رفتن به مطلب

مشاوره خرید فن کیس

اشتراک گذاری

Recommended Posts

در 5 دقیقه قبل، Rasoul.A گفته است :

سلام. با عرض معذرت خدمت استارتر محترم و اساتید بزرگوار، میخواستم بپرسم اگر میزان سرعت چرخش فن های کیس رو در BIOS روی 90% تنظیم کنی، آیا مشکلی پیش میاد؟ از عمرشون کاسته میشه؟ ممنون

بله از عمرشون کاسته میشه...بیشترین خرابی فنها بخاطر کارکرد مداوم هست. خرابی بوش  یا بلبرینگ  فن و سرویس نشدن بموقع..فرق خاصی هم بین 90 و 10% نیست

ویرایش شده توسط Sabertooth
لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، Mu3tang گفته است :

به کابل دو پین هاب  دو تا سیم اضافه کردم و تبدیلش کردم به 4 پین ولی باز هم نشد و فن ها با بیشترین سرعت بکار افتادن و نشد از مادربرد کنترلش کنم.

پس این دوستانی که کیسشون بالای 6 فن داره ، فن هارو به کجا وصل و کنترل میکنند؟

لازم نیست همه چیز رو با قیمت گزاف خرید...خیلی چیزا ر. میشه ساخت.

مثلا فن های argb تو بازار یه پک 3 تاییش بالای 600 قیمت داره.......یه کم فنی باشی میشه ساختش با قیمت خیلی کمتر .

شما باید پین های فن مادربورد رو ازش انشعاب بگیری........شما نیاز به یک مادگی 4 پین داری و به تعداد فن هات نری چهار پین......نری ها رو رو یه بورد سوار میکنی....و پایه های فن مادربورد رو با  کمک مادگی  و سیم به پایه های نری وصل میکنی ...برا تک تک هدر فن مادربورد میشه همچین کاری کرد. این جوری دقیقا ولتاژی که مادربورد میده به فن ها میرسه.

ویرایش شده توسط *ghost*
لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، *ghost* گفته است :

لازم نیست همه چیز رو با قیمت گزاف خرید...خیلی چیزا ر. میشه ساخت.

مثلا فن های argb تو بازار یه پک 3 تاییش بالای 600 قیمت داره.......یه کم فنی باشی میشه ساختش با قیمت خیلی کمتر .

شما باید پین های فن مادربورد رو ازش انشعاب بگیری........شما نیاز به یک مادگی 4 پین داری و به تعداد فن هات نری چهار پین......نری ها رو رو یه بورد سوار میکنی....و پایه های فن مادربورد رو با  کمک مادگی  و سیم به پایه های نری وصل میکنی ...برا تک تک هدر فن مادربورد میشه همچین کاری کرد. این جوری دقیقا ولتاژی که مادربورد میده به فن ها میرسه.

درود بر دوستان

دوست گرامی چیزی که شما میگید یه ترمینال هست که  برای فن های RGB جواب میده ( روی لینک کلیک کنید آموزش ساختش هست ! )  چون اونجا مقدار جریان و ولتاژ به اندازه ای هست که جوابگو باشه و پین های کنترل نور پردازی هم همه یک نواخت باید کار کنند ولی تو بحث خود فن قضیه فرق میکنه!

تو هابی که دوستمون تهیه کردن اگه دقت کرده باشید این هاب برقش رو از یه کابل ساتا تامین میکنه و اون سیم دو رشته ای که به یه سوکت 4 پین وصله فقط برای اتصال به خروجی های PWM و Tach از فن هدر مادربرد هست تا هم بتونه سرعت رو توسط سیگنال PWM کنترل کنه و هم بتونه توسط فیدبک تاکو ( Tach )  سرعت چرخش فن رو بخونه! دلیلش هم اینه که میزان ولتاژ و جریانی که توسط هدرمادربرد تامین میشه جوابگوی اون تعداد فن نیست و به همین خاطر توی این هاب ولتاژ مورد نیاز رو از یه کابل ساتا تامین کردن و کنترل فن رو به هدر مادربرد سپردن!

به این نکته توجه داشته باشید که شما وقتی هاب رو به یه هدر وصل کنید ، اون هدر هر تغییری ایجاد کنه اون تغییر به طور یکسان روی تمام خروجی های هاب اثر میگذاره؟!!

در رابطه با مشکل این دوستمون هم  ایشون میتونه یه کار انجام بده و اونم اینکه اگه مادربردشون هدر PWM دیگری غیر از هدر CPU داره ، هابش رو به اون وصل کنه و بعد تو بایوس اون هدر رو تنظیم کنه تا با هدر CPU دیگه ارتباطی نداشته باشه.( البته ظاهرا هدر PWM دومی  نداره!) در غیر این صورت اگه سوکت این هاب رو به هدر های CHA-FAN ( 3 پین ) مادربرد وصل کنه چون که برق مستقیما به هاب وصل میشه و اون دو تا سیم همونطور که گفتم برای فیدبک تاکو و سیگنال کنترل هست تو این حالت فقط  پین سوم مورد استفاده قرار میگیره که فیدبک تاکو هست یعنی همون سرعت چرخش فن خونده میشه و در تغییر سرعت فن ها تاثیری نخواهد گذاشت.

البته میشه برای هدر های 3 پین مادربرد( CHA-FAN) هم هاب ساخت ( البته نه مثل ترمینال RGB ؟! ) ولی خب مقداری وسیله و حوصله و دقت میخواد... .

موفق باشید.

ویرایش شده توسط DPSYS
لینک به دیدگاه

در 41 دقیقه قبل، DPSYS گفته است :

درود بر دوستان

دوست گرامی چیزی که شما میگید یه ترمینال هست که  برای فن های RGB جواب میده ( روی لینک کلیک کنید آموزش ساختش هست ! )  چون اونجا مقدار جریان و ولتاژ به اندازه ای هست که جوابگو باشه و پین های کنترل نور پردازی هم همه یک نواخت باید کار کنند ولی تو بحث خود فن قضیه فرق میکنه!

تو هابی که دوستمون تهیه کردن اگه دقت کرده باشید این هاب برقش رو از یه کابل ساتا تامین میکنه و اون سیم دو رشته ای که به یه سوکت 4 پین وصله فقط برای اتصال به خروجی های PWM و Tach از فن هدر مادربرد هست تا هم بتونه سرعت رو توسط سیگنال PWM کنترل کنه و هم بتونه توسط فیدبک تاکو ( Tach )  سرعت چرخش فن رو بخونه! دلیلش هم اینه که میزان ولتاژ و جریانی که توسط هدرمادربرد تامین میشه جوابگوی اون تعداد فن نیست و به همین خاطر توی این هاب ولتاژ مورد نیاز رو از یه کابل ساتا تامین کردن و کنترل فن رو به هدر مادربرد سپردن!

به این نکته توجه داشته باشید که شما وقتی هاب رو به یه هدر وصل کنید ، اون هدر هر تغییری ایجاد کنه اون تغییر به طور یکسان روی تمام خروجی های هاب اثر میگذاره؟!!

در رابطه با مشکل این دوستمون هم  ایشون میتونه یه کار انجام بده و اونم اینکه اگه مادربردشون هدر PWM دیگری غیر از هدر CPU داره ، هابش رو به اون وصل کنه و بعد تو بایوس اون هدر رو تنظیم کنه تا با هدر CPU دیگه ارتباطی نداشته باشه.( البته ظاهرا هدر PWM دومی  نداره!) در غیر این صورت اگه سوکت این هاب رو به هدر های CHA-FAN ( 3 پین ) مادربرد وصل کنه چون که برق مستقیما به هاب وصل میشه و اون دو تا سیم همونطور که گفتم برای فیدبک تاکو و سیگنال کنترل هست تو این حالت فقط  پین سوم مورد استفاده قرار میگیره که فیدبک تاکو هست یعنی همون سرعت چرخش فن خونده میشه و در تغییر سرعت فن ها تاثیری نخواهد گذاشت.

البته میشه برای هدر های 3 پین مادربرد( CHA-FAN) هم هاب ساخت ( البته نه مثل ترمینال RGB ؟! ) ولی خب مقداری وسیله و حوصله و دقت میخواد... .

موفق باشید.

اون کابلی که از هاب به مادربرد وصل میشه دقیقا Tach و PWM هست. چون وقتی به هدر فن سی پی یو روی مادربرد(Asus H310 plus)  وصل میکنم هم دور فن نشون میده و هم سرعت تمام فنهایی که به هاب هستشو کنترل میکنه ( البته سرعت تمام فن ها با سرعت فن سی پی یو یکیه و فقط با توجه به دمای سی پی یو کم و زیاد میشه)

اما وقتی همون سیمو به هدر CHa-Fan وصل میکنم دیگ کنترل نداره و هیچی نشون نمیده. انگار که اصلا وصل نیست.

مشکل منم همینه که چرا هدر سی پی یو تشخیص میده و کار میکنه  ولی هدر cha-fan تشخیص نمیده و اصلا کار نمیکنه.

ویرایش شده توسط Mu3tang
لینک به دیدگاه

کابلو کانکتورو برع کس وصل کن احتمالا مثبت منفی بر عکس  هستن با هم

لینک به دیدگاه

در 51 دقیقه قبل، Mu3tang گفته است :

مشکل منم همینه که چرا هدر سی پی یو تشخیص میده و کار میکنه  ولی هدر cha-fan تشخیص نمیده و اصلا کار نمیکنه.

جواب این سوالتون رو تو همون پست قبلی دادم :

در ۱ ساعت قبل، DPSYS گفته است :

در غیر این صورت اگه سوکت این هاب رو به هدر های CHA-FAN ( 3 پین ) مادربرد وصل کنه چون که برق مستقیما به هاب وصل میشه و اون دو تا سیم همونطور که گفتم برای فیدبک تاکو و سیگنال کنترل هست تو این حالت فقط  پین سوم مورد استفاده قرار میگیره که فیدبک تاکو هست یعنی همون سرعت چرخش فن خونده میشه و در تغییر سرعت فن ها تاثیری نخواهد گذاشت.

شما اگه سوکت 4 پین هاب رو درست روی هدر های 3 پین مادر برد درست جا بزنید دقیقا پین سوم سوکت شما روی پین 3 هدر فن ماردبرد جا میخوره که میشه همون Tach یا تاکو که گفتم و این جا فقط فید بک تاکو روی مادربرد خونده میشه که میشه سرعت چرخش فن و در نهایت اون پین چهارم که PWM هست به چیزی متصل نیست و بلا استفاده میمونه!

ویرایش شده توسط DPSYS
لینک به دیدگاه

در 11 دقیقه قبل، *ghost* گفته است :

کابلو کانکتورو برع کس وصل کن احتمالا مثبت منفی بر عکس  هستن با هم

سعی کردم برعکس بزنم ولی چون سر سوکت حالت قفل شو داره برعکس جا نمیره.

02-1-1030x791.jpg

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، Mu3tang گفته است :

02-1-1030x791.jpg

دوست عزیز شما اگه بر عکس وصل کنید در واقع پین های کنترل و سنسور رو به ولتاژ منفی و مثبت وصل می کنید که امکان داره به مدار فن شما آسیب بزنه؟!

همونطور که گفته شد ولتاژ مورد نیاز از طریق کابل برق ساتا تامین میشه پس دیگه ما ولتاژ مثبت منفی دیگه ای نداریم که بخواد برعکس باشه؟!!

دوستان عزیزی که راهنمایی می کنند لطفا بیشتر دقت داشته باشند چون راهنمایی اشتباه میتونه مشکل رو دو چندان کنه و به طرف ضرر بزنه!

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، Mu3tang گفته است :

02-1-1030x791.jpg

خب من یه شک هایی داشتم که بردتون هیچ کدوم از هدراش غیر از اونی که برای پردازنده هست PWM نیست ولی مطمئن نبودم که جناب @DPSYS تایید کردند

من فرصت رو غنیمت بشمرم یه سوال کنم: بردهایی دیدم که که اون تاکو رو نداشتن ولی PWM رو داشتن🤨 عجیب نیست؟ یعنی سرعت حال حاضر رو نخونه بازم میتونه کنترل کنه؟

پ.ن: من بردم همه هدراش PWM هست ولی خب من هاب کرسیر دارم برای همین نمیدونستم هاب شما دقیقا چه رفتاری داره!

پ.ن2: فاسفه سوکت های این شکلی دقیقا همین مساله هست که نتونید برعکس جا بزنید و خدای نکرده به سیستم یا قطعات اسیب وارد کنید

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیزمشخصات مادربرد شما:pwmهم برای اون دو هدر عنوان شده که ثاپورت میکنه:

6625823ca3d9304a5f2c87b0fc30df4adf03.pdf

2019-12-03_052540.png.7ccc992941f844cf3dce7c33bb22379c.png

https://www.asus.com/Motherboards/TUF-H310-PLUS-GAMING/HelpDesk/

ویرایش شده توسط ahmadsa
لینک به دیدگاه

در 2 دقیقه قبل، ahmadsa گفته است :

سلام دوست عزیزمشخصات مادربرد شما:

اگه این درست باشه احتمال بالا باید تو بایوس تنظیم کنن که اون دتا هدر PWM بشه(چون طبق نوشته و حد اقل چیزی که من ازش درک میکنم میگه دوتا از هدر های فن شاسی، برای ۳ پین(حالت DC یعنی فن همیشه فول سرعت باشه) و ۴ پین(PWM mode یعنی کنترل سرعت دار) هست)

لینک به دیدگاه

در 5 ساعت قبل، ahmadsa گفته است :

سلام دوست عزیزمشخصات مادربرد شما:pwmهم برای اون دو هدر عنوان شده که ثاپورت میکنه:

6625823ca3d9304a5f2c87b0fc30df4adf03.pdf 2 MB · 0 downloads

https://www.asus.com/Motherboards/TUF-H310-PLUS-GAMING/HelpDesk/

بله دو تا هدر pwm داره ولی وقتی بهش هابو وصل میکنم pwm از کار میوفته.

در 5 ساعت قبل، MojArch گفته است :

اگه این درست باشه احتمال بالا باید تو بایوس تنظیم کنن که اون دتا هدر PWM بشه(چون طبق نوشته و حد اقل چیزی که من ازش درک میکنم میگه دوتا از هدر های فن شاسی، برای ۳ پین(حالت DC یعنی فن همیشه فول سرعت باشه) و ۴ پین(PWM mode یعنی کنترل سرعت دار) هست)

توی تنظیمات بایوس تست کردم و گذاشتم روی pwm ، ولی از توی ویندوز دیگه نمیشد فن هارو خاموش کرد و همیشه فنها با حداقل سرعت کار میکنن و میشه سرعتشونو زیاد کرد ولی خاموش نمیشه کرد.

اما وقتی توی بایوس روی DC باشه و فقط یک فن به هر یک از هدرهای مادربرد وصل باشه کنترل کامل روی فن ها هست . ( از قبیل خاموش کردن ، کاهش سرعت و... )

اما وقتی تنظیمات بایوس روی DC باشه و فنها به هاب فن وصل باشه و هاب  به هدر CHa Fan مادربرد ، تمام فنهایی که روی فن هاب هستن با حداکثر سرعت کار میکنن.

من میخوام وقتی فنهارو به هاب وصل میکنم و هابو به هدر cha fan مادربرد وصل میکنم ، مثل وقتی که یک فن مستقیم به مادربرد وصله کنترل کامل روشون داشته باشم تا وقتی از سیستم کار نمیکشم فنها روشن نباشن که صدا تولید کنن .

( در حال حاضر کاری که کردم ، فن سی پی یو به پورت قرمز هاب وصله و هاب به CPU Fan روی مادربرد.  و به دو تا هدر cha fan مادربرد هر کدوم یک فن وصله .

فنهایی که به هاب وصلن از سی پی یو کنترل میگیرن و نسبت به دمای سی پی یو زیاد و کم میشن انگار که فن سی پی یو هستن. ولی دو تا فن دیگه تا وقتی دما به 40 نرسه اصلا روشن نمیشن. image.thumb.png.ab82f9c369e0c9ebe40d88ad924012db.pngفکر میکنم همچین تبدیل 3 به 1 کاری که من میخوام انجام میده و یا حتی فن هاب دیپ کول ولی تو بازار که چیزی  پیدا نکردم.

ویرایش شده توسط Mu3tang
لینک به دیدگاه

در در 18 آبان 1398 در 08:41، matrix.trixx گفته است :

درود وسطش فک کنم رنگ نداره امان از دست این ترابایت قالتاق یک نفر هم در سایتشون سوال پرسیده و جواب ندادن به اسم های هر 2 مدل هم که دقت کنید عین همن

Capture.PNG

Capture1.PNG

Capture2.PNG

یه عان فکر کردم کولرمستره از قیمتش تعجب کردم یعنی از اسمم کپی می کنن طرحش که دیگه مو نمیزنه دقیقا فن کولره MA410 هست! گرین بخری بهتره تا این مارک های قارچ گونه!

ویرایش شده توسط Daniel Stark
لینک به دیدگاه

من ترجیح دادم که دیپ کول شفاف بخرم با جریان ماکسیمم 50 cfm

که یه رقم فوق العاده محسوب میشه با توجه به قیمتش

منتهی، خودم RGB شون کردم. نوار خریدم و یه کوچولو سیم کشی و چسب کاری و لحیم زنی (البته یه کم بیشتر از یه کوچولو) و .... یه 4 پین سر مجموعه که وصل میشه به درایور اکسترنال یا مادربرد. هست آموزشش توی فروم که کاربرا آماده کردن. یه سرچ کوچیک توی گوگل هم بزنید میاره تاپیک مذکور رو

از پشت کیس به میزم هم انشعاب گرفتم و خلاصه اینکه کل اتاق رو نورپردازی کردم، با یه چیز کمتر از 150 هزار تومن (دلار قدیم البته، همون حرکت امروز 600 هزار تومن میشه |: )

منتهی من آداپتور اکسترنال خریدم واسش، که الان داره نوارهای آشپزخونه رو روشن میکنه و من تو ظلمتم. تو فکرشم یه بچه برق از پاور بگیرم و دوباره روشن کنم کیس رو حداقل

متراژ کارتون هم بیشتر از 2 متر شد، یه آمپلی فایر بخرید و برقشو از پاور تامین کنید با یه تبدیل ساتا به مولکس

این حضرت آمپلی فایر، دیتا رو از مادربرد میگیره، جریانشو تقویت میکنه با اون 12 ولتی که زدید بهش و میفرسته توی مدار. به این ترتیب، متراژ بینهایت رو میتونید با یه چهارپین مادربرد نورپردازی کنید

اگه اهل فن هستید بیخیال فن های آماده بشید و آستینو بزنید بالا و یه بسم الله بگید و با سلیقه خودتون کار کنید. 

هزینه کمتر و نتیجه دلچسب تر، به همراه کسب کلی تجربه باحال و کلی خلاقیت که میتونید بزنید 

ویرایش شده توسط ali_8114
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...