رفتن به مطلب

مشکل در بایوس و بوت سیستم

اشتراک گذاری

Recommended Posts

با سلام

بنده مین Gigabyte-Z170X-Gaming 3 دارم

که خیلی اذیت میکنه تو بوت شدن سیستم و کلا بایوس

پردازنده نیز i3 6100 هستش با رم  G.Skill Trident Z 3000MHz 16GB Kit 

ویندوز رو هم رو SSD ریختم و حالت UEFI

من تنظیم کردم رو XMP  رم ها رو

ولی بعد از هر بار سیستم رو خاموش و روشن کردن , وقتی سیستم بوت میشه یا میره رو حالت ارور برگشت به تنظیمات اولیه یا تغییر بایوس

بعضی وقت ها نیز میره رو حالت MBR Error

چندین دفعه بایوس رو ادیت کردم رو حالت های مختلف ولی هر از گاهی بازم این مشکل هستش

نمیدونم چاره چیه !

اگر یکی از دوستان تنظیم این مین رو خوب بلده ... یک راهنمایی بکنه...

متشـــکر

لینک به دیدگاه

درود

چون پردازنده تون 6100 هست، به صورت کارخونه ای، از رم با باس 2133 پشتیبانی می‌کنه

و مادربردتون که سری Z هست و رمتون 3000، باید ببینید تو چه حالتی پایدار میشه

توصیه میشه رم رو دستی روی 2666 تنظیم کنین و ببینین مشکل حل میشه یا خیر (چون با رم های باس بالا، بهترین تنظیمات همین 2666 هست برای این پردازنده)

توصیه میشه یه بار XMP رو غیرفعال کنین و تست کنین و یه بار هم فعال و تست...

MBR Error هم احتمالا مربوط به هارد یا SSD هست، MBR مخفف عبارت Master Boot Record هست

شاید شما به جای استفاده از GPT و UEFI در حال استفاده از MBR هستین

موفق باشین

ویرایش شده توسط EHSANRF
لینک به دیدگاه

من هم مشکل پروفایل x.m.p رو در مین  گیگابایت داشتم .

شاید تاثیر گذار باشه ، برای من که تا قبل از منتشر شدن آپدیت جدید موثر بود .

تنظیمات فست بوت موجود در سربرگ فعال کردن پروفایل xmp ، رو به حالت auto یا آف در بیارید.

اگه turbo boost هم آف هست به on یا auto تغییر بدید.

اگه بایاس رو آپدیت نکردید ، آپدیتش کنید ولی یک توصیه جدی ، بهیچ وجه بایاس رو به f20 و f21 آپدیت نکنید چون در صورت عدم رضایت ، اجازه دَونگرید کردن نمی دهند( و کلا دونگرید کردنش دردسر های خاص خودش رو داره.)

ویرایش شده توسط dmcmrk
لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، dmcmrk گفته است :

من هم مشکل پروفایل x.m.p رو در مین علی گیگابایت داشتم .

شاید تاثیر گذار باشه ، برای من که تا قبل از منتشر شدن آپدیت جدید کوثر بود ، تاثیر گذار بود.

تنظیمات فست بوت موجود در سربرگ فعال کردن پروفایل xmp ، رو به حالت auto یا آف در بیارید.

اگه turbo boost هم آف هست به on یا auto تغییر بدید.

اگه بایاس رو آپدیت نکردید ، آپدیتش کنید ولی یک توصیه جدی ، بهیچ وجه بایاس رو به f20 و f21 آپدیت نکنید چون در صورت عدم رضایت ، اجازه دَونگرید کردن نمی دهند( و کلا دونگرید کردنش دردسر های خاص خودش رو داره.)

تست میکنم ...خبرشو میدم

در 23 دقیقه قبل، EHSANRF گفته است :

درود

چون پردازنده تون 6100 هست، به صورت کارخونه ای، از رم با باس 2133 پشتیبانی می‌کنه

و مادربردتون که سری Z هست و رمتون 3000، باید ببینید تو چه حالتی پایدار میشه

توصیه میشه رم رو دستی روی 2666 تنظیم کنین و ببینین مشکل حل میشه یا خیر (چون با رم های باس بالا، بهترین تنظیمات همین 2666 هست برای این پردازنده)

توصیه میشه یه بار XMP رو غیرفعال کنین و تست کنین و یه بار هم فعال و تست...

MBR Error هم احتمالا مربوط به هارد یا SSD هست، MBR مخفف عبارت Master Boot Record هست

شاید شما به جای استفاده از GPT و UEFI در حال استفاده از MBR هستین

موفق باشین

تست میکنم ... متشکر

لینک به دیدگاه

سلام دوست من.

دست رو دلم نزار که خونههههه.
گیگابایت به معنی حقیقی کلمه چیزیده با این بایوسش.

من مین gaming 7 همین 170 رو دارم و همین مشکل شما رو دارم.

این مشکل راه حل نداره باید ببرید نمایندگی بلکه فرجی بشه و اونجا ای سی بایوس رو ریمپ کنن و درست شه که من اصلا دوست ندارم مینو بدم دست گارانتی.

امااااااا یه راه حل پیدا کردم که باعث شد مین رو نگه دارم. هربار که سیستم رو خاموش میکنید برق رو کلا قطع کنید .یعنی مثلا از پشت پاور کلید رو بزارید روی 0 یا اگر سه راهی دارید خاموشش کنید. در حد چند ثانیه هم باشه اوکیه. مثلا چک کنید وقتی خاموش میکنید led روشن روی مین که برای من کلید حالت های eco و oc هست خاموش بشه. بعد از اینکه خاموش شد برق رو صل کنید. مین بی مشکل بالا میاد و اروری نخاهید داشت.

من با این وضعیت دارم زندگی میکنم با مین 1 تومنی گیگا بایت!!

موفق باشید دوست من.

ویرایش:»

سلامتی همه دوتا دو بازا.
از اکز بدم میاد ولی هیرویه تانکیه. ایوول.

ویرایش شده توسط Ali Subi
لینک به دیدگاه

درود

اول تست کنید ببینید که بدون فعال کردن XMP اون اتفاق می افته یا نه ؟

اگر بدون XMP و به صورت دیفالت این مشکل وجود نداشت در بایوس پس از روشن کردن XMP در قسمت ولتاژ ولتاژ رم رو بصورت دستی روی 1.35 بزارید

من هم همین مشکل و با بایوس گیگا داشتم تا اینکه با ولتاژ دستی مشکل کاملا رفع شد

من هم الان با i 3 6100  رم جی اسکیل 3200 و با XMP استفاده می کنم  و هیچ مشکلی هم ندارم

ویرایش شده توسط Saman.Kh
لینک به دیدگاه

شما روی برد z170x gaming و رم باس 3000 از پردازنده core i3-6100 استفاده کردید اونم رو برد گیگا!

و باید به صورت دستی تنظیمات بایوس مربوط به ولتاژ رم و باس رم و تایمینگ و ... رو تنظیم کنید تا به حالت پایدار برسه

گیگا زیاد اتفاق افتاده  بایوس خراب میکنه یا میسوزونه (تعمیر کاران میگن من نمیگم)مشکل از برد هست احتمالا

لینک به دیدگاه

سلام

هیچ کدوم از راه هایی که دوستان گفتند ... واسه کارساز نبود

لینک به دیدگاه

درود

توی فروم شهر سخت افزار توی قسمت گیگا تاپیک بزن مطمئن باش که پاسخگو هستند

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، OMiD.1080p گفته است :

سلام

هیچ کدوم از راه هایی که دوستان گفتند ... واسه کارساز نبود

قطع برق هم کار سازنبود؟؟ عجیبه!

مدت بیشتر هم گذاشتی ببینی چی میشه؟ و اینکه کلید تک یا دوال بایوس رو تغییر بده تست کن.

کلا هم ایشالا اگر تونستی کاری کنی که درست شه به منم بگو.

ممنون.

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز .

نکته اول اینکه کانفیگ این سیستم یکم عجیبه .بگذریم ...

بایوس رو به اخرین ورژن ارتقا بدید . رم هاتون تو  این فرکانس در لیست ساپورت مادربرد نیست و فقط مدل 4gb F4-3000C15Q-16GRK با تایمینگ 15-15-15-35 روی 1.35 ولت دیده میشه . طبق گفته دوستان ممکنه نیاز به تنظیم دستی رم ها باشه .بعیده مشکل از مین باشه و احتمالا از عدم سازگاری قطعات باشه که ممکنه بازم اپدیت بایوس براش بیاد .

لینک به دیدگاه

در 6 ساعت قبل، BEHNAM F.A.P گفته است :

سلام دوست عزیز .

نکته اول اینکه کانفیگ این سیستم یکم عجیبه .بگذریم ...

بایوس رو به اخرین ورژن ارتقا بدید . رم هاتون تو  این فرکانس در لیست ساپورت مادربرد نیست و فقط مدل 4gb F4-3000C15Q-16GRK با تایمینگ 15-15-15-35 روی 1.35 ولت دیده میشه . طبق گفته دوستان ممکنه نیاز به تنظیم دستی رم ها باشه .بعیده مشکل از مین باشه و احتمالا از عدم سازگاری قطعات باشه که ممکنه بازم اپدیت بایوس براش بیاد .

این عدم سازگاری بین قطعات برای من هم پیش اومده بود که باعث خراب شدن یکی از رم هام شده بود و اصلا برام مفهومی نداشت و اخرش هم نفهمیدم مشکل از کجا بود بعد و رم ها ظاهرا سالم بودن طوری که سیستم بالا میمومد ولی وقتی درایور گرافیک و پردازنده رو نصب میکردم سیستم کرش میکرد و صفحه آبی میومد و ریست میشد بعد از اینکه تمام قطعات رو تست کردم به فکرم ریست رم و هارد دیسک رو عوض کنم چون مشکل مربوط به حافظه فاسد بود

بعد از تعویض رم و هارد مشکلم حل شد

لینک به دیدگاه

با سلام مجدد

با اینکه بایوس به نسخه جدید نیز آپدیت کردم  ( نسخه F21b )

منتها بازم همون طوریه

لینک به دیدگاه

در 28 دقیقه قبل، OMiD.1080p گفته است :

با سلام مجدد

با اینکه بایوس به نسخه جدید نیز آپدیت کردم  ( نسخه F21b )

منتها بازم همون طوریه

درود

مواردی که توی پست بالاتر عرض کردم رو انجام بدین به احتمال 99%‌ حل میشه

لینک به دیدگاه

اگر بایوس اپدیت شد پس نگران سلامتی مادربرد نباشید

اخطار:فقط به نسخه قدیمی دانگرید نکنید چون بعدا مجبور میشید که بایوس رو پروگرم کنید

شاید احتمال زیاد بایوس مشکل داره چون تو برد گیگا زیاد اتفاق افتاده که باید صبر کنید تا اپدیت جدید بیاد براش منم مشابه همین مشکل رو داشتم تو بورد ایسوس بعد از اپدیت جدید درست شد

مشکل صد در صد ناسازگاری هست بهتر بود قبل از خرید رم از لیست پشتیبانی رم qvl مادربرد انتخاب میکردید بعضی ها میگن اون لیست فرمالیته هست ولی این حرف اشتباه هست و

الان تو سایت جی اسکیل چک کردم رم شما با مادربرد شما هماهنگ نیست و در لیستش قرار نداره پس بهتره یه رم دیگه تست کنید

بهتره به اون لیست qvl توجه میکردید خب حتما یه چیزی میدونستن که لیست قرار دادن دیگه دیوونه که نیست!

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...