رفتن به مطلب

کوچ به سیپیوهای AMD Ryzen ؟؟؟

Recommended Posts

یکی گفت ماتریس داره رایزن و مادربرداشو میفروشه هرچی گشتم تو سایتش چیزی پیدا نکردم . 

لینک به دیدگاه

در 13 ساعت قبل، ARMIN گفته است :

ريويو سايت trusted review كل داستان رو گفته:

يعني كاربرد گيمينگ به كنار، بحث استفاده در  رندر هست كه ممكنه پای رايزن وسط بياد. مگه چند درصد از کاربران کار حرفه ای رندر انجام میدن که بهشون Ryzen پیشنهاد بدیم؟

بر فرض دوستانی هم که رندر و گیم رو با هم انجام میدن، يه نفر بياد پيش من بگه من كاربرد رندر و گیم دارم بهش ميگم ببين رايزن هست ولي اول اينكه ببين موتور رندري كه استفاده ميكني كامنت يا flag براي رايزن نداده باشه. بعدش فرض كن رفتي رايزن گرفتي، پسفردا انتظار نداشته باش سيستمت مثل يه سيستم اينتل سريع يا snappy باشه. بعدش مثلا اگر رفتي گرافيك گيمينگ توپ گرفتي انتظار نداشته باش اون گرافيك روي پلتفورم AMD  مثل پلتفورم اينتل بهت فريم بده، قطعا كمتره. بعدش انتظار نداشته باش اگر مثلا SSD توپ رفتی گرفتي امتيازت توي تست ها مشابه امتياز SSD روی پلتفورم اینتل باشه، قطعا" کمتره چون چیپست ضعیفتری داره AMD، بعدش اگر مثلا" فلان مشکل بوجود اومد یا ماه تا ماه آپدیتی برای درایور فلان قطعه نیومد جیغ نکشی چرا ساپورت نرم افزاری ضعیفه. بعدش پسفردا که رمهای فرکانس بالای 4000 همگیر شد، انتظار نداشته باش بتونی از این رمهای فرکانس بالا روی Ryzen استفاده کنی ها، AMD خیلی با فرکانس بالا سازگار نیست. 

اما در عوض نداشتن خیلی چیز ها، با Ryzen  سرعت رندرت بالاتره، مثلا" تهش 5 دقیقه از اینتل سریعتر رندرت تموم میشه. به جاش در بقیه بخش های سیستم با سرعت عمل معمولی مواجه هستی، یعنی بهترین گرافیک رو بخری، بهترین رم رو بخری، بهترین SSD رو بخری، وقتی به سیستم میزنی نتیجه کار کمتر از انتظارت در میاد.

اینطوریه که طرف سرخورده میشه.

چون من خودم شدم، وقتی AMD داشتم خیلی حس میکردم حرفه اییم، خیلی همه چیز به نظر اولش عالی میومد، بعدش دیدم SSD من توی تست امتیازش از خودش در یک سیستم اینتل کمتره، بعدش دیدم رمهای سیستمم فرکانس بالاتری دارند ولی پلتفورم AMD من توانایی اجرای اون فرکانس رو نداره، بعدش دیدم گرافیکم نتیجه ی تست هاش ضعیفتر از خودش در روی پلتفورم اینتله. بعدش چشم بازکردم دیدم چه کاریه خوب، درسته من AMD دارم و شاید در ایران شان AMD بالا باشه، اما داشتن AMD به بهای عملکرد متوسط در بسیاری از بخش های سیستم تموم شده که ذاتا" High End بودند، اما به دلیل ضعف ذاتی پلتفورم نمیتونن قدرت واقعی خودشون رو نشون بدن،

این میشه که یه سیستم 8 هسته ای و 16 ترد دهن پر کن داری، اما At the end of the day، میبینی که It leaves something to be desired

کمبود سیستمت رو در همه ی بخش ها حس میکنی.

چند دقیقه پیش تو یوتیوب یه بنچمارک جدید دیدم با چند نوع فرکانس رم گرفته بود تفاوت وحشتناک بود تو بازی gta v  رایزن 1700x با رم با باس 2133 تقریبا 110 فریم میداد باس 2666 تقریبا 124 فریم 

باس 3200 تقریبا 132 و باس 3600 حدودا 137 فریم . 

7700k هم تا 5 گیگاهرتر oc شده بود و رم با باس 3200 براش استفاده شده بود نهایتا 124  فریم داده بود .

فرکانس پردازنده 1700x هم 3.9 بود تو تمام تست ها .

این پردازنده همون جور که قبلا هم تو خبرا اومده بوده به شدت متاثرهست از فرکانس رم و نباید رم با فرکانس کمتر از 3200 باهاش استفاده بشه .

من شخصا شک ندارم مشکلات رم رو به زودی address می کنه و مشکلات مربوط به فریم هم حل میشه . 

ضمنا رزولوشن هم تو تست ها 1080p بوده . 

دوستان شرمنده اگر پشت هم تایپ کردم رو گوشی بودم . 

ویرایش شده توسط Union J
لینک به دیدگاه

در 14 ساعت قبل، ARMIN گفته است :

ريويو سايت trusted review كل داستان رو گفته:

يعني كاربرد گيمينگ به كنار، بحث استفاده در  رندر هست كه ممكنه پای رايزن وسط بياد. مگه چند درصد از کاربران کار حرفه ای رندر انجام میدن که بهشون Ryzen پیشنهاد بدیم؟

بر فرض دوستانی هم که رندر و گیم رو با هم انجام میدن، يه نفر بياد پيش من بگه من كاربرد رندر و گیم دارم بهش ميگم ببين رايزن هست ولي اول اينكه ببين موتور رندري كه استفاده ميكني كامنت يا flag براي رايزن نداده باشه. بعدش فرض كن رفتي رايزن گرفتي، پسفردا انتظار نداشته باش سيستمت مثل يه سيستم اينتل سريع يا snappy باشه. بعدش مثلا اگر رفتي گرافيك گيمينگ توپ گرفتي انتظار نداشته باش اون گرافيك روي پلتفورم AMD  مثل پلتفورم اينتل بهت فريم بده، قطعا كمتره. بعدش انتظار نداشته باش اگر مثلا SSD توپ رفتی گرفتي امتيازت توي تست ها مشابه امتياز SSD روی پلتفورم اینتل باشه، قطعا" کمتره چون چیپست ضعیفتری داره AMD، بعدش اگر مثلا" فلان مشکل بوجود اومد یا ماه تا ماه آپدیتی برای درایور فلان قطعه نیومد جیغ نکشی چرا ساپورت نرم افزاری ضعیفه. بعدش پسفردا که رمهای فرکانس بالای 4000 همگیر شد، انتظار نداشته باش بتونی از این رمهای فرکانس بالا روی Ryzen استفاده کنی ها، AMD خیلی با فرکانس بالا سازگار نیست. 

اما در عوض نداشتن خیلی چیز ها، با Ryzen  سرعت رندرت بالاتره، مثلا" تهش 5 دقیقه از اینتل سریعتر رندرت تموم میشه. به جاش در بقیه بخش های سیستم با سرعت عمل معمولی مواجه هستی، یعنی بهترین گرافیک رو بخری، بهترین رم رو بخری، بهترین SSD رو بخری، وقتی به سیستم میزنی نتیجه کار کمتر از انتظارت در میاد.

اینطوریه که طرف سرخورده میشه.

چون من خودم شدم، وقتی AMD داشتم خیلی حس میکردم حرفه اییم، خیلی همه چیز به نظر اولش عالی میومد، بعدش دیدم SSD من توی تست امتیازش از خودش در یک سیستم اینتل کمتره، بعدش دیدم رمهای سیستمم فرکانس بالاتری دارند ولی پلتفورم AMD من توانایی اجرای اون فرکانس رو نداره، بعدش دیدم گرافیکم نتیجه ی تست هاش ضعیفتر از خودش در روی پلتفورم اینتله. بعدش چشم بازکردم دیدم چه کاریه خوب، درسته من AMD دارم و شاید در ایران شان AMD بالا باشه، اما داشتن AMD به بهای عملکرد متوسط در بسیاری از بخش های سیستم تموم شده که ذاتا" High End بودند، اما به دلیل ضعف ذاتی پلتفورم نمیتونن قدرت واقعی خودشون رو نشون بدن،

این میشه که یه سیستم 8 هسته ای و 16 ترد دهن پر کن داری، اما At the end of the day، میبینی که It leaves something to be desired

کمبود سیستمت رو در همه ی بخش ها حس میکنی.

احتراماً توصیف شما از موضوع عوامانه است. شما چند دقیقه در رندر رو بی ارزش می دونی ولی حتماً 5 فریم در 100 فریم رو که بالای 60 اصلاً نیازی نیست رو بسیار مهم! شما امتیاز تست SSD رو مهمتر از عملکرد واقعی در رندر، تولید محتوی، تبدیل محتوی، فشرده سازی و غیره می دونی. من خودم CPU های AMD رو داشتم و مشکل خاصی تو هیچ برنامه ای ندیدم. اینکه سرعت گرافیکت کمتره بله کمتره توی نسل قبلی AMD نسبت به core i7 کمتره ولی تو Ryzen اینطوری نیست و اختلاف نهایتاً چند فریمه که اونم وقتی بهینه سازی بشه قطعاً به خاطر معماری قوی تر برتری  با رایزن خواهد بود. اینکه رم ها توانایی اجرای فرکانس رو ندارند چه اهمیتی داره؟ شما نتیجه کار رو ببین حالا شده با SDRAM باشه یا DDR2 یا GDDR5 یا همین DDR4 یا هر چیز دیگه ای.

ولی امان از تبلیغات اینتل از Sandy Bridge هیچ بهبود معماری خاصی نداشته فقط بهینه سازی بود مثلاً همه دیدیم 6700 با فرکانس یکسان هیچ مزیتی به 4790 نداشت ولی اینجا دوستان آنچنان تعریف و تمجید می کردند که فکر می کردی اسکایلیک چه غوغایی کرده بعد که گند خم شدن پیش اومد گفتند مشکلی نیست خوب پردازنده رو زیاد فشار ندید!! این تحلیل ها تنها افتادن پشت نظر عوام  است. دوستان اپلی هم همینطور هستند. سامسونگ اگه کوچکترین امکانی رو گوشیش نباشه چپ و راست می کوبنش بعد اپل بلوتوث نداره می گن خب استفاده نکن! 4g قطع می شه می گن خب صبر کن درستش می کنند.  3.5 رو بر میداره می گن از اول هم نباید می گذاشت!

عوام نباشیم ...

لینک به دیدگاه

ARMIN از این نظر که در حال حاضر پیشنهاد نمیدید کسی به سمت این پردازنده بره کاملن حرفتون رو قبول دارم

برای افرادی که بودجه و هزینه مهمه تنها نیاز به صبر مدت کوتاهی هست و بنظرم این همه بحث سر کوبیدن یا تعریف کردن از

این پردازنده اونم بدون تست توسط قشر بیشتری از مردم بیهوده ست... هر روز بنچمارک جدید و تعریف و هر روز حرف از باگ و اشکال ...

کسی هم که از نظر بودجه مشکلی نداره خوب میخره و استفاده میکنه اگه مشکلی هم بود میندازه دور

در اصل همین افرادن که همیشه محصولات تازه به بازار اومده را مورد ازمایش قرار میدن و تکلیف اکثریت رو مشخص میکنن

لینک به دیدگاه

سلام دوستان

سیستم فعلی من amd هست زمانی که این سیستم رو گرفتم با خیلی از نرم افزار ها مشکل های عجیب غریب داشتم

مثلا تو نرم افزار edius تو لودینگ اول فریز میشد یا لودینگ اول خیلی زمان بر بود یا حتی بعضی وقت ها سیستم بی دلیل فریز میشد اما ایم مشکل رو الان اصلا ندارم شرکت edius ورژن جدید از نرمافزار رو داد که بدون هیچ مشکلی اجرا میشه نرم افزار و مشکلات فریز شدن همه با اپدیت بایوس از بین رفت

این مشکلات ناسازگاری نرم افزار ها همیشه توی نسل جدید بوده و هست فقط احتیاج به یکم صبر داره میتونم بگم تمام این مشکلات نرم افزاری هست و سخت افزار هیچ مشکلی نیست

به شخصه منتظر رایزن هستم چون هم کار رندر انجام میدم هم  گیم انجام میدم 

حاضر نیستم به خاطر چند فریم کمتر تو گیم تایم رندرم  رو بیشتر کنم

ویرایش شده توسط ramin9500
لینک به دیدگاه

من با نرم افزار LAMMPS کار می کنم و این پردازنده خوشبختانه با توجه به قیمتی که داره خوب ظاهر شده که می تونید در این لینک ببینید . اما یه چیز دیگه برای من خیلی مهمه ثابت و پایداری هست که رکن اساسی برای کار منه . مثلا خیلی  از پردازش ها  من شاید دو هفته طول بکشه و اگه پلتفورم پایداری  نباشه به درد کار من نمیخوره . کی متوجه میشم این پلتفورم استاندارد های کار من رو داره وقتی که بیاد و شاید یکسال از عرضه اش بگذره و مطمئن بشم مشکلی نداره و برم سراغ پردازنده های جدید شرکت AMD اما هنوز هم با اینکه این پردازنده برای کار من خوب ظاهر شده اما منتظرم در آینده ببینم این پردازنده چطور عمل می کنه و حقیقتش فعلا حداقل در فیلد کاری خودم به هیچ کس توصیه نخواهم کرد سراغ پلتفورم جدید ای ام دی بره تا زمانی که پایداری خودش رو اثبات کنه و این مورد رو تنها زمان مشخص می کنه و راستش وایمیستم خارجی هایی که در این زمینه فعال هستن اول تست کنن خوب بود و این پلتفورم رو تایید کردن منم میرم سراغش. اما حقیقتش پول اضافی ندارم تا ببینم شاید خوب عمل کنه . چون اگه بد عمل کنه ضرر بزرگی برای من هستش.

ویرایش شده توسط saeed110
لینک به دیدگاه

تقریبا همه پست ها رو خوندم چند تا نکته

تو بیشتر پست ها بوی تعصب میاد

بعضی از دوستان کلا تو مقایسه هاشون اشتباه میکنن(دو تا چیز رو که نباید با هم مقایسه کنن، مقایسه میکنن و کلی نتیجه اشتباه میگیرن و کلی جروبحث میکنن)

بعضی هم طبق عادت در برابر تغییر مقاومت میکنن(این فک کنم عادت هممونه)

بعضی ها هم فقط تخریب میکنن(این یکی رو همیشه تو بعضی از روزنامه ها و تلویزیون میبینیم)

بعضی ها هم که فقط حرف حرف خودشونه(اینم آشناس)

بعضی ها هم که همش میگن گیم ( فلان برند با گیم مشکل داره در صورتی که همه کنسول های بازی با همون برند درست شدن)

یه کلام ختم کلام

ای ام دی خریدی نوش جونت لذتش رو ببر

اینتل خریدی نوش جونت لذتش رو ببر

سخت نگیر

ویرایش شده توسط xboyiut
لینک به دیدگاه

در 8 ساعت قبل، Union J گفته است :

چند دقیقه پیش تو یوتیوب یه بنچمارک جدید دیدم با چند نوع فرکانس رم گرفته بود تفاوت وحشتناک بود تو بازی gta v  رایزن 1700x با رم با باس 2133 تقریبا 110 فریم میداد باس 2666 تقریبا 124 فریم 

باس 3200 تقریبا 132 و باس 3600 حدودا 137 فریم . 7700k هم تا 5 گیگاهرتر oc شده بود و رم با باس 3200 براش استفاده شده بود نهایتا 124  فریم داده بود .

فرکانس پردازنده 1700x هم 3.9 بود تو تمام تست ها. این پردازنده همون جور که قبلا هم تو خبرا اومده بوده به شدت متاثرهست از فرکانس رم و نباید رم با فرکانس کمتر از 3200 باهاش استفاده بشه .

من شخصا شک ندارم مشکلات رم رو به زودی address می کنه و مشکلات مربوط به فریم هم حل میشه . ضمنا رزولوشن هم تو تست ها 1080p بوده . دوستان شرمنده اگر پشت هم تایپ کردم رو گوشی بودم . 

راستش یوتیوب به نظرم منبع قابل اتکایی نیست. تقریبا" همه ی منابع موثق سخت افزاری بر معمولی بودن Ryzen برای مصارف گیم اتفاق نظر دارند.

سایت Guru3d در بخش حکم نهایی در زمینه ی گیمینگ Ryzen نوشته گیم پاشنه آشیل Ryzen هست و میزان تاخیر حافظه در Ryzen بسیار بالاست و کارایی اش در بازی قابل قبوله (به شرطی که گیمر حرفه ای نباشی)

نقل قول

We placed our finger at a sore spot with the first review on Ryzen 7, which was the 1800X, game performance in situations where you are not GPU bound compared to Intels faster quad-cores is the Achilles heel of the Ryzen 7 series.  We do find Ryzen 7 to be rather memory bound with fairly high memory latency in the 80 to 100ns+ ranges depending on your configuration. It is what it is though, the performance definitely is good enough for what it needs to be if you are not into high-end and enthusiast class graphics card gaming. .

سایت pcgamesn.com در نتیجه گیری از Review Ryzen آورده اگر برای مصارف گیم Ryzen بگیرین بخشی از توانایی کارت گرافیک روی زمین میمونه و حتی تا اونجا پیش میره که برای مصارف رندر هم اگر مشکل مالی نباشه همچنان اینتل رو برتر میدونه:

نقل قول

You wouldn’t buy a Ryzen chip just for its gaming performance - you’d be leaving too much GPU power on the factory floor if you did. The fact there is even a question as to whether you should consider Intel or AMD for your next purchase, and that it’s not just an automatic decision, is huge. Money-no-object you’d go for the Intel platform whether you’re a gamer or a serious content producer. They still have the absolute best processor technology and motherboard platforms around

من خودم به شخصه منتظر ریویو سایت Anantech هستم اون قطعا" خیلی سر راست تر و بی پروا تر از بقیه سایت ها به موضوع می پردازه.

لینک به دیدگاه

در 6 دقیقه قبل، ARMIN گفته است :

راستش یوتیوب به نظرم منبع قابل اتکایی نیست. تقریبا" همه ی منابع موثق سخت افزاری بر معمولی بودن Ryzen برای مصارف گیم اتفاق نظر دارند.

سایت Guru3d در بخش حکم نهایی در زمینه ی گیمینگ Ryzen نوشته گیم پاشنه آشیل Ryzen هست و میزان تاخیر حافظه در Ryzen بسیار بالاست و کارایی اش در بازی قابل قبوله (به شرطی که گیمر حرفه ای نباشی)

سایت pcgamesn.com در نتیجه گیری از Review Ryzen آورده اگر برای مصارف گیم Ryzen بگیرین بخشی از توانایی کارت گرافیک روی زمین میمونه و حتی تا اونجا پیش میره که برای مصارف رندر هم اگر مشکل مالی نباشه همچنان اینتل رو برتر میدونه:

من خودم به شخصه منتظر ریویو سایت Anantech هستم اون قطعا" خیلی سر راست تر و بی پروا تر از بقیه سایت ها به موضوع می پردازه.

http://www.anandtech.com/show/11170/the-amd-zen-and-ryzen-7-review-a-deep-dive-on-1800x-1700x-and-1700/23

لینک به دیدگاه

در 8 ساعت قبل، amir99ir گفته است :

احتراماً توصیف شما از موضوع عوامانه است. شما چند دقیقه در رندر رو بی ارزش می دونی ولی حتماً 5 فریم در 100 فریم رو که بالای 60 اصلاً نیازی نیست رو بسیار مهم! شما امتیاز تست SSD رو مهمتر از عملکرد واقعی در رندر، تولید محتوی، تبدیل محتوی، فشرده سازی و غیره می دونی. من خودم CPU های AMD رو داشتم و مشکل خاصی تو هیچ برنامه ای ندیدم. اینکه سرعت گرافیکت کمتره بله کمتره توی نسل قبلی AMD نسبت به core i7 کمتره ولی تو Ryzen اینطوری نیست و اختلاف نهایتاً چند فریمه که اونم وقتی بهینه سازی بشه قطعاً به خاطر معماری قوی تر برتری  با رایزن خواهد بود. اینکه رم ها توانایی اجرای فرکانس رو ندارند چه اهمیتی داره؟ شما نتیجه کار رو ببین حالا شده با SDRAM باشه یا DDR2 یا GDDR5 یا همین DDR4 یا هر چیز دیگه ای.

ولی امان از تبلیغات اینتل از Sandy Bridge هیچ بهبود معماری خاصی نداشته فقط بهینه سازی بود مثلاً همه دیدیم 6700 با فرکانس یکسان هیچ مزیتی به 4790 نداشت ولی اینجا دوستان آنچنان تعریف و تمجید می کردند که فکر می کردی اسکایلیک چه غوغایی کرده بعد که گند خم شدن پیش اومد گفتند مشکلی نیست خوب پردازنده رو زیاد فشار ندید!! این تحلیل ها تنها افتادن پشت نظر عوام  است. دوستان اپلی هم همینطور هستند. سامسونگ اگه کوچکترین امکانی رو گوشیش نباشه چپ و راست می کوبنش بعد اپل بلوتوث نداره می گن خب استفاده نکن! 4g قطع می شه می گن خب صبر کن درستش می کنند.  3.5 رو بر میداره می گن از اول هم نباید می گذاشت!

عوام نباشیم ...

اشکال نداره توصیف عوامانه باشه، اتفاقا" درک و فهم راحت تری خواهد داشت.

من چند دقیقه رندر رو بی ارزش نمیدونم، بحث من اینه به بهای اون چند دقیقه خیلی چیزها فدا میشه.

یه مثال دیگه بزنم، شما فرق بین دو تا SSD مدل EVO و PRO از سری 850 سامسونگ رو نگاه کنی، شاید 20MBs در بنچ مارک تفاوت داشته باشند، اما 200 هزار تومن اختلاف قیمت داره، من نوعی که حاضرم 200 هزار تومن بیشتر رو پرداخت کنم تا اون 20MBs را هم داشته باشم، وقتی روی Ryzen میزارم میبینم سرعت Seq. Read  افتضاح نسبت به اینتل پایینتر، یعنی عملا" اون پول و هزینه ی گزافی که دادم تا بهترین SSD رو داشته باشم رفته سطل آشغال و به دلیل ضعف پلتفورم نمیتونم اون 200 هزار تومن رو استفاده کنم. لینک

w0gclfqnw70bky27f0t8.jpg

شما بگو این عوامانه است، باشه عوامانه است ولی بیس سیستم طوریه نمیتونه "نهایت" درجه توانایی قطعه رو بهره برداری کنی. حالا شما برو بهترین GPU یا SSD رو بخر، چه فایده وقتی سیستمت در حد یک قطعه معمولی میتونه اونها رو بکار بگیره.

شما میفرمایید قطعا" بعد از بهینه سازی برتری با رایزن خواهد بود. فعلا" که نیست، آنچه که هست ملاک قضاوت و تصمیم گیریه، نه آنچه که آرزو میکنیم باشه.

شما میفرماییدعدم توانایی اجرای فرکانس رم چه اهمیتی داره؟

چرا اهمیت نداره؟

اینکه Ryzen تعداد PCI Lane کمتری داره، توانایی اجرای رم به صورت 4 کاناله نداره، توانایی اجرای رم با فرکانس بالا رو نداره و Latency خیلی بالایی داره، خیلی مهمه، به همون اندازه که چند دقیقه سرعت بیشتر در رندر مهمه این بخش ها هم مهم هستند. ببنید با کاربرانی سرو کار داریم که میخوان "بهترین" قطعه رو با پولشون تهیه کنند. نه اینکه یه قطعه معمولی با پولشون بخرن.

چه کسی چنین ادعایی کرده که اینتل از سندی بریج تا الان پیشرفتی نداشته، نزدیک به 30 تا 40 درصد قدرت پردازشی بیشتر، افزایش Instruction ها، افزایش پهنای باند، قدرت Per Core همه و همه پیشرفت های قابل ملاحظه و معنا داریه، حداقل برای من که عوامانه نگاه میکنم و از عوام هستم و سندی بریج، آیوی بریج، هسول، هسول ریفرش، اسکای لیک و کابی لیک رو داشتم این بهبود عملکرد برای من واضح و معنا دار بوده.

تحقیقات فقط برای عوام که نیست، برای دوستان حرفه ای هم تحقیق کمی لازمه تا خدای ناکرده مثل من عوامانه نگاه نکنند.

ویرایش شده توسط ARMIN
لینک به دیدگاه

امیدوارم یه تعادل قیمت پیش بیاد . هرچه رقیب پیدا بشه . قیمتها کمتر خواهد شد . البته خدا کند شامل ایرانم شود .

دوستان مثل اینکه قراره 12 و 24 هسته ایمش بیاد !

http://www.guru3d.com/news-story/amd-ryzen-processor-with-12-cores-and-24-threads-spotted.html

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، xboyiut گفته است :

متشکرم

نقل قول

for overall performance, it’s clear the Core i7-7700K is still better in price/performanc.

و مشکلات Ryzen رو هم آورده

نقل قول
  • Windows 10 RTC disliking 0.25x multipliers, causing timing issues,
  • Software not reading L3 properly (thinking each core has 8MB of L3, rather than 2MB/core),
  • Latency within a CCX being regular, but across CCX boundaries having limited bandwidth,
  • Static partitioning methods being used shows performance gains when SMT is disabled,
  • Ryzen showing performance gains with faster memory, more so than expected,
  • Gaming Performance, particularly towards 240 Hz gaming, is being questioned,
  • Microsoft’s scheduler not understanding the different CCX core-to-core latencies,
  • Windows not scheduling threads within a CCX before moving onto the next CCX,
  • Some motherboards having difficulty with DRAM compatibility,
  • Performance related EFIs being highly regularly near weekly since two weeks before launch.

و چقدر هم بی طرفانه توضیح داده برخی از این مشکلات رفع شدنی و برخی لازم به بررسی خیلی بیشتری دارند:

نقل قول

At this point, we’re unsure at what level some of these might be default design issues with Zen. The issue of single-thread performance increasing when SMT is disabled (we’ve done some pre-testing, up to 6% in ST) is clearly related to the design of the core, with static partitioning vs competitive partitioning of certain parts of the design. The CCX latency and detection is one that certainly needs further investigation.

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، ARMIN گفته است :

متشکرم

و مشکلات Ryzen رو هم آورده

و چقدر هم بی طرفانه توضیح داده برخی از این مشکلات رفع شدنی و برخی لازم به بررسی خیلی بیشتری دارند:

سلام اقا ارمین..بنده حرف های شما رو کامل خوندم و خیلی نکته ها رو هم نمیدونستم که توسط شما تازه فهمیدمشون...صحبت های شما اکثرا درسته و کسی هم منکر برخی ایرادات و تفاوت ها با اینتل نیست...منتها برای اولین بار پردازنده های رایزن اومدن از یک معماری کاملا جدید و نوین در صنعت رایانه استفاده کردن که همین باعث برخی ناسازگاری ها و عدم پشتیبانی مناسب از سوی سیستم عامل ها و سخت افزارها میشه

واقعا غیر منصفانه هست که این معماری نو پا رو با معماری چندین ساله اینتل که صنعت رایانه روش بنا شده مقایسه کنید ! حالا استانداردهای دیگه ای که اینتل طی این مدت روی سوکت های خودش پیاده کرده بماند و کاملا مشخصه که این استاندارد ها که برای اینتل ساخته و بهینه شدن باید هم روی اون عملکرد بهتری داشته باشن

مطمعنا با عملکرد فوق  العاده ای که رایزن از خودش نشون داده و قیمت مناسبش میشه امید داشت که نسل به نسل و روز به روز این معماری بهینه تر و کامل تر بشه و بازار رقابت پردازنده رو از تک قطبی بودن در بیاره

خود بنده گاهی اوغات با V-RAY رندر میگیرم و حقیقتا پرفورمنس رایزن ها نسبت به رقیب اینتلی تا به الان واقعا وسوسه کننده و عالی بوده و امتیازهای Cinebench این پردازنده ها چیزی نیست که بشه به راحتی ازشون گذشت...در بازی هم نمیشه گفت عملکرد رایزن بد هست..شاید به اینتل نرسه اما کافی هست و میتونه اون کارایی رو به کاربرش بده

جدای از این موارد نصف این تکامل ها به گردن تولید کنندگان مادربورد هستش که با توجه به اینکه طی اخبار amd نگذاشته بود شرکت ها مادربوردهای رایزن رو قبل از عرضه روانه بازار کنن میشه این انتظار رو داشت که در اینده نزدیک تعداد مادربردهای این سوکت زیادتر و کاملتر بشه و شرکت ها بردهای کاملتری رو تولید کنن

به هر صورت رایزن تا به همین الان هم بیش از انتظارات بوده و در بخش پرفورمنس در برابر دلار هم حجت رو تموم کرده...نباید اینجور باشه که فقط با 7700k مقایسه بشه...شاید هم قیمتش باشه ولی از لحاظ تعداد هسته و عملکرد مشخصا رایزن برتری داره و در اینده بهتر خودشو نشون میده...خلاصه به طور کلی پرفورمنس اجرای بازیشون دیگه از 4690 که پایین تر نیست ! من همین الان این پردازنده رو دارم و کوچکترین مشکلی با اخرین تنظیمات هم نداشتم...حالا شاید 7700 چند تا بیشتر فریم بده (شما بگو 20 تا اصلا) ولی اینا همش امار و ارقامه و به قول معروف نمیشه هم خر رو بخوای هم خرما...

تا به همینجای کار رایزن 500 دلاری داره غول های اکستریم اینتل رو به چالش میکشه و نمونه پرچمدار رایزن با اورکلاک تونسته 6950 رو با تفاوت فاحش مغلوب کنه ! (Cinebench)

هر چند بدون اور هم خیلی خیلی نزدیک به 6950 هستش و اختلاف تنها 100 عدد هستش...منتها این اورکلاک از این رو ارزشمند و قابل توجه میشه که رایزن قابلیت اتومات اورکلاک بر اساس پتانسیل رایانه رو داره و لازم نیست کاربر غیر حرفه ای بخاطر اورکلاک پردازنده اش چندین ساعت توی بایوس مثل اینتل سروکله بزنه و تست بگیره !!!

از نظر بنده اینده رایزن کاملا روشنه و هر احدی که کمترین شناختی از دنیای تکنولوژی داشته باشه متوجه میشه که رایزن یک انقلاب در صنعت معماری پردازنده هستش

ویرایش شده توسط حمیدرضا الماسی
لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، ARMIN گفته است :

تفاوت تو بازی در بدترین حالت ده فریمه رو FHD رو 2k که خیلی کمتره ضمن اینکه رایزن اصلا scale نیست با FHD .

واقعا تصویر که از رایزن داری اصلا با واقعیت منطبق نیست چند فریم کمتر گرفتن بهتر از اینه که کلا 4 هسته اینتلت push بشه به 100 درصد و سیستم تحت فشار باشه و نتونی تقریبا کاری غیر از گیمینگ انجام بدی وقتی میشه راحت با رایزن  مولتای تسکینگ کرد و فقط چند فریم ناچیز کمتر گرفت اونم فقط در حال حاضر که مشکلات رم هنوز پابرجست به نظرم سمت اینتل رفتن عقلانی نیست . 

تو جایی هم خوندم بعد از اپدیت هفدهم مارس ویندوز 10 عملکرد رایزن خیلی بهتر شده و شک نداشته باش رایزن چیزی نیست که به همین راحتی کیسش بسته شه و همه رو سرخورده کنه قطعا مشکلات رو فیکس می کنن . 

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، حمیدرضا الماسی گفته است :

منتها برای اولین بار پردازنده های رایزن اومدن از یک معماری کاملا جدید و نوین در صنعت رایانه استفاده کردن که همین باعث برخی ناسازگاری ها و عدم پشتیبانی مناسب از سوی سیستم عامل ها و سخت افزارها میشه

واقعا غیر منصفانه هست که این معماری نو پا رو با معماری چندین ساله اینتل که صنعت رایانه روش بنا شده مقایسه کنید ! حالا استانداردهای دیگه ای که اینتل طی این مدت روی سوکت های خودش پیاده کرده بماند و کاملا مشخصه که این استاندارد ها که برای اینتل ساخته و بهینه شدن باید هم روی اون عملکرد بهتری داشته باشن

جناب الماسی به نظرتون مصرف کننده چرا باید به اینجور مسائل اهمیت بده؟ شاید بی رحمانه باشه ولی واقعیت اینکه این مشکل مصرف کننده نیست!

در 44 دقیقه قبل، Union J گفته است :

تفاوت تو بازی در بدترین حالت ده فریمه رو FHD رو 2k که خیلی کمتره ضمن اینکه رایزن اصلا scale نیست با FHD .

واقعا تصویر که از رایزن داری اصلا با واقعیت منطبق نیست چند فریم کمتر گرفتن بهتر از اینه که کلا 4 هسته اینتلت push بشه به 100 درصد و سیستم تحت فشار باشه و نتونی تقریبا کاری غیر از گیمینگ انجام بدی وقتی میشه راحت با رایزن  مولتای تسکینگ کرد و فقط چند فریم ناچیز کمتر گرفت اونم فقط در حال حاضر که مشکلات رم هنوز پابرجست به نظرم سمت اینتل رفتن عقلانی نیست . 

تو جایی هم خوندم بعد از اپدیت هفدهم مارس ویندوز 10 عملکرد رایزن خیلی بهتر شده و شک نداشته باش رایزن چیزی نیست که به همین راحتی کیسش بسته شه و همه رو سرخورده کنه قطعا مشکلات رو فیکس می کنن . 

من نمیدونم شما چرا میخواهید ضعف رایزن ها رو در بازی ها پوشش بدید! این مسئله ربطی به فول hd بودن نداره! بالا رفتن رزولوشن فشار رو روی کارت گرافیک بیشتر میکنه طبیعتن پردازنده کمتر درگیر میشه!

این رو دقیقا زمانی میشه متوجه شد که روزلوشن رو پایینتر بیارید ببینید پردازنده تون چند مرده حلاجه! تفاوتش در 1080p خیلی بیشتر از این حرف هاست طبق بنچمارک ها!

این رو در کارت گرافیک  های AMD هم به اندازه کافی دیدیم که با تعداد بیشتر هسته های پردازشی هم قدرت با کارت های به مراتب از لحاظ مشخصات ضعیفتر برابری میکنه! در این شکی نیست که به بهینگی رقیبانشون نیستن اما بحث پردازنده فرق میکنه! یک بازی از همون دستورالعمل هایی استفاده میکنه که در همه پردازنده ها هستند! منظورم اینکه کارت هاش با آپدیت های نرم افزاری بهترمیشن اما پردازنده درایور نداره!

این تصور شماست! بنده تا به حال با همچین چیزی برخورد نکردم ، این چیزی که شما می فرمایید یعنی اینکه وقتی  که پردازنده 100% درگیره نمیتونید یک آهنگ رو همزمان با انجام کارتون گوش کنید!

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، حمیدرضا الماسی گفته است :

سلام اقا ارمین..بنده حرف های شما رو کامل خوندم و خیلی نکته ها رو هم نمیدونستم که توسط شما تازه فهمیدمشون...صحبت های شما اکثرا درسته و کسی هم منکر برخی ایرادات و تفاوت ها با اینتل نیست...منتها برای اولین بار پردازنده های رایزن اومدن از یک معماری کاملا جدید و نوین در صنعت رایانه استفاده کردن که همین باعث برخی ناسازگاری ها و عدم پشتیبانی مناسب از سوی سیستم عامل ها و سخت افزارها میشه

مطمعنا با عملکرد فوق  العاده ای که رایزن از خودش نشون داده و قیمت مناسبش میشه امید داشت که نسل به نسل و روز به روز این معماری بهینه تر و کامل تر بشه و بازار رقابت پردازنده رو از تک قطبی بودن در بیاره

خود بنده گاهی اوغات با V-RAY رندر میگیرم و حقیقتا پرفورمنس رایزن ها نسبت به رقیب اینتلی تا به الان واقعا وسوسه کننده و عالی بوده و امتیازهای Cinebench این پردازنده ها چیزی نیست که بشه به راحتی ازشون گذشت...در بازی هم نمیشه گفت عملکرد رایزن بد هست..شاید به اینتل نرسه اما کافی هست و میتونه اون کارایی رو به کاربرش بده

جدای از این موارد نصف این تکامل ها به گردن تولید کنندگان مادربورد هستش که با توجه به اینکه طی اخبار amd نگذاشته بود شرکت ها مادربوردهای رایزن رو قبل از عرضه روانه بازار کنن میشه این انتظار رو داشت که در اینده نزدیک تعداد مادربردهای این سوکت زیادتر و کاملتر بشه و شرکت ها بردهای کاملتری رو تولید کنن

به هر صورت رایزن تا به همین الان هم بیش از انتظارات بوده و در بخش پرفورمنس در برابر دلار هم حجت رو تموم کرده...نباید اینجور باشه که فقط با 7700k مقایسه بشه...شاید هم قیمتش باشه ولی از لحاظ تعداد هسته و عملکرد مشخصا رایزن برتری داره و در اینده بهتر خودشو نشون میده...خلاصه به طور کلی پرفورمنس اجرای بازیشون دیگه از 4690 که پایین تر نیست ! من همین الان این پردازنده رو دارم و کوچکترین مشکلی با اخرین تنظیمات هم نداشتم...حالا شاید 7700 چند تا بیشتر فریم بده (شما بگو 20 تا اصلا) ولی اینا همش امار و ارقامه و به قول معروف نمیشه هم خر رو بخوای هم خرما...

تا به همینجای کار رایزن 500 دلاری داره غول های اکستریم اینتل رو به چالش میکشه و نمونه پرچمدار رایزن با اورکلاک تونسته 6950 رو با تفاوت فاحش مغلوب کنه ! (Cinebench)

هر چند بدون اور هم خیلی خیلی نزدیک به 6950 هستش و اختلاف تنها 100 عدد هستش...منتها این اورکلاک از این رو ارزشمند و قابل توجه میشه که رایزن قابلیت اتومات اورکلاک بر اساس پتانسیل رایانه رو داره و لازم نیست کاربر غیر حرفه ای بخاطر اورکلاک پردازنده اش چندین ساعت توی بایوس مثل اینتل سروکله بزنه و تست بگیره !!!

از نظر بنده اینده رایزن کاملا روشنه و هر احدی که کمترین شناختی از دنیای تکنولوژی داشته باشه متوجه میشه که رایزن یک انقلاب در صنعت معماری پردازنده هستش

آقای الماسی عزیز

صحبت شما کاملا" درست، من منکر پیشرفت AMD و نکات مثبت پردازنده Ryzen نیستم. دستش درد نکنه من تشویقش هم میکنم به این پیشرفتش ادامه بده.

صحبت شما همچنین در مورد تطبیق بیشتر نرم افزاری با سخت افزار اینتل به دلیل سالها مچ شدن و تست و تحقیق و توسعه کاملا" صحیحه، در ریویو ها هم به همین مطلب اشاره شده، حالا سوال، چرا وقتی میشه چیزی که سالها امتحانش رو پس داده و سازگار تره رو نگیریم بریم یه چیزی بگیریم که حداقل چند سال ممکنه طول بکشه تا مشکلاتش رفع بشه (آیا بشه آیا نشه).

من نوعی AMD دوست دارم، اوکی میرم حمایتش میکنم مهم نیست من 10 دقیقه سیستمم طول بکشه تا Post بشه، اشکالی نداره، هدف حمایت از AMD هستش.

اما یه زمانی برای من AMD و Intel و ARM مطرح نیست، من "بهترین" قطعه ممکن رو میخوام، اینجاست که مشاور باید به خریدار آگاهی بده. همون کاری که من سعی دارم بکنم اینه که به استارتر این تاپیک آگاهی بدم، در حال حاضر تهیه Ryzen اشتباهه. با این شرایط و محدودیت ها و مشکلات عقل سلیم میگه فعلا" صبر باید کرد تا تکلیف خیلی چیزها مشخص بشه، تا اون زمان، فعلا" اینتل بخرید.

شما مطمئن باشید، با مشکلاتی که الان هست، با ورود Ryzen به بازار قطعا" با خیل عظیم کاربرانی مواجه خواهیم بود که یک ماه نشده سیستم Ryzen رو گذاشتن برای فروش تا کوچ کنند به اینتل.

ویرایش شده توسط ARMIN
لینک به دیدگاه

در در 1396/01/02, 04:04:00، EHSANRF گفته است :

یکی دو هفته پیش توی فروشگاه همسایه موجود شد هم مادربرد و هم پردازنده ولی به روز نکشیده تموم شدن

قیمت هاش:

AMD RYZEN 7 1700: 1,300 ,000

AMD RYZEN 7 1700X: 1,555 ,000

AMD RYZEN 7 1800X: 2,000 ,000

که متاسفانه زیادی بالا بود قیمت ها...

منتها باید عمده توی ایران بیاد و دقیقا تست بشه وقتی جواب داد بعد تصمیم گرفت

داداش داری اشتباه میزنی، این سایت برای فروش خوراکی‌هاست نه سخت افزار!

لینک به دیدگاه

در در 1396/01/05, 14:29:31، amir99ir گفته است :

عوام نباشیم ...

این بهترین نظری بود که من تو این مطلب دیدم واقعا دوستان کورکورانه به خاطر چند فریم تو گیم میان میگن رایزن بهینه نیست  خوب خود پردازنده 7700 اینتل تو همه تست گیمها از پردازنده 10 هسته ای 6950 اینتل خیلی جلوتر هست پس بیام بگیم 7700 قویتره تو مبحث گیمینگ که فرکانس بالاتر مهمتر تعداد هسته هست ولی مثلا تو بحث مالتی تسکینگ و رندرینگ پردازنده 1700 با قیمت برابر 7700 اینتل کارایی دو برابری رو نشون میده اونهم با مصرف کمتر من تو یه سایتی دیدم همون بحث گیمینگ مصرف 7700 اینتل 156 وات بود درصورتیکه پردازنده رایزن با 8 هسته و 16 رشته 120 وات مصرف داشت 

تصویر زیاده من فقط اینا رو میزارم لطفا به میزان مصرف و قیمت هم نگاه کنید 

get.png

get.jpg

AMD-Ryzen-3DMak-Fire-Strike-Physics-Score.png

AMD-Ryzen-1600X-Cinebench-R15-Multi-threaded-benchmark.jpg

لینک به دیدگاه

در در 1396/01/05, 21:29:49، saeed110 گفته است :

من با نرم افزار LAMMPS کار می کنم و این پردازنده خوشبختانه با توجه به قیمتی که داره خوب ظاهر شده که می تونید در این لینک ببینید . اما یه چیز دیگه برای من خیلی مهمه ثابت و پایداری هست که رکن اساسی برای کار منه . مثلا خیلی  از پردازش ها  من شاید دو هفته طول بکشه و اگه پلتفورم پایداری  نباشه به درد کار من نمیخوره . کی متوجه میشم این پلتفورم استاندارد های کار من رو داره وقتی که بیاد و شاید یکسال از عرضه اش بگذره و مطمئن بشم مشکلی نداره و برم سراغ پردازنده های جدید شرکت AMD اما هنوز هم با اینکه این پردازنده برای کار من خوب ظاهر شده اما منتظرم در آینده ببینم این پردازنده چطور عمل می کنه و حقیقتش فعلا حداقل در فیلد کاری خودم به هیچ کس توصیه نخواهم کرد سراغ پلتفورم جدید ای ام دی بره تا زمانی که پایداری خودش رو اثبات کنه و این مورد رو تنها زمان مشخص می کنه و راستش وایمیستم خارجی هایی که در این زمینه فعال هستن اول تست کنن خوب بود و این پلتفورم رو تایید کردن منم میرم سراغش. اما حقیقتش پول اضافی ندارم تا ببینم شاید خوب عمل کنه . چون اگه بد عمل کنه ضرر بزرگی برای من هستش.

تو بحث رندرینگ و مالتی مدیاو مالتی تسکینگ که دیگه جای شکی نداره برین سمت پردازنده های رایزن چون باقیمت نصف همرده اینتل کارایی بالاتر میگیرید خودتون هم که بنجها رو میبینید مثلا پردازنده 399 دلاری 1700 رایزن تو اکثر تستها برابر یا  بالاتر از پردازنده 6900 اینتل با قیمت 1050 دلاری هست پس شما باپول که ذخیره میکنید میتونین برای ظرفیت رم بیشتر و ssd  و یا گراف قویتر بزارید کنار

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، sorena6680 گفته است :

داداش داری اشتباه میزنی، این سایت برای فروش خوراکی‌هاست نه سخت افزار!

درود، داداش داری اشتباه میخونی،‌ اشتباه نقل قول میکنی

اون فروشگاه فقط محصولات دیجیتال داره و بس، هرچند که من تا وقتی لیون بوده از اون خرید نداشتم...

رایزن باید بیاد دست مشتری، مادربردهاش هم موجود بشن، آپدیت بایوس مادربردهاش هم منتشر بشه و کارخونه ای این آپدیت رو انجام بدن و دست مشتری بدن چون خیلیا نمیدونن آپدیت بایوس چطوری هست

بعد از نتایجش - که امیدوارم درخشان تر از این باشه - میشه تصمیم گرفت کوچ کرد یا خیر

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، EHSANRF گفته است :

اون فروشگاه فقط محصولات دیجیتال داره و بس، هرچند که من تا وقتی لیون بوده از اون خرید نداشتم...

رایزن باید بیاد دست مشتری، مادربردهاش هم موجود بشن، آپدیت بایوس مادربردهاش هم منتشر بشه و کارخونه ای این آپدیت رو انجام بدن و دست مشتری بدن چون خیلیا نمیدونن آپدیت بایوس چطوری هست

بعد از نتایجش - که امیدوارم درخشان تر از این باشه - میشه تصمیم گرفت کوچ کرد یا خیر

منظورت فروشگاه همسایه ی خونتون بود!؟

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، EHSANRF گفته است :

درباره ی ایراد فریز شدن سیستم با رایزن، دوست گرامی، جناب رامین رستمی باور دارند که این خبر دروغ است. منم نه توییتر ای ام دی و نه در سایت و نه در سایت سازندگان مادربرد چنین خبری رو دیده ام

لینک به دیدگاه

در 19 دقیقه قبل، sorena6680 گفته است :

منظورت فروشگاه همسایه ی خونتون بود!؟

خیر فروشگاه آنلاین! لازم نمیبینم اسمش رو بیان کنم دوست گرامی

در 3 دقیقه قبل، sorena6680 گفته است :

درباره ی ایراد فریز شدن سیستم با رایزن، دوست گرامی، جناب رامین رستمی باور دارند که این خبر دروغ است. منم نه توییتر ای ام دی و نه در سایت و نه در سایت سازندگان مادربرد چنین خبری رو دیده ام

بنده کاری با مشکلات احتمالی فعلی - از جمله همین خبری که فرمودین دروغ هست یا نیست و ... - ندارم، اینها مهم نیستن، منظورم چیز دیگری بود ...

یه بار دیگه پست بنده رو - با دقت - مطالعه بفرمائین...

________

پوزش از دوستان گرامی بابت منحرف شدن از بحث اصلی تاپیک

لینک به دیدگاه

در 5 دقیقه قبل، EHSANRF گفته است :

خیر فروشگاه آنلاین! لازم نمیبینم اسمش رو بیان کنم دوست گرامی

بنده کاری با مشکلات احتمالی فعلی - از جمله همین خبری که فرمودین دروغ هست یا نیست و ... - ندارم، اینها مهم نیستن، منظورم چیز دیگری بود ...

یه بار دیگه پست بنده رو - با دقت - مطالعه بفرمائین...

________

پوزش از دوستان گرامی بابت منحرف شدن از بحث اصلی تاپیک

خب آپدیت بایوس چرا کارخونه ای انجام بشه کاکو؟ مگه تاکنون ندیدی آپدیت بایوس دو سال پس از به بازار امدن مادربرد باشه؟

مشکل اپتیمایز نبودن بازی ها با معماری رایزن رو بازی سازان باید با دادن پچ ها و اپدیت ها برای بازیشون درست کنن نه ای ام دی.

دیگه شما منظورتون چی بود از آپدیت کارخونه، تنها خودتون میدونید.

فرروشگاه همسایه ای ناپیدا رو هم خوب امدی

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...