رفتن به مطلب

اورکلاک رم و اثرات مخرب بعد آن.

farhad828
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام دوستان وقتتون بخیر.

سیستتم چند روزی دچار مشکلی شده بود که خودم قادر به رفع مشکل نبودم. سیستمو به فروشگاهی سپردم تا رفع عیب کنن که نتیجش تعویض پاور شد.

اما متاسفانه کارکنان فروشگاه بدون اجازه من اقدام به اورکلاک رم من کردن. و تایمینگ رم های منو دستکاری کردن. مادربرد من z77 sabertooth و رم های من 4 تا رم باس 1600 corsair vengeance هستش.

وقتی وارد بایوس شدم دیدم تنظیمات قسمت رم از روی Auto  به 130 تنظیم شدن و فرکانس من با 48 واحد افزایش شده 1648. وقتی باهاشون تماس گرفتم گفتن مشکلی نیست و برام تنظیم کردن که سرعت بهتری دریافت کنم.

اما متاسفانه این کارشون تاثیراتی داشته در ویندوز و گیمینگ. در هنگام کار با ویندوز هر چند دقیقه صفحه چشمک میزنه و پوشه ها و برنامه هایی که باز هستن سیاه میشن و با minimize ;کردن مشکلش رفع میشه.

مشکل بعدی اینکه هر بازی ای چه بازی های قدیمی و جدید وقتی وارد بازی میشم یا در قسمت اول که تبلیغات هستش یا در منوی بازی و یا در هنگام بازی یهویی فریز میشه و تا وقتی minimize نکنم و به دسکتاپ برنگردم و دوباره وارد بازی نشم مشکل حل نمیشه.

تنظیمات بایوس رو Default کردم و ویندوز عوض کردم اما متاسفانه مشکلات همچنان برقراره.

میخواستم دوستانی که اطلاعی از این وضعیتها دارن کمک کنن منو که این مشکلات بخاطر خراب شدن رم هستش یا مادر برد ؟؟؟؟ لطفا توضیح بدید.......

هر دفعه که یکی از اسلت های رم رو خالی میکنم مشکلات کمتر میشه.

4 تا رم : چشمک زدن صفحه و سیاه شدن برنامه ها. قفل کردن بازی ها در صفحه تبلیغات و در منو.

3 تا رم : قفل کردن بازی ها در صفحه تبلیغات و در منو.

2 تا رم : قفل کردن بازی بعد از چند ثاینه بازی کردن.

MB asus z77 sabertooth

CPU intel 3770k

VGA ASUS GeForce GTX 780 Ti DirectCU II

RAM corsair vengeance 4*4GB bass 1600

SSD a-data ssd sx910 256g

Power green 850b oc

CPU Coler Green GLC120-EVO GLACIER 120 EVO

ویرایش شده توسط farhad828
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

من این دو نظر رو دارم

اگر پاور خراب شده احتمالا اثرش روروی قطعات گذاشته

یا اینکه اون شخص برای کنجکاوی با سیستم شما اورکلاک انجام دادم و به قطعات شما اسیب رسونده

البته اینها فقط نظر بنده هست

اگر میتونید رمها رو با یک رم سالم تعویض کنید ببینید چه نتیجه ای میده

لینک به دیدگاه

در 17 دقیقه قبل، WINNER گفته است :

من این دو نظر رو دارم

اگر پاور خراب شده احتمالا اثرش روروی قطعات گذاشته

یا اینکه اون شخص برای کنجکاوی با سیستم شما اورکلاک انجام دادم و به قطعات شما اسیب رسونده

البته اینها فقط نظر بنده هست

اگر میتونید رمها رو با یک رم سالم تعویض کنید ببینید چه نتیجه ای میده

فکر نکنم پاور قبلی به قطعات آسیب رسونده باشه. چون 3 روز با یه پاور دیگه تست گرفتم هیج مشکلی نبوده. اما وقتی دوباره سیستم رو برای نصب 

پاور جدید بردم و رم هارو اورکلاک کردن مشکلات شروع شد.

4 تا رم : چشمک زدن صفحه و سیاه شدن برنامه ها. قفل کردن بازی ها در صفحه تبلیغات و در منو.

اگه رم رو عوض کنم و رم های دیگه همین مشکل رو داشته باشن احتمالش هست که مادربرد مشکل پیدا کرده باشه ؟؟!!!

البته قابل ذکر که بایوس مادربرد رو هم فلش زدن !!!!!

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

اینطور که شما میگیدمادربرد  با تعداد بالای رم دچار ناپایداری میشه

به یک رم دیگه تست کنید

اگر بازم مشکل پابرجا بود احتمالا مادربرد دچار مشکل شده

لینک به دیدگاه

سلام ، با 48 واحد که این مشکلات پیش نمیاد !
من عنوان رو دیدم فکر کردم xmp فعال کرده از 1600 رفته به 4000!

لینک به دیدگاه

+5 ولت استند بای پاور من خراب شد زد کل مادربورد و ناقص کرد. ربطی هم به اور نداشت.به  خاطر این بود که مادربورد LED زیاد داشت من هم از برق نمیکشیدمسیستم رو همین طوری 6 سال روشن بود تا پوکید.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 44 دقیقه قبل، farhad828 گفته است :

فکر نکنم پاور قبلی به قطعات آسیب رسونده باشه. چون 3 روز با یه پاور دیگه تست گرفتم هیج مشکلی نبوده. اما وقتی دوباره سیستم رو برای نصب 

پاور جدید بردم و رم هارو اورکلاک کردن مشکلات شروع شد.

اگه رم رو عوض کنم و رم های دیگه همین مشکل رو داشته باشن احتمالش هست که مادربرد مشکل پیدا کرده باشه ؟؟!!!

البته قابل ذکر که بایوس مادربرد رو هم فلش زدن !!!!!

یک رم چی ؟

لینک به دیدگاه

درود دوست گرامی

احتمال خراب شدن رم یا مادربورد در اورکلاک اونهم به این شکل بسیار کمه.

به نظرم اسمبل رو وارس و در صورت امکان قطعه ها رو باز کن و از تو اسمبل کن. هم چنین بایاس رو ریست و بروزرسانی کن.

لینک به دیدگاه

ممنون از کمک های ارزشمند شما دوستان گرامی نتیجه اعلام میشه......

لینک به دیدگاه

بنظر من اشکال از رمها نیست

من خودم رمهام جی اسکیل 3000 هست که به 3333 اورکلاکش میکنم بعضی وقتها موقع رندرینگ حدود 4 تا 5 ساعتم رو همین مود میمونه ولی ماشالله آخ نمیگه . البته فقط رمهارو اور نمیکنم ؛ cpu و گرافیکم هم اور میکنم . سی پی یو رو که 6850 هست که رو 3.6 هست تا 4.8 اور میکنم و گرافیکم  که 1080هست هم رو 1980 کلاک پالس اور میکنم . البته به نظرم بستگی به مادربردتون داره . مال من رمپیج هست . رو سیستم دیگه ای هم که دارم رمها رو از 2666 روی 3000 اور میکنم با 980ti SLI که دیگه اونو موقع رندر اور نمیکنم . تا بحال هیچ مشکلی پیش نیومده . 

بنظرم اشکال یا از اسلاتهای رم هست یا سی پی یو  که رمها رو بارگذاری نمیکنه . رو حالت سینگل کنل و هم دوال کنل تست کنین . 

حتی دیدم رمهای جی اسکیل رو تا 4000 هم اور کردن و هیچ مشکلی هم پیش نیومده اونم از بیس 3200 یعنی 800 تا هم اور کردن !!

لینک به دیدگاه

به نظر من میتونه از آپدیت کردن بایوس باشه که مادربرد رو دچار مشکل کرده و در هماهنگی با رم ها و سی پی یو دچار نقص شده؟!!

نسخه ی اولیه بایوس رو دقیقا از سایت ماردبرد بگیر و روی اون بریز  چون ممکنه نسخه ای که ریخته شده یا همخوانی نداره یا مشکل داره و یا ناقص آپدیت شده باشه ؟!!(این مورد آخر احتمالش کمه چون در این صورت مادربرد به فنا میره!!).

این نظر من بود و بهتره اساتید اهل فن هم نظراتشون رو بگن ... .

لینک به دیدگاه

داداش مشکل میتونه از خود بورد باشه . شاید کلا اسیب دیده و طرف کار کرده باهاش دیده مشکل داره گفته بزار یه کم اور کنم شاید مشکلش حل بشه ؟؟؟:ph34r:

لینک به دیدگاه

دوست عزیز پین های مادربرد (زیف) رو هم چک کنید.

لینک به دیدگاه

در در 1395/10/25, 20:07:35، farhad828 گفته است :

سلام دوستان وقتتون بخیر.

سلام،

مهمترین اشتباه افرادی که رایانه ی شما را تعمیر کرده اند، ایجاد تغییرات در آن بدون کسب اجازه از شما بوده است. با این حال گمان نمی برم هدف آن ها جز جلب رضایت شما، چیز دیگری بوده باشد.

بنابه اطلاعاتی که ارائه فرمودید، به احتمال زیاد، مشکل نرم افزاری است و یکی از Driver ها یا برنامه های نصب شده چنین مشکلی را پیش آورده و احتمال ویروسی شدن نیز بسیار بالا است.

اگر رایانه ی شما را با رایانه ی خود، مقایسه کنم که به جز کارت گرافیک که از کارت گرافیک شما بسیار ضیعف تر است، دیگر قطعات رایانه ای دست کم دو برابر از قطعات شما قوی تر هستند، با این حال بنده نیز در اجرای برخی بازی ها با درنگ در بسته شدن بازی ها مواجه هستم. این درنگ را می توان به حجم Virtual Paging Memory نسبت داد که در صورت کم بودن سرعت دیسک سخت و انتخاب حجم نامتناسب آن، می تواند باعث ایجاد درنگ در بسته شدن برنامه ها شود. اگر تنها حافظه ی مورد استفاده ی شما دیسک سخت(SSD) باشد، احتمال چنین اتفاقی اندک است.

ناپایداری RAM ها باعث پرپر شدن صفحه ی برنامه ی در حال اجرا نمی شود بلکه ناپایداری پردازنده چنین مشکلی را به وجود می آورد. برای نمونه ناپایداری RAM ها می تواند مشکلات زیر را به وجود آورد:

1. خشک شدن رایانه و عدم حرکت نشانگر موشواره.

2. نتایج محاسباتی غلط. برای این کار می توانید از برنامه هایی مانند HyperPi یا SuperPi استفاده کنید. اجرای Super Pi با رقم اعشار بیش از یک میلیون و به خصوص 32 میلیون را توصیه می کنم.

3. خاموش شدن به ظاهر بی دلیل  رایانه. هنگامی که در زمان های درنگ RAM ها تغییراتی ایجاد می شود، ممکن است برخی دستورات بنابه ترتیب غلط صف بندی داده ها بر روی هم منطبق شده و باعث ایجاد خطای کلی در داده های ورودی پردازنده شوند که موجب خاموش شدن رایانه می شود.

4. کاهش سرعت شدید رایانه در اجرای تمامی برنامه ها! و نه تعدادی از آن ها.

موارد نوشته شده تعدادی از خطاهای رایج به هنگام ایجاد مشکل در RAM ها هستند. با این وجود، نخستین فکری که در مورد پرپر زدن صفحه نمایش و ایراد در اجرای بازی ها به ذهنم خطور می کند، عدم کارکرد صحیح Driver کارت گرافیک یا Overclock آن است. که این دو مورد از خطاهای رایج Overclock کارت گرافیک هستند.

لطفا رایانه ی خود را به جهت ایمنی با ضدویروس های معتبر وارسی کنید.(ESET NOD32 جز ضدویروس ها به حساب نمی آید و جز اشغال حجم، کاربری دیگری ندارد.)

لینک به دیدگاه

در 11 ساعت قبل، +Wise+ گفته است :

سلام،

مهمترین اشتباه افرادی که رایانه ی شما را تعمیر کرده اند، ایجاد تغییرات در آن بدون کسب اجازه از شما بوده است. با این حال گمان نمی برم هدف آن ها جز جلب رضایت شما، چیز دیگری بوده باشد.

بنابه اطلاعاتی که ارائه فرمودید، به احتمال زیاد، مشکل نرم افزاری است و یکی از Driver ها یا برنامه های نصب شده چنین مشکلی را پیش آورده و احتمال ویروسی شدن نیز بسیار بالا است.

اگر رایانه ی شما را با رایانه ی خود، مقایسه کنم که به جز کارت گرافیک که از کارت گرافیک شما بسیار ضیعف تر است، دیگر قطعات رایانه ای دست کم دو برابر از قطعات شما قوی تر هستند، با این حال بنده نیز در اجرای برخی بازی ها با درنگ در بسته شدن بازی ها مواجه هستم. این درنگ را می توان به حجم Virtual Paging Memory نسبت داد که در صورت کم بودن سرعت دیسک سخت و انتخاب حجم نامتناسب آن، می تواند باعث ایجاد درنگ در بسته شدن برنامه ها شود. اگر تنها حافظه ی مورد استفاده ی شما دیسک سخت(SSD) باشد، احتمال چنین اتفاقی اندک است.

ناپایداری RAM ها باعث پرپر شدن صفحه ی برنامه ی در حال اجرا نمی شود بلکه ناپایداری پردازنده چنین مشکلی را به وجود می آورد. برای نمونه ناپایداری RAM ها می تواند مشکلات زیر را به وجود آورد:

1. خشک شدن رایانه و عدم حرکت نشانگر موشواره.

2. نتایج محاسباتی غلط. برای این کار می توانید از برنامه هایی مانند HyperPi یا SuperPi استفاده کنید. اجرای Super Pi با رقم اعشار بیش از یک میلیون و به خصوص 32 میلیون را توصیه می کنم.

3. خاموش شدن به ظاهر بی دلیل  رایانه. هنگامی که در زمان های درنگ RAM ها تغییراتی ایجاد می شود، ممکن است برخی دستورات بنابه ترتیب غلط صف بندی داده ها بر روی هم منطبق شده و باعث ایجاد خطای کلی در داده های ورودی پردازنده شوند که موجب خاموش شدن رایانه می شود.

4. کاهش سرعت شدید رایانه در اجرای تمامی برنامه ها! و نه تعدادی از آن ها.

موارد نوشته شده تعدادی از خطاهای رایج به هنگام ایجاد مشکل در RAM ها هستند. با این وجود، نخستین فکری که در مورد پرپر زدن صفحه نمایش و ایراد در اجرای بازی ها به ذهنم خطور می کند، عدم کارکرد صحیح Driver کارت گرافیک یا Overclock آن است. که این دو مورد از خطاهای رایج Overclock کارت گرافیک هستند.

لطفا رایانه ی خود را به جهت ایمنی با ضدویروس های معتبر وارسی کنید.(ESET NOD32 جز ضدویروس ها به حساب نمی آید و جز اشغال حجم، کاربری دیگری ندارد.)

باسلام. دوست عزیز من فقط از یک حافظه SSD  استفاده میکنم و SSD رو به صورت کامل فرمت و  از اول پارتیشن بندی و آخرین نسخه ویندوز 10 رو نصب کردم. آخرین نسخه Kaspersky رو هم نصب و تست کردم. پس احتمال ویروسی بودن در کار نیست. اما مشکل درایور که میگید من همون درایورهایی که سری قبل نصب کرده بودم رو دوباره نصب کردم.توی آخرین تست سخت افزاری همه قطعات سالم بود اما بعد اور رم این مشکل پیش اومد. آره شاید مشکل از اور نباشه اما از کجاست. سیستمو بهشون نشون دادم خودشون نمیدونن داستان چیه. زندگی توی شهرستان همچین مشکلاتی هم داره. نبود تعمیرکار یا کارشناس خوب.....

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز

خروجی تصویر  رو  از گرافیک داخلیه سی پی یو(intel 4000) بگیر و همون تست هایی که انجام دادی رو دوباره انجام بده و نتیجه رو اعلام کن.

لینک به دیدگاه

با سلام مجدد خدمت دوستان عزیز. از همه ی دوستان بابت کمکهای ارزشمندشون کمال تشکر رو دارم. خوشبختانه مشکل حل شد.

طبق فرمایش دوست عزیزمون omid.gh کارت گرافیک رو  خارج و از گرافیک آنبرد استفاده کردم و خوشبختانه مشکلاتی که عرض کرده بودم مشاهده نشد.

برای اینکه مطمئن بشم گرافیک مشکلی نداره دوباره گرافیک رو اینبار در اسلت دوم نصب کردم و باز هم مشکلی مشاهده نشد.

خوب من در این مسائل حرفه ای نیستم یا اسلت اول مادربرد مشکل داره یا گرافیک با اسلت اول سازگاری نداره؟؟؟

دوستان اگه در این مورد هم اطلاعی دارن اگه براشون مقدوره اعلام کنن تا به علم ما هم مقداری اضافه بشه.

ان شاء الله در همه ی مراحل زندگیتون موفق باشید. ?

ویرایش شده توسط farhad828
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...