رفتن به مطلب

خرید گرافیک ماین شده کار عاقلانه ایست!!!!!!!

اشتراک گذاری

Recommended Posts

در 5 دقیقه قبل، memex گفته است :

کاهش فرکانس هسته 1f610.png

من ب شوخی گفتم جالب بود برام اخه

ایشالا که در درس و زندگی موفق باشین

ویرایش شده توسط Divine
لینک به دیدگاه

• ارسال 88
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

دوستانی که دمای کارت گرافیکشون میره بالا بهترین کار تعویض خمیر سیلیکون هست.

توصیه میکنم خمیر سیلیکون کارت رو با خمیرهایی که ماندگاری بالا و انتقال حرارتی بالایی دارن تعویض کنید.

من خودم از ترمال گریزلی کریونات استفاده کردم. 

کسی خواست دارم از این خمیر برای فروش. خصوصی درخدمتم

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، i-Farzad گفته است :

جدای  این حرف ها ، این مسئله خرید کارت های ماین شده ، سوال بزرگی برای کاربران ایجاد کرده که بخریم یا نخریم

از یک طرف قیمتش برا کسایی که قدرت خرید پایینی دارن بصرفست از یک طرف ریسک خرابی و ... داره

بنده یه پیشنهاد دارم ، شما که کاربر شناخته شده ای هستی یه زبون بزار تا یه تیمی ، گروهی متشکل از تعدادی تعمیرکار حرفه ای تشکیل بشه و این کارت های ماین شده رو بررسی دقیق سخت افزاری کنند و به یک نتیجه برسند که کارت های ماین شده احتمال داره چه آسیب هایی دیده باشند و آیا قابل تعمیر هستند یا نه و اصلا آیا خریدشون عاقلانه هست؟

آخه یه انجمن حرفه ای در زمینه قطعات سخت افزاری خدایی زشت نیست یه همچین گروهی نداشته باشه و یه همچین حرکتی نزنه؟

اگر دوتا کارت مثل هم,  کاملا مشابه که یکی ماین شده و اونیکی مختص گیم بوده(صدرصد مطمن باشم که در غیرموارد بالا استفاده نشده باشه)

صدرصد تماما با گیم و بنچمارک تست میکنم

و حتما اطلاع رسانی میکنم  

موفق باشید 

• لایک 2
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 1 ساعت قبل، ultragame888 گفته است :

دوستان بالاخره برنامه 3dmark بهتره و دقیقتره یا fumork?

درود

اگر میخواید کارتتون مثل کارت GTX 590  زیر نباشه ترجیحا  از Furmark و Kombustor  استفاده نکنید.

590.thumb.jpg.1759d8fe0f3c7ae430e29de9ad308f60.jpg

بهترین گزینه بین نرم افزارها 3DMARK - Fire strike - Time spy هست و بین بازی ها هم میشه Witcher 3 رو مثال زد.

عکس های زیر از بررسی تعداد زیادی استرس تست توسط سایت tom's Hardware برداشته شده.

power.thumb.png.9efbf41ba1edb22169c66337ab92714d.png1567615804_temp1.thumb.png.7e95947c523d59728fb4d763e3324eef.png1490111124_temp2.thumb.png.943a06fa156ba4ab005831f9772526cd.png

Kombustor و Furmark بیشترین فشار رو چه از لحاظ دمایی و چه برق مصرفی به کارت میارند.

• لایک 1
لینک به دیدگاه

سلام دوستان

اصولا یک ماینر نباید به فروش کارت گرافیک‌های خودش به عنوان یک معامله‌ی سودآور فکر کنه...

مشکل اصلی اینجاست که ماینرهای ما همون اول میان و گرافیک‌های گیمینگ رو به جای گرافیک‌های ماینینگ خریداری می‌کنن برای این روزها...

اجتماع ماینرها گروه‌ها و کانال‌های مختلفی دارن، اگر کارت‌گرافیکی رو برای فروش گذاشتن توی فروم یا هرجای دیگه، چرا توی اجتماع خودشون خرید و فروش نمیشه!؟ چرا یک ماینر کارت یک ماینر دیگه رو خریداری نمی‌کنه!؟ تا به حال براتون این سوال پیش نیومده!؟ (مگر در موارد معدود و محدود که شخص از ریزجزئیات عملکرد اون فرد و ریگ‌ها و کارت‌هاش خبر داشته باشه)

آیا همه‌ی ماینرها به اصول نگهداری قطعات توجه می‌کنن!؟ خیر،‌ بنده دیدم جاهایی رو که حتی تار عنکبوت بسته از بس بهش سر نزدن... بعد از n وقت، همون کارت‌هایی که گِل‌گرفته شده رو باز می‌کنن، پد و خمیر رو عوض کرده یا نکرده سریعا یک بلووِر و اسپری می‌زنن و شیک و تمیز و نونوار در کنار کیس‌هاشون برای فروش می‌گذارن یا اینکه اعلام می‌کنن فقط n وقت ماین شده اون هم اصولی...

کارت‌های DualBios که خریداری می‌کنین رو معمولا یک Bios شون رو از دست رفته بدونین...

یک سوال دیگه اینکه چرا ماینرها از دستگاه‌های ماینر استفاده نمی‌کنن و سراغ این گرافیک‌ها میرن!؟ ماینرها که سودشون از گرافیک بیشتر هست (درآمد حاصله منظورم هست)...! فقط به این خاطر میرن که از همون اول به سود فروش کارت‌های گرافیک‌شون فکر کردن و برای اون به صورت سرمایه‌گذاری برنامه‌ریزی کردن...

"شفافیت توی اجتماع ماینرها سَم هست..."

البته بحث و سخن زیاد هست ولی انگیزه‌ای برای تایپ نیست، تجارت سیاهی داره برای این کارت‌ها صورت می‌گیره که شرم‌آوره

• لایک 5
لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، ali.king گفته است :

اون گارانتی به نظر من بیجا میکنه همچین حرفی بزنه !! اونجا ک 20تا 20تا میفروخته به چند برابر !! بااااید مسولیت کارت های گیمینگ رو قبول کنه ! کارت های ماین شده رو هم ک باز کنن از وضعیت خمیر و پد ها شاید بفهمن

من خودم گارانتی میشناختم کلیییی گرافیک از یه برند دیگه میفروخت ! کلا دکون دستگاه درست کرده بود سر همین ماین ! شاسی . اسمبل . نصب برنامه ها و کلی کارای دیگه میکرد ک فقط پول در بیاره.اونوقت این گارانتی بیاد بزنه زیر گارانتیش دیگه واقعا ظلمه

چاکرم دوست عزیز و بزرگوار

بحث این نیست که باید حتما بگیره یا بیجا میکنه نگیره 

بحث واقعیت واصل ماجراست چون طبق قوانینی که هر گارانتی داره  ,فشار غیر متعارف به قطعه شامل گارانتی نمیشه,

و چون تشخیص کارت (amdنه فرض بر تغییر بایوس و دیفالت نکردن) انویدیا که ماین شده ممکن نیست من که بلد نیستم تفکیکش کنم   اونام بگن ماین شده ونامتعارف استفاده کردی و شامل گارانتی نمیشه   در اصل یعنی کارتی که ماین شده(گیمو کار نداریم) گارانتی دار هست ,

گارانتیش بی معنیه و مرده هست.

دوستان اگه کارتی(ماین شده) رو بردن برای گارانتی حتما اطلاع رسانی کنند

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

یه زمانی  مد شده بود ماینرها تاپیک میزدن یا توی تاپیک دیگران پست میزدن کارت ماین شده بهتر از کارت دست گیمر هستش هم سود کردن و هم شیره کارتو کشیدن الانم میخوان روی فروش کارت مرده سود کنن

چه رویی دارن والا ، هر چی هم برهان میزاشتی قبول نمیکردن آخر هم سر میگفتن کارتی که ماین شده از آب و گل در اومده حتی بهتر از آکبند هستش !!!

کلا خرید قطعه دست دو ریسک هستش حالا ماین شده باشه ریسکش چند برابر میشه ، خریدار موقع خرید باید خطرشو به جون بخره 

• لایک 2
لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، Sir MehDi گفته است :

درود

اگر میخواید کارتتون مثل کارت GTX 590  زیر نباشه ترجیحا  از Furmark و Kombustor  استفاده نکنید.

590.thumb.jpg.1759d8fe0f3c7ae430e29de9ad308f60.jpg

بهترین گزینه بین نرم افزارها 3DMARK - Fire strike - Time spy هست و بین بازی ها هم میشه Witcher 3 رو مثال زد.

عکس های زیر از بررسی تعداد زیادی استرس تست توسط سایت tom's Hardware برداشته شده.

power.thumb.png.9efbf41ba1edb22169c66337ab92714d.png1567615804_temp1.thumb.png.7e95947c523d59728fb4d763e3324eef.png1490111124_temp2.thumb.png.943a06fa156ba4ab005831f9772526cd.png

Kombustor و Furmark بیشترین فشار رو چه از لحاظ دمایی و چه برق مصرفی به کارت میارند.

خدا خیرت بده داداش همش در مورد کامبوستر هم تو ذهنم سوال بود 

یه دنیا ممنون بابت توضیح کاملتون

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، Hassan.SK گفته است :

یه زمانی  مد شده بود ماینرها تاپیک میزدن یا توی تاپیک دیگران پست میزدن کارت ماین شده بهتر از کارت دست گیمر هستش هم سود کردن و هم شیره کارتو کشیدن الانم میخوان روی فروش کارت مرده سود کنن

چه رویی دارن والا ، هر چی هم برهان میزاشتی قبول نمیکردن آخر هم سر میگفتن کارتی که ماین شده از آب و گل در اومده حتی بهتر از آکبند هستش !!!

کلا خرید قطعه دست دو ریسک هستش حالا ماین شده باشه ریسکش چند برابر میشه ، خریدار موقع خرید باید خطرشو به جون بخره 

بسیار کامل و عالی

با تشکر

لینک به دیدگاه

در 45 دقیقه قبل، ultragame888 گفته است :

باشه ترجیحا  از Furmark و Kombustor  استفاده 

Kombustor مشکل نداره خیلی بهینه تر از furmark هست 

هیچ فشار خاصی هم نمیاره یبار تست کنید.. 

ولی هنوزم نمیدونم این furmark چیکار میکنه اینقد الکی سنگینه هیچیم تو صفحه نیستا

لینک به دیدگاه

در 21 دقیقه قبل، memex گفته است :

Kombustor مشکل نداره خیلی بهینه تر از furmark هست 

هیچ فشار خاصی هم نمیاره یبار تست کنید.. 

ولی هنوزم نمیدونم این furmark چیکار میکنه اینقد الکی سنگینه هیچیم تو صفحه نیستا

ممنون

لینک به دیدگاه

یکی از دوستان این ویدو ها فایل ها برام فرستاد یه شرکت دیتاسنتر هست که زده تو کار ماین داخلی هست این شرکت فروش هاست ! دوتا ویدو هم هست که میتونید دانلود کنید کم حجم هستن

photo_2018-12-10_00-56-18.jpg

ویرایش شده توسط naderblue
  • لایک 1
لینک به دیدگاه

در 17 دقیقه قبل، naderblue گفته است :

یکی از دوستان این ویدو ها فایل ها برام فرستاد یه شرکت دیتاسنتر هست که زده تو کار ماین داخلی هست این شرکت فروش هاست ! دوتا ویدو هم هست که میتونید دانلود کنید کم حجم هستن

از نویز فن ها مشخصه که چ حال و روزی دارن کارت ها... احتمالا هم واقعا براشون داره میصرفه ماینینگ!!! ب گدا بیتکوین بدی قهر میکنه الان ?

لینک به دیدگاه

در هم اکنون، ??????? گفته است :

از نویز فن ها مشخصه که چ حال و روزی دارن کارت ها... احتمالا هم واقعا براشون داره میصرفه ماینینگ!!! ب گدا بیتکوین بدی قهر میکنه الان 1f60f.png

نمی دونم چی تولید میکنن اما دیتاسنتر کردن ساختمون ماین خخخ دوستم میگفت صدا اینقدر زیاده که نمی دونی کدوم وری بریی

میگفت نزدیک 500 تا 1 ملیاردتومن کارت اونجا بود رفیق ما مدیریت سرور بلده برا همین در اون شرکت رفته بازدید

ویرایش شده توسط naderblue
لینک به دیدگاه

در 31 دقیقه قبل، naderblue گفته است :

اوه اوه فک کن اینا بیاد تو بازار خیلی جالب می شه

لینک به دیدگاه

در هم اکنون، Divine گفته است :

اوه اوه فک کن اینا بیاد تو بازار خیلی جالب می شه

دقیقا همینا میاد تو بازار 24 ساعت روشن هستن پدرشون دراوردن !

• لایک 1
لینک به دیدگاه

ازونجایی که از بالاترین نقطه تا پایین ترین نقطه اقتصاد کشور رو ریسک های هیجانی عجیب پر کرده ملت ما هم به ریسک کردن عادت کردن...

مطمئن باشید هرچقدر هم سر نخریدن کارتهای ماینینگ صحبت بشه باز خیلیا (با وجود علم به ریسک بسیار بالا) میرن میخرن...

این هم تبدیل به یه عادت شده حتی ببینید سر خرید و فروش ارز هم با وجود ریسک های بالایی که در مواقع افت و خیز هیجانی داره باز خیلیا میرن سرمایه اشون رو ریسک میکنن... 

چون میدونن تنها راهی که ممکنه به سود خوبی برسن (توی شرایط کنونی بازار و اقتصاد) استفاده از شانس و اقبال هست نه تکیه به تولید و کار مناسب...

حتی تلویزیون و رسانه م(ی) لی هم به جای اینکه بحث اقتصاد سالم رو تشویق کنند تبدیل به رسانه قمارخانه شده و از سر تا پاش مسابقات شانسی، قرعه کشی، حدس نتیجه مسابقه و ازین جور قمارها فراگرفته که به این وضعیت خراب ریسک پذیری مردم دامن میزنه...

پ ن: خود من یه اصلی توی زندگیم دارم که ریسک های خیلی بالا رو در صورتی که راهی برای بالا بردن شانس موفقیت خودم نداشته باشم نمیپذیرم. به همین خاطر قطعا و قطعا ترجیح میدم گرافیک 1060 آکبند با چک و چونه زدن و زیر قیمت بازار بگیرم و با 70 فریم بازی کنم تا اینکه 1070 بگیرم که 1 سال یا 2 سال ماین شده و نهایت فایده اش هم اینه که به جای 70 فریم 85 فریم میده اما آرامش روانی آدم رو به هم میزنه و حتی شب ها هم آدم خواب میبینه که گرافیکش سوخته...

• لایک 9
لینک به دیدگاه

در 11 دقیقه قبل، indianboy گفته است :

ازونجایی که از بالاترین نقطه تا پایین ترین نقطه اقتصاد کشور رو ریسک های هیجانی عجیب پر کرده ملت ما هم به ریسک کردن عادت کردن...

مطمئن باشید هرچقدر هم سر نخریدن کارتهای ماینینگ صحبت بشه باز خیلیا (با وجود علم به ریسک بسیار بالا) میرن میخرن...

این هم تبدیل به یه عادت شده حتی ببینید سر خرید و فروش ارز هم با وجود ریسک های بالایی که در مواقع افت و خیز هیجانی داره باز خیلیا میرن سرمایه اشون رو ریسک میکنن... 

چون میدونن تنها راهی که ممکنه به سود خوبی برسن (توی شرایط کنونی بازار و اقتصاد) استفاده از شانس و اقبال هست نه تکیه به تولید و کار مناسب...

حتی تلویزیون و رسانه م(ی) لی هم به جای اینکه بحث اقتصاد سالم رو تشویق کنند تبدیل به رسانه قمارخانه شده و از سر تا پاش مسابقات شانسی، قرعه کشی، حدس نتیجه مسابقه و ازین جور قمارها فراگرفته که به این وضعیت خراب ریسک پذیری مردم دامن میزنه...

پ ن: خود من یه اصلی توی زندگیم دارم که ریسک های خیلی بالا رو در صورتی که راهی برای بالا بردن شانس موفقیت خودم نداشته باشم نمیپذیرم. به همین خاطر قطعا و قطعا ترجیح میدم گرافیک 1060 آکبند با چک و چونه زدن و زیر قیمت بازار بگیرم و با 70 فریم بازی کنم تا اینکه 1070 بگیرم که 1 سال یا 2 سال ماین شده و نهایت فایده اش هم اینه که به جای 70 فریم 85 فریم میده اما آرامش روانی آدم رو به هم میزنه و حتی شب ها هم آدم خواب میبینه که گرافیکش سوخته...

دمت گرم.نظراتت بسیارعقلانی و سنجیده هست

لینک به دیدگاه

در 4 ساعت قبل، indianboy گفته است :

پاش مسابقات شانسی، قرعه کشی، حدس نتیجه مسابقه و ازین جور قمارها فراگرفته که به این وضعیت خراب ریسک پذیری مردم دامن میزنه...

ملت شرطی شدن... قبلا با این راها پول درمیومد الانم فک میکنن پول درمیاد

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

کم کم  وضع خراب تر هم میشه و کاربر معمولی تقریباً هیچ راهی براش نمیمونه مگر اینکه کارت نو بخره اونم با سلام صلوات

?

https://www.expreview.com/65853.html

ویرایش شده توسط mInI_ClockEr
  • لایک 1
لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، mInI_ClockEr گفته است :

کم کم  وضع خراب تر هم میشه و کاربر معمولی تقریباً هیچ راهی براش نمیمونه مگر اینکه کارت نو بخره اونم با سلام صلوات

1f447.png

https://www.expreview.com/65853.html

سلام دوست عزیز 

بازی مثل wow هم کرش میکنه ببینید اوضاع چقد خرابه فقط نفهمیدم کارت 1060 هست یا 1080 ti

در کل  خرید کارت ماین شده  ریسکیه

چند توصیه,دوستانی که کارت ماین شده میخرن خواهشن :

اصلا به تصویر دادن اکتفا نکنید.

حتما چندبار تست بگیرید

اصلا به تست با مانیتورزیر 1080p فکر هم نکنید و حتما معادل و یا بالاتر باشد چون فشار روی گرافیک متفاوته.

بالای سه روز تست کنن.

با انواع بازی تست کنن.

اصلا اعتباری به برنامه های بنچمارک گیری نیست که بگید خوب اوکیه بنچمارکش که خوبه پس کارت سالمه ,حتما با چند برنامه مختلف تست کنید

چون که کارتها زیاد کار کردن با برنامه افتر برنر دستی دور فنو روی ۱۰۰ بزارید چون خودم دیدم تعدادی کارت با برخورد فن به هیت سینک  صدای تولید میکنند. 

خیلی جالب بود با تشکر  

انشالله همه دوستان صاحب کارت بشن

برحسودو بخیل هم لعنت.

• لایک 2
لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...

من فکر میکنم بعضی دوستان دارن با قهر و بغض حرف میزنن وگرنه خریدار کارت سالم میخواد و ماین و غیر ماین هم فرقی نمیکنه

مثلا اگه من یه کارت گیمینگ به شما بفروشم که به هر دلیلی مشکل داره کار درستی کردم و اگه یه کارت ماین کاملا سالم بفروشم کار بدی کردم ؟

نه اینطور نیست هر کسی وظیفه داره قطعه سالم به دیگری بفروشه خریدار هم حق داره چه از نظر قیمت و چه از نظر سلامت و کیفیت بهترین خرید رو بکنه

پس یک شما به عنوان خریدار به جای گیر دادن به ماین شده و ماین نشده بهتره به سلامت کارت توجه کنید از طرف بخواین بهتون مهلت تست مناسب بده کارت رو در گیم و در کار تست کنید

با بنچمارک پشت هم به کارت اسیب نزنید اصلا کار خوبی نیست که از کارت دیگران بنچمارکها رو در حالت اولترا و سنگین و در چند مرتبه میگیرید چون خود بنچمارکها اسیب میزنن به کارت

و یه پیشنهاد شخصی حتی الامکان سعی کنید کارتهای AMD رو دست دوم  نخرید چون دوام کمتری دارن و درحالت ماین شده بخاطر دست زدن به بایوس هم احتمال اسیب به رام هاشون وجود داره.

اگر کارت AMD رو از فروشنده به عنوان کارت ماین شده دارید میخرید از فروشنده بخواید بایوس اورژینال رو روی کارت نزنه و

اول کارت رو با بایوس ماین و با ماین کردن تست کنید اصولا بسته به اینکه اورکلاک کنید یا نه باید هشریت بالای 25 و دمای کمتر از 60 داشته باشن . بدونه وقفه حداقل 6 ساعت ماین کنید به وضعیت لودینگ و دما و ... درهمون حالت ماین توجه کنید بعد اگه همه چیز اکی بود و دوست داشتید بایوس ارژینال بزنید و در گیم و در کار تست کنید و چنتا بنچمارک مناسب و با فاصله بگیرید

سعی کنید کارت گارانتی دار بخرید و مطمئن بشید هیچ مورد ابطال کننده گارانتی هم واسه کارت بوجود نیومده باشه

در پایان هم از نصف قیمت خریدن کارت لذت ببرید و بدونید ماینرها موجبات نصف شدن قیمت کارت رو برای شما فراهم کردن و خوشحال باشید

قیمت دلاری پرچمدارن الان AMD و انویدیا دقیقا قیمت قبل اوج گرفتن ماین هست و تازه با ورود کارتهای ماینرها به بازار دست دوم موجبات زدن تخفیفهای سنگین روی کارت از طرف شرکتها فراهم شده و گرنه گیمرها قبل ماین از کنار gtx 1070 هم نمیتونستن رد بشن ولی الان هرکدوم یدونه تو خونه دارن

اونایی که توانایی خرید ندارن هم عاملان قیمت کنونی دلار رو نفرین کنن و بدونن اگه اونها نبودن الان با 500 هزار تومن میتونستن 1070 بخرن از ماینرها

ویرایش شده توسط eci g20
  • لایک 3
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 8 دقیقه قبل، eci g20 گفته است :

من فکر میکنم بعضی دوستان دارن با قهر و بغض حرف میزنن وگرنه خریدار کارت سالم میخواد و ماین و غیر ماین هم فرقی نمیکنه

با اون قسمت از حرفتون که کارت سالم بخرید موافقم حتی کارت آکبند

تجربه خودم از 480 که آکبند در تاریخ اسفند 95 از لیون گرفتم واسه کاربران جدید بگم که بعد اینکه کارت به دستم رسید تست تایم اسپای گرفتم که در کمال ناباروری متوجه شدم که توی دایرکس 12 کرش میکنه و تستو کامل پاس نمیکنه که به گارانتی ارجاع و تعویض شد هر قطعه ای که میگیرید تستش کنید هیمشه هم گفتم بهترین تست برای گرافیک بازی کردن برای چند ساعت پشت سرهم هستش و بدترین تست که باعث شده کارت چند نفر به فنا بره فورمارک هستش که بازم بعضی ها از این تست استفاده میکنن با وجود اینکه توی تاپیکهای مختلف اطلاع رسانی کردیم 

• لایک 1
لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، eci g20 گفته است :

من فکر میکنم بعضی دوستان دارن با قهر و بغض حرف میزنن

اینم باشه حق دارن :D

لینک به دیدگاه

در 6 ساعت قبل، Hassan.SK گفته است :

با اون قسمت از حرفتون که کارت سالم بخرید موافقم حتی کارت آکبند

تجربه خودم از 480 که آکبند در تاریخ اسفند 95 از لیون گرفتم واسه کاربران جدید بگم که بعد اینکه کارت به دستم رسید تست تایم اسپای گرفتم که در کمال ناباروری متوجه شدم که توی دایرکس 12 کرش میکنه و تستو کامل پاس نمیکنه که به گارانتی ارجاع و تعویض شد هر قطعه ای که میگیرید تستش کنید هیمشه هم گفتم بهترین تست برای گرافیک بازی کردن برای چند ساعت پشت سرهم هستش و بدترین تست که باعث شده کارت چند نفر به فنا بره فورمارک هستش که بازم بعضی ها از این تست استفاده میکنن با وجود اینکه توی تاپیکهای مختلف اطلاع رسانی کردیم 

همین تست بازی کردن پشت سر هم باید چه مواردی رو در نظر گرفت؟نتیجه اش باید چی باشه؟

لینک به دیدگاه

مهمان
This topic is now closed to further replies.
 اشتراک گذاری

• اضافه کردن...