رفتن به مطلب

خرید رم برای رایزن

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام

من یه سیستم رایزن میخوام بگیرم مادربورد و سی پی یو مد نظرم msi x370 carbon و ryzen 1700 هست 

می خواستم بدونم رم چی بگیرم چون شنیدم رایزن با بعضی از مدل از رم ها مشکل داره ضمنا میزان حافظه رم 16 گیگ باشه

لینک به دیدگاه

نه دیگه تو آپدیتای مادربورد مشکل تا حد خوبی مرتفع شده

giel 3000 mhz evo x  بگیر

من 3200 اشو با مادربورد گیگا دارم استفاده میکنم

لینک به دیدگاه

فقط یه سوال سی پی یو رایزن خمیر سیلیکون باهاش هست یا باید بخرم

ویرایش شده توسط amir9711
لینک به دیدگاه

در 14 دقیقه قبل، amir9711 گفته است :

فقط یه سوال سی پی یو رایزن خمیر سیلیکون باهاش هست یا باید بخرم

داره

لینک به دیدگاه

در 41 دقیقه قبل، unhappy گفته است :

داره

سلام کی میگه همراه CPU خمیر سلیکون هست ؟؟؟

تنها  CPU هایی که فن همراهشون هست در قسمت پشت هد سینک فن به اندازه خیلی کم در قطر کاغذ خمیر زدند که بعلت گذشت زمان معمولا بهتره خمیر پاک بشه و خمیر تازه زده شود .

لطفا اطلاع اشتباهی درج نکنید . .. 

---

برای رم سازگار با CPU رایزن  حتما از این دو مدل در ایران تهیه کنید :  ژل / جی اسکایل

باس 2400 و نهایت 3000 برای شما کافیه مگر قصد اور کلاک رم رو داشته باشید . ( هیچ کدوم از چیپ ست های 370  از باس 2666 بیشتر در حالت دیفالت استفاده نمی کنند / مگر بخوای اور کلاک کنی 

ویرایش شده توسط hamed.m
لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، hamed.m گفته است :

سلام کی میگه همراه CPU خمیر سلیکون هست ؟؟؟

تنها  CPU هایی که فن همراهشون هست در قسمت پشت هد سینک فن به اندازه خیلی کم در قطر کاغذ خمیر زدند که بعلت گذشت زمان معمولا بهتره خمیر پاک بشه و خمیر تازه زده شود .

لطفا اطلاع اشتباهی درج نکنید . .. 

---

برای رم سازگار با CPU رایزن  حتما از این دو مدل در ایران تهیه کنید :  ژل / جی اسکایل

باس 2400 و نهایت 3000 برای شما کافیه مگر قصد اور کلاک رم رو داشته باشید . ( هیچ کدوم از چیپ ست های 370  از باس 2666 بیشتر در حالت دیفالت استفاده نمی کنند / مگر بخوای اور کلاک کنی 

خوب مگه 1700 فن نداره عزیز

لینک به دیدگاه

کارت گرافیک به نظرتون چی بگیرم خودم میخوامgtx 1060 یا  gtx 1070 foundres edition بگیرم ولی میگم صبر کنم وگا بیاد به نظرتون وگا چه مدت دیگه وارد ایران میشه؟دو دل هستم؟

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، amir9711 گفته است :

کارت گرافیک به نظرتون چی بگیرم خودم میخوامgtx 1060 یا  gtx 1070 foundres edition بگیرم ولی میگم صبر کنم وگا بیاد به نظرتون وگا چه مدت دیگه وارد ایران میشه؟دو دل هستم؟

وگا توی بازی زیاد شاخ نیست نسبت به قیمتش، اگه کار رندر و نرم افزاری و یا ماینینگ میخای انجام بدی سمت وگا برو وگرنه اینویدیا به نظرم خیلی به صرفه تره. البته من خودم AMD بازم !!!!

اول اینکه اکثر بازی ها با اینویدیا سازگارترن، دوم حمله ماینر ها باعث ایجاد حباب قیمتی روی محصولات AMD شده، سوم اینکه خود AMD ناقلا میخواست وگا رو ارزون بده، بعد دید تقاضا بالاست قیمت رو کشید بالاتر و از آب گل آلود ماهی گرفت. با دلار 3900 هم فکر نکنم قیمتش توی ایران زیاد مناسب باشه.

اگه پولت به 1070 میرسه که ناموس گرافیکه !!!!!! واقعا عالیه. اگر مشکل مالی داری هم 1060 فعلا واسه همه بازی ها روی 1080 عالی جواب میده. بعدا میتونی مدل بالاتر بگیری.

قیمت وگا 56 هم الان بالای 500 دلاره ! با این قیمت 1080 میتونی بگیری !

پرفورمنسش هم توی بازی اندازه 1070 هستش - بنده 1070 رو پیشنهاد میدم.

v56-joker-768x432.png

vega56-grw-1440p.png

لینک به دیدگاه

در 7 ساعت قبل، amir9711 گفته است :

gtx 1070 foundres edition چطوره؟

اگر پیداکنی یکی از بهترینهای بازاره و رو رزولوشن بالاتر از 1080 هم fps خیلی خوبی میده

لینک به دیدگاه

در 16 ساعت قبل، unhappy گفته است :

خوب مگه 1700 فن نداره عزیز

سلام برخی از پک ها همراهشون فن هست مثل مدل  wraith Spire که زیر هت سینگش خمیر زده . بعضی از مدلها در بازار بصورت On Pack بفروش میرسه یا بصورت Try وارد میشه ( بدون گارانتی ) که فن نداره و باید کولینگ خریداری کنید .

در کل بنظرم برای AMD بهتره کولینگ جداگونه خریداری کرد که بهتره . چون حرارتش در زمان Overclocking با این فنهای استاندارد جوابگو نیست .

من خودم اینکار رو کردم و فن CPU Ryzen5 1600X را گذاشتم برای فروش ( مگر بخواهید بدون اور کلاک و کارهای روزمره و سبک بخواهید استفاده کنید )

لینک به دیدگاه

در 15 ساعت قبل، amir9711 گفته است :

نسبت به بودجه تون تصمیم بگیرید .

در صورتی که کار گرافیکی و رندر انجام میدید سراغ کارتهای AMD نرید و فقط Nvidia  خرید کنید .

اگر گرافیک اور کلاک میکنید گرافیک OC یا استریک (‌جی فورس  ) خرید کنید . اگر گیم بازی میکنید AMD خرید کنید . 

کارت ASUS GTX 1060  OC 6G نسبت به قیمتش کارت خوبیه حدود 1/600 فکر کنم . اگر هم بیشتر هزینه میکنید به مراتب 1080 بهتره ( در واقع 1080 نسل جدید کارتهای 980 قدیم هست که زمانی شاخ بازار بودند )

ویرایش شده توسط hamed.m
لینک به دیدگاه

در 14 ساعت قبل، SEPHIR0TH گفته است :

وگا توی بازی زیاد شاخ نیست نسبت به قیمتش، اگه کار رندر و نرم افزاری و یا ماینینگ میخای انجام بدی سمت وگا برو وگرنه اینویدیا به نظرم خیلی به صرفه تره. البته من خودم AMD بازم !!!!

اول اینکه اکثر بازی ها با اینویدیا سازگارترن، دوم حمله ماینر ها باعث ایجاد حباب قیمتی روی محصولات AMD شده، سوم اینکه خود AMD ناقلا میخواست وگا رو ارزون بده، بعد دید تقاضا بالاست قیمت رو کشید بالاتر و از آب گل آلود ماهی گرفت. با دلار 3900 هم فکر نکنم قیمتش توی ایران زیاد مناسب باشه.

اگه پولت به 1070 میرسه که ناموس گرافیکه !!!!!! واقعا عالیه. اگر مشکل مالی داری هم 1060 فعلا واسه همه بازی ها روی 1080 عالی جواب میده. بعدا میتونی مدل بالاتر بگیری.

قیمت وگا 56 هم الان بالای 500 دلاره ! با این قیمت 1080 میتونی بگیری !

پرفورمنسش هم توی بازی اندازه 1070 هستش - بنده 1070 رو پیشنهاد میدم.

v56-joker-768x432.png

vega56-grw-1440p.png

میشه بگید کدوم نرم افزار رندرینگ سازگار با کارتهای AMD هست ؟؟؟ کدومش ؟؟؟ 

بنده عمری هست دارم کار رندر و گرافیک متحرک انجام میدم . هنوز هیچ موتور رندری ندیدم سازگاری کامل با AMD داشته باشه . مگر در موارد خاص که کاربرد کمتری دارند .

نرم افزار های رایج در این حوزه عموما با هسته کودا CUDA کار میکنند .

مانند : After effect

3D max

MAYA

C4d و غیره ...

یه خبرهایی هست که AMD هم داره برای کارتهای گرافیک تلاشهایی میکنه اما هنوز در عمل خروجی نداده . تخصص کارتهای گرافیک AMD بر روی گیم هست .

برای رندر = CPU  AMD   گرافیک NVIDI

برای گیم = CPU INTEL گرافیک AMD   

بهتر جواب داده .

لینک به دیدگاه

در 11 ساعت قبل، hamed.m گفته است :

میشه بگید کدوم نرم افزار رندرینگ سازگار با کارتهای AMD هست ؟؟؟ کدومش ؟؟؟ 

بنده عمری هست دارم کار رندر و گرافیک متحرک انجام میدم . هنوز هیچ موتور رندری ندیدم سازگاری کامل با AMD داشته باشه . مگر در موارد خاص که کاربرد کمتری دارند .

نرم افزار های رایج در این حوزه عموما با هسته کودا CUDA کار میکنند .

مانند : After effect

3D max

MAYA

C4d و غیره ...

یه خبرهایی هست که AMD هم داره برای کارتهای گرافیک تلاشهایی میکنه اما هنوز در عمل خروجی نداده . تخصص کارتهای گرافیک AMD بر روی گیم هست .

برای رندر = CPU  AMD   گرافیک NVIDI

برای گیم = CPU INTEL گرافیک AMD   

بهتر جواب داده .

بحث سر compatibility  نیست، اون رو بستگی داره چه نرم افزاری بخواین استفاده کنید. در رندر کردن دو چیز اهمیت ویژه داره - یکیش میزان و حجم پردازش در ثانیه است و دومیش سرعت حافظه رم

پردازش این سری گراف ها که خیلی عالیه نسبت به گرافیک های هم رده  البته مربوط به VEGA 64 هستش- مموری هاشم که HBM2 هستن و نسل جدید و سرعت فضایی

بنده اگه نظری برای دوستمون ارسال کردم، قبلش 4 تا سایت رو دیدم. مشکل شما استفاده از نرم افزار هایی هستش که روی Direct X کار میکنن. AMD کلا با Direct X مشکل داره انگار :D

سایت Toms Hardware هم همینو میگه که لینکش رو میزارم- اگه برنامه ای که استفاده میکنین زیاد DirectX Base نباشه این کارت عالیه وگرنه Nvidia برندست . بازی هم روی DirectX کار میکنه تا اونجا که اطلاع دارم.

این عکس ها رو هم میدم تا ببینید، این گراف شونه به شونه GTX 1080 ti توی رندر و نرم افزار های طراحی و مهندسی داره پرفورمنس میده. البته منظور بنده  مقایسه VEGA 56 با گرافیک 1070 بود . توی این قیمت برای بازی 1070 برنده است.

احتمالا شما با گرافیک های نسل قدیم و پایین AMD کار کردین وگرنه این گرافیک دقیقا به منظور استفاده در کار طراحی و رندر و ماینینگ ساخته شده و برای کسانی هست که در کنار کارشون میخوان گیم بازی کنن اون هم از نوع 4K

http://www.tomshardware.com/reviews/amd-radeon-vega-frontier-edition-16gb,5128-6.html

AMD-Radeon-RX-Vega-64-SPECapc-3ds-Max-2015-4K.png

AMD-Radeon-RX-Vega-64-SPECapc-3ds-Max-2015-1080p.png

AMD-Radeon-RX-Vega-64-SPECapc-Maya-2012.png

AMD-Radeon-RX-Vega-64-SPECviewperf-CATIA-SolidWorks.png

AMD-Radeon-RX-Vega-64-SPECviewperf-Creo-Siemens-NX-Scores.png

AMD-Radeon-RX-Vega-64-SPECviewperf-Energy-Medical-Showcase-Scores.png

AMD-Radeon-RX-Vega-64-SPECviewperf-Rendering-Scores.png

ویرایش شده توسط SEPHIR0TH
لینک به دیدگاه

اینم لینک یوتیوب مقایسه کارت های VEGA   با 1080 و 1070 در گیم

کامل مشخصه که 56 از 1070 و 64 از 1080 فریم بیشتری میده - در حد 5 درصد تا 10 درصد

اما با توجه به قیمت کارتها مسلما 1070 یا 1080 خرید منطقی تر و بهتری نسبت به اون دو کارت هست

https://www.youtube.com/watch?v=flekUCK9O2g

لینک به دیدگاه

سلام

GEIL EVO X- DDR4 8g-2x-3200 خرید کردم .. تا الان که  از این رم خیلی راضی بودم

البته قیمت کلی حساب کرد.. چون قطعات دیگه مانند رایزن 1700x و مادربرد Crosshair VI Hero ؛ کیس و غیره هم جزو فاکتو بود. واسه همین تخفیف خوبی گرفتم

در کل این رم نمای زیبائی درون کیس می گذارد ضمن اینکه led رم ها توسط مادر برد بخوبی قابل کنترل می باشند.تابحال که هیچگونه مشکلی از ناحیه رایزن 1700x با این نمونه رم مشاهده نکردم.. چه از لحاظ کارائی و چه از لحاظ پرفورمنس.

توصیه می کنم از همین نوع خرید کنید..البته قیمت نسبت به رم های دیگه کمی بیشتر است... همین الان هم لیون موجود دارد.

موفق بباشید..

لینک به دیدگاه

در در 1396/06/23, 23:15:30، SEPHIR0TH گفته است :

بحث سر compatibility  نیست، اون رو بستگی داره چه نرم افزاری بخواین استفاده کنید. در رندر کردن دو چیز اهمیت ویژه داره - یکیش میزان و حجم پردازش در ثانیه است و دومیش سرعت حافظه رم

پردازش این سری گراف ها که خیلی عالیه نسبت به گرافیک های هم رده  البته مربوط به VEGA 64 هستش- مموری هاشم که HBM2 هستن و نسل جدید و سرعت فضایی

بنده اگه نظری برای دوستمون ارسال کردم، قبلش 4 تا سایت رو دیدم. مشکل شما استفاده از نرم افزار هایی هستش که روی Direct X کار میکنن. AMD کلا با Direct X مشکل داره انگار :D

سایت Toms Hardware هم همینو میگه که لینکش رو میزارم- اگه برنامه ای که استفاده میکنین زیاد DirectX Base نباشه این کارت عالیه وگرنه Nvidia برندست . بازی هم روی DirectX کار میکنه تا اونجا که اطلاع دارم.

این عکس ها رو هم میدم تا ببینید، این گراف شونه به شونه GTX 1080 ti توی رندر و نرم افزار های طراحی و مهندسی داره پرفورمنس میده. البته منظور بنده  مقایسه VEGA 56 با گرافیک 1070 بود . توی این قیمت برای بازی 1070 برنده است.

احتمالا شما با گرافیک های نسل قدیم و پایین AMD کار کردین وگرنه این گرافیک دقیقا به منظور استفاده در کار طراحی و رندر و ماینینگ ساخته شده و برای کسانی هست که در کنار کارشون میخوان گیم بازی کنن اون هم از نوع 4K

http://www.tomshardware.com/reviews/amd-radeon-vega-frontier-edition-16gb,5128-6.html

AMD-Radeon-RX-Vega-64-SPECapc-3ds-Max-2015-4K.png

AMD-Radeon-RX-Vega-64-SPECapc-3ds-Max-2015-1080p.png

AMD-Radeon-RX-Vega-64-SPECapc-Maya-2012.png

AMD-Radeon-RX-Vega-64-SPECviewperf-CATIA-SolidWorks.png

AMD-Radeon-RX-Vega-64-SPECviewperf-Creo-Siemens-NX-Scores.png

AMD-Radeon-RX-Vega-64-SPECviewperf-Energy-Medical-Showcase-Scores.png

AMD-Radeon-RX-Vega-64-SPECviewperf-Rendering-Scores.png

سلام

بحث فنی رندر !!‌ با بحث بنچ مارک گرفتن  زمین تا آسمانهاست ! 

شما بهتر میدونید تمام این آمار و ارقام و نمودارو و  غیره صرفا بحث بازاری و بنچ مارک گرفتن هست که برای هیچ رندر منی ( شخص متخصص رندر ) نان وآب نمی شود . ( دارای مدرک بین المللی certified و SABI فرانسه در حوزه رندر و ویژوال افکت هستم و شغلم این هست )

ملاک رندر گرفتن  = یک پروژه گرافیک متحرک (‌ اعم از انیمیشن / ویژوال افکت / موشن گرافیک و ... ) در بازه زمانی بالا ( نه تک فریم )‌ ... والا هرگز معماری  کوادرو ساخته نمیشد 

مثال : یک کارت گرافیک GTX در یک فریم رندر کردن سرعتی به مراتب بالاتر نسبت به هم رده خودش در کارتهای Quadro دارد اما این ملاک نیست . والا امثال من دیوانه نیستند که 10 میلیون و چه بسا بیشتر پول بابت خرید کارت گرافیک مخصوص رندر (‌کوادرو )‌بپردازند .

این سورس ها هم که شما گذاشتید مثل رندر با 3D MAX و غیره هیچ مشخص نیست موتور رندرشون چی بوده ... معمولا بصورت دیفالت هست . که اصلا ملاک نیست . ( ملاک خرید بنظرم اصلا بنچ مارک نیست / توصیه میکنم شما هم خیلی باورتان نشود )

نرم افزار CinebechR15 یکی از همین چیزهاست که گواه بر نوع بنچ مارک گرفتنش دارد ... ( بر گرفته از نرم افزار C4d )

ضمنا بنده کاملا دانش و آگاهی شما را تایید  میکنم و قابل ستایش است که برای پاسخ به سوالات انقدر تحقیق کردید . سپاس ..

اما در عمل باید این موارد تست شود . نه روی کاغذ ... از همه و حتی از آزمایشات بنچ مارک مهمتر پایداری یک قطعه یا یک سیستم در فرایند پردازشی هست . من بارها خودم اورکلاک کرده ام و نتیجه بنچ مارک فوق الهاده ای بدست آورده ام . اما در بازه زمانی هرگز آن کارایی را نداشته است ..

اینکه فرمودید ممکن است با کارتهای قدیمی کار کرده باشم باید عرض کنم ( ملاک انتخاب من برای کارت گرافیک قدیم و جدید نیست بلکه انتخاب من از روی رفرنس های خود سازندگان نرم افزارها و موتور های رندر هست )‌ مثلا خود فلان نرم افزار در رفرنس های تحقیقی تعدادی کارت گرافیک یا فلان قطعه را معرفی میکند و عنوان میکند من با این مدلها بهتر کار میکنم ..

باقی چیزها فقط تب بازار و حرفها و حدیث های شخصی و تستهای بنچ مارکینگ هست ... چون انتخاب و خرید یک کارت 10 میلیونی برای کسی که قصد درآمد زایی دارد اصلا  این آمار  و ارقام نیست . بلکه تستهایی هست که شما در پایان یک فیلم سینمایی یا انیمیشن و ... فقط آنرا میبینید نه بازیهای رایانه ای . 

هرگز یک کارت گرافیک مخصوص گیم را در جای دیگر به کسی که کار رندر انجام میدهد معرفی نکن .. چون بعد از چند ماه کارتش ممکن است ذوب شود .:16_relieved: یا  نه !!‌ ممکن است خیلی خوشبینانه آنرا تعویض کند .

هر قطعه ای را بهر کاری ساختند .. 

حالا بحث AMD و NVIDIA در معقوله رندر :

موتور FireRender  مخصوص AMD  از کتابخانه OpenCL پشتیبانی  میکنه و  FireRender یک موتور فیزیکالی می باشد و با رندرینگ real-time و interactive خود قصد دارد که جای پای خود را در عرضه موتورهای رندرینگ محکم کند. و شاید بزودی باید منتظر ورود این موتور باشیم . که مخصوص کارتهای خود AMD هست .FireRender بر اساس OpenCL API بوده و بهترین بازده را به گفته AMD با AMD FirePro ها خواهد داشت. و باعث می شه فروش کارت های گرافیک AMD   بیشتر بشه !‌ !!

راستی اسمشو  تغییر داده به Radeon Pro به جای FIRE  RENDER  
فعلا بصورت تست روی 3D MAX کار گذاشتند که میتونید از ساید خود AMD بصورت رایگان دانلود کنید و خودتون تست کنید .

اما فعلا در حال حاضر هنوز برای RENDER فقط سراغ NVIDIA برید . تا وقتی این موضوع فراگیر بشه و از مرحله گمانه زنی و تست و غیره سربلند بیاد بیرون .

ویرایش شده توسط hamed.m
لینک به دیدگاه

• 8 ماه بعد...

سلام

برای cpu r5 1600 یک مادربرد به نام  B350M Gaming PRO میخوام بگیرم 
و خوب در قسمت ساپورت  رم مادربرد نوشته 2400 عادی و در حالت  ارکلاک 3200 
حالا سئوال من اینکه اگر بخوام  یک رم دوبل 8گیگ که فرکانس اصلی و پایه اش 3200 است خریداری کنم آن وقت مادربرد همان فرکانس 3200 را به من میده و یا 2400

Kingston مدل HYPERX PREDATOR HX432C16PB3K2/8

من یک مقدار گیج شدم آخه نوشته در حالت ارکلاک 3200 میده و معمولی 2400 

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، Bahman7x گفته است :

سلام

برای cpu r5 1600 یک مادربرد به نام  B350M Gaming PRO میخوام بگیرم 
و خوب در قسمت ساپورت  رم مادربرد نوشته 2400 عادی و در حالت  ارکلاک 3200 
حالا سئوال من اینکه اگر بخوام  یک رم دوبل 8گیگ که فرکانس اصلی و پایه اش 3200 است خریداری کنم آن وقت مادربرد همان فرکانس 3200 را به من میده و یا 2400

Kingston مدل HYPERX PREDATOR HX432C16PB3K2/8

من یک مقدار گیج شدم آخه نوشته در حالت ارکلاک 3200 میده و معمولی 2400 

تو حالت عادی همون 2400 رو میده(فرقی نمیکنه فرکانس رمتون چند باشه 2400 باشه 2666 یا 2800 یا 3200 در هرصورت همون 2400 رو میده) اگه بخواین از 3200 استفاده کنین باید از پروفایل xmp موجود در بایوس استفاده کنید (فعالش کنید).

ویرایش شده توسط ho3einsa
لینک به دیدگاه

در 8 ساعت قبل، ho3einsa گفته است :

تو حالت عادی همون 2400 رو میده(فرقی نمیکنه فرکانس رمتون چند باشه 2400 باشه 2666 یا 2800 یا 3200 در هرصورت همون 2400 رو میده) اگه بخواین از 3200 استفاده کنین باید از پروفایل xmp موجود در بایوس استفاده کنید (فعالش کنید).

درود،

البته بر روی پلت فرم َAMD نام این ویژگی AMP می باشد

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، Parhaam گفته است :

درود،

البته بر روی پلت فرم َAMD نام این ویژگی AMP می باشد

والا تو بایوس مادربورد من که xmp نوشته.

بازم ممنون که تصحیح کردین.

ویرایش: بنده از پلتفرم رایزن استفاده میکنم

مادربوردم: msi b350 pro-vd plus

پردازنده: ryzen 3 1300x

رم: gskil aeigis 2400 8gb*1

ویرایش شده توسط ho3einsa
لینک به دیدگاه

ببخشید من یه رم 8 گیگ تک کاناله دارم اگه یه رم دیگه عین همون بخرم دو کاناله میشه؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...