رفتن به مطلب

حروم شدن cpu؟

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام دوستان یه مادربورد با سی پی یو قصد دارم بگیرم (بر پایه اینتل) با 5 میل مادربورد سری b360 و i5 9600k میخواستم ببینم آیا سی پی یو با توجه به قدرتی که داری توی این برد حرم میشه و زیاد نمیشه استفاده کرد یا اوکی هستش اگه حروم میشه i5 9400f چطوره ؟ این سیستم رو برای گیم (نه خیلی قوی) و کارای و پروژه های برنامه نویسی میخوام نظرتون رو چیه؟

لینک به دیدگاه

سلام

عموما مادربرد های میان رده در پرفورمنس با بالا رده ها تفاوتی ندارن . تفاوت بیشتر روی ویژگی های دیگه مثل اورکلاک و ... هستش .

لینک به دیدگاه

برای گیم های کنونی  g5400 هم حتی کفاف میده طبق بررسی فراوان بنچمارکا و با گرافیک قوی چندان فرقی توی فریم بین 9900ks و g5400 نیست! ولی برای سال بعدی که کنسول ها قدرت خیلی بالایی دارن احتمالا پردازتده های هشت هسته ای شونزده رشته ای نیاز باشه!

ویرایش شده توسط jj-191
لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز

پردازنده i5 9600k رو باید روی مادربردهای بهتری استفاده کنید مثل z370 یا z390. این پردازنده هم معمولا برای افزایش فرکانس استفاده می‌شه، افزایش فرکانس نیاز به سیستم خنک‌کننده قوی‌تر داره، بنابراین باید هزینه بیشتر بکنید و ...

با توجه نیاز کاربری شما، همون 9400f کفایت می‌کنه. اینطوری کلی بودجه هم سیو می‌کنید.

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، mohammadhosein80 گفته است :

سلام دوستان یه مادربورد با سی پی یو قصد دارم بگیرم (بر پایه اینتل) با 5 میل مادربورد سری b360 و i5 9600k میخواستم ببینم آیا سی پی یو با توجه به قدرتی که داری توی این برد حرم میشه و زیاد نمیشه استفاده کرد یا اوکی هستش اگه حروم میشه i5 9400f چطوره ؟ این سیستم رو برای گیم (نه خیلی قوی) و کارای و پروژه های برنامه نویسی میخوام نظرتون رو چیه؟

پردازنده ضریب باز روی مادربرد بدون پشتیبانی از oc زیاد جالب نیست 

میتونید استفاده کنید ولی محدود به بوست خود سیپیو میشید

9400f بدون گرافیک داخلی هست و بسیار گزینه خوبیه اگه گرافیک مستقل دارید .

این سیستم که میگیرید دقیق برای گیم سنگین هست نه گیم معمولی!

برای برنامه نویسی در چه وسعتی میخواید؟ به طور کلی هسته بیشتر ربطی به برنامه نویسی بهتر یا روونتر نداره

شما باید برنامتون موازی و همروند نوشته شده باشه تا از هسته های سیستم بهترین استفاده رو بکنید 

برای برنامه های معمولی 1هسته استفاده میشه

و ssdهم باید حتما تهیه کنید!

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، jj-191 گفته است :

بررسی فراوان بنچمارکا و با گرافیک قوی چندان فرقی توی فریم بین 9900ks و g5400 نیست!

دیگه این حرف رو نزنید

بسته به فریمی که میخواید بگیرید داره!

برای 60 فریم در 90درصد مواقع جواب میده ولی احتمال دراپ فریم بالاست و در اندک شلوغی پردازشی سیستم بدجور توسر فریم ریت میزنه!

ولی برای بیشتر از 60 فریم در بازی های انلاین و مانیتور های با هرتز بالاتر اصلا جواب نمیده باید حتما سیپیو قویتر تهیه بشه وگرنه قشنگ فریم کمتر به همراه دراپ فریم رو تجربه خواهید کرد

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، mَd گفته است :

دیگه این حرف رو نزنید

برای 60 فریم در 90درصد مواقع جواب میده ولی احتمال دراپ فریم بالاست و در اندک شلوغی پردازشی سیستم بدجور توسر فریم ریت میزنه!

ولی برای بیشتر از 60 فریم در بازی های انلاین و مانیتور های با هرتز بالاتر اصلا جواب نمیده باید حتما سیپیو قویتر تهیه بشه وگرنه قشنگ فریم کمتر به همراه دراپ فریم رو تجربه خواهید کرد

خوب  این بستگی به بازی که انجام میشه هم داره دیگه! بعضی ها بیشتر به CPU وابسته هستم و بعضی ها کمتر...

چند سال پیش تست کردم با پردازنده G1840 و گرافیک 960 و 980 تقریبا اکثر بازی هارو نتیجه مطلوب گرفتم! ولی ی بازی 2D  که بر پایه CPU بود، کم آورد...

ولی در کل بنظرم G5400 هم زیادی ضعیفه! کف پردازنده همون i3-9100 هست(اگه گرافیک جدا میخرید، نسخه f پردازنده هارو بگیرید)! و خرید پردازنده خیلی قوی هم منطقی نیست چون باید برای گرافیک هم بودجه در نظر بگیرید و اگه برای پروژه های برنامه نویسی خیلی سنگین نمیخواید، بنظرم همون نهایت 9400 بیشترین چیزی هست که ممکنه نیاز داشته باشید!

لینک به دیدگاه

در 24 دقیقه قبل، babak1388 گفته است :

خوب  این بستگی به بازی که انجام میشه هم داره دیگه! بعضی ها بیشتر به CPU وابسته هستم و بعضی ها کمتر...

چند سال پیش تست کردم با پردازنده G1840 و گرافیک 960 و 980 تقریبا اکثر بازی هارو نتیجه مطلوب گرفتم! ولی ی بازی 2D  که بر پایه CPU بود، کم آورد...

ولی در کل بنظرم G5400 هم زیادی ضعیفه! کف پردازنده همون i3-9100 هست(اگه گرافیک جدا میخرید، نسخه f پردازنده هارو بگیرید)! و خرید پردازنده خیلی قوی هم منطقی نیست چون باید برای گرافیک هم بودجه در نظر بگیرید و اگه برای پروژه های برنامه نویسی خیلی سنگین نمیخواید، بنظرم همون نهایت 9400 بیشترین چیزی هست که ممکنه نیاز داشته باشید!

من استارتر نیستم

دوم اینکه اکثرا بازی ها سیپیو زیادی مصرف میکنن مخصوصا openworld ها 

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، mَd گفته است :

دیگه این حرف رو نزنید

من روی پردازش 4k چندین بازی دیدم که نهایت تفاوت این دو پردازنده  ۱۰ تا ۱۵ فریم توی رنج ۶۰ الی ۷۰ فریم بود وگرنه روی ۱۰۸۰ تفاوت از این هم پایینتر میشه.مگر اینکه یکسری بازیا یا بهینه نباشن یا پردازنده محور باشن یا انحصاری خاص که بخوان فشار کاری رو روی پردازنده وارد کنن که این نوع بازی ها خیلی کم هستن. اکثر بازی ها که برای کنسول هم میان فعلا روی پردازنده های رنج مید لاو هم جواب میده.  ولی برای کسی که به اینده هم فکر میکنه ظاهرا قراره نسل بعدی کنسول ها هشت هسته ای ٬۱۶ رشته بشن که باید اینم در نظر گرفت شاید حتی پردازنده های ۶ هسته ای هم کافی نباشه! باید دید چه پیش میاد.

لینک به دیدگاه

در 4 دقیقه قبل، jj-191 گفته است :

من روی پردازش 4k چندین بازی دیدم که نهایت تفاوت این دو پردازنده  ۱۰ تا ۱۵ فریم توی رنج ۶۰ الی ۷۰ فریم بود

4k تمامن رو گرافیک فشار میاره اصل رزولوشن رو سیپیو فشار نمیاره یعنی کلا ربطی نداره چون پردازش ها سیپیو پردازش های پیکسلی نیست! بلکه پردازش عددی هست و باید در هر فریم پردازش عددیشو انجام بده و این باعث میشه که گرافیک و سیپیو به هم ربط پیدا کنن

در 5 دقیقه قبل، jj-191 گفته است :

وگرنه روی ۱۰۸۰ تفاوت از این هم پایینتر میشه.

بیشتر میشه نه کمتر چون بار پردازشی پیکسلی از گرافیک کم میشه و قراره فریم بیشتری تولید بشه چون فریم بیشتر سیپیو رو برای پردازش عددی درگیر میکنه درنتیجه اختلاف فریم  بین 2 سیپیو نام برده شده بیشتر میشه 

یکی 150 فریم میده مثلا یکی 80 فریم (نمونشو در بازی battlefield میتونید نگاه کنید)

که این در هر بازی متفاوت هست ولی حتی اگه پردازش رو تک هسته هم باشه اختلاف کاملا مشهود هست چون از لحاظ کش و فرکانس کاملا برتری با مدل بالارده هست چه برسه اینکه پردازش موازی یا همروند باشه!

در 7 دقیقه قبل، jj-191 گفته است :

اکثر بازی ها که برای کنسول هم میان

پردازنده های کنسول xbx one  و ps4 pro همگی 8 هسته ای هستن 

AMD “Jaguar”, 8 cores

متاسفانه اطلاعات شما از base غلط هست

لینک به دیدگاه

در 20 دقیقه قبل، jj-191 گفته است :

وگرنه روی ۱۰۸۰ تفاوت از این هم پایینتر میشه

https://www.youtube.com/watch?v=CVzBmeLZO0k

نگاه کنید اینو! fhd هستن همشون

دراپ فریم ها غیر قابل تحمل هست در سیپیو ضعیف تر

ویرایش شده توسط mَd
لینک به دیدگاه

در 6 ساعت قبل، big VULTURE گفته است :

سلام

عموما مادربرد های میان رده در پرفورمنس با بالا رده ها تفاوتی ندارن . تفاوت بیشتر روی ویژگی های دیگه مثل اورکلاک و ... هستش .

بیشتر این تفاوت در مدار vrm  و فازبندی هست که پایداری وطول عمر رو تعیین میکنن

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، jj-191 گفته است :

من روی پردازش 4k چندین بازی دیدم که نهایت تفاوت این دو پردازنده  ۱۰ تا ۱۵ فریم توی رنج ۶۰ الی ۷۰ فریم بود وگرنه روی ۱۰۸۰ تفاوت از این هم پایینتر میشه.مگر اینکه یکسری بازیا یا بهینه نباشن یا پردازنده محور باشن یا انحصاری خاص که بخوان فشار کاری رو روی پردازنده وارد کنن که این نوع بازی ها خیلی کم هستن. اکثر بازی ها که برای کنسول هم میان فعلا روی پردازنده های رنج مید لاو هم جواب میده.  ولی برای کسی که به اینده هم فکر میکنه ظاهرا قراره نسل بعدی کنسول ها هشت هسته ای ٬۱۶ رشته بشن که باید اینم در نظر گرفت شاید حتی پردازنده های ۶ هسته ای هم کافی نباشه! باید دید چه پیش میاد.

اقا 2 3 تا عکس بده از این افتخاری که برای ایران و ایرانی به عمل اوردی.

لینک به دیدگاه

روی رزولیشن 4k من این رو دیدم که بین دو پردازنده اختلاف فریم در حد 10-15 فریم هست ولی روی فول اچ دی بررسی نکردم! یعنی شما میفرمایید که در گیمینگ فشار کاری روی پردازنده در رزولیشن فول اچدی  بیشتراز 4k هست؟ جالبه! روش کار میکنم...

https://www.youtube.com/watch?v=ycxMLU0HBws

لینک آپارات همین کلیپ:

https://www.aparat.com/v/3cWGS/Pentium_G5400_vs._i9_9900K_|_Test_in_4K

ویرایش شده توسط jj-191
لینک به دیدگاه

در 26 دقیقه قبل، jj-191 گفته است :

روی رزولیشن 4k من این رو دیدم که بین دو پردازنده اختلاف فریم در حد 10-15 فریم هست ولی روی فول اچ دی بررسی نکردم! یعنی شما میفرمایید که در گیمینگ فشار کاری روی پردازنده در رزولیشن فول اچدی  بیشتراز 4k هست؟ جالبه! روش کار میکنم...

https://www.youtube.com/watch?v=ycxMLU0HBws

لینک آپارات همین کلیپ:

https://www.aparat.com/v/3cWGS/Pentium_G5400_vs._i9_9900K_|_Test_in_4K

سلام

اینجا رو بخون :

پردازنده مرکزی اهمیتی نمیده که بازی روی 4K اجرا میشه یا HD . این GPU هستش که به رزولیشن حساسه .

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، jj-191 گفته است :

100درصد بیشتره 

چون در fhd شما باید فریم بیشتری نسبت به 4k  بگیری پس حتما سیپیو درگیر محاسبات میشه برای اینکه برای n فریم بیشتر بتونه پردازش هارو انجام بده و اختلاف فریم از 10-15 میرسه به 30-60 بسته به بازی و نوع سیپیو

چون در fhd زمان پردازش گرافیک برای 1فریم کمتر اززمان  پردازش همون فریم برای 4k هست پس ظرفیت فریم دهی بیشتر میشه و سیپیو باید بیشتر کارکنه 

نه اینکه سیپیو مستقیم با رزولوشن درگیر باشه بلکه غیرمستقیم درگیره  چون رزولوشن رو فریم اثرمیزاره و سیپیو هم از فریم اثر میگیره در نتیجه شما تغیر رزولوشن شاهد تفاوت در درگیری سیپیو هستید 

لینک به دیدگاه

با توجه به بوردت بنظرم 9400f رو بخری

چون تفاوتی ندارن و سری k فقط برای اورکلاک مناسب هست و برای اورکلاک هم مادربوردت باید از سری z باشه

لینک به دیدگاه

در 18 ساعت قبل، mohammadhosein80 گفته است :

سلام

دوست عزیز قضیه  حرم شدن فقط تو زمینه قابلیت اورکلاک پردازنده هست ک روی بردتون نمیشه اورکلاکش کرد هست.

اگر بتونید یا برد رو سری z بردارین ک سی پی یو بشه بعدا اورکلاک کرد یا اینکه سی پی یو رو بدون k بردارین ک ی کم از بودجه سیو بشه و رو مین بزارین و مین با امکانات تری بردارین. 

9400f هم سی پی یو خوبی هستش و جوابگوی کاربریتون رو باید بده. 

در اخر توصیه میکنم حداکثر بودجه... کاربری دقیق(اگر گیم هس تو چه رزولوشن و تو چه جزییاتی.... و اگر برنامه نویسی هس چه نرم افزاری هست اسمشو بگید ک به به جمع بندیه دقیق برسیم) 

موفق باشید

لینک به دیدگاه

بستگی داره چه بازی رو بخوای با چه فریم ریتی اجرا کنی

مثلا بخوای فیفا بازی کنی با 60 فریم پردازنده های خیلی ضعیف تر هم جواب میده و تفاوت فریمی با پردازنده قوی تر نمیگیری چون 60 فریم میخوای فقط

ولی اگر فریم بالا میخوای مثلا مانیتور 144 هرتز یا بالاتر داری و گرافیک قوی داری و مثلا یه بازی آنلاین مثل پابجی رو بخوای 200 فریم بازی کنی نیاز به یه پردازنده قوی هم داری که کم نیاره تو فریم های بالا

یه نکته دیگه ، داشتن پردازنده قوی کمک میکنه که کارای جانبی هنگام بازی کردن بتونی انجام بدی مثلا فیلم گرفتن از بازی با انکودرهای وابسته به پردازنده یا باز گذاشتن چندین تب مرورگر و ویدیو پلیر هنگام بازی

9600k هم چیزی نیست که بخوای فکر کنی قراره قدرتش حروم بشه ! یه پردازنده مناسب  برای یه سیستم معمولی مناسب گیمه که تو ایران خب به خاطر وضع اقتصادی انگار یه چیز شاخه ! البته چون مادربردتون قابلیت اورکلاک نداره فرقی نداره 9600 معمولی بگیرید یا K

ویرایش شده توسط bighero7
لینک به دیدگاه

در 16 ساعت قبل، mَd گفته است :

من استارتر نیستم

دوم اینکه اکثرا بازی ها سیپیو زیادی مصرف میکنن مخصوصا openworld ها 

منم در جواب شما نوشتم نه استارتر!

و جالبه که همه جوگیر شدید و در مورد 200 فریم توی 4K و فیلم گرفتن از بازی و ... دارید صحبت میکنید!

ولی این بنده خدا گفته :

نقل قول

این سیستم رو برای گیم (نه خیلی قوی) و کارای و پروژه های برنامه نویسی میخوام

حالا  کسی هم نپرسیده ، عزیز گرافیک چی میخوای بگیری؟ ی GT730 میخوای بگیری؟ یا RTX2080 !؟

فقط پرسیده این پردازنده و برد همخوانی دارند یا نه!؟؟

که جوابش همون موضوع پردازنده ضریب باز و عدم قابلیت اورکلاک  هست که گفته شده و تمام!!!

لینک به دیدگاه

در 14 دقیقه قبل، babak1388 گفته است :

منم در جواب شما نوشتم نه استارتر!

بند اخرتون مربوط به خرید پردازنده بود 

در 17 ساعت قبل، babak1388 گفته است :

! کف پردازنده همون i3-9100 هست(اگه گرافیک جدا میخرید، نسخه f پردازنده هارو بگیرید)! و خرید پردازنده خیلی قوی هم منطقی نیست چون باید برای گرافیک هم بودجه در نظر بگیرید و اگه برای پروژه های برنامه نویسی خیلی سنگین نمیخواید، بنظرم همون نهایت 9400 بیشترین چیزی هست که ممکنه نیاز داشته باشید!

استارتر خریدار هستن نه بنده!

در 15 دقیقه قبل، babak1388 گفته است :

و جالبه که همه جوگیر شدید و در مورد 200 فریم توی 4K و فیلم گرفتن از بازی و ... دارید صحبت میکنید!

من اصلا با موضوع استارتر کارندارم جوابشو دادم اگه زحمت به خوندن نوشته بنده بکنید:

در 17 ساعت قبل، mَd گفته است :

برای برنامه نویسی در چه وسعتی میخواید؟ به طور کلی هسته بیشتر ربطی به برنامه نویسی بهتر یا روونتر نداره

شما باید برنامتون موازی و همروند نوشته شده باشه تا از هسته های سیستم بهترین استفاده رو بکنید 

درضمن من دیدم یکی اشتباه راهنمایی کرد جواب ایشونو دادم که داستان چیه 🙂

و گرنه استارتر خیلی وقته جوابشو گرفته :-)))))

لینک به دیدگاه

در 23 ساعت قبل، mَd گفته است :

سلام مجدد
اس اس دی تهیه کردم من سیستم رو بیشتر برای بازی هایgta online-,csgo- rainbow six-,battlefield 1 ,v-,hitman 2 , میخوام و برای برنامه نویسی از visual studio و android studio استفاده میکنم همچنین تا 3ماه کارت گرافیک نمیتونم بگیرم و بخوام هم بگیرم احتمالا 2060 یا 1070ti میگرم

ویرایش شده توسط mohammadhosein80
لینک به دیدگاه

در 19 دقیقه قبل، mohammadhosein80 گفته است :

سلام مجدد
اس اس دی تهیه کردم من سیستم رو بیشتر برای بازی هایgta online-,csgo- rainbow six-,battlefield 1 ,v-,hitman 2 , میخوام و برای برنامه نویسی از visual studio و android studio استفاده میکنم همچنین تا 3ماه کارت گرافیک نمیتونم بگیرم و بخوام هم بگیرم احتمالا 2060 یا 1070ti میگرم

i3 هم کافیه چ برسه به i5

لینک به دیدگاه

این سیستم کفافه

پردازنده i5 9400  ( دارای گرافیک داخلی )

B360  مادربورد 

رم 16 گیگابایت 

لینک به دیدگاه

سلام خدمت دوستان، بازی توضیحات عمومیشو دادن،  قبلا تحت داس بازی مینویشتم و چنتا هم تحت ویندوز! برای برنامه نویسی (اینی که میگم برای بازی ها هم صدق میکنه) اگر به بعضی 

instruction set

ها در پردازنده نیاز باشه و پردازنده شما اونها رو نداشته باشه، باید تعداد کلاک بیشتری پردازش کنه تا دستورات برنامه نویسی شده (یا بازی) رو اجرا کنه. حتی ممکنه پردازنده رو تا چهار گیگ اورکلاک کنید ولی اگر اون دستورات خاص رو نداشته باشه شاید از یه پردازنده جدید 500مگاهرتزی ضعیف تر عمل کنه. در مورد اون دستورات خاص باعث میشه برنامتون سریعتر اجرا بشه و معمولا پردازنده های رده پایین فاقد اون دستورات هستند چون در زمان طراحی برای صرفه جویی در پول و مسایل تجاری حذفش میکنن. پردازنده های رده بالا دارنش. اما چرا بازی سازها یا کسانی که موتور بازی رو طراحی میکنن همیشه از اون دستورات سریع استفاده نمیکنن؟ چون طیف وسیعی از پردازنده ها که کاربران و گیمرها دارن بدون استفاده میمونه و یا پردازنده هاشون گلوگاه شدیدی برای گرافیکاشون ایجاد میکنه اما در آینده اگر مجبور بشن میرن سمتش.

برای برنامه نویسی هم همه ی کامپایلرها پشتیبانی نمیکنن و معمولا زمانی طول میکشه تا کامپایلرهای آپدیت شده برای استفاده صحیح از پردازنده های جدید با دستورات جدید رو بیرون بدن مثل کاپایلرهای معروف سی پلاس پلاس.

IDE یا همون محیطهای برنامه نویسی

که بنده یکی از قویترین هاشو برای محیط اسمبلی 10 سال پیش طراحی کرده بودم، معمولا (بخاطر اینتلی سنس، اوتو ایندنت و خیلی امکانات دیگه ای که دارن..) سنگین هستن مخصوصا اگر پایتون یا جاوا کد میزنید (ویژوال استادیو سریعتر و بهینه تره نسبت به اینتلی جی یا ...)  بنابراین اگر میتونید از

SSDهای

سریعتر (غیر ساتا، ساتایی ها محدودیت سرعت انتقال دارن) استفاده کنید، معجزه میکنن! به همراه پردازند های میان رده کافیه (پایین رده نگیرید بعدا به مشکل میخورید).

چند هسته ای بودن برای محیط های برنامه نویسی جدیدا نیازه، اینم بحثش طولانیه ولی قطعا دو هسته ای ها رو پیشنهاد نمیکنم. خودتونم ممکنه برنامه هایی بنویسید که نیاز به چند نخ در پردازنده داشته باشن بنابراین تعداد نخ بیشتر برابر با سرعت بیشتر خواهد بود. مثل پروژهای پردازش تصویر و..

حتی برای هوش مصنوعی هم بخاید کد بزنیدو استفاده کنید، پردازنده های میان رده کافی بنظر میرسن، بعدا میتونید جای پردازنده سوییچ کنید رو گرافیک که بحثش مفصله (ضمن اینکه از سرورهای ابری هم میشه استفاده کرد)

اگرم علاقه دارید درس معماری کامپیوتر دوره مهندسی کامپیوتر یا در  ادامش تو دوره ارشد گرایش معماری کامپیوتر، طراحی یک پردازنده رو مفصل شرح میدن. که اونجام پروژ هایی برای طراحی پردازنده هایی خاص انجام دادم.

اینا نظر یه ارشد نرم افزار با 16 سال تجربه برنامه نویسی و طراحی مدارهای دیجیتال بود، امیدوارم سرتون رو درد نیاورده باشم، خیلی خلاصه و با حذفیات فراوان عرض کردم، امیدوارم بدرد خورده باشه

ویرایش شده توسط acola
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...