رفتن به مطلب

فهمیدن اورکلاک شدن cpu

Recommended Posts

باسلام

دوستان از کجا میشه فهمید که یه سی پی یو قبلا اورکلاک شده یا نه؟

ممنون

لینک به دیدگاه

والا راه مشخصی برای تشخیص این مسئله نیست دوست عزیز و اصلا نمیشه با اطمینان گفت . خیلی وقتها با شناخت خود فروشنده که ایا اهل اور هست یا خیر میگن که احتمالا پردازنده اور شده ! گاهی اوقات هم برا اثر استفاده از کولر نامرغوب و اور زیاد سنگین و داغ شدن غیلی زیاد پردازنده کمی روکش بیرونی پردازنده رنگش تیره میشه !! البته همون طور که گفتم این مسائل 100% تعیین کننده نیست و ممکنه برا اثر استفاده طولانی مدت و حرارت بالا ( حتی بودن اور) جداره بیرونی تیره بشه !

راه مشخصی برای تعیین این مسئله وجود نداره !

لینک به دیدگاه

من یه cpu دست دوم خریدم دماش به طور معمول 32-3 هست

میخواستم ببینم راهی هست که بشه فهمید چقدر ازش کار کشیدن؟

اصلا امکان داره سی پی یو بسوزه یا از کار بیوفته؟

مدلش core 2 quad q9400

لینک به دیدگاه

نه عزیز روش خاضی برای فهمیدن این مسئله وجود نداره !! ممکنه با نگاه کردن به نوشته های روی پردازنده و اینکه کم رنگ شده یا نه و یا افتاد خراش های زیاد و خط بر روی پردازنده حدس زد که مثلا چند وقت استفاده شده( مثلا 1 سال ) ولی فقط در همین حد !

زیاد روی این مسئله حساس نشو عزیز. اگر داره بدون مشکل کار میکنه ازش استفاده کن و خیالتم راحت باشه. پردازنده ها طول عمر بالایی دارند و حتی در ضورت اور هم باز هم طول عمرشون اونقدر کم نمیشه و شما تا اون موقع 10 تا پردازنده عوض کردی ! پردازنده یکهو همین طوری از کار نمی افته مگر اینکه مثلا مادربرد شما مشکل داشته باشه و یکهو تو مدار تغذیه شورت بده و پردازنده رو یک اور-ولت اساسی بکنه ( که خیلی نادره مگه اینکه مادبرد شما مال 10 نسل قبل باشه) و از این جور موارد کم اتفاق . استفادت رو بکن و خیالت راحت باشه.

لینک به دیدگاه

از پاسخگویی شما با این سرعت و دقت کمال تشکر رو دارم :wub:

لینک به دیدگاه

• 1 سال بعد...

سلام

mjf عزیز سوال خیلی خوبی پرسیدند و این سوال خیلی هاست ( یه جورایی FAQ محسوب میشه ) و سالار خان هم خوب پاسخ دادند

سایر اساتید هم بزرگواری می کنند اگر اطلاعات و تجاربشون دررابطه با این موضوع را در اختیار دیگران قرار بدن

:excl: حیفه یه همچین تاپیکی با این موضوع مهم اینقدر خلوت باشه و یه گوشه خاک بخوره :excl:

ویرایش شده توسط Mr. Bean
لینک به دیدگاه

اساتید اورکلاک

یعنی کسی نظری نداره ؟؟؟؟؟

درسته راه و نشان دقیقی نداره  ولی  خواهشا  نظرات و تجربیات شخصی خودتونو بفرمایید  تا دیگران هم استفاده کنند

لینک به دیدگاه

باسلام

دوستان از کجا میشه فهمید که یه سی پی یو قبلا اورکلاک شده یا نه؟

ممنون

دوستان خواهشا دانسته هاشون رو از دیگران دریغ نکنند

این موضوعی هست که خیلی ها بهش نیاز دارند

لطفا تجربیات ، پیشنهادات و حتی راههای حدسی و ابتکاری خودتون رو بفرمایید  یا لااقل اگر مقاله یا لینکی در این زمینه میشناسید معرفی کنید

پیشاپیش از توجهتون ممنون

ویرایش شده توسط Mr. Bean
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

در کل چیزی که اثر مخرب نداشته باشه قابل شناسایی نیست و اگه قطعه ای با رعایت تمام مسائل حرفه ای و علمی و منطقی اورکلاک بشه هیچ گونه مشکلی برای اون قطعه پیش نمیاد و طبعا هم چون مشکلی نیست قابل شناسایی نیست

به عنوان مثال پردازنده ها  در زیر اورکلاک سالم میمونن و در بغرنجترین شرایط میسوزنن(پردازنده سوخته هم که معمولا کار نمیکنه اصلا و مشخصه :دی) و گهگاهی هم ممکنه ولتاژ کاریشون اعم از ولتاژ vcore و vccio و vccsa و pll مقدار کمی زیادتر بشه که مشکل خاصی نیست و به دلیل اینکه مادربوردها معمولا کمی بیش از حداقل میزان لازم ولتاژ رو اعمال میکنند(دلیل این  یه ذره ولتاز اضافی هم اینه که پردازنده های مشابه مثلا 2 تا 3770 ممکنه رفتار ولتاژی متفاوتی داشته باشند و باید یک ولتاژ برای پایدار بودن همه اون مدلها اعمال بشه) مسئله ای پیش نمیاد

شما پردازنده رو که گرفتی برای مدت حدود نیم ساعت بذار تستهای سنگین مربوط به پردازنده رو پاس کنه اگر در حین پاس شدن صفحه آبی یا ارور خاصی نگیری هیچ گونه مسئله ای نداره

در مورد گرافیک هم اگه با تنظیمات دیفالت و با آخرین ورژن معتبر درایور در تستی مثل 3dmark11 ارتیفکت ببینید یعنی که ایراد پیدا کرده اون کارت که میتونه بر اثر ولتاژ و فرکانس زیاد در طولانی مدت و دمای بالا باشه

به عقل من این چیزا میرسید فقط :دی

ویرایش شده توسط Farjam
لینک به دیدگاه

ضمن تشکر از فرجام عزیز

چیزی که من از فرمایشات شما و جناب سالار خان متوجه شدم این بود که در واقع اور شدن تاثیر زبادی روی پرسسور نمیزاره ( یعنی یا کامل میسوزه یا هیجیش نمیشه ) ولی پس چرا همیشه توی معاملات پرسسور اولین سوالی که پرسیده میشه سابقه اور شدن اون هست یعنی این فقط یه حربه از طرف فروشندگان (البته بعضی از فروشندگان) برای کم ارزش کردن اجناس و یه جور بازی با قیمت هاست ( مثل کدهای 1 و 2 و3 و.. شماره های موبایل که در کارایی هیچ تفاوتی با هم ندارند ولی قیمت هاشون...)

و سوال دیگه ای که برام پیش اومده ابنکه یه قروشنده ای می گفت پرسسوری که اور میشه اگه مجدد در حالت دیفالت ازش استفاده کنی دمای پرسسور دیگه مثل اولش نمیشه و خیلی بالاتر میره و برای کارهای خیلی ساده هم دیگه نمی تونی از فن فابریکش استفاده کنی و باید یه فن خوب براش تهیه کنی    به نظر شما این حرف واقعیت داره؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

احتمالا اون شخص خودش ناشی بوده و تا خر خره ولتاژ داده به پردازندش که اون اتفاق افتاده :دی دمای پردازنده هم معمولا" تابع ولتاژ هستش و فکر نمیکنم ولتاژ کاری اونقدر زیاد بشه که دما از کنترل فن استوک خارج بشه (بعدش اینکه آدم مگه... که با فن استوک بشینه اورکلاک کنه ؟ در کل با فن استوک اورکلاک کردن بیش از 300-400 مگاهرتز ریسکه :دی)

اینکه میپرسن اور شده یا نشده از نظر من یکی از تاکتیکای زدن تو سر مال مردمه ! در این دوره زمونه بیشتر خریدارها سعیشون بر ارزون خریدنه تا منصفانه خریدن

من شخصا ترجیح میدم جنسی که میخرم تست شده باشه و مشخص باشه که چیکارست از لحاظ فرکانس اما خب ممکنه نظر دیگران این نباشه

لینک به دیدگاه

به این دلیل روی مسئله دما حساس شدم چون اصلا خودم اهل اورکلاک نیستم

به همین دلیل برام سخت میاد که بعد از خرید پرسسور برای کارای معمولی مجبور بشم یه پول اضافی هم برای خرید بک فن خوب هزینه کنم

به هر حال ممنون از پاسخ های خوبتون  تا حدی خیالم راحتتر شد

لینک به دیدگاه

• 3 ماه بعد...

سلام

یکی از آسیب های اورکلاک:

اورکلاک سنگین به سنسور دمای داخلی cpu آسیب میزنه و cpu نمیتونه دمای واقعی رو نشون بده

امکان داره دمای بالا را پائین و دمای پائین رو بالا نشون بده و یا دمائی که نشون میده مرتبا تغییر میکنه و کم و زیاد میشه

این تجربه شخصی من بود از خرید و تست cpu اورکلاک شده

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
سلام

یکی از آسیب های اورکلاک:

اورکلاک سنگین به سنسور دمای داخلی cpu آسیب میزنه و cpu نمیتونه دمای واقعی رو نشون بده

امکان داره دمای بالا را پائین و دمای پائین رو بالا نشون بده و یا دمائی که نشون میده مرتبا تغییر میکنه و کم و زیاد میشه

درود

اینا همگی بسته به شخص اورکلاک کننده هست!؟

یکی مثل من حتی سرش بره حاظر نیست به بولدوزر 8150 روی ایر 1.5 بیشتر بده حتی با بهترین کولر و فقط برای چند ثانیه ثبت !

یکی هم برمیداره به یک پردازنده ذاتا خیلی داغ مثل همون 8150(به دلیل تعداد زیاد هسته ها) روی ایر و با یک کولر معمولی 1.66 ولت میده !؟

اورکلاک اصولی داره و یقینا به همه افراد هم توصیه نشده !؟

لینک به دیدگاه

سلام

یکی از آسیب های اورکلاک:

دوست عزیز

منظور از اوورکلاک سنگین چیه؟ نهایت تلاش برای بالا بردن فرکانس به قیمت از دست رفتن قطعه با ولتاژ فراوان؟ یا پیدا کردن ماکسیموم فرکانس قابل قبول در دمای مناسب و ولتاژ Safe؟

ویرایش شده توسط ARMIN 2012
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...