رفتن به مطلب

سوال در مورد باز و بسته کردن کارت گرافیک

Sandor
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام.

یک سوال در مورد باز و بسته کردن کارت گرافیک به منظور تمیز کردنش داشتم که ممنون میشم فقط اونهایی که تجربه عملیش رو دارن توضیح بدن.کارت گرافیک بنده هم دو فن هستش ، هم پایپ داره و هم روکش فلزی در پشت بردش. یکی از دوستانم که فقط و فقط تجربه کار با قطعات الکترونیک رو داره میگفت بهتره که تا حد امکان کارت باز نشه خصوصا اون روکش فلزی که توسط چسب و خمیرهای مخصوص به کارت متصل شدن و بعد از باز و بسته کردن ممکنه مثل سابق حرارت رو درست دفع نکنن. همینطور توصیه کرده بود که به هیچ عنوان خمیر سیلیکون اصلی کارت رو عوض نکنم چون خمیر اصلی همیشه بهتره. حالا سوال بنده از دوستانی که در این زمینه تجربه عملی و کافی دارن اینه که آیا این چیزها درست هست؟ و دوما اینکه اصلا توصیه می‌کنید کارتهای گرافیک چند لایه که هم فن دارن، هم پایپ و هم روکش اصلا باز بشن؟ یا فرضا اگر به منظور تمیزکاری بخوان باز شن باید چه نکاتی رو رعایت کرد؟

لینک به دیدگاه

سلام خدمت دوست عزیز:

اولا که بله ممکنه زیر بک پلت کارت خمیر که نه بلکه پد های انتقال حرارت سیلیکونی  وجود داشته باشه (thermal pad) که موقع در آوردن و بستن مجدد باید احتیاط بشه درست سر جای قبلیش قرار بگیره با اگر قصد تعویض پدها رو دارید .

در مورد خمیر سیلیکون کارت هم باید خدمتتون عرض کنم که اولا باید ببینید برای چه منظوری میخواین اونو عوض کنید آیا دمای عمومی و کارکرد gpu تو لود بالاست؟

به نظر بنده شما باید به سال کارکرد کارت نگاه کنید و اینکه خمیر باطل شده(معمولا گاهی خشک میشه البته کارتهای جدید خمیر بهتری نسبت به قدیمیها دارن) یا خیر و اینکه حتما و حتما با خمیر مناسب و با کیفیت تعویض بشه و موقع بستن هم توجه کنید که همه پیچها به یک انداره و مناسب بسته بشه تا تماس کافی برقرار بشه.

در کل برای ۱۰-۱۵ درجه اگه مشکلی حاد وجود نداره و کارت کمتر از سه یا چهار سال از عمرش نمیگذره یا ساعات مصرف خیلی بالا نبوده نیازی نیست خمیر عوض بشه.

ویرایش شده توسط tsd137
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

مدل کارت چی هست؟

معمولا توی کارت های رده بالا زیر بک پلیت از پد حرارتی استفاده میشه و توی کارت های میان رده فقط خود بک پلیت هست و باز کردنش هم مشکلی ایجاد نمیکنه.

خمیر سیلیکون اصلی کارت معمولا جنس خوبی داره و بعد از چند سال خاصیتش رو تغییر میده و اگر در حال حاظر مشکل دما ندارید نیازی نیست عوض کنید. 

یکی از علایمی که خمیر خشک شده اینه که در زمان زیر بار رفتن کارت گرافیک دما به یک باره زیاد میشه و تدریجی نیست.

در انتها اگر مشکلی از بابت دما ندارید پیشنهاد میکنم کارت رو باز نکنید.

اگر هم میخواید باز کنید باید بگم که اونقدرها سخت نیست و فن ها به هیت سینک بسته شدند و با باز کردن پیچ های پشت کارت تمام سیستم خنک کننده جدا میشه و فقط PCB میمونه.

برای تمیز کردن خود فن ها هم میتونید اون رو از هیت سینک جدا کنید که توی بعضی موارد با پیچ هست و توی بعضی هم با خارهای پلاستیکی.

ویرایش شده توسط Sir MehDi
لینک به دیدگاه

ممنون از دوستان. در پست اول گفته بودم که هدف بنده از باز کردن کارت فقط و فقط گردگیری و تمیز کردنش هست و نه لزوما تعویض قطعه یا خمیر. دمای کارت موقع لود و سنگین‌ترین بازی هم تاحالا از 40 بالاتر نرفته.

مدل کارت هم GTX 1050 ti G1 4g هست.

ویرایش شده توسط Sandor
لینک به دیدگاه

در 25 دقیقه قبل، Sandor گفته است :

ممنون از دوستان. در پست اول گفته بودم که هدف بنده از باز کردن کارت فقط و فقط گردگیری و تمیز کردنش هست و نه لزوما تعویض قطعه یا خمیر. دمای کارت موقع لود و سنگین‌ترین بازی هم تاحالا از 40 بالاتر نرفته.

عزیز مدل کارت چی هست بهتره فنهای کارت رو بوسیله باد کمپرسور تمیز کنید البته با احتیاط تا باز کردن.

لینک به دیدگاه

برا تمیز کردن کارتو باز نکن چون مجبوری خمیر هم عوض کنی  گارانتی کارتت هم باطل میشه اگه برات مهمه الان خمیر خوبم گرونه باید یه ۲۰۰ ۳۰۰ تومنی پیاده شی برا خمیر. با بلوور تمیزش کن اینطور که فنارو با دست بگیر بعد دستگاهو روشن کن.?

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، Sandor گفته است :

درود

قطعا اشتباه می کنی

من همین مدل دارم

witcher3_2018_11_10_20_57_19_876.thumb.jpg.582e67fe20d93721122a318e55dccbe9.jpg

تا به 60 درجه نرسه اصلا فنش روشن نمیشه به همین دلیل دمای معمولش بالای 40 درجه است
حداکثر دما هم در فشار زیاد  با 40 درصد فن 62 درجه است

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، ghost of sparta گفته است :

تا به 60 درجه نرسه اصلا فنش روشن نمیشه به همین دلیل دمای معمولش بالای 40 درجه است
حداکثر دما هم در فشار زیاد  با 40 درصد فن 62 درجه است

دوست عزیز بنده همیشه فن رو به صورت دستی روشن میذارم. توصیه من هم این هست که شما موقع بازی حتما این کار رو بکنید.

لینک به دیدگاه

در 5 ساعت قبل، tsd137 گفته است :

عزیز مدل کارت چی هست بهتره فنهای کارت رو بوسیله باد کمپرسور تمیز کنید البته با احتیاط تا باز کردن.

سلام

این کار یعنی تمیز کردن فن ها بوسیله باد ، باعث ایجاد جریان الکتریسیته در خلاف جهت مدار میشه و احتمالا باعث آسیب به تعذیه فن ها و ... خواهد شد 

فقط زمانی این روش پیشنهاد میشه که کابل فن ها از بورد کارت جدا بشه 

ویرایش شده توسط Hamed2G
لینک به دیدگاه

دنبال  دردسر میگردی منم مثل شما وسواس هستم تو تمیز کردن ولی توصیه میکنم اصلا کارت رو به خاطر تمیزکاری باز نکن فقط موقعی که دماش تو بازی با دور 100 فن بالای 80 رفت و  تعویض خمیر ضروری شد

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...