رفتن به مطلب

رایزن 1800x یا اینتل 8700k / گرافیک زوتک یا msi و asus

اشتراک گذاری

Recommended Posts

درود

بین این دو مدل پردازنده کدوم رو پیشنهاد میدین!؟

intel core i7 8700k

amd ryzen 7 1800x 

و همینطور مادربردهای:

gigabyte ga-ax370-gaming k7

msi z370 gaming pro carbon ac

برای گرافیک هم بین این چهار مورد چی پیشنهاد میدین:

Asus GAMING ROG STRIX GTX1080TI O11G

MSI GTX 1080 TI GAMING X

Zotac GTX 1080 Ti OC AMP! Core Edition

Zotac GTX 1080 Ti OC AMP!

لطفا با دلیل بیان بفرمائین.

کاربری: همه چیز!

منتها مهم‌ترین اولویت اینه که در آینده امکان آپگرید داشته باشه (به‌خصوص پردازنده های نسل بعد تا ...)

ویرایش شده توسط EHSANRF
لینک به دیدگاه

• ارسال 69
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

سلام

برای پردازنده amd ryzen 7 1800x   بردار چون هم قیمت بهتری داره الان هم برای اپگرید کردن بهتره چون اینتل زیاد سوکت عوض میکنه

گرافیک هم یا ایسوس یا msi چون کیفیت بالاتری دارن و ببین قیمت کدوم معقول تره و اونو بگیر

لینک به دیدگاه

سلام.

به نظر من پردازنده 1800xبردار.به دلیل دارا بودن هسته های بیشتر و قدرت پردازشی بالاتر و البته قمیتش به نظرم انتخاب بهتری باشه.و اینکه همونطور که دوستمون گفتند این مدت اینتل زیاد چیپ میده بیرون ممکنه شما مین با چیپ z370بخرید یه مدت بعد دوباره نسل جدید میده بیرون عملا ارزش مین و پردازنتون پایین میاد.شنیدم که قراره ای ام دی چیپ  ثابت تا این چند سال داشته باشه برا پردازنده هاش.دیگه  خیالت راحته که پردازنده غولی داری.تو گیم ها هم کم نمیاره.با این اپدیت ها و بازی های جدید که میاد  و از حالت تک هسته ای میرن تو چند هسته ای هم عملکردشون کمی بهتر میشه.

از بین کارتها پیشنهاد میکنم ام اس ای گیمینگ ایکس بردارید.اگه هم بودجتون رسید msi gtx 1080ti ligtning بردارید محشره.چون ایسوس با این قیمتی که تو ایران داره ارزش خرید بالایی نداره و غیر معقول  به نظر میرسه.میتونید گیمینگ ایکس ام اس ای رو با 200 تومن ارزونتر از ایسوس بخرید و تازه دست کمی هم ازش نداره.حرف نداره.

ویرایش شده توسط SamanSina
لینک به دیدگاه

صد درصد رایزن 1800x

پتانسیل ارتقای بیشتری هم داره

مسئله گرافیک اینه که هرکدوم دوست دارید

همه خوبن و فرق انچنانی ندارن باهم

ولی در مورد گارانتی قطعات، ام اس آی الان به لطف گرین وضع گارانتی بهتری داره

قیمت گذاریشم مناسبتره. شما با پول ایسوس 1080 استریکس میتونید ام اس ای 1080ti ارمور بخرید

لینک به دیدگاه

صد درصد رایزن بهتره تا حداقل 4 سال دیگه از این سوکت پشتیبانی می کنه

لینک به دیدگاه

منم مثل بقیه دوستان نظرم روی رایزن هست . فقط اگر رایزن خرید کردید سعی کنید بالارده ترین برد  بگیرید که من نظرم روی این مدل هست 

asus crosshair VI hero

لینک به دیدگاه

بنظر من اگه رایزن میخوای بگیری همون 1700 رو بگیر.به راحتی تا 3.9 اور میشه تقریبا میشه همون 1800x با این تفاوت که کلی توو هزینه صرفه جویی میکنی و یه کولر استوک هم گیرذ میاد

لینک به دیدگاه

بنده 8700k دارم انقدر داغ هست که باید حتما واتر کولر باشه
رایزن رو به شما پیشنهاد میکنم

لینک به دیدگاه

سپاس از دوستان
نظرات تک‌تک‌تون برام مهم هست

1. در خصوص گرافیک: ممکنه بتونم ایسوس رو با قیمت کمتری نسبت به msi تهیه کنم یا حتی زوتک غول رو با اختلاف کمتر از 100 تومن نسبت به MSI بگیرم! در این‌صورت باز هم msi رو پیشنهاد میدین؟ لایتینگ زد گیر نمیاد توی ایران، به تعداد محدود چندماه پیش وارد شد که همگی فروش رفتن...

2. در خصوص رایزن 1700، چشمم خیلی اینو گرفته ولی حیفه وقتی برد های‌اند  x370 میگیری از ایکس‌اف‌آر استفاده نکنی و کلی خدماتش رو نادیده بگیری... یعنی یا باید 1700 با سری B خریداری بشه یا اینکه پردازنده های سری x با X370 ... . توی سری B350 هم مادربرد عالی نداریم...

3. برام جالبه هیچ کسی اینتل رو پیشنهاد نمیده! آیا همه دوستان از رایزن استفاده کردن و تجربه شو دارن یا صرفا با شنیده‌ها و نوشته‌های سطح وب این نتیجه رو گرفتن!؟

سپاس

ویرایش شده توسط EHSANRF
لینک به دیدگاه

دوست عزیز من سیستمم رو به تازگی  به رایزن آپدیت کردم.

واقعا غافلگیر شدم.

از همه چیز  این سی  پی یو..

بخر با خیال راحت

سی پی یو های اینتل واقعا خوب هستند.

اما amd برای رایزن امکانات بهتری اراه میده

قابلیت اورکلاک.قابلیت XFR.پرفورمنس بهتر توی نرم افزار مهندسی.قیمت کمتر.

فن استوک ریزان به اندازه یه CORE I3 اینتل ارزش دار:14_relaxed:

لینک به دیدگاه

همونطور که دوستان گفتند پردازنده در حال حاضر رایزن منطقی تره اینتل قراره canon lake روهم فک کنم تا2سال دیگه بده خب خوب نیس این و ارزش مین و cpuشما میاد پایین.اما در خصوص گرافیک قویا پیشنهادم ایسوسه کیفیت قطعات و عملکرد خوب وپایدار با خنک کننده dc3 تضمین کننده هست تا چندسال آینده البته متاسفانه قیمتش تو ایران بیخودی بالا هست نسبت به بقیه .کارت 500دلاری 1070 رو مثلن میدن 2میلیون و600حدودن.خب!!!!!!اما 3فن بودنش وخنک کننده بهترش نسبت به msi gaming xمزیته وباید یجورایی dual ایسوس رو با msi gaming xمقایسه کرد.زوتک هم خیلی برند خوبیه اما کیفیت ساخت هیچکدوم اندازه evga و asus نیست.در موارد جزیی زیادی مشهود میشه.

ویرایش شده توسط alimogharehabed
لینک به دیدگاه

در 7 ساعت قبل، EHSANRF گفته است :

سپاس از دوستان
نظرات تک‌تک‌تون برام مهم هست

1. در خصوص گرافیک: ممکنه بتونم ایسوس رو با قیمت کمتری نسبت به msi تهیه کنم یا حتی زوتک غول رو با اختلاف کمتر از 100 تومن نسبت به MSI بگیرم! در این‌صورت باز هم msi رو پیشنهاد میدین؟ لایتینگ زد گیر نمیاد توی ایران، به تعداد محدود چندماه پیش وارد شد که همگی فروش رفتن...

2. در خصوص رایزن 1700، چشمم خیلی اینو گرفته ولی حیفه وقتی برد های‌اند  x370 میگیری از ایکس‌اف‌آر استفاده نکنی و کلی خدماتش رو نادیده بگیری... یعنی یا باید 1700 با سری B خریداری بشه یا اینکه پردازنده های سری x با X370 ... . توی سری B350 هم مادربرد عالی نداریم...

3. برام جالبه هیچ کسی اینتل رو پیشنهاد نمیده! آیا همه دوستان از رایزن استفاده کردن و تجربه شو دارن یا صرفا با شنیده‌ها و نوشته‌های سطح وب این نتیجه رو گرفتن!؟

سپاس

من رایزن 1700 دارم با ایسوس کراسهر واقعا نمی دونم چجوری  بگم که چقدر عالیه ...

تازه آپدیت خیلی بزرگ بایوس هم در راهه که از اساس باز همه چی رو قرار تغییر بده و سرعت بوت و ... غیره افزایش وحشتناکی قراره داشته باشه ..

من اکیدا توضیه می کنه اینتل نگیر با این قیمت فضایی و مسخره و داغی وحشتناک ...

لینک به دیدگاه

در گیم کمی 8700K جلوتره اما هر دو به راحتی 100 فریم رو میدن .

در نرم افزار ها عموما 1800X با اختلاف بهتره . عمرشم بیشتره . در مجموع انتخاب بهتریه .

برای گرافیک نظری ندارم . هر کدوم به نظرتون خوشگلتره !!!

لینک به دیدگاه

من zotac 1080 amp extreme  داشتم خراب شد و بردم گارانتی آواژنگ نتونستن تعمیرش کنن. اونجا بهم گفتن این مدل مرجوعی زیاد داشته. البته با همین یک مورد نمیشه درباره کارت های زوتاک نظر داد.

لینک به دیدگاه

در 11 ساعت قبل، EHSANRF گفته است :

. برام جالبه هیچ کسی اینتل رو پیشنهاد نمیده! آیا همه دوستان از رایزن استفاده کردن و تجربه شو دارن یا صرفا با شنیده‌ها و نوشته‌های سطح وب این نتیجه رو گرفتن!؟

حقیقتش اگه در شرایط عادی میخواستم پیشنهاد بدم قطعا میگفم اینتل

الان 8700k با 1800x تو اکثر تست ها برابری میکنه و اون هایی رو هم که کم میاره مقدار ناچیزه و تو تست های تک هسته همیشه جلوتر هست

این تازه 8700k بدون اورکلاک هست که اگه اورکلاک کنی راحت 1800x رو رد میکنه و در حد یه 7820x بهت کار میده

از اون بگذریم پلتفرم amd خیلی ضعیفه.هنوز بعد از این همه اپدیت رم بعضی مادربردها رم با باس 3200 روی 3000 کار میکنه

الان این پلتفرم رو شما بگیری تا 3 سال دیگه amd کار خاصی روش نمیتونه انجام بده و تغییرات زیادی رو ساختار cpu هاش نمیتونه بده و فقط مقداری افزایش کارایی خواهیم داشت

درباره ی ssd هم پلتفرم اینتل خیلی بهتره. تو بخش m.2 هم تعداد بیشتری ساپورت میکنه بعضا 3 تا ولی رایزن فقط یکی که اون هم حتی روی بهترین مادربرد ها مثل کراشهر ایسوس باز هم از حداکثر سرعت ssd m.2 نمیتونه استفاده کنه

روی اینتل شما میتونی دوتا ssd m.2 رو raid کنی و از سرعت بی نظیرش لذت ببری روی رایزن نمیشه

پردازنده اینتل یه گرافیک داره که خودش برای کسی که گرافیک اونچنانی نیاز نداره عالیه و بعضا بازی هم میشه باهاش کرد در حد عادی ولی رو رایزن گرافیک مجتمع نداریم

پردازنده اینتل پتانسیل اورکلاک بسیار زیادی داره که با یه Macho RT که ایرکولر هم هست میشه راحت روی 4.7 به بالا ببندی که به شدت خفن میشه
به طور کلی پلتفرم های اینتل خیلی پایدار تر از amd هستن تو کاربری طولانی

یکی از دوستان Theardripper بسته بود و توی رندر طولانی مدت بلو اسکرین میگرفت با اینکه رم سازگار باهاش هم خریده بود

پردازنده ی اینتل قابلیت AVX-2 داره که توی بعضی نرم افزار ها قدرت شو به شدت بالا میبره درحالی که رایزن با اینکه تو مشخصاتش هست در اصل نداره و توی بنچمارک های مبتنی بر این کاملا کم میاره و به شدت هم داغ میکنه

نکته دیگه اینکه 8700k بازارجهانی 70 دلار حدودا ارزون تره از 1800x ولی توی ایران 300 ت هم گرون تره

الان 8700k به قیمت 380 دلار با دلار 4 هزار تومن میشه 1520000 تومن ولی داره به قیمت 2100000 به فروش میره که از مزایای بازار ایرانه

باتوجه به این وضعیت قیمت و بی انصافی وارد کننده و اینکه شما بعدا میخوای اپگرید کنی قطعا رایزن بگیری بهتره

ویرایش شده توسط 303
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

الان اینتل کافی لیک نوبره و کمبود بازار و غیره هست دارن قیمت پرت میدن بعدم رایزن ها مونده تو انبار ها باید رد بشه در نتیجه همه دست به دست هم داده که فعلا رایزن به صرفه تر هست بستنش!!!

برای همین همه بهت میگن 1800x بخر! ^_^

ویرایش شده توسط Nima2007
لینک به دیدگاه

@303 سپاس دوست عزیز

ولی 90 درصد فرموده هاتون مربوط به موقعی بوده که رایزن اپدیت بایاس نداده... الان اینطور نیست... حس میکنم کمی نسبت به amd غرض دارین به همین دلیل اینقدر می‌کوبینش...

تک به تک مواردی  فرمودین توی AMD به خوبی و احتمالا بهتر از اینتل در حال کار و اجرا هستن...

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز . من با این وضعیت گرانی cpuهای اینتل 

و اینکه مادربرد های سری 100اینتل مخصوصا با چیپست های Z270,Z370,Z170اصلا ماندگار نیستن و بعد از مدتی منسوخ میشن هی و چیپست بعد. الان خیلیها فکر میکنن اگر سری 200ببندندمثل X299 ماندگاری بیشتری داره . (فکر میکنن مثل چیپست X99 میمونه درصورتی که اینتل الان بیشتر از قبلنها به فکر جیبش هست) و هر روز خبری ازcpu اینتل میاد که باگ داره و الان هم آمده که سیستم عامل MINIX3که فقط با شاهکار اینتل   اینتل فقط به آن دسترسی داره و هیچ نظری جز اینکه اینتل ساخته این رو برای جاسوسی نمیشه داد و این بنچمارک ها هم  معلوم نیست راست باشه اگر  هم باشه اینها CPUرا شکنجه میدن و میخوان ببینن کدوم بیشتر دووم میاره که باور کنید بهترین بازیها که سهله بهترین نرم افزار های طراحی و انیمیشن سازی مثل 3DS MAXنصف این بنچمارک ها هم نمیخواد من خودم بدون اورکلاک کارت گرافیک 1050 TI و وقتی سیستم روی حالت گیم بود رندر خوبی توی تری دی اس مکس گرفت یعنی کمتر از یک دقیقه توی روزولوشن بالا رندر میگرفت که راضی کننده بود (باCPUاینتل7400)و فراموش نکنید که اصل سیستم گرافیک هستش و بنچمارک CPUچیز نسبتا عجیبی محسوب میشه و اینتل با سیاست های خرابش در زمینه سود آوریش مثل قبل پایدار نخواهد ماند و اینکه خیلی ها میگن اینتل خوبه ای ام دی بده یکی از شایعات قدیمی مسخره است که تنها دلیلش هم که اسمبل کار های قدیمی براش میارن اینه که در کامپیوتر های سرور پردازنده شون اینتل هست! و یا اینکه ای ام دی دمای زیادی داره! که این چیز ها قبلن ها یکمی میشد گفت درست هست و سیستم های ای ام دی سالهاست که دارن کار میکنن و الان ای ام دی در بعضی موارد نه تنها مساوی با اینتل هست بلکه جلوتر هم هست  و الان فهمیدم بخشی از گرانی به خاطر همون سیستم عامل ای که اینتل ساخته که حتی پردازنده هم مطلع نیست  هست که دیروز شهر سخت افزار بهش اشاره کرد.

و با توجه به اینکه ما داخل ایران هستیم   از پشتیبانی اینتل برخوردار نیستیم و الان و احتمالا در آینده رایزن بستن به صرفه و خوب خواهد بود و فکر نکنید چون من دارم از اینتل بد میگم اینتل استفاده نکردم من از وقتی چشم باز کردم اولین کامپیوتری که داشتم اینتل بوده و تا الان فقط اینتل داشتم و باور کنید که ای ام دی رایزن بستن براتون خیلی عالی تمام خواهد شد و حالا که یکم باگ داره بعدا برطرف میشه و نگران نباشید و من سیستم بعدم را حتما رایزن یا ای ام دی خواهم بست.

ویرایش شده توسط Amir.s.b
لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، EHSANRF گفته است :

@303 سپاس دوست عزیز

ولی 90 درصد فرموده هاتون مربوط به موقعی بوده که رایزن اپدیت بایاس نداده... الان اینطور نیست... حس میکنم کمی نسبت به amd غرض دارین به همین دلیل اینقدر می‌کوبینش...

تک به تک مواردی  فرمودین توی AMD به خوبی و احتمالا بهتر از اینتل در حال کار و اجرا هستن...

درسته بعضی از دوستان طرفدار مدل خاصی هستن ولی همه غرض ندارن. دوست 303 هم خوب و بی طرفانه نوشته بودن. من خودم سیستمم اینتله و میخاستم ارتقا بدم و رایزن بگیرم. من بیشتر با نرم افزار های مهندسی سر وکار دارم و فکر میکردم که قدرتی که پردازنده های amd در رندرینگ دارند در کاربردهای دیگه هم خودشو نشون میدن. ولی یک مقدار بیشتر سایت ها و فروم های خارجی جستجو کردم دیدم که نه پردازنده های رایزن تو بعضی از زمینه ها کم میارند. من برادرم هم پردازنده رایزن 1600 داره که البته پردازنده میان قیمت amd هست ولی به هر حال 6 هسته ای بود و 12 ترد. من چند تا تست رو با سیستم امضای خودم و سیستم برادرم گرفتم. تست هایی هم گرفتم که با تعداد هسته های بهتر جواب میدن ولی مدل رایزن تقریبا 30 درصد ضعیف تر عمل کرد در حالی که تو تست های cinebench یک سرو گردن بالاتر از 6700k بود. دوستمون به نکته خوبی اشاره کردن"پردازنده ی اینتل قابلیت AVX-2 داره که توی بعضی نرم افزار ها قدرت شو به شدت بالا میبره " . البته بازم تموم این قیاس ها موقعی مهم هستند که کاربرد خیلی خفنی از سیستم بخای وگرنه برای کارهای معمولی و گیم فکر میکنم نیازی به این هم بحث  نیست.

من اگر نیاز به رندرینگ داشتم قطعا به سمت amd می رفتم در غیر این صورت وای میستادم تا 8700 قیمتش بیاد پایین و او نو میخریدم. به این لینک هم یک نگاهی بنداز

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/SOLIDWORKS-2017-AMD-Ryzen-7-1700X-1800X-Performance-908/

ویرایش شده توسط maximal10
لینک به دیدگاه

در 5 ساعت قبل، maximal10 گفته است :

من zotac 1080 amp extreme  داشتم خراب شد و بردم گارانتی آواژنگ نتونستن تعمیرش کنن. اونجا بهم گفتن این مدل مرجوعی زیاد داشته. البته با همین یک مورد نمیشه درباره کارت های زوتاک نظر داد.

من هم یکی داشتم ، مشکل پیدا کرد و دو هفته پیش فرستادم گارانتی.

ویرایش شده توسط KingMast1r
لینک به دیدگاه

در 8 ساعت قبل، EHSANRF گفته است :

@303 سپاس دوست عزیز

دوست عزیز من هم بار اول هم این بار گفتم خدمتتون که رایزن بخرید

بله بنده گفتم بعد از این همه اپدیت بایوس باز هم بعضی مادربرد ها در بخش رم مشکل دارن و کمتر از مقدار واقعی کار میکنن

خیر بنده نسبت به amd غرض ندارم اگه داشتم نتیجه صحبت هام  به سمت amd نبود

بنده دانسته هام و تجربه ام رو به اشتراک گذاشتم که شما میتونید قبل از خرید مطمئن بشید که درست بودن یا اشتباه

فکر نمیکنم اپدیت های بایوس در زمینه ی سرعت ssd یا ضعف پردازنده در تست های avx-2 تغییری ایجاد کرده باشن که در مورد avx-2 امکانش نیست

بنده از اپدیت ها با خبر بودم و با اپدیت تست کرده بودم و نگفتم هم تمامی برد های am4 مشکل دارن

در هر صورت بازم میگم هم اکنون amd انتخاب بهتری هست

لینک به دیدگاه

به نظرم رایزن برای کار پردازشی به صرفه تر هست و با قیمت کمتر نسبت به Intel کارایی بیشتری میده .

پیشنهاد من رایزن هست .این پلتفرم تا 13 الی 14 سال دیگه پایدار هست و قرار نیست حالا حالا ها am5 بیاد پس تو ساپورت و ارتقا آینده دار تر هم هست .

لینک به دیدگاه

در 9 ساعت قبل، Ali-KhN گفته است :

به نظرم رایزن برای کار پردازشی به صرفه تر هست و با قیمت کمتر نسبت به Intel کارایی بیشتری میده .

پیشنهاد من رایزن هست .این پلتفرم تا 13 الی 14 سال دیگه پایدار هست و قرار نیست حالا حالا ها am5 بیاد پس تو ساپورت و ارتقا آینده دار تر هم هست .

سوکت عوض نشه، چیپست هم عوض نميشه!؟ 

اینتل هم سوکت عوض نميشه ولی هر مدل جدید سی پی يو ميده يه چیپست هم عوض میکنه :-/

لینک به دیدگاه

سپاس از تک‌تک دوستان که با نظرات‌شون بنده رو یاری رسوندن

سیستم انتخاب شده:

CPU: AMD Ryzen 7 1800X 
MB: Gigabyte AX370-Gaming K7
Ram: Gskill Ripjaws V 2×16GB=32GB 3200Mhz CL16
HDD: SEAGATE 8TB SKYHAWK 
SSD: Plextor M8PeG M.2 NVMe - 512GB
VGA: Asus GAMING ROG STRIX GTX1080TI O11G 11GB
Case: Green STRIKER
PSU: Green GP750B-OCPT
Cooler: DeepCool GAMMAXX 400
Fan 12mm GF120FSB X 3
KB & Mouse Gaming A4Tech Bloody Q1100

البته بین این کولر و نوتوس 400 شک دارم، نمی‌دونم این به رایزن بخوره یا نه ولی حداقل هم از لحاظ قطر هیت‌پایپ و هم موارد دیگه برتری‌هایی نسبت به نوتوس 400 داره...

نظرتون درباره انتخاب نهایی چیه؟

لینک به دیدگاه

در 38 دقیقه قبل، EHSANRF گفته است :

سپاس از تک‌تک دوستان که با نظرات‌شون بنده رو یاری رسوندن

سیستم انتخاب شده:

CPU: AMD Ryzen 7 1800X 
MB: Gigabyte AX370-Gaming K7
Ram: Gskill Ripjaws V 2×16GB=32GB 3200Mhz CL16
HDD: SEAGATE 8TB SKYHAWK 
SSD: Plextor M8PeG M.2 NVMe - 512GB
VGA: Asus GAMING ROG STRIX GTX1080TI O11G 11GB
Case: Green STRIKER
PSU: Green GP750B-OCPT
Cooler: DeepCool GAMMAXX 400
Fan 12mm GF120FSB X 3
KB & Mouse Gaming A4Tech Bloody Q1100

البته بین این کولر و نوتوس 400 شک دارم، نمی‌دونم این به رایزن بخوره یا نه ولی حداقل هم از لحاظ قطر هیت‌پایپ و هم موارد دیگه برتری‌هایی نسبت به نوتوس 400 داره...

نظرتون درباره انتخاب نهایی چیه؟

ssd را سامسونگ 960 پرو بردارید

کیس هم مورد های بهترو زیبا تری هست کیس ها و پاور های ترمالتیک را ببینید و

مادربرد هم اگر پیدا کردید x370 strix بهتره

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...