رفتن به مطلب

بازار رایانه و تلفن همراه مبهوت قیمت دلار...

اشتراک گذاری

Recommended Posts

دیدین گفتم آخرش این حرفو میزنن بیا اینم مدرک 

Screenshot_۲۰۱۸۰۵۱۲-۲۳۲۹۲۵.png

لینک به دیدگاه

رکود رو به بالای بازار دیجیتال ادامه  دارد :
بازار بي‌جان محصولات ديجيتال اين روزهادر بلاتكليفي مطلق به سر مي‌برد. پس از صحبت‌هاي ترامپ در خصوص خروج از برجام فروشندگان لپ‌تاپ، سخت‌افزار و تلفن همراه گوشي به دست بودند تا از قيمت‌ها با خبر شوند؛ گويا برخي شركت‌ها فروش خود را به‌طور موقت تعطيل كردند تا قيمت دلار به ثبات برسد و التهابات بازار كمي آرام بگيرد. البته به گفته فروشندگان اين وضعيت از هفته پيش آغاز شده و قيمت اجناس روز به روز سير صعودي به خود مي‌گيرد.

به گزارش پایگاه خبری تیک (Tik.ir) ؛به‌گونه‌اي كه موج کسادی اين روزها بازار محصولات دیجیتال را بیش از هر زمان دیگری در برگرفته، ناامیدی از بازگشت رونق به بازار در چهره فعالان اين صنف به خوبی ملموس است و گفته‌های فروشندگان به روشني اين وضعيت را نشان مي‌دهد. افزایش لحظه‌ای نرخ ارز، كاهش قدرت خريد مردم، كسادي بازار و واردات غیرقانونی با ارز آزاد از جمله مشکلاتی است که اكنون گریبانگیر فعالان بازار دیجیتال شده، به گفته بسياري از فعالان گراني از سه سال پيش به بازار رو كرده و در دو هفته اخير، بيش از پيش پر و بال گرفته است.

بازار در كما

وارد بازار رايانه كه مي‌شويم، گويي قحطي به جانش افتاده و مثل هميشه شلوغ نيست. فروشندگان هرمغازه كه تعداد آن‌ها به سه تا چهار نفر مي‌رسد، در حال صحبت كردن با يكديگر هستند و خبري از مشتري نيست. وارد اولين مغازه كه مي‌شوم، بحث داغ دلار و عدم فروش شركت‌ها شنيده مي‌شود. از افراد داخل مغازه در خصوص وضعيت بازار مي‌پرسم، مي‌گويند: در دو هفته گذشته افزايش قيمت بسيار شديد بوده است. اكنون حتي نان كه در داخل كشور توليد مي‌شود، افزايش قيمت دارد، چه برسد به كالاهاي ديجيتال. امروز بازار خواب است. در حال حاضر ما توان خريد جنس نداريم و شركت‌ها نيز فروش ندارند.براي مثال قيمت يك كالاي ديجيتال از 480 هزار تومان به 630 هزار تومان رسيده است. از او پرسيدم شما اكنون جنس 480 هزار توماني را 630 هزارتومان مي‌فروشيد، او گفت: ‌بله. اين جنس را ديروز خريداري كردم و اگر به قيمت بالاتري نفروشم، ضرر خواهم كرد.

افزايش 500 تا يك ميليون توماني در دو هفته

فروشنده ديگري درخصوص وضعيت فعلي بازار ادامه مي‌دهد:‌ طي دو، سه هفته گذشته با افزايش قيمت چشمگيري روبه رو شديم كه شوكه كننده بود. حال بازار محصولات ديجيتال نيز مانند ساير بازارها خراب است. عدم ثبات در نرخ ارز وضعيت را به اينجا رسانده است. اين وضعيت تا زماني كه نرخ ارز به ثبات نرسد، ادامه خواهد داشت. افزايش قيمت دو هفته گذشته به‌طور كامل محسوس بود؛ براي مثال يك لپ تاپ از 8 ميليون و 900 هزار تومان به 10ميليون و 500 هزار تومان رسيده است اما با خروج آمريكا از برجام هفته‌هاي آينده وضعيت قيمت‌ها مشخص و افزايش قيمت‌ها به شكل كامل اعمال خواهد شد. برخي شركت‌ها اعلام مي‌كنند كه جنس نداريم اما اين تنها بهانه‌اي براي اعمال افزايش قيمت روي كالاهاست. به طور كلي بازار بلاتكليف است اما فروشندگان مجبورند اجناس خود را بفروشند. بنده به شخصه چك دارم و نمي‌توانم منتظر بمانم كه قيمت جديد اعلام شود. با افزايش قيمت مختصري كالا را مي‌فروشم.

كالاها ته كشيد!

وارد مغازه ديگري مي‌شوم؛ نگاه فروشنده‌ها متوجه ورود من مي‌شود. زماني كه اوضاع بازار را مي‌پرسم، يكي از آن‌ها با كنايه به من مي‌گويد عاليه،‌ عالي. جنس نداريم و شركت‌ها براي فروش اجناس خود، دست نگه‌ داشته‌اند؛ به اين دليل كه وضعيت مشخص نيست. آن‌ها ديگر حواله نمي‌كنند. برخي حواله‌ها را كنسل مي‌كنند. اگر شركت‌هاي واردكننده به قيمت فعلي نفروشند، ضرر هنگفتي مي‌كنند. بنابراين منطقي نيست كه قبل از به ثبات رسيدن نرخ ارز اجناس خود را به فروش برسانند. به اين ترتيب، دست نگه مي‌دارند و مي‌گويند فروش نداريم. واردكنندگان معتقدند كه اگر اجناس خود را بفروشند، نمي‌توانند به همين قيمت آن را جايگزين كنند. از آقاي حسيني درباره ميزان فروش در بازار مي‌پرسم، مي‌گويد: ما جنس مي‌فروشيم چون فروشنده‌ايم اما قدرت خريد مردم بسيار كاهش پيدا كرده و بازار كشش افزايش قيمت را ندارد.

اگر با اين روند پيش برود، سيرصعودي افزايش پيدا كرده و از طرفي قدرت خريد مردم بسيار كاهش پيدا مي‌كند. البته از ماه‌هاي گذشته بازار از رونق افتاده و مردم ديگر قدرت خريد ندارند. براي مثال ارزان‌ترين دستگاه لپ تاپ كه پيش از اين 800 هزار تومان بوده اكنون به يك ميليون و 700 هزار تومان رسيده است. يعني در يك سال، شاهد اين افزايش قيمت بوده‌ايم. در حال حاضر معمولي‌ترين لپ تاپ سه‌ ميليون تومان است كه يك كارمند توان خريد آن را ندارد. مگر يك كارمند چقدر حقوق دريافت مي‌كند؟ تورم در تمام كالاها بدون استثنا ‌اعمال شده است. او معتقد است كه در اين روزها دولت براي نشان دادن توانايي و اقتدار خود ضعف نشان نمي‌دهد و سعي مي‌كند قيمت ارز را ثابت نگه دارد؛ بنابراين بايد منتظر بود و ديد كه در هفته‌هاي آينده چه اتفاقاتي در بازار و در اقتصاد كشور به وقوع مي‌پيوندد و قيمت دلار چگونه حفظ خواهد شد.

با رشد نرخ دلار گران مي‌كنيم

از فروشنده ديگري سوال مي‌كنم كه شما چگونه در اين وضعيت افزايش قيمت را اعمال مي‌كنيد،‌ در پاسخ مي‌گويد: هر چه قيمت دلار افزايش پيدا كند، ما آن را روي اجناس اعمال مي‌كنيم. به نوعي نان خود را به نرخ روز مي‌خوريم. به گفته او وضعيت بازار به اين زودي‌ها بهبود پيدا نمي‌كند.

به‌طور معمول پيش فاكتورها كنسل مي‌شود، به دليل اينكه اختلاف قيمت بسيار بالاست. امروز كه با شركت‌ها تماس گرفتيم، گفتند كه ساعت 12 تا يك ظهر قيمت‌ها اعلام خواهد شد. اين يعني فروش صبح پَر. از يكي از شركت‌هاي واردكننده درخواست‌ها هارد داشتيم به قيمت 755 هزار تومان كه حالا به 795 هزار تومان رسيده است. از طرفي پيش فاكتور داشتيم و چك خواستند كه صادر كنند و تمام كارهاي آن انجام شد اما حالا كه آمريكا از برجام خارج شده است،‌ آن‌ها پيش فاكتورها را براي اعمال افزايش قيمت كنسل كرده‌اند. اجناس كه براي بخش دولتي سفارش داده‌ شده بود بنابراين آن‌ها نيز براي خريد اجناس با قيمت بالاتر موافت نكردند به اين ترتيب به طور كلي كنسل شد. طي دو هفته گذشته افزايش قيمت‌ها به جان بازار افتاد و اكنون ما منتظر اعلام قيمت‌ها از سوي شركت‌ها هستيم.

بازار؛ هر روز خلوت‌تر از ديروز

به گفته يكي ديگر از فروشندگان و فعالان صنف رايانه و محصولات ديجيتال، نوسانات بازار ارز بازار را به اين روز كشانده و منشأ آن نيز تصميمات سياسي است كه ابرقدرت‌هاي جهان در خصوص برجام گرفته‌اند. حالا مشخص نيست كه چه زماني قيمت دلار به ثبات برسد.

ارزش پول كشور روز به روز كاهش پيدا مي‌كند و مردم كمتر به سمت بازار محصولات ديجيتال مي‌آيند. اكنون مردم در بند تامين نيازهاي اوليه زندگي خود هستند و كالاهاي ديجيتال جزو كالاهاي اوليه يا اساسي محسوب نمي‌شوند. قدرت خريد بسيار كاهش پيدا كرده و ما هر لحظه بايد منتظر باشيم و ببينيم كه قيمت دلار چقدر افزايش داشته است. وضعيت تنها زماني به حالت عادي بازمي‌گردد كه قيمت ارز ثبات پيدا كند. متاسفانه فروش ما امسال با کاهش شدیدی روبه‌رو بود؛ در 10 روز اخیر میزان درآمد ما زیر پنج درصد بوده و کسادی همه بازار را فرا گرفته است. در حال حاضر میزان فروش مغازه‌داران به لوازم جانبی تلفن همراه متمرکز شده است و مردم به هیچ عنوان دستگاه جدید خریداری نمی‌کنند. در اين ميان، فعالان بازار هیچ علاقه‌ای به افزایش قیمت‌ها ندارند، چون بازار كساد مي‌شود و خريداري نيست.

فردا گران مي‌شود!

از ميان پاساژ كه عبور مي‌كردم، نگاهي به داخل مغازه‌ها مي‌انداختم تا اوضاع را به نوعي برانداز كنم. يكي از فروشندگان جلوي درب مغازه ايستاده بود و با افراد داخل مغازه صحبت مي‌كرد و مي‌گفت بايد تا يك ظهر صبر كنيم تا ببينيم چقدر افزايش قيمت مي‌‎خورد. به ويترين مغازه و اجناسي نگاه مي‌كردم كه روي آن نوشته بودند «فروش ويژه» فروشنده كه مرا به چشم مشتري مي‌ديد، به من گفت: ‌خانوم الان بخريد به صرفه‌تر است،‌ فردا گران مي‌شود!

ویرایش شده توسط ahmadsa
لینک به دیدگاه

هیچ اتفاقی نمیفته

یکم که ارز ثابت موند باز خرید و فروش شروع میشه

تا بوده همین بوده

لینک به دیدگاه

در 22 ساعت قبل، Santa Cruise گفته است :

هیچ اتفاقی نمیفته

یکم که ارز ثابت موند باز خرید و فروش شروع میشه

تا بوده همین بوده

درسته تا بوده همین بوده ولی این من و شما هستیم که نباید بذاریم بازهم "تا بوده همین بوده" باقی بمونه و تکرار بشه. (حالا به هر روشی)

لینک به دیدگاه

برای من کارمند با درآمد کم صنعت کامپیوتر و بازی و موبایل تموم شد. مُرد. والسلام.

لینک به دیدگاه

هنوز باپول کارگری که روزی  35 تومن میدن میخواستم ssdبا کولر بگیرم بااین وضع خراب بازار برام یه ارزو شد:41_pensive:

لینک به دیدگاه

در هم اکنون، aliazizi گفته است :

هنوز باپول کارگری که روزی  35 تومن میدن میخواستم ssdبا کولر بگیرم بااین وضع خراب بازار برام یه ارزو شد:41_pensive:

بازی و قطعات کامپیوتر بخوره تو سره من ، مشکل بیشتر از این حرفاست ما که سه تا بیکار تو خونه داریم  و کلا ماهی 980 بازنشستگی سرپرست بهمون میدن به نظرتون با این اوضاع میتونم سال 98 زنده باشم ؟ خدایی اب از سرمون گذشته داریم نفس های آخر رو اونم با کلی هوای آلوده تنفس میکنیم . ?

ویرایش شده توسط Majidi
لینک به دیدگاه

قبل عید سرفیس 4300بود نهایت مدل مدنظر الان زیر 6000نیست

یکبار هم یکی خواست ب ما حال بده قیمتش گذاشت سر به فلک و منتفی شد

لینک به دیدگاه

در 7 ساعت قبل، Majidi گفته است :

بازی و قطعات کامپیوتر بخوره تو سره من ، مشکل بیشتر از این حرفاست ما که سه تا بیکار تو خونه داریم  و کلا ماهی 980 بازنشستگی سرپرست بهمون میدن به نظرتون با این اوضاع میتونم سال 98 زنده باشم ؟ خدایی اب از سرمون گذشته داریم نفس های آخر رو اونم با کلی هوای آلوده تنفس میکنیم . 1f61e.png

دقیقا همینی که که می فرمایید هست. یعنی حتی کسایی که با هزاران جور و زحمت تو این کشور کار پیدا کردن و منت چند نفر رو کشیدن تا به خاطر کاری که انجام می دن حقوق بگیرن الان حقوقهاشون تقریبا به نصف ارزش قبلی شون رسیده . منظورم از قبل، حدود دو ماه پیش است. 
البته مخاطب من کسایی نیستن که پشت میز می شینن و ماهی چهار پنج تومن حقوق می گیرن و اگر حساب هم بکنی ماهی ده ساعت کار مفید انجام نمیدن تو اداره. مخاطب من اون کسایی هستن که تو شرکت های مختلف با قراردادهای شش ماهه کار می کنن و کار دو سه نفر رو با هم انجام می دن و دست آخر مینیمم حقوق یک نفر در ماه رو بهش میدن. اونم اگر بدن و سه ماه عقب نندازن. این آدمها هستن که تو این شرایط بدترین ضرر رو می کنن و اگر فردا هم جنگی بشه اولین نفر همین بیچاره ها رو می گیرن و میفرستن نوک خط مقدم که برای کشورشون٬! بجنگن...

لینک به دیدگاه

در 19 ساعت قبل، Wintersun گفته است :

برای من کارمند با درآمد کم صنعت کامپیوتر و بازی و موبایل تموم شد. مُرد. والسلام.

دقیقا همینطوره دوست عزیز / الآن تو خورد و پوشاک هم موندم دیگه نمی تونم واسه قطعات کامپیوتر و موبایل و کالاهای نامرتبط به بقا !  خرج کنم

گیم هم کلا دیگه نمی‌کنم و اگه بازی  جدید بیاد که دوس داشته  بازیش کنم ، می‌رم یوتیوب Let's Play های دیگران رو می‌بینم (اونا بازی می‌کنن ، من تماشا می‌کنم فقط)

دیگه با این گرونی گیم و گیمینگ پی سی لاکچری شده و هر کسی از عهده اش بر نمی یاد مخصوصا دهک های پایین جامعه و شهروند درجه 2 و 3 !!!(برابری اس.ل.ا.م.ی)

لینک به دیدگاه

درود به همه دوستان...

یه چند روز نبودم و الان که اومدم انجمن یه لحظه مثل این فیلم تخیلی ها بود برام ، بن کل همه چیز رو زدن پوکوندن دوستان عزیز ناظر بر انجمن؟؟؟!!!!!!!

هر جا میرم این صفحه است:lioncomputer.thumb.JPG.7f78ed5e21ebd7d287b1cc1f18144e23.JPG

جالب اینجاست که هنوز لینک رو به همراه تیتر بزرگ از هدر سایت پاک نکردن؟!!!!

اینجا هم ..........؟!!

لینک به دیدگاه

افزایش لحظه ای قیمت دلار!

2758055.mp4

ویرایش شده توسط ahmadsa
لینک به دیدگاه

آقایون خانوم ها. صداش درامده که بازاریا احتکار کردن. کمربند هاتون رو ببندین برای دستگیری  های جدید!!!!!!!!

اولینش فعلا خودرو سازار بودن. به زودی نوبت بازار کامپیوتر هست.

لینک به دیدگاه

در 16 دقیقه قبل، saeed0c گفته است :

آقایون خانوم ها. صداش درامده که بازاریا احتکار کردن. کمربند هاتون رو ببندین برای دستگیری  های جدید!!!!!!!!

اولینش فعلا خودرو سازار بودن. به زودی نوبت بازار کامپیوتر هست.

مخصوصا دیجی کالای لعنتی 

قسم خوردم دیگه هیچی ازش نخرم

اشتهای بعضیا سیری ناپذیره

لینک به دیدگاه

در 7 دقیقه قبل، UnhappY گفته است :

31165829_161809304514390_722082060855934976_n.thumb.jpg.9ccff94c2025e8f63419737c22c1e049.jpg

حرف حق از یه سوپر مخ و استاد سیاست در تاریخ:89_clap::89_clap:

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، DPSYS گفته است :

درود به همه دوستان...

یه چند روز نبودم و الان که اومدم انجمن یه لحظه مثل این فیلم تخیلی ها بود برام ، بن کل همه چیز رو زدن پوکوندن دوستان عزیز ناظر بر انجمن؟؟؟!!!!!!!

هر جا میرم این صفحه است:lioncomputer.thumb.JPG.7f78ed5e21ebd7d287b1cc1f18144e23.JPG

جالب اینجاست که هنوز لینک رو به همراه تیتر بزرگ از هدر سایت پاک نکردن؟!!!!

اینجا هم ..........؟!!

مشکل قیمت ها ظاهرا حل شد با پاک کردن صورت مسئله... ممنونیم از ادمین های عزیز از این راه حل بی نظیر

لینک به دیدگاه

در 27 دقیقه قبل، Astrix گفته است :

مشکل قیمت ها ظاهرا حل شد با پاک کردن صورت مسئله... ممنونیم از ادمین های عزیز از این راه حل بی نظیر

همش به خاطر یه دوست عزیز که دوست داشت مطرح بشه :-)

لینک به دیدگاه

در 8 ساعت قبل، adreno420 گفته است :

شهروند درجه 2 و 3 !!

?

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...