رفتن به مطلب

طرح جدید سربازی در مجلس مطرح شد؛ سربازی اختیاری به مدت 5 سال !

Recommended Posts

به گزارش جماران، ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با تسنیم، درباره طرح جدید مجلس برای تغییر شیوه اجرای خدمت نظام وظیفه، گفت: شیوه‌های مختلفی از خدمت نظام وظیفه در کشور‌های مختلف دنیا اجرا می‌شود که شامل خدمت نظام وظیفه حرفه‌ای، خدمت نظام وظیفه داوطلب، خدمت نظام وظیفه اجباری و خدمت نظام وظیفه مدنی می‌شود.

image.png.fc5cfc1febc73fa833426dbd9eb97b62.png

وی افزود: تنها در ۲۸ کشور دنیا خدمت نظام وظیفه اجباری اجرا می‌شود و در این بین معدود کشور‌هایی هستند که خدمت اجباری آن‌ها بیش از یک سال است که این شیوه اجرای خدمت سربازی مشکلات عدیده‌ای را به همراه دارد. برای مثال امروز بیشترین پرونده در سازمان قضایی نیرو‌های مسلح مربوط به فرار از خدمت سربازی است.

ابوترابی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی برای حل این مشکلات و اجرای بهتر خدمت نظام وظیفه، طرحی را پیشنهاد کرده‌است که بر مبنای آن خدمت سربازی به صورت "داوطلب بسیجی" اجرا شود که مشابه این طرح هم اکنون توسط سپاه در مرز‌های کشور در حال اجرا است. در این طرح سپاه در استان‌های سیستان و بلوچستان و برخی استان‌های غربی از مردم بومی منطقه به عنوان نیروی داوطلب بسیجی برای تامین امنیت مرز‌ها استفاده می‌کند.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تصریح کرد: بر اساس طرح جدید مجلس که با الگو گیری از تجربیات سپاه در مناطق مرزی تدوین شده است، سربازی به صورت داوطلب و حرفه‌ای در می‌آید و می‌تواند تا ۵ سال به طول بیانجامد. البته کسانی که می‌خواهند در دستگاه‌های دولتی استخدام شوند و سربازی هم نروند، می‌بایست سه برابر مبلغی را که ستاد کل نیرو‌های مسلح برای یک سرباز هزینه می‌کند، پرداخت کنند.

وی با بیان اینکه این طرح هم اکنون در کمیسیون امنیت مطرح شده است، گفت: قرار است با تشکیل کار گروهی متشکل از نمایندگان ستادکل نیرو‌های مسلح و مجلس شورای اسلامی این طرح بررسی شود.

منبع

ویرایش شده توسط Coffee Addicted
لینک به دیدگاه

یعنی من میتونم کلا نرم بدن دادن هیچ پولی؟

لینک به دیدگاه

در 9 دقیقه قبل، میلاد بهرامن گفته است :

در اینصورت کار دولتی بهت نمیدن...معلوم نیست تصویب بشه یا نه

لینک به دیدگاه

در 11 دقیقه قبل، میلاد بهرامن گفته است :

3 برابر پولی را که در طول 2 سال خرج سرباز میکنن را باید پرداخت کنی چی فکر کردی چیزی مجانی نمیشه همه چی با پوله و اینکه چون دولت دچار کمبود بودجه شده این تصمیم را گرفته یه موقع فکر نکنید اقلشون کار کرده یا دلشون سوخته حالا برو حساب کن یه سرباز چقدر خرج داره در طول یک روز یک هفته و یک ماه و یک سال را حساب کن

صبحانه نهار و شام + جای خواب و لباسهای گشاد چارلی چاپلینی فکر کنم با دلار فعلی روزی3 الی 4 دلار خرج داشته باشه

لینک به دیدگاه

اینا حاضرن سر هر کوچه کاباره بزارن .فقط بمونن

لینک به دیدگاه

در 8 دقیقه قبل، (WarCraft) گفته است :

اینا حاضرن سر هر کوچه کاباره بزارن .فقط بمونن

دقیقا xD

لینک به دیدگاه

باز گیر دادن به چیز دیگه

من بدبخت سال دیگه بعد دانشگاه باید برم سربازی این ۵ سال که میگن داوطلبیه به زودی میشه اجباری?

اسم هرچی میارن میرینن بهش?

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

همون قضیه خرید خدمت هستش با این تفاوت که میخوان 3 برابر پول بگیرن !

لینک به دیدگاه

در 48 دقیقه قبل، Coffee Addicted گفته است :

در اینصورت کار دولتی بهت نمیدن...معلوم نیست تصویب بشه یا نه

نه که همین جوری میدن. همش پارتی و آشنا بازی. کلی آزمون و مصاحبه

لینک به دیدگاه

کارش مهم نیست اجازه خروج از کشور فقط مهمه که مطمئنن حتی با خریدن هم نمی دنش.

لینک به دیدگاه

متن کامل طرحی که مجلس داده موجوده و به این صورته که برای گرفتن گذرنامه باید 3 برابر هزینه ی یک سرباز به صورت اقساط 2 ساله پرداخت بشه تا اجازه ی استخدام یا خروج از کشور داده بشه

البته همه ی اینها بعد از تصویب در مجلس (که معلوم نیست چقدر طول بکشه) و بعد از اون اجرا توسط ستاد کل است ( بزرگترین مانع در تسهیل شرایط سربازی) ، فکر نمیکنم به این زودی ها خبر خوبی بشنوم ولی بالاخره مجبور میشن این شرایط رو تغییر بدن تا شرایط اونها رو تغییر نداده

لینک به دیدگاه

غیر ممکنه سربازی با این سیستم حذف بشه. چون بار اصلی امنیت کشور بر دوش سربازان عزیز هست. 

لینک به دیدگاه

خب همونطور که گفتم به لطف و مرحمت ستاد کل این طرح رد شد تا جوانان غیور همچنان برای امنیت دزدان  و اختلاسگران به بیگاری اجباری 2 ساله تن دهند ?

لینک به دیدگاه

در 11 ساعت قبل، MohMosGh1973 گفته است :

ولی بالاخره مجبور میشن این شرایط رو تغییر بدن تا شرایط اونها رو تغییر نداده

?

لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...

درود

در این دوره زمونه خدمت کردن به هیچ دردی نمیخوره کار دولتی بسختی گیر میاد و کلی پارتی و .... و با این اوضاع کار هم دیگه ظرفیتاشونم پره.دور و برمون پره.فکر کنم هزینه یکسال سربازحدود سه میلیون تومن باشه که با این اوضاع اقتصادی اونم میره بالاتر.و نهایت میگن بیست تومن بیار و بخرش.طرح قبلی خرید خدمتو که زدن درصد کمی رفتن که بخرن چون  چه بخرن چه نخر هیچ فرقی به حال اونایی که هشت سال نرفتن نداره..این طرح هم احتمال زیاد اگه قیمت بالا بدن با مخ بخوره زمین..(همه اینا واسه درامد زایی هستش بدلیل کسری بودجه)

لینک به دیدگاه

در 12 دقیقه قبل، Farhad koohkan گفته است :

درود

در این دوره زمونه خدمت کردن به هیچ دردی نمیخوره کار دولتی بسختی گیر میاد و کلی پارتی و .... و با این اوضاع کار هم دیگه ظرفیتاشونم پره.دور و برمون پره.فکر کنم هزینه یکسال سربازحدود سه میلیون تومن باشه که با این اوضاع اقتصادی اونم میره بالاتر.و نهایت میگن بیست تومن بیار و بخرش.طرح قبلی خرید خدمتو که زدن درصد کمی رفتن که بخرن چون  چه بخرن چه نخر هیچ فرقی به حال اونایی که هشت سال نرفتن نداره..این طرح هم احتمال زیاد اگه قیمت بالا بدن با مخ بخوره زمین..(همه اینا واسه درامد زایی هستش بدلیل کسری بودجه)

من خودم موندم برم یا نرم همه میگن نرو ! ده سال دیگه هم معلوم نیست چه خبره

اونایی که هم 8 سال نرفتن اکثریت بازاری بودن کار آزاد داشتن یا پیش کس دیگه ای کار میکردن

الان بخوای تو رستوران هم کار کنی کارت پایان خدمت می خوان

لینک به دیدگاه

در 10 دقیقه قبل، Coffee Addicted گفته است :

من خودم موندم برم یا نرم همه میگن نرو ! ده سال دیگه هم معلوم نیست چه خبره

اونایی که هم 8 سال نرفتن اکثریت بازاری بودن کار آزاد داشتن یا پیش کس دیگه ای کار میکردن

الان بخوای تو رستوران هم کار کنی کارت پایان خدمت می خوان

اینکه بری یا نری به خودت و چیزی که جلو روت میبینی ربط داره.اگر میتونی بدون کار دولتی کار کنی و گلیمتو از اب بکشی بیرون میتونی نری--همه میگن چون دلایلی دارن .مگر اینکه مطمعن باشی وقتی که برگشتی بتونی بری سر یه کار دولتی یا مهمی....کارت پایان خدمت قبلا خیلی مهم بود.اما الان بدون پایان خدمت میشه خونه ماشین بنام زد.طرحی هم که اومده بود بدون داشتن کارت میشه گواهینامه هم گرفت نمیدونم الان اجرا شده یا نه خبر ندارم...میمونه جواز کسب که اونم حله.و خیلی چیزا که با پول و اشنا حل میشه میره پی کارش.

.اونموقع هم بما میگفتن نرو اما امثال من واقعا مجبور شدیم بریم بعدش با کلی دانش و مدرک دانشگاه و کارت فنی حرفه و وووو کلی شرکت و ... سر زدیم اما چیزی گیرمون نیومد چون پارتی نداشتیم(احتمالا) اخرشم رفتیم دنبال کسب و کار شخصی و ازاد .

من نمیگم نری یا بری این بخودت مربوطه نمیتونم تصمیم بزارم رو دستت .بقول دوستی فکر کردیم میریم خدمت میاییم دنیا رو میگردیم بعدش اومدیم خیابونارو به امید کار میگردیم.

دوستی بود وقتی میرفتیم خدمت پز اینکه بعدش میاد میره فلان اداره که اشنا داشت بهش قول هم داده  سریعتر از ما رفت و اومد بعدا دیدمش میگفت پسرش رو اورد و نمیشه منو ببره

همه چی به شرایطط ربط داره.

ویرایش شده توسط Farhad koohkan
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 42 دقیقه قبل، Coffee Addicted گفته است :

تصمیمتو الان بگیر امروز فردا نکن ، اگه قرار شد که خدمت بری سریعتر برو چون هر چی سن بالاتر میره سختر میشه (تجربه شخصی خودم و دوستان)

لینک به دیدگاه

این کشور فقط برای خودشون خوبه. هر قانونی که نیاز باشه برای سود خودشون تصویب میکنن بعد که خرشون از پل گذشت سریع قانون رو بر می دارند نمونش همین معافیت فرزندان ایثارگران 24 ماه به بالا بود که خیلی شیک بعد از معافیت دوستان و فرزندان و اشنایان قانون رو تغییر دادن خیلی راحت. کار هم که چی بگم والا من خودم دانشجو دکترام با کلی مقاله داخلی و مقاله خارجی و مخصوصا تخصص در همین موضوع خشکسالی هیچکس اصلا علم براش مهم نیست تنها کاری که میکنم میرم  تدریس میکنم 2 تا دانشگاه که اگر حقوقم رو بگم میگی کاشکی کارگری میکردی چند برابر حقوقش بود.... ما که اینارو حلال نکردیم و نمی کنیم.

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، Hassan.SK گفته است :

تصمیمتو الان بگیر امروز فردا نکن ، اگه قرار شد که خدمت بری سریعتر برو چون هر چی سن بالاتر میره سختر میشه (تجربه شخصی خودم و دوستان)

من تا الانش درس میخوندم چند ماه از معافیتم مونده یا میرم ارشد یا میرم سربازی

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...