رفتن به مطلب

SSD INTERFACE ERROR

اشتراک گذاری

Recommended Posts

دوستان عدد مقدار CRC ERROR روز به روز داره بیشتر میشه تو سیستم قبلیم خوب بود ولی تو سیستم جدید این مشکل پدیدار شد کابل و سوکت ساتا رو هم تغییر دادم ولی فایده نداشت 

لینک به دیدگاه

درود

کارکرد درایو جامد زیاده بوده؟

با برنامه ی ssdlife کارکردش را بررس.

لینک به دیدگاه

سیستم جدیدم asus x370 ryzen1700x ram crucial

پاور کولر مستر 750 و 9 عدد هم هارد اینترنال و اکسترنال دارم رو سیستم و هیچ کدوم از هاردام هیچ اروری ندارند در hdtune

این ssd رو مین قبلی که asus h67 بود هیچ اروری نداشت طی چند ماه کار کرد 

همین که به سیستم جدید زدم این ارور پدیدار شد و هفته ای یدونه زیاد میشه

hard2222.png

hard1111.jpg

لینک به دیدگاه

CRC ERROR به سه صورت بوجود میاد.

1. کابل معیوب یا اتصال نصفه و نیمه کابل ساتا

پس از تعویض کابل و پورت اگر همچنان CRC ERROR بالا بره

2. مدار خود هارد/اس اس دی خرابه - که با توجه به مدل اس اس دی شما و اینکه روی سیستم قبلی چنین مشکلی نداشتین، بسیار بسیار بعید میدونم اس اس دی شما چنین مشکلی داشته باشه.

3.  ایراد از چیپست مادربرده، که با توجه به تعداد و حجم درایو های شما، و نوع چیپ که AMD هست و معمولا ضعیفترین نوع چیپ به حساب میاد، احتمال خرابی چیپ مادربرد هم هست.

یکی از این سه حالت.

لینک به دیدگاه

اگر مادربرد مشکل داره پس چرا هاردهای دیگم مشکل پیدا نکردند.

پیامد این ارور چی میتونه باشه؟ امکان داره اطلاعاتم بپره؟ روش ویندوز و کلی برنامه دارم.

کلا دو تا مشکل مشکوک هم دیده میشه در کارکرد سیستم

یک اینکه وقتی سیستم رو روشن میکنم نسبت به سیستم های دیگه ای که دارم با تاخیر بیشتری تصویر میده  مثلا حدود دو سه ثانیه دیرتر تصویر و ارم asus نمایان میشه روی مانیتور 

و مشکل دوم اینکه سیستم در دو سه روز اول در ویندوز خیلی خوب کار میکنه اما بعد از گذشت این مدت شبیه سازهای اندرویدم کند میشن و باید سیستم رو حتما هر دو سه روز یکبار خاموش روشن کنم

لینک به دیدگاه

در 41 دقیقه قبل، Miss Roshana گفته است :

اگر مادربرد مشکل داره پس چرا هاردهای دیگم مشکل پیدا نکردند.

پیامد این ارور چی میتونه باشه؟ امکان داره اطلاعاتم بپره؟ روش ویندوز و کلی برنامه دارم.

کلا دو تا مشکل مشکوک هم دیده میشه در کارکرد سیستم

یک اینکه وقتی سیستم رو روشن میکنم نسبت به سیستم های دیگه ای که دارم با تاخیر بیشتری تصویر میده  مثلا حدود دو سه ثانیه دیرتر تصویر و ارم asus نمایان میشه روی مانیتور 

و مشکل دوم اینکه سیستم در دو سه روز اول در ویندوز خیلی خوب کار میکنه اما بعد از گذشت این مدت شبیه سازهای اندرویدم کند میشن و باید سیستم رو حتما هر دو سه روز یکبار خاموش روشن کنم

هارد های دیگه هم ممکنه کم کم مشکل پیدا کنند. پیامد این مشکل وقتی تعداد ارور ها به بالای 200 برسه، اوضاع کم کم Critical میشه و آخرش درایو می سوزه.

ای کاش اینتل می گرفتی. خر جون تر از AMD هست.

لینک به دیدگاه

در 6 دقیقه قبل، ARMIN گفته است :

هارد های دیگه هم ممکنه کم کم مشکل پیدا کنند. پیامد این مشکل وقتی تعداد ارور ها به بالای 200 برسه، اوضاع کم کم Critical میشه و آخرش درایو می سوزه.

ای کاش اینتل می گرفتی. خر جون تر از AMD هست.

بهرحال خیلی هم جدید نیست حدود سه ماه میشه فکر کنم که هاردهای دیگم بدون مشکل در سیستم جدید هستند

اینکه گفتید اینتل بهتره یعنی گزارش خاصی وجود داره در این رابطه که پلتفرم amd باعث اسیب زدن به SSD  و هاردها میشه؟ 

لینک به دیدگاه

درود

در صورت امکان درایو جامد را روی رایانه ی دیگری بگذار و ببین شماره ی interface crc error افزایش دارد یا نه.

ویرایش شده توسط سعید بهمنیان
لینک به دیدگاه

در 3 دقیقه قبل، سعید بهمنیان گفته است :

درود

در صورت امکان درایو جامد را روی رایانه ی دیگری بگذار و ببین شماره ی interface crc error افزایش دارد یا نه.

درود

امکانش نیست متاسفانه چون ویندوزم و همه کارهام روی این SSD هست

البته فقط یک بار کابل عوض کردم یعنی اون اوایل که دیدم ارور داده (یک ارور بود) کابل ساتای جدید خود مادربرد رو از روش برداشتم و یک کابل قدیمی تر رو زدم و البته هردوی کابل ها بدون مشکل در هاردهای دیگه کار میکردند

لینک به دیدگاه

در 48 دقیقه قبل، Miss Roshana گفته است :

درود

امکانش نیست متاسفانه چون ویندوزم و همه کارهام روی این SSD هست

البته فقط یک بار کابل عوض کردم یعنی اون اوایل که دیدم ارور داده (یک ارور بود) کابل ساتای جدید خود مادربرد رو از روش برداشتم و یک کابل قدیمی تر رو زدم و البته هردوی کابل ها بدون مشکل در هاردهای دیگه کار میکردند

گمان من این است که این پیغام خطا به کابل ربطی ندارد. در اصل تعداد دفعه هایی که بین برد و دستگاه ذخیره سازی خطا رخ داده را می شمارد و به تجربه دیده ام که به خود دستگاه ذخیره سازی یا مادربورد مربوط است. 

در هر حال اگر این عدد مدام افزایش یابد باید عیب یابی شود و راهی جز آزمون قطعه به قطعه نمی شناسم.

لینک به دیدگاه

در 7 ساعت قبل، Miss Roshana گفته است :

بهرحال خیلی هم جدید نیست حدود سه ماه میشه فکر کنم که هاردهای دیگم بدون مشکل در سیستم جدید هستند

اینکه گفتید اینتل بهتره یعنی گزارش خاصی وجود داره در این رابطه که پلتفرم amd باعث اسیب زدن به SSD  و هاردها میشه؟ 

منظورم از کم کم، یه پروسه 5 تا 10 ساله بود :)

اینکه گفتم اینتل بهتره، به تجربه چیپ های مادربرد های اینتل، هم در بحث مدیریت اتصالات و هم در بحش قدرت و Performance از چیپ های مادربرد AMD بهتره.

تست های SSD Crystal Mark اینتل بهتر از AMD هست. 

لینک به دیدگاه

در 14 دقیقه قبل، ARMIN گفته است :

منظورم از کم کم، یه پروسه 5 تا 10 ساله بود :)

اینکه گفتم اینتل بهتره، به تجربه چیپ های مادربرد های اینتل، هم در بحث مدیریت اتصالات و هم در بحش قدرت و Performance از چیپ های مادربرد AMD بهتره.

تست های SSD Crystal Mark اینتل بهتر از AMD هست. 

شما یک عدد 200 رو هم عنوان کردید، ایا این یک عدد حدودی بود یا حساب شده؟

یعنی من میتونم تا رسیدن به عدد 200 خیالم راحت باشه یا همین الانم احتمال سوختن درایو هست؟ (به دلیل همین مشکل crc error و نه بخاطر دیگر مشکلات احتمالی)

لینک به دیدگاه

در 28 دقیقه قبل، Miss Roshana گفته است :

شما یک عدد 200 رو هم عنوان کردید، ایا این یک عدد حدودی بود یا حساب شده؟

یعنی من میتونم تا رسیدن به عدد 200 خیالم راحت باشه یا همین الانم احتمال سوختن درایو هست؟ (به دلیل همین مشکل crc error و نه بخاطر دیگر مشکلات احتمالی)

اون عدد رو اعلام کردم چون سیستمی زیر دستم اومد که SSD اون تعداد 280 تا ارور داشت، و تقریبا چند ساعتی که دست من بود بلکه کاریش بکنم، نفس های آخرش رو کشید و جنازه اشو تحویل صاحبش دادم.

Health Bar درایو بهترین نشانگر برای تعیین میزان سلامته، اگر برنامه HD Sentinel رو نصب بفرمایید، یه درصد سلامت درایو رو نشون میده، با گذر زمان اونو چک کنید، Critical شد، بعدش اطلاعاتش رو خالی کنید.

لینک به دیدگاه

تست از crystal info

crystal info.jpg

ویرایش شده توسط Miss Roshana
لینک به دیدگاه

در 8 ساعت قبل، ARMIN گفته است :

اون عدد رو اعلام کردم چون سیستمی زیر دستم اومد که SSD اون تعداد 280 تا ارور داشت، و تقریبا چند ساعتی که دست من بود بلکه کاریش بکنم، نفس های آخرش رو کشید و جنازه اشو تحویل صاحبش دادم.

Health Bar درایو بهترین نشانگر برای تعیین میزان سلامته، اگر برنامه HD Sentinel رو نصب بفرمایید، یه درصد سلامت درایو رو نشون میده، با گذر زمان اونو چک کنید، Critical شد، بعدش اطلاعاتش رو خالی کنید.

چرا این برنامه ارور crc رو نشون نداده؟ آیا اون سیستمی هم که دست شما بود این برنامه ارور crc رو نشون نمیداد؟

sentinel.jpg

لینک به دیدگاه

علت می تواند این باشد که برنامه های آزمون دیسک و نیز s.m.a.r.t در اصل برای هارددیسک نوشته شده اند و ممکن است در تفسیر این اطلاعات برای درایو جامد ناهمخوانی پیش آید. مثلا توجه کنید که این برنامه ها با چیزهایی مانند سیلندر و سکتور سروکار دارند که به صفحه های گرد دیسک مربوط است.

لینک به دیدگاه

در 56 دقیقه قبل، سعید بهمنیان گفته است :

علت می تواند این باشد که برنامه های آزمون دیسک و نیز s.m.a.r.t در اصل برای هارددیسک نوشته شده اند و ممکن است در تفسیر این اطلاعات برای درایو جامد ناهمخوانی پیش آید. مثلا توجه کنید که این برنامه ها با چیزهایی مانند سیلندر و سکتور سروکار دارند که به صفحه های گرد دیسک مربوط است.

بعید میدونم hd tune که بهترین برنامه در این مورد هست به این مسئله توجه نکرده باشه

بازم برنامه ی دیگه ای میشناسید که تست کنم؟

لینک به دیدگاه

خب به نظر میاد تشخیص ها درسته، فقط برنامه هایی مثل کریستال یا sentinel عدد raw data رو لحاظ نکردند که نمیدونم یعنی چی؟

اسمارت samsung magician هم مثل hd tune هست ولی status اوکی زده شده

samsung magician.jpg

لینک به دیدگاه

در 21 دقیقه قبل، Miss Roshana گفته است :

بعید میدونم hd tune که بهترین برنامه در این مورد هست به این مسئله توجه نکرده باشه

بازم برنامه ی دیگه ای میشناسید که تست کنم؟

مساله نادیده گرفتن و اشتباه برنامه نویسی نیست. آخرین نسخه‌ی hdtune pro  برای ۲۰۱۷ است و فناوری درایو جامد به نسبت هارددیسک، جدید و درحال بروزرسانی پیوسته است. فناوری هارددیسک و توسعه‌ش چندین سال است که بی‌تغییر مانده و پیش از آن هم به به دلیل سابقه و استانداردهایی که تولید کنندگان رعایت می‌کردند، نوشتن برنامه‌های جامعی مانند هارددیسک سنتینل و hdtunepro  ممکن شده بوده. مثلا hdtune pro هنوز اطلاعات سامسونگ ۹۵۰ پرو را (که بیش از دو سال پیش عرضه شده) نمی‌نماید.

برنامه‌ی دیگری نمی‌شناسم و گمان نکنم نیازی به وسواس بیشتر باشد. اگر آن عدد تغییری نکند جای نگرانی نیست. از قضا درایو جامد sm951 دارم که هم الان نگریستم ودیدم خطایی را می‌نماید که تا چند روز پیش نبوده. کابلی هم درکار نیست و درگاه هم سالم است.

Samsung 950 pro.JPG

Samsung sm951.JPG

ویرایش شده توسط سعید بهمنیان
لینک به دیدگاه

در 6 ساعت قبل، Miss Roshana گفته است :

چرا این برنامه ارور crc رو نشون نداده؟ آیا اون سیستمی هم که دست شما بود این برنامه ارور crc رو نشون نمیداد؟

خوب پس گزارش HDTunes اشتباهه.

اگر مشکلی باشه در عموم نرم افزار های مرتبط گزارش خطا میره. اگر گزارش یکی با دیگری درست در نیاد میشه False Alarm حساب کرد.

برنامه HD Sentinel بسیار دقیق تر و به روز تره تا HD Tunes و من اغلب اس اس دی ها رو با این تست می کنم.

لینک به دیدگاه

دوستان مواردی هست که به بعضی دوستان دیگر هم عرض شده بود:

ابزارهای مانیتورینگ مثل HW Info، CPU-Z، تمام ابزارهای مانیتورینگ هارد و ... توی خوانش S.M.A.R.T هارد دیسک‌ها و حافظه‌های جامد تداخل ایجاد می‌کنن

حتی ابزارهای کنترل فن و نرم‌افزارهای همراه مادربرد مثل (Asus Allsuite و Gigabyte SIV و MSI ...)

بهتره تمام نرم‌افزارها به صورت ریشه‌ای حذف بشه و پس از یک ریستارت مجدد یک نرم افزار جدید نصب و تست بفرمائین. اگر ارور همچنان باقی بود، اون نرم‌افزار رو حذف، سیستم رو ریستارت و نرم‌افزار جدید رو آزمایش کنید.

این مورد پیش از عید برای یکی از دوستان همین فروم اتفاق افتاده بود که با این روش دریافتند که هاردشون سالم هست و ارورهای نمایشی به خاطر تداخل در خوانش اطلاعات ریشه ای حافظه‌های جانبی هست

البته این مورد برای همه قاعدتا نمی تونه صحیح باشه و امکانش هم هست که از خود مادربرد، پورت، کابل، پاور، پردازنده و یا دیوایس باشه

لینک به دیدگاه

یک برداشت اشتباه از طرف من صورت گرفته چون همه برنامه ها تشخیص یکسانی دارند اما  فقط در جدول اسماشون فرق داره

مقدار data در hd tune روی 12 هست و مقدار raw values و data در برنامه ی crystal disk info و sentinel به این صورت هست: 00000000000C در ssdlife هم بصورت c دیده میشه

یعنی همه ی برنامه ها تشخیص مقداری مسئله در CRC رو دادن ولی فقط در hd tune این مقدار قابل قابل توجه ذکر شده و در برنامه های دیگه اوکی زده شده 

ویرایش شده توسط Miss Roshana
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...