رفتن به مطلب

نحوه پیکر بندی فن های Push-Pull

Recommended Posts

سلام ،

اجزای تشکیل دهنده بخشهای مهم سیستم من که  نقش مهمی در گرمازایی و خنک کنندگی دارند در حال حاضر به شرح ذیل هست :

1- CPU:Intel Core i5-8600K Coffee Lake 8th Gen Processer
2- CPU Cooler : Cooler master masterliquid 240 pro   
3- GPU :  Asus ROG-POSEIDON-GTX1080TI-P11G-GAMING Graphics Card
4- MB  :  Asus  Z370-E   
5- CASE:  Cooler Master MasterCase Pro 5
6-  HDD : 1 TB Wd Gold 7200
7- PSU : Green GP700B-HP+

که البته مورد 4 و 6 رو تا الان تهیه نکرده ام.

کیس کولر مستر پرو 5   من  دارای 3 فن ، دو تا در جلو و یکی در عقب هست .

و من میخوام رادیاتور خنک کننده cpu   رو در بالای کیس مطابق شکل 1   که البته فاقد فن هست  نصب کنم. با توجه به GPU گرم من برای اینکه تهویه محیط داخل کیس به نحو بهتری انجام شود آیا کانفیگ تبادل دمایی پایین بهترین روش هست یا خیر .

سوالات ذیل را دارم :

1-

آیا اضافه کردن دو فن دیگر  به صورت Push -Pull  تاثیر محسوسی در خنک شدن gpu  من داره؟

2-

گفته می شود فن های سمت داخل کیس (Push) رادیاتور از نوع static pressure  بایستی باشد و دوستان  فروم بهترین فن کم صدا و پرقدرت رو نوچوآ معرفی کردند ؟  دوستان آیا مدل مناسب و به صرفه ای برای این  برند در نظر دارند؟

3-

gpu  من

Asus 1080 ti poseidon

هست که به دو صورت خنک می شود ( خنک کننده سیکل باز ، ایر کولر) .

با توجه به اینکه هزینه راه اندازی خنک کننده سیکل باز گران و  نگهداری آن سخت تر است. آیا خنک کننده سیکل بسته برای این کار وجود دارد ؟

image.png.1db8b37cda939f8443dc6f34b7de6fe0.png

image.thumb.png.d927e2bb30e2c015d612dca1e2fc4ddd.png

ممنون و متشکرم.

ویرایش شده توسط حمید رضا احمدی
لینک به دیدگاه

• ارسال 144
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

• کاربر ویژه

دروددر گذشته بنده همین کار رو انجام دادم و فن های رادیات رو به صورت Push Pull نصب کرده بودم. تاثیر ناچیزی روی دمای سی پی یو داشت (4790K) شاید در حد 2.3 درجه و تقریبا هیچ تاثیری روی دمای کارت گرافیک (GTX 980 Ti) نداشت. 

با توجه به اینکه رادیات رو بالای کیس نصب میکنید همون 2 فن خود رادیات که به صورت Push هستند همینطور فن پشت برای خارج کردن هوای گرم به خارج از کیس کافی هستند. ضمن اینکه ممکن نتونید فن هارو به صورت Push Pull ببندید به این دلیل که احتمال داره با هیت سینک ها و Component های بالای مادربورد تداخل ایجاد بشه.

بنده همین کیس رو دارم و کاری که کرده بودم این بود که هر 3 فن جلوی کیس رو نصب کرده بودم و رادیات هم به صورت Push بالای کیس نصب کرده بودم. این بهترین حالت ممکن بود برای Setup بنده.

این نکته رو هم عرض کنم اگر رادیات جلوی کیس نصب بشه و فن ها Push Pull باشند باعث کاهش دمای سی پی یو میشه اما روی دمای گرافیک تاثیر میگذاره و کمی دمای GPU بالا خواهد رفت. این ها تجربیات بنده از Setup خودم بود.

امیدوارم توضیحات تونسته باشه کمکی بکنه بهتون.

ویرایش شده توسط Sir MehDi
لینک به دیدگاه

در 9 دقیقه قبل، Sir MehDi گفته است :

دروددر گذشته بنده همین کار رو انجام دادم و فن های رادیات رو به صورت Push Pull نصب کرده بودم. تاثیر ناچیزی روی دمای سی پی یو داشت (4790K) شاید در حد 2.3 درجه و تقریبا هیچ تاثیری روی دمای کارت گرافیک (GTX 980 Ti) نداشت. 

با توجه به اینکه رادیات رو بالای کیس نصب میکنید همون 2 فن خود رادیات که به صورت Push هستند همینطور فن پشت برای خارج کردن هوای گرم به خارج از کیس کافی هستند. ضمن اینکه ممکن نتونید فن هارو به صورت Push Pull ببندید به این دلیل که احتمال داره با هیت سینک ها و Component های بالای مادربورد تداخل ایجاد بشه.

بنده همین کیس رو دارم و کاری که کرده بودم این بود که هر 3 فن جلوی کیس رو نصب کرده بودم و رادیات هم به صورت Push بالای کیس نصب کرده بودم. این بهترین حالت ممکن بود برای Setup بنده.

امیدوارم توضیحات تونسته باشه کمکی بکنه بهتون.

ممنون ولی

الان کیسم دو تا فن 140 در  جلو داره و یکی 140 عقب.

پس  شما یا  به جای دو تافن  140 در جلو  سه تا فن  120  نصب کردید؟

و یا شاید فن عقب رو جدا کردید و جلو بستید و یکی واسه عقب تهیه کردید؟

لینک به دیدگاه

تفاوت خاصی تو دما ایجاد نمیکنه در حد2 الی 3 درجه

شما میتونید لگراند ماچو بگیرید ارزش خرید بالایی داره نسبت به نوکتوا d15

با گرفتن لگراند ماچو میتونید 2 فن هم رو سقف بگذارید

ویرایش شده توسط mrp7
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 5 دقیقه قبل، حمید رضا احمدی گفته است :

ممنون ولی

الان کیسم دو تا فن 140 در  داره و یکی 140 عقب.

به احتمال زیاد شما به جای دو تافن  140 در جلو  سه تا فن  120  نصب کردید؟

خیر در جلو میتونید 3 عدد فن 140 نصب کنید برای این کار نیاز به براکت خاصی دارید که در جعبه سیاه رنگی که در متعلقات کیستون موجوده.

7297_27_cooler-master-mastercase-5-modular-freeform-mid-tower-chassis-review_full.thumb.jpg.2821ffb66d74ff1b2770c0ecdd5485af.jpg

لینک به دیدگاه

در 4 دقیقه قبل، mrp7 گفته است :

تفاوت خاصی تو دما ایجاد نمیکنه در حد2 الی 3 درجه

شما میتونید لگراند ماچو بگیرید ارزش خرید بالایی داره نسبت به نوکتوا d15

خنک کننده سی پی یو رو تهیه کرده ام

آیا فن مجزا به همین نام وجود دارد؟

لینک به دیدگاه

در 8 دقیقه قبل، حمید رضا احمدی گفته است :

خنک کننده سی پی یو رو تهیه کرده ام

آیا فن مجزا به همین نام وجود دارد؟

همین d15 را خریدید؟

یا مدل دیگر (مدل دقیقشو بنویسید)

فن نوکتوا موجود هست  ولی خیلی گرونند

ویرایش شده توسط mrp7
لینک به دیدگاه

در 14 دقیقه قبل، mrp7 گفته است :

همین d15 را خریدید؟

یا مدل دیگر (مدل دقیقشو بنویسید)

فن نوکتوا موجود هست  ولی خیلی گرونند

CPU Cooler : Cooler master masterliquid 240 pro

لینک به دیدگاه

در 21 دقیقه قبل، حمید رضا احمدی گفته است :

CPU Cooler : Cooler master masterliquid 240 pro

فنی که به کولر شما میخوره ایر بالانسه که فقط مدل ار جی بی  موجوده  

لینک به دیدگاه

در 5 دقیقه قبل، mrp7 گفته است :

فنی که به کولر شما میخوره ایر بالانسه که فقط مدل ار جی بی  موجوده  

نام مدل دقیق FAN 

MasterFan Pro 120 AB 

هست.

لینک به دیدگاه

در 31 دقیقه قبل، حمید رضا احمدی گفته است :

نام مدل دقیق FAN 

MasterFan Pro 120 AB 

هست.

ab یعنی ایر بالانس

https://lioncomputer.ir/کامپیوتر/قطعات-جانبی/فن---خنک-کننده-ها/فن-کیس/masterfan-pro-120-air-balance-rgb-mfy-b2dn-13npc-r1.html

لینک به دیدگاه

سلام دوست من.

عزیز بنده هم کیس مسترکیس پرو 5 دارم.

رادیات 280 میلی متری دارم که بالای کیس بسته نمیشه و در جلوی کیس نصبش کردم. و اون سمتش هم 3 عدد فن 140 میلی متری ترمال تیک رینگ بستم.

DSC_0008.thumb.JPG.47d94f02a20c3c1a726dedb55898b219.JPG

دلیل من برای این کار کم کردن هرچه بیشتر دور فن ها و داشتن کمترین نویز و در عین حال خنک کنندگی خوب و دمای کم بود که بهش رسیدم به صورت خیلی کاملی. میشه با تعداد زیاد فن و دور بالا به خنک کنندگی مطلوبی رسید ولی همیشه یه مسئله مهمی هم هست به اسم نویز که باید در کمترین حدش باشه.

برای بالای کیس نیازی نیست پوش پول کنید.

شما 1 عدد فن 14 سانتی بخرید و ببندید پشت کیس و فن 14 که الان پشت کیس نصب هست رو جلوی کیس نصب کنید که 3 عدد فن 14 جلوی کیس در حال دمیدن هوا به داخل باشن.

ویرایش شده توسط Ali Subi
لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، Ali Subi گفته است :

سلام دوست من.

عزیز بنده هم کیس مسترکیس پرو 5 دارم.

رادیات 280 میلی متری دارم که بالای کیس بسته نمیشه و در جلوی کیس نصبش کردم. و اون سمتش هم 3 عدد فن 140 میلی متری ترمال تیک رینگ بستم.

DSC_0008.thumb.JPG.47d94f02a20c3c1a726dedb55898b219.JPG

دلیل من برای این کار کم کردن هرچه بیشتر دور فن ها و داشتن کمترین نویز و در عین حال خنک کنندگی خوب و دمای کم بود که بهش رسیدم به صورت خیلی کاملی. میشه با تعداد زیاد فن و دور بالا به خنک کنندگی مطلوبی رسید ولی همیشه یه مسئله مهمی هم هست به اسم نویز که باید در کمترین حدش باشه.

برای بالای کیس نیازی نیست پوش پول کنید.

شما 1 عدد فن 14 سانتی بخرید و ببندید پشت کیس و فن 14 که الان پشت کیس نصب هست رو جلوی کیس نصب کنید که 3 عدد فن 14 جلوی کیس در حال دمیدن هوا به داخل باشن.

ممنون ولی الان تو  این ساختار شما که باد گرم وارد کیس میشه. چون اول دمای خنک از بیرون میاد داخل بعد از گذشتن از رادیاتور هوای گرم در نهایت به gpu می رسه.

برای من خنکی gpu مهمتر از cpu هست.

لینک به دیدگاه

در 27 دقیقه قبل، حمید رضا احمدی گفته است :

ممنون ولی الان تو  این ساختار شما که باد گرم وارد کیس میشه. چون اول دمای خنک از بیرون میاد داخل بعد از گذشتن از رادیاتور هوای گرم در نهایت به gpu می رسه.

برای من خنکی gpu مهمتر از cpu هست.

دوست عزیز رادیات و کولانت من تا حالا 35 رو ندیدن و اغلب روی 33 درجه هست. اون قدری گرم نمیشه. طبیعتا این رادیات سر راه فن ها نباشه دمای داخل کیس کمتر میشه البته.

گرافیک من هم بالای 55 نرفته البته گرافیک من واتر هست و کلا دماش ایده اله. دمای قطعات دیگه من بالا نیست و همه شرایط خوبی دارن.

ولی اصلا حرف من این نیست که شما هم جلوی کیس بزارید.

شما بالا بزار ولی نیازی به پوش پول نداری. چون با دور متوسط فن ها هم میتونید به دمای خوبی برسید. پوش پول برای کم کردن هرچه بیشتر صدای فن هست در مواقع اورکلاک شدید.

همون معمولی ببند خوب میشه.

لینک به دیدگاه

در 15 دقیقه قبل، Ali Subi گفته است :

دوست عزیز رادیات و کولانت من تا حالا 35 رو ندیدن و اغلب روی 33 درجه هست. اون قدری گرم نمیشه. طبیعتا این رادیات سر راه فن ها نباشه دمای داخل کیس کمتر میشه البته.

گرافیک من هم بالای 55 نرفته البته گرافیک من واتر هست و کلا دماش ایده اله. دمای قطعات دیگه من بالا نیست و همه شرایط خوبی دارن.

ولی اصلا حرف من این نیست که شما هم جلوی کیس بزارید.

شما بالا بزار ولی نیازی به پوش پول نداری. چون با دور متوسط فن ها هم میتونید به دمای خوبی برسید. پوش پول برای کم کردن هرچه بیشتر صدای فن هست در مواقع اورکلاک شدید.

همون معمولی ببند خوب میشه.

ممنون

من یه جایی نحوه بستن رادیات ۲۸۰ نپتون بر روی مستر کیس ۵ پرو رو دیده ام نکته اش هم این بود که رادیات از داخل وارد کیس می شه نه از بالا که نمیشه این کار رو کرد.

لینکش رو دیدم براتون میفرستم

اینم لینکش

http://www.coolermaster.com/service/faq/mastercase-pro-5/

لینک به دیدگاه

در 15 دقیقه قبل، حمید رضا احمدی گفته است :

ممنون

من یه جایی نحوه بستن رادیات ۲۸۰ نپتون بر روی مستر کیس ۵ پرو رو دیده ام نکته اش هم این بود که رادیات از داخل وارد کیس می شه نه از بالا که نمیشه این کار رو کرد.

لینکش رو دیدم براتون میفرستم

درود

گفتنی ها رو دوستان گفتن ولی یه نکته که افراد کمتر بهش توجه میکنن دمای محیط هست که متاسفانه همه دنبال فن بیشتر هستن در صورتی که خیلی تفاوتی ایجاد نمیکنه یه مثال براتون میزنم من رو سیستم قبلیم تابستونا ظهر دمای پردازنده تا 73 هم میرفت در صورتی که صبح دماش رو 45 تا 50 بود اونم با فن استوک حالا شما تفاوت رو به صورت تجربی ببین ! نمیگم نحوه ی بستن فن و تعدادش مهم نیست نه بلعکس ولی طرف میره یه تومن خرج میکنه تا سیستمش خنک تر بشه در صورتی که با هزینه 200 تومن برای کولینگ بهتر اتاق میتونسته با پول کمتر نتیجه بهتری بگیره !

موفق باشید?

لینک به دیدگاه

در 14 دقیقه قبل، abidi گفته است :

درود

گفتنی ها رو دوستان گفتن ولی یه نکته که افراد کمتر بهش توجه میکنن دمای محیط هست که متاسفانه همه دنبال فن بیشتر هستن در صورتی که خیلی تفاوتی ایجاد نمیکنه یه مثال براتون میزنم من رو سیستم قبلیم تابستونا ظهر دمای پردازنده تا 73 هم میرفت در صورتی که صبح دماش رو 45 تا 50 بود اونم با فن استوک حالا شما تفاوت رو به صورت تجربی ببین ! نمیگم نحوه ی بستن فن و تعدادش مهم نیست نه بلعکس ولی طرف میره یه تومن خرج میکنه تا سیستمش خنک تر بشه در صورتی که با هزینه 200 تومن برای کولینگ بهتر اتاق میتونسته با پول کمتر نتیجه بهتری بگیره !

موفق باشید?

ممنون ،

ولی  پیشنهاد شما برای خنک کننده ۲۰۰ تومنی دمای اتاق چیه ؟

انتظار ندارید که با پنکه دمای اتاق تو چند ماه گرم بهار و تابستان کمتر بشه ؟

لینک به دیدگاه

دوستان

میگن فنهای رادیاتور معمولا از نوع static pressure  ولی فنهای  جلو  از نوع air flow می باشد.

ولی فنهای رادیاتور من از نوع ایر پرشر هست آیا کسی از دوستان مستر لیکویید پرو ۲۴۰  داره که ببینه ایر فلو هست یا  استاتیک پرشر

ممنون

لینک به دیدگاه

در 15 دقیقه قبل، حمید رضا احمدی گفته است :

دوستان

میگن فنهای رادیاتور معمولا از نوع static pressure  ولی فنهای  جلو  از نوع air flow می باشد.

ولی فنهای رادیاتور من از نوع ایرفلو هست آیا کسی از دوستان مستر لیکویید پرو ۲۴۰  داره که ببینه ایر فلو هست یا  استاتیک پرشر

ممنون

من 120 این مدل را دارم، فن های از نوع air balance هستند که بین مدل های air flow و air pressure هستند!

از نظر تولید فشار حدودا 9% از air flow بیشتر و 51% از air pressure کمتر هست.

مشخصات

http://www.coolermaster.com/cooling/case-fan/masterfan-pro-120-af-rgb-3in1-with-controller/

http://www.coolermaster.com/cooling/case-fan/masterfan-pro-120-ab-rgb-3in1-with-controller/

http://www.coolermaster.com/cooling/case-fan/masterfan-pro-120-ap-rgb-3in1-with-controller/

ویرایش شده توسط shadowfax
لینک به دیدگاه

درسته من اشتباه کردم فن مال من هم

air balance

هست

لینک به دیدگاه

سلام دوستان وقتی رادیات رو جلو کیس نصب کنیم اون موقع فنها رو چجوری بر اساس مکش و دمندگی تنظیم کنیم

لینک به دیدگاه

داداش شما اگه خیلی دما براتون مهم یه کولر ابی کوچیک بخرید بزارید یه گوشه از دور به کیس بخوره تاثیر خیلی خوبی داره

از همینا که میزان تو مغازه ها خیلی هم باد سردی دارن

تو مناظق گرم و خشک وقتی هوای داخل اتاق گرم باشه هرچقد هم فن نصب کنی باز تاثیر چندانی نداره 

ویرایش شده توسط Miad007
لینک به دیدگاه

در 45 دقیقه قبل، Miad007 گفته است :

داداش شما اگه خیلی دما براتون مهم یه کولر ابی کوچیک بخرید بزارید یه گوشه از دور به کیس بخوره تاثیر خیلی خوبی داره

از همینا که میزان تو مغازه ها خیلی هم باد سردی دارن

تو مناظق گرم و خشک وقتی هوای داخل اتاق گرم باشه هرچقد هم فن نصب کنی باز تاثیر چندانی نداره 

داداش انگار دما برای شما خیلی مهمه که حاضری این پیشنهاد  جالب رو بدی ولی خودت انجام ندی که اتاقت تو صبح و شب این قدر اختلاف دما پیدا میکنه

تو شمال در اون رطوبت بایستی کولر گازی  داشته باشید و ما هم در منزل کولر گازی  داریم .

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، حمید رضا احمدی گفته است :

ممنون ،

ولی  پیشنهاد شما برای خنک کننده ۲۰۰ تومنی دمای اتاق چیه ؟

انتظار ندارید که با پنکه دمای اتاق تو چند ماه گرم بهار و تابستان کمتر بشه ؟

می تونید واتر کولینگ اوپن حرفه ای ببندید 2 تومن ، که اگه دمای محیط مناسب نباشه میشه حیف پول ! اگرم مناسبه که حالشو ببرید وگرنه این همه حساسیت روی نوع فن وتعدادش تاثیر خاصی نداره ، منم مثل شما فکر میکردم بعد تست دیدم دما 4 درجه اونم توی حالت فول لود تاثیر گذاشت البته نویزم کمی بیشتر شد با اینکه فن هایی با نویز بسیار کم بستم ! در کل چیزی که شما دنبالشی در بهترین حالت پیادش کنی بین 10 تا 15 درصد می تونه تاثیر بذاره که اگه توی کار اورکلاک باشید به دردتون میخوره اونم روی درور آخر فن ها اگرم برای خنک کنندگی بیشتر بانویز کم بخواید مجبور به کاهش دور فن هستید که اون درصدی هم که گفتم کمتر میشه امیدوارم منظورم رو گرفته باشید به هر حال تجربم بود ، اولین اصل گولینک بیشتر در واتر کولر سطح مقطع هست ( بهتر دونستن 140 به 120 میلیمتر بودن راد واسه اینه ، همچنین بیشتر بودن تعداد راد ) بعدشم قدرت فن و قطر راد مهمه ، در کل نمیگم کارتون اشباهه نه فقط میگم انتظار شگفتی نداشته باشید?

موفق باشید. ?

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، amir311 گفته است :

سلام دوستان وقتی رادیات رو جلو کیس نصب کنیم اون موقع فنها رو چجوری بر اساس مکش و دمندگی تنظیم کنیم

سلام دادا

وقتی رادیات رو جلو نصب میکنی باید فن ها رو جوری بذاری ک هوای تازه رو به داخل کیس هدایت کنند

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...