رفتن به مطلب

عدم شناسایی ssd m2 nvme در بایوس برای بوت شدن

rahmanshahi
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

• کاربر ویژه

با سلام و خسته نباشید خدمت تمام عزیزان و بزرگواران.

بنده به تازگی از دوست خوبمون آقای کریمی یک عدد ssd m2 nvme از برند توشیبا (ocz) به مدل rd400 خریداری کرده ام ، خوشبختانه و بدون شک ssd هیچ مشکلی نداشت و با نصب اون روی مادربورد راحت در ویندوز شناسایی میشد.

ولی مشکل اصلی زمانی پیش اومد که ما خواستیم از ssd برای بوت شدن سیستم استفاده کنیم ولی هرکار کردیم هر روشی که رفتیم ssd در بایوس در لیست دیوایس های قابل بوت ظاهر نمیشد.

همونطور که گفتم مدل ssd دقیقا Toshiba OCZ RD400 

و مدل مادربورد gigabyte z97 x sli

هردو هم مادربورد هم ssd فریمویر هاشون آپدیت هستن.

از عزیزانی که در این زمینه اطلاعات دارن خواهش میکنم بنده رو راهنمایی بفرمایند که چطور از این غول استفاده کنم و بتونم به لیست بوت اضافش کنم.

با تشکر

ویرایش شده توسط rahmanshahi
لینک به دیدگاه

اگر بایوس و فیرمور به روز هست و مطمئن هستید از ویندوز 10 استفاده میکنید برای نصب

همه ی درایو ها رو از مادربرد جدا کنید فقط SSD مربطه متصل باشه،

CSM رو هم در حالت UEFI قرار بدین. یا خاموش کنید.

باید شناسایی بشه - اگه نشه، مادربرد نمیشناسه. کاریش نمیشه کرد.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 1 دقیقه قبل، ARMIN گفته است :

اگر بایوس و فیرمور به روز هست و مطمئن هستید از ویندوز 10 استفاده میکنید برای نصب

همه ی درایو ها رو از مادربرد جدا کنید فقط SSD مربطه متصل باشه،

CSM رو هم در حالت UEFI قرار بدین. یا خاموش کنید.

باید شناسایی بشه - اگه نشه، مادربرد نمیشناسه. کاریش نمیشه کرد.

سلام آقا آرمین ممنونم از توجهتون

بله آپدیت هستن و ویندوز هم ۱۰ هست.

این کارو انجام دادم هم جدا کردن تمام دیوایس ها هم قرار دادن csm روی uefi ولی جواب نداد.

چطور مادربورد توی ویندوز کاملا میشناسدش ولی توی بوت وجود نداره.

1(1).jpg

لینک به دیدگاه

درود

جای تنطیمات این مادربورد رو دقیق حفظ نیستم. برای بیشتر مادربوردهای z97  لازمه که ssd دستی به عنوان m.2 تعریف بشه. معمولا جایی این سه تا گزینه هستند که دومی رو باید برگزینی:

auto

m.2

pcie

علاوه بر این در ویندوز کل پارتیشنهای ssd رو حذف کن و ssd رو تبدیل به gpt کن.

m.2 pcie raid mode رو در هر دو حالت فعال و غیر فعال بیازما.

تنظیمات ساتا اکسپرس رو غیر فعال کن.

ویرایش شده توسط سعید بهمنیان
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 2 ساعت قبل، سعید بهمنیان گفته است :

درود

جای تنطیمات این مادربورد رو دقیق حفظ نیستم. برای بیشتر مادربوردهای z97  لازمه که ssd دستی به عنوان m.2 تعریف بشه. معمولا جایی این سه تا گزینه هستند که دومی رو باید برگزینی:

auto

m.2

pcie

علاوه بر این در ویندوز کل پارتیشنهای ssd رو حذف کن و ssd رو تبدیل به gpt کن.

m.2 pcie raid mode رو در هر دو حالت فعال و غیر فعال بیازما.

تنظیمات ساتا اکسپرس رو غیر فعال کن.

آقای بهمنیان ممنونم از توجهتون لطفا خصوصیتون رو چک بفرمایید ، سپاسگزارم 

اون بخش  auto  m.2  pcie  رو نمیتونم پیدا کنم 

عکس تمام قسمت های بایوس رو پست کردم.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 2 ساعت قبل، سعید بهمنیان گفته است :

درود

جای تنطیمات این مادربورد رو دقیق حفظ نیستم. 

170829192353.jpg

170829192357.jpg

170829192406.jpg

170829192414.jpg

170829192421.jpg

170829192428.jpg

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

جالب اینجاس وقتی اقدام به نصب ویندوز میکنم در زمان انتخاب پارتیشن ، ssd وجود داره حتی این مراحل که در عکس زیر هست رو به اتمام میرسونه ولی بعدش بازم بوت نمیشه و در لیست نیست 

20170829_193942.jpg

لینک به دیدگاه

در 43 دقیقه قبل، rahmanshahi گفته است :

170829192414.jpg

در پ.خ چیزی نیامده.

فعلا از عکس بالا boot mode selection و storage boot  control رو روی uefi بگذار. و نتیجه رو بگو.

می‌گردم ببینم z97 گیگابایت می‌یابم یا نه.

ویرایش شده توسط سعید بهمنیان
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 3 دقیقه قبل، سعید بهمنیان گفته است :

در پ.خ چیزی نیامده.

خدا بگم این لیون رو چیکارش نکنه ^_^

شماره تماس میخواستم برای ارتباط در تلگرام

این شماره بنده هست :

09377411419

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 30 دقیقه قبل، سعید بهمنیان گفته است :

در پ.خ چیزی نیامده.

فعلا از عکس بالا boot mode selection و storage boot  control رو روی uefi بگذار. و نتیجه رو بگو.

می‌گردم ببینم z97 گیگابایت می‌یابم یا نه.

وقتی این ۲تا رو تغییر هم میدم و روی uefi میزارم بازم چیزی پیدا نمیکنه حتی دیوایس های قبلی رو هم شناسایی نمیکنه 

لینک به دیدگاه

• 2 سال بعد...

ساتم منم مشکل مشابه شما رو دارم و مادر بوردم Asus z97 pro هست

و جدیدا یه M2 خریدم و دقیقا منم مشکلم اینه که مراحل نصب ویندوز رو تا اخر میره اما ویندوز از روی M2 بوت نمیشه

لطفا اگه راه حلی پیدا کردین به منم بگین ممنونم

اینم شمارمه :

سیاوش

ویرایش شده توسط EHSANRF
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 9 ساعت قبل، enrique1366 گفته است :

و جدیدا یه M2 خریدم و دقیقا منم مشکلم اینه که مراحل نصب ویندوز رو تا اخر میره اما ویندوز از روی M2 بوت نمیشه

اینم شمارمه :

سیاوش

سلام، راهش فقط ارتقا بورد هست، چون z97 از m.2 معمولی به سختی پشتیبانی میکنه از nvme که دیگه اصلا

لینک به دیدگاه

در 14 ساعت قبل، enrique1366 گفته است :

اینم شمارمه :

سیاوش

توی پ خ توضیحات رو دادم دوست من

در 4 ساعت قبل، rahmanshahi گفته است :

سلام، راهش فقط ارتقا بورد هست، چون z97 از m.2 معمولی به سختی پشتیبانی میکنه از nvme که دیگه اصلا

خیر دوست عزیز شما براحتی میتونین با اضافه کردن کارت توسعه nvme pci express 3 این مشکل رو حل کنید و نیازی به تعویض برد ندارین

هم m2 هم nvme  رو با همون سرغت عالی اجرا میکنه

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

بردهای سری z97 از nvme پشتیبانی نمیکنن پشتیبانی این مدل اس اس دی از برد x99 به بعد آغاز شد

لینک به دیدگاه

در 10 دقیقه قبل، Hassan.SK گفته است :

بردهای سری z97 از nvme پشتیبانی نمیکنن پشتیبانی این مدل اس اس دی از برد x99 به بعد آغاز شد

سوکت m2  دارن میتونن اسفاده کنن ولی با سرعت حدود 700 تا 800 مگابایت اگه بخوان کامل پشتیبانی بشه میتونن از کارت توسعه nvme pci express استفاده کنن و نیازی به ارتقا مادربرد ندارن

لینک به دیدگاه

در در 7 شهریور 1396 در 16:29، rahmanshahi گفته است :

با سلام و خسته نباشید خدمت تمام عزیزان و بزرگواران.

بنده به تازگی از دوست خوبمون آقای کریمی یک عدد ssd m2 nvme از برند توشیبا (ocz) به مدل rd400 خریداری کرده ام ، خوشبختانه و بدون شک ssd هیچ مشکلی نداشت و با نصب اون روی مادربورد راحت در ویندوز شناسایی میشد.

ولی مشکل اصلی زمانی پیش اومد که ما خواستیم از ssd برای بوت شدن سیستم استفاده کنیم ولی هرکار کردیم هر روشی که رفتیم ssd در بایوس در لیست دیوایس های قابل بوت ظاهر نمیشد.

همونطور که گفتم مدل ssd دقیقا Toshiba OCZ RD400 

و مدل مادربورد gigabyte z97 x sli

هردو هم مادربورد هم ssd فریمویر هاشون آپدیت هستن.

از عزیزانی که در این زمینه اطلاعات دارن خواهش میکنم بنده رو راهنمایی بفرمایند که چطور از این غول استفاده کنم و بتونم به لیست بوت اضافش کنم.

با تشکر

سلام دوست عزیز بعد نصب ویندوز شما با برنامه ی easy bcd بوت ویندوز رو اضافه کنین ببینین شاید کار کنه

لینک به دیدگاه

در 4 ساعت قبل، Hassan.SK گفته است :

در 11 ساعت قبل، rahmanshahi گفته است :

مادربرد من ASRock Z97 Extreme6 هست . نه تنها از m.2 بلکه از nvme هم بدون هیچ مشکلی پشتیبانی میکنه . SSD‌ نصب شده هم پلکستور M8PeG هست .

لینک به دیدگاه

سلام دوستان منم دقیقا بعد از نصب ویندوز رو SSD این مشکل برام پیش اومده و بوت نمیشه و مشکل بلو اسکرین میده، مادربردم هم کامل از SSD پشتیبانی میکنه و کلا هر نوع SSD رو مدل مادربرد هم ASUS TUF B360 PRO GAMING WIFI

جالبت تر این که وقتی از داخل بایوس بوت رو میزارم رو SSD ویندوز خیلی راحت بالا میاد ، ولی جایی رو ندیدم سیو بشه این تنظیمات😑

_______

راه حل مشکل رو پیدا کردم

1- اولین کار اینه هر چی هارد از طریق ساتا HDD و SSD  به مادربرد وصله رو دربیارید از مادربرد ( مهمترین بخش کار همینه) فقط اونی که میخواهید ویندوز رو روش نصب کنید بزارید مثلا برای من M2 هست.

2- ویندوز رو از طریق فلش قابل بوت کردن کنید وصل کنید به کامپیوتر  ویندوز رو نصب کنید، تو قسمت پارتیشن پارتیشن قبلی رو حذف کنید به کل و یک عدد پارتیشن دیگه رو درست کنید که خودش چند گیگ برای ریکاوری و ریستور می زاره دست به اونا نزنید.

3- سیستم رو ریستارت کنید از طریق بوت وارد بایوس مادربرد بشید، تو قسمت ADVANCED MODE  سر برگ BOOT رو قسمت بوت اپشن برید، ( واسه هر مادربرد فرق داره و مثلا برای من ایسوس هست این طوری هستش)  گزینه بوت شدن رو M2 یا PCIE بزارید و وقتی خارج شدید حتما یادتون باشه گزینه سیو رو زده باشید.

4- این قسمت خیلی مهمه ، بلد نیستید انجامش ندید چون کوچکترین اشتباه کل اطلاعاتتون رو فرمت میکنه، سیستم رو خاموش کنید تموم کابل های ساتا ، هارد ها و بقیه SSD هاتون رو وصل کنید، چون دوباره هارد ها رو وصل کردید یک بار سیستم رو ریستارت کنید تا شناسای بشن تو بوت، بعدش وارد محیط ویندوز بشید  برید قسمت DISK MANAGEMENT  اینجا هارد ها و درایو هاتون رو میبنید، اگر دیدید هستوشون و بالا اومدن که دست بهشون نزنید، اگر هارد زده بود انلاین برای هر هارد دیسک ولی UNALLOCATED  رو کلیک راست میکنید و باید اون قسمتی رو بزنید که زده Following with my folders and date یا همچین چیزی تا فایل هاتون پاک نشند.

ویرایش شده توسط Paradise Lost
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...