیک GTX 1080 Xtreme Gaming WATERFORCE

خنک کننده Coolermaster MASTERLIQUID PRO 240

منبع تغذیه Cooler Master V Series Platinum 1200 W

تست ها روی فرکانس دیفالت :

dp72zmdrnnv33q9573sn_thumb.jpg

efl40edb0tba5frf4cpw_thumb.jpg

dtl7ovu4p7wcx4sqoec_thumb.jpg

gqemglu28x0t3dbusv_thumb.jpg

elu8sr8ra8di3ijeemq_thumb.jpg

اورکلاک پردازنده Core i7 7700K

روی فرکانس 4700مگاهرتز:

qvf1dwxl600ggfl1uva_thumb.jpg

et1t1d8t34yca14jiqp6_thumb.jpg

kqhcmbm44x7224flz2hx_thumb.jpg

al960rtncv7a9ae7rg_thumb.jpg

njnhl8f8p6hvb468wi3_thumb.jpg

روی فرکانس 5 گیگاهرتز به راحتی هر چه تمامتر:

xko1bzimc3xgztt8c4pt_thumb.jpg

06i4zfz0372fqj8ddvri_thumb.jpg

uh2onmjx4km1lfqc5rvi_thumb.jpg

86yf7x93wn74o69gaocm_thumb.jpg

0ev4f5al4771yl3s8v1_thumb.jpg 

خب با یه کم وقت گذاشتن ، به بهترین نسبت دما و ولتاژ رسیدم برای 5 گیگاهرتز:

5 گیگاهرتز با ولتاژ 1.264 و پاس کردن تست Cinebench :

av9jw8jcrs25kk98hwak_thumb.jpg

5 گیگاهرتز با ولتاژ 1.328 و پاس کردن Cinebench با دمای مناسب و همچنان روی AORUS Z270 Gaming 5

lro34ykyyw330pha4br_thumb.jpg

*بعد از 2600k پردازنده ای ندیدم که اینقدر راحت 5 بزنه ، مگه اینکه از بچی فوق العاده  و به مراتب در شرایط دمایی بهتری بوده باشه

موفق و موید باشید ، مقایسه با دیگر پردازنده ها و عکس ها به زودی

ویرایش شده توسط Farjam
لینک به دیدگاه

بسیار عالی

دارم اینجا ها رو آپدیت می کنم

و

تست های بیشتری از 7700K و 7600K منتشر شده . تست های شما هم مثل همیشه خوب و مناسبه ، خسته نباشید .

لینک به دیدگاه

راحت تا ۵رفته بعد از اونم میسره با دم و. دستگاه های عادی رفت ؟(خنک کننده های ابی سیکل بسته)

با خنک کننده بادی تا چه قدر میشه اور کرد؟

ویرایش شده توسط ariiian
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 4 ساعت قبل، ariiian گفته است :

راحت تا ۵رفته بعد از اونم میسره با دم و. دستگاه های عادی رفت ؟(خنک کننده های ابی سیکل بسته)

با خنک کننده بادی تا چه قدر میشه اور کرد؟

سلام

با توجه به شواهد موجود با کولر های کلوزلوپ خیلیا دارن 5 میزنن... من فعلا 2 تا تست کردم و هر دو تا راحت 5 میزنن

big VULTURE

قربانت

یه تست ولتاژ و دما روی 4700 مگاهرتز با ولتاژ 1.168  :|

l8f1ft8bllj32jbxj5_thumb.jpg

امکان گرفتن بنچمارک های درخواستی(ِ D: ) در فرکانس های مختلف وجود دارد 

ویرایش شده توسط Farjam
لینک به دیدگاه

در 16 ساعت قبل، Farjam گفته است :

امکان گرفتن بنچمارک های درخواستی(ِ D: ) در فرکانس های مختلف وجود دارد 

درود بر فرجام عزیز. ?

میگم حالا که خیلی حس بنچمارک درخواستی بهت دست داده (:D) اگر تونستی یه تست Blender هم برای مقایسه با اون پردازنده Ryzen که معرفی شد بگیر تا ببینیم چطوریاست. شاید برای خودتم جالب باشه! نحوه دریافت نرم افزار و Sample رو در این لینک کامل توضیح داده. 

فرکانس ها هم فکر کنم همون پیش فرض و 5 گیگاهرتز خوب باشه اما فرکانس مدل Ryzen روی 3.4 بود، پس اگر حس ماجراجویی هم بهت دست داد و به 3.4 هم Down Clock کردی و تست گرفتی، اونم بگذار!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

پ.ن: Physics Score تست Fire Strike هم بدکی نبوده ها! با 11.1 درصد اورکلاک، 10.5 درصد افزایش امتیاز. خوبه... 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ویرایش:

نقل قول

خب با یه کم وقت گذاشتن ، به بهترین نسبت دما و ولتاژ رسیدم برای 5 گیگاهرتز:

5 گیگاهرتز با ولتاژ 1.264 و پاس کردن تست Cinebench :

ظاهراً این نمونه دست شما خیلی خوبه. JayzTwoCents با ولتاژ 1.325 تونسته بود 5 گیگاهرتز بزنه و با کولر H100i بیشترین دماش 77 درجه شده بود و Guru3D هم با 1.292 تونسته همون 5 بزنه که اونم دماش حدوداً همون 77 درجه شده بوده.

فکر کنم این نمونه دست شما پتانسیل اورکلاک خیلی بیشتری داشته باشه.

ویرایش شده توسط Trickster
لینک به دیدگاه

فرجام خان

اگر بنچمارک های RYZEN رو دنبال کرده باشید . حتما متوجه شدید که بنچ مارک های اولیه که ای ام دی منتشر کرد با بنچ مارک های مجله فرانسوی یه کم متفاوته .

تا اونجایی که اطلاع دارم فرکانس کاری CPU که مجله فرانسویازش استفاده کرده  از 3.4 کمتر بوده و اختلاف بنچمارک ها به همین دلیله . اما به طور کلی حالا 2 تا بنچ مارک رسمی از RYZEN داریم مقایسه این موارد با بنچمارک 7700k توی فرکانس 3.4 میتونه جالب باشه .

راستی خبری منتشر شده در مورد اور راحت RYZEN با ایرکولر تا 5 گیگاهتز . البته هنوز نمیشه از چیزی اطمینان داشت اما خیلی دوست دارم این دو CPU رو در فرکانس 5 گیگاهتز با هم مقایسه کنم .

تاپیک RYZEN قبلا زده شده

پست شماره 29 همین تاپیک بنچمارک های مجله فرانسویه .

اگر دسترسی داری یه تست از بازی Metro Last Light Redux با سه فرکانس 3.4 و دیفالت و 5 گیگاهتز بگیری ممنون میشم .

مرسی .

ویرایش شده توسط big VULTURE
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 21 ساعت قبل، Trickster گفته است :

درود بر فرجام عزیز. ?

میگم حالا که خیلی حس بنچمارک درخواستی بهت دست داده (:D) اگر تونستی یه تست Blender هم برای مقایسه با اون پردازنده Ryzen که معرفی شد بگیر تا ببینیم چطوریاست. شاید برای خودتم جالب باشه! نحوه دریافت نرم افزار و Sample رو در این لینک کامل توضیح داده. 

فرکانس ها هم فکر کنم همون پیش فرض و 5 گیگاهرتز خوب باشه اما فرکانس مدل Ryzen روی 3.4 بود، پس اگر حس ماجراجویی هم بهت دست داد و به 3.4 هم Down Clock کردی و تست گرفتی، اونم بگذار!

پ.ن: Physics Score تست Fire Strike هم بدکی نبوده ها! با 11.1 درصد اورکلاک، 10.5 درصد افزایش امتیاز. خوبه... 

ویرایش:

ظاهراً این نمونه دست شما خیلی خوبه. JayzTwoCents با ولتاژ 1.325 تونسته بود 5 گیگاهرتز بزنه و با کولر H100i بیشترین دماش 77 درجه شده بود و Guru3D هم با 1.292 تونسته همون 5 بزنه که اونم دماش حدوداً همون 77 درجه شده بوده.

فکر کنم این نمونه دست شما پتانسیل اورکلاک خیلی بیشتری داشته باشه.

روی گوشی گذاشتم دانلود شه و فردا نگاه میکنم ببینم چطوریه  D:

در مورد ولتاژ و اینها

برای تست cinebench روی 5.1 هم در نهایت 1.32 ولت خواست :D

b0uwdm7oolek3zldv54s_thumb.jpg

در 19 ساعت قبل، big VULTURE گفته است :

فرجام خان

اگر بنچمارک های RYZEN رو دنبال کرده باشید . حتما متوجه شدید که بنچ مارک های اولیه که ای ام دی منتشر کرد با بنچ مارک های مجله فرانسوی یه کم متفاوته .

تا اونجایی که اطلاع دارم فرکانس کاری CPU که مجله فرانسویازش استفاده کرده  از 3.4 کمتر بوده و اختلاف بنچمارک ها به همین دلیله . اما به طور کلی حالا 2 تا بنچ مارک رسمی از RYZEN داریم مقایسه این موارد با بنچمارک 7700k توی فرکانس 3.4 میتونه جالب باشه .

راستی خبری منتشر شده در مورد اور راحت RYZEN با ایرکولر تا 5 گیگاهتز . البته هنوز نمیشه از چیزی اطمینان داشت اما خیلی دوست دارم این دو CPU رو در فرکانس 5 گیگاهتز با هم مقایسه کنم .

تاپیک RYZEN قبلا زده شده

پست شماره 29 همین تاپیک بنچمارک های مجله فرانسویه .

اگر دسترسی داری یه تست از بازی Metro Last Light Redux با سه فرکانس 3.4 و دیفالت و 5 گیگاهتز بگیری ممنون میشم .

مرسی .

:D

لینک یه نسخه کم حجمش رو اگه دارین بدین دانلود کنم با نت ایرانسل :P

ویرایش شده توسط Farjam
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

حکایت این سیپیو 4770K , 4790K هس 

با این تفاوت که 4790 اصلا دمای جالبی نداشت  و اورکلاکشم ضعیف بود این نه 

تنکیو داش فرجام برای تست ها 

لینک به دیدگاه

با سلام خدمت اقا فرجام گل 

عزیز ترکوندی با این تست های خوب و عالی میشه یکم بیشتر در مورد این سی پی یو و اورکلاکش توضیح بدی 

لینک به دیدگاه

در 7 ساعت قبل، Farjam گفته است :

در مورد ولتاژ و اینها

:D

این لینک CorePack هستش

http://gamemaniacs.ir/دانلود-بازی-metro-last-light-redux-pc/

لینک هاش مستقیم نیست و 1 دقیقه ای آدم رو لنگ می کنه اما کمتر از 7 گیگه

قرار بود توی این تاپیک

لینک کم حجم بزارن که انگار متوقف شده .

.

لینک به دیدگاه

در 8 ساعت قبل، Farjam گفته است :

در مورد ولتاژ و اینها

دستت درد نکنه. زنده باشی

خیلی عالیه. تو نت ندیدم کسی روی کولر بیشتر از 5 بزنه اونم با این ولتاژ. 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

نسخه فشرده بازی رو از این لینک میتونی مستقیم دریافت کنی (با اجازه آقا وحید). حجمش 9 گیگه ولی هم آپدیته هم شامل 2033 و Last Light میشه. کلاً این سایت DLFox نسخه فشرده اکثر بازی ها و آپدیت ها و DLCهاشونو همیشه زودتر از بقیه قرار میده.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

در ضمن دیروز میخواستم از روی کنجکاوی بپرسم یادم رفت، امروز مادربرهای AM4 رو دیدم یادم اومد: برای Ryzen برنامه ای نداری؟ یا فقط تو کار اینتلی؟ (البته اگر برات مقدور نیست جواب بدی، جواب نده)

لینک به دیدگاه

سلام . 
آقا فرجام جسارتا با چه کولری اورکلاک فرمودید؟

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، Daniel110 گفته است :

سلام . 
آقا فرجام جسارتا با چه کولری اورکلاک فرمودید؟

ننوشته خنک کننده Coolermaster MASTERLIQUID PRO 240 ؟

یا من دارم توهم میزنم؟

لینک به دیدگاه

در 47 دقیقه قبل، hosseinskandari گفته است :

ننوشته خنک کننده Coolermaster MASTERLIQUID PRO 240 ؟

یا من دارم توهم میزنم؟ ?

بعله اخوی
دقت نکردم

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام فرجام جان 

لطفا یه تست Wprime 1024 و Cinebench رو فرکانس 4500 با کمترین ولتاژ و تنظیمات اکستریم همیشگی که پاس میکنه بگیر ببینیم داستان دما و ولتاژ چی میشه 9_9

لینک به دیدگاه

سلام  فرجام جان 

میشه با پردازنده رایزن هم مقایسه کنی و نتایجش رو بزاری یا اگه اسکرین شات داری بزاری ما هم ببینیم

باز هه بخاطر زحمات بی دریغت ممنونم

لینک به دیدگاه

سلام 

میتونی یه تست از گرافیک انبردش هم بگیری؟یعنی مثلا یه بازی مثل gta v رو تست کنی روی low ببینی چقد فریم میده؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در در 1395/10/16, 13:15:11، Trickster گفته است :

دستت درد نکنه. زنده باشی ?

خیلی عالیه. تو نت ندیدم کسی روی کولر بیشتر از 5 بزنه اونم با این ولتاژ.  ?

نسخه فشرده بازی رو از این لینک میتونی مستقیم دریافت کنی (با اجازه آقا وحید). حجمش 9 گیگه ولی هم آپدیته هم شامل 2033 و Last Light میشه. کلاً این سایت DLFox نسخه فشرده اکثر بازی ها و آپدیت ها و DLCهاشونو همیشه زودتر از بقیه قرار میده.

در ضمن دیروز میخواستم از روی کنجکاوی بپرسم یادم رفت، امروز مادربرهای AM4 رو دیدم یادم اومد: برای Ryzen برنامه ای نداری؟ یا فقط تو کار اینتلی؟ (البته اگر برات مقدور نیست جواب بدی، جواب نده)

?

خب تست رو بالاخره تونستم ران کنم 

بلندر رو :دی

تا نیم ساعت دیگه عکس هاشو میذارم

در حالت 4 کور 8 ترد و همچنین 2 کور 4 ترد روی 3400 مگاهرتز تست گرفتم تا اهمیت تعداد ترد در این تست برای دوستان مشخص شه

من که اصولا از ابتدا با AMD بودم و AMD نارو زد با FX :دی

برای رایزن هم درخواست دادم که جواب درخواست رو هم همینجا اعلام میکنم

در در 1395/10/17, 13:49:21، Behzad Tak گفته است :

سلام فرجام جان 

لطفا یه تست Wprime 1024 و Cinebench رو فرکانس 4500 با کمترین ولتاژ و تنظیمات اکستریم همیشگی که پاس میکنه بگیر ببینیم داستان دما و ولتاژ چی میشه 9_9

سلام بهزاد جان

به روی چشم امشب براتون اوکی میکنم

در در 1395/10/17, 15:00:27، silvermanhhh گفته است :

سلام 

میتونی یه تست از گرافیک انبردش هم بگیری؟یعنی مثلا یه بازی مثل gta v رو تست کنی روی low ببینی چقد فریم میده؟

سلام دوست عزیزم

تست گیم فکر نکنم بتونم بگیرم اما بنچمارک های 3d رو امکانش رو دارم ، البته ظاهرا هنوز درایور مخصوص گرافیک مجتمع خیلی بهینه نیست براش

نقل قول  از 

big VULTURE

این لینک CorePack هستش

قرار بود توی این تاپیک

.

تازه الان دانلود شد بازی

فکر نکنم بتونم گیم تست کنم روی این سیستمم اما تلاشم رو میکنم

ویرایش شده توسط Farjam
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

در واقع من اصولا مقایسه ای با چیزی که هنوز نیومده رو انجام نمیدم و به اخبار و... هم اهمیتی نمیدم (مخصوصا از سمت AMD که دقیقا جو هایپ گونه ای برای FX هم پدید آورد و برای اعلام برتری نسبت به اینتل فقط به یک بنچمارک بسنده و تکیه کرد و بعد از عرضه اصلا یه چیز دیگه شد...با هزار تا فیکس ویندوز و.... هم خیلی تکونی نخورد... پس هیچوقت تا محصول AMD به دستم نرسدیه قضاوتی نمیکنم راجع بهش) تا وقتی که بیاد و خودمون بتونیم تستش کنیم اما با توجه به درخواست دوستان و مطالب روی نت

نت رو زیر و رو کردم و دیدم که

نکته اول :از رایزن 2 تا نتیجه اومده بیرون که دلیل تفاوت اون 2 تا فرکانس متفاوت نیست بلکه سمپل سایز متفاوت هست

یکی مدت زمان رندرینگ 36 ثانیه برای رندر اون فایل با سمپل 150 ، اون هم روی 3.4 گیگاهرتز بوده

یکی مدت زمان رندرینگ 24 ثانیه برای رندر اون فایل با سمپل 100  ، روی 3.4 گیگاهرتز بوده

اولی در پابلیک دموی خود AMD بوده که با سمپل 150 بوده و 26 ثانیه طول کشیده و دومی هم که با سمپل 100 بوده و 24 ثانیه طول کشیده برای کنفرانس خبری (به قول خودشون جلسه press and analysts) بوده که برای اینکه سریعتر انجام بشه (دلیل رو خود AMD اینطور گفته) روی سمپل 100 گذاشتن

نکته دوم : این بنچمارک همونطور که تصور میکردم به شدت شبیه به cinebench هست که یعنی تعداد رشته های پردازشی به شدت مهمه و در صورت نصف / دو برابر شدنّ تعداد هسته/رشته پردازشی ، نتیجه هم حدودا نصف/دو برابر میشه

تست blender با پردازنده 7700k روی فرکانس 3.4 گیگاهرتز با رمهای کاملا دیفالت(که پایینترین فرکانس به حساب میاد، گرچه نمیدونستم مال AMD چقدر بوده فرکانسش) روی سمپل سایز 150:

y9h63y221xjcmr4ifabf_thumb.jpg

که شده 1 دقیقه و 6 ثانیه و 74 صدم ثانیه

حالا برای اینکه بتونیم این پردازنده 4 کور 8 ترد رو با پردازنده رایزن 8 کور 16 ترد مقایسه کنیم باید بتونیم تفاوت سرعت رندرینگ با تعداد هسته های متفاوت رو درک کنیم ، به همین علت همین تست رو روی همون فرکانس ها و همون سمپل سایز 150 با پردازنده 7700k بصورت 2 کور 4 ترد اجرا کردم (یعنی نصف! که دقیقا وضعیتیه که تعداد هسته ها و رشته های پردازشی 7700k نسبت به رایزن دارن ) :

xxuaukt8vxgngxqb85r4_thumb.jpg

که نتیجه شده 2 دقیقه و 11 ثانیه و 3 صدم ثانیه

که نشون میده مدت زمان لازم برای رندرینگ این فایل با تعداد رشته های پردازشیه" یک /دوم " حدودا نصف (نه از این حدودا" های الکی بلکه خیلی خیلی نزدیک به نصف هست) هست!

نتیجه :  اگر اون نتایج AMD رو درست بدونیم ----> منطقا" اگه 7700k پردازنده ای 8C16T بود مدت زمانی که همون تست رو با سمپل 150 روی فرکانس 3.4 پاس میکرد نتیجش میشد حدود 33 الی 34 ثانیه ... یا به بیان دیگه ، اگه برای برابر شدن مقایسه 7700k با رایزن ، تعداد هسته های رایزن رو بصورت 4 کور 8 ترد در بیاریم نتیجش در همین تست میشه چند؟ حدودا" 36 ضرب در 2

تنها روش منطقی ای که من برای مقایسه یک 16 رشته ای با یک 8 رشته ای_ در تستی مولتی ترد_ میشناسم اینه و روش دیگه ای براش متصور نیستم(البته این نظر بندست)

در آخر هم اگه پردازنده ای 8 کور 8 ترد هم از AMD بیاد بیرون با همین نسبت کارایی ، به نظرم خیلی مناسب تر میشه هم از لحاظ قیمت مطلق و هم قیمت به کارایی

ویرایش شده توسط Farjam
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در در 1395/10/16, 12:29:42، big VULTURE گفته است :

این لینک CorePack هستش

قرار بود توی این تاپیک

.

سلام

اون تست blender در پست قبلی قرار گرفته

تنظیمات خاصی داشته اون بازی مترو؟ اگه آره تنظیمات رو برام بفرستین ، اگه برسم تست کنم... یه کم وقتم تنگه :D

لینک به دیدگاه

در 26 دقیقه قبل، Farjam گفته است :

سلام

اون تست blender در پست قبلی قرار گرفته

تنظیمات خاصی داشته اون بازی مترو؟ اگه آره تنظیمات رو برام بفرستین ، اگه برسم تست کنم... یه کم وقتم تنگه :D

نه تنظیمات خاصی نداره .

توی قسمت بنچمارک گیری تنظیمات رو روی حداکثر و رزولیشن رو روی 1080 قرار بدید همه چی اوکی میشه .

Metro-Settings-2.jpg

برای واضح تر شدن

1 و 2 همین مقدار

3 هرچی بیشتر بهتر !!!

4 همین مقدار

5 و 6 مهم نیستن همین مقدار

7 هرچی بیشتر بهتر

8 و 9 مهم نیستن همین مقدار

10 مقدارش 2 یا 3 باشه البته 1 هم کفایت میکنه .

کلا این تظیمات خوبیه .

خیلی خیلی ممنون .

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در در 1395/10/20, 08:39:34، Farjam گفته است :

در واقع من اصولا مقایسه ای با چیزی که هنوز نیومده رو انجام نمیدم و به اخبار و... هم اهمیتی نمیدم (مخصوصا از سمت AMD که دقیقا جو هایپ گونه ای برای FX هم پدید آورد و برای اعلام برتری نسبت به اینتل فقط به یک بنچمارک بسنده و تکیه کرد و بعد از عرضه اصلا یه چیز دیگه شد...با هزار تا فیکس ویندوز و.... هم خیلی تکونی نخورد... پس هیچوقت تا محصول AMD به دستم نرسدیه قضاوتی نمیکنم راجع بهش) تا وقتی که بیاد و خودمون بتونیم تستش کنیم اما با توجه به درخواست دوستان و مطالب روی نت

نت رو زیر و رو کردم و دیدم که

نکته اول :از رایزن 2 تا نتیجه اومده بیرون که دلیل تفاوت اون 2 تا فرکانس متفاوت نیست بلکه سمپل سایز متفاوت هست

یکی مدت زمان رندرینگ 36 ثانیه برای رندر اون فایل با سمپل 150 ، اون هم روی 3.4 گیگاهرتز بوده

یکی مدت زمان رندرینگ 24 ثانیه برای رندر اون فایل با سمپل 100  ، روی 3.4 گیگاهرتز بوده

اولی در پابلیک دموی خود AMD بوده که با سمپل 150 بوده و 26 ثانیه طول کشیده و دومی هم که با سمپل 100 بوده و 24 ثانیه طول کشیده برای کنفرانس خبری (به قول خودشون جلسه press and analysts) بوده که برای اینکه سریعتر انجام بشه (دلیل رو خود AMD اینطور گفته) روی سمپل 100 گذاشتن

نکته دوم : این بنچمارک همونطور که تصور میکردم به شدت شبیه به cinebench هست که یعنی تعداد رشته های پردازشی به شدت مهمه و در صورت نصف / دو برابر شدنّ تعداد هسته/رشته پردازشی ، نتیجه هم حدودا نصف/دو برابر میشه

تست blender با پردازنده 7700k روی فرکانس 3.4 گیگاهرتز با رمهای کاملا دیفالت(که پایینترین فرکانس به حساب میاد، گرچه نمیدونستم مال AMD چقدر بوده فرکانسش) روی سمپل سایز 150:

y9h63y221xjcmr4ifabf_thumb.jpg

که شده 1 دقیقه و 6 ثانیه و 74 صدم ثانیه

حالا برای اینکه بتونیم این پردازنده 4 کور 8 ترد رو با پردازنده رایزن 8 کور 16 ترد مقایسه کنیم باید بتونیم تفاوت سرعت رندرینگ با تعداد هسته های متفاوت رو درک کنیم ، به همین علت همین تست رو روی همون فرکانس ها و همون سمپل سایز 150 با پردازنده 7700k بصورت 2 کور 4 ترد اجرا کردم (یعنی نصف! که دقیقا وضعیتیه که تعداد هسته ها و رشته های پردازشی 7700k نسبت به رایزن دارن ) :

xxuaukt8vxgngxqb85r4_thumb.jpg

که نتیجه شده 2 دقیقه و 11 ثانیه و 3 صدم ثانیه

که نشون میده مدت زمان لازم برای رندرینگ این فایل با تعداد رشته های پردازشیه" یک /دوم " حدودا نصف (نه از این حدودا" های الکی بلکه خیلی خیلی نزدیک به نصف هست) هست!

نتیجه :  اگر اون نتایج AMD رو درست بدونیم ----> منطقا" اگه 7700k پردازنده ای 8C16T بود مدت زمانی که همون تست رو با سمپل 150 روی فرکانس 3.4 پاس میکرد نتیجش میشد حدود 33 الی 34 ثانیه ... یا به بیان دیگه ، اگه برای برابر شدن مقایسه 7700k با رایزن ، تعداد هسته های رایزن رو بصورت 4 کور 8 ترد در بیاریم نتیجش در همین تست میشه چند؟ حدودا" 36 ضرب در 2

تنها روش منطقی ای که من برای مقایسه یک 16 رشته ای با یک 8 رشته ای_ در تستی مولتی ترد_ میشناسم اینه و روش دیگه ای براش متصور نیستم(البته این نظر بندست)

در آخر هم اگه پردازنده ای 8 کور 8 ترد هم از AMD بیاد بیرون با همین نسبت کارایی ، به نظرم خیلی مناسب تر میشه هم از لحاظ قیمت مطلق و هم قیمت به کارایی

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...