رفتن به مطلب

کمک برای اورکلاک پردازنده ی 1600

ho3einsa
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

در 4 دقیقه قبل، ho3einsa گفته است :

نه داداش تا 3.4 میرفت با ولتاژ بالاتر الان دستی ست کردم که ولتاژ زیاد نده و فرکانس 0.2 بردم بالاتر. والا حافظم دیگه درست کار نمیده ولی قطعا نسبت به هزینه ای که خرج کردم پرفورمنس نداشتم در مقابل پردازنده ی  قبلیم اینو مطمعنم. بماند بعد و قبل اور.

انشالله که نتیجه بهتری میگیری

لینک به دیدگاه

• ارسال 107
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

شما بهترین کاری که می تونی بکنی تو محدوده 1.25 ولت بمون و سعی کن فرکانس 3700 و 3800 رو هم تست کن چون این مقادیر رو دیدم روی چیپ هایی که کیفیت خوب دارن میشه گرفت در هر صورت موفق باشی داداش

لینک به دیدگاه

در 25 دقیقه قبل، HeX گفته است :

در 24 دقیقه قبل، arian97 گفته است :

در 4 دقیقه قبل، matrix.trixx گفته است :

من همه این دردسری که به شما عزیزان دادم فقط بخاطر فریم بالاتر تو بازیه. ایا با افزایش فرکانس به 3.8 تفاوتی تو فریم دهی ایجاد میشه یا خیر؟ سوال اصلی بنده اینه. اگه میشه که ممنون میشم کمک کنین تا استیبل کنم تو ولتاژ پایین تر.

لینک به دیدگاه

در 3 دقیقه قبل، ho3einsa گفته است :

من همه این دردسری که به شما عزیزان دادم فقط بخاطر فریم بالاتر تو بازیه. ایا با افزایش فرکانس به 3.8 تفاوتی تو فریم دهی ایجاد میشه یا خیر؟ سوال اصلی بنده اینه. اگه میشه که ممنون میشم کمک کنین تا استیبل کنم تو ولتاژ پایین تر.

الان نگاه به مشخصات سیستمت کردم کارتت rx 580 هست با این کارت شما هر چه قدر هم پردازنت رو اورکلاک کنی تفاوتی به حالت نمی کنهصرفا ولتاژ رو بیار پایین و فرکانسم همین 3600 خوب هست کارت vega64 هم کاملا با پردازنده من در حالت معمولی و بدون اورکلاک 100 درصد کاراییش رو میده چون توان پردازنده های هر 2تامون در یک رنج هست برات مثال زدم که دقیق متوجه بشی

لینک به دیدگاه

در 5 دقیقه قبل، matrix.trixx گفته است :

الان نگاه به مشخصات سیستمت کردم کارتت rx 580 هست با این کارت شما هر چه قدر هم پردازنت رو اورکلاک کنی تفاوتی به حالت نمی کنهصرفا ولتاژ رو بیار پایین و فرکانسم همین 3600 خوب هست کارت vega64 هم کاملا با پردازنده من در حالت معمولی و بدون اورکلاک 100 درصد کاراییش رو میده چون توان پردازنده های هر 2تامون در یک رنج هست برات مثال زدم که دقیق متوجه بشی

image.png.5659ef17402a3d34d975d89f79dd0c0a.png

فرکانس رو اوردم رو 3800

ولتاژ 1.25

اره اینجور باشه نمیصرفه

ولی خب صرفا امتیاز بنچمارک تغییر میکنه

ویرایش شده توسط ho3einsa
لینک به دیدگاه

اینکه من ولتاژ رو روی ۱.۲۵ ست میکنم و تا ۱.۲۹ میره بالا عادیه؟ یعنی ولتاژی که من ست کردم براش کمه که تا اون مقدار میره بالا؟ دماشو بتونم کنترل کنم خوب میشه الاپ تو ۳.۸ تا ۷۹ درجه میره بعد ۱۵ دقیقه تست استرس

لینک به دیدگاه

در 12 دقیقه قبل، ho3einsa گفته است :

کیفیت چیپی که داری خوب هست با کولر مناسب می تونستی بری برای 4 گیگاهرتز ولی برای کولر رفرنس بالای 1.25 ولت رو شخصا پیشنهاد نمی کنم چون قطعا دما بالای 80 درجه میره و من همیشه به نظرم دما باید زیر این حد باشه در هر صورت اگر خواستی ادامه بدی می تونی ولتاژ 1.275 رو برای فرکانس 3900 تست کنی که فک کنم این اخر کارت با کولر رفرنس باشه موفق باشی

لینک به دیدگاه

در هم اکنون، matrix.trixx گفته است :

کیفیت چیپی که داری خوب هست با کولر مناسب می تونستی بری برای 4 گیگاهرتز ولی برای کولر رفرنس بالای 1.25 ولت رو شخصا پیشنهاد نمی کنم چون قطعا دما بالای 80 درجه میره و من همیشه به نظرم دما باید زیر این حد باشه در هر صورت اگر خواستی ادامه بدی می تونی ولتاژ 1.275 رو برای فرکانس 3900 تست کنی که فک کنم این اخر کارت با کولر رفرنس باشه موفق باشی

نه دیگه با همین کولر همینم زیادیه! 😁 با همین 3.8 سر میکنیم  فعلا. من والا ولتاژ رو روی 1.25 ست کردم ولی تو تست استرس چک میکنم کور ولتاژ تا 1.29 میره بالا بصورت خودکار! میشه جلوشو گرفت؟ یا اصلا بهتره خودش تا هرجا که مورد نیازه ببره بالا؟

لینک به دیدگاه

در 18 دقیقه قبل، ho3einsa گفته است :

فرکانس رو اوردم رو 3800

ولتاژ 1.25

اره اینجور باشه نمیصرفه

ولی خب صرفا امتیاز بنچمارک تغییر میکنه

خوبه ما اولش گفتیم که سیپیو شما به قدر کافی قوی هست که اصلا نیاز به اورکلاک نیست (در تایپک پاور مناسب ) 😄

اصلا بحث بنچمارک نیست

سیستم شما الان از ترازوی خودش خارجه یعنی سیپیو 6هسته ای قوی در برابر یه گرافیک متوسط رو به قوی اینجا سنگینی وزنه گلوگاه به سمته گرافیک میره چون برای رزولوشن fhd زمانی فرکانس سیپیو مهم میشه که گرافیک شما توان فریم سازی بالای 100 فریم رو داشته باشه

یعنی شما سیپیو رو بکن 5گیگاهرتز هیچ تفاوتی  احساس نمیکنی مگه اینکه وابستگی  به فرکانس تک هسته باشه

شما بهتر هست یا برای هر هسته جدا جدا کلاک بدی یعنی هسته 0 کلاک مثلا 3.9 هسته 1 کلاک 3.8 به همین ترتیب

یا اینکه در یه کلاک معقول که دما هم مناسب باشه تنظیمات رو انجام بدی

در حوزه عملکرد سیستم عامل هم مهم ترین چیز اول یه ssd با حجم و سرعت مناسبه تا وقتی یه هارد دیسک روی سیستم باشه چه 12 هسته باشه چه 4هسته تفاوتی احساس نمیشه

اقدام به خرید ssd های nvme هم بکنید حجم هم از 250 گیگ حداقل در نظر بگیرید

سراغ ssd ساتا نرید چون به نسبت nvme ها شاید از نصف بیشتر کندتر باشن

لینک به دیدگاه

در 8 دقیقه قبل، ho3einsa گفته است :

نه دیگه با همین کولر همینم زیادیه! 1f601.png با همین 3.8 سر میکنیم  فعلا. من والا ولتاژ رو روی 1.25 ست کردم ولی تو تست استرس چک میکنم کور ولتاژ تا 1.29 میره بالا بصورت خودکار! میشه جلوشو گرفت؟ یا اصلا بهتره خودش تا هرجا که مورد نیازه ببره بالا؟

سری اول رایزن مشکل زیاد داشتن اون اوایل فک کنم تنظیمات بایوس رو جوری گذاشتن که بتونه ولتاژ رو کمی بالا پایین کنه برای استیبل بودن دقیق حقیقتش نمی دونم میشه غیر فعالش کرد یا نه چون کلا سیستم رایزن نداشتم تا حالا برای پردازنده خودم هم این قضیه هست در حد 1 تا 2 صدم ولت خیلی مهم نیست اگر دما تحت کنترل باشه

لینک به دیدگاه

در 17 دقیقه قبل، memex گفته است :

خوبه ما اولش گفتیم که سیپیو شما به قدر کافی قوی هست که اصلا نیاز به اورکلاک نیست (در تایپک پاور مناسب ) 1f604.png

😁😁

اخه بحث اینه کلا مانیتور من 60 هرتزی بیش نیس. یعنی عملا فریم بالا برای من فایده ای نداره. 🤣

ولی خب چون هزینه ی گزافی شده و هنوز هم جاش درد میکنه میخاستم به یه نتیجه خوب برسم که هرجور میکنم نمیشه. اره کارت نمیتونه نصف قدرت هسته های سی پی یو هم استفاده کنه در حالی که خودش همیشه 100 درصده. کاملا گلوگاهه. نمیشه کاریش کرد

در 13 دقیقه قبل، matrix.trixx گفته است :

سری اول رایزن مشکل زیاد داشتن اون اوایل فک کنم تنظیمات بایوس رو جوری گذاشتن که بتونه ولتاژ رو کمی بالا پایین کنه برای استیبل بودن دقیق حقیقتش نمی دونم میشه غیر فعالش کرد یا نه چون کلا سیستم رایزن نداشتم تا حالا برای پردازنده خودم هم این قضیه هست در حد 1 تا 2 صدم ولت خیلی مهم نیست اگر دما تحت کنترل باشه

ممنون از همه عزیزان.

الان پاشنه آشیل سیستم من کارت گرافیک و اس اس دی هستش. کاش این همه هزینه نمیکردم که توش بمونم 🤣🤣

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

داخل Digi+Vrm یه گزینه داری به نام Load line calibration . به اختصار به LLC هم میگن.

هرچی مقدارش بالاتر باشه در زمان لود ولتاژ بالاتر میره که سیستم ناپایدار نشه. شما این مقدار رو باید بیاری پایین تر که خیلی ولتاژت بالا نره.

--------------

تو همین تاپیک خوندم نوشته بودین کم کردن ولتاژ ضرر نداره. 

خیالتون راحت ضرر که نداره منفعت هم داره. دما و مصرف کمتر و عمر بیشتر پردازنده رو به همراه داره . تا جایی که ناپایداری و نقصان در عملکرد نداشته باشین ولتاژ پایین تر بهتر هست.

----------------------------

برای شات گرفتن در بایوس مین برد های ایسوس نیاز نیست با دوربین گوشی بگیرید. اون پایین یه گزینه داره به نام Hot keys باز کنید داخلش نوشته با کدوم دکمه میتونین اسکرین شات بگیرین. تنها شرطش هم اینه یه فلش رو سیستم داشته باشین تا بتونید اسکرین شات بگیرین.

--------------------------

برای افزایش فریم ریت بازی در رایزن ها میتونید گزینه SMT رو Disable کنید. این گزینه در مولتی تسکینگ کاربرد خودش رو نشون میده ولی برای بازی اگر خاموش باشه میتونید حدود 5 تا 10 درصد فریم بیشتر بگیرید. بنده خودم هم همین کار رو می کنم. چون بازیهای روز بیشتر از 6 هسته نیاز ندارن فعلا. با این کار پردازنده شما 6 هسته و 6 رشته میشه ولی در عوض با ولتاژ کمتر پایدار میشه. همینطور 4-5 درجه کاهش دما در همین فرکانس رو خواهید داشت.

در آینده اگر به تعداد هسته بیشتر برای اجرای بازی ها نیاز داشتین میتونیداین قابلیت رو فعال کنید.

موفق باشید.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

این نتیجه پردازنده 1600 بنده هست.

با 1.29 در فرکانس 4 گیگاهرتز و SMT خاموش کاملا پایدار.28 درصد افزایش امتیاز نسبت به تست اولیه ثبت شده برای این پردازنده در سینگل ترید.

تحت سنگین ترین فشار prime 95 دما حدود 60 درجه و مصرف هم زیر 90 وات هست.

با ولتاژ هسته 1.33 هم در فرکانس 4.1 پایدار هستم که نیازی به فرکانس و ولتاژ بیشتر نمیبینم.

screen011.jpg

ویرایش شده توسط HeX
لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، ho3einsa گفته است :

ولی خب چون هزینه ی گزافی شده و هنوز هم جاش درد میکنه میخاستم به یه نتیجه خوب برسم که هرجور میکنم نمیشه. اره کارت نمیتونه نصف قدرت هسته های سی پی یو هم استفاده کنه در حالی که خودش همیشه 100 درصده. کاملا گلوگاهه. نمیشه کاریش کرد

اورکلاک کردن قطعا استهلاک میندازه و اگه دما رو کنترل نکنید میتونه به برد و سیپیو اسیب برسونه مخصوصا مدار تغذیه مادربرد

کلا سیستم هایی که اورکلاک میکنن معمولا خنک کننده  مایع دارن و اینکه مادربردشون برای اینکار ساخته شده یعنی هیت سینک مناسبی داره مدار تغذیه قدرتمندی داره پد گرمایی با کیفیتی داره

و سنسوردما  روی مادربردشون تعبیه میکنن و کلا تهویه کیسشون مناسبه تا بتونه دمای تولیدی رو دفع کنه

کلا سمت اورکلاک نرید اگه این شرایط رو ندارید البته منظورم از اورکلاک :تعین دستی کلاک بالاتر از boost خود سیپیو هست وگرنه بخواید مثلا روی فرکانس کمتری کار کنه مشکل نداره

اندرولت هم بسیار گزینه خوبیه حتما روی سیپیوتون انجامش بدید تا بیشترین بهره وری با کمترین انرژی مصرفی رو داشته باشید

ویرایش شده توسط memex
لینک به دیدگاه

در 25 دقیقه قبل، HeX گفته است :

داخل Digi+Vrm یه گزینه داری به نام Load line calibration . به اختصار به LLC هم میگن.

هرچی مقدارش بالاتر باشه در زمان لود ولتاژ بالاتر میره که سیستم ناپایدار نشه. شما این مقدار رو باید بیاری پایین تر که خیلی ولتاژت بالا نره.

--------------

کاملا درسته به اصطلاح vdrop رو کنترل میکنه البته این گزینه بالاتر از lvl2 میتونه باعث بشه دمای سیپیو وحشتناک بره بالا

اصلا این گزینه فقط برای اورکلاک های حرفه ای برای سیستم های ln2 تعبیه شده تا رکورد های فرکانسی رو جا به جا کنن برای سیستم ایشون همون لول 1 کافیه😂

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 11 دقیقه قبل، memex گفته است :

کاملا درسته به اصطلاح vdrop رو کنترل میکنه البته این گزینه بالاتر از lvl2 میتونه باعث بشه دمای سیپیو وحشتناک بره بالا

اصلا این گزینه فقط برای اورکلاک های حرفه ای برای سیستم های ln2 تعبیه شده تا رکورد های فرکانسی رو جا به جا کنن برای سیستم ایشون همون لول 1 کافیه1f602.png

در ابتدا ایسوس این قابلیت رو بر روی بردهای راگ خود تعبیه کرد تا در زمان لودهای سنگین افت ولتاژ ناشی از کالیبره نبودن جبران بشه که بعدتر تمام سازنده ها این قابلیت رو به بردها اضافه کردند.

گرچه در اورکلاک با LN2 و تست هایی که مشاهده شده ولتاژ بصورت پیش فرض بسیار بالاتر از حد نرمال مثلا 1.6 و 1.7 و بسته به پردازنده و فرکانس و تست 1.9 ولت هم مشاهده شده و صرفا با LLC به این ولتاژ ها نمیرسند.

لینک به دیدگاه

در 12 دقیقه قبل، HeX گفته است :

در ابتدا ایسوس این قابلیت رو بر روی بردهای راگ خود تعبیه کرد تا در زمان لودهای سنگین افت ولتاژ ناشی از کالیبره نبودن جبران بشه که بعدتر تمام سازنده ها این قابلیت رو به بردها اضافه کردند.

گرچه در اورکلاک با LN2 و تست هایی که مشاهده شده ولتاژ بصورت پیش فرض بسیار بالاتر از حد نرمال مثلا 1.6 و 1.7 و بسته به پردازنده و فرکانس و تست 1.9 ولت هم مشاهده شده و صرفا با LLC به این ولتاژ ها نمیرسند.

یعنی معیار دیگه ای هم هست که پایداری ولتاژ ورودی رو تنظیم کنه؟ چون جز این گزینه و یه گزینه دیگه که اسمش svid هست (البته برای اینتل هست این)

چیز دیگه ای نیست برای پایدار کردن ولتاژ

لینک به دیدگاه

در 45 دقیقه قبل، HeX گفته است :

با 1.29 در فرکانس 4 گیگاهرتز و SMT خاموش کاملا پایدار.28 درصد افزایش امتیاز نسبت به تست اولیه ثبت شده برای این پردازنده در سینگل ترید.

با ولتاژ هسته 1.33 هم در فرکانس 4.1 پایدار هستم که نیازی به فرکانس و ولتاژ بیشتر نمیبینم.

screen011.jpg

سلام

میشه داخل بایوس فقط گزینه کلاک رو تغییر داد و ببریم روی 4.1 

ولی ولتاژ رو روی همون تنظیم خودکار بزاریم؟ 

(پردازنده 1600x) 

لینک به دیدگاه

در 19 دقیقه قبل، ultragame888 گفته است :

سلام

میشه داخل بایوس فقط گزینه کلاک رو تغییر داد و ببریم روی 4.1 

ولی ولتاژ رو روی همون تنظیم خودکار بزاریم؟ 

(پردازنده 1600x)

شدنش که میشه ولی در حالت اتوماتیک ولتاژ زیادی رو اعمال میکنه. من تست کردم.

در ۱ ساعت قبل، HeX گفته است :

ممنون خیلی لطف کردین. من فعلا با 3.8 روزگار میگذرونم ببینم چی میشه.

در ۱ ساعت قبل، memex گفته است :

اورکلاک کردن قطعا استهلاک میندازه و اگه دما رو کنترل نکنید میتونه به برد و سیپیو اسیب برسونه مخصوصا مدار تغذیه مادربرد

کلا سیستم هایی که اورکلاک میکنن معمولا خنک کننده  مایع دارن و اینکه مادربردشون برای اینکار ساخته شده یعنی هیت سینک مناسبی داره مدار تغذیه قدرتمندی داره پد گرمایی با کیفیتی داره

و سنسوردما  روی مادربردشون تعبیه میکنن و کلا تهویه کیسشون مناسبه تا بتونه دمای تولیدی رو دفع کنه

کلا سمت اورکلاک نرید اگه این شرایط رو ندارید البته منظورم از اورکلاک :تعین دستی کلاک بالاتر از boost خود سیپیو هست وگرنه بخواید مثلا روی فرکانس کمتری کار کنه مشکل نداره

اندرکلاک هم بسیار گزینه خوبیه حتما روی سیپیوتون انجامش بدید تا بیشترین بهره وری با کمترین انرژی مصرفی رو داشته باشید

بردم واسه اورکلاک خیلی مناسبه و مشکلی ازون بابت نیس.

مثبتام تموم شد وگرنه واسه هرکدوم 20 تا مثبت میدادم. ممنون که وقت گذاشتین و به اطلاعات ما اضاف کردین.

لینک به دیدگاه

در 4 دقیقه قبل، ho3einsa گفته است :

بردم واسه اورکلاک خیلی مناسبه و مشکلی ازون بابت نیس.

مثبتام تموم شد وگرنه واسه هرکدوم 20 تا مثبت میدادم. ممنون که وقت گذاشتین و به اطلاعات ما اضاف کردین.

خواهش میکنم

حتما اندرکلاک و اندرولت رو اعمال کنید

لینک به دیدگاه

در 7 ساعت قبل، ho3einsa گفته است :

شدنش 

در 7 ساعت قبل، ho3einsa گفته است :

شدنش که میشه ولی در حالت اتوماتیک ولتاژ زیادی رو اعمال میکنه. من تست کردم.

مرسی

یعنی 4.1

و ولتاژ 1.35؟ 

چون الان خودکار 3.7 

و ولتاژ روی 1.35 هست 

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 8 ساعت قبل، memex گفته است :

یعنی معیار دیگه ای هم هست که پایداری ولتاژ ورودی رو تنظیم کنه؟ چون جز این گزینه و یه گزینه دیگه که اسمش svid هست (البته برای اینتل هست این)

چیز دیگه ای نیست برای پایدار کردن ولتاژ

در اصل ولتاژ ورودی پردازنده سخت افزاری و به وسیله مدار VRM همونطور که رو اسمش هست رگوله یا تنظیم میشه.حالا این وسط Digi+vrm که توسط ایسوس معرفی شد سعی بر کنترل دیجیتالی داره  که میتونه دقیق تر باشه. با پلتفورم ها مختلف بردهای زیادی تست کردم با مدار تغذیه های مختلف ولی سری راگ کمترین Vdrop یا همون افت ولتاژ رو در لودهای سنگین دارن. این وسط یه سری سازنده ها با بالا بردن تعداد فازهای تغذیه سعی در بهبود دارند مثل Asrock  ولی  به  نظر بنده تا یه جایی معنی دار هست و از اون به بعد فقط بالا رفتن هزینه برای سازنده و افزایش بی مورد کامپوننت روی برد و اطراف پردازنده عمدتا چوک، خازن و ماسفت هست، ضمن اینکه خنک سازیشون هم به روشهای متداول دیگه ممکن نیست و باید از هیتپایپ یا بعضا فن استفاده کنند:

X570%20Phantom%20Gaming%20X(L3).png

گذشته از Vdrop اگر به بررسی سایت های معتبر مثل Tomshardware مراجعه کنید  تو خیلی از موارد بردهای با چیپ یکسان برای یک پردازنده واحد دما و مصرف پردازنده  متفاوت نشون میدن که این خودش  تاحدی برمیگرده نحوه تغذیه پردازنده و همون بحث رگوله کردن ولتاژ:

aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS9W

aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS9W

لینک به دیدگاه

داش حسین من حس میکنم گزینه که واسه اعمال ولتاژ به صورت دستی رو فعال میکنم اشتباه باشه 

واسه مادربرد من واسه اعمال دستی ولتاژ تو بایوس 3 تا گزینه داره 

یکی خودکار

و اون دوتا رو هم عکس میگیرم واست میفرستم. ببین نظرت چیه 

MSI b350m mortar 

لینک به دیدگاه

در 10 ساعت قبل، ultragame888 گفته است :

داش حسین من حس میکنم گزینه که واسه اعمال ولتاژ به صورت دستی رو فعال میکنم اشتباه باشه 

واسه مادربرد من واسه اعمال دستی ولتاژ تو بایوس 3 تا گزینه داره 

یکی خودکار

و اون دوتا رو هم عکس میگیرم واست میفرستم. ببین نظرت چیه 

MSI b350m mortar 

داش سعید عکس بفرست بهتر بشه نظر داد. باید بذاریش رو manual

در 11 ساعت قبل، HeX گفته است :

داداش همونطور که گفتی انجام دادم. smt رو غیر فعال کردم. core performance boost رو هم همینطور. دما 10 درجه اومد پایین! فک کنم با همین کولر استوک هم 4 رو راحت بزنم.

میگم این غیر فعال کردن هسته های مجازی تو گیم تاثیری که نداره؟ باعث پایین اومدن فریم نمیشه؟

ولتاژ رو هم 1.2 ست کردم خودش تا 1.23 بالا میاره یه لحظه تا 1.25 هم بالا اومد ولی بیشتر دور و بر 1.22 تا 1.23 هستش.

ویرایش شده توسط ho3einsa
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...