رفتن به مطلب

مشکل با گرافیک مجتمع Radeon RX Vega 11 پردازنده 2400G

ARMIN
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام

دوستان عزیز من به یه مشکلی برخورد کردم و امیدوارم دوستان اگه به مشکل مشابهی برخورد کردند کمک کنند.

پردازنده ی AMD Ryzen 2400G یه گرافیک داخلی داره به نام Radeon RX Vega 11

متاسفانه بعد از نصب درایور گرافیک تصویر به هم ریخته می شه.

023.thumb.JPG.bea043f43d4d06b0ea831a616214f67e.JPG026.thumb.jpg.11dd2671dada1a9fcbce78c72dd30604.jpg

128.thumb.JPG.ec7ebbcc88661c78e2fa521d48c42e9c.JPG131.thumb.JPG.b9c31367a1a448063259be0cf17e24ed.JPG

لازم به ذکره مادربرد B350 هست و سالمه، بایوس کاملا به روزه، هیچ مشکلی نه گزارش میشه و نه دیده میشه. تصاویر در هنگام گشت زنی در بایوس و هنگام لود شدن ویندوز و حتی توی ویندوز - تا قبل از نصب درایور کارت گرافیک - طبیعیه و سالمه، سرعت و عملکرد سیستم دقیق و طبیعیه. مشکل تصویر دقیقا از زمان نصب درایور کارت گرافیک شروع میشه.

کارهای انجام شده:

1) آخرین ورژن درایور گرافیک Raven Ridge چند بار به صورت مستقیم از وبسایت رسمی AMD دانلود شده و تست شده. همین درایور از وبسایت رسمی سازنده ی مادربرد هم چند مرتبه دانلود و تست شده. همچنین درایور گرافیکی یک بار از روی سرور های مایکروسافت نصب شد و یک بار هم از سرور های IOBIT Driver Booster، در همه ی حالات از هر جایی هر ورژنی از این درایور نصب میشه، بدون استثنا این مشکل بروز می کنه.

2) تقدم و تاخر به صورت متناوب در اولویت نصب درایور کارت گرافیک رعایت شده، بدین معنی که چند بار درایور گرافیک رو اول از بقیه درایور ها و چند بار وسط کار و چند بار آخر کار، بعد از نصب دیگر درایور ها نصب و تست شد - مشکل پابرجا بود.

3) سه نسخه ی مختلف از ویندوز 10 از سه وب سایت مختلف مربوط به سه تاریخ مختلف دانلود و نصب و تست شد، یک بار قبل از نصب آپدیت ها و یک بار بعد از نصب آپدیت ها، هیچ تفاوتی در نتیجه نداشت و مشکل به محض نصب درایور کارت گرافیک پابرجاست و در صورتی که درایور Uninstall بشه مشکل رفع میشه.

4) رم سیستم چه به صورت Single چه به صورت Dual در کلیه اسلاتها به صورت متناوب تست شد، سه کیت مختلف رم، شامل یک جفت کیت رم TridentZ یکی بافرکانس 3600 تایمینگ CL16، و یک کیت با فرکانس 3000 تایمینگ CL14 تست شد، به صورت دستی فرکانس ها پایین و یا در حد متوسط هم تنظیم شدند و یا با فرکانس پایه تست شدند در ولتاژ های مختلف، همچنین یک کیت رم Kingston 2400 CL16 نیز به صورت دوال و سینگل تست شد، تفاوتی در نتیجه کار نداشت.

5) سیستم سه مرتبه اسمبل شد،هرچند بی ربط، اما تغییری در نتیجه نداشت. با دو مانیتور دو برند مختلف، تست شد، با کابل های HDMI مختلف و همچنین با کابل D-SUB هم تست شد تفاوتی در نتیجه نداشت. کلیه قطعات سالم در سیستم های دیگه هم سالم و عملکرد صحیحی دارند. از واترکولر 360 گرین برای خنک سازی استفاده شده و دمای پردازنده به صورت استاندارد و مناسب در طول تست ها حفظ شده. همچنین از درایو Plextor M8PeG 256 گیگ برای ذخیره سازی استفاده شده که سالمه.

کلی هزینه و وقت بابت اینترنت و دانلود انواع درایور ها و آپدیت ویندوز از بین رفته. از میان دوستان حرفه ای کسی اگه مطلبی به ذهنش میرسه دریغ نکنه.

لینک به دیدگاه

در 11 دقیقه قبل، ARMIN گفته است :

سلام

دوستان عزیز من به یه مشکلی برخورد کردم و امیدوارم دوستان اگه به مشکل مشابهی برخورد کردند کمک کنند.

پردازنده ی AMD Ryzen 2400G یه گرافیک داخلی داره به نام Radeon RX Vega 11

متاسفانه بعد از نصب درایور گرافیک تصویر به هم ریخته می شه.

لازم به ذکره مادربرد B350 هست و سالمه، بایوس کاملا به روزه، هیچ مشکلی نه گزارش میشه و نه دیده میشه. تصاویر در هنگام گشت زنی در بایوس و هنگام لود شدن ویندوز و حتی توی ویندوز - تا قبل از نصب درایور کارت گرافیک - طبیعیه و سالمه، سرعت و عملکرد سیستم دقیق و طبیعیه. مشکل تصویر دقیقا از زمان نصب درایور کارت گرافیک شروع میشه.

کارهای انجام شده:

1) آخرین ورژن درایور گرافیک Raven Ridge چند بار به صورت مستقیم از وبسایت رسمی AMD دانلود شده و تست شده. همین درایور از وبسایت رسمی سازنده ی مادربرد هم چند مرتبه دانلود و تست شده. همچنین درایور گرافیکی یک بار از روی سرور های مایکروسافت نصب شد و یک بار هم از سرور های IOBIT Driver Booster، در همه ی حالات از هر جایی هر ورژنی از این درایور نصب میشه، بدون استثنا این مشکل بروز می کنه.

2) تقدم و تاخر به صورت متناوب در اولویت نصب درایور کارت گرافیک رعایت شده، بدین معنی که چند بار درایور گرافیک رو اول از بقیه درایور ها و چند بار وسط کار و چند بار آخر کار، بعد از نصب دیگر درایور ها نصب و تست شد - مشکل پابرجا بود.

3) سه نسخه ی مختلف از ویندوز 10 از سه وب سایت مختلف مربوط به سه تاریخ مختلف دانلود و نصب و تست شد، یک بار قبل از نصب آپدیت ها و یک بار بعد از نصب آپدیت ها، هیچ تفاوتی در نتیجه نداشت و مشکل به محض نصب درایور کارت گرافیک پابرجاست و در صورتی که درایور Uninstall بشه مشکل رفع میشه.

4) رم سیستم چه به صورت Single چه به صورت Dual در کلیه اسلاتها به صورت متناوب تست شد، سه کیت مختلف رم، شامل یک جفت کیت رم TridentZ یکی بافرکانس 3600 تایمینگ CL16، و یک کیت با فرکانس 3000 تایمینگ CL14 تست شد، به صورت دستی فرکانس ها پایین و یا در حد متوسط هم تنظیم شدند و یا با فرکانس پایه تست شدند در ولتاژ های مختلف، همچنین یک کیت رم Kingston 2400 CL16 نیز به صورت دوال و سینگل تست شد، تفاوتی در نتیجه کار نداشت.

5) سیستم سه مرتبه اسمبل شد،هرچند بی ربط، اما تغییری در نتیجه نداشت. با دو مانیتور دو برند مختلف، تست شد، با کابل های HDMI مختلف و همچنین با کابل D-SUB هم تست شد تفاوتی در نتیجه نداشت. کلیه قطعات سالم در سیستم های دیگه هم سالم و عملکرد صحیحی دارند. از واترکولر 360 گرین برای خنک سازی استفاده شده و دمای پردازنده به صورت استاندارد و مناسب در طول تست ها حفظ شده. همچنین از درایو Plextor M8PeG 256 گیگ برای ذخیره سازی استفاده شده که سالمه.

کلی هزینه و وقت بابت اینترنت و دانلود انواع درایور ها و آپدیت ویندوز از بین رفته. از میان دوستان حرفه ای کسی اگه مطلبی به ذهنش میرسه دریغ نکنه.

درود

اول درایو کارت گرافیک رو با این نرم افزار حذف کن:

https://soft98.ir/software/17418-Display-Driver-Uninstaller.html

ببین با آپدیت ویندوز درایور کارت گرافیک رو نمیشه نصب کرد.
این نرم افزار هم تست کن(جواب نداد شبکه شخصی انتقال داده بزن)

http://p30download.com/fa/entry/52008/

ویرایش شده توسط NaeemSameti
لینک به دیدگاه

در هم اکنون، NaeemSameti گفته است :

درود

اول درایو کارت گرافیک رو با این نرم افزار حذف کن:

https://soft98.ir/software/17418-Display-Driver-Uninstaller.html

ببین با آپدیت ویندوز درایور کارت گرافیک رو نمیشه نصب کرد.

انجام شده این کار نعییم جان، در توضیح نوشتم درایور از خود ویندوز هم بگیره بعد از نصب همین بلا سرش میاد.

در طی تست ها چند بار ویندوز عوض شد، چند بار با همین نرم افزار DDU از روی نصب برداشته شد.
مشکل بعد از Uninstall حل میشه اما بدون درایور که نمیشه استفاده کرد.

لینک به دیدگاه

در هم اکنون، mrp7 گفته است :

ورژن پایینتره گرافیک را نصب کن

انجام شده دوست عزیز، تفاوتی نکرد.

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، ARMIN گفته است :

انجام شده این کار نعییم جان، در توضیح نوشتم درایور از خود ویندوز هم بگیره بعد از نصب همین بلا سرش میاد.

در طی تست ها چند بار ویندوز عوض شد، چند بار با همین نرم افزار DDU از روی نصب برداشته شد.
مشکل بعد از Uninstall حل میشه اما بدون درایور که نمیشه استفاده کرد.

از طریق اون نرم افزار و امثال اون که معرفی کردم امتحان کن، این مشکلات متاسفانه وجود داره

درایور کارت گرافیک مجتمع پردازنده خودم هم خیلی اذیت می کرد از طریق همین نرم افزار ها حلش کردم.

لینک به دیدگاه

ببخشید شاید خیلی نظرم کمکی نکنه ولی این لینک را مشاهده کردید: دقیقا مشابه مشکل شماست

https://www.reddit.com/r/AMDHelp/comments/7xk0z6/dark_blue_screen_and_split_screen_issue_after/

ویرایش شده توسط shadowfax
لینک به دیدگاه

درود بر ارمین جان

یادمه قبلا همچین داستانی رو در APU 3870 k  سوکت fm1د اشتم بعد از کلی ازمون خطا و منت این و اون کشیدن برای تست قطعه  با تعویض پردازنده با مدل 3400  با کمال تعجب دیدم گرافیک کاملا بدون مشکله من با توجه به کارهایی که انجام دادید (هر چند دیگه کاری هم نبود که انجام ندید)احتمال زیاد میدم پردازنده گرافیکی مشکل داره البته اگه امکانش  هست با یک مین دیگه تست کنید تا بشه نظر قطعی داد

ویرایش شده توسط ali2424
لینک به دیدگاه

تو نت چند نفر هم مشکل شما را داشتند

رو فرکانس ۲۱۳۳ اجرا کنید

لینک به دیدگاه

در 40 دقیقه قبل، shadowfax گفته است :

ببخشید شاید خیلی نظرم کمکی نکنه ولی این لینک را مشاهده کردید: دقیقا مشابه مشکل شماست

https://www.reddit.com/r/AMDHelp/comments/7xk0z6/dark_blue_screen_and_split_screen_issue_after/

ممنونم از لینکی که قرار دادین بله همین مشکل هست. اما دو تا راه حل پیشنهادی رو هم الان تست کردم فایده ای نداشت، یکی اون hot.fix و دیگری نصب درایور چیپست اون ورژن خاص و سپس نصب درایور گرافیک که هر دو کار تست شد و مشکل همچنان پایدار.

لینک به دیدگاه

در 29 دقیقه قبل، mrp7 گفته است :

تو نت چند نفر هم مشکل شما را داشتند

رو فرکانس ۲۱۳۳ اجرا کنید

این کار رو تست کردم چندین مرتبه فایده نداشت.

لینک به دیدگاه

در 5 دقیقه قبل، ARMIN گفته است :

ممنونم از لینکی که قرار دادین بله همین مشکل هست. اما دو تا راه حل پیشنهادی رو هم الان تست کردم فایده ای نداشت، یکی اون hot.fix و دیگری نصب درایور چیپست اون ورژن خاص و سپس نصب درایور گرافیک که هر دو کار تست شد و مشکل همچنان پایدار.

یک سوال،

در راه حل دوم که مربوط به نصب اون ورژن خاص بود به موردی که گفته بود در حین نصب دریوار گرافیک موارد مشترک با درایور چیپست را نصب نکنید هم عمل کردید؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

ارمین جان از خروجی های تصویر مادربرد مطمئن هستید سالمه ؟ منظورم درگاه های روی مادربرد هست

اگه امکانشو دارید پردازنده رو روی یک مادبرد دیگه هم تست کنید

امکان ناهماهنگی پردازنده های جدید با این مادربردای نسل قبلی هستش چون خیلیا گزارش کردن که به مشکل خوردن

لینک به دیدگاه

در 50 دقیقه قبل، shadowfax گفته است :

یک سوال،

در راه حل دوم که مربوط به نصب اون ورژن خاص بود به موردی که گفته بود در حین نصب دریوار گرافیک موارد مشترک با درایور چیپست را نصب نکنید هم عمل کردید؟

بله، این تصویر درایور های اون ورژن خاصه:

Capture.thumb.PNG.ed2039d67436cf13b5acb9233efa1fa6.PNG

که در هنگام نصب درایورگرافیک، از نصب مجدد درایور های موجود خودداری کردم:

Capturefff.thumb.PNG.a4adb200badc80aaec988560abfffbc1.PNG

- یک مرتبه هم فقط display driver خالی رو زدم نصب بشه.

- یک مرتبه هم گذاشتم همه اش نصب بشه.

- یک مرتبه هم فقط HDMI و AUDIO DRIVER خالی رو نصب کردم.

در هر 4 حالت ممکن مشکل پابرجاست.

لینک به دیدگاه

در 51 دقیقه قبل، hd5870 گفته است :

درود

ارمین جان از خروجی های تصویر مادربرد مطمئن هستید سالمه ؟ منظورم درگاه های روی مادربرد هست

اگه امکانشو دارید پردازنده رو روی یک مادبرد دیگه هم تست کنید

امکان ناهماهنگی پردازنده های جدید با این مادربردای نسل قبلی هستش چون خیلیا گزارش کردن که به مشکل خوردن

بله من  D-SUB رو هم چک کردم مشکل همینطوری خودشو نشون میداد.

باید به قول شما روی یه مادربرد دیگه ترجیها از نسل جدید تست بشه و یا پردازنده ی دیگه. این دو تا آخرین راهکاره.

لینک به دیدگاه

در 3 دقیقه قبل، ARMIN گفته است :

بله من  D-SUB رو هم چک کردم مشکل همینطوری خودشو نشون میداد.

باید به قول شما روی یه مادربرد دیگه ترجیها از نسل جدید تست بشه و یا پردازنده ی دیگه. این دو تا آخرین راهکاره.

درود خدمت آرمین عزیز

میتونه ناسازگاری درایور با ویندوز باشه یه ورژن پایینتر رو امتحان کنید به عنوان آخرین راه قبل از تست با یه مین بورد دیگه

لینک به دیدگاه

در 3 دقیقه قبل، Amir.s.b گفته است :

درود خدمت آرمین عزیز

میتونه ناسازگاری درایور با ویندوز باشه یه ورژن پایینتر رو امتحان کنید به عنوان آخرین راه قبل از تست با یه مین بورد دیگه

امیر جان تست کردم فرقی نداشته.

ظاهرا دو ماهه که AMD هیچ درایور جدیدی برای Riven Ridge نداده. واقعا این شرکت در بخش نرم افزاری فاجعه است.

https://overclock3d.net/news/gpu_displays/amd_hasn_t_released_new_radeon_drivers_for_raven_ridge_since_launch/1

لینک به دیدگاه

در 2 دقیقه قبل، ARMIN گفته است :

امیر جان تست کردم فرقی نداشته.

ظاهرا دو ماهه که AMD هیچ درایور جدیدی برای Riven Ridge نداده. واقعا این شرکت در بخش نرم افزاری فاجعه است.

https://overclock3d.net/news/gpu_displays/amd_hasn_t_released_new_radeon_drivers_for_raven_ridge_since_launch/1

درود

منظورم ویندوز قدیمی تر هست!

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

این مشکل به عدم هماهنگی چیپست های قدیمی تر با پردازنده های جدید بر میگرده و ربطی به ویندوز و درایور نداره ... ایشون گفتن که چند نسخه درایور رو تست کردن بازهم مشکل پابرجا بوده !!

فک نمیکنم با درایور حل بشه باید یک اپدیت بایوس جدید با میکرو کد های اضافه شده مخصوص همین پردازنده ها روی مادربرد منتشر بشه

در صورت امکان با سازنده مادربرد مکاتبه کنید

لینک به دیدگاه

در 45 دقیقه قبل، Amir.s.b گفته است :

درود

منظورم ویندوز قدیمی تر هست!

تست کردم ویندوز نوامبر 2017، ژانویه 2018 و مارچ 2018 تست شد.

لینک به دیدگاه

درود آرمین جان

از خود سایت AMD آخرین درایور چیپست B350 رو دانلود و نصب کن

همچنین توی BIOS اگر از حالت فست بوت استفاده می‌کنی غیرفعالش کن

احیانا چک کن ببین پین پردازنده کج نشده باشه یا خمیر و یا موارد مشابهی بهش گیر نکرده باشه...

توی Bios دنبال مواردی که مربوط به گرافیک هستن بگرد شاید مشکل از اونجا باشه...

لینک به دیدگاه

مشکل بنده با این APU این بود که اصلاً ویندوز اون رو نمیشناخت و نصب نمیشد؛ هیچ درایوری هم جواب نمیداد

من هم سه بار ویندوز عوض کردم و نشد

اما سایتهای خارجی همه گفته بودن اول بصورت دستی درایور کارت گرافیک رو از طریق دیوایس منیجر آپدیت کن

مسیر شناسایی درایور IGPU   RYZEN 2400G

VGA-Raven\Packages\Drivers\Display\WT6A_INF

وقتی درایور رو شناخت برو و نرم افزار AMD RADEON 17.4 یا 17.7 رو نصب کن

ن تمام نسخه ها رو امتحان کردم و بالاترین نسخه ای که جواب میداد 17.7 بود و باهاش هیچ مشکلی نداشتم

برای اور درایو کارت گرافیک و سی پی یو (بهتره بگم مجتمع پردازشی) از نرم افزار AMD RYZEN MASTER استفاده کن ؛ اگه برند مادربردت ایسوس هست AI SUITE III هم کنترلر های خوبی هم برای فن و هم اورکلاک داره

اگه بازهم تصویر خراب میشه حتماً روی یک مادربرد دیگه  تستش کن 

ویرایش شده توسط sasoolee
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

من فکر می کنم از خود گرافیک هست.

از داخل بایوس دسترسی به فرکانس یا ولتاژ GPU دارید؟ اگر بله .کمی فرکانس رو کم کنید یا کمی ولتاژش رو بالا ببرید.

لینک به دیدگاه

در در 1397/01/31, 20:17:57، EHSANRF گفته است :

درود آرمین جان

از خود سایت AMD آخرین درایور چیپست B350 رو دانلود و نصب کن

همچنین توی BIOS اگر از حالت فست بوت استفاده می‌کنی غیرفعالش کن

احیانا چک کن ببین پین پردازنده کج نشده باشه یا خمیر و یا موارد مشابهی بهش گیر نکرده باشه...

توی Bios دنبال مواردی که مربوط به گرافیک هستن بگرد شاید مشکل از اونجا باشه...

ممنونم برادر

این موارد چک شده بود، مشکل همچنان باقی بود.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...