رفتن به مطلب

کمک برای اورکلاک پردازنده ی 1600

ho3einsa
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

• کاربر ویژه
در 8 دقیقه قبل، ho3einsa گفته است :

داش سعید عکس بفرست بهتر بشه نظر داد. باید بذاریش رو manual

داداش همونطور که گفتی انجام دادم. smt رو غیر فعال کردم. core performance boost رو هم همینطور. دما 10 درجه اومد پایین! فک کنم با همین کولر استوک هم 4 رو راحت بزنم.

میگم این غیر فعال کردن هسته های مجازی تو گیم تاثیری که نداره؟ باعث پایین اومدن فریم نمیشه؟

گفتم خدمتتون. کاهش فریم که هیچ من در 90 درصد موارد بررسی کردم 6 هسته برای گیم کافی هست و کمی هم فریم افزایش پیدا میکنه! حدود 5- 10 درصد چیزی هست که تو سایت های بررسی هم نوشتن و میتونید گوگل کنید.

لینک به دیدگاه

• ارسال 107
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

• کاربر ویژه
در 2 دقیقه قبل، ho3einsa گفته است :

بعد  15 دقیقه تست استرس

1.jpg

دمای پردازنده رو در محدوده زیر 70 نگهدارین. با چه نرم افزاری پردازنده رو تحت فشار قرار دادین؟

لینک به دیدگاه

در 13 دقیقه قبل، HeX گفته است :

دمای پردازنده رو در محدوده زیر 70 نگهدارین. با چه نرم افزاری پردازنده رو تحت فشار قرار دادین؟

15 دقیقه تست استرس همین

cpu-z

تو بازی پردازنده دماش از 62 بالاتر نمیره چون نهایت 50 درصد زیر فشار میره

ویرایش شده توسط ho3einsa
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در هم اکنون، ho3einsa گفته است :

15 دقیقه تست استرس همین cpu-z

من پیشنهاد می کنم ولتاژ و فرکانس رو بالاتر از این نبرین. بخصوص دمای هوا و محیط در اکثر شهرهای ایران بالا رفته. دمای محیط بر دمای رایزن ها بسیار تاثیر گذار هست و در لودهای سنگین تر از این با کولر استوک شما مشکل دفع حرارت  و امکان آسیب پردازنده و برد رو خواهید داشت.

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، HeX گفته است :

من پیشنهاد می کنم ولتاژ و فرکانس رو بالاتر از این نبرین. بخصوص دمای هوا و محیط در اکثر شهرهای ایران بالا رفته. دمای محیط بر دمای رایزن ها بسیار تاثیر گذار هست و در لودهای سنگین تر از این با کولر استوک شما مشکل دفع حرارت  و امکان آسیب پردازنده و برد رو خواهید داشت.

کولر cm hyper 212 خوبه بگیرم؟ اره دما رفته شدید بالا. البته همینقد فرکانس هم برام کافیه. دما زیر 70 باشه مشکلی پیش نمیاد ایشالا.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 3 ساعت قبل، ho3einsa گفته است :

کولر cm hyper 212 خوبه بگیرم؟ اره دما رفته شدید بالا. البته همینقد فرکانس هم برام کافیه. دما زیر 70 باشه مشکلی پیش نمیاد ایشالا.

نظر شخصی بنده: 200 مگاهرتز بیشتر ارزش این میزان هزینه رو نداره!

زیر 70 هم کاملا امن هست.

لینک به دیدگاه

در در 4 تیر 1398 در 01:28، HeX گفته است :

نظر شخصی بنده: 200 مگاهرتز بیشتر ارزش این میزان هزینه رو نداره!

زیر 70 هم کاملا امن هست.

من داشتم بازی میکردم تصویر رفت بعد روی مادربورد چراغ دوم که مربوط به گرافیکه روشن شد به صورت زرد. اون rgb کارت هم خاموش روشن میشد و تصویر رفته بود. دستمو چند ثانیه رو ریستارت نگه داشتم تا سیستم ریست شد اومد بالا. حالا مشکل از گرافیکه یا این اورکلاکی که کردم؟ کارت دماش تا 83 رفته بود ولی پردازنده 65 اینا بود

لینک به دیدگاه

احتمال خیلی زیاد واسه همون اوور پردازنده ات بوده 

یه بار بایوس ریست کن و دوباره برو داخل بازی ببین اگه تکرار بشه اونوقت مشکل از گرافیکته 

لینک به دیدگاه

دوستان چقدر از اورکلاک می ترسین

اورکلاک سنگین شاید 30 سال عمر پردازنده رو بکنه 15 سال 

من یه سیستم دارم پردازندش C2D E8400 هست الان حدود 8 ساله که رو کولر فابریک خودش و یه خمیر سیلیکون اشغال هزار تومنی از فرکانس 3 اورکلاک شده به 4.3

اونم رو ولتاژ 1.475 

البته مادربوردم یه مدل کم صرف پایین ردست و LLC نداره برای همین ولتاژ هیچ وقت تا اونجا نمیره بیشترین عددی که رفت تا حالا 1.42 بود 

اگه بدونید دارید چیکار میکنید و همه چی رو تحت کنترل داشته باشید هیچی نمیشه 

مثلا رو همین سیستمه یه فن بزرگ گذاشتم رو مادربورد تا مدار تغذیه و پل شمالی جنوبی و رم و دوستان رو خنک کنه و سرعت همه فن هارو تا بردم بالا 

پاورشم یه پاور مارک اشغاله به اسم لوگیس 

8 ساله داره همینجوری کار می‌کنه 

8 سال پیش سی پی یو رو حدود 200 هزار تومن خریده بودم یعنی برخورده کمتر از 200 دلار 

الان شده حدود 3 دلار 

الان دیگه بسوزه هم برام مهم نیست خخخخ

سیستم های رایزن رو تا جایی که دیگه فرکانس با ولتاژ بالا نمیره اورکلاک کنید 

مثلا سی پی یو رایزن 1200 من با 1.35 روی 3.75 مشکل کار می‌کنه 

ولی با 1.45 رو 3.9 بوت هم نمیشه

اینکه ولتاژ بالا سی پی یو رو خراب می کنه بخواطر خود ولتاژ نیست بخواطر دمایی که تو یه نقطه نانومتری لحظه ای ایجاد میشه و اون نقطه از سلیکون باعث کرش کردن میشه یا تو ولتاژ ها خیلی بالا باعث سوختن میشه 

برای همینکه واترکولر با اینکه دماش معمولا یخورده بالاتر از ایر کولره ولی سیستم توش پایدار تره 

چون این افزایش دما های لحظه ای در‌جا جذب آب میشه و باعث ناپایداری سیستم یا آسیب دیدن نمیشه 

بطور رسمی رو ایر کولر ای ام دی تا 1.4 رو پیشنهاد می کنه و روی واترکولر 1.45

در هر حال زیاد مهم نیست چون رایزن از یه حدی هرچی ولتاژ بدی نمی تونی فرکانس ببری بالا 

شما باید اون نقطه رو پیدا کنید

مثلا من خیلی بدشناسی آوردم و از 3.75 به بعد افزایش ولتاژ شدید میخواد تا مثلا 100 مگاهرتز یا 150 مگاهرتز اور بشه که 100% هم پایدار نیست ارزششم نداره

بعد  ولتاژ SOC تو رایزن خطرناکه چون خیلی گرما تولید می کنه 

این نرمالش 1.1 هست تا 1.2 ایرادی نداره ولی بعد اورکلاک کردن همه چی حالا اینو یه پله یه پله بیارید پایین ببینید تا کجا پایداره 

مثلا برای من 1.075 پایین ترین ولتاژ پایدار بود 

همین یه ذره اندرولت گرما تولیدی رو خیلی کمتر کرد 

اینا که گفتم برای رایزنه ها نرید رو اینتل اعمال نکنید 

لینک به دیدگاه

در 5 ساعت قبل، ho3einsa گفته است :

من داشتم بازی میکردم تصویر رفت بعد روی مادربورد چراغ دوم که مربوط به گرافیکه روشن شد به صورت زرد. اون rgb کارت هم خاموش روشن میشد و تصویر رفته بود. دستمو چند ثانیه رو ریستارت نگه داشتم تا سیستم ریست شد اومد بالا. حالا مشکل از گرافیکه یا این اورکلاکی که کردم؟ کارت دماش تا 83 رفته بود ولی پردازنده 65 اینا بود

احتمال 99 درصد از پاور هس

گفتی پاورت 550uk هس 

توانی ک برای ی پاور اعلام میشه حداکثر توانی هس در حالت پیک ارائه میکنه در حالی ک در حالت پایدار با توجه ب بازدهی سری uk  ب مراتب کمتر از میزان اعلام شدس

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، arian97 گفته است :

احتمال 99 درصد از پاور هس

گفتی پاورت 550uk هس 

توانی ک برای ی پاور اعلام میشه حداکثر توانی هس در حالت پیک ارائه میکنه در حالی ک در حالت پایدار با توجه ب بازدهی سری uk  ب مراتب کمتر از میزان اعلام شدس

اره احتمالش‌ هست. تو این گرونی‌ چجوری پاور بخرم

لینک به دیدگاه

llc رو روی regular ست کردم فرکانس رو هم از 3.9 اوردم رو 3.8 استیبل شد. فک کنم بخاطر فرکانسه بود.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 7 ساعت قبل، ho3einsa گفته است :

llc رو روی regular ست کردم فرکانس رو هم از 3.9 اوردم رو 3.8 استیبل شد. فک کنم بخاطر فرکانسه بود.

بهتون گفتم که با اون ولتاژ بیشتر از 3.8 ناپایداری دارین...

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، HeX گفته است :

بهتون گفتم که با اون ولتاژ بیشتر از 3.8 ناپایداری دارین...

میگم الان من ولتاژ رو روی 1.15 ست کردم که خودش اتومات 1.155 کرد تو بایوس. بعد اومدم داخل ویندوز تست استرس گرفتم تا حدود 1.19 میره ولتاژ.

حالا دوتا نکته:

1. وقتی ولتاژ کم داده میشه llc تلاش میکنه ولتاژ مورد نیاز پردازنده رو به صورت اتومات برسونه. درسته؟ اگه این اختلاف زیاد باشه به مدار تغذیه مشکلی وارد نمیشه؟

2. من از کجا بدونم که پردازنده با این ولتاژ اوکیه و افت کارایی نداره؟ بنچمارک دقیقی موجود نیس که با استفاده ازش بفهمم تو کدوم ولتاژ بهترین پرفورمنسو داره؟

image.thumb.png.ac1f1eaa457a0e2e39c0b74086cfad05.png

بنچمارک خود cpu-z نشون میده که تو تک هسته یه کم افت داشته و تو چند هسته پیشرفت داشته با این دستکاری.

ولی تا اونجا که فهمیدم قابل استناد نیس.

ویرایش شده توسط ho3einsa
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 52 دقیقه قبل، ho3einsa گفته است :

میگم الان من ولتاژ رو روی 1.15 ست کردم که خودش اتومات 1.155 کرد تو بایوس. بعد اومدم داخل ویندوز تست استرس گرفتم تا حدود 1.19 میره ولتاژ.

حالا دوتا نکته:

1. وقتی ولتاژ کم داده میشه llc تلاش میکنه ولتاژ مورد نیاز پردازنده رو به صورت اتومات برسونه. درسته؟ اگه این اختلاف زیاد باشه به مدار تغذیه مشکلی وارد نمیشه؟

2. من از کجا بدونم که پردازنده با این ولتاژ اوکیه و افت کارایی نداره؟ بنچمارک دقیقی موجود نیس که با استفاده ازش بفهمم تو کدوم ولتاژ بهترین پرفورمنسو داره؟

بنچمارک خود cpu-z نشون میده که تو تک هسته یه کم افت داشته و تو چند هسته پیشرفت داشته با این دستکاری.

LLC یا Load line Calibration قابلیتی برای جبران افت ولتاژ هسته ها در لود های سنگین هست و قرار نیست مشکلی برای مدار تغذیه ایجاد کنه. 

یادمه زمانی برای تست عملکرد رم و پردازنده و اینکه آیا صددرصد پایدار هستند از تست فیزیکس 3d11 استفاده می کردم. کمترین ناپایداری باعث نقصان در عملکرد و افت نتیجه میشد.

شما برای اطمینان از پایداری کامل بهتر هست از نرم افزار های بهتری مثل prime95 استفاده کنید. نرم افزار رو باز کنید و تست Smallest FFTs رو ران کنید.در صورت ناپایداری این نرم افزار خودش ارور میده داخل هر کادر مربوط به هر هسته.  فقط کاملا حواستون به دما باشه که از محدوده 80 به بعد خطرناک هست. دمای واقعی سوکت هم همون package هست که 70.3 زده تو تصویر.

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، ho3einsa گفته است :

حالا دوتا نکته:

مهندس ولتاژ ربطی به کارایی نداره 

ولتاژ برای پایدار شدن فرکانسه

تو باید با AIDA64 تست پایداری بگیری 

فکر نکنم پایدار باشه چون ولتاژ رو خیلی پایین دادی 

اول بزار 1.4و  تا جایی که پایدار بود فرکانس رو ببر بالا 

بعد حالا هر چقدر دوست داری بالا پایین کن

ولتاژ SOC هم چک کن اگه ببین روی 1.1 باشه اگه اتومات هم بود بزار 1.1 

بعضی مادربورد ها رو حالت اتومات ولتاژ های عجیبی روی SOC میدن

اون LLC هم برای وقتیه که تو لود افت ولتاژ داری 

اگه 1.4 دادی ولی تو لود 1.38 ولتاژت بود باید LLC رو ببری بالا تا توی لود هم 1.4 بمونه 

این ولتاژ و فرکانسی هم که تو دادی 100 درصد پایدار نیست 

فرکانس بالا دادی ولی خیلی ولتاژ پایین دادی

لینک به دیدگاه

در 56 دقیقه قبل، HESAM OVERCLOCK HERO گفته است :

در 1 ساعت قبل، HeX گفته است :

ولتاژ بالا دمارو بالا میبره اخه. منم امکان مهارشو ندارم. الان ولتاژ رو روی ۱.۱۸۵ ست کردم ۱۰ دقیقس کوچکترین نا پایداری نداره روی prim

دما هم بالای ۷۶ نرفت

اپدیت: الان شد ۲۰ دقیقه زیر فشار کامل دما ۷۶ درجه

ویرایش شده توسط ho3einsa
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 21 دقیقه قبل، ho3einsa گفته است :

ولتاژ بالا دمارو بالا میبره اخه. منم امکان مهارشو ندارم. الان ولتاژ رو روی ۱.۱۸۵ ست کردم ۱۰ دقیقس کوچکترین نا پایداری نداره روی prim

دما هم بالای ۷۶ نرفت

اگر 20 دقیقه با prime95  تست گرفتین و ناپایداری نداشت کافیه و میشه گفت فول استیبل هست.

لینک به دیدگاه

در 11 دقیقه قبل، HeX گفته است :

اگر 20 دقیقه با prime95  تست گرفتین و ناپایداری نداشت کافیه و میشه گفت فول استیبل هست.

@HESAM OVERCLOCK HERO

اپدیت 2: 20 دقیقه تست استرس با aida 64

111.jpg

لینک به دیدگاه

در 4 ساعت قبل، ho3einsa گفته است :

دما هم بالای ۷۶ نرفت

20 دقیقه کافی نیست 

از طرفی پرایم بیش از حد معمول سنگینه 

2 ساعت با آیدا 64 تست کن

بعد دمات برای این ولتاژ که خیلی پایینه زیادی بالاست 

فکر کنم کیست خوب توش هوا جریان نداره چون رایزن کلا سی پی یو خنکیه

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، ho3einsa گفته است :

@HESAM OVERCLOCK HERO

اپدیت 2: 20 دقیقه تست استرس با aida 64

111.jpg

تیک استرس مموری رو هم بردار 

اینجوری استرس سی پیو بیشتر میشه

اگه واقعا روی این ولتاژ و این فرکانس پایدار باشه یعنی سی پی یو خیلی باکیفیت و خوشناسی داری 

من که خیلی بدشانسی آوردم

یکی از بی کیفیت ترین سیلیکون ها گیرم افتاد 

مال من حداکثر ظرفیتش 3.8 روی 1.4 ولت هست این که مال تو روی 1.2 جواب داده یعنی خیلی سی پیو خوش شانسی داری 

در کیس رو باز بزاری تا دما بیاد پایین تا 4 گیگاهرتز هم می تونی اورکلاک کنی 

ولی توی 6 هسته دیگه 200 مگاهرتز ارزششو نداره

2-4 ساعت توی ایدا64 اگه پایدار بود بعد تو بازی هات و برنامه هات تست کن سی پی یو رو اگه بلو اسکرین نداد یعنی اوکیه اوکیه 

بعد تو تنظیمات انرژی ویندوز اگه حداقل استفاده از سی پی یو رو 0% بزاری و حداکثر رو 100% اون وقت خود ویندوز بسته به لود فرکانس رو بالا پایین می کنه مثلا وقتی که سیستم بیکاره می بره رو 1.2 وقتی بکار گرفته میشه تا 3.8 می بره 

چون رایزنو وقتی اورکلاک می کنی همیشه روی اون فرکانس قفل می مونه 

ولی با این تنظیم تو ویندوز وقتی نیاز نیست ویندوز اتومات فرکانس رو میاره پایین

خوبیش اینکه گرما وقتی سیستم کار زیادی نداره کمتر تولید میشه و فن با صدا و سرعت کمتری حرکت میکنه 

بعد رو رایزن ویندوز 7 نصب نکن چون مشکل سازگاری داره و گاه به گاه بلو اسکرین الکی میده 

برای دیدن دما و این چیزای سی پی یو بجای هاردور مانیتور از هاردور اینفو استفاده کن 

همه خیلی مانیتورینگ بیشتر داره هم دقیق تره

دیگه فکر کنم همچیت اوکی شد 

بازم اگه در مورد اورکلاک یا رایزن سوالی داشتی من همیشه در خدمت بچه های  مهربون انجمن هستم

لینک به دیدگاه

در 4 ساعت قبل، HESAM OVERCLOCK HERO گفته است :

تیک استرس مموری رو هم بردار 

اینجوری استرس سی پیو بیشتر میشه

اگه واقعا روی این ولتاژ و این فرکانس پایدار باشه یعنی سی پی یو خیلی باکیفیت و خوشناسی داری 

من که خیلی بدشانسی آوردم

یکی از بی کیفیت ترین سیلیکون ها گیرم افتاد 

مال من حداکثر ظرفیتش 3.8 روی 1.4 ولت هست این که مال تو روی 1.2 جواب داده یعنی خیلی سی پیو خوش شانسی داری 

در کیس رو باز بزاری تا دما بیاد پایین تا 4 گیگاهرتز هم می تونی اورکلاک کنی 

ولی توی 6 هسته دیگه 200 مگاهرتز ارزششو نداره

2-4 ساعت توی ایدا64 اگه پایدار بود بعد تو بازی هات و برنامه هات تست کن سی پی یو رو اگه بلو اسکرین نداد یعنی اوکیه اوکیه 

بعد تو تنظیمات انرژی ویندوز اگه حداقل استفاده از سی پی یو رو 0% بزاری و حداکثر رو 100% اون وقت خود ویندوز بسته به لود فرکانس رو بالا پایین می کنه مثلا وقتی که سیستم بیکاره می بره رو 1.2 وقتی بکار گرفته میشه تا 3.8 می بره 

چون رایزنو وقتی اورکلاک می کنی همیشه روی اون فرکانس قفل می مونه 

ولی با این تنظیم تو ویندوز وقتی نیاز نیست ویندوز اتومات فرکانس رو میاره پایین

خوبیش اینکه گرما وقتی سیستم کار زیادی نداره کمتر تولید میشه و فن با صدا و سرعت کمتری حرکت میکنه 

بعد رو رایزن ویندوز 7 نصب نکن چون مشکل سازگاری داره و گاه به گاه بلو اسکرین الکی میده 

برای دیدن دما و این چیزای سی پی یو بجای هاردور مانیتور از هاردور اینفو استفاده کن 

همه خیلی مانیتورینگ بیشتر داره هم دقیق تره

دیگه فکر کنم همچیت اوکی شد 

بازم اگه در مورد اورکلاک یا رایزن سوالی داشتی من همیشه در خدمت بچه های  مهربون انجمن هستم

قوربونت. همه بچه ها خیلی کمکم کردن. دمتون گرم. راستی ولتاژ ۱.۱۸۵ عه نه ۱.۲

اوکی ۲ ساعت میذارم تست ولی دیگه دیدم دما رو ۷۵ قفل شده بود و بین ۷۴ و ۷۵ تو نوسان بود. کولرم استوکه. کیسم z3 crystal. جلوش دوتا فن داره هوا میده داخل پشتش یدونه داره هوا میده بیرون.

ویرایش شده توسط ho3einsa
لینک به دیدگاه

دوستان یه سوال دمای  پردازنده ی من الان تو حالت idle و کارای مالتی مدیا و وبگردی 50 تا 55 اینا میشه. این مشکلی پبش نمیاره برای پردازنده؟ دمای اتاق یکم مطلوب نیس و فعلا کاریش نمیشه کرد.

@HeX @HESAM OVERCLOCK HERO

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 2 دقیقه قبل، ho3einsa گفته است :

دوستان یه سوال دمای  پردازنده ی من الان تو حالت idle و کارای مالتی مدیا و وبگردی 50 تا 55 اینا میشه. این مشکلی پبش نمیاره برای پردازنده؟ دمای اتاق یکم مطلوب نیس و فعلا کاریش نمیشه کرد.

@HeX @HESAM OVERCLOCK HERO

خیر مشکلی نیست. میتونی از طریق power option ویندوز تغییراتی اعمال کنی که در زمان بیکاری حداقل انرژی مصرف بشه. اونوقت در این حالت فرکانس میاد پایین و دما هم کمتر میشه.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...