رفتن به مطلب

مشکل با رم

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام دوستان

امروز 4 عدد رم 1333 ب دست من رسید ک از سلامت اون ها کاملا مطمئن هستم. مادربورد من Asus p8p67 le هستش و اونم مطمئنم ک چهار تا اسلات رمش سالمه. سی پی یو هم 2500k هست.

مشکل اینجاست که وقتی رم ها رو روی مادربورد قرار میدم فقط 8 گیگ از اون قابل استفادس. ینی توی بایوس توی قسمت اسلات ها میزنه ک هر چهارتا اسلات با رم ها پر شدن و میشه مشخصات رم ها رو دید ولی رم قابل استفاده رو زده 8 گیگ.تنظیمات بایوس رو رو دیفالت هم گذاشتم ولی نشد.

ضمن اینکه توی cpu-z هم رم رو زده 16 ولی توی تب system setting نوشته installed memory 8 gb. وینوزمم هم 64 بیته 10 هستش.

بایوس رو اپدیت کردم فایده ای نداشت. توی msconfig هم اون قسمت مربوط ب رم تیکش رو برداشتم ک محدودیت نذاره ولی وقتی تیکش رو میزنم محدودیتش از 8 گیگ کمتر میشه و لی نمیشه بیشترش کرد.جاهای رم ها رو هم عوض کردم و اونارو یکی یکی اضافه کردم ولی سومی و چهارمی رو هم ک میذارم رو همون 8 میمونه.

ممنون میشم کمکم کنید

IMG_20170509_145931.jpg

IMG_20170509_150011.jpg

IMG_20170509_184721.jpg

لینک به دیدگاه

میشه عکس از رم هاتون قرار بدین

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، hamed_crazy گفته است :

میشه عکس از رم هاتون قرار بدین

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

IMG_20170510_095249.jpg

لینک به دیدگاه

من در جریان مشکل دوستمون هستم ، خیلی عجیبه مشکلشون ، علی رقم اینکه توی CPU Z میزنه 16 گیگ ، تو بایوس و ویندوز میزنه 8 گیگ .

با تعویض ویندوز هم مشکل فکر نکنم حل بشه  چون تو بایوس میزنه 8 گیگ ، حدس میزنم ممروی کنترلر پردازنده مشکل داره ، یا مین یه گیری داره .

لینک به دیدگاه

والا همه کار کردم تا الان ولتاژا و تنظیماتو اینا رو عوض کردم ولی فایده نداشت

لینک به دیدگاه

درود دوست عزیز

پین‌های زیف مادربردتون کج شده یا شکسته شدن

یا اینکه کف پردازنده‌تون کثیف هست و ارتباط برقرار نمیشه

در نهایت چک کنین ببینین خمیر بیش از حد نزده باشین

این مورد اکثرا به همین دلیل به‌وجود میاد

لینک به دیدگاه

منم مشکل مشابه اینو دارم . تو بایوس میزنه 64 گیگ . تو cpu z میزنه 64 گیگ ولی دوال کنل . در صورتیکه 4 کاناله نصب شده . تو مشخصات ویندوز هم میزنه 16 گیگ نصب شده . 

نه دستکاری شده . نه ضربه خورده . تازه خمیرشم عوض کردم .الان اگه مشکل از کجاست کسی میدنه بهم بگه . البته مشکل از اونجایی شروع شد که دو تا رم 8 گیگ رو دوال بستم روش برای تست در حد 10 دقیقه و بعدش بازش کردم . نمیدونم چرا روی همون مورد مونده . 

لینک به دیدگاه

در 48 دقیقه قبل، EHSANRF گفته است :

درود دوست عزیز

پین‌های زیف مادربردتون کج شده یا شکسته شدن

یا اینکه کف پردازنده‌تون کثیف هست و ارتباط برقرار نمیشه

در نهایت چک کنین ببینین خمیر بیش از حد نزده باشین

این مورد اکثرا به همین دلیل به‌وجود میاد

خیلی ممنونم دو مورد اخر رو بررسی میکنم

مورد اول رو چطور در موردش مطمئن بشم؟

لینک به دیدگاه

ممکنه مربوط به ویندوز باشه چون اگه مین یا رم مشکل داشته باشن پس چرا cpu-z د ست نشون میده؟

شاید هم چون مادربرد رم دوکاناله ساپورت میکنه و شما چهار کانال یا اسلات رو پر کردین در نهایت میتونه از دو اسلات رم استفاده کنه که میشه دو کاناله ولی دو اسلات دیگه در مواقع ضرور به کار میاد زمانی که هر دو اسلات پر میشه مجدد دو اسلات دیگه استفاده میشن

و چون ویندوز دو کاناله تشخیص میده فقط حجم دو اسلات رم رو نمایش میده یعنی دو تا چهار گیگ  ولی cpu-z مشخص میکنه که کلا چه مقدار حجم رم دارید و اگه مین مشکل داشت نشون نمیداد

چطور مطمئن شدید که از کل حجم رم استفاده نمیشه؟

لینک به دیدگاه

در 48 دقیقه قبل، AGM143 گفته است :

ممکنه مربوط به ویندوز باشه چون اگه مین یا رم مشکل داشته باشن پس چرا cpu-z د ست نشون میده؟

شاید هم چون مادربرد رم دوکاناله ساپورت میکنه و شما چهار کانال یا اسلات رو پر کردین در نهایت میتونه از دو اسلات رم استفاده کنه که میشه دو کاناله ولی دو اسلات دیگه در مواقع ضرور به کار میاد زمانی که هر دو اسلات پر میشه مجدد دو اسلات دیگه استفاده میشن

و چون ویندوز دو کاناله تشخیص میده فقط حجم دو اسلات رم رو نمایش میده یعنی دو تا چهار گیگ  ولی cpu-z مشخص میکنه که کلا چه مقدار حجم رم دارید و اگه مین مشکل داشت نشون نمیداد

چطور مطمئن شدید که از کل حجم رم استفاده نمیشه؟

بالا عرض کرده بودم ک هم توی صفحه اول بایوس و هم توی قسمت system information ویندوز memory رو زده 8. توی task manager هم مقدار قابل استفاده 8 هست

لینک به دیدگاه

در 5 ساعت قبل، erfan1376 گفته است :

خیلی ممنونم دو مورد اخر رو بررسی میکنم

مورد اول رو چطور در موردش مطمئن بشم؟

خواهش می‌کنم

اگه می‌تونین فن پردازنده رو جدا کنین و CPU رو در بیارین و نگاهی به زیرش بندازین (خارها یا پین‌های روی مادربرد رو نگاه بندازین ببینین سالمن، کج شدن یا خیر)

لینک به دیدگاه

البته این کار مستلزم این هست که مجددا خمیر CPU داشته باشین که بعد از رؤیت زیف (پین‌ها) مجددا روی CPU خمیر بمالین و فن رو نصب کنین

لینک به دیدگاه

در 12 دقیقه قبل، EHSANRF گفته است :

البته این کار مستلزم این هست که مجددا خمیر CPU داشته باشین که بعد از رؤیت زیف (پین‌ها) مجددا روی CPU خمیر بمالین و فن رو نصب کنین

IMAG2350_1.jpg

لینک به دیدگاه

در 3 دقیقه قبل، erfan1376 گفته است :

عکس

اینطور دقیقا مشخص نیست خودتون چک کنین ببینین هیچ‌کدوم کج نیستن؟ با دقت البته

لینک به دیدگاه

در 3 دقیقه قبل، EHSANRF گفته است :

اینطور دقیقا مشخص نیست خودتون چک کنین ببینین هیچ‌کدوم کج نیستن؟ با دقت البته

نه کج نبودن

لینک به دیدگاه

در 6 دقیقه قبل، erfan1376 گفته است :

نه کج نبودن

زیر CPU رو هم نگاه کردین ببینین آثاری مثل سیاهی یا کثیفی وجود داره یا خیر!؟

لینک به دیدگاه

در 22 دقیقه قبل، erfan1376 گفته است :

اونم مشکلی نداشت

با cpu دیگه هم تست کردین؟

بایوس رو آپدیت کردین؟

اگه مشکل از این موارد نیست (حداقل فیزیکی) احتمال اینکه مادربرد از کواد چنل پشتیبانی نکنه وجود داره ولی باید بررسی کنین...

بخاطر این عرض کردم پردازنده چک بشه چون ممکنه مموری کنترلر اون مشکل پیدا کرده باشه و درست رم ها رو تشخیص نده

یکی از دوستان همین مادربرد رو داره با همین cpu, و اومده دو نوع رم متفاوت رو متصل کرده و جواب داده:

دو رم شبیه به هم رو توی اسلت های سیاه و دو رم دیگه که شبیه به هم هستن رو توی اسلت های آبی گذاشته

شما چک کنین ببینین آیا سه رم رو هم جواب نمیده یا خیر

لینک به دیدگاه

نه سه رم رو هم 8 نشون میده.بایوس اخرین ورژنه. روی سی پی یو دیگه مشکلی نبوده البته مادربوردش z77 بوده

لینک به دیدگاه

در 5 ساعت قبل، erfan1376 گفته است :

نه سه رم رو هم 8 نشون میده.بایوس اخرین ورژنه. روی سی پی یو دیگه مشکلی نبوده البته مادربوردش z77 بوده

نشون دادن منظورم نیست

منظورم شناسایی درست هست

دو نوع رم رو باید تست کنین تا دقیقا مشخص بشه

چرا؟

چون ممکنه کواد چنل ساپورت نکنه و با دو نوع رم کواد برقرار نمیشه و ممکنه هر 4تا رو شناسایی کنه

یه cpu دیگه اگه در دسترستون هست بذارین و تست کنین

لینک به دیدگاه

نقل قول:

بالا عرض کرده بودم ک هم توی صفحه اول بایوس و هم توی قسمت system information ویندوز memory رو زده 8. توی task manager هم مقدار قابل استفاده 8 هست

منم که همینو گفتم? شما گفتین cpu-z کل حجم رم یعنی ۱۶ گیگ رو نشون میده و فقط ویندوز و بایوس نشون نمیده

مشکل باید از بایوس باشه یا اینکه cpu فقط میتونه از دو کانال رم  و پهنای باندش استفاده کنه و نه cpu و نه مادربرد چهار کاناله ساپورت نمیکنن. کل رم شما ۱۶ هست ولی در نهایت میشه از دو کانل استفاده کرد

بعید میدوم مسئله ی خاصی باشه

باید با یه نرم افزار تست کنید ببینید از کل حجم رم استفاده میشه یا نه

ویرایش شده توسط AGM143
لینک به دیدگاه

در 5 ساعت قبل، EHSANRF گفته است :

نشون دادن منظورم نیست

منظورم شناسایی درست هست

دو نوع رم رو باید تست کنین تا دقیقا مشخص بشه

چرا؟

چون ممکنه کواد چنل ساپورت نکنه و با دو نوع رم کواد برقرار نمیشه و ممکنه هر 4تا رو شناسایی کنه

یه cpu دیگه اگه در دسترستون هست بذارین و تست کنین

دسترسی ب سی پی یو دیگه ک ندارم

رم هم فقط همینارو دارم ولی این چیزی ک میگین واقعا ممکنه درست باشه

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، AGM143 گفته است :

نقل قول:

منم که همینو گفتم? شما گفتین cpu-z کل حجم رم یعنی ۱۶ گیگ رو نشون میده و فقط ویندوز نشون نمیده درسته؟

پس رم ها مشکل ندارن مشکل باید از بایوس باشه یا اینکه cpu فقط میتونه از دو کانال رم  و پهنای باندش استفاده کنه و نه cpu و نه مادربرد چهار کاناله ساپورت نمیکنن. کل رم شما ۱۶ هست ولی در نهایت میشه از دو کانل استفاده کرد

ظاهرا زیف ها و پایه های سی پی یو سالم هستن

باید صبر کنید اپدیت بایوس جدید بیاد شاید مشکل از بایوس باشه ولی بعید میدوم مسئله ی خاصی باشه

اره واقعا احتمالش هست کواد ساپورت نکنه ولی الان رم تو دسترسم ندارم تست کنم

ایشالا ک مشکلی نیست

لینک به دیدگاه

اما فرض ک کواد چنل ساپورت نکنه

مگه خودش نباید اینو ب صورت دو تا دوال چنل بکاربگیره؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...